DE ZEEUW Het Geweten van RogerTrehern. h TWEEDE BLAD. Uit de Provincie Zoeklichtjes. k. Van de werf dar N.V. Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam is Zaterdag het vrachtschip „Raai" met goed gevolg te water geladen. Het schip werd gebouwd FEUILLETON „Neen," antwoordde hij, „Ik heb van het socialisme reeds genoeg gezien. Ik wenech geen verdere onderzoekingen in te „Het licht het lichtl" riep Roger uit „welk licht?" „Uw Woord is een lamp voor mijnen voet en een licht op mijn pad. Ik hen het Licht der wereld, zeide de Heer. Dit was hot waaraohtige licht, hetwelk verlicht een iegelijk mensch, komende in de we reld." STER leeftijd. Kruiningen. AARD, 5t.-Joosland. RAAGD. nemer, Se- :h: Stukjes 0.90, Door- rehakt 10.70, /ERHULST, IDIG7 oop. EN, Lange .rtijen koopt bij M. VAN ele, Middel- ertrek: renrijwiel, aagte M 88, ienstbode, Korte Delft aardappelen ORSTANJE, skinderen. LPPELEN, er. AF, Wemel- dagen ruim iorten Koek- tevens ook ibrood. VAN 340, M'burg DAPPELEN jrsweg, Mid- tlNES, boonen zaai- n. C. BRAS- •g, Tel. 216. ars, speciaal ppelcultuur ardploegen. veg, Middel fan f275, -AUTO. S chore. gd: REN. Lange Delft, or spotprijs, en St.-Joos- iet, Silenen, nula's 3 1 cent per DE KLERK, Iburg. stuks dikke GER, Drie- IRD, .pelle. (ODE ialf April of ij- 8, Goes. LAND, >1. P. HART- ikskinderen. JSTER Wilhelmina- met Mei 3DE, ^andbouwer, DINSDAG 31 MAART 1931, No. 153. Wemeldinge. Zaterdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig met kennisgeving dhr J. A. Daminicus. Mede- deeling wordt gedaan van de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken, n.l. het rapport van de Z.L.M., betreffen de de arbeidsbemiddeling en •werkloosheidsverzekering, bet goedge keurde besluit tot het aangaan eener geld- leening van ten hoogste f 6000, voor sloot- demping en werkverschaffing, de beschik king van den Minister van Financiën, waarbij de gemeente een voorschot van f 6134 wordt verleend voor de uitgifte van 2 plaatsjes volgens de Landarbeiders- wet, een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarbij wordt toegezegd een bijdrage van 50 pet. in de kosten van werkloonen en rentezegels, uit te geven voor de werkver schaffing. Deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Aan het adres van het gemeentebestuur van Zaamslag houdende verzoek aan G. S. om over te gaan tot algeheele herzie ning van de jaarwedden van de burge meesters, secretarissen, ontvangers en wethouders in Zeeland, wordt met alge- meene stemmen adhaesie betuigd. Aan het bestuur der Vereeniging voor Chr. Volks onderwijs wordt op zijn verzoek een voor schot op de gemeentevergoeding ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 voor 1931 verleend van f 1019. Voorts wordt 'besloten aan de commis sie tot Werkverruiming op Noord- en Zuid-Beveland op haar daartoe strek kend verzoek een subsidie te verleenen, berekend naar f 0.01 per inwoner. In behandeling komt een voorstel van B. en W. om voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten de gemeente aan te sluiten aan het gasthuis te Goes. Dhr Smits kan zich met dit voorstel vereeni gen, aangezien hem gebleken is, dat het St. Joanna ziekenhuis zich hierop niet wenscht in te richten. Tot leden der schattingscommissie voor de R.I.B. worden herbenoemd de heeren F. Wabeke Az., F. Dominicus Kz., A. Lindenbergh Pz. en Jan Oudeman Jansz. Bij het punt „voorkomende zaken" vraagt dhr Dekker maatregelen te willen nemen om het verkeer in de Wilhelmina- straat geregeld te doen plaats vinden door te beletten, dat particuliere auto's zich op houden voor de huizen der ingezetenen, in zonderheid voor de winkels, zoodat de autobus geregeld kan passeeren. De ver breeding der straat bij het perceel van hotel en hij het Postkantoor reu kunnsa worden aangowozen als stop plaats. De voorzitter deelt mede, dat de zelfde klachten hein reede eerder bereikt hebben. -Spreker zegt, dat de verkeersrege ling in de Wilhelminastraat is tot stand gekomen, teen nog geen breede autobus in den dienst was, -Spr, zegt overweging too. Dhr Smits merkt op, dat het hier voor al betreft de auto's van reizigers, die soms een halven dag voor een winkel staan. Dhr Lindenbergh meent, dat de particulieren zich even goed over de ver keersstremming kunnen beklagen als de autobusdienst. Dhr Dekker informeert naar het herstellen van de klepel der to renklok, hetwelk volgens verkregen in lichtingen plaats had te Goes, terwijl in deze gemeente ook laschinrichtingen zijn. Dhr Hoogesteger zegt, dat hij van mee ning was, dat dit het best en het vlugst kon gebeuren te Goes. Dhr Smits zegt, dat het werknemer-lid van het Comité voor de werkverschaffing nimmer ter ver gadering is opgeroepen. Spr. vraagt, of door dit comité niet wordt vergaderd. Voorts zegt spr., dat de georganiseerde werkloozen geheel zijn uitgesloten van de werkverschaffing. De voorzitter deelt me de, dat het hier inderdaad een moeilijk probleem betreft. Eenerzijds staan de ge organiseerde werkloozen te wachten op werk, terwijl zij overigens in het genot zijn van uitkeering, anderzijds slaan de ongeorganiseerde met geenerlei inkom sten. B. en W. hebben ook aan den Adj. Inspecteur van de werkverschaffing in Zeeland medegedeeld, dat zij meenden eerst degenen, die zonder inkomsten wa ren, te moeten helpen. Dhr Smits herin nert vervolgens den voorzitter aan een door hem eenigen tijd geleden gezonden briefje. Spr. deelde den voorzitter daar bij mede, dat het gebleken was, dat de Directeur der Gasfabriek een handel dreef in radio-artikelen en dat hem dat minder wenschelijk voorkwam, en dat ook de fitter voor dit doel zijn dienst moest verleenen. Spr. heeft geen antwoord ont vangen op zijn verzoek om inlichtingen, en ziet zich verplicht dit in een openbare vergadering te bespreken. De voorzitter zegt, dat dit het recht is van dfyr Smits. In deze vergadering is hij raadslid en heeft als zoodanig het recht om inlichtingen te vragen. Buiten de ver gadering ontleent hij die bevoegdheid niet aan zijn raadslidmaatschap. Alsdan staat hij gelijk met elk ander ingezetene. In- tusschen heeft spr. deze zaak onderzocht, en is hem gebleken, dat de gasdirecteur in zijn vrije uren aan radio-installatie doet. Deze werkzaamheden zijn niet van zoodanigen aard, dat zij ingrijpen van gemeente-wege noodzakelijk maken. Ook de fitter doet het werk in zijn vrijen tijd. Dhr Smits geeft in overweging om de instructie er op in te richten, dat dit niet kan gebeuren ten nadeele van de nering doende burgers. Voorts zegt dhr Smits voortaan voorzichtig te zullen zijn met het schrijven van een brief om inlichtin gen. Spr. had het wel zoo wenschelijk ge vonden, indien de burgemeester hem ge- Je: if 0< 7 1 [3 ~!s É.fËaffi, JPaüketvaart Mij. ir.i door EVELYN EVERETT—GREEN. 76.) (Vrij naar het Engelsch.) fciï Hij keek naar 'haar, zooals ze zich tusschen haar gasten 'bewoog. Het was waar, wat Manners gezegd had. Het was aardig om te zien. Liefst zou hij naar haar zijn blijven kijken; maar hij wist wat ze van hem. verlangde en hij riep al zijn energie te hulp om haar gasten aangenaam bezig te houden. Hij zong, vertelde interessante geschiedenissen, liet Plat zijn kunstjes vertoonen. Hij had heel wat geleerd gedurende de laat ste twee jaren, hij wist, hoe hij om moest springen met het gezelschap, waarin hij terecht was gekomen. Toen hij wegging, dankten Helen's oogen hem en hij liep als op rozen, toen ze door de bevroren velden naar hun kamers In de boerderij gingen. Haar te mogen dienen dat was na haar liefhebben het heerlijkste, wat hij tóch voor kon stellen; en hij zou het alle twee doen. Als ze nu zijn diensten wilde aannemen, wie- weet, kwam ze d*n late? ook niet toe m zijn liefde waarschuwd had. Thans ra! epr. zijn op merkingen in de openbare vergadering brengen. Hierna sluiting. De Gemeenteraad van Oostkapalle en het Werkloosheidsbesluit 1917. „Het Volk" maakt melding van het feit, dat de Gemeenteraad van Oostkapelle met 4 tegen 3 stemmen besloten heeft niet toe te treden tot het werkloosheids besluit 1917. Maar het blad maakt daar bij de opmerking, dat het hier een bij uitstek „christelijke" gemeenteraad is. Vóór zich nu hierover legenden gaan vormen, willen we even opmerken, dat voorzoover ons bekend deze Raad bestaat uit: 1 Stk. Gereformeerde (die tegen aan sluiting stemde), 2 Anti-Revolutionairen (die beiden vóór stemden) en 4 leden, wier politieke kleur ons niet bekend is, maar die destijds zijn gekozen op een z.g.n, Hervormde lijst (van welke vier er drie tegen en 1 voor aansluiting stemden) en onder wie er zeker zijn, die eerder liberaal dan „bij uitstek Chris telijk" genoemd kunnen worden. Hat nieuwe kantoorgebouw van den Provincialen Stoombootdienst te Vllssingen. De laatste jaren heeft men veel gedaan om de vaart over de Westerschelde te verbeteren. Op de lijn Vlissingen-Breskens vaart nu een paar jaar in hoofdzaak de motorveerboot Koningin Wilhelmina, maar een tweede motorveerboot voor deze lijn is besteld en voor de lijn Hansweert Walsoorden zal ook zulk een boot worden aangeschaft. Bij de groote wijziging in den toestand bij de haven te Breskens, verrees daar ook een nieuw gebouw voor kantoren, wachtkamer, bergplaats enz., en het is te begrijpen, dat men inzag, dat het kantoorgebouw te Vlissingen met toebe- hooren niet meer aan de eenvoudigste eischen voldeed. Het was uit- en inwendig onoogelijk en het besluit om een beter ge bouw neer te zetten, was alleszins te bil lijken. Thans is dit gebouw gereed en heden middag, heeft de Commissaris der Konin gin het officieel in gebruik gesteld. Het gebouw maakt reeds uitwendig een netten, degelijken indruk en zal als het oude is afgebroken en de terreinen er om heen voor parkeerplaats in gereedheid zijn gebracht, zeker nog beter tot zijn recht komen. Een paar treden voeren naar de ruime hoofdingang, die toegang geeft tot een vestibule, rechts waarvan zich een vrij ruime, net met eiken meubelen ge tooide wachtkamer bevindt, waar men beschut tegen weer en wind het vertrek der booten kan afwachten en niet angstig •behoeft te zijn tegen dat vertrek niet te worden gewaarschuwd. Een tusschendeur geeft toegang tot de achtergang, waar 'het oog direct valt op den tegel, voorstellende de eerste stoom boot, die naar Breskens en Neuzen voer en de Koningin Wilhelmina, de motor veerboot, welke tegel bij het 100-jardg be staan door het personeel werd aange boden. In deze gang treft men rechts het ruime kantoor der agenten aan door flinke lo ketten met de gang verbonden en links de goederenbergplaats, die voor dit doel veel ruimte biedt en waarin ook uitkamt de stookplaats voor de centrale verwar ming. Naast de groote bergplaats is nog een kleine bestemd voor waren, die door hun hoedanigheid beter afzonderlijk kun nen worden opgeborgen. Een flinke breede trap voert naar de eerste verdieping, waar wij eerst een be zoek brachten aan het ook evenals be neden practisch, maar met voorkoming van luxe, ingerichte kantoor, waar de klerken hun werk zullen verrichten en waar naast zich een kleiner vertrek voor den walkapitein bevindt. Op deze verdie ping heeft de directeur ook zijn vertrek, waar ook overdreven luxe is vermeden, maar toch een meubileering is toegepast in overeenstemming met het ambt van directeur. Deze 'kan nu op behoorlijke wijze bezoekers ontvangen, heeft goede bergplaatsen voor zijn 'bescheiden en heeft een ruim uitzicht over de beide aanleg plaatsen en bij 'helder weer kan hij de boot haast van Breskens zien vertrekken en die van Terneuzen ook reeds spoedig waarnemen. Ook 'hier is evenals overal in 'het gebouw de modernste Philips-verlich- ting toegepast en ook het ramen openen geschiedt volgens de eischen des tijds. Op deze verdieping 'bevindt zich bovendien te accepteeren. Hij wist eigenlijk zelf maar een sprankje hoop te koesteren; maar toch was zijn gang elastisch, zijn hart licht. Kerstdag kwam en ging een hel dere, koude, opwekkende dag, die eenige verrassingen voor Roger in petto had, welke al vroeg begonnen, toen hij op merkte, dat Manners zijn metgezel was door de bevroren velden naar de kerk voor de vroege viering van het Heilig Avondmaal. Hij had l'hilippa beloofd er ook, evenals zij, aan deel te nemen. Het zou een band tusschen hen zijn, voor hij uitvoer. Maar hij had er tegen Manners, dien hij kende als Unitarist, geen woord over gesproken. Toen ze buiten kwamen in de eerste zonnestralen van den helde ren, kouden wintermorgen, stak hij zijn arm door dien van Roger en zei: „Ik kan er niet over praten nog veel minder je vertellen hoe of waarom. Maar de Gekruisigde is te sterk voor me ge weest. I-Iij heeft overwonnen en zij is zijn boodschapper van vrede geweest." Met de post kwamen enkele verrassin gen een brief voor Roger van zijn vader; niet bepaald hartelijk, maar die toch in ieder geval de mogelijkheid tot een verzoening opende. Het was de eerste toenadering, die de oude man toonde, lind.» tójn soon hem bitter teleurgesteld had en Roger voelde zich blij gestemd, toen hij den brief ontving en haastte zich een hartelijk schrijven terug te sturen ech ter zonder iets te beloven. Een pakje van Helen vormde een vol gende verrassing. Het bleek een keurig klein zakbijbeltje te bevatten, duidelijk ge drukt maar toch klein van formaat, in een eenvoudig, maar kostbaar bandje. Manners ontving een zelfde presentje en de twee wisselden een beteekenisvollen blik, maar zeiden niets. Op het schutblad had ze hun naam met de datum geschre ven en anders niets. Het werd een gelukkige, drukke dag. De volgende zou hun laatste zijn. Vroeg in den morgen van den zeven en twintigsten November zouden ze afreizen. Roger, half verschrikt over zijn eig8n vermetelheid, I verzocht Helen den volgenden middag op de boerderij te komen en thee bij hen te drinken. Ze stemde onmiddellijk toe en verscheen op het afgesproken uur. Ze zat met hen in de schemering, en alleen de gloed van het vuur verlichtte de ka mer. Manners schonk thee, Roger trachtte haar kleinste wensch te voorkomen en Fat zat op den zoom van haar japon met den kop tegen haar knie geleund. Zonder verdere inleiding kwam Roger met zijn verzoek voor den dag; „Juffrouw Riviif*, sou n tot Mei voor neg esc ruime, goed verlichte bergplaats, waarop kasten staan, in welke de kaart jes en ander materiaal voor de diensten op de Westerschelde zijn opgeborgen. Een minder breede, maar toch makke lijke trap, voert naar de tweede verdieping, waar op den ruimen zolder het archief is ondergebracht in kasten, die tot in lengte van jaren kunneu worden uitge breid en zeker bij het tweede eeuwfeest, nog niet te klein zullen zijn. Het geheel is zeker een belangrijk on derdeel van de geheele verbetering, die binnen een paar jaar, als ook de nieuwe ponton in de buitenhaven zal liggen, als de hal, die nu tot de pontons toegang geeft zal zijn afgebroken en de vrijkomen de ruimte ook voor een deel aan de Pro vincie is gekomen, zal kunnen zijn vol tooid. Het ligt in de bedoeling vrij spoe dig met het afbreken van het oude kan toorgebouw aan te vangen. Buitonlandsch fabrikaat en Vliesingsche slagers. Men schrijft aan de Vliss. Grt.: In de dagbladrubriek „Orders voor onze NederIandsche industrie", waarin de rijks commissie van werkverruiming een over zicht geeft van haar bemoeiingen inzake het behouden van orders voor de Neder- landsche industrie wordt o.a. gezegd: „Ondanks de bemiddeling van de com missie en het feit, dat de Nederlandsche fabrikanten zich voor deze opdracht veel moeite hebben gegeven, viel de opdracht voor een koelinstallatie voor het slacht huis ten behoeve van de Vereeniging tot Exploitatie van een Coöperatief Slacht huis te Vlissingen aan het buitenland ten deel." Dus een coöperatie van slagers, die stuk voor stuk hun brood in eigen land, in eigen omgeving, moeten verdienen, heeft blijkbaar geen begrip, dat het in dezen tijd van geweldige malaise haar duren plicht, beter gezegd, een eisch van saamhoorigheid is, dat zij deze malaise mede helpt bestrijden. Wij- laten aan den lezer over hierover na te denken en te oordeelen. Middelburg. De opening van de ba zaar voor het t.b.c.-fonds „Draagt elkan ders lasten" heeft gisteravond plaats ge had. Zeer velen hadden aan de uitnoodi- ging om daarbij tegenwoordig te zijn, ge volg gegeven. De voorzitter, de heer L. Dingemanse, heette allen welkom. Spr. deelde mede, dat o.a. van den Com missaris der Koningin in Zeeland en mevrouw Quarles van Ufford; van den burgemeester en van den heer mr R. M. van Dusseldorp bericht van verhindering was ingekomen, terwijl ook het hoofdbe stuur van het fonds en ds Obbink bericht van verhindering zonden. Spr. deelde mede, dat de officieele slui- Het is geen nieuws, wat ik ga mee- deelen, maar ik meen toch, dat we op dit verschijnsel niet genoeg de aandacht kunnen vestigen. Vorige week vergaderden te Middel burg de afgevaardigden van de moderne Bestuurdersbonden in Zeeland met enkele Hoofdbestuurders van moderne vakbon den, vertegenwoordigers dus van die vak beweging, die nog maar steeds durft blij ven rondbazuinen, dat ook Christenar beiders tot haar kunnen toetreden. Besloten werd in die vergadering o.m op Zaterdag en Z o n d a g 11 en 12 April op verschillende plaatsen vergaderingen te beleggen, waarvoor alle bestuursleden van moderne vakbondsafdeelingen zul len worden uitgenoodigd. Ik geef op dit bericht geen commen taar. Het spreekt voor zichzelf. OPMERKER. ting van den bazaar (door ds Van Voorst \ader) bepaald is op Donderdagavond acht uur en dat de theeschenkerij van de firma Van Nelle dezen eersten avond niet plaats kon hebben in de kleine zaal, doch wel op de volgende dagen. Ten slotte deelde spr. mede, dat in 1930 te Middelburg f 1833 voor de t.b.c.-lijders door dit fonds is uitgegeven en in geheel het land f38.116.15. Vervolgens verzocht spr. Ds. D. Ringnalda tot opening van den bazaar over te gaan. Ds. Ringnalda noemde dit een aangename taak, waar het zulk een sym pathiek doel betreft. Er is een tijd ge weest, dat Frankrijk voor ging de vakver- eenigingen te verbieden, en dit slechte voorbeeld elders navolging vond, doch in 1872 werd in Nederland het verbod op geheven en spr. juicht het toe, dat naast de andere vakbonden ook het Chr. Nat. Vakverbond bestaat, dat goed sociaal werk verricht, o.a. in zijn onderdeel „Draagt elkanders lasten", welk fonds zoo veel doet voor de t.b.c.-bestrijding in de huisgezinnen. Prof. Obbink heeft eens gezegd, dat hij ontroerd was, over de geringe ontroering in dezen materialistischen tijd. Door den laatsten wereldoorlog is er men zie naar Rusland veel verruwd en ver- groofd, maar daartegenover staat een werk als dit, waarvoor men niet dank baar genoeg kan zijn. Spr. juicht de aanwezigheid van dr Hoorweg toe, (de voorzitter had reeds dr Orbaan als secr. der prov. ver. tot be strijding van de t.b.c. welkom geheeten), die den bazaar krachtig heeft aanbevolen, omdat het fonds zooveel voor t.b.c.-pa- tiënten doet. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten hebben te Maastricht uitgebreide brand weeroefeningen plaats gehad. De brandweer in actie op hooge ladders tegen den grooten toren van de Sint Servaas Kathedraal. Pat willen zorgen? Ik kan. hem niet mee nemen of liever ik zou hem niet mee terug kunnen nemen zonder een heelo- boel narigheid voor het arme dier. Ik denk niet, dat ik meer dan een paar we ken daarginds blijf. Ik kom terug voor Mei ten einde is. Wilt u voor hem zorgen? Hij zal gelukkig zijn bij u." Haar hand lag op den kop van den hond; zijn trouwe bruine oogen keken naar haar op. „Natuurlijk wil ik voor hem zorgen. Pat en ik zijn altijd vrienden geweest; en van den zomer is mijn -eigen hond ge storven en ik heb nog steeds geen plaats vervanger voor hem. Pat zeul een thuis op Easterhold hebben, zoolang zijn baas weg is. Dus is u er zoo zeker van, dat u al zoo spoedig terug komt? Is u van plan daarginds het socialisme van den Staat te gaan bestudeeren?" Roger bemerkte, dat Manners stil de kamer had verlaten. Hij waardeerde dat. want nu kon hij vrij uit spreken. Maar wat had hij te zeggen? Hij stond op en wendde tóch met zijn rug naar het vuur; zijn hart klopte he vig maar hij had zich zelf volkomen onder controle. Hij zou zichzelf niet verraden. stellen. Halve maatregelen zijn niets voor mij. Ik moet alles of niets. Ik zie, dat het socialisme in zijn volle ontplooiing geen plaats heeft voor den Christus Gods. En daarom kan ik er part noch deel aan hebben. Mijn geweten Hij brak plotseling af. Hij wierp het hoofd achterover en zijn woorden stroom den zijn mond uit, heftig en driftig. „Wat voor nut heeft het geweten van een mensch als het slechts een nutteloozen dwaas van hem maakt?" Haar heldere blik ontmoette de zijne; hij zag haar oogen glinsteren, terwijl ze sprak: „'s Menschen geweten is een gave Gods; het is de magneet die hem zich steeds doet wenden naar de Pool die de juiste richting aangeeft. Maar evenals de mag neet waardeloos is, als zij niet gericht is, zoo kan het geweten ons op een dwaal spoor brengen wanneer het Licht er niet op schijnt om het te leiden." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5