No. 153 Dinsdag 31 Maart 1931 45e Jaargang 1 Dagblad voor de Provincie Zeeland HendrikseUo's Bank Hi Goes m BUSTARD EERSTE BLAD. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland Binnenland. A7#'j de fijne custard Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 APRIL vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Y'r Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie Na 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. fteZeetae VERSCHIJNT EL-KEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.- nummers aoeoeee f 0.05 Prijs der Advertentien: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bi) abonnement belangrijke korting. Goede trouw in de wetgeving. Toen in 1904 de Drankwet tot stand kwam, werd daarin per art. 66 bepaald, dat bepaalde vergunningen met 1 Mei 1930 zouden vervallen. De wetgever was van oordeel, dat de bedoelde vergunningen niet moesten voortbestaan, doch dat men ze niet aan stonds kon doen verdwijnen. Dus werd een uitsterfperiode van om trent vijf en twintig jaren vastgesteld. Sindsdien wist en weet ieder, wat dus op 1 Mei 1930 zou gebeuren. Om bijzon dere redenen, die geen principieel ka rakter dragen, is en wordt deze termijn tot 1 Mei 1932 verlengd. Aan het beginsel is daarmee niet ge raakt. Wat geschiedt nu evenwel? vraagt de „Nederlander"? In een Verslag van rapporteurs der Eerste Kamer staat: „Eenige leden gaven te kennen, dat zij hoopten, dat de Minister van het te ver- leenen uitstel zou gebruik maken, om alsnog zoodanige wijzigingen van het thans bij de Tweede Kamer aanhangige ontwerp „Drankwet" in overweging te nemen, waardoor het vervallen van een aanzienlijk aantal vergunningen, verleend aan vennootschappen, enz. zou worden voorkomen. Naar het hun voorkwam, was dit ingrijpen in eenmaal bestaande maatschappelijke toestanden al te forscb, zonder dat het door het algemeen belang werd gevorderd." Dit achten wij in volstrekten strijd met de goede trouw in de wetgeving. De „eenmaal bestaande maatschappe lijke toestanden" bestonden ook in 1904. Ze bestonden toen in veel sterker mate. Want destijds hadden de vergunningen een handelswaarde, die sindsdien natuur lijk volkomen afgeschreven is, omdat men vijf en twintig jaar lang het Damocles- zwaard heeft zien hangen en omdat tot voor kort niemand eenige reden haid om ter zake een verandering van gewicht te verwachten. Voor 25 jaar ging de Kamer met het voorstel mee, wetende, wat op 1 Mei 1930 zou gebeuren. Nu de fatale termijn daar is, wil men, zonder dat eenig votum zich voordoet, verandering aanbrengen. Waar blijft zoodoende de betrouwbaarheid van den wetgever? Zoo kan men goedkoop de stemmen van Kamerleden krijgen. En als de buit binnefi is, schrapt men rustig de voor waard zonder welke destijds wellicht de medewerking der Kamer niet verkregen ware. Wij achten het weinig fraai. En weinig moreel. Al-Indisch Congres. Het al-Indische congres is te Karachi bijeengekomen. Er zijn ongeveer 3000 gedelegeerden en een groot aantal jour nalisten tegenwoordig. De voorzitter, Patel, opende het con gres met een toespraak, waarin hij ver klaarde, dat het doel de onafhankelijk heid van Indië blijft, wat echter niet be- teekent, dat men halsstarrig alle samen werking moet weigeren. Wil men door onderhandelingen iets bereiken, dan moet men aannemen, dat Engeland het streven van Indië wil be vorderen. Verschillende commissies hebben reeds vergaderingen gehouden, waarbij de over eenkomst, welke Gandhi met den onder koning heeft gesloten, werd goedgekeurd. Na de gedachtenwisseling, die ruim 3 uur geduurd heeft, en waarbij als voor naamste doel van de Congrespartij bij de komende onderhandelingen de verkrij ging van volledige beschikking over het Indische leger en de Indische financiën werd aangeduid, heeft het Congres een motie van vertrouwen in Gandhi aange nomen, die meteen tot leider der Congres- delegatie bij de voortzetting van de Ron de tafelconferentie is benoemd. Gandhi heeft bekend gemaakt, dat hij zich naar Londen zal begeven om aan de tweede Round Table-conferentie deel te nemen. Da Dulfsch-Oostenrijksche tol-unla. Ia antwoord op vragen om inliohtingen over het tolverdrag tusschen Duitschland en Oostenrijk gaf de Engelsche minister Henderson gisteren in het Lagerhuis een uiteenzetting van het verloop der gebeur tenissen en van wat de Britsche regee ring voornemens is te doen. Henderson zei, dat hij was besloteu den secretaris-generaal van den volken bond te doen weten, dat hij op de agenda van de raadszitting van Mei de kwestie wenschte te zien geplaatst, of het tol verbond in strijd was met het protocol van 1922. Hij hoopte, dat de onderhan delingen tusschen Berlijn en Weenen in- tusschen niet zouden worden voortgezet en niet zoo ver gevorderd waren, dat zij een onvriendelijke atmosfeer zouden scheppen. De Oostenrijksche minister Schober heeft de buitenlandsche journalisten ont vangen en hun medegedeeld, dat na Pa- schen met Hongarije een soortgelijke re gionale overeenkomst zal worden geslo ten als met Duitschland, terwijl mei Zuid-Slavië en Roemenië spoedig onder handelingen van gelijke strekking zullen beginnen. Korte Berichten. Gisteravond werden in het Ministe rie van Justitie te Berlijn vier groote dubbele vensters met steenen ingewor pen. Deze steenen waren omwoeld met linnen zwachtels, die het opschrift droe gen: „Weg met Paragraaf 218. Weg met de Noodverordeningen". De daders zijn ontkomen. De secretaris-generaal van den Vol kenbond deelt officieel mede, dat de op 11 Mei bepaalde gewone bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond tot 18 Mei a.s. is uitgesteld. Bovendien is de derde bijeenkomst van de vertegenwoor digers der groote mogendheden tot 15 Mei uitgesteld. Aan Zyafkin, directeur-generaal van de Armtorg, de Sowjethandelsorganisa- tie in de Ver. Staten, zal aangezegd wor den, dat hij de Ver. Staten moet verlaten en als hij aan die aanzegging geen ge volg geeft, zal hij, naar verluidt, gear resteerd worden. Het departement van arbeid heeft geweigerd Zyafkin's ver blijfsvergunning te verlengen. De Nationale Spoorwegmaatschap pij in België heeft besloten, met ingang van heden de loonen van het spoorweg personeel met 6 pet. te verlagen. Als teeken van de economische de pressie kan gelden, dat in het jaar 1930 te Boedapest veertien procent der auto's uit het verkeer zijn genomen. Ook het aantal nieuwe rijbewijzen is aanzien lijk verminderd. Afweermaatregelen tegen dumping. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Lovink betreffende het nemen van maatregelen van Regee- ringswege in verband met in het buiten land in voorbereiding zijnde bepalingen om producten tot beneden kostprijs, op open markten te werpen, heeft minister Ruys de Beerenbrouck nog medegedeeld, dat het vraagstuk der dumping en anti dumping eenigen tijd geleden door de Re geering is voorgelegd aan de Commissie voor de Economische Politiek. Een uit deze gevormde sub-commissie heeft sedert aan de Regeering een (voorloopig) rap port omtrent het vraagstuk uitgebracht. De Regeering overweegt thans de moge lijkheid eener wettelijke voorziening, welke ten doel zal hebben de gelegenheid te scheppen in daartoe leidende gevallen tegen verschijnselen van dumping bepaal de afweermaatregelen te nemen. Invoer van vleesch uit Canada. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft ingetrokken zijn beschikking van 30 October 1930, waarbij de invoer van vleeschwaren uit Canada tot weder opzegging werd toegestaan. De Holland-Indlë postvluchten. Het 12e retourvliegtuig wordt vandaag op Schiphol verwacht. Het is gisteren te Praag gearriveerd. In herinnering wordt gebracht, dat Donderdag a.s. weder een vliegtuig van den regelmatigen luchtdienst naar Indië vertrekt. Een belangrijke opdracht. Aan de firma van Bergen, klokkengie terij te Heiligerlee, ie opdracht gegeven tot het gieten van verschillende groote klokken voor den toren te IJselsteijn. Het betreft hier een groote opdracht, welke anders bijna uitsluitend in Enge land geplaatst werd. Ontslag bij de Enka. Zaterdag 1.1. hebben aan de Kunstzijde fabriek te Ede wederom ongeveer 80 man nelijke en 30 vrouwelijke arbeiders ont slag gekregen. De kolenprijzen der Nederlandsche Staatsmijnen. Op de vragen van den heer Wijnkoop betreffende de kolenprijz<en der Neder landsche Staatsmijnrai heeft minister Reymer geantwoord, dat de Staatsmijnen bij den afzet van haar producten het prijsverloop op de binnen- en buitenland sche markten volgen. Het voeren van dumpingspolitiek door de Nederlandsche mijnen is reeds hierom buitengesloten, wijl het aanbod van buitenlandsche steenkolen, die, zooals bekend is, in on beperkte hoeveelheden in Nederland kun nen worden ingevoerd uit de ons omrin gende kolenbekkens, welke voor den aan voer naar een groot deel van ons land gunstiger gelegen zijn dan Zuid-Limburg, het onmogelijk zou maken de prijzen hier te lande kunstmatig hoog te houden, om daardoor in het buitenland tegen lageren prijs te kunnen verkoopen. De prijsnoteering op een bepaalde plaats is uiteraard afhankelijk van vracht hoeveelheid, lossingskosten en vele an dere factoren en kan dus niet overal ge lijk zijn. Wat den goedkoopen huisbrand met name de eier-briketten, betreft, is het niet juist, dat alleen te Amsterdam deze soort aanmerkelijk lager wordt ver kocht. Ook in vele andere plaatsen gelden lagere prijzen dan elders in het land. Dat de Staatsmijnen haar prijzen concurree- rend hebben gesteld, moge hieruit blij ken, dat zij haar geheele productie van huisbrandkolen gedurende het brandstof- fenjaar 1930/1931 hebben kunnen plaat sen. Ten gevolge van de inmiddels alom ingetreden prijsdaling zullen ook de Staatsmijnen haar huisbrandprijzen voor de naaste toekomst lager stellen dan die voor het afgeloopen winterseizoen heb ben gegolden. Uit het voorgaande moge blijken, dat van prijsopdrijving door de Staatsmijnen geen sprake is. Er kan derhalve geen aan leiding bestaan om ter zake maatregelen te nemen, Is dat in orde? Het 22e jaarverslag van de Amsterdam- sche Coöperatieve Woningbouwvereen. „Samenwerking" te Amsterdam doet Het Vad. de vraag stellen: is dat in orde? Deze Coöperatie heeft indertijd met steun van Rijk en Gemeente gebouwd, waarbij zooals men weet, het Rijk geld k fonds perdu afstond. Nu gaat het de Coöperatie heel goed, zoo goed, dat men batige saldi heeft, welke aan Rijk en Gemeente moeten worden afgedragen. Ten einde dat niet te hoeven doen heeft de Ledenraad, waar in ook bestuur en commissarissen zitting hebben (de heele Ledenraad bestaat uit 27 leden, o.a. tien bestuursleden of com missarissen) besloten de exploitatie te be lasten met beheerskosten ten bedrage van f 11.500 per jaar en wel zoo: de 5 be stuursleden ieder f 1000 dus f 5000, de 5 commissarissen ieder f 250 of f 1250 en de leden van den Ledenraad ieder f250, terwijl verder nog f5000 worden gereser veerd voor het personeel om dat bij ouderdom of gebreken bij te staan. Er schijnt voor de Coöperatie niets bui tenissigs te zijn in dit onthouden van geld aan de Gemeenschap. Waarom de burgemeester van Leek ontslag neemt. De heer R. L. Dijkhuis, burgemeester der gemeente Leek, heeft als zoodanig met ingang van 10 April e.k. aan H. M. de Koningin eervol ontslag gevraagd. De overwegingen, die hem daartoe lei den zijn, dat de N.V. Ontginningsmaat schappij De Vereenigde Groninger Ge meenten aan de gemeente Leek in Oc tober 1930 verzocht het aandeelenkapi taal der gemeente in genoemde maat schappij te verhoogen van f 10.000 tot f 12.000 en hare garantstelling voor de leeningen van genoemde maatschappij van f 10.000 tot f 24.000. De Raad van Leek beschikte hierop afwijzend met het oog op den zorgwek- kenden financieelen toestand der gemeen te. Het bestuur van genoemde maat schappij weigerde daarna de werkloos» mel e&*\ takje IJPjr VANILLESUIKER irx. ladar pak INGFA&R:.*-.7f>flkmEGR0NINGEN arbeiders uit de gemeente Leek tot hare werkobjecten toe te laten, zoolang aan het verzoek dier maatschappij tot ver hooging van het aandeelenkapitaal en de garantstelling niet was voldaan. De Raad is voor dien dwang bezweken en heeft zijn aandeelenkapitaal en de garantstelling resp. tot f 12.000 en f 24.000 verhoogd, niettegenstaande hij overtuigd was, dat de financiën der gemeente Leek dit te eenen male niet gedoogden. Door den burgemeester zijn alle middelen, die de wet aangeeft, beproefd om dit raads besluit ongedaan te maken. Deze pogin gen zijn gefaald. De burgemeester meent niet langer de verantwoordelijkheid van de leiding van het bestuur der gemeente op zich te kun nen nemen, wanneer een dergelijke dwang op de handelingen van het gemeentebe stuur kan worden uitgeoefend door per sonen of colleges, niet daartoe volgens de wet bevoegd. De heer Dijkhuis heeft het ambt van burgemeester van Leek 18 jaar vervuld. Hei Koninklijk bezoek aan Vlissingen. De Koninklijke familie zal Vrijdag 17 April a.s. met den mailtrein van 12.38 te Vlissingen aankomen en zich te voet begeven naar bet marine-emplacement aan de binnenhaven, waar de aanwezige opleidingstroepen zullen worden geïnspec teerd en het Wachtschip Noord-Brabant en ook de gebouwten op dit terrein in oogenschouw worden genomen. Het be zoek hier zal duren van 12.451.30 u. Weder te voet begeven H. M. de Ko ningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. de Prins zich dan naar de Ko ninklijke wachtkamer in het station, waar het personeel van het Nederl. Loodswe zen, onder leiding van den directeur, ka pitein ter zee R. H. Arntzenius, gelegen heid zal hebben zijn opwachting te ma ken. Te 1.4-5 u. begeeft de vorstelijke familie zich aan boord van de motorveerboot Ko ningin Wilhelmina, die aan haar gewone aanlegplaats zal liggen en aan boord waarvan zich dan reeds ongeveer 150 ge- noodigdien zullen bevinden. Met de motor- veerboot zal een korte vaartocht op de reede worden gemaakt, om dan de nieu we haven in te varen. Na een toespraak van den minister van Waterstaat zal H. M. een kort antwoord geven en daarop een gedenksteen onthullen, die later in de kaaimuur, waarbij de boot zal stil lig- g!en, wordt aangebracht. Na deze plechtigheid vaart de boot naar haar aanlegplaats terug en debar- keeren de hooge gasten om vervolgens over de nieuwe keersluis te wandelen naar het z.g. Eiland, waar de Oranjebond en het Eiland-Comité in de gelegenheid zullen worden gesteld hun opwachting te ma ken. Te 3.10 u. wordt plaats genomen in dt auto's om met een korten rit door de stad te 3.30 u. het in aanbouw zijnde zieken huis Bethesda t» bereiken, waar de v©or- Binnenland. Rumoerige vergadering der Coöp. Sui kerfabriek Zevenbergen. Het Koninklijk bezoek aan Vlissingen. De prijzen der Limburgsche kolen. Afweermaatregelen tegen dumping. Buitenland. Ghandi naar Londen. De Duitsch-Oostenrijksche tolunie. zitter van het bestuur, ds J. S. Hartjes, een toespraak zal houden en H. M. de Koningin de gedenksteen zal onthullen, die een tekst zal bevatten. In het Ziekenhuis wordt de thé ge bruikt, waarna naar het station wordt teruggereden, om te ruim 4 uur met een extra trein naar Den Haag terug te kee- ren. Been afgekneld. Gistermiddag is de 45-jarige schipper van het mossel vaartuig Philippine 24 te Wemeldinge met een zijner beenen tusschen de kop peling van den motor geraakt. Het been werd gedeeltelijk afgerukt. De schipper is in zorgwekkenden toestand naar het R. K. gasthuis te Goes vervoerd. Het vliegveld op Schou wen. De voorzitter van het Luchtvaart comité te Zierikzee ontving van den Com missaris d. Koningin bericht, dat hij be reid is, op 4 Mei a.s. het vliegveld „Wes ten-Schouwen te openen. Dien dag zullen 15 vliegtuigen op het vliegveld landen. Bij Kon. besluit is aan de kanton- rechters-plaatsvervangers H. E. Beelaerts van Emmichoven en T. J. Sikkens, in het kanton Zierikzee op hun verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Middelburg. Hedenmorgen toen de heer Verstraate binnen kwam in zijn gisteren voor het overgroote deel door het vuur vernielde huis, bleek hem, dat het vuur in den schoorsteen nog aan het smeu len was. De politie was spoedig ter plaat se en nam maatregelen om uitbreiding te voorkomen. Met een enkel woord herinneren wij de alhier wonende leden van de Vereeni- ging Ziekenhuisverpleging op Walcheren aan de vergadering, welke voor hen is belegd op hedenavond te kwart over acht, in de Bakkerskamer van het Schut tershof met het doel een onderafdeeling Middelburg op te richten. Goes. Gisteravond vergaderde onder voorzitterschap van dhr J. Laport de A. R. Kiesvereeniging in Lokaal-Bustraan Tot afgevaardigden naar de Deputaten- vergadering werden bij stemming aange wezen de heeren W. L. B. J. Dekker, G. Eckhardt en R. Zuidema. De secretaris, die op de voorlaatste vergadering had bedankt, doch weer her kozen werd, heeft zijn functie weer aan vaard. Mr Goedbloed sprak over de gemeente politiek te Goes en bepaalde zich voor namelijk bij de Centrale gasvoorziening en de werkverschaffing, waarbij Spr. de houding van B. en W. in deze kwestie toelichtte en verdedigde. Een breede en aangename bespreking volgde. Naar wij vernemen is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot onder directeur van de Bank van Zeeland N.V. te Goes de heer A. J. Koppe. Kapelle. Gaarne verwijzen wij de Chr. Land- en Tuinbouwarbeiders naar de ad vertentie in dit nummer, waarin een voor hen belangrijke vergadering op a.s. Don derdag wordt aangekondigd. Het blijkt, dat ook hier ve: "-heidene arbeiders tot bet inzicht komen, dat zjj zich in hun eigen belang en dat van hun gezin, 'hebben te organiseeren. Ook zal worden aangetoond, dat zjj zich hebben aan te sluiten bij een vakbond en niet bjj een plaatselijk* werkloosenbat. J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1