Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Financieële Berichten. Laatste Berichten. Telegrammen. Marktberichten. Berichten over onze Adverteerders. ,r Het adres (ter Comraiesie voor werk verruiming om subsidie van 1 cent per inwoner werd zonder stemming aange nomen. Verzoek van de Gemeente Zaam- slag om adhaesie te betuigen aan zijn be sluit om Ged. Staten te verzoeken tot al- geheele herziening der jaarwedden over te gaan. Besloten werd daaraan niet te voldoen op grond van de overweging, dat de Raad ook in deze zaak 't zijne heeft gedaan en men niet tot in het oneindige daarop terug kan komen, temeer waar het hier een regeling betreft, die door de Kroon is goedgekeurd. Verkoop van een stukje begraafplaats te Kamperland, waar een Engelsch on derdaan begraven ligt aan de Engelsche regeering, wordt in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Na langdurige bespreking werd op het voorstel van B. en W. besloten, bij het Gasthuis te Goes aan te sluiten in ver band met de wet op besmettelijke ziekten. Besloten werd om de in de vorige verga dering genoemde werkverschaffings objecten, zijnde de vaargeul te Kamper land en de Achterweg te Wissenkerke te doen uitvoeren. Omtrent de grondaankoop voor wegs- verbetering Boschdijk-Wissenkerke doet de voorzitter mededeeling van den stand der onderhandelingen. Besloten werd om Ged. Staten daarmede in kennis te stel len en een aanwijzing te geven waar noo- dig, tot onteigening over te gaan. De rond vraag leverde niets op. Daarna sluiting. Terneuzen. Punten van behandeling voor de openbare vergadering van den gemeenteraad, op a.s. Donderdag, des n.m. te 2 uur: Voorstel B. en W. tot het bou wen van zes arbeiderswoningen te Sluis kil; voorstel B. en W. om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor bijbouw van een nieuw schoollokaal Ned. Herv. school. BROODLEVERING AAN GEMEENTE- INSTELLINGEN. De gemeente betaalde zes- tot achtduizend gulden te veel. Aan de edelijke gasthuizen en andere gemeente-iiistellmg te Amsterdam wordt tot heden toe brood geleverd door de drie groote verbruikscoöperaties „Sa menwerking"', Assumpio" en „Eigen Hulp". Zij hadden die levering onder hands, d.i. zonder mededinging uit het vrije broodbak'kersbedrijf. Aan die onder- handsche 'gunning zal, door het gemeente bestuur binnenkort een einde worden ge maakt omdat op het laatst van het vorige jaar het volgende is gebleken: De Mij. voor Brood- en Meelfabrieken aan de Vijzelgracht deed in de laatste helft van het vorig jaar aan den gemeen telijken Levensmiddelendienst een aanbod voor de levering van brood tegen een prijs die ten minste vier of vijf cent per brood lager was dan de coöperaties be rekenden. B. en W. meenden aanvanke lijk met dumping te doen te hebben, met een middel om den omzet der fabriek te vergrooten met het oog op mogelijke ont eigening van de demping van de Vijzel gracht. Zij stellen er prijs op het advies in te winnen van de Commissie van bij stand voor de Levensmiddelenvoorziening, die na rijp beraad tot de conclusie kwam, dat de broodprijzen van verschillende par ticuliere bakkers zouden worden opge vraagd en daarna die bedrijven door de gemeentelijke accountants zouden worden nagegaan. Uit het resultaat van deze rondvraag bleek, dat overal het brood 4 a 5 cent, hier en daar zelfs 6 cent goedkooper was dan, sedert de daling van de bloemprijzen, door genoemde coöperaties aan de gemeente werd berekend. Die coöperaties hebben nl. voor de leve ring aan de gemeente de prijsdaling van de bloemmarkt niet gevolgd. Aanvankelijk werd het denkbeeld ge opperd die coöperaties van gemeenteleve ringen uit te sluiten. Daartoo is het niet gekomen. De besturen vroegen of zij, door beta ling van het teveel berekende, zes a acht duizend gulden, weer gewoon konden doorleveren, het gemeentebestuur nam er geen genoegen mode en bepaalde, op ad vies der Commissie van bijstand, dat voor de broodlevering binnenkort een openbare inschrijving zal worden gehouden waar bij ook «te coöperaties, ate «ij die I a duizend gulden in de gemeentekas storten, zullen kunnen deelnemen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lochem, H. Cannegieter te Dwingeloo te Meppel, M. J. C. Visser te West-Terschelling; te 's Gravenland, A. Dönszelmann te Almkerk. Aangenomen naar Heusden, J. Kloots te Heukelum; naar Oudkarspel, W. A. F v. Dijk te Scheemda; naar 's Heerenberg, P. I. Hage te Guijck. Bedankt voor Zwartsluis, R. J. D. Beerekamp te Doorwerth. Geref. Kerken. Beroepen te Katendrecht (Rotterdam; A. Wijngaarden te Bedum; te Leiden, A de Bondt te Pijnacker-Nootdorp. Ghr. Geref. Kerk. Tweetal te Vlaardingen, P. de Groot te Amersfoort en J. W. van Rhee te Ba- rendrecht; te Amsterdam-West, W. Bij- leveld te Haarlem (West) en W. Kremer te Kornhorn. Geref. Gem. Beroepen te Grand Rapids, W. G. La- main te Leiden; te Giessendam, J. Fraanje to Barneveld. Evang. Luthersche Kerk. Aangenomen naar Haarlem, G. A. Duy- vendak te Naarden-Bussum. Vr ij e Universiteit. Geslaagd voor het cand. examen theologie de heer W. van den Bosch geb. te Nijkerk. Ge slaagd voor het doctoraal examen theo logie L. Horvath, die beroepen is te Ko- losazi Klausenburg. Theologische school Kam pen. Geslaagd voor cand. ex. P. D. van Dijk te Wons (Fr.). Beroep onwettig verklaard Te Kampen was bij de Ned. Hervormde Gemeente als predikant beroepen Ds J. H. Th. Rappard te Dinteloord. Naar aanlei ding van een protest van een der leden van het Kiescollege heeft nu het Class. Bestuur deze beroeping wegens een in formaliteit onwettig verklaard. „E f f a t h a". De 42ste algemeene vergadering van „Effatha" zal D.V. op Woensdag 6 Mei a.s., des voormiddags te half elf te Voorburg worden gehou den. Na afhandeling der huishoudelijke zaken zal een slotwoord door Ds Mr W. S. de Vries te Voorburg worden gespro ken. Na afloop der vergadering wordt een openbare les in „Hoekenburg" gege ven. In het internaat zullen de hand werkjes der meisjes tentoongesteld en verkocht worden. In een der leslokalen zullen de werkstukken der jongens en meisjes van de Nijverheidsavondschool ten verkoop worden aangeboden. Aagtekerke. Mej. C. H. Stoet, thans on derwijzeres aan do Diaconieschool alhier, is met ingang van 1 Juli in gelijke be trekking benoemd te Maarsseveen (U.). Door kolendamp be dwelmd. Zaterdagmorgen kwam het 15-jarig knechtje van den wagenmaker P. te Purine rend aan de werkplaats van zijn patroon doch vond deze gesloten. De huren bemerkten eveneens dat de wa genmakerij gesloten bleef. Een onderzoek werd ingesteld, waarbij bleek, dat geheel het huisgezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen bewusteloos te bed lag. De slaapkamer der ouders stond vol ko lendamp, terwijl in de slaapkamer der kinderen, die door een deur gescheiden was van het vertrek waarin zich de ko lendamp verspreidende haard bevond, minder damp was binnengedrongen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ontboden. De kinderen, die vergiftigingsverschijn selen vertoonden, keerden in den loop van den morgen tot het bewustzijn terug, de ouders echter waren er erger aan toe. Vooral de toestand van den man Is ern stig, Geen geld of vergeten? De oud-gemeentekantonnier Coenen te Heel tL.), die met Febr. 19d0 zijn dienst ver liet met pensioen, heeft tot heden toe nog geen cent pensioen ontvangen. Kapitale boerderij a f g e- brand. Gistera\ond is op Zevenberg- schen Hoek door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den heer J. Kabelaar. Het \ee en eenige paarden kwamen in de vlammen om. Het huis kon behouden worden. Looi de brandweer uit den omtrek werd assis tentie verleend. De eigenaar is tegen brand- en waterschade verzekerd. Groote hoeveelheid spiri tus aangehouden. Op het qs van de Finsche Golf heeit zich een verbitterd gevecht tegen smokkelaars aigespeeld. Een vlieg.uig had een groote smokkel- karavaan ontdekt, die uit de richting van Estland de Finsche kust naderde. De smokkelaars openden geweervuur op het vliegtuig, dat door drie kogels werd ge raakt. Maar zij werdon gesignaleerd en een sterke patrouille werd in de richting van de smokkelaars uitgezonden, terwijl alle douaneslations aan de Finsche kust werden gewaarschuwd. Ten slotte slaagde men er in de smokkelaars in handen te krijgen. Zestien span paarden en 6000 Liter spiritus werden in beslag genomen. Bijna alle smokkelaars, grootendeels EstLanders, werden gearresteerd. „De gevaarlijkste man ter wereld" van zijn bed gelicht. Uit New-York komt het bericht, datBuike, de voornaamste bandiet van Chicago, die gezocht werd wegens het dooden van zeven bendeleden in 1929, van zijn bed is gelicht in een eenzame boerderij bij Milan in Missouri en veilig achter slot en grendel is gezet. Voor zijn arrestatie en veroordeel ing waren premies uitge loofd tot een totaal van bijna 250.000 gulden. Niemand weet met juistheid hoe veel moorden Burke op zijn geweten heeft, maar men schat ze op tenminste twintig. De buit, dien hij wist te behalen, moet een totale waarde van 2Vs millioen gld. vertegenwoordigen. De aanwijzing van zijn schuilplaats word gegeven door een boer, wiens ach terdocht was gewekt door den eenzamen bewoner eonor naburige boerderij. De po litie overviel hem, toen hij te bed lag en hield een machinegeweer op hem gericht I voor hij zijn revolver kon grijpen, die on- j der zijn bereik hing. Burke hoorde tot zijn verlichting, dat dogenen, die hem gevangen namen poli- i tie-mannen waren en geen concurreeiende j bandieten, die van plan waren, hem mee uit rijden te nemen, do technische term naar men weet voor ontvoering in een auto met doodelijken afloop. Een onverwachte visite. De heer Nauta te Hoorn heeft Donderdag avond een nieuwen sigarenwinkel op de Gouw geopend; Zaterdagmorgen kreeg hij een vreemde klant. Een auto reed plotse ling bij hem binnen, dwars door de éta lage, zoodat alles vernield werd, behalve de auto zelf. De gevel is ingedrukt. De auto werd bestuurd door een heer, die de kunst van chauffeeren nog niet verstond en een slechte proef heeft af gelegd. Er kwamen geen persoonlijke on gelukken voor. Het grensincident te Dinx- perlo. De heer Jacobi, die de vorige week op Nederlandsch grondgebied door de Duitsche politie werd gearresteerd, is Vrijdag door de Duitsche autoriteiten op vrije voelen gesteld. Fraude aan een veiling. Uit een onderzoek is gebleken, dat de betaal meester van de Zwartendijksche veiling, de voortvluchtige de B., zijn frauduleuze handelingen geruimen tijd heeft kunnen plegen, doordat de controleerende bedien de van het Accountantsbureau, waarbij de veiling was aangesloten, met de B. bevriend was. Deze heeft zijn superieu ren niet tijdig genoeg van de onregel matigheden in kennis gesteld. In hoever deze bediende, zekere G. v. d- K., te Voorburg, aan de onregelma'igheden mede schuldig zou zijn, kan nog niet worden vastgesteld. Hij is echter op staanden voet ontslagen. Een bruidspaar! Te Kötschen- broda heeft een bruidspaar de moeder van do bruid met veronal vergiftigd, om na do bruiloft in het bezit te komen van de woning. Het paar had door voor spiegeling van een gemeenschappelijke po ging tot zelfmoord door gas, waardoor I het moest verbeelden, dat de moeder reeds was overleden, de justitie op een dwaalspoor te brengen. Het medisch on derzoek wees echter anders uit en de bruid en de bruidegom zijn achter slot en grendel gezet. Vijf kinderen doodgevro ren. Uit Holly (Colorado) wordt gemeld: Vijf schoolgaande kinderen van acht tot veertien jaren vonden tengevolge van be vriezing den dood in een school-omnibus, die in een hevigen sneeuwstorm strandde. Achttien andere in ernstigen toestand ver- keerende kinderen werden gered. Sneeuw- hoopen van 3 h 31/2 M. hoogte rondom de gestrande autobus bemoeilijkten het reddingswerk aanzienlijk. Vrijdag botsten te Goes (hoek Rimmelandplein en v. d. Houtstraat) twee auto's tegen eifeaar. De materieels schade was groot Een tête 4 t$t«. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft in de terechtzitting van 25 Maart ver oordeeld wegens: StraatieheaderjjG. R., Middelburg, !8 b. of 3 d.h.; W. S, to Middelburg, f5 b. s. 1 week tuchtschool; Dronkenschap op den openbaren weg: W. v. d. B, te Nijmegen, f 10 b. of 10 d.h. L. D., te Vlissingen, f 10 b. of 10 d.h. Dronkenschap op den openbaren weg terwijl nog geen jaar is verloopen sedert eene veroordeeling van den schuldige we gens overtreding van art. 426 Wetboek van Strafrecht onherroepelijk is gewor den: J. H. Z., te Vlissingen: drie dagen hechtenis. Als geleider van een hondenkar die ge bruiken anders dan met inachtneming van de voorschriften omtrent de bevrachting bij algomeenen maa!regel van bestuur gesteld: J. de P, te Koudekorke: •teruggave aan zijn voogd zonder toepas sing van eenige straf; P. I., te Koude- kerke, f 5 b. s. 1 weck tuchtschool. Mot grootere snelheid dan die van een voetganger over de bruggen rijden: A. H. v. d. L., te Vlissingen f 5 b. of 5 d.h. Andere tijden, andere prijzen. Wij ontvingen een in kleurendruk uit gevoerde en met kiekjes uit het bedrijf geïllustreerde circulaire betreffende de reeds algemeen bekende nieuwe marga rine „Sanella", een nieuw product der Blue-Band-fabrieken, dat onder de leu ze: „Andere tijden andere prijzen" in den handel wordt gebracht. Door organisatie en concentratie is de fabrikante er in geslaagd een goed pro duct voor den lagen prijs van f 0,20 per half pond aan de markt te brengen. De bijgevoegde boekjes geven een in druk omtrent de voortreffelijke inrich ting van de fabriek, melkontvangst, karn- zaal, machinale verpakking enz. Wisselkoersen. Amsterdam, 30 Maart, 2.30 u. Londen 12.11%12.12 Parijs 9.75—9.76y2 Brussel 34.67—34.69 Berlijn 59.42—59.44 New-York 2.49%—2.49y2 Aan het financieel verslag van de N.V. De Schelde Bank te Zierikzee ont- leenen wij: Uver de gang van zaken mogen wij, de ernstige depressie op vrijwel elk terrein van landbouw, handel en industrie in aanmerking genomen, tevreden zijn. Na toevoeging van een behoorlijk bedrag erna de reserve werd het dividend bepaald op 10 pet. De Algemeene Spaarverzekering liquideert. In de dezer dagen te 's-Gravenhage ge houden buitengewone vergadering van aandeelhouders der N. V. „De Algemee ne Spaarverzekering" is, mede in ver band met den overgang van de porte feuilles der maatschappij naar de H. A. V.-bank te Schiedam, besloten tot liqui datie over te gaan. Tot liquidateur is benoemd de sedert 16 September 1930 fungeerende directeur, de heer Mr G. W. Th. van den Brendhof. MIDDELBURG. Brand. Hedenmor gen omstreeks kwart over elf ontdekte een voorbijganger, dat er rook kwam uit de bovenvoorkamer van het perceel Span jaardstraat F 54, waarin dhr W. Ver- straate een winkeltje drijft. Het bleek, dat kleeren vlam hadden gevat. Vermoedelijk had een defect aan den schoorsteen den brand veroorzaakt en in zeer korten tijd sloegen de vlammen uit en ontwikkelde een hevigen rook. Groot alarm werd ge maakt, en nadat reeds, geholpen door vele vrijwilligers, met den slangenwagen van spuit L het eerst water was gegeven, kwam na eenigen tijd ook de motorspuit (burgerspuit) ter plaatse en mocht het de nog steeds in functie zijnde oude brand weer gelukken het vuur tot de bovenver dieping te beperken, doch natuurlijk werd in den winkel en daar achter ook veel wa terschade aangericht. Ook de achterzijde van het pand van den heer va* Sparrentak bekwam braad- en waterschade. Binnen een uur was men den brand to taal meester en was er voor uitbreiding geen gevaar meer, zoodat het meeste ma teriaal weer kon inrukken. Naar de heer Verstraate ons mededeel de, is hij tegen brand verzekerd. Daar het hier een familie bet -eft van 1O personen, man, vrouw en 8 kinderen van 7 tot 19 jaar, nam de waarnemeni bur gemeester onmiddellijk maatregelc hen een onderdak te verschaffen in een der ledig staande gemeentewoningen in de Nieuwstraat, terwijl pogingen zouden wor den aangewend om voor ligging te zor gen, wat niet voor allen noodig zal zijn, omdat reeds familieleden en omwonenden slaapgelegenheid hebben aangeboden. MIDDELBURG- Hedenmorgen is een inwoonster van Arnemuiden, die zich in de richting Middelburg begaf, in de Arne geraakt. Door het politievaartuig uit Veere werd de drenkelinge bewusteloos opgehaald. Na toepassing van kunstma tige ademhaling bleken de levensgeesten nog niet geweken te zijn. Ze is naar haar woning vervoerd. Revolutie in Venezuela. NEW YORK. Uit Bogota wordt ge meld, dat in het westelijk deel van Vene zuela een revolutionaire beweging is uit gebroken onder leiding van generaal Ce- deno. De regeeringstroepen zijn door de opstandelingen verslagen. Door de regee ring worden uit alle deelen van het land troepen samengebracht. FRIEDRICHSHAVEN. Hedenmorgen is het luchtschip Graf Zeppelin van zijn tocht naar Boedapest terug gekeerd.. NEW YORK. Te Chicago drongen 7 bandieten een bankgebouw binnen, plun derden de safe en wisten met 30.000 dol lar te ontkomen. NEW YORK. De candidaat der demo craten voor het presidentschap der V. S. zal Franklin Roosevelt zijn. Do vlootonderkandelingen onderbrokqgfc LONDEN. De onderhandelingen tus- schen de Fransche, Italiaansche en En gelsche vloot deskundigen over de formu leering van de vlootovereenkomst zijn tij delijk onderbroken. Na Paschen zullen ze waarschijnlijk weer worden hervat. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 31 Mrt: Zwakke tot matige, Oostelijke tot Zui delijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. Stand van hedenmiddag 3 uur- Stand van Zaterdagmorgen 10 uur 762 Licht op voor fietser*: Dinsdag 6 n. 50. Rotterdam, 30 Maart 1931. Veemarkt. Aanvoer: 405 koeien en ossen, 347 vette kalveren, 122 schapen en lammeren, 1333 varkens. Prijzen per K.G.: Koeien 27,532,5, 40—42,5, 47,5—50, Ossen 36, 39—41, 46-- 4-8, Vette kalveren 47,552,5, 6570, 80- 85, Schapen 4055, id. per stuk f20 f26, Overj. lammeren f24f34 p. stuk, Varkens 20, 20,5, 21, Zouters 19,520, 20,5. Koeien en ossen aanvoer vrijwel gelijk Moderne fabrieksarchitectuur in Zuf phen. Een der nieuwe gebouwen der firma Reesink te Zutphen, in betonconstructie uitgevoerd, gezien uit een ietwat onge wonen boek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2