g No. 152 Maandag 30 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Soes burg UiT DERS APPELEN EERSTE 8LAD. Buitenland Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-Mi] „De Nederlanden van 1345" „Fatum" „Labor" IESBUREAU E ADVIEZEN. IER, Üit nummer bestaat uit 2 bladen. Een tweede belangrijke kwestie was de Ned. Octrooi Prijs, Zilveren .M. en N.C.B. Inkenszand. it elsoht, rtlkel ver» rwerkt is. i de aller» soort, die r MIDDELBURG verkrijgbaar bij 8, Middelburg ileuw model met ïalbare schotten. K.G., beslag model en onder- js f 375. (elnkenszand. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Buroau: Lange forst straat 70, Doos. Tol.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No- 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per poet, f3,— Losse nummers 3 0-95 Prijs der Advertenflën: 14 regels i 1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. De Duitsch-Oostenrijksche iol-unie. Het is zeker een merkwaardige samen loop van omstandigheden, dat de berich ten over de mislukking der handelscon- ventie te Genève bijna onmiddellijk ge volgd werden door de mededeeling van 'n voorgenomen tol-unie tusschen Duitsch- land en Oostenrijk. Tusschen beide gebeurtenissen bestaat een nauw verband. Van beslissenden invloed is ten deze geweest, dat de pogingen van den Vol kenbond op bet gebied der handelspoli tiek tot dusverre steeds hebben gefaald De eene mislukking volgde op de andere. En zoo laat het zich verklaren, dat men dan nu maar in „regionale verdragen" uitkomst zoekt. Van verschillende kanten zijn tegen de voorgenomen overeenkomst bezwaren ge rezen, voornamelijk van de zijde van Frankrijk en Tsjecho-Slowakije. Bij de Fransche regeering is blijkbaar overwegend de vrees voor een verster king van Duitschland's positie, ook in politieken zin. Derhalve beroept men zich reeds op het vredesverdrag van Versailles en op het tractaat van St. Germain. Welken loop onder deze omstandig heden de gebeurtenissen zullen nemen is nog niet met zekerheid te voorspellen Maar de voorgenomen overeenkomst heeft in elk geval deze verdienste, dat zij op forsche wijze de noodzakelijkheid de monstreert, om, na al de teleurstellingen en onvruchtbare besprekingen op het ter rein van economische toenadering, ein delijk eens tot daden te komen. Dat het méér dan tijd wordt eindelijk eens een bres en dan een flinke te schieten in de hooge tariefmuren, is, zoo meent „Het Centrum", voor geen tegen spraak vatbaar. Briand over de Duitsch-Oostenrijksche tol-unie. In den Franschen Senaat heeft Briand gesproken over de Duitsch-Oostenrijk sche tolunie. Hij verklaarde, dat deze hem een onaangenaam gevoel heeft be zorgd. Veel pijnlijker dan het feit zelf, is de manier waarop het zich heeft voltrokken. Een dergelijke handelwijze keur ik niet goed, nadat wij elkaar te Genève en Parijs gevonden hebben om in alle oprechtheid te onderhandelen over de vraag hoe het leven in Europa beter georganiseerd kan worden. Duitschland en Oostenrijk hadden niet het recht te doen wat zij gedaan hebben en Frankrijk zal het binnen het kader van de gegeven mogelijkheden verhin deren. Uit den aard der zaak zal hier door in de betrekkingen tusschen Frank rijk en Duitschland eenige verandering komen. De Engelsche staatsfinanciën. Het laatste begrootingsjaar, dat op 31 dezer eindigt, zal waarschijnlijk met een tekort van £25.000.000 sluiten. Herinnerd wordt er aan, dat Snow- den in liet vorig jaar in de wet op de fi nanciën een bepaling heeft weten in te lasschen, waarbij voorziening zou wor den getroffen voor de toeneming van het amortisatiefonds in het jaar volgend op dat waarin het tekort ontstond. Snowden, de kanselier van de schat kist, is zoozeer hersteld, dat hij zijn werk zaamheden weer gedeeltelijk kan hervat ten. Hij hoopt persoonlijk in de laatste week van April de begrooting bij het parlement in te dienen. De internationale graanconferentie. Bij de gehouden algemeene beschou wingen op de internationale graanconfe rentie te Rome spraken zich de verte genwoordigers van Polen, Zuid-Slavië en Roemenië voor het stelsel der preferen- tieele rechten uit, als een der doeltref fendste middelen ter bezwering van de agrarische crisis in Oost-Europa. Als vertegenwoordigers van de belan gen van den overzeeschen graanuitvoer ontwikkelde Perez, de Argentijnsche ge zant te Parijs, de theorie der vrije con currentie. j Russische graandumping. De Russische delegatieleider Kritzman. sprak zich ten stelligste tegen elke be perking van de met graan bebouwde op pervlakte uit en wees het stelsel van pre ferentie af. Voorts wees hij de opmerkin gen over de Russische dumping af. Rus land was tot het doorvoeren van zijn vijf jarenplan op zijn graanexport aangewe zen. De woeiingen in Spanje. De Spaansche minister van binnen- landscbe zaken verklaarde, dat de regee ring besloten was, de orde ten koste van alles te handhaven. Tot dit doel had zij brandspuiten ge kocht, die met traanverwekkende gassen manifestanten zouden uiteen jagen. De atheïsten in Duitschland. De politiepresident te Berlijn heeft er van afgezien, de communistische godde- loozenbetooging, die op Paaschmaandag te Berlijn gehouden wordt, te verbieden. De communisten hebben voor deze de monstratie reeds groote localiteiten ge huurd. Desgevraagd verklaarde de politie, dat het bestaande verbod van openbare be toogingen in de open lucht ook voor deze- communistische demonstratie geldt. Korte Berichten. Een voorjaarssneeuwstorm heeft de staten ten Westen van Chicago met een wit kleed bedekt. Op vele plaatsen is het verkeer verbroken en de storm heeft op vele plaatsen groote schade aange richt De Belgische commissie van spoor wegpersoneel heeft met 10 tegen 8 stem men en 2 onthoudingen het voorstel der Maatschappij van Belgische Spoorwegen tot verlaging der loonen met 6 pCt. goed gekeurd. Het aantal Joden in Amerika is in de laatste halve eeuw met 250.000 ge stegen tot 4y2 millioen. Inl New-York alleen, wonen 1.285.000 joden of acht maal zooveel als in Palestina. Verlenging van den nitkeeringsdunr voor de werkloozenkassen geweigerd. Op een telegram van N. V. V., C. N. V. en het R.-K. Werklieden Verbond aan den Minister van Arbeid om verlenging van den uitkeeringsduur ,voor verschillende werkloozenkassen heeft de minister tele grafisch geantwoord: Tot verdere verlenging uitkeeringsduur werkloozenkassen op grond crisisregeling verzekeringskarakter te zeer zou verbre ken, kan ik niet overgaan. Commandant der Marine te Willemsoord. Naar men verneemt, is thans de vice- admiraal L. J. Quant, commandant der Marine te Willemsoord met ingang van 21 April op zijn verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen en is met ingang van dien datum tot commandant der marine t.e Willemsoord benoemd de Schout-bij-Nacht C. J. E. Brutel de la Riviere. Sportvlieger Van Tijen. Zaterdag om vier uur is op Schiphol gearriveerd de heer Van Tijen, die voor de firma Van Houten te Weesp een retour vlucht Holland-Indië per particulier vlieg tuig maakte. De ontvangst op het vlieg veld was zeer hartelijk. Uitvoer van varkens naar Frankrijk. De Directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht van den Rijkslandbouw-consulent te Pa rijs de Fransche ministerraad de invoer rechten op varkens en varkensvleesch heeft verhoogd. Het invoerrecht op levende varkens be draagt thans per 100 K.G. levend gewicht 150 franc in plaats van 100 franc en dat op versch en gekoeld varkensvleesch per 100 K.G. 250 franc in plaats van 175 franc. Onze suikeruitvoer naar België. Een Brusselsch blad had gemeld, dat voortaan geen Nederlandsche suikerbie ten meer in België zouden mogen worden ingevoerd. Aan de hand van inlichtingen, welke de Msb. bij het Belgische ministerie van Landbouw heeft ingewonnen, kan uit de beste bron worden gemeld, dat geen en kele officiëele maatregel tegen den in voer van Nederlandsche suikerbieten werd genomen en dat momenteel ook niets in dien geest wordt overwogen. De vluchten naar Indië. De directeur van de K. L. M. is, zoo als bekend, in hoofdzaak naar Indië ge vlogen om bij de Indische adfhinistratie nogmaals te pleiten voor verdubbeling van het subsidie, opdat de K. L. M. elke week naar Indië kan starten. Naar gemeld wordt, ondervindt de beer Plesman veel weerstand, voortkomende uit den slechten economischen toestand Hoewel de onderhandelingen nog niet afgeloopen zijn en de mogelijkheid dus nog altijd bestaat, dat de Indische admi nistratie zal toestemmen in het verzoek, moet toch met een weigering ernstig wor den rekening gehouden. Aneta-Vaz Dias meldt, dat het twaalfde retourvliegtuig Zondag niet uit Athene is vertrokken, daar het onmoge lijk kon starten vanwege d.e dikke sneeuw die op het vliegveld lag. Mindere ontvangst der Nederlandsche spoorwegen. Uit de dezer dagen vastgestelde defini tieve ontvangsten der Nederl. Spoorwe gen over het vierde kwartaal 1930 blijkt, dat deze f 2.609.464 minder zijn dan over hetzelfde tijdvak in 1929, hetgeen in hoofdzaak te danken is aan het mindere goederenvervoer als gevolg van de ma laise. De totale definitieve ontvangsten over 1930 bedroegen f 175.508.427 tegen f 180.783.211 in 1929, dus: f 5.274.784 minder. Minister Ruys de Beerenbrouck. De minister van Staat, minister van Binnenl. Zaken en Landbouw heeft met een kort verlof de residentie verlaten. Vrijwillige herhalingsoefeningen en vacantie. Blijkens het in Stbl. 71 afgekondigde Kon. besluit van 5 Maart |.J., zal het niet geoorloofd zijn van gemeentewege aan een ambtenaar vacantiedagen te onthou den, op grond van het feit, dat hij opge roepen werd voor herhalingsoefeningen, welke het gevolg zijn van vrijwillig aan gegane militaire verplichtingen. Deze beslissing van de Kroon is het gevolg van een besluit van den raad der gemeente Rotterdam van 7 Oct. 1929, waarbij een verordening werd vastge steld tot regeling van de rechtspositie van de ambtenaren in dienst der gemeen te. Art. 51 van dat ambtenaren-reglement luidde in bet 3de lid: Aan den ambtenaar, opgeroepen voor herhalingsoefeningen, worden de vacantiedagen, waarop hij in elk kalenderjaar recht heeft, gegeven in den tijd, dat hij niet onder de wapenen is, tenzij de herhalingsoefeningen het ge volg zijn van vrijwillig aangegane mili taire verplichtingen." Ten behoeve van het overheidsperso neel in dienst van het Rijk zijn ook regelingen getroffen in vorenhedoelden zin. De werkloozensteunregeiing in de groofe steden. Over de besprekingen tusschen de Re geering en de grootste vier gemeenten, zegt het Volk, dat het verschil van mee ning niet alleen gaat om de f 5. Op dit onderdeel heeft de minister reeds een concessie gedaan. Hij is bereid te bewil ligen in een aftrek van vijf gulden als die verdiend zijn door de vrouw. Wal Amsterdam heeft, n.l. ook 5 gulden vrij als kinderen die verdienen, wil de mi nister niet. De Regeering wil verder toestaan, dat in sommige gevallen, bij groote gezinnen, de grens van het maximum steunbedrag van 65 pet. verhoogd wordt tot 70 pet. Zij wil echter ook, dat de huurtoeslag nooit over de 65 of 70 pet. heen komt. Verder wil de minister dat de gemeen ten voortaan een strenge scheiding ma ken tusschen „uitgetrokkenen", „dubbel- uitgetrokkenen" en „niet-verzekerden". In de vier steden heeft men in hoofdzaak slechts twee tarieven, n.l. voor georgani- seerden en ongeorganiseerden. De duur van trekken is niet, zooals bij het Rijk, aan een half jaar gebonden. Een kleine verbetering is een hooger kindergeld. Faillissementen. Door de Rechtbank te Middelburg is heden fail liet verklaard: P. Dekker Pzn, landbouwer te Axel. Rechtercommissaris Mr Th. Por- theine, Rechter. Curator: Mr H. van dor Bek* Callenfels, Avoeaat t* Middelburg. Opgeheven wegens gebrek aan ba ten het failliseement van J. Keukelaar, koopman te Breskens. De opening der Vlissing- sche haven. Z. K. H. de Prins zal bij de opening van de haven van Vlis- singen op 17 April a.s. tegenwoordig zijn. Middelburg. De candidatenlijst der S. D. A. P. voor de Raadsverkiezing is thans definitief vastgesteld als volgt: 1. J. On- derdijk, 2. W. P. Cornelisse, 3. P. Ph. Paul, 4. J. Mondeel, 5. J. Wondergem. 6. Chr. Bank, 7. L. J. Geers, 8. L. A Bouwman, 9. L. J. P. Sulkers, 10 E. de Priester. Wemeldingfc Het Rijnschip „Francois" schipper Verdonk, geladen met 1275 ton ijzer, komende van Terneuzen met be stemming Brussel, is Zondag nabij Hans- weert omhoog gevaren en heeft zware lek kage gekregen. Het water staat in ruim II 1.50 M., terwijl in ruim III 50 c.M. te constateeren valt. De pompboot „Dorus Rijkers" van Smit's bergingsbedrijf ligt langszij te pom pen. Men zal trachten bet lek te dichten. Krabbendijke. Toen de arbeider G. al hier een dezer dagen in een naast zijn woning gelegen schuurtje kwam, bemerk te hij, dat bet gebouwtje, dat den vorigen avond zorgvuldig was afgesloten, open stond en daaruit een tweetal rijwielen waren verdwenen. Op den grond lag een fietspomp, zoodat men vermoedelijk eerst de banden heeft opgepompt. Van den diefstal werd bij de politie aangifte ge daan. Vrouwepolder. Door de A. R. Kiesver- eeniging in de afd. Gapinge werden voor de Gemeenteraadsverkiezingen de volgen de candidaten gesteld: 1. L. Dingemanse, aftr.; 2. M. Arendse Pzn, aftr.; 3. A. de Nood Azn; 4. A. Aarnoutse; 5. J. Looi6e Sr. Alhier werd Vrijdagavond de eind- les gehouden van de 2-jarige tuinbouw- wintercursus in tegenwoordigheid van den Rijkstuinbouwconsulent Ir. A. W. v. d. Plassche en de commissie van toe zicht. Aan alle leerlingen: W. Vermeulen en M. J. de Vlieger te Vrouwepolder; L. Joosse, J. Joosse, H. Hüber, A. Ton, Jac. Vermeulen, P. Wondergem en J. Wagenaar te Serooskerke, werd het di ploma uitgereikt. Door de cursisten werd aan de beide onderwijzers, dhrn W. v. Hekken te Vrou wepolder en A. de Jager te Nieuw- en St JooslancL, een prachtig aandenken aan geboden. Door Ds J. Tjebbes is hier een Her vormde Jongelingsvereeniging „Obadja" opgericht. Oostkapelle. Door B. en W. dezer ge meente werd tot hulp-keurmeester voor den Vleeschkeuringdienst Kring Oostka pelle c.a. benoemd dhr M. Hundersmarck gediplomeerd hulp-keurmeester te Zie- rikzee. Ter verbetering van het Raadsverslag in het nummer van Donderdag j.l. moet worden gemeld, dat ook dhr de Kam voorstander was voor toetreding tot het Werkloosheidsbesluit 1917. Het voorstel van B. en W. om niet toe te treden werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Te gen dhrn de Kam, Maas en Brand. Aagtekerke. Door de N.V. de P.Z.E.M. is alhier tot meteropnemer benoemd dhr P. Faassen. Serooskerke (W.) Donderdagavond j.l. hield de A.-R. Kiesvereeniging alhier een openbare vergadering, waarin als spre ker optrad de heer J. W. van Francken- huizen uit 's Gravenhage. Nadat de voorzitter, do heer P. Melis Wz. de vergadering op de gebruikelijke wyze geopend had, werd het woord ver leend aan den spreker. Spr. wijst er op, dat de A.-R. partij onder moeilijke om standigheden de a.s. verkiezingen voor de Staten en Gemeenteraad tegemoetgaat. De crisis op maatschappelijk gebied is ernstig; de werkloosheid baart zorgen voor de toekomst. Er heersebt ook groote verwarring op politiek terrein. Spr. wijst verder op de sociaal-democratie, die zich met gebalde vuist keert tegen de Over heid. Het is dan ook onze plicht tot de A.-R. kiezers uit te gaan met het Woord Gods. De strijd is zeer hevig, want het revolutionair beginsel belaagt het gezag, dat is gegrond op de Heilige Schrift, waar dan ook uit voortvloeit de toestand zoo als dia thans in Rusland zich openbaart! waarvoor ook in en» land propaganda. g*> Binnenland Mindere ontvangst der spoorwegen over 1930. Verlenging uitkeeringsduur werkloozen kassen geweigerd. Buitenland. Briand over de Duitsch-Oostenrijksche tol-unie. De internationale graanconferentie. Revolutionaire beweging in Venezuela. voerd wordt. De taak rust dan ook op de Anti-Revolutionairen met het Woord Gods dezen revolutiegeest tegen te gaan. Doch helaas de coalitie is verbroken. De Staatk. Geref. Partij heeft geen oog voor de coalitie. Zij willen er wel de vrucht van genieten, gezien hun school» bouw. Spr. wijst daarna op de roeping van onze kiezers om hun stem uit te bren gen op die mannen, die de souvereiniteit Gods belijden. De Linkerzijde steunt op de souvereiniteit van den mensch. Het is onze roeping^ de wankelenden op te zoeken en dezen te bewerken. Van de geboden gelegenheid tot gedach- tenwisseüng werd ruim gebruik gemaakt Dhr Van Franckenhuizen eindigde met dankzegging, Koudekerke. Het Gemeentebestuur heeft van de P. Z. E. M. bericht ontvan gen, dat de prijs van den electrischen stroom voor deze gemeente 39 cent per K. W. U. bedraagt, gerekend vanaf 1 Jan. 1931. Het aantal aansluitingen aan het electrisch net neemt steeds toe. Ritthem. De heer J. Lijnse, Chr.-Hist lid van den gemeenteraad, wenscht voor een nieuwe candidaatstelling niet meer in aanmerking te komen. Wissenkerke. Vrijdag vergaderde de Gemeenteraad. Afwezig dhr de Boer. De kas van den Gemeente-ontvanger was in orde bevonden. De Commissaris der Ko ningin drong aan, voor zoover noodig, op bet verdelgen van rupsennesten. De gezondheidscommissie behoeft dit jaar geen bijdrage. De begrooting 1931 is door Ged. Staten goedgekeurd. Verzoek van den herbergier om ver laging personeele belasting op biljarten. B. en W. stellen voor, deze voor het aan staande belastingjaar te verminderen van f 40 op f 20. Met de stem van dhr de Regt tegen aldus besloten. In de commissie tot wering van school verzuim werden alle leden herbenoemd. In de vacature Abrahamse werd gekozen dhr M. de Nooijer te Wissenkerke. Daarna benoeming van leden voor de stembureaux voor de verkiezing van le den voor den Gemeenteraad en Provinci ale Staten. De leden van de schattings commissie voor de inkomstenbelasting werden herbenoemd. Verzoek van dhr A. van Hee te Kam perland om overneming in eigendom der gemeente van den Achterweg aldaar werd verdedigd door dhr Schippers. B. en W. stellen voor, als deze weg door den tegenwo ordiean eigenaar van Hee in orde is gemaakt ten' genoege van B. en W., hem alsdan over te nemen. Aldus besloten. Verzoek van den veldwachter van de Vreugde, om ontheffing van huur voor tuingTond en vermindering voor dit jaar. B. en W. stellen voor, voor dit jaar te ver minderen. Dit voorstel werd door ver schillende sprekers bestreden en met acht stemmen tegen verwopen. Verzoek om adhaesie aan het bekende adres van Arnemuiden. B. en W. willen adhaesie betuigen. Aldus besloten met de stem van dhr Van Halst tegen. Adres van L. Louwerse om een stukje grond van den gedempten vijver te Geers- dijk te koopen kon volgens B. en W. niet ingewilligd worden, aangezien het in de toekomst noodig is voor een speelplaats Aldus besloten. Vastgesteld werden de voorschotten voor kosten van instandhouding der Bij» soader* saholen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1