Nü. 151 Zaterdag 28 Maart 1831 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland T Hendrikse St Go's BankN.V. Goes EKEN EERSTE BLAD. Geen Staatsalvermogen. BANK VOOR ZEELAND N.V. Buitenland HEERENKLEEDING NAAR MAAT i. D0NNER-M EIJLER - TELEFOON 130 - GOES Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-SViij „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" C. JOOSSE - St, Adriaanstr. - GOES Binnenland. iboend Buik- blnet,. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. VADERLANDSCHE BANK*% /g obligatiên 2 metjaarlüksche uitloting VERLOVINGSRINGEN •\I I Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goos. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs! Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers .".0.05 Prils der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. V* pond. ■oot voor voor voor voor voor voor voor voor blik: 52 ct. 55 ct. 69 ct. 44 ct. 74 ct. 65 ct. 50 ct. 89 ct. voor 45 ct. voor 45 ct. ond 19 ct. ond 18 ct oor 25 ct. ond 17 ct. ond 19 ct. ond 19 ct. ond 25 ct. ond 25 ct. ond 28 ct ond 14 ct. )NS 18 ct. )NS 22 ct. )NS 25 ct. )NS 10 c.t )NS 10 ct. P: Vlissingen. Er is onder de menschen altijd een ze kere neiging tot overdrijving en eenzij digheid. Wij vallen zoo licht van het eene uiterste in het andere. Nu eens wijken wij te ver naar links en dan weer zwenken wij door naar rechts. Ook op staatkundig gebied is deze eigenschap waar te nemen. Nu eens is er een drijven om het ge- heele leven te doen beheerschen door den Staat, en met de persoonlijke vrij heid en 't persoonlijk initiatief geen re kening te houden en dan weer wordt alle inmenging van de Overheid als schade lijk afgewezen. Het eene oogenblik wordt alleen aan de p e r s o n e n, de enkelingen aandacht geschonken en dan weer wordt de g e- meenschap zeer scherp op den voor grond gesteld en laat men den enkeling in de gemeenschap ondergaan. Het gildenstelsel b.v. werkte tenslotte als een nauwsluitend corset, dat de vrije ademhaling belemmerde en de gezonde ontwikkeling van het bedrijfsleven on mogelijk maakte. Men snakte naar meer dere vrijheid, die ook verkregen werd maar waarbij deze fout werd gemaakt dat de gilden niet werden gereorgani seerd en aangepast aan de eischen van den nieuwen tijd, maar eenvoudig afge schaft. Dat de knellende banden werden los gemaakt was goed en noodig. Doch nu viel men weer in een ander uiterste. Het organisatie-leven werd on mogelijk gemaakt en het individualisme met groote kracht op den voorgrond ge schoven. Het gevolg van de prediking van de schoonschijnende, maar bedriegelijke vrijheidstheoriën op maatschappelijk en staatkundig gebied was, dat de vrije ar beider gemaakt werd tot een loonslaaf, die in volkomen afhankelijkheid en on der de meest ongunstige omstandighe den zijn droevig bestaan voortsleepte. Laat-maar-begaan, laat-maar-waaien werd de leuze. Met het zondig menschen- hart werd geen rekening gehouden. Als alles zich in volkomen vrijheid kon ont wikkelen en een ieder zijn eigen belang nastreven, dan zou vanzelf aan alle so ciale ellende een einde komen. Maar het tegendeel is het geval ge weest. Het sociale vraagstuk kreeg een ernstig karakter als nooit te voren; de sociale nood tartte alle beschrijving. Toen is, allereerst van anti-revolutio naire zijde, weer de aandacht gevestigd op de roeping van de Overheid, ten op zichte van het maatschappelijk leven terwijl tegenover het verderfelijk indivi dualisme geplaatst werd de beteekenis van het gemeenschapsleven. Langzaam maar zeker is het roer ge wend. Tal van maatregelen zijn genomen ter bescherming van het zwakke. Aan de rechteloosheid van de arbeiders is een einde gemaakt, de vrouwen- en kinder arbeid is ingeperkt; de invaliden en ouden van dagen staan niet langer on verzorgd; tal van maatregelen zijn geno men ter bescherming van de gezondheid; de nachtarbeid is afgeschaft en de ar beidsduur beperkt, enz. En tegelijkertijd is ook het organi satieleven gegroeid. Zij, die voorheen zwak waren, omdat ze alléén stonden, hebben zich georganiseerd in machtige bonden. Zij hebben in eendracht kracht gezocht, met het gevolg, dat aan het een zijdig opleggen van de arbeidsvoorwaar den voorgoed een einde is gekomen. In dit alles is veel, wat wij toejuichen en waarvoor wij als Christenen dank baar mogen zijn. Maar nu dreigt weer een ander gevaar. Van de pool van het individualisme worden wij onweerstaanbaar heengetrok ken naar een andere pool, waar met het individu geen rekening wordt gehouden en het in de gemeenschap ondergaat. En inplaats dat de Overheid erkend wordt als een „schild voor den zwakke", onverschillig wie die zwakke dan ook mo ge zijn, is er een streven om heel het leven te brengen onder de macht van den Staat, en alle leven en levensuiting on dergeschikt te maken aan wetten en verordeningen en reglementen, die ten slotte het gezonde leven moeten verstik ken. Maar dat is niet het anti-revolutionaire ideaal. Tegen het individualisme hebben wij gestreden en zullen wij ons blijven ver zetten. De staatsonthouding, het „laat maar gaan", wordt door ons principieel veroordeeld. Maar wij zullen ons ook hebben te stel len tegen het absolutisme van de gemeen schap, in welken vorm zich dat ook moge openbaren. Maatregelen ter bescherming van het zwakke door de Overheid juichen wij toe, maar daarbij handhaven wij den eisch, dat zoodanige bescherming niet leide tot verhindering van de vrije ontplooiing der persoonlijkheid. Vooral in dezen crisistijd, nu er van alle kanten geroepen wordt om hulp en steun van de Overheid, mag dal niet uit het oog worden verloren. Ook voor Gandhi is 'dit moment aan gebroken. Hij werd Woensdagmorgen op het Mabirstation'door een jongen Indiër aangevallen. De jongeman, die een zwarte vlag droeg, sprong op den mahatma toe en sloeg met den vlaggestok naar Gandhi's hoofd, maar Pandit Malaviya en andere mannen weerden den slag. Tegelijkertijd brak een menigte jeugdi-ge personen, die allen lid van de Nau Jawan Bharat Sahha (de nieuwe jeugd van den Indi- schen bond) zijn, in een geweldig ge schreeuw uit, en men hoorde kreten als: „Weg met Gandhi!, Gandhi is onze lei der niet meer!, Gandhi is een verrader! Een karakteristiek incident, dat enkele maanden geleden nog nauwelijks denk baar zou zijn geweest. Dat bewijst, dat de jeugdbeweging in Britsch-Indië aan de leiders begint te ontglippen en reeds over gaat in de handen van den onverzette- lijken en extremen nationalist Jawaharlal Nehroe, den jongen Nehroe, die jong- Kantoor Groote Markt 21 GOES Telefoon 74 (2 lijnen) Correspondentschap IJerseke Alle Bank- en Effectenzaken. Ons jaarverslag over 1930 wordt op aanvrage gaarne toegezonden. Berlijns burgemeester wil aftreden. Burgemeester Sdholtz heeft aan het ge meentebestuur en den gemeenteraad mede gedeeld, dat ihij, indien het wetsontwerp op het bestuur van Groot-Berlijn in zijn •huidigen vorm in werking mocht treden, zal aftreden. 'Hij is van meening, dat de bepalingen van 'het ontwerp zijn bevoegdheden en rechten aantasten. De vergadering van stadsafgevaardig- den heeft het verzoek om ontslag van bur gemeester Scholtz voor kennisgeving aan genomen. Het Duitsch-Oostenrijksche douane-verbond. De Fransche Kamercommissie voor handels- en tariefvraagstukken heeft met betrekking tot het Duitsch'Oostenrijksche protocol een motie aangenomen, waarin van de regeering wordt verlangd, dat zij' zich krachtig tegen het afsluiten van het 'beoogde verdrag zal verzetten. Mocht dit geen resultaat opleveren, dan moeten de 'handelsverdragen met Duitsch- land en 'Oostenrijk terstond worden op gezegd. Uit zeer igoede 'bron wordt uit Washing ton vernomen, dat de diplomatieke ver tegenwoordigers van Frankrijk en Tsje- cho-Slowakije vergeefs hebben 'getracht, om den Amerikaansdhen staatssecretaris Stimson over te halen, tot het doen van stappen, naar aanleiding van het Duitsch- Oostenrijksche tolverdrag. Stimson zou echter hebben geantwoord, dat de politieke zijde van deze kwestie voor de Yereenigde Staten zonder eenig belang is. De Fransche bedreiging om de tolunie te antwoorden met opzegging van bet handelsverdrag, wordt in Belijnsche krin gen zeer rustig genomen. Poincaré over de Russische dumping. De Temps publiceert de voorrede die de gewezen president Poincaré heeft geschreven voor het boek „Het Bolsje wisme1" van Graaf Kokoftsof. Poincaré besluit aldus: De dumping die de Sow- jets op alle wereldmarkten uitoefenen zal niemand sparen. Sowjet Rusland verheelt volstrekt niet dat het voorne mens is bij alle volken de geschillen aan te wakkeren die een uitvloeisel zijn van de economische crisis en die het hun onmogelijk zal maken zich te bescher men tegen de gevaren die ben bedrei gen. Het is daarom hoog tijd dat de vol ken zich vereenigen en aaneensluiten, teneinde tegen de agressieve barbaarsch- heid van de Sowjets de vreedzame ver dediging van de beschaving te plaat sen." Gandhl „De Verrader". Slechts enkelen, die voor de vrijheid van hun vaderland geleden en gestreden hebben, is de bittere ontgoocheling be spaard gebleven, dat zij als zij hun doel nabij zagen, door hun eigen volk verwor pen en veratooten werden, Indië sinds zijn oproerige rede op het Lahore-congres van 1929 steeds meer en meer in communistisch vaarwater 'brengt: ■zijn volgelingen dragen reeds roode doe ken over de chaddar, het kleed van grove inlandsohe stof, dat het symbool der vrij- heidsactie is. Het communisme is in Britsch-Indië onder de jeugd aan het werken. Moskou slaat in Indië zijn grooten slag tegen Engeland. Intusechen heeft Gandhi naar aanlei ding van de jongste bloedige botsingen tusschen 'Hindoes en Mohammedanen, een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat eenheid tusschen de Indische bevolking een eerste vereisdhte is voor het verkrij gen van de onafhankelijkheid. Hij verklaarde, dat als deze eenheid niet kan worden bereikt, hij zich uit het poli tieke leven zal terugtrekken en vrijwillig den honderdood wil sterven. voor bel iste waarden, 's-GRAVENHAGE Bg tegen beurskoers De Sovjetregeering wil achttienduizend acres land voor de theecultuur beschik baar stellen en zou met de Engelsche thee planters in onderhandeling zijn over de vorming van een z.g.n. „gemengde" onder neming, waarin gemeenschappelijk kapi taal gestoken zou worden. Landbouwers naar Canada. De Ganadeesche regeering heeft beslo ten, eenige Hollandsche landbouwersfa milies toe te laten. Deze families zullen in de provincie Nova-Scotia worden ge plaatst. Sinds Augustus van het vorige jaar heeft de Canadeesche regeering emigra tie niet toegestaan; dit is voor het eerst, dat toestemming voor eenige families wordt gegeven. Het aantal zal echter zeer beperkt zijn. Een gruwzame siatistiek. Een telegram uit Shanghai geeft de vol gende ontzettende cijfers uit een officiëel rapport: In het afgeloopen jaar werden in de straten van Shanghai meer dan 36.000 lijken gevonden; daaronder waren 34.000 lijkjes van zuigelingen. De Russische dumping. In den nationalen Zwitserschen raad is van liberaal-conservatieve zijde een interpellatie ingediend over de Russi sche dumping. Aan de regeering werd gevraagd, welke maatregelen zij tot dus ver genomen had, of dacht te nemen tegen dit Moskousch gevaar. Schulthess, de leider van het depar tement voor economische zaken, ant woordde namens den bondsraad: "Wat de voornaamste importartikelen betreft heeft Rusland slechts een gering aandeel in den totalen invoer van Zwit serland. Van de lage prijzen dezer Russische waren ondervond de Zwitsersche pro ductie geenerlei nadeel. Engelsche en Schotsche Heerenstoffen in alle genres Ruime sorteering in Zwarte en Blauwe Stoffen Stad en land in Amerika. Ondanks de crisis in den Amerikaan- schen landbouw neemt de trek naar de steden af, zooals cijfers, onlangs door het Bureau of Agricultural Economies te Washington bekend gemaakt, bewijzen. Het aantal personen, dat naar de ste den vertrok, was in 1930 1.543.000 tegen 1.876.000 in 1929 en 2.155.000 in het re cordjaar 1926. Het vertrek uit de steden naar het platteland was in 1930 1.392.000 tegen 1.396.000 in 1924. Op 1 Jan. 1931 bedroeg de totale bevolking van farms 27.430.000 tegen 27.222.000 op 1 Januari 1930. De vermeerderde trek naar het plat teland wordt in verband gebracht met do werkloosheid in de steden. Plannen voor de uitbreiding der theecultuur in Sowjet-Rusland. Na voorbereidende beprekingen heeft thans een definitieve bijeenkomst plaats gevonden tusschen voormalige Britsche theeplanters en vertegenwoordigers van de Russische handelsdelegatie te Londen, en wel speciaal van de Centrosojoez, de inkooporganisatie der Sovjet-Unie. In deze bijeenkomst zetten de Sovjet-verte genwoordigers uiteen, dat bij een goede financiering de theecultuur in Rusland, die thans reeds een vrij hooge trap van ontwikkeling heeft bereikt, binnen een tiental jaren een zoodanigen omvang zou kunnen aannemen, dat Rusland geheel in eigen behoefte zou kunnen voorzien. Van internationale maatregelen is voor alsnog geen sprake; integendeel vele concurrenten van Zwitserland, vooral ook de groote mogendheden zijn er op bedacht, hun economische relaties met Rusland verder uit te breiden. Tot dusver is door geen enkele Zwit sersche industrie beperking van den Russischen invoer geëischt. Korte Berichten. Voor de Duitsche bouwvakken zijn verschillende scheidsrechterlijke uitspra ken geveld, waardoor de loonen van 8 tot 11 pet. verlaagd worden. In een groot gedeelte van Hongarije heerscht winterweer. In het Hongaarsche wijnbouwgebied is sneeuw gevallen. Een terrein van 1.5 H.A. met hui zen en winkels is te Pakakkoe (Br. Indië) door een noodlottigen brand vernield. Meer dan 1000 personen zijn dakloos. De aangerichte schade wordt op 3.5 millioen gulden geschat. Te Athene woedt een hevige sneeuw jacht, die de stad en de gansche omgeving met een dikke laag sneeuw heeft bedekt. Naar uit Saloniki wordt gemeld, wordt ook Macedonië door de sneeuw geteisterd. Bij tusschentijdsche verkiezing voor Sunderland hebben de conservatieven 'n zetel op de arbeiderspartij veroverd. Binnenland Staking in den Wieringermeerpolder. Weer Hollandsche landbouwers in Ca nada toegelaten. Wijziging in de Directie van den Land bouw. De Minister van Binnenl. Zaken over de werkverschaffing te Goes. Een luchtschipverbinding tusschen Ne derland en Indië? Buitenland. Zwitserland en de Russische dumping. Winterweer in Z.O. Europa. Bij de Fokkerfabrieken wordt thans een nieuw militair vliegtuig geconstru eerd, genaamd „Schrik der lucht". Uit dit vliegtuig kunnen uit vier machinegewe ren, die 'buiten de vleugels uitsteken, drie duizend kogels per minuut worden afge vuurd. Het vliegtuig zal een maximum snelheid van 320 K.M. per uur kunnen bereiken. alle maten mooie bolle modellen prijzen vanaf f 7.50. Luxe klokje cadeau. De werkverschaffing te Goes. Op do vragen van het Tweede Kamerlid den heer Drop in verband met het aan leggen van nieuwe straten, plantsoenen, enz. in de gemeente Goes door de zorg van het burgerlijk armbestuur, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mede namens den minister van Arbeid, H. en N., o.m. geantwoord: Uit een onderzoek is gebleken, dat de werkverschaffing in de gemeenite Goes onder het burgerlijk armbestuur ressor teert. Aangezien het hier betreft de uitvoe ring van gemeentewerken door valide werkloozen, zou de minister, ware hier door het rijk subsidie gegeven, bepaald ■hebben, dat de verantwoordelijkheid recht streeks bij de gemeente en niet bij: het B. A. zou dienen te berusten. Hoewel het uurloon van 36 ct. voor werkverschaf fing in een gemeente als Goes bevredi gend kan worden genoemd, is de minis ter bereid aan het gemeentebestuur te verzoeken, de uitvoering van de werken voortaan door de gemeente zelf te doen geschieden. Nog wordt medegedeeld, dat zij, die tijdens de werkverschaffing zi V. zijn ge worden, terzake daarvan onuersteuning van het B. A. of van kerkelijke instellin gen van weldadigheid hebben genoten. De postvluchfen op Indië. Het Indië-vliegtuig PH-AEZ, gezag voerder Frijns, vertrok gisteren te 5 u. 4 min. uit Kairo, kwam te 8 u. 4 min. te Mersamatru aan, vertrok van daar te 8 u. 53 min. en was te 14 u. 27 min. te Athene. Alles wel. Morgen verder. Wet op het Notarisambt. Ingediend is een voorstel van wet van mevrouw BakkerNort c.s. tot wijziging van de Wet op het Notarisambt, hetwelk bedoelt, de benoembaarheid der vrouw als notaris buiten allen twijfel te stellen. Daar het volgens mevrouw BakkerNort c.s. vaststaat, dat van de regeering een voorstel tot herziening van de Wet op het Notarisambt op het stuk van de be noembaarheid der vrouw niet is te ver wachten, meenen zij hunnerzijds een wij ziging van de Wet op het Notarisambt te moeten voorstellen. Zij wijzen er op, dat de Broederschap der Candidaat-Notarissen zich evenals thans van notarissen herhaaldelijk heeft

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1