Onderwijs Gemengd Nieuws, Ongevallenverzekering Ingezonden stukken Burgerlijke Stand Bijkantoor Nieuwe HAVBANK. Kruiningen. Mej. P. Stok, alhier, ïs met ingang van 1 April 1931 'benoemd tot onderwijzeres in vasten dienst aan de school met den Bijbel alhier. Inspecteur gymnasiaal on derwijs. Bij Kon. besluit van 25 dezer is, met ingang van 1 September, be noemd tot inspecteur van het gymnasiaal onderwijs dr E. H. Renkema, thans rector van het Christelijk gymnasium te 's Gra- venhage. Te Amsterdam is bevorderd tot doc tor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: Henry Fielding, F. P. van der Voorde, geb. te Wolphaartsdijk. Ambachtsschool te Mid delburg. Betreffende de bijeenkomst in het Schuttershof te Middlburg kan nog worden gemeld, dat deze gistermor gen werd geopend door dhr J. A. Ver- tregt, voorzitter van de onderwijscommis sie, die allen welkom heette en zeide, dat het ambachtsonderwijs steeds meer ge zocht wordt, zoodat vele aangemelde leerlingen moeten worden afgewezen, uit .gebrek aan voldoende ruimte voor ver schillende reeds onderwezen vakken, om niet te spreken van gewenschte cursussen voor chauffeurs en anderen. Het bestuur zal moeten trachten lokalen te vergrooten en andere bij te doen bouwen. Over het algemeen kon spr. over de gemaakte vorderingen met waardeering getuigen, al zijn er ook nu weer minder goede uitzonderingen. Tot deze richtte spr. zich met een op wekking voor de toekomst (Applaus). De directeur, dhr G. Doets, wees er op, dat het proefwerk dikwijls te haas tig, maar door anderen veel te langzaam wordt behandeld. Wijzende op het groot aantal leerlingen uit de eerste klasse, dat niet overgaat, noemde spr. dit juist, omdat een schif ting reeds in die klasse goed gezien is. Spr. noemde daarop de namen der be vorderde en der niet-bevorderde leerlin gen, alsmede de namen van hen, die een prijs verkregen. Tenslotte wenschte spr. geluk aan de leerlingen, die het diploma behaalden en brengen. Dat zal loepen over enkele gul dens. Wij moeten 'bij de Regeering aan kloppen. De geheele plattelandsbevolking moet mobiel gemaakt worden, om zoo doende te komen tot meerdere tegemoet koming van de zijde der regeering, want de actie der verschillende landbouworga nisaties heeft tot zeer povere resultaten geleid. Een voorloopige crisis-commissie werd benoemd, bestaande uit de heeren Th. Vogelaar, P. Tramper, A. van 't Le ven, I. Smallegange, A. J. P. Ka'kebeeke en C. Tollenaar. In een openbare vergade ring behandelde dhr I. Smallegange 'het onderwerp: „Iets over aardappelselectie". Op duidelijke wijze behandelde spr. de ver schillende ziekten en deed uitkomen, dat met een beetje goeden wil, men 'het op zijn bedrijf zoover kan brengen, dat men heusc'h niet het dure pootgoed van elders behoeft te betrekken, ja, het zelf zoover kan brengen, dat men ook hier het goed gekeurd pootgoed naar elders kan zenden. Het tweede onderwerp: „De crisis in de landbouw wordt steeds heviger gevoeld", werd ingeleid door den secretaris, dhr C. Tollenaar. De allereerste vraag was, wat moet het platteland in dezen doen? De in komsten van don landbouwer zijn van dien aard geworden, dat binnen afzien- baren tijd deze nijvere 'bevolking finan cieel ten gronde zal gaan, indien de regee ring niet meer steun verleent. De landbouwers zien zich genoodzaakt de loonen te verlagen, de koopkracht wordt zoodoende gering en de neringdoen den zullen ook weldra den weerslag daar van ondervinden. Hij wekte daarom allen op, om in massa bij de Regeering aan te kloppen om meer steun. In de oorlogs tijden werd veel van het platteland ge vergd, oorlogfiwinstbelasting, inzameling van tarwe, in beslagneming van vet en de heffing van 20 pet. van de opbrengst van de geveilde producten voor de voedsel voorziening. Het is nu de tijd, dat de land bouwers daarvan wat terug krijgen in den vorm van productie-premies op alle pro ducten. Met' dankzegging door den voor zitter aan de beide sprekers, werd deze bijeenkomst gesloten. aan hun ouders, en wekte op, door te zetten aan het eenmaal gekozen Vak Spr. brengt dank aan het bestuur, leeraren en concierge, voor den grooten steun en medewerking ook in het afge- loopen jaar ondervonden. De heer Vertregt wenschte ook de ge slaagden geluk en sprak nogmaals woor den van bemoediging tot de niet-geslaag- den. De gediplomeerden wekte spr. op, de geleerde theorie nu goed in de prac- tijk in toepassing te brengen en daardoor onder Gods zegen een eervolle plaats in de samenleving te veroveren. Moge het allen steeds een eer blijven beschouwen leerling te zijn geweest van de Middel- burgsche Ambachtsschool. Nadat uit ieder der afdeelingen van de derde klasse een leerling dank had gebracht aan bestuur, directeur, leeraren en concierge, sloot dhr Vertregt met dank voor aller belangstelling de bijeenkomst. POLITIEK GEDEUN. Onder dit kopje schrijft de „N. Zeeuw- sche Crt." o.m.: De Staten-verkiezingen beginnen haar schaduwen vooruit te werpen. Van de partijen in los verband, die het zoo'n beetje overal zoeken, is ditmaal de Vrij heidsbond, het eerst den boer op getrok ken. De heeren voelen nattigheid en beseffen, dat er heel wat woorden noodig zijn om het verraad van hun volksver tegenwoordigers, aan den landbouw ge pleegd, weer uit te wisschen. Eerst heeft het Kamerlid Knottenbelt het terrein verkend met een poging om de gunst der kiezers terug te winnen; doch hem is daarbij zóó de jas uitgeveegd, dat koersverandering noodig was. Die is deze week ingeluid te Veere door deD redacteur van de „Middelb. Courant". De politieke propagandist is met een boogje om de voetangels en klemmen der liberale economische politiek heen- geloopen om daarna te kwinkeleeren over de schoone en rekbare artikelen van volkseenheid en nationaal bewust zijn, waarvan hij den Vrijheidsbond als alleenvertegenwoordiger beschouwt. Een ietwat aftandsche doch in dit verband onschadelijke gedachtegang. Voorts heeft de journalist-spreker het den ouden praatvaar Roodhuijzen braaf nagebab- beld, dat rechts en links in onze Neder- landsche politieke onzin is. Een dus danige scheidingslijn vermag men tus- schen de groepen niet te ontdekken en na de totstandkoming van het algemeen kiesrecht en beëindiging van den school strijd is er geen reden meer voor 't be stendigen van de rechtsche coalitie. Het spijt ons meer dan we kunnen zeggen, dat we dit duizendmaal opge warmde oudbakken kadetje nogmaals in dit rubriekje moeten versnijden. Wij kunnen er echter ook niets aan doen, dat het verdroogde product er in het liberale kamp aldoor nog als zoete en versche koek ingaat. Er is dus geen principieele tegenstelling tusschen de partijen 1 Arme onnooze- laards of sluwe vossen; dachten jelui nu dat we geen Kamerverslagen meer le zen; dat we geen gemeenteraadsverga deringen volgen, dat we niet weten wat de linksche bladen schrijven en wat de linksche sprekers zeggen? Schreeuwt dit niet alles van een schei dingslijn; neen van een onoverbrugbare klove? De schoolstrijd woedt nog even fel, volksontaarding en zedelijk bederf roepen scheller dan ooit om maatregelen, die links blijft bestrijden, alles dringt om te kiezen vóór of tégen den Christus, dien links negeert. Zelfs zij' ter rechterzijde, die niet ongevoelig bleven voor het lok kend gefluit der linksche vogelaars, wor den meer en meer gedwongen tot de er kenning dat de rechtsche oriënteering in ons staatkundig leven, noodzakelijk is om van onze samenleving te redden wat er te redden valt. Alleen de blinden, verblinden en ver- blinders zien niets. Overval op een bank. Don derdagmiddag tegen twaalf uur drongen twee mannen in het filiaal van de Effec ten- en Wisselbank te Frankfurt. Zij dwongen de beambten de handen omhoog te steken en zich te laten vast Als een reuzen bijenkorf is het kunst- en vliegwerk opgetrokken voor de beton- neering van de geweldige heftorens, noodig voor het ophalen der sluisdeuren in het Bosscherveld te Maastricht waar de voltooiing van het Limhurgsche kana/- lenplan een nieuwen vooruitgang vormt voor deze streek. binden. De roovere sloten toen de deur en trachtten zich meester te maken van geldswaarden. Een andere beambte, die de deur gesloten vond, drong door het venster naar binnen, waarop de roovers zonder buit de vlucht namen. Zij werden op straat achtervolgd doch wisten zich de achtervolgers met revolverschoten van het lijf te houden, totdat een politiebe ambte terug schoot en een der overval lers in het been wondde. De beide mis dadigers konden tenslotte gearresteerd worden. Ongelukken. Te Assen is de 35- jarige mej. M., die van een zanguitvoering op weg naar huis was, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in het Noord- Willemskanaal geraakt en verdronken. Te Oudwoude (Fr.) is gisteren de bouw vallige woning van den arbeider B. groo- tendeels ingestort. Het 6-jarig zoontje, dat voor het huis speelde, werd door den omvallenden muur getroffen en direct ge dood. Te Langezwaag is gistermiddag de 60-jarige smid G. v. d. V., aldaar door de stoomtram overreden en op slag gedood. Sluit toch een Vraagt althans Inlichtingen. WILHELMINASTRAAT 33. Dir. W. L. B. J. DEKKER. Een welgeslaagde op- li c h t e r ij. Naar uit Wilna wordt gemeld, hebben onlangs eenige oplich ters het gerucht verspreid, dat een ka naal zou worden gegraven van de Oost zee naar de Zwarte Zee. Hierdoor zouden 50.000 werkloozen aan arbeid worden geholpen. Liefhebbers moesten echter 50 m. storten om tot het werk te worden toegelaten. Ongeveer twee duizend personen liepen in den val. Toen zij na eenigen tijd niets meer hoorden, riepen zij de hulp van de politie in. De oplichters waren echter reeds verdwenen. Brutale indringer aange houden. Bij de familie v. d. W. aan de Sehiekade te Rotterdam, die bezig is te verhuizen, vervoegde zich gisteren een meneer, die het huis wilde zien, omdat hij er wel iets voor voelde, net te huren. Een dochter van de familie W. leidde den man bereidwillig rond. Toen zij zich echter even in de gang ophield 'heeft de „nieuwe huurder" kans gezien een buffet in de woonkamer te openen en daar twee tasschen met geld uit te halen. Zonder dat de diefstal bemerkt werd, wist hij het huis uit te kömen. Even later ontdekte men echter, dat de tasschen uit het buffet verdwenen wa ren. De dochter holde naar beneden en waarschuwde den voerman van den ver huiswagen, die juist voorstond. Deze stelde onmiddellijk een achtervolging in en slaagde er in den vluchteling in de Raampoortstraat aan een agent over te leveren. Hoewel de man kans had gezien, onder weg de tasschen, die wat klein geld be vatten, weg te werpen, werd hij gearres teerd en naar het politiebureau over gebracht. Hij bleek te zijn de 34-jarige A. H., van beroep „muziekschrijver". ORDERS VOOR ONZE INDUSTRIE BEHOUDEN. Van de Rijkscommissie werkverruiming Dezer dagen vergaderde de Rijkscom missie Werkverruiming onder presidium van den voorzitter Prof. Dr W. H. Nolens. Beslaten werd zich tot de regeering te wenden met het verzoek aan het per soneel voor eenigen tijd toe te voegen een functionnaris met een bepaalde op dracht, om te bevorderen, dat de afne mers van bepaalde artikelen bij gelijken prijs en kwaliteit de voorkeur zouden geven aan de hier bedoelde artikelen van Nederlandsch fabrikaat boven die, van buitenlandschen oorsprong. Mededeeling werd gedaan van de be moeiingen, welke het bureau der com missie had, ten einde een belangrijke rijksorder voor de Nederlandsche indu strie te behouden. Met veel genoegen nam de commissie er kennis van, dat het. Gemeentebestuur van Arnhem een belangrijke order, ten be hoeve van de Gemeente Gasfabriek al daar, zooveel mogelijk in Nederland had geplaatst. Door de bemiddeling van de commissie is het mogen gelukken, een order van een "der grootste tramwegmaatschappijen hier te lande te plaatsen. Meermalen werd met de directie van den Wieringermeerpolder overleg ge pleegd, om, bestellingen, ten behoeve van den aanleg van dien polder, aan de Ne derlandsche industrie ten goede te doen komen. Ondanks het feit, dat de commissie er zich reeds eenige jaren moeite voor geeft te bevorderen, dat voor de levering van grint niet met name buitenlandsch grint wordt gevraagd, moest worden vastgesteld dat nog telkens aanbestedingen worden uitgeschreven, waarbij bepaald buiten landsch grint wordt geëischt. De commissie betreurt het, dat de leve ring van een verlichtingskroon voor een onzer oudste kerken, ten goede is geko men aan een buitenlandsche fabriek. Het deed da commissie genoegen, te vernemen, dat de Nederlandsche spoor wegen verschillende orders ter uitvoering aan de Nederlandsche industrie hebben opgedragen. Ondanks de bemiddeling van de com missie en het feit dat de Nederlandsche fabrikanten zich voor deze opdracht veel moeite hebben gegeven, viel de opdracht voor een koelinstallatie voor het slacht huis ten behoeve van de Vereeniging tot Exploitatie van een Coöperatief Slacht huis te Vlissingen aan het buitenland ten deel. DE ECONOMISCHE INZINKING. Een periode van kentering ingetreden? In het Maandelijksch Conjunctuurbe- richt over Maart van het Centraal Bu reau voor de Statistiek leest men o.a. het volgende: Hoewel nog niet te zeggen valt, of de economische inzinking reeds haar laag ste punt heeft bereikt, schijnen toch som mige teekenen er op te wijzen, dat de scherpe phase van den val haar einde nadert, zoo niet bereikt heeft. Voor een land als Nederland, waarvoor export, voornamelijk van voedingsmiddelen en van fabrikaten van zijn nijverheid, en voorts diensten aan het buitenland on der de hoofdbronnen van bestaan tellen, is het uiteraard van het grootste belang, hoe de conjunctuur zich ontwikkelt in die landen, waarheen het economisch verkeer van Nederland zich in hoofdzaak richt. Daarom is het van beteekenis, dat, hoe zorgwekkend de toestand ook in Duitsch- land en Groot-Brittannië mag zijn, men aldaar den toestand iets gunstiger begint te beoordeelen dan enkele maanden ge leden. Wel zijn de aanduidingen, waarop dat oordeel berust, nog vaag, en is de iets gunstiger wending voor een groot deel toe te schrijven aan de seizoen be weging in het economisch leven, maar in de huidige phase der conjunctuur is elke beweging, die verlichting kan bren gen, reeds van belang, omdat zij er toe kan bijdragen, een meer blijvende verbe tering voor te bereiden. Men zou dan thans de periode van kentering zijn ingetreden, die als karak teristiek verschijnsel dan hier, dan daar, korte vleugjes van opleving brengt, welke echter niet doorzetten, maar gaandeweg veelvuldiger en stelliger worden, om ten slotte een hausse periode in te leiden. Deze periode van kentering kan echter, naar vroegere voorbeelden leeren, gerui- men tijd duren. Wat Nederland betreft, wordt in dit verband gewezen op de koersverbetering, die verschillende fondsen na Nieuwjaar vertoond hebben, en die tot dusver de be langrijkste reactie op den koersval is, die sinds twee jaren is voorgekomen. Ook heeft de daling der groothandelsprijzen in den laatsten tijd een langzamer tempo aangenomen. Het invoersaldo van grond stoffen voor enkele belangrijke takken van nijverheid steeg de laatste maanden, maar in Februari volgde een lichte da ling. De werkloosheid is in Februari niet verder toegenomen; het aantal bij de ar beidsbeurzen aangemelde werkloozen was op het eind van die maand iets ge ringer dan op 31 Januari. De overige aanwijzingen van den economischen toe stand, zooals de totalen van in- en uit voer, het giro-ver keer van de Nederland sche Bank, verschillende vervoercijfers enz. wijzen nog meest in neerwaartsche richting. De geldmarkt vertoonde in Fe bruari een ruimte, zooals zelfs in de hui dige periode van ongekend lage rente standen nog niet is voorgekomen. Kantongerecht te Qoea. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Trekdier zonder voldoende toezicht op den openbaren weg laten staan: C. K., Wolphaartsdijk, f2 b. of 2 d.h. Naar zijn naam gevraagd door een ambtenaar, opgeven van een valschen naam: J. H. B., Venlo, A. F. II. W., Eindhoven, A. J. J., Rotterdam, ieder 25 gld of 25 d.h. Overtreding Binnenaanvaringsreglement J. C. v. d. B., St. Annaland, f 5 b. of 5 dagen hechtenis. Met sneeuw ziju paard geen bel laten dragen: J. K., Goes, f 0.50 b. of 1 dag. Met vrachtauto rijden met een te lange lading: 1>. J. K., Colijnsplaat, f5 b. of 5 d. h. Te Heinkenszand mest op des opanba ren weg laten liggen: M. van D., Hein- kenszand, fö of 6 d.h.; C. van D., al daar, f 10 b. of 10 d.h. Met autobus de veiligheid van het ver keer in gevaar brengen: J. S., Driewegen f40 b. of 40 d.h. en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te bestu ren voor den tijd van zes maanden. Door J. R., te 's Heerenhoek is hoo- ger beroep aangeteekend tegen het von nis waarhij hij is veroordeeld wagens overtreding drankwet tot f25 b. of 25 dagen hechtenis. Door A. S., te Ierseke, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis waarbij hij wegens overtrading van het feit, het jmet een auto rijdende rechts niet voor laten gaan is veroordeeld tot f10 b. of 10 d.h. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie/. Een jubileum. Het Rusthuis „Moria" van de vereen. „Zusterhulp" te Nunspeet hoopt 1 Juni a.s. haar 25-jarig bestaaan te vieren. Voor velen zal dit niet veel zeggen en daarom wil de jubileum-commissie U zoo graag iets vertellen van het mooie werk. dat daar in alle stilte gedaaan wordt. Hoo vaak gebeurt het niet, dat jonge vrou wen, die in hun eigen levensonderhoud moeten voorzien, daarin verhinderd wor den door ziekte of zwakte. En hoe moei lijk is het dan meestal gezondheid en werkkracht terug te krijgen. De vereeni ging Zusterhulp wil hen helpen. Haar doel is: ongehuwde jonge vrouwen en meisjes steunen in den strijd van het le ven, onverschillig godsdienst, stand of positie. Eén van de eerste middelen om dit doel te bereiken was de stichting van het rusthuis „Moria" in 1906. Nu dit huis haar 25-jarig feest gaat vieren kunnen plm. 3000 oud-patiënten er van getuigen, hoe zij in Nunspeet nieuwe lichamelijke en geestelijke krachten mochten verkrij gen. En nu is het de vurige wensch van de jubileum-commissie dat velen zullen mee werken om 1 Juni a.s. tot een onverge- telijken dag voor Moria en voor Zuster hulp te maken. Zij hoopt van vele be langstellenden bijdragen te ontvangen. De verlanglijst vermeldt: vernieuwing van het ameublement, nieuwe verf op de mu ren, vaste waschtafels. „Zusterhulp" maakt door het supple tiefonds voor vele patiënten het verblijf in „Moria" financieel mogelijk. Voor dit fonds zou zijn zich graag verheugen in wat meer belangstelling, zich uitend in giften en contributies. Naast Moria stichtte Zusterhulp nog: het sanatorium „Erica" te Nunspeet, het woonhuis „Eigen haard" te Amsterdam en de Werkver schaffing in Den Haag. Wie helpt om op 1 Juni a.s. „Moria" een mooi geschenk te kunnen aanbieden? De penningmeesteresse der afd. Goes en Nieuwdorp, H. Th. Roskes, Nieuwstr. 1, Goes, is gaarne bereid giften in ont vangst te nemen en nadere inlichtingen te verstrekken. VLISSINGEN. Van 19—26 Maart 1931. Ondertrouwd: M. Reijerse, 24 jr en E. F. van Zuylekom, 22 jr; W. J. C. Verbeek, 24 jr en D. P. Gillissen 24 jr. Getrouwd: L. Aalbrecht 21 jr en J. Vogel 18 jr; P. A. Davidse 23 jr en K. de Jonge 21 jr; A. Kiburg 21 jr en C. Ph. Huilmand 19 jr. Bevallen: J. Nieuwland, geb. Bode, z.; P. Francois, geb. Zeeveld, d.; A. P. A. van der Zande, geb. Minneboo, d.; M. Abrahamse, geb. de Leeuwen, z.A. Lijn- bach, geb. Boon, d.; S. A. J. M. Spec- kens, geb. Klijberg, z.; A. van der Sluijs, geb. de R(jke, d. Overleden: K. Verstraate, 79 jr, wed. van P. da Witte; W. van der Linden, 87 jr, weduwn. van J. de Jonge; J. C. Bran denburg, ongeh. man 79 jr; J. Jongman, 76 jr, weduwn, van L. Elve; J. Waller, 85 jr, wed. van J. van Ejjk; E. A. Keizer, ongeh. vr. 49 jr; A. de Muijnck, 67 jr, man van E. Passenier; M. J. Meijnderts, 75 jr, wed. van J. W airave; R. F. Rade- I maker, 60 jr, vrouw van A. J. Geqsen. 1 (Vliss. Crt.) - - -■ Lente op liet land.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 7