DE ZEEÜW Het Geweten van RopTiehern. IN uw PIJP: v.ROSSEM's TROOST TWEEDE BLAD. Staten-Generaal FEUILLETON Uit de Provincie VAN VRIJDAG 27 MAART 1931, Nr 150. TWEEDE KAMER. Bescherming van arbeiders. In de vergadering van gisteren, diende dhr W ij n k o o p (C. P.) een voorstel van wet in, beooigende bescherming van de arbeiders tegen de gevolgen van de eco nomische crisis. Steun aan suikerbietenverbouwers. Hierna werd de behandeling van de Suiker'bietenwet voortgezet. De heer W ij n k o o p (C. P.) betoogt, dat deze wet niets anders 'bedoelt dan de kapitalisten te steunen, terwijl voor de arbeiders niets wordt gedaan. De heer Floris Vos (Middenpartij) is het in principe eens met de voorgestel de maatregelen, al zal de steun hoofd zakelijk ten goede komen aan de suiker producenten. Hij betreurt echter, dat de regeering het advies van de commissie- Lovink niet heeft aanvaard; laat men dan desnoods met wat suiker blijven zitten, dat is minder erg dan wat nu staat te gebeuren. De heer Lockefeer (R.K.) wijst op de speciale belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen, waar 12.000 H.A. met sui kerbieten worden bezaaid, met een pro ductie van 400 millioen kg., waarvan de helft naar België wordt uitgevoerd. Die hoeveelheid wil de regeering nu buiten de steunverleening houden en daartegen komt spr. op. De heer G o 1 ij, n (A.R.) kan zich met veel van hetgeen is gezegd door andere sprekers vereenigen. Speciaal met dat gene, wat de heer Van den Heuvel heeft gezegd en met het betoog van den heer Bierema over het uitreiken van garantie bewijzen aan verbouwers van bieten in streken, waar tot nu toe geen suikerbie ten werden geteeld. Spr. wil nog enkele opmerkingen ma ken over hetgeen de heeren Van der Sluis en Lovimk hebben gezegd. De eerste maak te een vergelijking tussohen den kostprijs van biet- en rietsuiker. De kostprijs van de bietsuiker is het dubbele van dien van de rietsuiker. De heer Van der Sluis heeft terecht opgemerkt, dat als het niet moge lijk blijkt, het rendement van de bietsui ker te vergrooten, opdat er een gunstige verhouding kome tot de rietsuiker, de eerste zal moeten verdwijnen. Daartegen is niets in te brengen. De heer Lovink zeide, dat de bietencultuur niet kan en mag verdwijnen. Wanneer men die stel ling aanvaardt en spr. doet dit dan moet men iets verder zien dan dit wets ontwerp wil. Immers, men kan niet elk jaar gelijke maatregelen nemen als nu zijn voorgesteld. Andere maatregelen zijn dus noodig. Het verschil in kostprijs ligt hoofdzakelijk in het rendement. Het ren dement hij rietsuiker is 45 a 50 quintalen per 'H.A., bij rietsuiker 150 a 200 quin talen Zijn er nu maatregelen mogelijk, om die verhouding te verbeteren? Zoo ja, dan moet men nu in de allereerste plaats daaraan zijn aandacht schenken, maar niemand zal gelooven, dat het mogelijk zal zijn, 'langs geheel natuurlijken weg de biet „ikonkurrenzfaihig" te maken met de riet suiker. En als dan tóch van landbouw- technisoh standpunt de bietencultuur on misbaar is? Dan zal de regeering andere maatregelen moeten nemen. De heer Lovink wees op een nieuwe „'Brusselsche conventie". In zijn qualiteit van president van de Economische Con ferentie heeft spr. besprekingen gehad met vertegenwoordigers van de-producee- rende landen. (Hij heeft toen geconstateerd, dat zij wel willen meewerken tot beper king der productie, maar niet tot een her leving der 'Brusselsche Conventie. Spr. kan zich dat begrijpen. Zelfs een bedrag van f 10 per 1000 kg. aan surtaxe, door spr. gesuggereerd, kon als zijnde te laag, niet worden aanvaard. Daaruit blijkt, dat het oogenblik nog niet gekomen is voor de Ned. regeering, om officieel stappen te doen voor 'het bij- door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsch.) 74.) -o- „Ik zal wel eens een goed woordje voor je doen ,ouwe jongen," zei Nugent, 'kort voor hij den trein bij het station van Transome Peveril verliet. „Als je eenmaal het land verlaten hebt, zal de oude heer zich aanmerkelijk opgelucht voelen. 'De zaak zou al lang voor elkaar zijn, als die socialistische bevlieging er van den zomer niet tussohen was gekomen. Maar je kon van hem niet verwachten, dat hij het kalmpjes op zou nemen, het joeg zelfs mij in het harnas. Maar 't doet er niet toe, ik wist wel, dat het je in den grond geen kwaad zou doen; heel wat flinke kerels, die tijdelijk een beetje aan 't malen zijn, krijgen zulke bevliegingen om ze als hun verstand terugkeert als een gloeien de kool te laten vallen." Roger glimlachte; Nugents broederlijke openhartigheid prikkelde hem nooit. „Dus ik ben een beetje aan 't malen, «iet waar?" eenxoepen van de rageeringen, «sa te ka men tot een nieuwe Brusselsche Conven tie. Dat kan eerst als het prijsniveau om hoog ie gegaan. Gebleken is, dat bij een suikerprijs van f 12:50 de bietsuikercul tuur niet loonend is, zoodat die zal moe ten verdwijnen als de prijs niet hooger wordt, De regeering dient dus uit te zien naar blijvende maatregelen tex voorzie ning in dien nood. Rede van den Minister. De Minister van Binnenland se he Zaken en Landbouw, de heer Ruye de Beerenbrouck, aluit zich aan bij de groote meerderheid der sprekers, dat het hier gaat om een quaestie van opportuniteit. De regeering moet de zaken zien uit algemeen-econo misch standpunt; zij mag niet alleen let ten op den landbouw. Zij moet trachten binnen het kader der algemeene moeilijk heden extra-moeilijkheden te bestrijden. De regeering is uitgegaan van de grens voor de steunverleening van f 12.36 Ham- burgsohe pariteit. Een hoogere prijs zou aan 'het voorstel het 'karakter van crisis maatregel ontnemen. Het zou dan een productie-premie worden, welke de regee ring niet wenscht. Men heeft den suiker prijs genoemd als uit de lucht gegrepen, maar dat is onjuist. De prijs van 1929 was f 12.41 en er is een veiligheidsmarge genomen van 5 ets. Ook de thans gel dende prijs te Hamburg voert tot de grens van f 12.36 als garantiegrens. De heer Van der Sluis zag in het re- geeringsbeleid geen lijn, 'hij sprak van een ommezwaai. Spr. verwijst naar de M. v. A. en naar het verschil in omstandighe den bij het onderdeel van den landbouw, dat gesteund moet worden. Bij' het aard appelmeel, waar men met groote voor raden zit, was de toestand anders. Voor de bietencultuur was aanvankelijk een voorschot-regeling overwogen, doch die bleek practisch onuitvoerbaar. Vandaar dat de regeering is gekomen tot een garantiepremie. Wat meer rationalisatie betreft, kan spr. den heer Van der Sluis meedeelen, dat in behandeling is een aanvrage om rijkssteun voor het door hem bedoelde instituut in Wageningen. Verschillende sprekers hebben de voor gestelde regeling gekenschetst als een werkverschaffingsregeling, maar daar naast wilden zij den landbouw behoeden voor verliezen hij productie-wisseling en andere bewerking van den bodem. Er is door den heer Van den Heuvel gezegd, dat de verhooging van f 4 tot f 4.50 practisch niets beteekent. Meent deze echter, dat de suikerprijs zal oploopen? Men heeft hier te doen met verwachtin gen, van camouflage mag men niet spre ken. De heer Van den Heuvel (A.-R.) Ik heb van camouflage niet 'gesproken. Ten aanzien van de indexcijfers merkt spreker op, dat men niet moet vergelijken een agrarisch product en een product als suiker. De 'heeren v. Dis en Lockefeer wensoh- ten, dat de exportbieten in Zeeuwsch- Vlaanderen óók onder de garantie-rege ling worden 'getrokken, maar dat is niet mogelijk, in veiband met de regeerings- beginselen ten aanzien van de internatio nale handelspolitiek. De uiteenzetting van den 'heer Lovink over de verhouding tusschen biet- en riet- suikercultuur 'heeft spr. met belangstel ling gehoord. Hij is het met hem eens, dat de bietencultuur niet zal kunnen ver dwijnen. De heer Bierema vroeg, hoe de regeling zal zijn, als de bieten-teler en de bieten leverancier niet dezelfde persoon zijn. Het garantiebewijs wordt gegeven aan den leverancier. De teler is dikwijls aan de fabriek niet bekend, er is geen verhou ding tusschen den teler en de fabriek. In de practijk doen zich nog allerlei ge vallen voor, waarin de bieten herhaalde lijk van positie veranderen. Al die geval len kunnen niet in details in de regeling worden opgenomen. 'De regeering heeft een zekere mate van vrijheid noodig en zij heeft 'haar commissie van voorlich ting. Spr. is bereid de commissie de noo- dige vrijheid te laten, ook t. a. v. het ge val als van de garantie geen gebruik „Kom nu zeg nu eens eerlijk ge loof je het zelf ook niet?" Roger zweeg een oogenblik, terwijl hij zich de laatste twee jaren van zijn leven voor den geest riep met al de wederwaar digheden, die hij beleefd had. „Ik weet het niet," antwoordde hij langzaam en volkomen oprecht. „Ik weet slechts, dat ik altijd getracht heb te ban delen zooals mijn geweten het mij ingaf." „O, dat vervloekte geweten van je!"' zei Nugent met zijn goed-gehumeurde glim lach; hij was al bezig zijn bagage bij! el kaar te rapen, daar de trein vaart min derde; en toen 'hij alles bij el'kaar bad, 'keek hij Roger aan en zei met ongewone ernst: „Je weet wel, dat ik wat ik zoo even zei, niet letterlijk meende, Roger. Ik weet even goed als jij, dat een man zonder ge weten al heel spoedig een duivel wordt. Ik heb dan ook 'heedemaal geen bezwaar tegen je geweten, behalve dit laat het geen excentriek van je maken. Een excen triek mag de beste kerel zijn, die er in een paar leeren schoenen rondloopt; maar ten slotte is hij niemand tot nut, noch zich zelf, noch iemand anders!" Vijf minuten later was Hoger alleen, terwijl zijn hand nog tintelde van den afscheidedruk van zijn broer. Zijn hart wordt gemaakt m de earantiebewijzaa elders, b.v. in de Veenkoloniën, kunnen worden uitgereikt. Dat kan echter niet aan de fabrieken worden overgelaten. Spr. komt thans tot de quaestie van den prijs der pulp en melasse. De pulp- prijzen zijn onderhevig aan lokale invloe den, als gebrek aan ander veevoer en der gelijke; de suikerprijs wordt echter be- •heerscht door de wereldmarkt; men kan daartusschen geen vergelijking maken, Spr. heeft nagegaan, op welke wijze de •garantieregeling kan worden verruimd. Hij meent een oplossing te hebben gevon den door de volgende wijziging aan te brengen. In punt 3 der regeling zal worden ge lezen, dat de garantie wordt verlaagd met de helft van 'hetgeen de gezamenlijke op brengst van pulp en melasse de som van f 4 per duizend kg. 'bieten te boven gaat. In het bijzondere geval, dat in verband met den suikerprijs de garantie zou moe ten worden gekort en tegelijkertijd de ge zamenlijke opbrengst van pulp en melasse lager is dan vier gu'lden per duizend kg. bieten, wordt deze korting niet toegepast voor zooveel bovenbedoelde mindere op brengst van pulp en melasse, berekend per 1000 'kg. bieten, de stijging van den suikerprijs, eveneens 'berekend per dui zend kg. bieten, heeft geneutraliseerd. Spr. beveelt ten slotte de aanneming van het wetsontwerp aan. Het wetsontwerp wordt in stemming gebracht en aangenomen met 74—1 stem, die van den heer "Wijnkoop. KOMT DE ROODE VLOEDGOLF OVER EUROPA? Woensdag heeft onder groote belang stelling dr Panstingl te Den Haag boven staande vraag trachten te beantwoorden. Ir. L. J. M. Feber, lid der Tweede Ka mer, opende de bijeenkomst. Mr. dr. H. H. Jl. van Gyblandt Ooster- hoff, secretaris van de Indologische Fa culteit te Utrecht, sprak een inleidend woord. Men is hier, zei hij, nog zoo kalm en gerust, alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Pas in 1926 zijn we er iets van gaan merken, dat Rusland het Westen wil treffen door het Oosten. Men wil het heele economische stelsel en daarmede de Westersche cultuur omverwerpen. Het gaat niet om de economie, maar om het vernielen van onze heele beschaving, en om de vernietiging van ons Godsgeloof. Daarna kwam dr Panstingl aan het woord. Het Yad. meldt er van: In het eerste gedeelte der lezing bracht spr. als inleiding zijn eigen herinneringen aan den tijd van het uitbreken van de bolsjewistische beweging, die hij op zijn vlucht uit het krijgsgevangenkamp be leefd heeft. Kort besprak hij de gruwelen der Revolutie en het vermoorden van dui zenden menschen, waarbij hij zijn woor den kracht bijzette door een reeks licht beelden, die een diep inzicht gaven in de werkelijke verhoudingen, die toen in Rus land geheerscht hebben. Daarna ging hij over tot bespreking van het vijfjaarsplan. klopte warm door het hartelijk vaarwel van Nugent; maar toch waren het niet die afscheidswoorden, die schenen na te gal men op het rhyt'hmische geluid van den voortrollenden trein. „Laat het geen excentriek van je ma ken. Een excentriek mag de beste kerel zijn die er in een paar leeren schoenen rondloopt; maar ten slotte is hij niemand tot nut, noch zich zelf, noch iemand anders." Telkens en telkens weer herhaalden die woorden zich, sneller, naarmate de trein zijn vaart versnelde. Roger was al leen in het compartiment en ofschoon de temperatuur buiten eenige graden onder nul was, liet hij het raampje zakken en leunde naar buiten. „Is het dat, wat er van me worden zal?" vroeg hij zichzelf af, nadat hij het raam pje eindelijk weer gesloten had en zich in de kussens terug had laten vallen. „Nie mand tot nut, noch mezelf, noch iemand anders! Een man, die voortdurend zijn standpunt verandert, zijn inzichten her ziet, van kleur verwisselt als een kame leon; die een weg kiest, maar als hij een hindernis tegen komt, weer terug keert, wacht, aarzelt, om het dan nog eens te j probeeren op een anderen weg, met het- ■elfde resultaat. Een excentriekI aio- Het vijfjaarsplan heeft ten doel, Rus land in den kortst mogelijken tijd op eom- munistischen grondslag zoo uitgebreid mogelijk te industrialiseeren. Om dit doel te bereiken moeten vooral de basismdustriën ontwikkeld worden, d. w.z. industriën, waarop weer andere zicb opbouwen kunnen, dus alles wat samen hangt met ijzer, staal, kolen, electriciteit en werktuigmachines, waarbij ook de voedselproductie in grootbedrijven geor ganiseerd moet worden. Van deze grootbedrijven zijn tot nu toe gereed of bijna gereed gekomen, de Mag nitogorsk, het grootste staal werk der we reld, dat 4 millioen ton staal per jaar pro- duceeren moet. Tie Dnjeprostroi, liet grootste electriciteits-krachtstation der wereld, de asbestwerken in den Oeral, de traktorenfabriek on in Petrograd en Tsje- habinsk, een reeks van graangrootbedrij- ven, waarvan de bekendste de „Gigant" is, die 220.000 K 4. grond bebouwt, do moderniseering van de petroleumwerken in Baku en Grosny en de ontginning van nieuw ontdekte petroleumbronnen iu bet Oeralgebied en eindelijk de door de Ford- werken ingerichte reusachtige automobiel fabriek te Nisjni-Nowgorod. Spr. hield zich daarna bezig met de stijging der productie van ruwijzer, wals- ijzer en staal, de kolenwinning, en stelde vast, dat het volstrekt niet tot de onmoge lijkheden behoort, dat de Sovjets hun leu3 „het vijfjaarsplan m vier jaar" in zekere mate ten uitvoer zullen brengen, dank zij de hulp der Amerikaansche ingenieurs, waarvan er op het oogenblik zeker 200') in de Sovjet-Unie zijn. De toeneming der productie is geweldig. Indien men op de geheele wereld een gebied gezocht zou hebben, dat voor zulk een reuzenexperiment geschikt was, had men geen beter er voor kunnen vinden dan Rusland, dat rijk aan bodemschatten en daarbij dun bevolkt is en waarvan de bevolking door een eeuwenlang tsaristisch regime gewend is zich voor een hooger geweld zonder morren te buigen. Het vijfjaarsplan heeft dus een kans op momenteel succes, echter geen kans op een duurzaam. Hierbij komt nog, dat de Sovjets alle middelen van een onvermoei de propaganda, tot dwangarbeid toe, in toepassing brengen, om het plan door te drijven. De uitmoording van de vroegere be schaafde klasse en de anti-religiense pro paganda duren zonder onderbreking voort. Alles, wat de Sovjets in dit opzicht tegen spreken is absoluut onwaar. Het bestaap van de houtkampen, waar politieke gevan genen dwangarbeid moeten verrichten, is een onloochenbaar feit. Rusland is door en door kapitalistisch. Het is een kapitalisme in den ruwsten en meedoogenloosten vorm, want het con centreert het geheele kapitaal van een staat in één hand en kan daardoor op de wereldmarkt met dumpingsprijzen optre den, temeer, omdat het verliezen van een bedrijf door winsten van een ander dek mand tot nut, noch zichzelf, noch iemand anders! Dat is wel een opwekkend eind na twee jaar van harden strijd!" Aan het eind van de reis vond hij een dogcart op zich wachten, bestuurd door Godfrey Manners, die er heel wat beter uitzag dan de bleeke, uitgeteerde man, die hij drie maanden geleden achter had gelaten. Pat sprong als dol tegen hem op en werd door Roger zelf in den wagen getild om aan zijn verlangen, den ouden vriend van dichtbij te kunnen begroeten, te voldoen. Daarna werd hij weer op den grond gezet, zoodat hij met de dogcart mee kon hollen, dol van vreugde weer buiten te zijn en zijn spieren weer te kun nen strekken. „Ik vind het aardig van je, dat je de ze reis met me maken wilt, Roger", zei zijn metgezel; „ik had het nauwelijks durven hopen. Ik hoop, dat je het niet alleen ter wille van mij doet, want of schoon ik het heerlijk vind jou als reis gezel te hebben, moet ik je zeggen, dat ik weer geheel de oude ben behalve dan dat eene organische gebrek, dat ik mijn heele leven gehad heb en waarmee ik geen rekening kan houden, ofschoon ik veronderstel, dat het tenslotte toch nog I wel mijn doodsoorzaak zal worden. Maar ik wil je niet onder vslsohe voorwendsels ken kan en mat geen hooge Icmsn en dure locale lasten te rekenen heeft. Rusland is ook het meest protectio nistische land der wereld. Er bestaat' geen vrije invoer, aangezien alleen 09 Staat in koopt. Dus komt geen spijker en geen schroef over de grenzen van Rusland, als de Sovjets die niet- voor hun vijfjaars plan noodig hebben Hierbij mag man niet vergeten, dat de Sovjets een strijdorganisatie zijn, die bewust naar de wereld-revolutie toe werkt. Ze hebben een ijzeren di-scipline in hun leger, beschikken over goede oorlogsvlieg tuigen en giftgassen haLl an hij bun in dustrialisatie zeer goed er op golet, dat zij vooral tab nemen Bouwen, aie m net ge val van oorlog het bonoodigda oorlogsma teriaal kunnen leveren. Om zich tegen de Sovjets te v :dedi- gen, is vooral noodig een sluiti Europeesche grenzen tegen Russische -«ra- ren. Er moet een economische conferentie bijeen geroepen worden, die tot een ge meenschappelijk optreden tegen de Sovjet besluiten zal. Vliegveld op Schouwen.. Het vliegveld te Haamstede (Schouwen) zal 4 Mei officieel worden geopend. Intus- schen heeft de K. L. M. besloten dit jaar nog geen geregelden dienst Rotterdam Schouwen in te stellen, maar te wachten op aanvrage tot vervoer. Overwogen wordt, of een dienst Rotterd; Schou- wen-Walcheren ook mogelijk is in de toe komst. -T- Fort Rammekens. Het voor malige Fort Rammekens, onder Ritthem, zal van 1 April tot 30 Juli voor het pu bliek gesloten zijn, behalve voor hen, die in het bezit zijn eener aanbeveling van den directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg van de Ned. Vereen, tot Bescherming van Vogels. Besmettelijke ziekten. In de week van 15 tot en met 21 Maart zijn m onze provincie voorgekomen 3 geval len van roodvonk, en wel 1 in ieder der gcmeenlen Haamstede, Kruiuingen eu Z'vimdag en 1 geval van meningitis ce rebrospinal epidemica te Krabbendijke. Middelburg. Gisterenavond hield Han delsbelang een niet talrijk bezochte le denvergadering onder voorzitterschap van den heer L. A. S t o f k o p e r. Voorlezing werd gedaan van het jaar verslag van den secretaris, den heer F B. den Boer, die daarin er op wijst, dat hij in zijn eerste verslag nog een tikje pessimistischer moet zijn dan zijn voor ganger in diens laatste. De algemeene toestand van handel en industrie is er in 1930 niet beter op geworden. Ofschoon de ongunstige toestand van zaken in den groothandel nog niet ten volle tot den kleinhandel is doorgedrongen ging het ook daar niet overal naar wensch. In de bouwvakkon was nogal bedrij vigheid. bewegen om mee te gaan". „Ik vind het heel prettig om met je mee te gaan", antwoordde Roger; „ik heb altijd veel van do zee gehouden en ben nog nooit zoo ver geweest als naar Australië. Het heel vriendelijk van je broer mij te vragen. En ik ben heel blij, dat je mij niet r.oodig hebt in mijn oude post van verpleger (ofschoon dat ook maar comedie was) maar ik zal bet heel prettig vinden mee te gaan als ie vriend en metgezel. Maar ik weet noB niet hoe lang ik kan blijven, als de overtocht een maal achter den rug is". „O, dat kun je altijd nog wel beslissen, als je daar eenmaal bent. Wat ben je van plan met Pat te doen?" „Ik wilde juffrouw Rivers vragen hem een thuis te geven tot ik terug kom. Denk je dat ze het doen zal?" „Daar kun je van op aan. Pat is een boffer. Ik was bang, dat hij een akeligen tijd voor zich had, maar je afwezigheid zal hem het hart niet breken, als hij bij Juffrouw Rivers blijft". Roger staarde recht voor zich uit. „Maakt ze het goed? Is ze alleen op Eastar Holt?" (Wordt vervolgd.) Dr Willem Mengelberg, de beroemde diri gent van het Concertgebouworkest van Amsterdam, viert Zaterdag 28 Maart zijn 60sten verjaardag. De dirigent met zijn beroemd orkest.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5