No. 150 Vrijdag 27 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Buitenland Uit de Provincie. Kerknieuws. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" Onderwijs. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. veZeeUi VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers c 10.05 Prijs der Advertentient 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ci Bi] abonnement belangrijke korting. V Het bietenwetje aangenomen. Het z.g. Bietenwetje wij hebben het gisteren nog kunnen melden is door de Tweede Kamer aangenomen. Het debat in de Kamer is niet geheel zonder resultaat gebleven. Nadat eerst in verband met de in de af deelingen gemaakte opmerkingen de maximum-garantie van f 4 tot f 4,50 was verhoogd, heeft de Minister gisteren een nieuwe concessie gedaan. In de hoofdzaken is er niets veranderd. De „garantiebieten" zullen 80 en niet 90 pet. der gemiddelde binnenlandsche productie vormen en de garantie eindigt bij een suikerprijs van f 12,36 per 100 K.G. en niet bij f 14, zooals schier alle sprekers gewenscht hadiden. Slechts ten opzichte van de afval producten heeft de minister eenige tegemoetkoming betracht. De garantie zal n.l. worden verlaagd met de helft van hetgeen de gezamenlijke opbrengst van pulp en melasse de som van f 4 per 1000 K.G. bieten te boven gaat. Als daarente gen in verband met den suikerprijs de garantie zou moeten worden gekort, doch de gezamenlijke opbrengst van pulp en melasse beneden de f 4 per 1000 K.G. bieten blijft, wordt deze korting niet toe gepast, voor zooveel bovenbedoelde min dere opbrengst van pulp en melasse, be rekend per 1000 K.G. bieten, de stijging van den suikerprijs eveneensi berekend per 1000 K.G. bieten, beeft geneutrali seerd. Aanvankelijk had de minister inplaats van f 4 resp. f 3 en f 2,50 willen lezen, maar tenslotte is bij toch voor de argu menten van den beer v. d. Heuvel ge zwicht. Waarna het ontwerp met alleen de stem van den Communist tegen, werd aangenomen. Een belangrijke beslissing. Gebeel voldaan zal men in landbouw- kringen wel niet zijn. Maar er is toch wel reden voor dank baarheid. Moge deze maatregel aan het beoogde doel beantwoorden. Intern, graanconferentie. In het internationale landbouwinsti- tuut te Rome werd gisteren, in tegen woordigheid van Mussolini, de presi denten van den senaat en van de ka mer, de ministers van buitenlandsche zaken, van koloniën en van de corpora ties, den minister van landbouw, andere leden van de regeering, senatoren, afge vaardigden en vooraanstaande persoon lijkheden op landbouwgebied, de inter nationale voorbereidende conferentie van de tweede wereldgraanconferentie ge opend. Aanwezig waren 152 gedelegeerden uit zes en veertig landen, bovendien elf deskundigen. Dr Micbalis dankte de gedelegeerden voor bun deelname aan de conferentie, waarvan hij bet doel uiteenzette. Hierna hield Mussolini een uitvoerige rede, waarin hij o.a. de gunstige voor waarden opsomde, die bet mogelijk maken, dat deze conferentie haar werk met succes zal kunnen volbrengen en de kwestie besprak, of de oorzaken van de algemeens crisis en ook van de crisis op landbouwgebied toe te schrijven zijn aan overproductie, dan wel aan een vermindering van bet verbruik. De overvloed van graan, aldus Mus solini's rede, moet niet op het lot der volken drukken als een vloek, maar wor den beschouwd als een zegen en als een van de grootste belooningen, die op aar de kunnen te beurt vallen. Het Dultsch-Oostarljksch farlefverbond. Gisteren hebben Briand en Hender son van gedachten gewisseld over den diplomatieken stand van zaken in ver band met bet ontwerp tolverbond tus- scben Duitschland en Oostenrijk. Het overleg tusschen de belangheb bende regeeringen zal langs den ge wonen diplomatieken weg worden ge voerd. Men denkt, dat Duitschland en Oos tenrijk bet verbond, dat zij in beginsel hebben aangegaan, niet in werking zul len stellen voor de a.s. zitting van den Volkenbondsraad, waar bet vraagstuk stellig aan de orde zal komen, omdat het voorstel van één mogendheid vol doende is om bet op de agenda te plaat sen. De Tsjechische minister van buiten landsche zaken, dr Benes, beeft Donder dagochtend in de commissie van buiten landsche zaken de met spanning ver wachte verklaringen afgelegd over de houding der Tsjecbo-Slowakscbe regee ring ten aanzien der onderhandelingen tusschen Duitschland en Oostenrijk over een tolunie. Hij verklaarde o.a., dat het sluiten van het Duitsch-Oostenrijksche verdrag in gebeel Europa groote opwinding en sensatie beeft veroorzaakt. Tsjecho-Slowakië is zeker van zijn zaak en is op alle mogelijkheden voor bereid. De begrensde conclusie, zooals zij nu voorligt, zou noch in overeenstemming zijn met onze politiek, noch met onze economische belangen en bierbij onzen staat in zijn levensbelangen raken! Zij kon ook moeilijk in overeenstemming zijn met de belangen van andere staten, en zou voor midden-Europa nieuwe den vrede bedreigende moeilijkbeden met zich brengen. Arsenaal in een Hoenderpark. De politie heeft in samenwerking met de gendarmerie te Floeba in een klein boenderpark een wapenvondst ge daan. Aangetroffen werden een mitrail leuse, vier legergeweren model '98, twee infanteriesabels, een bandgranaat, 180 infanteriepatronen, 13 springstofpatro- nen en 21 Meter lont, die alle in beslag zijn genomen. Al bet materiaal was op deskundige wijze verpakt en verkeerde in goeden staat, met uitzondering van de munitie, de handgranaat en bet lont. De wapens werden onder een hoop stroo ontdekt,t erwijl de rest in den kel der begraven was. De eigenaar, die toe gaf van de aanwezigheid van dit kleine arsenaal te hebben geweten, is geen lid van een politieke partij, doch heeft wel communistische sympathieën. Koning Ferdinand van Bulgarije ontvangt groote sommen van Duitschland. Torgler, communistische woordvoerder in den Duitscben Rijksdag, beeft onlangs in een gehouden rede beweerd, dat Duitschland nog na den oorlog millioenen heeft betaald aan Ferdinand I, den ge wezen tsaar van Bulgarije, ook heden zou tsaar Ferdinand nog enorme bedrag gen uit de rijksmiddelen ontvangen. In 1927 beeft men hem nog 25 millioen uitbetaald en nog op 25 Februari j.l. beeft generaal Gansjef, de gevolmachtigde van den gewezen tsaar, voor diens rekening een cbèque van de Rijksbank ten bedrage van een half millioen in ontvangst geno men. De verklaringen van Torgler lokten een begrijpelijke verbazing bij alle par tijen uit. Dietricht, de Rijksminister van Financiën stelde voor deze kwestie, die eigenlijk nog uit den oorlog dagteekent, te behandelen in de commissie voor bui tenlandsche politiek, een voorstel, dat eigenlijk reeds een bevestiging van de be weringen van Torgler was. Uit de omgeving van tsaar Ferdinand wordt nu medegedeeld, dat deze niet zoo als eveneens van communistische zijde is beweerd een bedrag heeft ontvangen toen Bulgarije in den wereldoorlog zich aan de zijde van de centrale mogendheden schaarde. Bulgarije beeft integendeel vrij willig afstand gedaan van de oorlogssub- sidie van 200 millioen en van een maan delijks bedrag van 50 millioen mark, waartoe Duitschland volgens het bestaan de militaire verdrag verplicht was. Het gansche particuliere vermogen van den gewezen tsaar, voorzoover zich dit in het buitenland bevond, werd in beslag geno men. Tsaar Ferdinand heeft alleen een gering gedeelte van hetgeen bij heeft ver loren, terug gekregen van het Rijk, dat de verplichting hiertoe op zich had ge nomen. De onlusten In Britsch-lndië. Bij de onlusten van Dinsdag zijn te Cawnpur 48 Muzelmannen en 30 Hin does gedood, er liggen nog 60 gewonden in de ziekenhuizen van welke nog en kele in levensgevaar verkeeren. Toen Gandhi te Karatjsi van bet bloed bad boorde, heeft hij zijn scherpe afkeu ring uitgesproken, onverschillig wie er de oorzaak van geweest was. „Door daden van waanzin als deze, zeide hij, komt het doel waarnaar wij allen in eendracht moesten streven, Indië's vrijheid en be vrijding, weer meer op den achtergrond. Na bet gesloten bestand is de laatste aan leiding tot gewapende conflicten vervallen en bet doet mij leed, dat de menigte zich weer beeft laten opzweepen door lieden zonder verantwoordelijkheidsgevoel, die althans beseffen moesten hoeveel onheil hun beetboofdigbeid aangericht beeft." De revolutionaire beweging, die onlangs aanleiding gaf tot onlusten in bet district Tbarawaddy, is daar weer opgeleefd. Hier en daar komen, sporadisch, gevechten voor. Een aantal ambtenaren is aange vallen en verwond. De militaire politie is versterkt. Reeds zijn bier 28 opstandelingen ge sneuveld en verscheiden anderen gewond. Korte Berichten. De conferentie van den Engelschen bond van spoorwegarbeiders beeft met 49 tegen 31 stemmen het voorstel van de nationale commissie voor de loonen tot loonsverlaging aangenomen. Daar de drie vakvereenigingen van spoorwegper soneel zich thans met bet voorstel hebben vereenigd, is de vrede in bet spoorweg bedrijf voor minsitens twaalf maanden verzekerd. Volgens een officieele mededeeling van de Zweedscbe staatsspoorwegen zijn gedurende het afgeloopen jaar door erts- treinen van den electrischen spoorweg in Lapland niet minder dan 1021 rendieren gedood. De Amerikaansche minister van ar beid heeft de noodige stappen gedaan, om de ongeveer honderd duizend zeelie den van vreemde nationaliteit, die in de Amerikaansche havens bun schepen heb ben verlaten, en in de Vereenigde Staten arbeid gezocht en gevonden hebben, uit het land te zetten. Volgens een beslissing van Amerika's opperste gerechtshof zou een dergelijke maatregel niet in strijd zijn met de wettelijke bepalingen. Clynes, de Engelscbe minister van binnenlandsche zaken, deelde in het La gerhuis mee, dat de regeering een wets ontwerp zal indienen om de openstelling van amusementinstellingen op Zondag te wijzigen. Te Havanna zijn huiszoekingen ver richt op alle redactiebureau's van kran ten en in de gebouwen van de groote drukkerijen naar verboden drukwerken, doch ook naar verborgen wapens, mu nitie en bommen. Een en ander staat in verband met het in beslag nemen van twaalf bommen in de omgeving van de haven. De Kapitein ter Zee G. Rubl, onder commandant der Marine te Vlissingen is door den Koning van België benoemd tot commandeur bij de Kroonorde van Bel gië. Tijdens het bezoek van bet Neder- landsche eskader aan Antwerpen was de heer Ruhl commandant van Hr. Ms. Ja cob van Heemskerk. De landarbeiders sta king te Nieuwvliet ge ëindigd. Op 2 Augustus van het voorgaande jaar gingen de landar beiders te Nieuwvliet (Zeeuwsch-Vlaan- deren) in staking wegens niet-erkenning der organisatie en een door de werkgevers in te voeren loonsverlaging. Eerst on langs hebben de landbouwers den Ned. Landarbeidersbond officieel erkend door de aanbieding eener loonregeling, welke zou moeten gelden voor een 6-tal dor pen in Westelijk Zeeuwscb-Vlaanderen. De stakers hebben nu besloten de staking op te beffen en bet werk te aanvaarden tegen de loonen der genoemde loonrege ling. Over die loonregeling zelve is ech ter nog geen overeenstemming bereikt. Goes. Hedenmiddag beeft op de krui sing WilhelminastraatD. D. v. d. Boutstraat een autobotsing plaats ge had. De wagens welke bestuurd werden door de heeren J. G. Persant Snoep, Kapelle, en P. G. v. d. Slikke, Goes, be kwamen veel schade. Behoudens lichte kneuzing geen persoonlijk letsel. Politie, takelwagen en fotograaf wa ren spoedig ter plaatse. Bevolking. Ingekomen: T. ter Burg en eebtgenoote, uitvoerder beton- Mij. van Axel, Westsingel 133; M. Schou- wenaar, dienstbode, van Wemeldinge, Middelburgsche straat 2; G. M. Geelhoed los werkman, van Colijnsplaat, A. v. Wes- terwijkbuurt 11; M. Traas, dienstbode, van 's H. Arendskerke, 's H. H.kinderen- dijk 10; D. J. de Dood, dienstbode, van Middelburg, Rozemarijnstraat 10; O. W. Winter, kleermaker, van Chemnitz (Duitschland), Kleine Kade 21; G. G. J. Klap, pensionhoudster, van Kattendijke, De Witt Hamerstraat 5; I. Bek, dienst bode, van 's Gravenpolder, B. de Witte straat 11; J. A. van Neuss, muzikant, van Breda, Blaauwesteen 2; G. Ringel- berg, dienstbode, van Wissenkerke, Gr. Kade 16; A. G. van Noorden, dienstbode, van Dordrecht, Vogelzangscheweg 30. Vertrokken: G. P. van Opdorp, zonder beroep, naar Breda, Baronielaan 279a, C. U. Vermont, zonder beroep, naar Mun- chen, Thorwalzenstraat 27; J. Glerum, schippersknecht, naar Amsterdam, Te huis voor dakloozen; H. A. Haiderer, dienstbode, naar St. Polten (Oostenrijk); E. Kuhn, keukenmeid, naar St. Polten (Oostenrijk); Fr. Schachinger, kellner, naar St. Polten (Oostenrijk). Vlissingen. Gisteravond hield de afd. Vlissingen van den Cbr. Ambtenaarsbond haar elfde jaarvergadering onder voorzit terschap van den beer P. Srn'ke, die in zijn'openingswoord wees op den verblij denden groei der aideeling, die nu 37 leden telt, w.o. vele verpleegsters. Na bet jaarverslag door den secretaris, den beer W. de Wolf, voerde de beer Kurpersboek, bondsbestuurder, het woord, die wees op de vele moeilijkheden, welke de af deeling in de eerste jaren heeft door gemaakt. Spr. wees op bet werk, dat in de komende jaren wacht. Spr. hoopt, dat oo'k de overige gemeente-ambtenaren, die bij ons behooren, spoedig zich zullen aan sluiten. Namens de zusterafdeeling te Middel burg en den Obr. Besturenbond alhier, werden felicitaties overgebracht. De avond werd verder gezellig doorgebracht. lerseke. Gisteravond hield de A.-R. Kiesvereeniging, onder leiding van den heer Willemsen, een openbare vergade ring, waarin als sprekers optraden de heeren Zuidema van Goes en Vogelaar van Krabbendijke, de eerste candidaat op de A.-R. lijst voor de Prov. Statenverkie zingen. De eerste spreker behandelde de hou ding van de A.-R. partij ten opzichte van sommige belangrijke vraagstukken van principieelen aard, waarna de heer Voge laar diverse punten van meer practischen aard behandelde. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd door verschillende leden gebruik gemaakt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hierden, W. L. Mulder te Voorthuizen. Te Bussum (vac. ds Worm- goor), Tb. A. Hoen te Workum. Te Wou- drichem, Chr. de Bruin te Rjjnzater- woude. Aangenomen naar Eindhoven (als hulppr.), G. Bos, cand. te Ellecom. Naar Ouwerkerk, P. v. Dam, em.-pred. te Den Haag. Geref. Kerken. Drietal te Boornbergum, S. J. Dokter, cand. te Den Helder, J. v. d. Guchte, cand. te Bergen op Zoom en J. Kapteijn, cand. te Almelo. Tweetal te Feijenoord (Rotterdam), A. Dercksen te Klundert en J. de Waard te Rijnsburg. Beroepen te Boornbergum, S. J. Dok ter, cand. te Den Helder; te Oude en Binnenland. Verbetering in den economischen toe stand? Buitenland. Het Duitsch-Oostenrijksch tariefverbond. De onlusten in Britsch-lndië Internationale graanconferenLo te Rome. Nieuwe Wetering, G. Bouwmeester te Andel en Giessen-Rijswijk. Arnemuiden. Ds. E. van Ascb, voor heen predikant alhier, werd Zondagmor gen in zijn nieuwe gemeente te Söm- melsdijk bevestigd door zijn broeder Ds F. van Asch te Randwijk, die tot tekst had gekozen Mattb. 15 3237. Na de bevestiging werd toegezongen Ps. 134 vers 3. Des middags deed Ds E. van Ascb zijn intrede met een predikatie over Romei nen 1 16b. Spr. behandelde achtereen volgens: le 't Evangelie een kracht Gods; 2e Het Evangelie een kracht Gods tot zaligheid; 3e Het Évangelie een kracht Gods tot zaligheid een iegelijk die gelooft. Na de prediking volgden hartelijke toe spraken tot kerkeraad, kerkvoogdij, be vestiger, organist, koster, burgemeester, personeel der Cbr. school en ten slotte tot de gemeente. Ds. van Ascb werd daarna toegespro ken door ouderling F. Buurveld, den con sulent Ds. G. v. d. Wal te Dirksland en zijn voorganger te Sommelsdijk Ds H. A. v. Ameijde te Ouddorp, die de gemeente waarschuwde voor scheiding en aanmaan de in eenheid den predikant te steunen, niet bet minst door voor hem te bidden. Hij liet toezingen Ps. 119 9 (gewijzigd). De kerk was beide malen, maar vooral des middags overvol. Avondschool voor Ambachtslieden te Goes. Bij de overgangs-examens gehouden op j.l. Woensdag werden bevorderd: Van de le naar de 2e klasse: G. Dek ker, Heinkenszand; P. Deurloo, Nieuw- dorp; J. Kole, 'sH. Arendskerke; J. J. Kalmeijn, P. van Loo, G. Meulblok, allen te Wolphaartsdijk; D. Nagelkerke, 's Heer Arendskerke; Jac. Paauwe, Driewegen; P. Paardekooper, 'sH. Arendskerke; J. Pen- ne, Kruiningen; A. M. Snoep, Schore; P. Schrijver, Goes; Adr. Tramper, 's Gra venpolder; C. van der Vliet, Schore; P. van Waarde, B. J. Wisse, beiden te Kat tendijke; C. Zwartepoorte, 's Gravenpol der; M. Zuidweg, Wemeldinge. Afgewezen 4 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse: D. van Elsacker, .Wemeldinge; G. van der Kloos ter, Goes; C. Kraak, Wolpbaartsdijk; O. A. Mijnsbergen, Goes; Jac. Nijsse, Hein kenszand. Afgewezen 2 leerlingen. Van de 3e naar de 4de Idasse: M. van Gorp, H. Keukelaar, Jac. Knieriem, allen Goes; J, de Kok, 'sHeer Arendskerke; L. Snoep, Wolphaartsdijik; G. J. Schrier, Goes; M. Verheijke, Ellewoutsdijk; J. C. Verbeemen, H. Zembsch, beiden te Goes. Afgewezen 1 leerling. Van de 4e naar de 5e klasse: J. Evertse te Oudelande; C. de Graaff, Goes; J. v. d. Kreke, Wolfaartsdijk; P. Schrier, Goes. Afgewezen drie leerlingen. le klasse vervolg naar de 2e klasse: A. M. Fraanje, 's Heer Arendskerke; L. C. Hubrechtse, 's Gravenpolder; A. M. Hol- lestelle, Kloeünge; J. M. Jeremiasse, Wil- helminapolder; N. v. d. Linde, Hans- weert; A. P. le Cocq, J. M. v. d. Peijl, J. van Maris, allen te Goes; Adr. Steke- tee, 'sHeer Hendrikskinderen; J. E. Schip per, Wemeldinge; Jak. Treffers, Kapelle- Biezelinge; M. C. v. d. Weele, Wemel dinge; F. J. Weststrate te 'sHeer Arends kerke. Gediplomeerd 20 leerlingen en wel: P. Blomaard, Kloeünge; H. M. Berrevoet, F. Bakker, Adr. Boer, L. J. Capello, allen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1