Nu. 149 Donderdag 26 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank H.V. Goes f m EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. igtaittie 4ón on) ijs ten al kwam. De ad, dat hij atende, dat volgen. De de straf te lelijke, te Koude- ekomen te- ntonrechter jgens over- ielwet (als iig op een naar links ■tuig) werd van f 5 of s waarvan iingen, ver een bedrag iele van de adio-di-stri- 130. Eisch: lijk en bijz. kant te De liskerke op aakt van 'n ark, door jaartallen an te bren- L930—1931. eerde- Middelburg strafzaak J. H., win- Vlissingen. agvaarding .heid gedis- had zonder wet voor- 1 verdachte handen ge- )r dat hem machtiging Vlissingen n en erken- feiten, een ernstig soo vlak te- rd geëischt 1 voor ver-- eëischt een eurdverkla- n distilleer- edistilleerd. derde oen a tenminste iar. derdag 26 10. 10.00— 10. Daarna jfoonpl. oor NCRV. - 11.00— •1.30 Gon- 1.16 Gramo- ndwerkcur- lfuurtje. 5.00—5.30 Dhr. Liede- npl. 6.45 10 K. Sluis: kuikens". 8,0.) [vereen, Dr. Reveil". -11.30 Gra- tsl. AVRO- jfoonpl. 10.30— 12.15— 3.00—4.00 iekenuurtje. met orkest. 6.30—7.00 leanisme in Engelsche lert AVRO- Concertge- 35 Morgen- 1.30—2.10 tconcert. [annenkoor, 'V - Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lantr» Corststroat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummersf 0.05 Prfjs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijk» korting. Steun aan de bieiencultuur. De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de openbare be handeling van het ontwerp, betreffende uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van suikerbieten. Een onderwerp waarvoor met name in een groot deel van Zeeland belangstel ling bestaat. De hoofdinhoud van het ontwerp is bekend. Voorgesteld wordt voor de campagne 1931 aan de suikerfabrieken een garan tie te geven van ten hoogste f 4,50 per 1000 K.G. suikerbieten. Om echter over- matigen uitzaai te voorkomen beperkt de garantie zich tot 80 pet. van de normale productie (het gemiddelde van de laatste drie jaar). De garantie neemt ai bij stijging van den suikerprijs. Stijgt de suikerprijs bo ven f 8,56, dan begint de verlaging der garantie en wel tusschen f 8,56 en f 9,73 met zeven tiende van hetgeen de suiker prijs de f 8,56 te hoven gaat en boven f 9,73 met veertien tiende van hetgeen de prijs de f 9,73 te boven gaat, terwijl de garantie bij een prijs van f 12,36 geheel ophoudt. Voor deze grens is het gemid delde niveau van 1929, het jaar, dat door de Regeering nog niet als een crisisjaar wordt beschouwd, genomen. De garantie vermindert met de helft van hetgeen de gezamenlijke opbrengst van pulp en melasse de som van f 3 per 1000 K.G. bieten te boven gaat. Korting op de garantie zal echter niet plaats heb ben, indien deze gezamenlijke opbrengst van pulp en melaisse beneden de f 2,50 daalt en dan voor zoover deze mindere opbrengst de stijging van den suikerprijs heeft geneutraliseerd. Niet minder dan 12 sprekers hebben gisteren over dit onderwerp het woord gevoerd. En alle sprekers kwamen tot dezelfde conclusie, n.l. dat de voorgestelde steun onvoldoende moet worden geacht. Toegejuicht werd, dat de garantie van f 4 tot f 4,50 is verhoogd, maar overigens waren de sprekers zonder uitzondering van oordeel, dat er op deze wijze van een loonend bedrijf nog geen sprake is. Ge vraagd werd daarom verhooging van de garantiegrens en verhooging van het mi- nimumcijfer voor de opbrengst van pulp en melasse, dat voor aftrek in aanmer king komt, van f 2,50 op f 4,50. Vandaag komt de Regeering aan het woord. Met belangstelling wordt afgewacht, welke houding zij bij deze voor den land bouw zeer belangrijke kwestie, zal aan nemen. aschen het {en. Het Duitsch-Oostenrljksch verdrag. Gisteren begaf de Britsche Minister van Buitenlandscbe Zaken, Henderson zich naar den Quai d'Orsay te Parijs, waar hij onmiddellijk door Briand ontvangen werd. Beide ministers hervatten de eergisteren onderbroken besprekingen over den in ternationalen toestand, zooals deze ge worden is door het Oostenrijksch-Duitsch accoord. In den namiddag werd bekend gemaakt, dat Briand en Henderson tot overeen stemming gekomen waren inzake het Oos- tenrijkschDuitsch handelsverdrag: En geland heeft tot onverwijld handelen be sloten. De Engelsche ambassadeur te Berlijn en de Engelsche gezant te Weenien zul len bij de respectieve regeeringen stap pen doen. Men zal n.l. aan de Duit- sche en Oostenrijksche regeeringen te verstaan geven dat de kwestie aan den Volkenbond moet worden onderworpen. De Engelsche gezant te Berlijn heeft reeds 'n onderhoud gehad met den rijks kanselier, waarin hij hem meedeelde, dat minister Henderson het in 't algemeen wenschelijk acht, om over de Duitsch Oostenrijksche overeenkomst in verband met het protocol van Genève te beraad slagen en derhalve verzocht vóór het be gin van de vergadering van den raad van den volkenbond geen definitieve be sluiten te nemen. De rijkskanselier heeft daarop geant woord, dat de overeenkomst buiten het protocol van den Genève valt en dus niet voor den raad van den Volkenbond be hoeft te komen. Wanneer andere regeeringen wenschen de quaestie der rechtmatigheid te onder zoeken, dan zullen Duitschland en Oosten rijk voor zulk een onderzoek niet bevreesd zijn. Een politieke bespreking van de quaestie door den Volkenbondsraad houdt de rijksregeering echter niet voor toelaat baar, daar het accoord een zuiver eco nomisch verdrag is. De toestand in Britsch-lndië. De terechtstelling der drie veroordeel de samenzweerders van Lahore houdl nog steeds de gemoederen in opwinding. In verschillende steden wordt op groote schaal gedemonstreerd, elders op groote schaal gevochten. Bijzonder fel uitte zich de verontwaar diging over de terechtstellingen in do stad Cawnpore, waar de bevolking eerst onderling, mohammedanen tegen hin does, later met de gewapende macht slaags raakte. Eenige moskees en tempels zijn al reeds in vlammen opgegaan. De autori teiten hebben den staat van beleg afge kondigd. Het aantal dooden bedraagt volgens de eerste telegrammen dertig en het aan tal gewonden over de honderd. Aangezien de politie alleen den toe stand niet meester kon worden, zijn mi litaire versterkingen gevraagd. Ook elders blijkt de opwinding zeer hevig. De markten werden tot teeken van rouw gesloten. In Rangoon ontstond onder het volk groote opgewondenheid, zoodat het be gon te plunderen. Ook te Allahabad is het onrustig; daarheen zijn troepen en politiestrijdkrachten gezonden. Te Bombay blijven alle winkels ten teeken van rouw een dag gesloten. Gandhi heeft tegen de terechtstelling geprotesteerd, doch zijn volgelingen ver maand geen geweld te gebruiken. Gandhi protesteerde tegen het optreden der re geering, die van brutale macht gebruik maakt, waardoor de gespannen verhou ding met het congres nog verergerd wordt. Waarschijnlijk zullen deze terechtstel lingen van veel invloed zijn op de hou ding van het Indische congres te Ka rachi. Ernstig spoorwegongeluk. Uit Praag wordt gemeld: De perso nentrein no. 702, die gistermorgen vroeg van Orlov aan de Poolsche grens naar Eporjes vertrokken is, is tusschen de stations Sabinow en Lipjan bij het over schrijden van de rivier Turosch veron gelukt. Toen de trein in volle vaart over de brug reed, vloog de locomotief uit de rails en stortte met een dienstwagen en twee personenwagons in het water. Tot dusverre zijn er drie dooden, waaronder de machinist en de stoker. Voorts werden er 7 personen gewond. Militairen zijn er ter plaatse om hulp te verleenen. Veldslag tusschen studenten en politie. De studenten van de Medische Facul teit te Madrid hebben getracht opnieuw een betooging te houden om kracht bij te zetten aan hun eischen inzake alge meens politieke amnestie. De politie ver hinderde dit echter, waarna de studen ten naar het gebouw der universiteit te rugtrokken om oudergewoonte de gewa pende macht met steenen en gasbom men te bekogelen. De politie opende het vuur, hetgeen voor de studenten het sein was om een groot offensief te beginnen Zich achter een roode vlag scharende vielen zij de politie met revolverschoten aan. De burgerwacht verscheen inmid dels ter plaatse en drong de studenten met geweervuur terug. Later wordt gemeld, dat de onlusten drie uur lang duurden, drie personen werden gedood, verscheidenen rwaar ge wond. Korte Berichten. Het tegen Pangalos aangespannen proces, in verband met de bloedige too- neelen, die zich afgespeeld hebben in den verkiezingsveldtocht van 1928, is geëin digd met een vrijspraak van den Griek- schen oud-dictator. Bij een vliegdemonstratie te Hel- singfors kwamen gisteren twee militaire vliegtuigen, op een hoogte van ongeveer 250 meter, met elkaar in botsing. Beide vliegeniers stortten met hun vliegtuigen naar beneden en werden op slag gedood. Uit New-York wordt gemeld: Vol gens een gepubliceerde statistiek zijn in het afgeloopen jaar 12095 personen door het gebruik van ondeugdelijken alcoho om het leven gekomen. Naar gemeld wordt zijn van de in het Wolgagebied vertoevende Luthersche geestelijken opnieuw 8 gearresteerd. In to taal zijn er dus reeds 10 geestelijken in het Duitsche Wolgagebied uit hun ambt ontzet. BI ETEN VERBOUW IN NOORD-HOLLAND. De prijs van de Centrale Suiker Mij. te laag. Dinsdag 24 Maart j.l. zijn ongeveer 200 leden van den Bond van Suikerverbou wers in Noord-Holland te Hoofddorp in vergadering bijeen geweest onder voorzit terschap van den heer K. Kistenmaker. De Centrale Suiker Mij. heeft den boeren een contractprijs aangeboden voor de a.s. bietencampagne voor bieten met een ge halte van 17 pet. ad f 10.88 per 1000 K.G.; voor 16 pet. f 1 lager. Met alge meen® stemmen werd besloten, voor de zen prijs geen bieten te zaaien. Aan den minister werd een telegram gezonden, waarin werd aangedrongen den prijs tot f 15 te verhoogen. De posivluchten naar en van Indië. Het 12e retourvliegtuig is gisteren om 5 u. 7 uit Jask vertrokken en om 10 u. 13 te Bushir geland. Vandaar is het om 10 u. 54 naar Bagdad vertrokken, waar het om 15 u. 26 is aangekomen. Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana heeft het eerelidmaatschap van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" aanvaard. Middelburg. Woensdagavond hield de Vereen, voor Geref. Onderw. een ouder avond in het Schuttershof. De voorzitter, Dr K. Huizinga, opende deze vergade ring, die zeer druk bezocht was en wees er in zijn openingswoord op wat Jezus heeft gezegd, toen hij 12 jaar oud was. Hij geeft op 12-jarigen leeftijd Zijn levens- devies: Wist gij niet dat Ik moet zijn in de dingen mijns Vaders? Daarna: Hij was hun onderdanig. Dat is ook zijn in de dingen Zijns Vaders, onderdanigheid aan de wet, dat is de eerste eisöh ook voor den wetvolbrenger. Daardoor is gezags- handhaving mogelijk. Als nu gaf de zangklas van den heer Winter, hoofd der Gravenstraatschool, een 3-tal nummers, die de vergadering op zeer hoogen prijs stelde. Daarna kreeg de heer IJsselstein het woord om te spreken oveor het kindergebed. Twee teere dingen: Het kind en 'het ge bed. Moeilijk en teer, maar zeer belangrijk. Kind en gebed hooren bij elkaar. Cal- vijn zegt: Het besef, dat er een God is, is ieder kind ingeschapen. Het gebed van een kind is vol vertrouwen en het is op recht. Bij volwassenen vaak twijfel, bij een kind niet. Hoe bidt het kind en moeten wij daar aan leiding geven. We geven leiding door zelf als ouders eenvoudig, ernstig te bid den. Een kind een gebed leeren is nog niet een kind leeren bidden. Als wij zelf in overeenstemming met ons gebed leven, geven we het goede voor beeld. Spr. wijst er verder op, dat het kindergebed aansluit bij de gebeurtenis sen in het kinderleven. Verder wijst spreker op de opklimming die er ook bij het kindergebed moet ko men van Bid-gebed (nood, ziekte) naar gebed met zondebelijdenis, wat moeilijk is voor een kind, dat niet spoedig schuldge voel heeft. En ten «lotte het dankgebed, wat wel het verst van het kind vandaan staat. Daarna verkrijgt de heer L. v. Wallen burg, onderwijzer aan de Heerengxacht- sohool, het woord om te spreken naar aanleiding van een geschrift van Joh. de Swaef, schoolmeester te Middelburg van 16211633. Dit geschrift uit den tijd van de gouden eeuw wijst ons op de woorden van den Prediker: wat er geweest is, dat zal er zijn. In dit geschrift wat tot opschrift heeft: De geestelijke kweekerije van de jonge planten des Heer en, opdat ze mochten worden boomen der gerechtigheid tot prijs des Allerhoogsten, wordt ook gewezen op „de hedendaagsche opstandigheid en ver dorvenheid der jeugd", een verschijnsel, dat ook nu nog precies zoo wordt aan geduid. Over 't ambt van onderwijzer wordt ge zegd, dat hij moet zijn een Godzalig man, als goed voorbeeld en van een ontzagge- lijkiheid, dat de kinderen hem ziende zich versteken. Als eischen werden gesteld, dat hij moest instemmen met Catechismus en Geloofsbelijdenis, hij moest alle gedrukte boeken en geschreven brieven vaardig kunnen lezen, een goede hand schrijven, de Psalmen Davids bekwamelijk kunnen zingen en ter nooddruft rekenen. Herberg houden of tappen was hem verboden. Hij1 moest een eed zweren van een goed en vroom schoolmeester te wezen en trouw en meesterlijk te leeren en onder richt te geven. Verder wijst hij de ouders op de doops- belofte en geeft hij in genoemd geschrift vele ook voor onzen tijd nuttige wenken. In de pauze werd het werk der leer lingen bezichtigd en werd er thee geser veerd. De -heer Otten, onderwijzer aan de Gra venstraatschool, spreekt nu over: Het on waarheid spreken. Hij wijst op het liegen (opzettelijk) en onwaarheid spreken (vaak berustend op onjuist waarnemen of her- inneringsvervalsching), hoe het liegen als een vlek is op iemands karakter en hoe wij deze zonde moeten bestrijden. Het slechte voorbeeld werkt ook 'hier funest, 't Liegt overal. In den handel, in de politiek, in 't gezin, in den omgang, enz. En heel wat kinderleugens ontstaan daardoor. Ook door het wantrouwen wat wij vaak aan den dag leggen tegen kin deren. Op dit referaat volgde een gezel lige gedachtenwisseling. De vice-voorzitter, dhr Van der Welle, wijst in zijn slotwoord op deze praohtig- geslaagde vergadering door aller mede werking. Hij dankt allen, die daartoe heb ben meegewerkt en sluit met dankgebed. Goes. Woensdagavond hield de heer E. Visscher uit Middelburg in de Rijks Land bouw Winterschool alhier een causerie met lichtbeelden over „Een reis naar Konstantinopel". De voorz. der vereen, van oud-leerlin gen der R.L.W.S. opende deze vergade ring met vooral de aanwezige dames har telijk welkom te heeten. De heer Visscher begon zijn causerie door lichtbeelden te vertoonen van de Rotterdamsche haven. Nadat nog enkele kijkjes aan boord van de boot, waarmee de reis gemaakt werd (o.a. salons, hutten, machinekamer, enz.) vertoond waren, ving de reis aan. Spr. voerde zijn hoorders langs de ver schillende vuurschepen over de Noord zee naar de Engelsche aanlegplaats Sou thampton. Hier hebben de passagiers on geveer 8 uur gelegenheid om aan wal te zijn, waarvan meestal gebruik gemaakt wordt om bet nabij zijnde eiland Wight, dat om zijn natuurschoon beroemd is, een bezoek te brengen. Van Southampton gaat de reis door de Golf van Biskaje, via Kaap St. Finisterre en Kaap Vincent naar de Arabische stad Tanger, aan de Golf van Biskaje gelegen. Wanneer men deze stad binnentreedt, ziet men direct dat men in een Oostersch milieu is. Nadat in Tanger kolen zijn ingenomen, wordt de tocht voortgezet door de Mid- dellandsche Zee naar Genua. Door de Straat van Messina langs de Stromboli gaat nu de tocht door de Dar- danellen naar het doel: de stad Konstan tinopel. Deze stad, gesticht door Konstan- tijn de Groote, is een der mooiste steden der geheele wereld. O.a. werden lichtbeel den vertoond van de beroemde Aya Sofia (vertaald: Heilige Wijsheid). Dhr Visscher werd door den voorzitter dank gebracht voor zijn leerzame cause rie. De Kanter Hordijks Ban k-a f f a i r e. Naar we vernemen heeft het Gerechtshof te 's Gravenhage Binnenland De Tweede Kamer heeft het bietenwetje aangenomen. Begrooting Wegenfonds (Memorie van Antwoord). Buitenland. Het Duitsch-Oostenrijksch verdrag. Studentenrelletjes in Spanje. Onrust in Britsch-lndië. Spoorwegongeluk in Tsjecho-Slowaktfe. gisteren tegen geldelijke borgstelling ia vrijheidstelling bevolen van den procu ratiehouder bij de Kanter Hordijks Bank te Goes, J. v. B. die in hooger be roep was gekomen van een door de Recht bank te Middelburg tegen hem gegeven bevel tot zijn gevangenhouding, als ver dacht van verduistering en valschheid in geschrifte. St. Laurens. In de Raadsvergadering van gisteren kwam aan de orde de voor stellen in verband met den bouw van een nieuw Gemeentehuis. Hoewel, aldus de voorzitter, reeds jaren geleden de behoefte gevoeld werd aan een nieuw Gemeentehuis, hetgeen ook kan blijken uit het indertijd ingestelde Raadhuisfonds en B. en W. reeds twee jaren geleden gemachtigd werden tot het doen ontwerpen van plannen, is hier mede gewacht totdat de financiëele toe stand van de Gemeente het zou ver oorloven. Als sluitsteen op het financiëel beleid van eenige jaren worden de thans zittende leden thans in de gelegenheid gesteld hunne medewerking te verleenen voor dezen zoo noodigen bouw. De voorzitter legt het plan voor den bouw over, deelt mede, dat hierover het oordeel van Nehalennia is gevraagd, en doet namens B. en W. de volgende voorstellen: lo. over te gaan tot den bouw van een nieuw Gemeentehuis met woning, in het plantsoen bij de Kerklaan. 2e. het tegenwoordige gemeentehuis niet te verkoopen, doch geheel als woon huis te doen inrichten, aangezien dit huis als woning meer huur zal opbrengen, dan de rente bedraagt van de opbrengst bij verkoop. Bovendien heeft de gemeente dan steeds de beschikking over een wo ning voor een werkvrouw voor het onder houden van het gemeentehuis. 3e. De aan het nieuwe gemeentehuis te bouwen woning voorloopig te bestem men voor veldwachterswoning. 4e. In het gemeentehuis voortaan geen concierge te doen wonen en in verband hiermede met ingang van een nader te bepalen datum aan de tegenwoordige con cierge eervol ontslag te verleenen en haar als werkvrouw voor het onderhouden van het nieuwe gebouw in dienst te houden, een regeling, waarmede zij gaarne ac coord gaat. 5e. Te trachten onderhandsche aanbe steding voor den bouw te verkrijgen, ten einde het meer dan bij openbare aanbe steding mogelijk t-3 maken, dat werkzaam heden en leveranties door ingezetenen kunnen plaats hebben. 6e. De voor den bouw benoodigde gel den te vinden door het aangaan van een geldleening, rentende ten hoogste 4.5 pet., af te lossen in hoogstens 50 jaren. Geen annuïteitsleening aan te gaan om ver snelde aflossing mogelijk te maken. Hierna gaat de raad over in geheime zitting. Na heropening deelt de voorzit ter mede, dat dank zij de in de laatste jaren gevolgde financieels politiek, be gunstigd door de financieels verhoudings wet, het mogelijk is de voorgestelde plan nen uit te voeren zonder dat belasting- verhooging noodig is. De voorstellen van B. en W. worden met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter dankt allen voor de welwillen de medewerking en spreekt de:., wensch uit, dat er een gebouw zal verrijzen, waarop ieder ingezetene trotsch zal kun nen zijn. De secretaris dankt namens al len den voorzitter voor het vele, dat hij voor dit plan reedu heeft gedaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1