t Nü. 148 Woensdag 25 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Wise SCo's Bank NI Boes i i r i EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „^abor" één laas gsbro- regeling, waar- zal worden ge- «nmissie oo de verschillende it denkbeeld eenB zich bereid ver- iminiasie buiten ineer ons stajm- isie zal zijn ver wachten ook wij it gevolg zal zijn ie over dit punt V Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. steeds weer, en le vergaderingen ms werk als af- zelfs als bedrog at nog wel door ht ten volle heb- lationale oneerl r, dat een groot leien ruim voor- ïdere landen laat keerde inzichten ngen. 30 met drie ver- vorige jaar. De ren oorzaak, dat veulens iets ver- is zeer vooruit- g van het groei- ngsten. In 1929 B. S.-hengsten 1930 dekten in mgsten in totaal tgang van rond iervliet was een er fokkerij in die de werking van .1 noodig zijn in in tot veulenkeu- 30 nog steeds te zij meegedeeld, iet onze papieren ;ijn verkocht, ook 'onden naar daar an onze veulens Bn hengst als va naar België. re allerwege oon- nhandel zoo goed Was er onder de beschikbaar, en iet door geldzor gen aan lageren nt er u van over- rijzen onZer pro- ïerkelijk hooger rsleden, de hee- houts en L. A. G. llen herkozen, 'raagt hoever de ;e van de erken- loor België, dat den laatsten n van het N. T. gegaan tegen het s is, dat er een het N. T. S. ver en is het daarom oeren en de rnen- bij het Z. B. S. rdt, dat het het lar voort te laten ,lm door te gaan. ;eeds in actie om ders voor het Z. dedeelen, dat het inent weigert om rkennen. dbode" als zouden stamboeken zijn ite onwaarheid, tenlandsch stam- it N. T. S., noch ait'sche. Wanneer ining, zij het de itelde pedigrées, hil in, erkenning ng van het stam- erkend pedigrées, e stamboeken en 'er een waarborg he stamboek, wat S. en ook door aanzoek gedaan gen, niet van het sdigrées en deze jehandeling. Veel et uitlaten,maar ling van de pedi- aangenomen, wat ming beteekentl de zaak moet nog jg mede, dat het een request aan ter verkrijging tamboeken, zulks ardenwet. eelt mede, dat, in dagen subsidie te jaar de veulen- S, te financieren jten om dit jaar den te Biervliet, of Stoppeldijk, liding, die wordt toege- ngen toch door- len geldpremiën toegekend is het 'V- w ob m7> dl Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Buroau: Lange Forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firmc F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. te Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 2 maanden, franco per post, !3.— Losse nummers 10.03 Prils der Advertentien: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Al te radicaal. In verschillende Maden is den laat sten tijd gewezen op het euvel der kleine partijtjes dat door het huidige stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging niet wei nig ia de hand is gewerkt en dat niet be vorderlijk is voor een regelmatige wer king van het parlementaire stelsel. In de Eerste Kamer is dit punt mede ter sprake gebracht en de Minister van Binnenlandscbe Zaken heeft toegezegd te zulllen overwegen of wijziging van de Kieswet gewenscht kan zijn. In verband hiermede bevatte „Be Tijd" een artikel, waarin op het nemen van zeer ingrijpende maatregelen werd aangedrongen. In het belang van een gezond partij wezen stelde hij den eisch, dat geen par tij toegang zou krijgen tot de volksver tegenwoordiging,die niet tenminste 5 pet. der geldig uitgebrachte stemmen zou verwerven. Dat wil dus zeggen, dat alle partijen die niet uit eigen kracht vijf ze tels kunnen verwerven zonder meer zou den worden uitgeschakeld. Zulk een maatregel is toch wel wat al te radicaal. Zulk een middel zou erger zijn dan de kwaal. Het zou tegenover de kleine partijen een niet te verdedigen on recht beteekenen. Wij kunnen ons dan ook beter vinden in wat de „Maasbode" hieromtrent op merkt: „Waar is, dat de al te vrije ontwikkeling van de kleine partijtjes ons geheele par lementaire en politieke leven zeer on gunstig beïnvloedt. Niet alleen kunnen deze wel degelijk een hinderpaal worden voor de vorming van een parlementair kabinet, maar daarenboven zijn zij zeer zeker een rem voor den vlotten gang der parlementaire werkzaamheid. Zij leggen, ook bij rantsoeneering van den spreek tijd, een buitensporig onevenredig beslag op den nationalen tijd en dat veel meer uit propagandistisch oogpunt dan met de bedoeling om 's lands zaken ook zake lijk te behartigen. De plaats, die op het oogenblik ten gevolge van de evenredige vertegenwoor diging een stelsel, in zich volkomen juist maar met de sterke tendens om de formatie van allerlei kleine, vooral be- langenpartijtjes op noodlottige wijze in de hand te werken, door deze par tijtjes in ons politiek leven wordt inge nomen, komt aan een gezonde ontwikke ling onzer staatkundige verhoudingen allerminst ten goede. Wij juichen dan ook van harte toe het voornemen der regeering om het percen tage van den kiesdeeler, thans 75 pet., dat voor de bezetting van een eersten Kamerzetel wordt vereischt, te verhoo- gen, naar men zegt, tot 90 pet. Wij zouden zelfs iets verder willen gaan, en voor de bezetting van een eersten zetel den vollen kiesdeeler willen eischen. Een partij, die den kies deeler niet haalt, kan geen strikt recht op een zetel doen gelden." Tegen een maatregel in dezen geesl kan geen redelijk bezwaar worden inge bracht. Bovendien zou men evenals bij het Engelsche stelsel, bij de candidaatstel- ling een zekere waarborgsom kunnen eischen, die, als geen enkele candidaat gekozen wordt, verloren zou zijn. Op die wijze zou het lichtvaardig in dienen van lijsten en onnoodige verbrok keling der partijen voldoende worden tegengegaan, Een kleine rem kan nuttig werken. Maar het in „De Tijd" verdedigde stelsel is al te radicaal en niet in het belang van een gezond partijwezen. Te veel verbrokkeling is ongewenscht. Maar ook tegen versteening moet gewaakt. Besprekingen over het Duitsch-Oostenrijksch accoord. Briand had gisteravond een kort on derhoud met Henderson over het Duitsch- Oostenrijksche accoord. Vandaag zal dit gesprek voortgezet worden. Havas be weert, dat in dit tweede gesprek de moge lijkheid van een gemeenschappelijke actie tegen de Duitsch-Oostenrijksche plannen aan de orde zal komen. Bezuiniging in België. Een koninklijk besluit van 22 Juli 1929 had een subsidie van 16 pet boven het sa laris der staatsbeambten ingesteld. Een heden gepubliceerd koninklijk besluit, dat met 1 April van kracht wordt, vermindert deze toelage tot 10 pet. De revolutionaire agitatie in Spanje. De studenten der medische hooge- school te Madrid hebben een demonstra tie gehouden onder het roepen van leve de republiek! leve de amnestie! Een por tret van den Koning werd van den wand gerukt en op een haastig gemaak- ten brandstapel geworpen. Ten slotte vormden de studenten een stoet om voor de republiek te demon- streeren. En passant ontvreemdden zij een antiek slingerwerktuig uit het Leger museum en openden met behulp daarvan een kleisteenenoffensief op de gewapen de macht. De politie antwoordde met een salvo, waarbij een der studenten gewond werd De demonstraties hebben tot na den middag geduurd. De demonstranten wa ren op het dak van het universiteitsge bouw geklommen en wierpen vandaar met steenen naar de politie. Eenige agen ten werden licht gewond. Nieuwe opstand in Peru? Uit Lima wordt gemeld: Het vijfde infanterie-regiment is gis teren aan 't muiten geslagen. Het is ech ter gelukt, de beweging te onderdrukken. De regeering is meester van den toe stand. Blijkens een ander telegram is de staat van beleg Dinsdagmiddag afge kondigd. Te Lima namen drie compagnieën aan den opstand deel onder commando van twee sergeanten en namen een aantal officieren gevangen. Een gedeelte van de opstandelingen trok naar het paleis op, terwijl zij de be volking terroriseerde door een stevig ge weervuur. Kolonel Jiminez, de minister van oor log, nam het commando over de trouwe troepen en omsingelde de kazerne van Santacatalina, waar een ander gedeelte van de rebellen zich verschanst had. Met kanonvuur ontzette hij de kazerne. Na een verward gevecht van vier uur, waarin ongeveer veertig opstandelingen werden gedood, gaven de opstandige troepen zich over. Zij zullen voor den krijgsraad worden gebracht. Straatrooverij in Palestina. Een reeks brutale gevallen van straat roof is voorgekomen op den weg van Je ruzalem naar Haifa. Een tweetal roovers hadden er gedurende twee uur de macht geheel in handen. Zij hielden auto's aan en beroofden de inzittenden van geld. kleeren en kostbaarheden. Er werd in allerijl Britsche politie heen gezonden, maar de roovers wisten te ontkomen. Eenigen tijd geleden hadden er in Pa lestina herhaaldelijk overvallen plaats, maar tengevolge van de uitgebreide po litiemaatregelen was het eenige maan den rustig gebleven. De crisis in de Engelsche liberale partij. Gistermiddag hebben de liberale parle mentsleden van 3^ tot 6 H uur in een der zalen van het Lagerhuis vergaderd en na een uur schorsing voor het mid dagmaal zijn de afgevaardigden te half acht weer bijeengekomen. Het onderwerp van gedachtenwisseling was uitsluitend de samenwerking met de arbeiderspartij. Er was om tien uur nog geen communi qué uitgegeven, maar naar verluidde, moet Lloyd George de noodzakelijkheid betoogd hebben van het vinden van een formule van samenwerking, daar bij den val der regeering de conservatieven on vermijdelijk aan het bewind zouden ko men. De meeningsverschillen bleken ech- t ter zoo groot, dat de bijeenkomst ten minste vandaag zal worden voortgezet. Korte Berichten. Verschillende Berlijnsche groote bakkerijen hebben den prijs van het brood weder verhoogd van 48 op 50 pfennig. Het aantal ingeschreven werkloo- zen in Duitschland op 15 Maart was 4.980.000. Het aantal ondersteunde kost winners was 2.526.000 tegen 2.589.000 einde Februari. Uit de metaalnijverheid. De C. A. 0. opgezegd. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van den Ned. R.K. Metaalbewerkersbond een aangeteekend schrijven van den Me- taalbond ontvangen, waarin het bestuur van deze werkgeversorganisatie bericht, dat de collectieve arbeidsovereenkomst welke 17 Januari 1930 is gesloten wordi opgezegd, omdat de werkgevers meenen, dat bet contract niet in ongewijzigden vorm verlengd moet worden. De opzegging van deze overeenkomst, waarmee het belang van ongeveer 40 duizend arbeiders gemoeid is, zou volgens het bestuur van den R.K. Metaalbewer kersbond, echter geen reden tot ongerust heid behoeven te geven. Het bestuur heeft dezen brief van de zijde der patroons wel verwacht. In den loop van het vorige jaar al heeft men namelijk aan beide zijden moeten toege ven, dat er in het contract eenige hiaten van technischen aard voorkwamen. In de centrale commissie isi dan ook reeds een wijziging van eenige artikelen voor gesteld. Nu is volgens het bestuur der katho lieke werknemersorganisatie het vermoe den gewettigd, dat de opzegging alleen met het opheffen der hiaten verband houdt en geen voorstellen tot verslech tering der arbeidsvoorwaarden inluidt. Ernstige crisis te IJmuiden. De crisis in IJmuiden dreigt een groo teren omvang aan te nemen dan verle den jaar, toen het bedrijf reeds voor groote moeilijkheden kwam te staan. Het aantal uit de vaart genomen treilers be draagt thans reeds ongeveer 75, welk aantal nog dagelijks stijgt. De crisis is in hoofdzaak het gevolg van de omstandigheid, dat die vischsoor- ten waarnaar nog eenige vraag bestaat, als tong, hake en groote schelvisch, zeer schaarsch zijn en die soorten, welke nog in flinke kwantums worden aangevoerd, als kabel jouw, koolvisch en wijting, thans bijna niets opleveren. In verband met de slechte prijzen te IJmuiden zijn twee IJmuidensche trei lers met hun vangst naar Engeland ver trokken. Twee Duitscbe „IJslanders", die alhier binnen waren, zijn zonder ge lost te hebben, naar Cuxhaven vertrok ken, om aldaar te verkoopen. Een handicap voor de IJsland-vissche- rij is de lage prijs der zoutevisch. Trei lers, die van IJsland terugkeerden, voer den voorheen steeds groote hoeveelheden zoutevisch aan, waarvoor in den regel hooge prijzen gemaakt werden. Thans worden groote kwantums zoutevisch uit Engeland ingevoerd en verkocht tegen zulke lage prijzen, dat het voor de IJmui densche reeders niet loonend is te laten zouten. Het gevolg van deze crisis is een groote werkloosheid, niet alleen in het hoofdbedrijf, maar ook in de nevenbedrij- ven Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. Maandag j.l. kwam de bondsraad van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond in huis houdelijke vergadering bijeen. Na opening werd door den voorz., den heer Terweij, medegedeeld, dat het ver slag over de jaren 19291930 binnen en kele weken den afdeelingen kan worden toegezonden. Financieel is het afgeloopen jaar zeer goed geweest. De stijging van het ledental en de goede bedrijfsconjunc- tuur waren hieraan bevorderlijk. Naast het bedrag van f30.000, gestort als een grondkapitaal voor uitkeeringen aan 70- jarige leden, kon ruim f 114.000 worden gereserveerd, waardoor het vermogen tot f904.000 steeg. Ook de werkloozenkas maakte een re serve ran f 104.000, terwijl het vermogen per 1 Januari 1931 f 457.000 bedroeg. Op een r(jk gezegende ontwikkeling mocht worden gewezen. Het hoofddoel dezer vergadering was de te nemen eindbeslissing over het Lan delijk Collectief Contract voor de Bouw bedrijven. Teleurstelling werd uitgesproken over niet vervulde wenschen (klasse-overplaat- sing> en' het teloor gaan van de premie- vrije ziekteverzekering. De uitbouw van de vacantie (beide con tractsjaren met één dag) werd met in stemming besproken. Het advies van het Centraal-Bestuur, aanvaarding van het verkregen compro mis, werd tenslotte met 24 tegen 6 st. aanvaard. Grensincident. Het Tweede Kamerlid, de heer Duy- maer van Twist, heeft den minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vra gen gesteld: Is de minister in staat en bereid mede te deelen, of juist is het bericht volgens hetwelk Zaterdag 21 Maart j.l. een Neder- landsch ingezetene, inwoner van Dinx- perlo, op Nederlandsch grondgebied door Duitsche politie-beambten is aangehouden en naar Duitschland is meegenomen? Is de minister indien het aan de eerste vraag ten grondslag liggende be richt geheel of in hoofdzaak juist is bereid mede te deelen, welke stappen hij te dezer zake bij de Duitsche regeering heeft gedaan of denkt te doen? Een meevaller. Naar het „Overijsselsch Dagblad" ver neemt, is ten gevolge van een boekhoud kundige fout in de administratie van de gasfabriek te Zwolle een overschot ont staan, dat in den loop der jaren een be drag van vier tot zes ton bereikt zou hebben. De commissie van bijstand voor de gas fabrieken zoekt thans naar een weg om aan deze kapitale som een bestemming te geven. Prinses Juliana. Prinses Juliana heeft gisterenmiddag de gewone vergadering van den Raad van State bijgewoond. Dr H. Colijn. Na zijn verblijf in Genève was het Tweede Kamerlid dr H. Colijn gisteren weder in de vergadering der Tweede Ka mer aanwezig. De invoer van Russisch Aardappelmeel. Op de vragen van den heer Zijlstra be treffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege in verband met den invoer van 8000 balen Russisch aardappel meel in Groningen, hebben de heeren Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, en Verschuur, Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid o.m. het volgende geantwoord: Ofschoon de prijzen van het ingevoerde Russische aardappelmeel met het oog op kwaliteitsverschillen niet geheel verge lijkbaar zijn met die van Nederlandsche meelsoorten, schijnt toch te kunnen wor den aangenomen, dat zij slechts weinig lager waren, dan die, welke destijds gol den voor Nederlandsch aardappelmeel van overeenkomstige hoedanigheid. Bij den reeds zeer grooten voorraad grond stof, welke hier te lande beschikbaar is voor de glucose- en dextrine-industrie komt nu derhalve een hoeveelheid bui tenlandsche grondstof, vrijwel tegen de thans geldende marktprijzen, hetgeen uiteraard den afzet van het binnenland- sche fabrikaat bemoeilijkt en mitsdien niet bevorderlijk is aan de werking van de Regeeringsbemoeiïngen. Bij de beoordeelingvan maatregelen, dient niet alleen rekening te worden ge houden met den nadeeligen invloed, wel ken de invoer op den afzet van het in- heemsche artikel kan uitoefenen, maar tevens met de belangen, welke verbon den zijn aan het gebruik van het inge voerde als grondstof voor de productie van fabrikaten, welke zooals in het on derhavige geval, voor een niet onbelang rijk deel worden uitgevoerd. Met het oog hierop is de Regeering vooralsnog niet voornemens, tot hef treffen van afweer- maatregelen over te gaan. De Indische Postvluchten. Het 12de retourvliegtuig is gisterenoch tend om 5.16 uur uit Jodhpur vertrokken en na een tusschenlanding te Karachi, om 13.53 uur te Djask aangekomen. Alles is wel; heden gaat de tocht verder. Het veertiende postvliegtuig is gisteren ochtend om 5.06 uur uit Dj ask vertrokken en na een tusschenlanding te Karachi om 16.33 uur te Jodhpur aangekomen. Alles is wel; heden gaat de tocht verder. Binnenland Vergadering van het Dag. Bestuur der Z. L. M. Een adres van het Kon. Ned. Landbouw- comité aan de Tweede Kamer. Dreigende uitbarsting van de Merapi.. De invoer van Russisch aardappelmeel wordt door de regeering niet tegen gegaan. De Eerste Kamer nam de begrooting van Binn. Zaken en Landbouw aan. Buiienland. Het Duitsch-Oostenrijksche accoord. Nieuwe opstand in Peru? Weer revolutionaire actie in Spanje? MINIMUM-LENGTE IN HET LEGER. Geleidelijke stijging in de laatste 75 jaar. Naar aanleiding van het besluit inzake het verhoogen van de minimum lengte van de dienstplichtigen, schrijft „De Crt.": Men heeft bij de beoordeeling van de geschiktheid van den „kleinen man" voor den militairen dienst, steeds een moeilijk heid ondervonden. Velen van de klein tjes, die doordat zij geen enkel organisch gebrek hadden, werden goedgekeurd, ble ken bij de troepen niet goed mee te kun nen. Voor de verschillende corpsen was dank zij den loop der jaren reeds een minimum lengte verkregen, die nog aan merkelijk hooger is dan de algemeene minimum norm. Zoo moeten recruten voor de jagers en de wielrijders ten minste 1.60 M. lang zijn; voor de genie 1.62 M., onberedenen bij de artillerie moeten eveneens die lengte bereikt hebben, terwijl de bere- denen ten minste 1.65 M., de grenadiers 1.67 M. en cavaleristen 1.70 M. moeten zijn. Deze laatsten mogen niet langer zijn dan 1.80 M. Vooral bij de artillerie suk kelt men nog al met de kleintjes. Een gevolg van de verhoogde minima voor bepaalde corpsen is, dat er een te groot aantal „kleintjes" voor de andere corpsen overblijft. Bij de infanterie geeft dit weer aanleiding tot moeilijkheden, bij de bepakking. Daar nu de gemiddel de lengte van den mannelijken Neder lander in den loop der jaren sterk is toegenomen, bestaat er tegen de verhoo ging van het algemeen minimum thans geen bezwaar meer. Op een contingent van 23.000 man zul len 5 k 600 man afvallen. Daar het aan tal ingeschrevenen bijna geregeld toe neemt (slechts 1930 en 1931 vertoonen een inzinking) zal dit op het aantal jongelieden, dat men kan vrijlaten (plm. 4000) niet gevoeld worden. De nieuwe, regeling biedt voorts nog het voordeel dat het aantal van hen, dat moet afge keurd, als zij reeds onder de wapenen gekomen zijn, zal verminderen. Dergelijke afkeuringen zijn onaangenaam voor het legerbestuur zoowel als voor de betrok kenen, doch zijn niet steeds te mijden, als blijkt, dat een organisch goed ge zonde, doch ietwat tenger milicien ach teraf blijkt niet mee te kunnen. Een staat, bijgehouden door den heer P. W. Oosterhoff, hoofd der afdeeling dienstplichtigen van het departement van Defensie, geeft een zeer frappant beeld van de stijging der lengte der dienstplichtigen in de laatste driekwart eeuw. In 1865 b.v. waren van de dienst plichtigen 10.67 kleiner dan 1.55 M.; 14.2 van 1.55—1.60 M.; 50.52 van 1.601.70 M.; 24.61 daarboven; vijf en twintig jaar later, dus in 1890, waren deze getallen resp. 3.68 9.01 52.94 en 34.37 Weer vijf en twintig jaar later (1915) 2; 5.08; 43.43; 49.48. Zeer sterk spreekt echter de stijging der lengte boven de 1.70 M. in de laat ste vijftien jaar, die telken jare grooter wordt. In 1930 waren niet minder dan 62.58 dienstplichtigen boven de 1.70 Mslechts 0.91 was onder 1.55 M.; 2.77 van 1.55—1.60 M. en 3? 73 van 1.601.70 M. De oorzaak is atuurlijk moeilijk te gissen; het is vermoedelijk een bewijs van een krachtiger worden van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1