OE ZEEUW Het Geweien van RoprTrehern. TWEEDE BLAD. Brieven uit de Residentie. FEUILLETON VAN DINSDAG 24 MAART 1931, Nr 147. Is „calvinist" te wezen iets heel ergs'? U denkt misschien bij het lezen van die vraag,, wat heefi de man uit de Re sidentie nu weer in z'n hoofd.' en (iaarom ben ik wee^ verplicht om even toe te lichten, hoe ik aan di s vraag xom. U kent misschien bij name wel Henri Polak? Ik ken hem niet alleen bij name, maar ook van persoon, want als lid on zer Eerste Kamer vertoeft hij meerma len in onze Residentie. Henri Polak is sociaal-democraat, en ik voeg er dadelijk bij: een heele nette. Zoo een van het Engelsche „type", als Mac Donald, Snowden en Henderson. Als je die menschen niet kent en je ziet ze zoo, dan ben je geneigd aan een buur man te vragen: wie is die nette mijn-, heer? en je denkt, dat het de een of an dere landjonker, of rijke fabrikant is. Maar Henri Polak is soc.-democraat, dus is hij „proletariër". Nu staat hij, voor wat zijn sociaal-democraterigheid betreft, niet bij al zijn mede-proletariërs even hoog aangeschreven. Dat komt ook wel door zijn liefhebberijen. Hij strijdt erg voor behoud van natuurschoon, voor bescherming van dit en bescherming van dat, voor de zuivering van onze taal, enz. Er zijn menschen, die dat voor een so ciaal-democraat, die toch altijd aan moet sturen op de groote „kladderatsch" minder gewenscht vinden, zij oordeelen, dat het met den klassenstrijd heel weinig te maken heeft. De échte sociaal-democraten vinden daarom niet alleen Henri Polak wat „burgerlijk", maar ook om z'n ideeën als sociaal-democraat. Hij staat onder de roode broeders wel aan den rechtschen vleugel en er zijn partijgenooten, die het waarschijnlijk niets erg zouden vinden, als hij maar ophoepelde en naar één van de democratische burgerlijke partijen overliep. Hij heeft dan ook, vanwege ver schillende zijner uitingen heel wat te ver duren van z'n meer linksche partijgenoo ten, die soms bedenkelijk dicht bij de communisten staan, maar die men tot nog toe in de S.D.A.P. niet al te best aandurft. Henri Polak moet zich dan ook meer malen verdedigen en soms doet hij dai allerminst malsch, waat hij kan vriende lijk, ja zelfs „hoofsch" zijn, maar hij kan ook met handen en voeten tegelijk van zich afslaan. Nu was het juist zijn laatste verdedi ging in „Het Volk", die mij die vraag deed stellen: is „calvinist" te wezen iets heel ergs? Als Henri Polak de extremisten op hun nummer zet, d.w.z. de uiterste lin kerzijde onder de sociaal-democraten be strijdt, dan zegt hij hen, dat ze in hun verwatenheid precies gelijk zijn aan de Calvinisten, dus alles willen kneden in den vorm, dien zij den eenig goede ach ten. "Waarschijnlijk begrijpt u nu mijn vraag beter. Calvinisten, dat is het schrikbeeld van onverdraagzaamheid, feitelijk van farizeïsme. Tenminste voor Henri Polak. Nu hoop ik maar voor hem één ding en dat is, dat de autoriteit, waarmede hij over andere kwesties spreekt en schrijft, beter gefundeerd is, dan de manier, waarop hij over de calvinisten spreekt, want die raakt kant noch wal. Daar weet hij nu precies niets van. Men zou hem aan kunnen raden, dat hij eenvoudig begon en b.v. eerst eens las de bekende brochure van Dr Kuyper over: Het Calvinisme, grondslag en waarborg onzer constitutioneele vrijheden. En dan ook eens kennis nam van de prachtige Stone-lezingen van Dr Kuyper over het Calvinisme. Mij dunkt, dan zou hij zich haasten, om zijn oordeel over de Calvinisten te herzien. Zijn fijnbesnaarde ziel, die juicht over schoonheid en zoekt naar waarheid, zou het pijnlijk voelen, hoe hier een car- ricatuur geschoven was in de plaats van het echte portret. En het is absoluut niet vriendelijk, ja het is onbehoorlijk, dat Henri Polak zijn „mot" met z'n linksche partijgenooten ge bruikt, om zoo en passant den Calvinisten een trap te geven. In zijn wezen is het Calvinisme veel meer democratisch dan de sociaal-demo cratie. In de lijst van zijn tijd was Calvijn een veel grooter democraat dan Henri Polak het is in de lijst van dezen tijd. In Genève legde Calvijn aan het volk de wet en de verordeningen niet op zon der meer, maar de burgerij had ze een stemmig goedgekeurd. En is het in de Calvinisten van dezen tijd af te keuren, dat zij1 zoeken in staat en maatschappij hun beginsel tot gelding te brengen? Maar dan zijn de sociaal-democraten even goed geoordeeld en zij niet alleen. En de heer Henri Polak staat dan nog meer schuldig, want 'hij wil het in zijn Op de helling. Een suggestief beeld van de werf van de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam. Het .s.s. „Both" en s.s. „Reael" op stapel. Zaterdag had de te water lating van de „Both" met goed gevolg plaats. door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsch.) 72) o— En toch, toen Roger zyn gastheer goed in het gelaat keek, zag hij aan de stille schittering van de oogen, aan de gelaats uitdrukking, dat het anders moest zijn. Toen zijn metgezel tenslotte, na gereed te zijn gekomen met zijn toebereidselen, tot hem kwam en de hand op zijn schou der legde, begreep hij, dat bier van ge brek aan belangstelling of medeleven geen sprake kon zijn. „Laat ons niet vergeten, mijn jongen, dat het vleesch zwak is. Vasten en bid den hebben een plaats in ons leven; maar men moet het lichaam niet verwaar- oozen. We kunnen nu eenmaal niet bui ten voedsel. Straks, als het lichaam ge sterkt is, kunnen we wat praten, als je laar zin in hebt. En anders- blijf je hier slapen om morgen weer je weg te vervolgen." Het had niet in Roger's bedoeling ge legen, om een bepaald onderwerp te be spreken. Vader M&guire was een dienaar van de Katholieke kerk, hij was de vriend van iederen I eekenbroeder, van iederen geestelijken herder in het district, on verschillig van welke richting. Roger kende hem gis ieimand met ruimen blik en zonder vooroordeelen; desniettegen staande was hy een warm aanhanger van het oude geloof, al mocht hij dan in sommige kringen voor niet geheel rechtzinnig doorgaan. Doch ondanks zich- zelven, liet hij zich plotseling ontvallen: „Als men het Geloof maar heeft zou dait alles wat de wereld kan bieden, waard zijn?" Vader Maguire vroeg geen nadere uit leg. Hij nam het woord, alsof hij precies Roger's gedachtengang kende. „Wat is voor jou de moeilijkheid in 'tgeloof? Is het 'twonder van de God delijke geboorte? Of het „onrecht", zoo als sommige van je vrienden het gelieven te noemen, van het zoenoffer van Chris tus? of „Het is het alles op zijn beurt soms is het niets maar juist het hope- looze of men het ooit zal weten of men ooit ergens zeker van zal zijn. „Ah maar denk dan eens aan wat Job gezegd heeft, wiens geest de eeuwen overbrugd heeft en die in zijn grootste ellende kon uitroepen: „Ik weet, dat mijn Verlosser leeft". En als hjj zulks doen «gen partij weten en duidt hen in die partij, welke het met hem niet eens zijn, aan ais opgeblazenen en onbesoheidenen. Oorzaak van zijn pen-slipperij is hier bij den heer Polak blijkbaar, dat hij van het Calvinisme als geestesrichting nog met veel studie gemaakt -heeft en voor Calvinisten menschen verslijt, -die zich wel gaarne op Calvijn beroepen, maar het universeele van diens blik ten eenenmale missen. Hoe zou de heer Polak het vinden, wanneer ik om een schets te geven van het optreden der soc.-democraten b.v. iemand als den heer Wijnkoop ten voor beeld koos? Zou hij dat niet terecht af keuren? Welnu, evenzeer wraak ik zijn typee ring van een Calvinistisch verschijnsel en van de Calvinisten. Het gaat er in ons samenleven om, dat we elkaar goed be grijpen en geen knollen voor citroenen verkoopen. J. H. De Ring "Walcheren van den Bond van Christelijke zangvereenigingen in Neder land, zal op Hemelvaartsdag, 14 Mei, weer een Zangersfeest houden op „West- ho-ve", waaraan acht zangvereenigingen zullen medewerken. Goes. Op de Paaschtentoonstelling te Breda behaalden de heeren van Hoeve en Baars alhier den eersten prijs en ook den kampioensprijs met een 4-jarig slacht- paard. Gisteravond hield de Chr. Bestu renbond voor Goes e.o. ziju jaarvergade ring in de Chr. Bewaarschool alhier. De voorzitter, dhr A. de Lange, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en wees in zijn openingswoord op de cri sis, die wij doormaken en die vooral in Zeeland ook ernstig wordt gevoeld. Hij kon echter ook constateeren een toene mend organisatie-besef onder de werkne mers. Het aantal afdeelingen van den Chr. Landarbeidersbond is in deze omgeving sterk toegenomen. En in Goes zelf zijn twee nieuwe organisaties tot stand geko men, n.l. voor de bakkersgezellen en voor het personeel in publieken dienst. Hef aantal Christ. Besturenbonden is in Zee land, en wel in Zeeuwsch-Vlaanderen, uitgebreid. Spr. releveerde ook de ge voerde actie door de drie Besturenbonden tegen de houding van de meerderheid in den gemeenteraad, die alle werkloozen naar het Burg. Armbestuur verwees. Ver volgens de totstandkoming van de com missie voor werkverruiming op Z.- en N. Beveland. Spr. wekte de leden op tot trou wen arbeid in de toekomst. De secretaris, de beer C. K. Maartense, deelde in zijn jaarverslag mede, dat het aantal leden is gestegen van plm. 380 tot boven de 400. Het Bestuur vergaderde vijf maal met de aangesloten organisaties. Verder werd een lezing gehouden over de Ziektewet, een door Ds Kamsteeg, een over de landarbeiders en de crisis, een conferentie met andere vereenigingen over een betere regeling der vergaderdata, een kindermiddag, een propaganda-avond, enz. Ook werden twee filmavonden gege ven. De secretaris dankte tevens den voorzitter voor zijn propaganda-arbeid in het belang van den Cbr. Landarbeiders- bond. Ten slotte wekte hij allen op tot toetreding tot het t.b.c-fonds „Draagt El kanders Lasten" dat in 1930 f 38.000 aan steun heeft uitgekeerd. De heer J. Weststrate te Schore hield vervolgens een causerie over „de gevaren der vakbeweging". Spr. zag twee gevaren: de overschatting en de geringschatting der vakbeweging. De Chr. vakorganisa tie wil trachten beide klippen te ontzeilen. De avond werd verder op voortreffelijke wijze gevuld door gezamenlijk gezang, door voordrachten en declamatie der fa milie Hekhuyzen te Hansweert en door piano- en vioolmuziek van de dames de Meij en Zuidema. Het was ongemerkt laat geworden. De voorzitter bracht in zijn slotwoord harte lijk dank aan allen, die dezen avond had den doen slagen en zoo gezellig gemaakt De heer Weststrate ging in dankgebed voor. KrnlniBOOR. Maandagavond had de si- multaanwedstrijd plaats van de Krui- ningsche Damclub met dhr L. Goedbloed urt Vlissingen. De uitslag was als volgt* 5 Winners, n.l. J. Krijger, G. Duindam, Jacob Paauwe, D. Duindam, G. Vogelaar. 6 Remise spelers: G. Dek, Jac. Brandt, G. Roelands, Ph. Meijaard, M. v. Nieu- wenhuize en A, v. Sparrentak. 9 Ver speelden n.l. W. Visscher, A. Dek Az., M. Lavooy, J. Krombeen, I. Kromheen, M. Ie Clercq, Ja Poley, J. Gok en M. Back. Hoedekenskerke. Maandagmiddag ver gaderde de Gemeenteraad onder voorzit terschap van den burgemeester. Alle le den aanwezig. Na opening der vergadering geschiedt voorlezing en goedkeuring der notulen, waarna de voorzitter mededeelt, dat bij kasopname bij den gemeenteontvanger diens boeken en kas in orde zijn bevon den. Het ingekomen verslag der Commis sie tot wering van schoolverzuim wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan de commissie tot werkverruiming op Zuid- en Noord-Beveland wordt op haar verzoek, 1 cent per inwoner voor administratiekosten toegestaaan na toe lichting van den voorzitter en zal de aan dacht worden gevestigd op het bespoedi gen van den aanleg van den nieuwen Rijksweg, het verharden van den ver bindingsweg van Kwadendamme naar het Langeweegtje over den zoogenaam- den Kerk- en Armendijk en de verhoo ging van den berm onderaan den Zee dijk nabij de grens van 's-Gravenpolder. Vervolgens worden samengesteld de stembureaux voor Provinciale Staten en Gemeenteraad. Inzake een verzoek van de commissie voor het Landbouwhuishoudonderwijs in Zeeland, samengesteld uit de Z L. M en 'den Diocesanen Land- en Tainbouw- bond in bet bisdom Haarlem, dat de Raad zich zal uitspreken, dat ingevolge art. 25 der Nijverheidsonderwijswet een Landbouwbuishoudcursus voor meisjes noodig is, welke zal worden gehouden te Kwadendamme en waarvoor zich 18 meisjes hebben aangegeven en daarvoor de noodige subsidie toe te staan, wordt na eenige discussie met 6 tegen 1 stem gunstig beschik'. Tegen dhr Boone, zulks met het oog op den ongunstigen toestand der gemeentefinanciën. Afwijzend wordt beschikt op het ver zoek van eenige havenarbeiders en voer lieden om het machinaal lossen op de haven te verbieden, zulks, daar bij infor matie is gebleken, dat Gedeputeerden Sta ten bezwaar zullen maken tot goedkeu ring van het opnemen eener dergelijke bepaling in de verordening op het ge bruik der haven. Als leden der schattingscommissie wor den herbenoemd de aftredenden, dhrn C. Chamuleau, J. Boone en A. den Dekker en in de vacature M. Walraven dhr J. Steijn Jr. Afwijzend wordt beschikt op een re clame schoolgeld. Aan B. en W. wordt eenig crediet toe gestaan tot het in orde maken van een standplaats voor woonwagens, zijnde door den eigenaar der tegenwoordige, niet-of- ficiëele standplaats daarvan, bezwaren daartegen ingebracht. Bij de daarop volgende rondvraag wordt door dhr Louisse gewezen op het wenschelijke tot verlaging van het tarief der waterleiding. Wordt besloten dien aangaande zich tot den Raad van Beheer daarvan te wenden. Na nog eenige discussie over het rijden met rijwielen over voetpaden, wordt de vergadering gesloten. WolTaartsdijk. Maandag j.l. werd al hier opgericht de nieuwe vereeniging Tot Algemeen Vermaak en Nuttige Uitspan ning, zoodat het gebouw van dien naam voor de zelfde doeleinden waar het tot op heden voor werd gebruikt blijft behouden. Een nieuw bestuur werd gekozen, be staande uit de heeren J. Koert, voorzit ter; J. 0. Koert, vice-voorzitterJoh. Lin- denbergh, secretaris; H. van Waarde, L. de Jager Gz,, M. de Vos, en M. Klooster man, Commissarissen. lersska. Alhier is gearriveerd de mo torboot „Zeester" uit Groningen tot het innemen van een lading zaaioesters naar Denemarken. Onder presidium van burgemeester Gunning hield de Ierseksche Oranje-ver- eeniging haar jaarvergadering in hotel Nolet. In beginsel werd besloten om ook dezen aanstaanden zomer weer een een voudig 'Oranjefeest te vieren. Bij de pe riodieke bestuursverkiezing werden geko zen de heeren J, Bakker en W. C. Log gers. Krabbendijke. Bij de a.s. verkiezing voor den gemeenteraad wenschen de af tredende raadsleden A. P. Woutersen en A. van Leven (Vrijz. Partij) geen nieu we candidatuur te aanvaarden. De af- deeling van de S. D. A. P. zal met eigen candidaten uitkomen. Zoutelande. In de op Vrijdagavond ge houden vergadering der Chr. Hist. Kies- vereeniging werden de volgende heeren candidaat voor den Raad gesteld: 1. J. Stroo (aftr.), 2. A. Maljaars (aftr.), 3. E. Janse, 4. P. Leinse, 5. P. de Visser, 6. M. Adriaanse, 7. D. Kleinepier. Als gevolg van de broeiing in den voorraad kopra, ongeveer 200 ton, ontstond Maandag brand in de oliefabriek „De Tijd" te Wormerveer, toebehoorende aan de West Zaansche Koninklijke Fabrieken. De brandweer rukte met groot materiaal uit. Het blusschingswerk was zeer moeilijk. De schade beloopt in de tienduizenden. kon, hoeveel te meer wy, die hebben ge zien „Ja, wat hebben wij gezien? Een we reld, die onder het Christendom slech ter en Slechter werd; een wereld, die zuchtte onder het gewicht van dogmen en clericalisms". „Wacht eens even mijn jongen; je loopt te hard van stapel. Hoe was het met de wereld gesteld, toen allerlei heiden- sche despoten haar knechtten, voordat het Evangelie van Christus aan haar werd geopenbaard Omdat wy door *a menschen zwakheid geleden hebben, door priesterbedrog, moe ten wy daarom Jiet heilig priesterschap loochenen, dat God door alle eeuwen heen bewaard heeft? Laak, als je wilt, de trouweloosheid en het ongeloof van de kerk; maar heb je je er ooit ernstig rekenschap van gegeven, hoe de wereld zonder haar zou zijn?" „Ik verlang iets beters ik verlang reinheid ik verlang „Je verlangt de volmaaktheid, mijn jon gen en die zal je hier nooit vinden, eer de Heer zelf komt om de macht en de heerlijkheid te nemen." „Maar als de kerk getrouw was, dan zou toch zeker. „Ja zeker; maar wat is de kerk? Een uitgebreid lichaam en organisme, zwakke menschelijke wezens te zamen verbonden door een mystieken band. Hij zweeg plotseling en keek Roger aan met oogen die lachten, terwijl ze tot nu toe zoo ernstig gekeken hadden. „Mijn'beste jongen, toen ik heel wat jaartjes jonger was, dan ik nu ben, maar toch niet meer z-oo jong als jij, was het do verwezenlijking van die onderlinge afhan kelijkheid, dat afhankelijk zijn van elkaar, die me in het socialisme aantrok. Het is hun wachtwoord, weet je en het kreeg me te pakken; ik zeide tot mezelf, dat hun streven goed was in overeenstemming met Christus de verheffing van de ar men en behoeftigen de band, die de menschen vereent en tot broeders maakt. Jaren lang geloofde en leerde ik, dat Christus was d e groote socialistische lei der en de eerste Christengemeente de eer ste uiting van socialisme. Er zijn heel wat goede en geloovige menschen, die dat tot op den huidigen dag gelooven, maar ik ben er van terug gekomen." Waarom? Ik heb in uw redeneering toch geen enkele leemte ontdekt. „Ja, maar niet de geheele waarheid; en daarin wringt de schoen juist. Wij allen socialisten, kerkelijken, philan- tropen, ongeorganiseerde werkers, heb ben iets gemeen. En de socialisten mogen heel graag juist datgene wat wij gemeen hebben, rangschikken als te behooren tot hun stelsel, als u begrijpt wat ik bedoel. Maar tracht maar eens tot de kern van de zaak door te dringen, en men zal zien, dat men tot een niet te overbruggen kloof komt. De socialist wil door een soort zede- leer de zonde en de ondeugd en alle el lende uitschakelen; door de menschheid er op te wijzen, dat eerlijkheid en ijver enz. hun zelf ten goede komt en dat alle menschelijke zwakheden hun geluk in den weg staan. Zelf zelf zelf daar gaat het stelsel van uit. En ze denken dat zij er op den langen duur mee zul len overwinnen. Ze erkennen niet 's men schen neiging tot de zonde, zoodat er bij hen dan ook voor verlossing geen plaats is. Christus mag bij den socialist een per soonlijkheid zijn waarmee hij wat kan goochelen, voor den Heiland aan het kruis is geen plaats in zijn systeem. Het vleesch- geworden Woord is voor hem niet meer dan een legende, een mythe." „Maar is het dan geen mysterie?" „Een onmetelijk onuitsprekelijk my sterie. En toch zeg ik u, Roger Trehern, als men daaraan blijft peuteren en han gen, aan dat oneindige mysterie, dan komt men van aangezicht tot aangezicht met een andere, nog veel moeilijker kwes- tiel" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5