Nü. 147 Dinsdag 24 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland [CRUSTARD9 Hendrikse Co's BankN.V. Goes Mr Willem Bilderdjjk. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Buitenland Binnenland. AJPj AMANDELTJES"/ PUDDING Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-I „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" j Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Worsts tra at 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers fQ.Oa Prils der Advertentien: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Het is een gelukkig verschijnsel als een volk zijn groote mannen niet vergeet. En zoo kan het ook tot blijdschap stemmen, dat in deze dagen de nage dachtenis van Mr Willem Bilderdijk wordt geëerd. In het gebouw der Vrije Universiteit is de vorige week een Bilderdijk-museum geopend en a.s. Donderdag zal aandacht geschonken worden aan het feit, dat het dan 125 jaar geleden is, dat hij na 10- jarige ballingschap in zijn vaderland te rug keerde. Door in herinnering te brengen de aanleiding tot zijn verbanning wordt te vens de figuur van Bilderdijk in het juis te licht geplaatst. Het zag er donker uit in ons vaderland aan het einde van de 18de en het begin van de 19de eeuw. De valsche vrijheidsbeginselen hadden ingang gevonden. De beproefde oude paden waren door een groot deel van ons volk verlaten. De hand met Gods Woord was los ge maakt. De revolutiebeginselen hadden gezegevierd. De rechten van den mensch waren geproclameerd. En zij, die nog vasthielden aan Gods Woord, trokken zich terug in rustige rust zouder eenige moeite te doen den revo- lutiestroom te keeren. Het was in dien tijd, dat Bilderdijk zijn machtige stem heeft laten hooren. Hij heeft niet geschroomd in dien tijd van onrust en verwarring de bazuin aan den mond te zetten en met kracht het volk terug te roepen naar de oude paden van het Woord des Heeren. Evenals van allen, die eenig openbaar ambt bekleedden, werd ook van hem als advocaat geëischt den volgenden eed af te leggen: „Ik verklare te erkennen en te eerbiedigen de onvervreemdbare rechten van den Mensch en van den Burger Ook zweer ik, dat ik mede den Volke van Holland, in welks boezem ik erkenne de eigenlijke oppermacht te berusten gehouw en getrouw zed zijn". Maar wie dien eed ook mocht zwe ren, Bilderdijk niet. Hij verklaarde ronduit, dat hij die rechten van den Mensch en den Burger niet als zoodanig kón erkennen en dat hij aan de oppermacht van het Volk niet geloofde. Met groote verontwaardiging werd van deze verklaring door de „provisioneele representanten" van het oppermachtige volk kennis genomen. Zulk een weigering stond gelijk met majesteitschennis. En daarom werd Bil derdijk aangezegd, dat hij binnen 24 uur Den Haag en binnen 8 dagen de provin cie Holland moest verlaten, terwijl de andere provinciën werden gewaarschuwd op hun hoede te zijn tegen zulk .'n „ge vaarlijk sujet". Een maand later vertoefde Bilderdijk als balling buitenslands. Maar al werd Bilderdijk als een ge vaarlijk persoon over de grenzen gezet, het gelukte niet zijn invloed te breken. Bilderdijk was tot de overtuiging ge komen, dat de Revolutie in den gronid' van de zaak een strijd was tegen den levenden God. Dat het ging om de groote vraag, of Gods wil wet zou zijn, of dat het volk zijn weg zou bepalen. Voor hem stond hierbij de eere van zijn God op het spel en het is de groote ver dienste van Bilderdijk, dat hij' bij al de fouten en gebreken, die hem aankleef den, en ondanks zijn eenzijdigheid waardoor hij meer dan eens zeer dicht het revolutionaire spoor naderde, toch steeds met al de groote gaven hem ge schonken, de worsteling tegen den geest der eeuw heeft aanvaard. Aanvankelijk vrijwel alleen. Maar dit deerde hem niet en het ver hinderde hem niet om na zijn terugkeer nu 125 jaar geleden, steeds weer de Anti revolutionaire banier op te heffen. Daarom was de hand van allen tegen hem. „De mannen van de revolutie", heeft eens iemand geschreven, haatten hem, omdat hij durfde zeggen, dat deze uit den duivel was. De godgeleerden flo ten hem uit, omdat hij nog geloofde aan zooiets als erfzonde en uitverkiezing. De verzenmakers-bent krijschte hem tegen, omdat hij hun producten gewoonweg prul len noemde en ze in zijn eigen verzen zoo geeselde, dat er geen regel van heel bleef. Ieder had wat tegen hem. Maar de hoofdoorzaak van al die haat en bitterheid was en bleef deze: Bilder dijk had het gewaagd met niets ontzien- den moed en nimmer verflauwde volhar ding, het volk van Nederland terug te roepen tot de oude paden, de krijgsba nier te planten van den levenden God, Jezus Christus te verkondigen als den eenigen, waren souverein." En dat heeft men hem nooit vergeten. Daarom werd hij gesmaad en gehoond. Daarom mocht hij, ondanks zijn ge leerdheid en voortreffelijke capaciteiten geen hoogleeraar worden. Daarom werd hij geschuwd als een melaatsche en kon het b.v. gebeuren dat op een vergadering aan de Maatschap pij van Letterkunde te Leiden alle plaat sen in zijn omgeving onbezet bleven. Het Liberalisme heeft dezen grooten Nederlander steeds laten gevoelen dat het opkomen voor den Naam en de zaak des Heeren gepaard gaat met hoon en smaad. Maar dat is voor ons een reden te meer om de nagedachtenis van dezen eenzamen strijder dankbaar te eeren. Bilderdijk heeft het antirevolutionaire zaad gezaaid. Bedrukt en met tranen. En wij mogen zien de heerlijke vruch ten van het zaad door hem gestrooid. De tijden zijn veranderd. Maar niet minder dan in 't begin van de vorige eeuw hebben wij thans noodig mannen en vrouwen die even fier als een Bilderdijk het antirevolutionaire vaandel ontplooien en voor de belijdenis van de antirevolutionaire beginselen als het moet, smaad en hoon weten te verdra gen. De Duitsch-Oostenrijksche tolunie. Gisteren heeft de publicatie plaats ge had van den inhoud van de reeds in groote trekken bekend geworden Duitsch- Oostenrijksche Tolunie. Onder volkomen handhaving van de onafhankelijkheid van beide staten en volkomen eerbiediging van de door hen tegenover derde staten aanvaardde ver plichtingen, zal het verdrag beoogen een begin te maken met een nieuwe regeling van de Europeesche economische verhou dingen langs den weg van regionale re gelingen. Duitschland en Oostenrijk zullen een douanewet en een douanetarief vaststel len, die, geheel in overeenstemming met beider douanegebieden, de verdragen en hun looptijd in werking zullen treden. Wijzigingen in de douanewet en het douanetarief kunnen tijdens den duur van het verdrag slechts op grond van goedkeuring door beide partijen worden aangebracht. In het goederenvervoer tusschen beide landen zullen tijdens den duur van het verdrag geen in- of uitvoerrechten wor den geheven. Beide regeeringen zullen bij verdrag vaststellen, of en voor welke bepaalde goederen-categoriën en voor welken tijds duur intermediaire rechten noodzakelijk zullen zijn. Beide regeeringen zullen bij verdrag een overeenkomst aangaan betreffende een voorloopige regeling van het onder ling verkeer betreffende de goederen- omzetbelasting, waarbij tevens zal wor den vastgesteld of voor dergelijke goede ren op het oogenblik in een of beide lan den monopolies of verbruiksbelastingen bestaan. Maatregelen tegen dumping in Amerika De secretaris van de Amerikaansche Schatkist heeft een decreet tegen dum ping onderteekend, dat onmiddellijk in werking treedt, en gericht is tegen den uitvoer van lucifers uit Finland, Noorwe gen, Estland, Zweden, Letland, Oosten rijk, Nederland en Polen. Er zal een recht worden geheven, dat gelijk is aan het verschil tusschen den prijs, waarte gen het artikel in de Ver. Staten wordt verkocht en de redelijke schatting van de schatkist, n.l. 80 dollarcenten per gros. Invoer van Russisch graan in België weer toegestaan. De XXe Siècle kondigt aan, dat Jas- par gisteren een onderhoud gehad heeft met minister Baels en den burgemeester van Antwerpen, over de kwestie der in voervergunningen voor Sowjet-granen. Daar er een accoord getroffen is met de meelfabrieken over de verplichting om in het broodmeel 5 pCt. binnenlandsch graan te vermalen en daar de meelfa brieken toestemmen om voor het inland- sche graan 100 frs. per 100 K.G. te be talen, afgehaald aan de hoeve, is de waarde van de Belgische tarwe gesta biliseerd, zoodat niets zich meer verzet tegen den invoer der Sowjetgranen. Korte Berichten. Thans publiceert het Spaansche Staatsblad het decreet, waarbij alle con- stitutioneele waarborgen worden hersteld. De toestand van den Engelschen Minister Snowden is zoozeer verbeterd, dat men gelooft, dat hij zelf zijn begroo ting in het Lagerhuis zal kunnen indie nen op 14 April, den datum, die daar voor voorloopig bepaald is. De landsmiddelen in Indië. Uit Batavia wordt gemeld: De landsmiddelen over de maanid Ja nuari 1931 brachten op f 45.180.000 te gen f 53.480.000 in dezelfde maand van het jaar 1930. Het afbetalingsstelsel. De Ned. Bond van Credietgevers, afd. Amsterdam, heeft een adres gericht aan de Staatscommissie voor het Afbetalings stelsel, waarin de wenschelijkheid be toogd wordt van de inrichting van een centraal informatiebureau omtrent afbe talingsdebiteuren. Het adres zegt, dat de leveranciers in huurkoop van huisinrich ting, meubileering, kleeren, enz., tot wel ke catagorie de leden van den bond in hoofdzaak beliooren, in nauw contact zijn met hun afnemers en dat het daar door bijna nooit is voorgekomen in deze branche, dat bij de justitie klachten we gens verduistering zijn ingekomen of vor- cigci. Verder bepleit het adres invoering van een register voor in huur of pand gege ven roerende goederen, en een vereen voudigde procedure van revindicatie van goederen van geringe waarde. Tegenover een vergunningsstelsel voor afbetalings ondernemingen staat de Bond niet on sympathiek. De Indische postvluchten. Het 14de vliegtuig is gisteren te 5.18 uur uit Bagdad vertrokken en te 9.38 u. te Bushir aangekomen. Het vertrok te 10.22 uit Bushir en kwam te 15.31 uur te Djask aan. Alles wel; heden verder. Het 12de retourvliegtuig vertrok gis teren te 5.46 uit Calcutta, landde te 9.53 te Allahabad, vanwaar het te 10.40 uur weer vertrok. Het kwam te 6.10 uur te Jodhpur aan. Alles wel; heden verder. Voorkoming van den oorlog. Naar wij vernemen is prof. dr V. H. Rutgers, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, benoemd als ver tegenwoordiger van de Nederlansche re geering in een comité, belast met het op stellen van een ontwerp-verdrag ter ver sterking van de middelen ter voorkoming van den oorlog, welk comité op 29 April a.s. te Genève zal bijeen komen. Dubbele inkomens. De Ned. Vereeniging van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden heeft aan do werkgevers in handel, industrie en ver keerswezen een schrijven gericht, waar van het doel is, verband te leggen tus schen de door den arbeid der gehuwde vrouwen ontstane dubbele inkomens en de beduidende werkloosheid onder de kantoor- en handelsbedienden. Deze dub bele inkomens hebben in een zeer groot aantal gevallen tot gevolg, dat er in an dere gezinnen in het geheel geen inko men aanwezig is, omdat de hoofden dier gezinnen werkloos zijn. Er bestaat ver band tusschen het algeheele gemis aan inkomen en het dubbele inkomen ander zijds. Dit euvel zou te bestrijden zijn door bij het aanstellen van personeel gehuwde PUDDINCFABR: A. J POLA.K'CBOHIMCEN vrouwen, wier echtgenoot eveneens inko men heeft, uit te sluiten, en bij inkrimping van personeel deze gehuwde vrouwen het eerst voor ontslag in aanmerking te doen komen. Het schrijven besluit met het vertrou wen, dat de werkgevers op deze wijze aan de bestrijding der werkloosheid en van het kwaad der dubbele inkomens zullen willen medewerken. Uit de textielnijverheid. De firma H. ten Gate Hzn. Co. te Almelo heeft haar kleinste weverij; de Tubantia, in de Spoorstraat, wegens slap te in het bedrijf, voor onbepaalden tijd stop gezet. De arbeiders zijn gedeeltelijk overgeplaatst naar de weverij Indië of naar de spinnerij. Verder wordt aan alle arbeiders, die den leeftijd van 63 jaar hebben bereikt, de gelegenheid gegeven, thans den dienst met volle pensioen te verlaten, waarop zij anders pas bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd recht hadden. Propagandavergadering der Gew. afd. van „Zuid- en Noord-Beveland" van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. Maandag werd vanwege de afd. Zuid en Noord-Beveland" van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond een propaganda vergadering gehouden voor Noord-Beve land te Wissenkerke, in de zaal van het café „De Kroon". Een zeer bevredigend aantal personen was aanwezig. De voorzitter van genoemde afdeeling, de heer J. A. Dominicus van Wemeldinge sprak de aanwezigen een hartelijk wel komstwoord toe, stelde aan de vergade- dering voor enkele mede aanwezige be stuursleden dier afdeeling, benevens den spreker voor dien avond, den H.Ed. Gestr. heer Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer en opende de vergadering met gebed. Hierna werd- het woord verleend aan den heer v. d. Heuvel. In een gloedvolle rede behandelde spre- het onderworp „In crisistijd". Spr. spoorde de aanwezigen aan tot saamhoorigheid en te trachten langs or- ganisatorischen weg mede te werken tot verlichting van den crisistoestand. Aansluiting in de gelederen van den Chr. Boeren- en Tuindersbond is eisch en plicht en daarom tien zeerste gewenscht toetreding tot den Boni. Met groote aandacht werd de spreker gevolgd en na het beëindigen zijner rede werden door verschillende personen vra gen gesteld, waarop een uitvoerige beant woording volgde. De voorzitter bracht den spreker dank voor zijn bereidwillige overkomst en zijn gehouden rede, alsmede de aanwezigen voor hunne opkomst. Een woord van dank verkregen die leden, welke hun auto's disponibel stel den. Hierna sloot de voorzitter de verga dering en dhr v. d. Heuvel eindigde met dankzegging. Het resultaat van deze vergadering was, dat verschillende personen toetraden als lid van den Ghr. Boeren- en Tuinders bond. Binnenland. Vliegongeluk te Rotterdam. Het Zeeuwsch-Belgisch Trekpaarden stamboek. Buitenland. Maatregelen tegen dumping in Amerika. De Duitsch-Oostenrijksche tolunie. Weinig belangstelling. Te Dreischor zou Vrijdag door de afdeeling Serooskerke van den Bond voor Staats- pensionneering een propaganda-avond worden gehouden met het opvoeren van een paar tooneelstukken. Door gebrek aan belangstelling kon deze propaganda-avond niet doorgaan en werd door de spelers zelvo maar begonnen met het laatste num mer van het programma, te weten het Bal. Het veer Zijp eA. J. Polder. De voorzitter van het Comité van Actie, inzake verbetering van het veer Zijpe A. J. Polder, deelde aan de Zier. Nieuws bode mede, dat dezer dagen hij hem be richt is ingekomen van den di cteur der R.T.M., dat, zoodra de Eerste Kamer vermoedelijk nog deze week de Waier- staatsbegrooting heeft aangenomen en de subsidie is toegezegd, onmiddellijk ta^ riefsverlaging volgt en meerdere vaarten per dag zullen worden uitgevoerd. Wat de verdere plannen betreft, hier mede zullen nog wel eenige maanden gemoeid zijn. Onderscheiding. Bij Kon. Be sluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver aan M. A. van de Zande, opzie ner bij de visscherijpolitie op de Zeeuw- sche Stroomen te Hansweert. Werkloosheidsbesluit. De gemeente Noordgouwe is toegetreden tot de regeling, vervat in het werkloosheids besluit 1917. Middelburg. Zooals bekend mag veron dersteld worden, heeft onze stad in vroe ger eeuwen, toen zij nog een vesting was, verschillende poorten gehad, die toegang tot de stad gaven en die des nachts de rustige poorters beschermden tegen be zoeken van hen, die het poortersrecht niet deelachtig waren. Alleen de Koe poort herinnert daar ieder stadgenoot en vreemdeling nog aan. Maar thans is men bij de Noordbrug bezig om een ga rage te maken achter de plaats, waar tot voor korten tijd het aanplakbord stond, dat naar den singel is verhuisd. Bij dit werk moest de ter plaatse staan de muur worden uitgebroken en de bij zonder groote dikte van deze muur doet veronderstellen, dat hij een deel heeft uitgemaakt van de poort, die destijds toegang gaf voor hen, die uit de richting St Laurens Middelburg naderden. Vlissingen. Gisteravond vierde de aid. Vlissingen van de Nat. -Chr. Geheel- onthoudersvereeniging haar 35-jarig be staan. Ds H. E. Blaauwendraad opende de feestverga.dering en sprak een propa- gandawoord. Een orkest luisterde den avond op, de zang werd uitgevoerd door een onthouderskoortje, terwijl declama tie werd gegeven door den heer Veen, propagandist der N.G.G.V., die ook het slotwoord sprak. De zaal was versierd met bloemen en palmen, en geheel gevuld met genoodig- den, terwijl vele afgevaardigden van di verse vereenigingen tegenwoordig wa ren. Wegens den mist is het stoomschip „Archangel" van de lijn HarwichAnt werpen in de haven alhier binnengeloo- pen en hebben 102 passagiers het schip verlaten. Daarna heeft het schip de reis naar Antwerpen voortgezet. Wemeldinge. Zondagnamiddag is nabij Dintel het 1500 ton groote Belgische sleep- schip „Milet", dat met plm. 1275 ton steenkolen geladen was en dat gesleept werd door de Belgische sleepboot „Se- raing" van de S, B. R, te Antwerpen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1