't Gerohuis Predikbeurten. Onderwijs Hartelijk dank Gero-Zilver - Tin - Gromalca. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Financieele Berichten. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Uit de Provincie. Kerknieuws. St. Adriaanstraat GOES. Ailoop, Aanbestedingen, Verkoopingen enz. De cadetten naar Dan Haag Een kleine driehonderd cadetten van de Kon. Mil. Academie in Breda zullen a.s. Maandag in Den Haag aankomen, om in de stormschool te Waalsdorp oefeningen to houden. Direct na aankomst aan het Holl. Spoorstation zullen de jonkers door de stad marcheeren, en defileeren voor den Minister van Defensie en den oud gouverneur van de K. M. A., den luite nant-generaal b. d. G. G. van Everdingen. Dinsdag, den 24sten Maart zullen zij voor de Koningin defileeren. Woensdag 25 Maart vertrekken zij 's morgens vroeg naar Hoek van Holland, vanwaar zij per boot naar Oosterhout gaan, om vandaar weer naar Breda terug te marcheeren. De cadetten worden in het Kamp van Waalsdorp ondergebracht. Ook is er nog sprake van een défilé voor de Koningin-Moeder. In- en doorvoer van kersen. werd, dat een tweetal sprekers zijn uitge- noodigd, die op nader bekend te maken data zullen optreden. Stemming had plaats voor candidaten voor den gemeenteraad. De volgorde is aldus: no. 1 J. van Dis, no. 2 M. J. Con tant, no. 3 Jac. van Gilst, no. 4 St. Visser, no. 5 Anth. Verburg, no. 6 Jac. de Pree. Door den heer Eckhardt, die als be zoeker op deze vergadering aanwezig was, werd bij de rondvraag gesproken over den Chr. Boeren- en Tuindersbond teneinde leden te winnen voor deze orga nisatie De aanwezigen werden opgeweld, de openbare vergadering te Wissenkerke bij te wonen, waar dan hoopt op te tre den de heer Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer. Niets meer aan "de orde zijnde, ein digde Dj Staal de. e vergadering met da k gebed. Hed. Herv. Gem. Goes vm. ds Steinz, av. ds de Vries. (Bev. n. lidm. en Voorber. H. Av.) Wilheiminadorp, vm. ds de Vries, nm. ds Steinz. Colijnsplaat, vm. ds Louwerse, nm. lees- dienst. Wissenkerke, vm. leesdienst, nm. ds Lou werse. Geersdijk, vm. ds Hansen, nm. leesdienst. Geref. Kerken. Geersdijk, vm. en nm. ds v. d. Ende. Kamperland, vm., nm. en av. leesdienst Geref. Gem. Nieuwdorp, vm., nm. en av. ds Barth. Borsselen vm., nm. en av. leesdienst. Aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam slaagde voor het doctoraal examen Handelswetenschap de heer 4 J. Verhage te Middelburg. Diensttijd assistent telt mee. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat vanaf 1 Januari 19.'31 voor de periodieke salarisverhoogingen van onderwijzers zal meetellen de diensttijd welke zij als as sistent hebben doorgebracht, terwijl zij in het bezit waren der vereischte akte van bekwaamheid. De betrokken onder wijzers moeten hiertoe eene verklaring van den inspecteur van het lager onder wijs overleggen, waaruit blijkt, dat die werkzaamheden zich geregeld over alle schooltijden hebben uitgestrekt. voor je schattig cadeautje. Ik zag direkt dat je het had gekocht in Een eenige zaak hé voor zoo'n leuk cadeautje in DE PRACTIJK VAN DE PROVINCIALE EN GEDEPUTEERDE STATEN. Mr Bomans over de roekelooze politiek in Noord-Holland. Het lid der Ged Staten in Noord Hol land, Mr J. B. Bomans heeft in een ver gadering van de R. K. Propagandaclub te Haarlem een rede gehouden, waarin hij Ide practijk van de Provinciale en Ge deputeerde Staten besprak. Het financieel© verantwoordelijkheids gevoel der Staten, ais college, is zei spr. verloren gegaan. Als voorbeeld noemde hij het wegen vraagstuk. Van 3 millioen werden er 6 gemaakt; van 22.5 groeide het plan tot 35.5 millioen uit; en dit gold nog slechts voor primaire wegen. Zoo zei spr. volgens het verslag in de „N. Haarl. Crt." ging het met tal van andere zaken. Noord-Holland zou zijn drie provinciale krankzinnigenge stichten hebben; het heeft ze, maar de kosten van eiken patiënt zijn 350 400 gulden hooger dan ze bijv. in Amsterdam zouden zijn en dit moet derhalve door de provincie worden bijgepast. Waartoe is dat dienstig? De provinciale waterstaat heeft thans evenveel personen in dienst als vroeger de geheele Griffie had. Kon met het vroe ger af met een enkele ingenieurskracht, tegenwoordig heeft men een wetenschap pelijke staf noodig. Spr. noemt dit wan orde, financieele wanorde! Dit gooit de deuren open voor het communisme. Deze provincie is rijk, dank zij Amster dam, dat aan de provincie weinig kost en de bijdragen van beneden het IJ aan de baten tot drie vierde, bijna zeven acht ste van het geheel doet wezen. Daarom was het mogelijk in de 7 vette jaren provinciale instituten te bouwen, mach tige bedrijven te exploiteeren. Maar, wij zijn thans in de magere periode. We missen een kern van menschen, die opkomt voor den belastingbetaler. Het geweten is weg in de volksvertegenwoor digers". Tot zoover de heer Bomans. Er zijn ook in Zeeland menschen, die wat in Noord-Holland gebeurt als een ideaal zien. Provinciale gestichten, pro vinciale bedrijven, enz., met als gevolg een geweldige' uitzetting van de uitgaven. Aan de kiezers de taak te zorgen, dat het niet zoover komt en dat de invloed van de Soc. Democraten op dit terrein beperkt blijft. Ge en bloembollen met P a- s c h e n. De bloembollen zullen met Pa- schen niet bloeien. Aan het feest van de lente zal dit jaar geen luister bijge zet worden door bloeiende tulpen en nar cissen. Slechts crocusjes zullen tegen dien tijd te zien zijn. Het is dit jaar bijzonder laat, aldus deelde men den Haarlemschen correspondent van de Tel. mede op het secretariaat van de Vereen, voor Bloem bollencultuur. De weinige mooie dagen, die wij tot dusverre hebben gehad, zijn er de schuld van, dat de bloei pas in de tweede helft van April zal vallen. Gevaarlijke locomotie ven. Tengevolge van vonken uit de loco motief van een voorbijrijdenden trein ont stond gistermorgen half twaalf een bosch- brand te Heiloo in het Overbosch, dat deel uitmaakt van het Heiloosche bosch, eigendom van de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten. Het vuur ver spreidde zich over een oppervlakte van twee H.A., doch werd daarna door aan- wonenden en voorbijgangers (met behulp van takken, zand, enz.) gestuit. Reeds drie jaar achtereen ontstond op dezelfde plaats eveneens brand door vonken uit een locomotief. HOE ENGELAND ZIJN BESTE SCHIP VERLOOR. Een der meest interessante episodei. uit den wereldoorlog, welke pas langza merhand uit dagboekbladen en publica ties in haar bijzonderheden bekend wor den, is het lot van den dreadnought „Audacious", die in den morgen van 27 Uctober 1914 voor de lersche kust zonk. Tot het verlies van het toentertijd sterivste schip der Engelsche oorlogs vloot heeft een der moedigste manoeu vres van een Duitschen huipkruiser hij gedragen, maar niet minder de noodlot tige vertraging van een telegram aan ad miraal Jeliicoe. Het verlies van dit schip was voor de Engelsche admiraliteit zoo pijnlijk, dai zij het wekenlang geheim hield tot het bericht in de Amerikaansche bladen te recht kwam, en zoo ook in Duitschland bekend werd. In September 1914 besloot de Duitsche vlootleiding aan 33 schepen voor troepen transport, welke van Canada aan de mon ding van de Clyde verwacht werden een mijnenveld in den weg te leggen. De hulpkruiser „Berlin" van de Nord- deutsche Lloyd", welke onder commando van kapitein Pfandheiler stond, werd uit gekozen om dat gevaarlijk plan aan de Schotsche kust ten uitvoer te brengen. Den 2isten September voer de „Ber lin" de Weser af. Het doel van den tocht werd streng geheim gehouden. Tachtig zeemijlen achter Helgoland moest het schip van koers veranderen, daar inplaats van den verwachten herfstnevel, een hel dere zonneschijn over de Noordzee lag, zoodat de onderneming onder deze om standigheden geen succes beloofde. Den 16den October werd de poging her haald en de hulpkruiser „Berlin" kreeg de opdracht te zamen met den mijnen- legger „Nautilus", voor het voornaamste steunpunt der Engelsche oorlogsvloot de „Firth of Forth" een mijnenveld te leg gen. Nadat ze door Duitsche slagschepen tot Doggersbank begeleid waren, kwamen ze na een gewaagden tocht, tot op 100 mijl van de Schotsche kust, doch zagen zich toen voor een sterkere strijdmacht ge plaatst, zoodat ze zich moesten terug trekken. De hulpkruiser „Berlin" voer nu in een grooten boog naar de Noord-Iersche kust en legde daar de mijnen. Het ongelukkig gesternte der Engel sche oorlogsvloot voerde een tweede flo- tille onder commando van admiraal War render in de laatste dagen van October voor schietoefeningen naar de lersche kust. Den 27en October om kwart voor 9 liepen de beste Engelsche schepen „Auda cious", „Ajax" en „King George V' op het hun onbekende mijnenveld. Enkele minuten later werd de „Audacious", met meer dan 1000 man aan boord, door een mijn, die nogal diep onder den water spiegel lag, uit elkaar geslagen. Ondanks wanhopige pogingen om den trots van de Engelsche vloot te redden, zonk het schip met 250 leden der bemanning. Zooals uit een publicatie van Chalter- ton (The Sea Raiders) nu pas bekend wordt is de ondergang der „\udacious" grootendeels te wijten aan het te laat bekend worden van het vergaan van de vrachtboot „Manchester Commerce", wel ke den dag tevoren reeds op hetzelfde mijnenveld was gezonken. Door een fout in de overzending be reikte deze tijding pas d'en 27en October om 2 uur 's middags admiraal Jeliicoe, dus zes uur, nadat zijn slagschip door een mijn was vergaan. Moordaanslag te Bloe men d a a 1. De Haarlemsche Rechtbank behandelde de zaak tegen een 47-jarige pensionhouder te Leiden, beschuldigd te Bloemendaal een aanslag op zijn echtge- noote te hebben gepleegd. Eisch twee jaar gevangenisstraf. Uitspraak 2 Aprli. DE LANGSTE RADIO-TELEFOONVER BINDING TER WERELD. De gunstige result; .ten van de radio telefoonverbinding N ederlandNed.-In- dië hebben ertoe geleid, het nut van deze verbinding te vergrooten door ook an dere landen aan het radiotelefoonver- keer met Ned.-Indië via Amsterdam te doen deelnemen. Zoo zijn er den laatsten tijd proeven genomen met een radio-telefoonverbin ding BandoengAmerika via Amster dam en Londen. De radioverbinding Ban doengAmsterdam werd daartoe via een internationale telefoongeleiding Am sterdamLonden aangesloten op de ra dioverbinding LondenNew-York. De afstand BandoengAmsterdam be- 1 draagt ongeveer 12.000 K.M., Amster damLonden 300 K.M. en Londen New-York ruim 5000 K.M., totaal der halve ruim 17.000 K.M. Het tijdsverschil tusschen Bandoeng en Amsterdam bedraagt 7 uur, tusschen Amsterdam en New-York ongeveer 5 uur, totaal ongeveer 12 uur. Het totstand brengen van een tele foonverbinding over een dergelijken af stand mag als een nieuw succes van da moderne techniek worden beschouwd, verkregen door de samenwerking van de betrokken diensten in Ned.-Indië, Ne derland, Engeland en Amerika. Eenige proefgesprekken, die langs da aldus verkregen verbinding werden ge voerd, hadden een bevredigend verloop, zoodat verwacht wordt, dat deze ver binding binnenkort voor het publieke verkeer kan worden opengesteld. Reeds is in Indië het eerste betaalde gesprek aangevraagd. Bruinisse. Gisteren werd door het Be stuur van het Calamiteuze Waterschap Bruinisse alhier in het hotel Zijpe aan besteed het verzwaren van den zeedijk aan de noordzijde van den calamileuzen polder Bruinisse. Ingekomen waren negen biljelten. Inge schreven werd als volgt: J. J. Jansen, te Middelburg voor f 80.780; M. van de Velde, Bruinisse, f 73.900; P. van der Veeke, Made, f 73.800; A. Roovers, Made, f 73.500; J. M. Dekker, Papendrecht, voor f72.794; A. Verjaal, Dreischor, f72.100; F. van dor Hulle, Oosterland, f69.200; C. vj,n der Klippe, Vlissingen, f68.870; Johs Geluk, Tholen, f 67.900; De firma Louis van WaesbergheJans- sens, te Hulst, sloot met de gemeente Axel eene obligatie leening groot f30.000 tegen eene rente van 4 pet. VLISSINGEN. Veiling van 20 Maart. Poters 56, uien 23,5, spinazie 17 28, spruiten 3244, kroten 17, wijn peen 4.55,5, witlof 25—34, snijsla 54 63, sehorseneeren 23, roode kool 710, gele kool 89, bruine boonen 1316 ct., alles per k.g. Boerekool 24, roode kool 4, sla 12 ct., alles per stuk. Selderie 4 9.5, prei 813.5, radijs 9 ct., alles per bos. Spruitkoppen 1826, veldsla 28 30 ct., beide per kist. KAPELLE. Veiling van 20 Maart. Spi nazie 2430, spruiten 26, koolrapen 2, ajuin 2 ct., alles per K.G.; roode kool 3 ct. per stuk. SOUBURG. Van 12—19 Maart '31. On dertrouwd: Jacobus Marijs, 31 jaar en Elisabeth Carolina Maria van der Hoe ven, 28 jaar; Christiaan Johan van Heu len, 26 jaar en Janna Maria Smoor, 20 jr. Geboren: Marinus, z. v. Marinus Filius en Leuntje Koppejan; Jacoba Petronella, d. v. Hendrik Antheunisse en Johanna Eli sabeth Bouff; Stoffelina, d. v. Dingenis Daniël Lobbezoo en Neeltje Jannetje Jagt; Willem, z. v. Willem Joosse en Johanna Cornelisse. KRUININGFN. Van 12—19 Maart '31. Gehuwd: Willem van Sint Annaland, 26 jaar, te Oude Tonge en Paulina Johanna Griep 20 jaar; Hendrik van der Vliet, 46 jaar, wedn. en Frederika Maria Harms 45 jaar te Terneuzen. Ondertrouwd: Maarten Reijnhout, 23 jr te Rotterdam en Marina Janna van Spar- rentak, 23 jaar; Geboren: Pieternella Jacoba, d. v. Bas- tiaan Machiel Blok, en van Cornelia Jan na van Iwaarden; Jan Johannes, zoon v. Jan Hendrik Johannes Poleij en van Teun- tje Johanna de Reus; Johan Karei, z. v. Hendrik Corneiis Matthijs Rademaker en van CaLharina Pieternella Ribbens. IERSEKE. Van 13—20 Maart 1931. Overleden: Tanne'je Moerdijk 67 jaar, ocbtgenoole van Louis van Es; Jacominje Vienne, 85 jaar, weduwe van Pieter Joossen. Levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Evert Poelman en Cornelia Pieternella de Munck. Stand van Zaterdagmorgen 10 uur: Stand van gistermiddag 3 uur: 758 Licht op voor fietsers: Zondag 6 u. 36 Maandag 6 u. 38, De Minister van Staat, Minister van Binneniandsche Zaken en Landbouw heeft, gelet op artikel 2 van de wet van 6 December 1928, tot wering van de ker- senvlieg bij in- en doorvoer van kersen, aangewezen als land, waaruit met ingang van heden de in- en doorvoer van kersen verboden is, indien de zendingen niet zijn vergezeld van een schriftelijke verklaring van den phytopathologischen dienst van dat land, inhoudende, dat de kersen niet zijn aangetast door de kersenvlieg en dat zij afkomstig zijn uit een streek, waar de kersenvlieg niet voorkomt: Duitschland. De postvluchten op Indië. De PHAGR, die te 5.19 uur uit Boe dapest is vertrekken, kwam te 13.04 te Athene aan. De kwestie van de „dumping". Op de vragen van den heer Lovink be treffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege in verband met in het buitenland in voorbereiding zijnde bepalingen om producten tot beneden kostprijs op open marsten te werpen, heeft minister Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat voor de beantwoording dier vragen overleg tusschen enkele De partementen noodzakelijkheid is. Dit overleg is nog niet beëindigd. Verwacht mag echter worden, dat de antwoorden thans spoedig kunnen worden ingezon den. Reductie op locale telefoongesprekken. Op de vragen van den heer Engels in verband met bet verleenen van reductie op den prijs van locale telefoongesprek ken heeft minister Reymer geantwoord, dat de reductie, welke wordt toegepast, geregeld is bij ministerieele beschikking van 14 Oct. 1929; deze regeling is bekend gemaakt 28 October 1929 en vervolgens naar zijn inhoud medegedeeld in circu laires, die bij een ieder der aan de Rijks- netten aangeslotenen, de belanghebben den, vóór het in werking treden van het tarief aan buis zijn bezorgd. Ten overvloede vestigt de minister nog de aandacht op art. 4, lid 9, van het Rijkstelefoonreglement, omdat de beper king van de reductie tot 9000 gesprekken nauw hiermede samenhangt; deze bepa ling, gemaakt ter voorkoming van ver- keersbelemmering, houdt in, dat het voe ren van meer dan 750 gesprekken per maand (dat is 9000 per jaar) het over schrijden van een grens is, welke de ver plichting tot het nemen van nog een aan sluiting kan medebrengen. Belangrijke vergadering. Wij verwijzen onze NoordBevelandsche lezers naar de advertentie in dit nummer, waarin een lezing van het Tweede Ka merlid, dhr Ghr. v. d. Heuvel wordt aan gekondigd. Er zal ongetwijfeld voor deze vergadering veel belangstelling zijn. Kamperland. Vrijdag wapperde alhier de driekleur als uiting van blijdschap over het feit, dat eindelijk ook hier de aansluiting aan het provinciale electrische net tot stand is gekomen. Lang hebben de onderhandelingen over de kabellegging geduurd en de aanvragen om aansluiting hadden daardoor niet dat vlotte verloop als in de kom Wissenkeike het geval is geweest, waar 75 pet. van de aansluit- bare perceelen is aangesloten terwijl het hier nog maar ongeveer 50 pot. is. Maar de burgemeester, die in tegenwoordigheid van de Directie der P.Z.E.M. de inschake ling volbracht sprak daarbij de verwach ting uit, dat, nu eenmaal de aansluiting een feit was geworden Kamperland niet bij Wissenkerke zou willen achterblijven. Waar hiermede de laatste dorpskom op Noord-Beveland is aangesloten en daar mede de voornaamste werkzaamheden van de P.Z.E.M. op ons eiland zijn be ëindigd, sprak dhr Slooves zijn groote tevredenheid uit over de wijze waarop met de gemeentebesturen van Noord Be veland kon worden samengewerkt. Ook hij verklaarde er niet aan te twijfelen, dat de electriciteit ook hier op ons eiland voor zich zelf reclame zou maken en de deelname steeds zou toenemen. Colijnsplaat. Donderdagavond vergader de alhier de anti-revolutionaire kiesver- eeniging. Aanwezig waren 19 leden. De voorzitter, dhr M. J. Contant, opende deze vergadering met gebed, en sprak naar aanleiding van 1 Cor. 3 zijn ope ningswoord. Door den secretaris, den heer van Dis werd verslag uitgebracht van de door hem bezochte vergadering van het Prov. Comité, gehouden te Midd Jburg. Met het oog op de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten werd besloten, propa- g'sidslectufjr to verspreiden. Medegedeeld Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heusden, Joh. Kloots te Heukelum. Te Charlois-Rotterdam, II. Stolk te Goutum. Te Broek in Waterland, J. W. Seulijn te Bellingwolde. Te O.- en N.-Gastel, Chr. Broekhuyzen te Oostrum. Aangenomen naar Nieuwendam, G Nuis te Drempt. Naar Langweer, F. H. Plooy te Blankenham. Bedankt voor Scnagen, Mr J. L. N Zillinger Molenaar te Warmenhuizen. Geref. Kerken. Tweetal te Rotterdam-Zuid (Katen- drecht), W. M. Ie Cointre te Bergen op Zoom en A. Wijngaarden te Bedum. Aangenomen naar Grijpskerk, P. Mel- les te Gees. Bedankt voor Mijdrecht, F. de Vries te Raamsdonk. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Hillegom, J. A. Riekel te Sliedrecht en P. Zwier te Alphen a. d. Rijn. Geref. Kerk (H. V.). Bedankt voor Zandvoort, G. Vermaat te Baarn. Middelburg. Gisteren heeft hier de ver kiezing plaats gehad voor een notabele der Ned. Herv. Kerk in de vacature, ont staan door het vertrek van den heer A. de Neeling. Er waren twee candidaten, namelijk de heer L. Dekker, officieel can- didaat van de confessioneele en ethische kiesvereenigingen en de heer D. Sten huis, gesteld door een groepje kiezers en tot nu toe lid der Confessioneele kies- vereeniging. Het totaal aantal uitgebrach te stemmen bedroeg 205, waarvan 5 van onwaarde. Gekozen werd de officieele candidaat, de heer Dekker, met 118 st. tegen 82 op den heer Stenhuis. Evangelisatiepredikant. De classis Assen heeft in beginsel be sloten tot het beroepen van een predi kant, aan wien als speciale taak zal zijn opgedragen de behartiging van den evan- gelisatiearbeid binnen het ressort der classis. Theol. Schooldag. De Theol. Schooldag zal D. V. Donderdag 18 Juni a.s. te Kampen worden gehouden, en de bidstond 's avonds te voren, beide in de BurgwaJkerk. Vrqe Universiteitsdag. De Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag hoopt hare jaarvergade ring te Groningen te houden; de juiste datum is nog niet vastgesteld. Ned. Herv. Gem. te Wasse naar. Donderdagavond is te Wassenaar een vergadering gehouden vanwege den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente al daar, naar aanleiding van het door den kerkeraad aan prof. dr Slotemaker de Bruine gegeven ongevraagd eervol ont slag als hulpprediker dier gemeente. Ds Langman schetste uitvoerig de verschil- i lende besprekingen, die over dit ontslag 1 tusschen den kerkeraad en de colleges van Kerkvoogden en notabelen zijn ge houden. Hij stelde voorop, dat prof. S. was gekomen als hulp van den bestaan- den predikant, en als zoodanig voor één jaar werd benoemd. Deze benoeming was intusschen verlengd tot den uitersten termijn, n.l. 1 Juli 1931. Predikant in kerkrechtelijken zin was prof. S. dus niet; zoolang prof. S. zijn plaats als hulppre diker vervullen blijft, blijft de weg voor 'n tweeden predikant voor Wassenaar ver sperd. De middelen voor het beroepen van een tweeden predikant, aldus spr., zijn aanwezig. Er ontstond hierop een uitvoerige en roerige discussie. Ds Langman gaf met stemverheffing te kennen, dat de kerke raad, en ook hij zelf, zich niet laten ver dringen. Emeritaat. Ds H. J. Couvee, Herv. pred. te Amerongen, heeft om ge zondheidsredenen eervol emeritaat met pensioen aangevraagd tegen 1 October 1931. Den 2den Sept. 1894 aanvaardde Ds Couvée het predikambt te Kerkwerve, welke standplaats hij in 1899 met Kort- gene verwisselde. Sedert 9 Sept. 1906 is Ds Couvée in zijn tegenwoordige gemeente, Amerongen werkzaam. Theol. candidaat. Donder dag slaagde voor het candidaatsexamen aan de Theol. School te Kampen dhr J. W. de Jagar, pastorie Geref. Kerk te Putten o. d. Veluwe.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2