No. 145 Zaterdag 21 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Kendrikse Co's BankN.V. Goes EERSTE BLAD. OM HET BEGINSEL Melkproducten „Zuid Beveland" Goes «i KLIERZIEKTE Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. G VAN WILLEGEN ZOON Gerozilver - Gromalca Roestvrije Tafel- en Dessertmessen Buitenland VADERLANDSCHE BANK met jaarlyksche oitlotiog Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Buroau: Lange Porststraat 70, Goos. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, lranco per post, 13.' Losse nummers 10.03 Prijs der Advertentien: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijk» korting. Dit jaar stelt ons volk voor een twee voudige verkiezing. Binnen enkele weken zal de beslissing vallen voor de Provinciale Staten. Kort daarna vraagt de stemming voor den ge meenteraad aller aandacht. Het hanteeren van het stembiljet moet als een hoog voorrecht en een heerlijke taak worden gezien. Immers daarin spreekt zich de mondigheid der burgerij uit. Zij bezit het recht van meesprexen in de publieke zaak. Zij is bevoegd in vloed uit te oefenen op bestuur en regee ring. In de wet zelf is dit recht vastge legd. De wet roept op om belangstelling te toonen en vergt van het bestaande recht gebruik te maken. Het oefenen van invloed door het volk op bestuur en regeering is een kostelijk goed. Politieke lauwheid en onverschillig heid is niet anders dan miskenning van dat goed. Het streven moet er op gericht zijn, dit volksrecht te bewaren en de volkskrachten te openbaren. Waar èn zoo ver mogelijk moet daarnaar worden ge staan! Het Christelijk volksdeel ziet ook de komende verkiezingen onder bet licht van Gods wet. Het dankt voor het bestel des Almachtigen over ons volksleven. Het er kent den zegen der staatkundige mondig heid. Het belijdt ook ten aanzien van het publieke leven een roeping te hebben. Daarom gaat het ter stembus ook al kan het algemeen kiesrecht niet bekooren. De vervulling van de staatkundige plicht is roeping van Gods wege. Wat zal bij de komende verkiezingen den doorslag geven? Waardoor laat gij uw stem bepalen? Door het beginsel of door het belang? Laat gij u paaien door schoon klinkende beloften of zal uw diepste le vensovertuiging beslissing geven? Waarstemmenzulk eenh o o- gezaakis, kan het niet anders of uw beginsel be paalt op wien gij uw stem z u lt uitbrengen. Het beginsel vraagt uw volle toewijding juist in dezen tijd. De zorg voor het dage- lijksch brood, de stoffelijke behoeften, de economische crisis staan in het middel punt 'der belangstelling. Maar gij kunt toch niet meenen, dat het doen van ver kiezingsbeloften èn bet vervullen ervan betzelfde is! Partijen die veel beloven, bet van beloften moeten hebben, staan bij hun eigen volgelingen vaak diep in de schuld als het op bet inlossen der beloften aan komt. Beloften geven die niet binden, is volksbedriege- r ij. Dwaas handelt wie op beloften al leen afgaat. Het volksbelang in den waar- achtigen zin des woords wordt alleen ge diend waar uit bet Christelijk beginsel wordt geleefd en naar dat beginsel wordt gehandeld. De verantwoordelijk heid moet aanvaard worden voor het ge geven woord. Zonder beginselen geen vaste lijn, geen in zicht in den te volgen we g t o t oplossing van branden de vraagstukken. Komt dan bij de Statenverkiezing het beginsel aan het woord? De Provinciale Staten behandelen toch allerlei practische vragen. Het gaat om polders en wegen, om dijken en vaarwaters, om booten en belastigen, om land- en tuinbouw en uit voering van landswetten, om toezicht op gemeentebesturen en salarissen, om auto bussen en electriciteitsvoorziening. Hier is een breed en vruchtbaar veld voor on derlinge samenwerking. Maar: de Pro vinciale Staten zijn be- kleedmetmachtengezag. Ieder die God als den Oppersten Sou- verein erkent, moet dus in dit Over- heidscollege menschen wenschen te zien. die buigen voor de Hoogste Majesteit. De verkiezing van hen die dit gezag belij den geeft waarborg dat het aardsch ge zag naar recht zal worden geoefend. Eisch van beginsel is het dat dragers van het beginsel worden gekozen! Ook bij allerlei practische vraagstuk- O O O O Niettegenstaande het verspreiden van valsche geruchten door concurrenten blijven steeds de beste in kwaliteit en zeer voordeelig Prima Roomboter 95 ct. per pond Kaas volvette 55 Kaas 40 plus 50 Karnemelk per Liter 7 Karnemelk met Gort 14 Karnemelk met Bloem 15 Koffieroom 15 p. fleschje Slagroom 25 Gepasteuriseerde melk in flesschen 15 ct. Chocoladedrank „Caméco" 15 ct. per groote flesch. ken beslist ten slotte het beginsel. Ik noem enkele dingen afzonderlijk. De gemeentelijke autonomie mag eener zijds niet ontaarden in het vormen van staatjes in den staat. Maar anderzijds mag evenmin het toezicht van Gedepu teerde Staten ontaardlen in een zekere voogdijschap over de gemeenten. De zelf standigheid, de onafhankelijkheid der deel en in ondergeschiktheid aan het ge heel moet bewaard blijven. Daarom is het van het hoogste gewicht, hoe de Provin ciale Staten zijn samengesteld, daar deze de Gedeputeerde Staten kiezen. Eisch van beginsel is erkenning en be vordering van het particuliere initiatief Het vertrouwen op „Vadertje Staat" die zijn hoorn van overvloed moet leegschud- den, het leunen op den sterken arm ter behartiging van bepaalde belangen, is heilloos, werkt de nivelleering in de hand, heeft geen oog voor de veelkleurigheid der maatschappij, doodt de verantwoordelijk heid bij de belanghebbenden. Dat dit be ginsel practisch is, blijkt ook hieruit, dat wat uit burgerzin of vrije maatschappe lijke actie voortkomt degelijk is en goed koop werkt. Slechts waar het particulier initiatief tekort schiet, grijpe de Over heid in, maar zij wake tegen ongemoti veerde, ongebreidelde uitbreiding van haar invloedssfeer. De zorg voor den Zondag, bevordering van Zondagsrust, beperking zooveel als mogelijk is van de publieke diensten op dien Zondag eischt bijzondere aandacht. „Op den Zondag laat God den mensch vrij van slaafschen arbeid." Hij schenkt hem op dien dag iets Koninklijks door de vergunning van de rust. Maar moet de dag der heerlijkheid van den een nu de werkdag bij uitnemendheid van den ander worden? Waarachtig sociaal besef is an ders en doet anders handelen. De nood van den landbouw, de benau wende werkloosheid doet een beroep ook op de provinciale overheid. Hoe zal men tegenover die vragen staan? Hoe zal men leniging van den nood zoeken? Dat wordt bepaald door het beginsel, dat men belijdt en niet door luidruchtige verkiezingsbe loften of „eischen", welke practisch onuit voerbaar zijn en daarom een hoon zijn voor de zwaargetroffenen door de ma laise! De Provinciale Staten zijn de „kiescol leges" van de Eerste Kamer. De metaal klank van de stem dus beginsels moet ook gehoord worden in 's lands raadzalen. Maar dan moeten daar mannen van be ginsel verschijnen. Gods ordinantiën, de beginselen van en naar Zijn Woord moe ten een levende kracht zijn, blijven en steeds meer worden in heel het volks leven. Zóó is de Statenverkiezing een stuk beginselstrijd. Uw stemmen is afleggen uwer politieke belijdenis. En die moet in verband staan met en voortvloeien uit uw geloofsbelijdenis. Het leven is één en ongedeeld. Scheiding is hier ongeoor loofd. Heiligt dan den krijg! Heiligt hem door gebed en toewijding, door trouw en bezieling! Geen eigenbelang of ontstem ming over den gang van zaken, geen lus teloosheid of ontevredenheid, geen belan- genpolitiek of kittelachtigheid bepale uw stem. Het Zeeuwsche volk wéét wat Christe lijk geloof is. Het heeft geleerd op God zijn hoop te stellen. Van U wordt de daad des geloofs verwacht. De strijd der geesten gaat om zulke groote dingen: om Geloof, om Gezag, om Gezin. De vaan van het beginsel hoog, A.R. mannenenvrou- w e n! Dan mag Gods zegen worden inge wacht! Dan kan om het behoud van den zegen met een vrije en goede consciëntie worden geworsteld! Dan gaat ook van deze verkiezing kracht uit! De stemming is geheim. Maar zij ge schiedt onder het alziend oog van den Al wetende .En Hij zal u rekenschap vragen van uw daadl O. E. D. KAPELLE (Z.-BEV,). TELEF. 21 Complete samenstellingen vanaf f 21.75 Modellen en Prijscouranten op aanvraag EUROPA'S CRISIS. Een verklaring van Colijn. Daar verschillende volkenbondsjour nalisten aan dr Golijn een aantal vra gen hadden gesteld over den toestand, die thans in het leven is getreden met betrekking tot de Geneefsche handels conventie, heeft Colijn een algemeene verklaring ten dienste van de pers afge geven. Ten aanzien van de vraag, of de con ventie nog bestaat dan wel dood is, herinnerde Golijn er aan, dat deze vraag door verschillende delegaties verschil lend is beantwoord. Persoonlijk is Go lijn van oordeel, dat een conventie die voor een bepaalde periode gesloten is, zooals de handelsconventie, ophoudt te bestaan, indien zij niet in werking ge steld is voor den afloop van den termijn, waarvoor zij gesloten werd, n.l. 1 April van dit jaar. Van practische beteekenis acht Colijn deze strijdvraag echter niet, want zelfs wanneer men in den zomer nog eens bijeen zou komen, om te beraadslagen over de inwerkingtreding der conven tie, indien intusschen de noodige ra tificaties zouden zijn binnengekomen, zou men toch de conventie niet onmid- delijk in werking kunnen stellen, omdat ongetwijfeld eenige staten tenminste den tijd zouden verlangen, om de conventie opnieuw te doen ratificeeren. Met betrekking tot de vraag, wat de Europeesche commissie in Mei a.s. nog zou kunnen doen in het belang van den toestand, antwoordde Golijn, dat het eenige wat de Europeesche commissie nog zou kunnen doen hierin bestaat, dat het een dringend beroep richt tot alle staten, om zich aan de beginselen der conventie te houden, ook al heeft men haar niet in werking gesteld. Als men dit doet en zich aan dit ver maan ook houdt, zou althans het ergste vermeden worden, n.l. de opzegging van handelsverdragen. Alleen als men, zij bet dan ook zonder conventie, den sta- is een vorm van tuberculose. Ver waarloost deze kwaal dus niet. Leest wat Dr. J. H. VAN GRAFHORST, arts, schrijft in zijn brochure: „Wen ken en raadgevingen bij de behande ling van tuberculose en scrofulose" over de gunstige resultaten verkregen met granuline. Deze brochure, die o.a. talrijke attesten bevat van ge- neesheeren en genezen paiiënten, wordt U op aanvrage, in gesloten enveloppe gratis toegezonden door de Pharm. Ond Dr. J. H. VAN GRAF HORST, Scheveningen Alkmaarsche- straat D 9. voor bel iste waarden, 's-GRAVENHAGE Bq tegen beurskoers q OBLIGATION I tus quo handhaaft, is er nog eenige hoop, dat het economische volkenbonds- werk kan worden voortgezet. Colijn verklaarde tenslotte, dat de hoofdzaak echter is, dat het besef, dat de moeilijkheden van Europa alleen door samenwerking op te lossen zijn, nog veel te zwak is. Men leeft veel te veel in de gedachte, dat continentale, ja zelfs wereldruoeilijk- heden door nationale middelen zouden kunnen overwonnen worden. De Belgische Kamer en de salaris verlaging. De Belgische Kamer heeft Donder dagmiddag het regeeringsvoorstel goed gekeurd (met 96 tegen 77 stemmen), waarbij de salarissen der staatsambte naren met 6 pCt. worden verlaagd. De Minister-president had voor deze stemming de vertrouwenskwestie gesteld, na levendige debatten waarbij de socia listen zich op zeer demagogische wijze hadden uitgelaten en waarbij ook en kele liberalen tegen de regeering hadden positie gekozen, ondanks het feit, dat zij met de katholieken de regeeringsmeer- derheid vormen. Het spoorwegongeluk te Etampes. In aansluiting aan het bericht in ons blad van gisteren wordt nader gemeld dat er bij het spoorwegongeluk op het station Etampes niet tien, maar negen menschen om het leven zijn gekomen. Van del ongeveer vijftig gekwetsten zijn er tien vrij ernstig gekwetst. Het blijkt, dat de twee laatste wagens van den trein, waaronder bet restaura tie-rijtuig, zijn ontspoord. Op het oogen- blik der ontsporing zaten er twee en veertig menschen te eten. Het parket heeft een onderzoek inge steld. De bedienden van dien restauratie wagen hebben verklaard, dat zij het ge voel hadden alsof de zware wagen op het oogenblik van het ongeluk op een ander spoor liep. Hierdoor zou de veronder stelling gewettigd zijn, dat er een wissel teruggesprongen is. De wisselwachter is aan een uitvoe rig verhoor onderworpen, daar men ver onderstelt, dat hij den wissel heeft omge zet, voordat de twee laatste rijtuigen van den trein gepasseerd waren. De wisselwachter ontkent dit en ook de stationschef verklaart dat de wissel niet overgehaald is. De spoorwegingenieurs achten een an dere oorzaak echter uitgesloten. Mijnconflict in Frankrijk. De onderhandelingen tusschen de vak- vereenigingen der mijnwerkers en de mijn eigenaars zijn mislukt. De mijneigenaars 'hebben in sommige mijnen van Noord-Frankrijk reeds de aankondiging doen aanplakken, dat de voorgestelde loonsverlaging van 10 pet. reeds de volgende week zal ingaan. De vertegenwoordigers der mijnwerkers zullen Zondag nogmaals vergaderen om een 'besluit te nemen inzake de staking, die eventueel op 31 Maart zal ingaan. De minister-president verklaarde, dat de regeering nogmaals een poging tot be middeling zal doen. Millionairs in Duitschland. Volgens de nieuwste statistieken zijn er in Duitschland 2465 personen die een fortuin bezitten van meer dan een mil- lioen mark. Er zijn 115 menschen, die meer dan 5 millioen rijk zijn, en 40 rijkaards, die een kapitaal van meer dan 10 millioen be zitten. Het is wel belangwekkend om te ver melden, dat ondanks de ongunstige eco nomische omstandigheden, het aantal millionairs in Duitschland met 130 is 'ge stegen. Hermann Muller, f Gisteravond om 10 uur 45 is de ex- rijkskanselier Hermann Miiller overleden. Hermann Miiller werd 18 Mei 1876 te te Mannheim geboren. Reeds op 17-jari- gen leeftijd sloot 'hij zich aan bij de sociaal-democratische partij. In den rijks dag deed hij in 1916 zijn intrede. Binnenland. Moordaanslag in een trein. Memorie van Antwoord der Waterstaats- begrooting. De behandeling van het Suikerbieten wetje. Buitenland. Hermann Müller overleden. Dreigend mijnconflict in Fankrijk. Een verklaring van dr Colijn De salarisverlaging in België. In 1919 werd hij 'gekozen als afgevaar digde ter nationale vergadering. Bij de vorming van het kabinet Bauer den 23sten Juni 1919 werd hij rijksminister van bui- tenlandsche zaken, zoodat ook hij mede het vredesverdrag van Versailles onder- teekende. In 1920 was 'hij eenige maanden rijks kanselier. Sinds den 20sten Juni 1920 echter was hij uitsluitend werkzaam als voorzitter der socialistische partij, totdat hij' in Juni 1928 voor de tweede maal als rijkskanselier een 'kabinet vormde. In Maart 1930 trad hij- met het geheele kabinet af. Korte Berichten. Bij het college van B. en W. van Ant werpen zou het voornemen bestaan, de tweetalige Nederlandsch-Fransche straat naambordjes aldaar door ééntalig-Neder- landsche bordjes te vervangen. Dit zou geleidelijk geschieden, met de bedoeling om, naar het voorbeeld van Brugge, Mechelen, Aalst, Kortrijk en andere Vlaamsche steden, een einde te maken aan de verwarring, die in. vele gevallen uit het vaak onoordeelkundig vertalen der straatnamen voortspruit. Naar de vereenigi-ng Safety First (Veiligheid voorop) meedeelt, komen er per dag in Groot-Brittanje ongeveer 50 menschen door ongelukken om het leven en worden er 3000 gewond. Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Stockholm hebben de conservatieven 5 en de communisten 3 zetels verloren. De sociaal-democraten wonnen 9 zetels en verkrijgen daardoor 52 van de 100 zetels, zoodat zij de absolute meerder heid hebben. De suikerbietensteun. De Tweede Kamer heeft gistermiddag besloten op voorstel van den voorzitter, om a.s. Woensdag bij den aanvang der vergadering aan de orde te stellen het wetsontwerp tot steun aan de suiker bietencultuur. De vrouw benoembaar als Notaris? In de Tweede Kamer heeft mevrouw BakkerNort gistermiddag bij de behan deling van het wetsontwerp inzake het notarisambt, twee amendementen inge diend; in het eerste wordt uitgesproken, dat ook vrouwen als getuigen kunnen op treden bij het verlijden van acten, en in het tweede dat ook vrouwen benoembaar kunnen zijn tot notaris. De voorzitter stelde voor de: amende menten niet toe te laten, omdat zij' buiten de materie, welke in het aande orde zijnde wetsontwerp wordt geregeld, vielen. Na eenige discussie werd het voorstel van den voorzitter met 4920 stemmen aangenomen. Het wetsontwerp werd daarna z.h.st. aangenomen. Tentoonstellingen te Antwerpen en Lufk. Blijkens de Staatscourant van gister avond zijn dr F. E. Posthuma en mr dr W. F. J. Frowein, commissaris-generaal resp. voor de Wereldtentoonstellingen te Antwerpen en Luik 1930, bevorderd tot groot-officier in de orde van Oranje- Nassau.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1