tl ZIJGENDE KRANT DE DAGBLADEN No. 14 I RATIO" Land- en Tuinbouw ADVERTEER IN Rationalisatie veevoeding Radio-nieuws I' EERS Bi V m. Waf werd hi} op het slot geestdriftig ontvangen, die Troubadour die met Heldenzangen, Ridderverhalen en N'euws uit verre streken de Kasteel-bewoners zou bezighouden Hij bezong de dapperheid, den oorlog, de schoonheid en de liefde, dikwijls hetzelfde, alleen verschilde de vorm,.... totdat de droomerige blik van Gastheer en Gastvrouwe zich plots veranderde in belangstellend kijken en luisteren: nu kwamen de nieuwtjes van be kenden of vreemden, van eigen land of verre streken. De zingende krant, die eens in de maand kwam, is vervangen door het Dagblad. De mensch is echter hetzelfde gebleven: nieuws, actueel nieuws, daar is belangstelling voorl De krant is een onderdeel van het avondprogram dikwijls de hoofdschotel. Alles kan blijven liggen, de krant wordt opengevouwen en gelezen. De verstandige adverteerder profiteert er van, want: ACTUEELE BERICHTEN ACTUEELE ADVERTENTIES Berichten over onze Adverteerders. Dit nummer Zij, die zi „De Zeeuw" de nog in de; nummers gr V Wettel: 1 De groote jaarmarkt te Sittard, welke op 19 Maart gehouden wordt, is ver buiten het Limburgsche bekend. Een overzicht van de drukte deze week op den jaar- lijkschen marktdag. ging een weinig voorkomende bijzonder heid. 't Was dan ook te verwachten dat al de eilanders het feest mee zouden vieren. Dat heeft echter niet zoo mogen zijn. Den dag vóór dat het blijde feit her dacht zou worden werd de bruidegom ziek en reeds den volgenden dag, juist op den 60sten huwelijksverjaardag, is hij overleden. Geheel het eiland is onder den indruk van dit treffend sterfgeval. Het auto-ongeluk by Neede. Naar gemeldt wordt, heeft pastoor Ooster- baan een operatie ondergaan. Het laat zich aanzien, dat na de operatie, de wonde spoedig zal genezen, ofschoon een lidteeken zal achterblijven. Tevens con stateerden de doktoren nog een ernstige polsbreuk, die, na gezet te zijn, hopelijk ook weldra zal genezen. Die toestand van den kapelaan van Soest is goed vooruitgaande. Hij heeft een enkel gebroken. De genezing zal een week of vier vijf vorderen. Angstig avontuur. Met het Duitsche s.s. „Imbros" is gisteren te Rot terdam in de haven aangekomen de 15- jarige loopjongen J. Dijkhuizen uit Sche- veningen, die wel een zeer wonderlijk en niet minder angstig avontuur beleefd had. De jongen was Donderdagavond met een roeibootje in de Scheveningsche ha^ ven gaan roeien en had zich, daar de zee zeer kalm was, buiten de pieren be geven. Daar is hij waarschijnlijk doo:: een van de verraderlijke stroomingen na gedreven en steeds verder zeewaarts ge voerd. Den geheelen nacht van Donderdag op Vrijdag heeft de jongen alleen op zee rondgedobberd. Men kan zich voorstellen welk een uitkomst het voor hem geweest moet zijn, toen er tenslotte gistermorgen omstreeks 10 uur een stoomschip op doemde. Door te roepen en met zijn armen te zwaaien, wist de jongen, die radeloos was van angst, de attentie te trekken van het scheepsvolk, dat hem tenslotte met boot en al op ongeveer 15 mijl uit de kust aan boord heeft geheschen. Het schip heeft daarna zijn reis naar Rotterdam vervolgd en na al zijn om zwervingen is de jongen behouden aan wal gebracht. Op het bureau van de ri vierpolitie te Rotterdam heeft men ge zorgd, dat hij naar de ouderlijke woning te Scheveningen werd overgebracht. Het doodelijk ongeluk op Schiphol. Gisterenmiddag te 2 uur is, zooals reeds gemeld, op hot vliegveld Schiphol een doodelijk ongeval gebeurd. De officier-vlieger van de Nederlandsche Marine, D. F. Wulfers, maakte een proef vlucht met een Fokker-jachtvliegtuig. De vlieger, die dit voor hem nieuwe vlieg tuigtype voor het eerst vloog, had reeds een vlucht gemaakt, waarbij hij eenige luchtacrobatie, o.a. een vrille (wervel- val) had uitgevoerd en was daarna ge land, om onmiddellijk daarop weer te starten. Op een hoogte, die geschat wordt op 410500 M., zette de vlieger het toestel wederom in vrille, die tamelijk vlak uit gevoerd werd: op circa 150 M. hoogte gekomen, scheen hij het toestel meer snelheid te geven, teneinde het le redres- seeren. Bij het groote gewicht en de groo te snelheid van dit met 600 P.K. motor uitgeruste eenpersoonstoestel bleek de hoogte ontoereikend, zoodat het vliegtuig met groote vaart den grond trof en ge heel vernield werd. De vlieger was, zoo als gemeld, op slag dood. iiiiiii i i— 1 ir riiv r - Over eieren en ziekte-onderzoek. Alvorens over het kippenpaleis te spre ken even een paar belangrijke vragen be handelen. Heerlen: Ik las, dat men zieke kippen naar een Rijksseruminrichting kan op zenden voor gratis onderzoek. Kan men nu zoo'n kip gratis opzenden, of moet zij gefrankeerd worden? Ik heb twee kippen bij een koppel van 80, die eenigen tijd ge leden begonnen te treuren. Ze eten wel een beetje, maar ze worden niet beter; ik heb ze apart gezet. Om te beginnen, heel verstandig van u deze kippen apart te zetten; ze hebben nu geen kans de andere te besmetten als ze some een gevaarlijke smetstof (tubercu- I lose) bij zich dragen. Maar als ze nu al vier weken ziek zijn en niet beter worden, ruim ze dan op, ze zijn toch niets meer waard voor een goede leg. Dan het onder zoek. Kijk eens, onze pluimveestapel is op het oogenblik een onzer meest waar devolle nationale bezittingen en de uit voer van pluimveeproducten is thans één der meest waardevolle onderdeelen van den landbouw. Vandaar, dat alles in het werk gesteld moet worden om pluimvee gezond te houden en vrij van besmetting. Om nu snel allerlei ziekten te kunnen on derkennen en maatregelen te kunnen ne men, heeft de regeering de gelegenheid opengesteld om gestorven dieren te laten onderzoeken aan de Rijksseruminrichting. Het zou nu misschien wel heel mooi zijn als het vervoer naar de seruminrichting ook nog gratis kon geschieden, maar zoo ver zijn we toch nog niet. U moet het pakje behoorlijk frankeeren en er een duidelijk geschreven naam en adres van den afzender bijvoegen met bijzonderhe den die u aan het dier opgemerkt heeft. Nu kan men ook wel een zieke kip op zenden, maar dat is veel duurder en heeft geen nut, tenzij in bijzondere gevallen. De kip wordt aan de semminiiehting toch direct afgemaakt ei\ onderzocht. Het Rijksonderzoek is er feitelijk niet om voor allerlei toevallige kippenziekten te laten behandelen, daarvoor kan men naar een dierenarts gaan, Het onderzoek is er om gevaarlijke ziekten direct te kunnen oon- stateeren, de menschen raad te kunnen geven bij het bestrijden der ziekte. Aan een gestorven kip kan men in 80 van de 100 gevallen niet zien wat de doodsoor zaak is. Daartoe heeft men een micros coop, kennis van bacteriologie enz. noo- dig en dat kan dus verreweg het best en het snelst in een laboratorium geschie den. Dit onderzoek werkt zeer zegenrijk voor ons land en door deze snelle manier van onderkenning is het vaak gelukt ge vaarlijke besmettelijke ziekten direct te onderkennen en te bestrijden. We moeten wel begrijpen, dat het bestrijden van zoo'n ziekte niet alleen het belang is van den betrokken eigenaar, maar ook van zijn naaste omgeving en indirect van onzen geheelen pluimveestapel. Nu weer een vraag over eieren: Als leerares in Warenkennis behandel ik het onderwerp: „Eieren" en ondervond daarbij moeilijkheden. Kunt u ze oplos sen? le. Ik las, dat men eieren in moet ma ken in Augustus, omdat ze dan niet be vrucht zijn. Heeft het bevrucht-zijn in vloed op de houdbaarheid? Is het niet beter ze in te maken in het voorjaar, na ze geschouwd te hebben? Is er dan een bebroed ei bij, dan houdt men dat er uit. 2e. Ik zoek een eenvoudige eierschou- wer voor de huishouding. Kunt u mij een adres opgeven? 3e. Heb ik het goed, dat van een krui sing van Mechelsche Koekoeken en Holl. Blauwen een kippensoort wordt gefokt, dat vlug opgroeit, zeer vleezig is en ge bruikt wordt inplaats van de vroegere ge castreerde soorten? 4e. Waarom is het niet goed gewas- schen eieren te koopen? 5e. Volgens Wibaut en Pesch is de lucht kamer te vinden tusschen de beide schaal- vliezen in, volgens anderen raken de vlie zen de schaal niet en licht de luchtkamer tusschen vliezen en schaal. Ik hoop niet al te vrijpostig te zijn ge weest. Integendeel, ik krijg graag zulke brie ven met vragen die van algemeen belang zijn. Zijn ze niet van algemeen belang of te lang (sommige menschen zijn gruwe lijk breedsprakig) dan ben ik er niet zoo •nthcrafï&at over. Ti ten bUj te veroemfm, dat u aandacht aan de eieren besteed bij de warenkennis, want de kennis omtrent eieren bij de huisvrouwen is nog bedroe vend. Over de kennis van eieren, kwaliteiton enzoovoorts zou een heel boek te schrijven zijn. Alleen zou het niet praktisch zijn zoo'n boek te schrij ven, want als men aan het laatste hoofd stuk bezig zou zijn, zou het eerste alweer verouderd zijn. Terzake. Vraag 1. Een ei is een levend wezenl niet een hoopje eiwit in oen schaal Elk levend wezen wil groeien, maar een eicel alleen kan niets beginnen. Pas na bevruchting gaat zij zich snel deelen en gaat de kiem groeien. Dat geschiedt heel snel en een ei dat bevrucht is en gelegd wordt bevat dan ook al een flink groeiend kiempje. Hoe verder dit groeit (in warm weer b.v.) hoe meer het ei a. h. w. ver andert in scheikundige samenstelling. Vandaar dat men zegt, dat onbevruchte eieren beter bewaard kunnen worden. Dat dit wat met Augustus te maken zou hebben is nonsens. Het hangt er alleen van af, of men de kippen bij een haan heeft loopen. Voorjaarseieren zijn het best om in te maken en nu vertel ik u iets, wat u als warenkennis-leerares zal interes seeren. Ingemaakte voorjaarseieren blij ken meer vitaminen te bevatten dan ver- sche wintereieren, wat trouwens heel lo gisch is. Over die vitaminenwaarde zou ook heel wat te zeggen zijn. 3. Het adres van een praktisch eier- schouwtje heb ik per kaart doen opge ven. 3. De N. H. Blauwe is een kruising van Mechelsche koekoeken met andere ras sen. Het is een prachtige vleeschkip, geeft beste piepkuikens (mits met beste lever traan gevoerd) en is een sterk, snel groei ende kip. Goede N. H. kuikens hebben grooten aftrek op de markt. 4. Bij het wasschen van eieren dringen de bacteriën snel door de poriën der schaal in het ei en veroorzaken snel be derf. Ongewasschen eieren zijn bedekt met een soort waslaagtje, dat het indrin gen der bacteriën belet. Legt men ze dan in kalk, dan wascht deze het beschutten de laagje er wel af, doch de kalk zelf is steriel en er kunnen dus geen bacteriën in het ei komen. 5. Wibaut en Pesch (ken ik niet) heb ben gelijk, de luchtkamer zit meestal aan het stompe einde tusschen de twee ei- vliezen. Dr TE HENNEPE. Tm i I MM naar da melkglfl van ledara ko» door 591 (Wettig gedeponeerd) volledig dagranlsoenkoekje uitgebalan ceerd voor ledore melkglft tot 4»/o vet In oomblnatle met een 20-tal voorbeelden gelijkwaardige ruwvoeder-rantsoenen, die de boerderij xell oplevert, samongeeteld door onze landbouwkundige afdeellng. Deze volledige dagrantsoenen voldoen geheel san de voedernormen van Prof. Dr. Nils Hansson. Alls foutlof voodoron en voedervorspilling wordt hier door opgoheven. De melk van „RATIO" kost nog géén 3 oent per liter. De VEÊHOUDERSPRIJS is sleohts 8.50 per 100 Ko. bruto In doozen af Amsterdam Garantie onder A H. v. Bestelt bij Uw leverancier In Uwe plaats. Vraagt broohurs Ratio- voederrantsoenan voor molk- sn mestvse. BERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V. A'DAM. DE ZEGETOCHT VAN DEN KOFFIEBOON. Wij ontvingen een aardig geïllustreerd boekje: „Allerley Nützliches und Guri- oses über den Kaffee aus alter und neuer Zeit", waaraan de volgende niet onver makelijke briefwisseling uit het jaar 1637 ontleend is: Monsieur tros honoré Hervanno, Inhaber der Grosshdndlung Her- vanos seelig Wittib zu Merseburg. Alsso hebbende wy al eenen langen tyt met malckanderon op eene uytsteken- de ende aangename wys saecken gedaen, soo kan ick niet ende nalaten, Uwe Edel- heyt .gelyck met desen eene proeve te stueren van die tot Amsteldam soo vlugh ingevoerde en bemint gewordene „kof- feyi", ende versoecke ick Uwe Edelheyt Uwe Hoogheerbare Huisvroue aan te ra den, deese korrelen vyn te malen ofte wel sluckend te stampen ende alsdan in water te koken. Ick vorsoeck Uwe Edel- heyt; my UE doles meeningh te willen schrijven. Amsteldam, Meymaent van het jaer on- ses Heeren 1637. Uw seer genegen VAN SNUITEN. Dit vriendelijk schrijven werd den bra ven. koopman ter hand gesteld en deze vertoonde het geschenk vol vreugde aan zijn deftige vrouw. Deze echter wierp het hoofd jn don nek en zei: „Wat denkt deze mynheer Van Snuiten dan wel, dat een Merseburger past? Water? Geen sprake van! Ik zal de zwarte boonen in krachtigen bouillon koken" Aldus geschiedde. Maar hoe deze zon derlinge drank den koopman en zijn trot- sche gemalin benevens hun personeel be kwam, leert men uit den volgenden brief, die het antwoord is van den Heer Van Snuiten op een bestelling van den Mer seburger koopman: ïck encle ,bedanck ervoor, saecken te doen met eenen, die my voor myne vrien- delickhevt met lompheden beloont. Als Uw Edeihoyts kneghten en maeghden na het gebruick van dees voortreffelycke „koffevi" sieck geworden syn en UEdele my 16 penninghen. voor purgheermidde- len in rekeningh wil brengen, soo moet ick daer ernstighlick boswaer tegen ma-e- cken. Ick heb alreeds 5 balen „koffeï" naar Leipzig verstuert en een yeder, die daervan gedronken heeft, is vol lofs. Het en welck een bewys is, dat de Leipzi- gers eenen vvnderen smaeck hebben als Ghy, lompe Merseburgers. Ende hiermede eyndigh jck. Amsteldam, Herfstmaent van het jaer onses Heeren 1637. VAN SNUITEN. Welk een zegetocht heeft de koffieboon sindsdien volbracht! Zelfs de waarschu wingen, door geneeskundigen na de ont dekking der coffeïne gedaan, konden niet beletten, dat koffie heden in Oost en West, in,Zuid en Noord met evenveel genoegen gebruikt wordt. Gelukkig zijn wetenschap en techniek er inmiddels ook in geslaagd, aan de koffieboonen het schadelijke bestanddeel, de coffeïne, te onttrekken, zonder het heerlijke aroma en den fijnen pittigen smaak aan te tasten. Aan dezen vooruit gang is het te danken, dat heden ook menschen, die coffeïnebevattende dran ken slecht kunnen verdragen, zich het genot van een kopje koffie niet behoeven te ontzeggen. De bekende Koffie Hag is immers gegarandeerd coffeïnevrij, over eenkomstig de voorschriften der Neder landsche Warenwet. Programma van Zondag 22 Maart. HUIZEN, 298 M. 9.30 Kerkdienst uit de Gereformeerde Kerk te Zaamslag. Voorganger ds Kok. 12,301,80 Con cert KRO-sextet, 2-2,30 Literair halfuur tje. 2.80-4.30 Opera „Rigoletto", Verdi 5.50 Kerkdienst vanuit de Pieterskerk te Leiden. Voorganger ds Hartwigsen. 8.15- 10.40 Concert KRO-orkest. HILVERSUM, 1875 M. 12.30-2 Concert AVRO-octet. 2-2.30 Boekenhalfuurtje. 2,30-4 Aansluiting Concertgebouw te Am sterdam. 4-4,45 Liederenvoordracht Thom Denijs. 8.15-9.15 Concert AVHO-Strijk- orkest. DAVENTRY, 1554.4 M. 2.50 „Mat- thaus Passion" van Bach. (Tweede deel) 5.25 Concert. Militair orkest. Alt, 6.20 Bijbellezing, 8.15 Kerkdienst. 9.26 Con cert. Tenor, viool, cornet en orkest, Directe l Buroou: Lai Tel.: Redactie Postri Bijkant Firma F. P. Dl Wettelijk school numme der onderwijs En de wette baar onderwijs stellen der St zelfde. De f e i t e 1 school echter „Jaarlijks - „Antirevoiutior 15000 kinderei naar de bijzon der schoolhevo zal op het oog den der leerli neutrale bijzo reeds ongeveer Hoever deze nog zullen doo vele gemeenti reeds thans de openbare ae gemeenten bes In Noord-Br: school nog nie Is de verwi dat de voorsta wijs nog eens komen zullen zondere school toch wel een invloed te krijj onderwijzers, toevertrouwen, bestuur der sc Intusschen Grondwet geldi onderwijs in eei len eischt. De woorden zaam" brengen met de bestaan voorzoover die vervuld. In zoc ODderwijs reeds Of het bijzoni hangt niet van van de vrijheid gebruik gemaa worden geregel: 1 ij k maken, d: regel wordt; of af van het ini van de keus de Deze laatsti nog gaarne on De m o g e 1 i de bijzondere sc den, is er. Aan de oudei bijzonder ondei lijkheid tot werl We moren o zelfvoldaanheid Aan meer sc reweg de meest Maar het a scholen bezoekt, En als het k F e i t el ij k worden: de bijz Treinr. De Schotsche van Londen na om 12.31 bij he fordshire ontsp De locomotief uitzondering va gens, liepen uit gelukkige omsti geen brand on1 aantal doöden weest dan thans werd, dat de ra aan zes menschi ernstig en een wond werden. Laat in den slaagd uit den door stoom onl

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 10