No. 144 Vrijdag 20 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes in uw pijp: v. ROSSEM9s TROOST Het Geweten van Roger Mem. ■i EERSTE BLAD. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Het begrootingsconflict te 's Gravenpolder. F EulLLETO N lb. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. V Bureau: Lanpe Cbrststrnat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No- 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.09 Prils der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. II. (Slot.) Het beroep, dat Gedeputeerde Staten voor bun verdere machtigingen deden op art. 213, eerste lid, der Gemeentewet, zoo vervolgt Mr Schwartz, gaat niet. op, daar de strekking dezer wetsbepaling een an dere is. Zij heeft betrekking op wijzigingen der begrooting. Maar de uitgaafposten, waartoe Gedeputeerde Staten nadere machtiging verleenden, waren juist i n de begrooting opgenomen, zoodat i. c. van uitgaven buiten de begrooting geen sprake kon zijn. Dat Gedeputeerden van deze waarheid goed op de hoogte waxen, blijkt trouwens wel uit hun reeds eerder aangehaald bericht aan den Raad van 11 April 1930, toen zij te kennen gaven bui ten de reeds verleende machtiging ex art. 211 geen nadere te kunnen verleenen. Dat Gedeputeerde Staten later van dit juiste standpunt afweken, kan slechts worden verklaard als een noodsprong om uit de bestaande impasse te geraken. Daardoor wordt echter aan deze handeling haar met wet strijdig karakter niet ontno men. Het komt ons voor, dat Gedeputeerden zelf blijkbaar hebben gevoeld, dat zij aan de ontstane impasse niet geheel onschul dig waren. Wel poogde het college de ge- heele verantwoordelijkheid voor de steeds stijgende moeilijkheden in de administra tie en het bestuur der gemeente te schui ven op den Raad, die had geweigerd de consequenties van een gewijsde te aan vaarden, en daarvoor was in den beginne, zooals we erkenden, alleszins reden. Dit neemt niet weg, dat toch de zaak an ders had kunnjen loopen, dat al de moei lijkheden, die na het eigenlijk conflict zijn gerezen, hadden kunnen worden verme den, wanneer Gedeputeerde Staten van doorzettingsvermogen hadden blijk gege ven. Hieraan heeft echter wel wat ont broken. Toen de Raad van 's Gravenpolder op 10 October terloops werd herinnerd aan de mogelijkheid van toepassing van art. 144-, vierde lid, der Grondwet, hebben dan ook Gedeputeerden terecht het hierop niet laten aankomen. Want nadat reeds op 3 Januari onthouding van goedkeuring aan de begrooting in uitzicht werd gesteld en dit op 28 Februari plaats had, trokken Gedeputeerde Staten, na vele gewisselde stukken en tal van conferenties, einde lijk op 7 November deze beslissing in, om dan nu toepassing te geven aan art. 212, eerste lid, der Gemeentewet. door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsch.) 69) o— „Ik weet het; je bent meegesleept door je medelijden met dien zelfkant van de maatschappij, die geen land of systeem nog heeft kunnen doen verdwijnen. Alleen de socialist belooft die klasse op te hef fen; maar heeft hij ons een bruikbaren weg gewezen om dat te doen? Voldoende werk is geen waarborg, want er zijn menschen, die niet werken willen, die slechts door nijpend gebrek gedwongen kunnen worden. Als de angst voor den honger verdwenen is, zal hij allen ar beid weigeren, en ziehier de Heilstaat reeds voor een eerste dilemma. Of er zullen toch nog hongerlijders voor de poorten staan, èf men moet 't gespuis en het grauw onderhouden een troep nietsdoeners ten kostevan de werkza- men. En anders moet men zijn toevlucht nemen tot de zweep of de gevangenis en als men het laatste doet, worden ze toch nog onderhouden zonder arbeid te ver richten. Heusch, de heele quaestie van misdaad onder het socialistisch systeem ademt moeilijkheden en tenzij de men- achen bereid zijn te gelooven, dat het Uit dit zeer lange intermezzo blijkt wel, dat de kwestie onnoodig sleepende is ge houden. Men krijgt den indruk, dat Ge deputeerde Staten, eenmaal de admini stratieve procedure aangevangen, moeite hadden den juisten weg tot voortzetting in te slaan. Hadden Gedeputeerde Staten terstond toepassing gegeven aan het eerste lid van artikel 212 der Gemeente wet en het door hen noodig ge oordeelde bedrag op de begrooting ge bracht, dan mag men aannemen, dat vóór den aanvang van de tweede helft des jaars de geheele kweste was afgewikkeld. Aan geen van de thans gerezen finan- cieele moeilijkheden was het dan toe ge komen en van een gewrongen toepassing van verschillende wettelijke bepalingen ware het niet noodig geweest zich te be dienen. Thans werd de Raad in zijn ver zet gesterkt door het maandenlang uitblij ven van eenige beslissing. Intusschen hebben Gedeputeerden, door intrekking van hun eerste besluit tot ont houding van goedkeuring aan de begroo- ting en door toepassing te geven aan art. 212, eerste lid, der Gemeentewet, den Raad nogmaals de gelegenheid geopend om voorziening te vragen bij de Kroon. Ditmaal koos het gemeentebestuur van 's Gravenpolder den wettelijken weg en vroeg voorziening bij de Kroon. Na de mislukking der oeconomische conferentie. Alvorens Genève te verlaten, heeft dr Colijn nog een onderhoud gehad met den waarnemenden secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, die hem den dank van den Volkenbond wederom be tuigd heeft voor alle pogingen, die Go- lijn ook ditmaal had aangewend om een mislukking der conferentie alsnog te ver mijden. Avenol heeft Golijn uitgenoodigd om persoonlijk zijn ïapport ten dienste van de Europeesche commissie op te stel len over de oeconomische besprekingen, die deze week gehouden zijn en over den daardoor ontstanen zeer critieken toe stand. Dr Colijn heeft zich hiertoe be reid verklaard. De gedelegeerden van de zes mogend heden (België, Denemarken, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en Zweden), die de handelsconventie van Oslo hebben ge sloten, hebben deze week ook tijdens de conferentie-Colijn voortdurend met elkaar voeling gehouden en de verschillende mo gelijkheden tot redding van de Geneefsche handelsconventie besproken. De delega ties waren na de mislukking der confe rentie, die zij betreurden, meer dan ooit overtuigd, dat zij de onderlinge samen werking op economisch gebied moeten voortzetten. In verband met het feit, dat in de Mei zitting van de Europeesche Commissie belangrijke economische besprekingen zullen gevoerd worden, hebben de dele gaties van deze zes staten in beginsel besloten, in de tweede helft van de maand April bijeen te komen op een tweede con ferentie, die dan te Stockholm zal plaats vinden. Nieuwe grofheden In Rusland. Naar Kipa uit Moskou verneemt, wil de bond van godloochenaars thans de oude kerkelijke plechtigheden door een nieuw ceremonieel vervangen, daar men volgens de meening van de leiders van dezen bond met zuiver negatieve propa ganda niets bereikt. De nieuwste uitvinding op dit gebied is de „roode doop". Het kind wordt bin nengedragen in het vergaderlokaal van den plaatselijken sovjet, waarna de secre taris den baby ineen rooden doek wik kelt en de onderscheidingsteekenen der communistische jeugd om den hals hangt. Daarbij geeft de secretaris het kind te vens een naam. Met muziek en met een stevig diner wordt de plechtigheid besloten. Een andere uitvinding is de „roode be grafenis". De katafalk is rood geverfd en draagt de emblemen der sovjet-repu bliek. Roode banieren worden meegedragen in den stoet, waarin ook het muziekcorps niet ontbreekt. In de lijkrede wordt vooral de kerke lijke begrafenis gehoond en belachelijk gemaakt. De sneltrein ParijsBordeaux ontspoord. De om 19.55 uur uit Parijs vertrekkende sneltrein ParijsBordeaux is te Etam- pes ontspoord. Volgens de eerst binnen komende berichten zijn er 10 dooden cn 40 gewonden. "Nadere bijzonderheden ont breken nog. Aardschokken op de Philippijnen. Naar uit Manilla op de Philippijnen gemeld wordt, hebben op het in het Noor delijk deel der eilandengroep gelegen eiland Luzon twee hevige aardschokken aanzienlijke schade aangericht. De pro vincie Ilocos Norte werd zwaar geteis terd. In den Staat Bacarra zijn verschei dene gebouwen ingestort, benevens een kerktoren. Tot dusver blijken er slechts gewonden te zijn; omtrent dooden is niets bekend. Korte Berichten. Gistermiddag is bij Marina di Pisa het vliegtuig Savoy a 64, met de drie deelnemers aan Re vlucht naar Zuid-Ame- rika van het eskader van Balbo, kolonel Maddalena, kapitein Cecconi en luitenant Damonte aan boord, in zee gevallen, waarbij de drie vliegers den dood vonden. Terwij] hij acrobatische toeren ver richtte boven het huis van zijn vader bij Northweald in Essex is een officier- De Nederlandsche gezant te Peking, de heer W. J. Oudendijk, zal in de naaste toekomst van zijn post worden ontheven. De heer Oudendijk is dan ongeveer 12 jaar in China geweest. vlieger het slachtoffer van een ongeluk geworden. Zijn vliegtuig heeft, naar men aanneemt, den top van een boom geraakt en is gevallen en in brand geraakt. De vlieger weid. gedood. Blijkens een officiëele mededeeling zal de zomertijd dit jaar in België op Zondag 19 April in toepassing treden. In den loonstrijd tusschen de Duit- sche rijksspoorwegen en de vakvereenigin- gen van spoorwegpersoneel is de scheids rechterlijke uitspraak gevallen, waardoor de loonen gemiddeld met 6 pet. zijn ver laagd. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is de, 12.000 arbeiders omvattende, uitsluiting in de Noorsche papierindustrie begonnen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de strijd van langen duur zijn, en men vermoedt, dat het wel Augustus zal wor den voor er overeenstemming tusschen werkgevers en werknemers bereikt wordt. Ongeveer tienduizend werkloozen hebben Donderdag in het centrum van Antwerpen betoogd. Op de in den stoet medegedragen spandoeken werd werk ge- eisoht en geprotesteerd tegen de uitgaven voor fortenhouw. Bij de gemeente Rueschegg (ongeveer 20 K.M. ten zuiden van Bern) is gisteren een oppervlakte van ongeveer 40 H.A. bosch en weiland in beweging geraakt. Enkele dorpjes moesten reeds ontruimd worden. Binnenland De opcenten op de cigaretten-belasting aangenomen. De Eerste Kamer beëindigde de behan deling der Onderwijsbegrooting. Memorie van Antwoord inzake het bie tenwetje. Buitenland. Uitsluiting in Noorwegen. Sneltrein ParijsBordeaux ontspoord. Aardschokken op de Philippijnen. 'Gisteren is het bij communistische betoogingen te Dusseldorf tot hevige vecht partijen gekomen, waarhij 1 persoon ge dood en 8 gewond werden. Van de ge wonden is er één in den loop van den nacht nog overleden, zoodat in het geheel twee dooden te betreuren zijn. Keuring miliiie-lichting 1932. In de Dienstplichtwet is bepaald, dat militie-plicht,igen, die kleiner zijn dan 1.55 meter als ongeschikt voor den dienst worden afgekeurd en dat zij, die bij de eerste maal, dat omtrent hun geschiktheid uitspraak moet worden gedaan en die kleiner zijn dan 1.55 meter, worden ge acht slechts tijdelijk ongeschikt te zijn, indien de lengte meer dan 1.50 meter bedraagt.. Thans is een Koninklijk besluit ver schenen, waarin is bepaald, dat de mi nimum-lengte voor miliciens met ingang van de lichting 1932 deze lichting komt 26 dezer voor de keuring ver hoogd is tot 1.60 meter. Voorts is bepaald, dat zij, die bij de eerste keuring kleiner zijn dan 1.60 M. doch grooter dan 1.55 meter (tot nu toe was dit 1.50 meter) geacht worden tijdelijk ongeschikt te zijn. Lichtvaardige beschuldiging weerlegd. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Doetinchem was ingekomen een schrijven van G. J. Sch., waarin deze een vroegere beschuldi ging van de z.g. corruptiecommissie aan het adres van den gemeente-secretaris herhaalt en opnieuw een onderzoek socialisme de misdaad uitsluit, deden zij beter enkele van die brandende quaesties eens te toetsen aan hetgeen de boeken, welke over die onderwerpen han delen, ervan zeggen, en dan zullen zij zien, dat de schrijvers zich er met een geleerd betoog, waar men niets aan heeft of een oppervlakkig praatje, hebben af gemaakt. Maar nu naar bed Roger, en slaap nu maar eens het wijzertje rond. Want anders zal ik je zuster moeten schrijven, dat zij een oogje op je komt houden." Niet Philippa echter, doch Nugent scheen Noels opmerking gehoord te heb ben, tenminste een; paar dagen later kwam hij in Queen's Square oploopen. Hij ontstelde van Rogers slechts uiterlijk. Zonder veel complimenten pakte hij wat spullen in diens koffer en nam zijn broe der mee naar zijn eigen appartementen aanvankelijk voor een week, doch dit dijde al spoedig uit tot twee en drie weken. In die dagen deed men in de be tere kringen veel aan het jachtvermaak en Nugent had kennissen genoeg, die gaarne iemand, dien hij mede bracht en die dan bovendien een uitstekend schut ter was, als een vriend zouden willen beschouwen. Nugent had nog geen verlof; maar met zijn mede-officieren wist hij den dienst toch wel zoo te regelen, dat hij dikwijls overdag weg kon en zelfs menig maal een paar dagen aan een stuk. We- derzijdsch was het voor de broedere een groot genoegen samen te zijn. Nugenf achtte het vanzelfsprekend dat Roger, den vlaag van waanzin, zooals hij het noemde, te boven was, en inderdaad voel de de jonge man er in 't minst niet voor zich nogmaals toe te vertrouwen aan hen, wier beginselen hij eens voor de eenig ware beschouwd had. Toch liet hij niet toe, dat Nugent hen bespotte en hoonde; soms geraakten zij er over in debat, waar in Roger haast steeds de meerdere bleek, hetgeen niet te verwonderen was, daar de jonge officier zich maar zelden het hoofd met dergelijke vraagstukken had ver moeid, en het socialisme altoos hopeloos verwarde met anarchisme, nihilisme en wat voor ismen er nog meer zijn. En toch als Roger voor zijn oude ideeën opkwam, sprak hij zonder overtuiging en zonder het vuur van den jongen apostel. De da- .gen van zelfkwelling waren echter nog niet geleden en nog dikwijls pijnigde Ro ger zich met het vraagstuk, of menschelij- ke zelfzucht, een innerlijke drang om het Helen Rivers naar den zin te maken, hem geen parten speelde. Maar dan weer, dik wijls in de meest sombere gemoedsge steldheid, werd soms zijn hart verlicht door een lichtstraal van onverwachte zijde; hoorde hij stellingen verkondigen, quaesties bespreken, zag hij pogingen aangewend, die hem duidelijk maakten, dat men onmogelijk de menschen alleen hetzij goed, of slecht kan rubriceeren. De samengesteldheid van en de vele kanten, die het leven biedt, lieten niet na hun in vloed op Roger uit te oefenen. En toen hij in 't begin van November zijn eigen kwar tier weer betrok, was het met een gevoel dat het oude evenwicht hersteld en de ne vel voor hem aan 'toptrekken was, of schoon hij nog niet kon zeggen, wat het nieuwe leven hem zou brengen. HOOFDSTUK XIX. „Beste Roger," zoo luidde de brief van Godfrey Manners, „Mijn broer uit Austra lië heeft mij geschreven. Hij wil, dat ik overkom. De zeereis zal je goed doen, zegt hij en je zult daardoor den slechtsten tijd van den Engelschen winter ontloopen. Hij schijnt het er beter van te kunnen doen dan ik verwachtte, ofschoon ik wel wist dat hij vooruit kwam. Hij sloot een cheque in met de mededeeling: „Neem passage voor twee personen en breng dan den vriend mee, die je brieven schreef, toen je er zoo slecht aan toe was. Ik mag dien kerel wel en ik wil graag eens met hem kennis maken. Overigens zul je hier volop gelegenheid hebben om het socialisme van den staat, dat hier een hooge vlucht heeft genomen, te bestudee- ren en te onderzoeken of het systeem pas klaar te maken is op de oude bestuurs- machine in Engeland. In ieder geval kom, kom alle twee. Ik heb er mijn zinnen op gezet. Als je wilt, kun je hier bij me blij ven en je vriend net zoo l&ng als hij lust heeft. Breng hem mee, al was het alleen maar voor de zeereis. Het zal je allebei een boel goed doen en ik verwacht je met de eerste mail na Kerstmis." "rat zeg je daarvan Roger en ben je van l.- partij?" Roger reikte den brief aan Noel over, die het epistel van a tot z doorliep en toen zijn vriend onderzoekend aankeek. „Ga," zeide hij kort. ,,'k Zal 't maar doen", antwoordde Ro ger langzaam en daarmee was de zaak uit de wereld. 'tWas in de eerste dagen van Decem ber. Het werk dat Manners aan Easter- hold bond naderde zijn voltooiing. Tegen Kerstmis zou hij vrij zijn. Gedurende al die wekeu had Roger hem niet durven bezoeken had hij het niet gewaagd Helen Rivers onder de oogen te komen. Meer en meer werd hij er zich van be wust, dat zijn liefde voor baar niet een vluchtige aandoening of een oppervlak kig iets was, maar dat deze zich in de diepste vezelen van zijn hart genesteld had, waaruit geen macht ter wereld haar zou kunnen ontrukken, 't Was daarom dat hij bevreesd was haar te ontmoeten, bevreesd dat hij zich zou verraden, dat een onverwachte daad, een plotselinge inval, waaraan hij met zijn impulsieve na- natuur zoozeer blootstond, een vriend schapsverhouding mocht bederven, die hij waardeerde als het schoonste element in zijn leven. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1