P8R0L Gemengd Nieuws. Leestafel Land- en Tuinbouw Openbare Verknopingen en Verpachtingen. Genees hei huidje Berichten over onze Adverteerders. van de kleine met en houdt het droog met PUROLPOEDER gaven reeds hun benoodigd zaaizaad op, besloten werd om binnen acht dagen over de opgave te kunnen oordeelen, te wetea hoeveel en wat men kan aankoopen. Dhr D. Landman zou willen, dat de contributie werd verlaagd en gebracht op 50 cent per lid inplaats van fl. Spr. is tegen een groote kas, men hoeft hier niet aan kapitaalvorming te doen. De voorzitter adviseert om hiermee ie wachten tot de najaarsvergadering, mo gelijk komen ook alsdan andere voor stellen, die dit tegengaan. Aldus werd besloten. Dhr J. K. Burger stelt voor, dat de af- gev. naar de e.k. te houden veilingsver gadering zal spreken over het te hooge percentage voor de te veilen aardbeien. Spr. weet, dat door den voorz. hierop is gewezen in 1.1. gehouden veilingsverga dering. Toen vond men geen gehoor. Hij adviseert om ook met andere Tuinbouw- vereenigingen te confereeren en gezamen lijk aandrang uit te oefenen. De voorz. zegt reeds dikwijls hierop te hebben gewezen. Besloten werd om in deze richting voort te werken. De heer M. Glas gehoord de bespre kingen over den te stichten preftuin en de weinige kans voor de gemeente Ka- pelle om deze hier te krijgen, stelt voor, dat alsnog een poging zal gewaagd wor den bij den raad der gemeente om gun stig in deze te beslissen. Spr. zag gaarne, dat de vereeniging een verzoek richtte om ten gunste van den te stichten proef tuin te beslissen en terug te komen op het besluit van Vrijdag 13 Maart. Dit wordt aangenomen. Na afloop van de gehouden algemeene ledenvergadering werd door het bestuur dhr J. A. Mol benoemd tot secretaris. Westkapelle. Slot Raadsverslag. Voorgelezen wordt een brief van het Polderbestuur van Watcbeicn, waarin aan de inwoners van ZouteianjU en Wisl- kapelle toegestaan wordt zac.t te balen uit den Zandput nabij Boude wijn ski rke. De voorzitter vraagt, of net niut go- wenscht zou zijn, uit den Zandput m het Noordervroon alleen zand met kruiwa gens te laten halen en uit den zandput nabij Boudewijnskerke alleen met wagens Besloten wordt daartoe een bord te plaatsen bij genoemde zandputten. Daarop komt in behandeling een ver zoek, onderteekend door 34 vroonbewei- ders, om het weidegeld voor den weitijd 1931 te verminderen. De voorzitter zegt, dat dit vez-zoek door het dagelijksch be stuur is besproken. Reeds eenigen tijd geleden is besloten, om het weidegeld voor 1931 met f 250 te verminderen; mocht blijken, dat het weidegeld in 1931 buitengewoon hoog is, dan kan door B. en W. aan den Raad voorgesteld worden om het weidegeld nogmaals te vermind. - ren. B. en W. zijn bereid, zoo noodig het voorstel te doen. Zij achten zich evenwel niet verantwoord, om nu reeds weer een voorstel te doen. Dhr Huibert Gijsouw wijst op het ver minderd aantal koeien en zegt, dat bij de behandeling van de begrooting op zijn voorstel de weidegelden reeds met f 250 zijn verminderd. Spr. heeft het toen niet durven voorstellen, een grootere vermin dering toe te passen. Spr. acht het niet onmogelijk, dat het toegestane crediet van f 1500 voor de werkverschaffing aan leiding is geweest voor de vroonbewei- ders om thans vermindering van weide geld te vragen. Dhr H. de Kam wijst op de verminde ring van het aantal koeien. Dhr Huibregtse zou, indien van ver mindering sprake is, dit willen doen, vóór de aangifte van het te weiden vee. Dhr Minderhoud heeft de kosten van de beweiding op het vroon nagegaan. In dien 180 dagen, gedurende 12 uur per dag geweid wordt, komt dit den veehou der per rund en per dag op 19 cent. Daar bij moet nog gerekend wordt 30 cent voor het voederen van het rund, als het 's avonds op stal komt. Dat wordt per maand plm. f 15. Voor hem, als veohou- der, die rij? vee hief -ast gr&ron op da j vronen, beloop en de kosten per maand j plm. f 10, waaruit volgt, dat een vermin- derirg billijk zou zijn. De voorzitter zegt, dat het veehouders- bedrijf op het oogenblik nog het beste is. Spr. vindt het onverantwoord, nu te be sluiten tot vermindering en wil eerst den zomer afwachten. Dhr Huibregtse meent, dat de kosten van 19 cent per dag en per rund toch ze ker zeer gering zijn, Dhr Huibr. Gijsouw meent nog te moe ten opmaken, als verschillende veehou ders hun vee niet naar hot vroon sturen, dat er dan verschillende runderen opge ruimd zullen worden, wat niet in het be lang van de meikverbruikers zou zijn. Dhr Hendr. Gijsouw meent, dat er thans moeilijk een besluit kan ge'nomen worden. Al besluit de Raad nu om het weidegeld nogmaals met f 250 te vermin deren, dan is dat misschien nog te wei nig. Spr. acht het 't voorzichtigst, als het noodig mocht blijken, bij de vroonreke ning een besluit te nemen, zoo noodig voor vermindering. Besloten wordt nu de vroonbeweiders mede te deelen, dat in Nov. a.s. vóór de vaststelling van de vroonrekening, naar gelang van omstandigheden een beslis sing zal genomen worden. Dhr Minderhoud vraagt, of er geen koewachter gemist kan worden. De voorzitter antwoordt ontkennend. Daarop worden benoemd de leden en plaatsvervangende leden van de stem- bureaux. Tot leden van de schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting worden benoemd de heeren Hendr. Gijsouw, en Jaks. Minderhoud en de heeren P. Pee- ne en L. de Kam Hz. Daarop wordt vastgesteld de vergoe ding volgens art. 101 L. O.-wet voor de bijzondere lagere school voor 1929 op f 9,70 per leerling, vermeerderd met 50 cent administratiekosten per leerling, be nevens f 75 voor de handwerkonderwij- zeres, in totaal op een bedrag van f 837,45. Het voorschot op de gemeente lijke vergoeding volgens art. 101 L. O.- wet voor de bijzondere lagere school voor 1931 wordt bepaald op f 600. Vastgesteld wordt daarop een veror dening op de heffing van een baatbelas ting voor de verharding van de verschil lende kleiwegen. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten tot het vormen van een wegenfonds in verhand met de baatbelasting, waarin de bedragen voor het verharden van wegen gestort wor den. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten, om verschillende strooken zijkant weg aan de Provincie te verkoopen voor een gezamenlijk bedrag van f 213,22 H, vermeerderd met f 1 voor aankoop van weg, voorzoover die in eigendom aan de gemeente toebehoort. Aan de orde komt daarop een inge diend voorstel van den directeur van de districts-arbeidsbeurs te Middelburg tot het benoemen van een correspondent voor de arbeidsbemiddeling. Volgens de mee ning van den directeur is de gemeente daartoe verplicht, terwijl een g^ed wer- .end correspondentschap van v wei de kan zijn voor de gemeente. direc teur acht het noodzakelijk, dat een cor respondent bezoldigd wordt, dat z.i. hem een salaris van plm. f 400 per jaar toe komt. Hij deelt nog mede, dat het Rijk 40 pet. van de kosten draagt. Ook B. en W. vinden een belooning van f 400 per jaar billijk en stellen voor dhr J. M. Ge leedst, volontair ter secretarie alhier, daarvoor te benoemen. Dhr Louwerse meent, dat de gemeente dank verschuldigd is aan dhr K. Min derhoud, voor hetgeen deze vroeger als correspondent voor de gemeente heeft gedaan. Dhr Huibregtse vindt het beslist nood zakelijk, dat een nieuwe correspondent aangesteld wordt, maar zou het beter vinden, indien een oproeping werd ge plaatst, Na nog eenige bespreking wordt dhr J. M. Geleedst zonder hoofdelijke stem ming als zoodanig benoemd, welke be noeming ingaat met 1 Jan. 1931. De be noeming geschiedt voor een jaar. Rondvraag. Dhr Minderhoud zegt ge zien te hebben, dat het gedeelte van den Oostweg onder Domburg reeds veel opge knapt is. Het deel evenwel, dat ten laste van- Westkapelle komt, is. zeer slecht. De voorzitter zal dit na laten gaan, mear segf, dat het neg steeds te slecht weer is geweest om dat gedeelte te doen opknappen. Daarna wordt de vergadering gesloten, welke door eon talrijk publiek was bij gewoond. Oostburg. De afd. West Zeeuwsch Vlaanderen van den Ghr. Boeren- en Tuindersbond vergaderde te Ooslburg. De heeren J. Ramondt en S. van Stiien wer den tot bestuursleden gekozen. Besloten werd nogmaals een schrijven te richten tot het Hoofdbestuur om te be vorderen, dat ook de certificaten onzer zaaizaden-keuring erkend worden. Daarna behandelde de heer H. v. Mazijk het onderwerp; „De Pachtwet". Spr. ging na de bestaande toestanden en de voor naamste bepalingen der voorgestelde Pachtwet. De heer v. Mazijk verklaart zich tegenstander van dit ontwerp, omdat het de toestanden verslechteren zal. Spr. wenscht een continuatie-recht, wat niet gelden zal voor den hypotheekhouder, om dat het verkrijgen van hypotheek anders bemoeilijkt wordt, en ook niet gelden zal voor huur van ouders aan kinderen. Een huwelijk per motor. Onder zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek, is gistermorgen te Den Haag de motorrijder L. Reehorst in het huwelijk getreden met Mej. Swan. Bruid en bruidegom begaven zich per motor naar het stadhuis, gevolgd door de getuigen en een groot aantal vrienden, allen eveneens per motor. En toch was juist dit snelle paar oor zaak, dat er op het stadhuis een vrij be langrijke stagnatie ontstond. Het bleek n.ldat de vader van de bruid, die schijnbaar niets van motoren moet heb ben, niet op het appèl was verschenen. Na ruim een half uur wachten, voor bruid en bruidegom natuurlijk een verre van prettig half uurtje, kwam papa eindelijk opdagen, en toen kon de ambtenaar van don Burg. Stand zijn taak verrichten. In optocht verlieten de motorrijders het stadhuis, luide toegejuicht door de wachtende menigte. Geldwisselen. Gisteravond is bij een slager in Delfshaven een brutale diefstal gepleegd. Twee vreemdelingen, vermoedelijk Zuid-Amerikanen, kwamen bij hem voor een gulden koopen en be taalden met een bankbiljet van f 300. De slager ging in zijn achter den winkel ge legen kantoortje, om wisselgeld te halen. Een van de mannen ging met hem mee; met gebaren legde hij uit de slager kon hun taal niet ,yerstaan dat hij liefst klein geld terug wilde hebben. De slager heeft zooveel mogelijk aan dit ver zoek voldaan. Toen de vreemdelingen weg waren miste de slager een bedrag van f 320 uit zijn kas. Hoewel deze dief stal onder zijn oogen moet zijn geschied, kan hij niet bedrijpen, hoe de man, die met hem mee is gegaan, daar kans toe heeft gezien. De politie stelt een onder zoek in, wat zeer wordt bemoeilijkt door ie 0m.stcnCl.7h 1 dat de slager slc^i. 'i „en vaag signalement van de mannen kaa opgeven. Smokkelarij aandeNeder- landschegrens. Welken om vang de smokkelarij in de buurt van Aken heeft aangenomen, blijkt wel uit het vol gende Wolff-bericht uit Keulen: In de laatste vier weken hebben twee douane-beambten uit het district Keulen niet minder dan 4-0 smokkelaars op hee- terdaad betrapt, die 300.000 cigaretten, 1500 pakjes banderollen en groote hoe veelheden koffie en tabak uit Nederland over de grens trachtten te voeren. De smokkelaars bleken allen, van Duit- sche nationaliteit te zijn en de meesten waren recidivisten. Een der smokkelaars had reeds 12 jaar in het tuchthuis geze ten. Wanneer men bedenkt dat deze ge vallen slechts betrekking hebben op het kleine stukje grens tusschen Aken en Kal- denkirchen, dan kan men zi-ch eenigszins het groote nadeel voorstellen, dat het Duit- sche economische levien en den Duitschen belastingbetaler aangedaan wordt door den beroepssmokkelaar langs de 300 K.M. lange Nederlandsche grens. Het jolige conducteurtje. Wij lezen in de „N. R. Gt.": De eene conducteur is de andere niet Dat viel me in, terwijl ik naast een be jaard conducteurtje het centrum vormde van 't pak menschen, dat des middags vijf uur altijd in de antichambre onzer nieuwe tramwagens naar adem staat te snaiiken. Gewoonlijk doen we dat zwij gend; ditmaal echter heerschte er onge wone vroolijkheid. Het welgeluimde con ducteurtje verhoogde de stemming met zijn kortswijl, Ik zei u reeds, dat hij en ik het mid delpunt waren van het on-ontwarbare winterjassen-geknoedel in 't tramal koofje. Zie, dat ik mij niet bewegen kon, was uit verkeerstechnisch oogpunt van geen belang, Maar dat hijklein man netjevastgeschroefd zat tusschen die hoog boven hem uitgetorende rug gen, zoodat hij zonder periscoop niet in staat was, een blik op de buitenwereld te werpen, veroorzaakte wel degelijk moei lijkheid. Niettemin wist hij deze met op gewektheid te overwinnen. Zich met verheffing van stem wen dend tot degenen, die de buitenkorst van dezen menschelijken p&té vormden, in formeerde hij: „Ken het, heeren?" hier mede zekerheid willende erlangen, of zijn voertuig wel alle gegadigden had in geladen. „Ja", zei hulpvaardig het koor. „Rijen Janl riep vervolgens het vin dingrijke conducteurtje tot zijn bestuur der, die in het erkertje stond, en we start ten en we vielen en bloc een halve meter achteruit. „Hou je maar an mijn vast", ried ons het conducteurtje, „dan valt het altijd mee." Och, wat was dit een prettig ritje. Het conducteurtje wendde zich tot een kaasbleeke juffrouw, die gelijktijdig met een blozend meiske in ons gezelschap was geperst, geboord, geschoven. „En de dame?" De dame reikte hem haar knipkaart met gemelijk gebaar. „Twee?" vraagt het conducteurtje. „Eén!" blaft de dame. „Mensch, ik doch, dat die perzikkie je dochter was." Men grinnikt. Het perzikkie wordt een tomaatje en knikt energiek van nee. Men lacht. Halte. Er komen méér menschen. Uit de diepte in ons midden klinkt zijn vriendelijk noodende stem: „Kom maar binnen in me wafelen- kraamgaat u maar in de voorka mer!" en tof een meneer, die meer als appendix dan als passagier meerijdt „Kom u een beetje meer na binnen.... stel je voor dat je d'r af slaat, als je nog niet betaald heb'heb' de maat schappij 'n stropach, meneer, wees zoo goed en kijk 's of er nog iemand meemoet." „Nee...." „Rijen Jan." Jan rijdt. De halte Kruisstraat roept ons conducteurtje af, of hij een bruilofts voordracht ging zingen. „Ken het, heeren?" Het koor: „Ja!" „Rijen Janl" hoe prakkezeere we dat nou, dat ik effe in de achterkamer kom om do centen? Ik haal me buik op.... ken je de grauwe erwten niet zoo hooren ram melen.... ja meheer, nou zitten we sa men In de knel.... lange niet het ge noegen gehad u op me wagen te zien, Letten de heeren, die op de stoep staan, nog effe' op m'n winkel?" Op 't Stationsplein elboogt hij zich zoo rap hij kan door het tochtige midden- vertrek en z'n bariton zingt: Staatsion Delftsche Pooorrrt.... de heeren voor 5.32 uitstappen.... en beenen maken!" 'tWas vreeselijk gezellig en 'tis mij een raadsel, wat de menschen in Rot terdam toch altijd tegen de tram hebben. Antirevolutionaire Staat kunde. Het Februari-nummer van dit maandschrift bevat meerdere belangrijke tevens actueele bijdragen, Prof. Mr V. H. Rutgers geeft het eerste gedeelte van een artikel over: „Het verslag der Lager On- derwijs-Goinmissie". Mr P. A. Schwartz behandelt: „Het toezicht der Kroon op de uitgaven der Gemeente". Dit artikel wordt mede vervolgd. De „Vraag- en Ant woord'-rubriek handelt over sociale ver zekering en staatspensioen en over de uitvoering van werken door de Gemeen te in eigen beheer. Uitgeefster van dit or gaan van de Dr A. Kuyperstichting is J. H. Kok N. V., Kampen. Antirevolutionaire Staat kunde (driemaandelijksche uitgave), In het eerste nummer geeft Prof. Dr A. A. van Schelven het vervolg van een in 1927 verschenen artikel over „De Calvinisti sche Reformatie en de Fransche Revo lutie". Verder geeft Dr L. W. G. Schol ten een bijdrage over: „Iets over de fre quentie van extra-parlementaire Kabi netten" en Dr J. G. van der Does over: „De Antirevolutionaire pers in de eerste jaren van het bestaan der partij". Een artikel, waaruit onze niet altijd genoeg gewaardeerde rijkdom van thans duide lijk blijkt. Stemmen des Tijds. Het Maart nummer van „Stemmen des Tijds", maandblad voor Christendom en Cul tuur, uitgave N. V. G. J. A. Ruys' Uitg. Mij, Zeist, heeft den volgenden inhoud:. „Een steile tocht", door A. J. van Dijk; „De dood van een ideaal?" door F. C. Dominicus; „Over den arbeid van de ré veilkring van 1840" (1), door Mr B. de Gaay Forman; „Moderne beschouwingen over den droom", door Drs R. Vedder; „De muziek van Bernard Zweers bij Vondel's „Gijsbreeht vu» Afstel", ion H. Burger; „De schrijfster van „De Ne gerhut" over het spiritisme", door Ever- hard E. Gewin; Gedichten door A. J. van Oosten, H. Muldor en Ido Kelkstra. Nieuwe uitgaven. In den loop van het voorjaar zullen bij de N. V. Hollandia-drukkerij, uitge vers te Baarn, verschijnen de volgende werken: Als no. 2 van de serie Groote Le vens: Heldin en Heilige. Het leven van Jeanne d'Arc, door A. M. van de Laar Krafft. Het schoone Leven, oorspron kelijke roman door T. Jager-Meursing. Harten, oorspronkelijke roman door George Ellerbroek. -Gerry Rickeberg, Het Raadsel van de Dacia, door dr G. Panstingl. Besmettelijke Zielsziekten voorheen en thans (sport-epidemie) door E. van Dieren, arts. Als no. 3 van de serie „Studies over onze Jeugd": Helden in den Dop, door H. G. Cannegieter. Ver der vertalingen van Het Voorhangsel ge scheurd (De geest van het Protestantisme door A. O. Dubuis. Het Zwarte Schaap van de Familie, door Margaret Kennedy en Met de Italia naar de Noordpool, door Umberto Nobile. Chr. Boeren- en Tuindersbond. De jaarvergadering van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond zal worden gehou den D.V. op 20 en 21 Mei. Als vergader plaats werd aangewezen Apeldoorn of Arnhem, ter beoordeeling van de Gelder- sche afdeeling. Verder is besloten tot de instelling van een commissie van advies, welke het Hoofdbestuur van advies zal dienen voor do plaats van vestiging der Landbouw scholen en de benoeming van Hoofden. Van deze commissie zal ambtshalve lid en voorzitter zijn de voorzitter van den Bond, Prof. Mr. P. A. Diepenhorst. Verder zijn uitgenoodigd tot het zitting nemen in deze commissie 2 Chr. Hist, en 2 Anti-Rev. vooraanstaande personen, namelijk de heeren: J. Bakker, lid der Tweede Kamer; Mr. A, van der Hoeven, lid der Eerste Kamer; J. J. G. v. Dijk, lid der Tweede Kamer; Ghr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer. N. V. Union Rljwielfabrlek. Van de N.V. Union Rijwiolfabriek, v.h. firma B. van den Berg te Den Hulst a. d. Dedemsvaart, ontvingen wij een fraai geïllustreerde prijscourant, waarin het hedendaagsche rijwiel wordt getee- kend als „do vrucht van jaren aan ver edeling gewijd", en waarin alle denkbare bijzonderheden omtrent de diverse Union- rijwielen worden meegedeeld. Verder een leuken folder, waarin de wonderlijke avonturen van don heer baron Bon-Ton pedde'end door verre landen op zijn staal- ros „Union" worden verhaald. Een aardige pakkende reclame. Mrt. 20 Ierseke, hofstede, Van Dissel. 20 Kortgene, inspan, Matthijs. 21 Driewegen, inboedel, Oele. 23 Kloetinge, meubelen, De Kok. 24 Aagtekerke, inspan, v. d. Harst. 25 Goes, vendutie, de Kok. 25 Heinkenszand, hofstede, Jonkers. 25 Serooskerke, weiland, v. d. Harst. 25 Middelburg, landerijen, v. d. Harst. 25 Goes, vendutie, De Kok. 26 Middetlburg, winkelhuis, Hioolen. 27 Kats, inspan, Heijboer. 27 Kats, inspan, Heijboer. 27 Wolf aartsdijk, huis, Jonkers. 27 Biggekerke, afbraak, Struve. 28 Kortgene, heererihuis en inboedel, Matthijs. 28 Iereseke, afbraak, De Kok. 31 Biggekerke, huis, Loeff. Kloetinge, bouwlanden, v. Dissel. Schore, weiland, v. Dissel. April 1 Koudekerke, bouwland, Struve. 1 Nisse, herberginventaris, De Kok. 2 'sH. Arendskerke, inboedel, De Kok. 21 Oostkapelle, inspan, Struve. 24 Serooskerke, inspan, Loeff. 28 Biggekerke, inspan, v. d. Harst 29 Westkapelle, inspan, Loeff. Kats, inspan, Heijboer. De verbinding over het Noordzeekanaal. Met de werkzaamheden voor de aanleg steigers bij de Herabrug worden goede vorderingen gemaakt. Groote stoomponten zullen hier binnenkort het verkeer tusschen de heide oevers onderhouden. Op den onbewaakten overweg tusschen Neede en Eibergen is een auto door den trein gegrepen. De totaal vernielde wagen, waarin een der inzittenden den dood vond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6