Uit de Provincie Kerknieuws. Zoeklichljes. Onderwijs Brieven uit de Residentie. Dr J. Söhokking, «prak namens het ge meentebestuur. De overledene was geen alledaagsche man en dat was hij ook niet als burgemeester. Hij leefde op het ge meentehuis, leefde naar binnen en had nimmer contact naar 'buiten. Maar toch kende hij Katwijk, wist hij de gemeente met wijs beleid te beheeren in den zoo moeilijken crisistijd en zorgde hij voor alles voor de financiën, waarop het hui dige gemeentebestuur zijn beleid kan ba seeren. Katwijk is De Waal Malefijt groo- ten dank verschuldigd. Zijn naam zal in de gemeente steeds met eere worden ge noemd. Nadat ds M. van Grieken het woord had gevoerd namens de vereeniging voor Ghr. Nationaal schoolonderwijs, dankte de zoon van den overledene, mr J. J. de Waal Malefijt uit Arnhem, voor de be langstelling. Op de Jaarbeurs worden goede zaken gedaan. In een onderhoud, dat de Maasbode had met den secretaris-generaal van de Ned. Jaarbeurs, den heer W. Graadt van Roggen, vertelde deze dat er op de voor- jaarsbeurs, welke thans te Utrecht gehou den wordt, zeer veel zaken worden ge daan en de standhouders de tijdsomstan digheden in aanmerking nemend, over het algemeen tevreden huiswaarts zullen kee- ren. Wat het bezoek betreft, werd medege deeld, dat deze voorjaarsbeurs drukker bezocht is dan die van 1930, hoewel men de eerste dagen nog aanleiding had om te vermoeden, dat het aantal belangstellen den dit keer een maiaisebeeld zou ver- toonen. De secretaris-generaal zag in deze uit komst een nieuw bewijs voor de redelijk heid van zijn opvatting, dat van het on derling contact, waartoe de Nederland- sche Jaarbeurs voor de bedrijven en han delshuizen in ruime mate de gelegenheid openstelt een belangrijke stimuleerende werking uitgaat. Burgemeesters. In de gisteren te Laren (Gld.) gehou den vergadering van den raad deelde de burgemeester, de heer J. H. J. Meyer Brees, mede, dat hij tegen 1 Juli a.s. eer vol ontslag had gevraagd aan de Konin gin. De heer Meyer Brees is dan 50 jaar in gemeentedienst van Laren geweest, eerst 20 jaar als secretaris en van 1901 af als burgemeester. Uitkeeringsduur werkloozenkassen landarbeiders. In verband met het voortduren van groote werkloosheid onder de land-, tuin- en veenarbeiders hebben de bestu ren van de moderne, r.k. en Chr. land arbeidersbonden den minister van Ar beid Handel en Nijverheid verzocht den uitkeeringsduur der werkloozenkassen, welke reeds met 6 weken was verlengd, nog met eenige weken te verlengen. EEN LIBERAAL REVEIL? Wij lezen in de „Maasbode": Sommige liberalen hebben tegenwoor dig de grootste moeite om niet ieder oogenblik in kinderlijk enthousiasme uit te barsten over wat ze noemen een „liberaal réveil". De brochure „Liberale Politiek" door Van Salland, die zich nader recommen- deert als schrijver van de artikelen „Het Socialisme in de Practijk" in de N.R.Gt., richt op deze geestdrift een koude douche met de verklaring „dat de liberale Staats partij eerder voor een inzinking staat dan voor een réveil". Dat toont de voortduren de achteruitgang in stemmen. Hoofdoor zaak? De liberale beginselverklaring en het liberale werkprogram zijn te vaag. „Als de liberalen thans weer komen aandragen met „geestelijke en maatschap pelijke vrijheid" en met „erkenning van de waarde der menschelijke persoonlijkheid", enz., waaraan wordt vastgeknoopt een vrij onsamenhangend opportunistisch getint werkprogram, („dat kennelijk de bedoe ling heeft vele bevolkingsgroepen in hun speciale verlangens naar de oogen te zien", voegt hij er elders aan toe), durf ik thans een liberale inzinking te voorspellen, die grooter is dan ooit te voren!" Uittocht. De beide wethouders van Dreischor, de heeren Doeleman en Van Langeraad, hebben verklaard, geen nieuwe candidatuur voor den Raad te aanvaarden. Ook het Raadslid de Waal stelt zich niet meer herkiesbaar. Industrie in Z.-V 1 a a n d e- r e n. Het oostelijk deel van Z.-Vlaande ren blijkt voor de vestiging van belang rijke industrieën goede aspecten te bieden. Zoo is o.a. sedert eenigen tijd in bedrijf gesteld de textielfabriek te Sas van Gent Deze fabriek, de N.V. Textielfabriek „de Schelde", is geheel op moderne wijze in gericht, terwijl bij de vervaardiging de nieuwste fabricatiemethoden toepassing vinden. Een groot aantal machines is in de ruime fabriekshal opgesteld, welke de ge heels fabricage „van draad tot stof" be werkstelligen. Het product dat deze tex tielfabriek aflevert, verlaat alleen voor de laatste bewerking, het verven, de fabriek, aangezien zulks in een speciale afdeeling van dezelfde onderneming in het buiten land geschiedt. Nadat deze bewerking ge schied is, is het product ter aflevering gereed. De weefmachines zijn van de modern ste constructie en bouw, en worden uit sluitend door mieisjes bediend, Deze tak van industrie is iets geheel nieuws voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat Zeeuwsch-Vlaanderen ondanks het feit, dat een niet gering deel der ar beidskrachten uit België komt bij ves tiging van deze en dergelijke fabrieken be lang heeft, behoeft zeker geen betoog, en levert een bewijs te meer, dat deze streek ook voor buitenlandsche firma's goede perspectieven opent voor vestiging van dochter-ondernemingen. Middelburg. De Afd. Walcheren van de Ned. Ghr. Reis vereen, hield gisteravond een goed bezochte jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, dhr J. H. Klarenbeek. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester gaven reden tot tevreden heid. Vervolgens hield dhr Mr. L. van An del een lezing over zijn reis naar Rome en Napels, het vorige jaar met de N. G. R. V. gemaakt. Met lantaarnplaatjes en kaarten op 't doek vertelde hij over het vele, dat hij gezien en genoten heeft in die plaatsen waarbij ook niet mag vergeten worden een klimreis naar den krater van den Ve suvius. In de pauze werd thee geschonken. De aftredende bestuursleden dhrn Klaren beek en mej. Pieterse, resp. voorzitter en penningmeesteresse, werden met groote meerderheid herkozen. Na de pauze gaf dhr Groenenberg een klein filmpje over de Italiaansche reis. Het was een gezellige avond. Vlissingen. Alhier is de prijs van het brood niet 2 cent verlaagd. Ilij bedraagt thans 14 cent per ons. De prijs der aardappelen is echter nog steeds stijgende. Gisteravond hield de Vereen, voor Kinderspeeltuinen alhier haar jaarver gadering in de Üranjeschool aan de Bloe- menlaan. De voorzitter, dhr Jac. Louwerse, heette alle aanwezigen welkom op deze eerste jaarvergadering van de vereeniging. De voorzitter deelde mede, dat inzake een eigen clublokaal nog geien beslissing door B. en W. is genomen. Spr. zegt, dat aangezien het reglement nog moet vastgesteld worden, de bestuurs verkiezing in een weer spoedig te houden vergadering zal worden gehouden. De heer L. van Oorschot heeft de ver eeniging vertegenwoordigd op het gehou den congres van Speeltuinvereenigingen in Nederland. De secretaris bracht nu het jaarverslag uit, waarin de voorbereidende werkzaam heden en de tot standkoming van den speeltuin werden gememoreerd. Den geheelen zomer hebben talrijke kinderen van den speeltuin gebruik ge maakt. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn opgewekt verslag. Uit het jaarverslag (over 14 maanden) van den penningmeester, dhr D. Heij- boer, bleek, dat de ontvangsten bedroe gen f2646.31. Hieronder is een bedrag van f 903.13, afgedragen aan de nieuwe vereeniging door het stads-comité, en aan contributie der leden f 1111.80. De uit gaven bedroegen f 2492.03, alzoo een goed slot van f 154.28. Vervolgens werd het huishoudelijk reglement vastgesteld. Besloten werd aan alle kinderen der leden een penning te verstrekken, zonder welke niemand op het speelterrein wordt toegelaten, en welke zichtbaar op het terrein moet gedragen worden. Naar aanleiding van een opmerking door een der leden werd besloten dat de kinderen met geen messen op het terrein mogen komen, ter voorkoming van on gelukken. Wolfaartsdijk. Dhr J. F. van Wel heeft zijn benoeming tot lid van den Gemeente raad aangenomen. Borsselen. Gisteren vergaderde onder leiding van den heer Vingerling van Zuid- land de pas opgerichte afdeeling van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. Na een opwekkend woord van den heer Vinger ling, werd het Bestuur als volgt samen gesteld: Jb de Smit, voorzitter; H. Ver ijzer, secretaris; Joh. Barentsen, penning meester; W. Schipper en G. Schipper, bestuursleden. De afdeeling telt reeds 19 leden. Kwadendamme. Gistermiddag half vijf reed een wagen met paard bespannen op den weg nabij Kwadendamme. De wa- I gen werd bestuurd door J. van 't W., ter- I wijl in een bocht de wagen in de slooi terecht kwam. i'. kwam onder den wagen terecht en werd levensgevaarlijk gewond opgenomen. Hij moest naar het R.K. zie kenhuis te Goes worden overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Veere. Voor de zoo hoog noodige restau ratie van het bekende fraaie stadhuis alhier is door de gemeente en door de provincie Zeeland ieder f 10.000 beschik baar gesteld en ook het rijk zegde mede werking toe. Toch zal het bedrag nog niet voldoende zijn en de burgemeester, de heer H. Dronkers, heeft er zich daarom voorgespannen een comité bestaande uit vooraanstaande personen te vormen, om te trachten van verecnigingen en particu lieren gelden voor dit doel bijeen te bren gen. Aan den Commissaris der Koningin zal het eere-voorzitterschap worden aan geboden. Arnemuiden. Dinsdagavond werd al hier een gecombineerde ledenvergadering gehouden met de leden van de afdeelin- gen Middelburg en Vlissingen van den Ghff. M»taalbewerkêrebond. De voorzitter, dhr P. Meliefste, refe reerde over het onderwerp: „Zondagsrust en Zondagsarbeid". Op duidelijke wijze werd aangetoond, hoe in vroeger eeuwen ce Sabbath werd gevierd. Na de Joodsche f-abbathsviering op den zevenden dag raar het gebod Gods, kreeg men, door de opstanding van Christus, de Sabbaths- viering op den eersten dag der week, welke thans algemeen is geworden. On ze Zondagswet wordt niet stipt nageleefd, hoewel, in tegenstelling met andere lan den, de Zondag in ons land meer posi tief wordt gevierd. De Chr. vakbeweging stelt zich als taak stiptere naleving der Zondagswet, door onnoodigen arbeid op Zondag tot het uiterste te beperken. Bij den inspecteur der Arbeidsbe middeling staan in deze gemeente een 100-tal arbeiders ingeschreven als werk zoekenden. Zeker een getal, dat voor on ze gemeente niet zonder beteekenis is. Terneuzen. In een buitengewone alge meens ledenvergadering van de Coöp. Vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen G.A. alhier, werd zonder hoofdelijke stem ming besloten tot wijziging der statuten. nan bet eind der vergadering deelde de voorzitter, dhr G. Vogelvanger, mede, dat hij ondanks zijn aanstaand vertrek naar elders, het voorzitterschap der ver eeniging zou blijven waarnemen. Axel. Gisteren vergaderde de A R. kiesvereeniging, hoofdzakelijk om te spre ken over hetgeen gedaan is en getracht is te doen, door A. R. afgevaardigden in den Gemeenteraad in de afgeloopen pe riode. De bespreking werd ingeleid door wet houder Oggel, die verschillende zaken naar voren bracht. Op deze mededeelin- gen volgde een meer uitgebreide bespre king. Niet minder dan een 20-tal vragen werden gesteld. Deze werden zooveel mo gelijk door den spreker beantwoord. Het was een genoegen te hooren, dat de A. R. afgevaardigden, hoewel ze in prak tische zaken wel eens verdeeld waren, als het principiëele zaken betrof altijd schouder aan schouder stonden. De ver gadering had een zeer geanimeerd ver loop en was door 45 leden bezocht. De voorz. deelde nog mede, dat volgen de week Dinsdag de candidaatstelling voor den gemeenteraad plaats heeft. DE TROUWRING EN DE RIJKSVER ZEKERINGSBANK. Onder den titel „Poëzie schuilt overal" heeft de „Standaard" het volgende stukje: Poëzie is in alles te vinden. Is iets dorder en saaier denkbaar dan het Verslag omtrent den staat der Rijks verzekeringsbank en hare werkzaam heden? Het ligt voor ons, het statige rapport, dat in den loop der vorige week uit kwam met zijn tabellen vol cijfers, zijn opsomming van feiten en getallen. Ook de principieels beslissingen van het Bankbestuur en de rechtspraak wor den vermeld. Die vermelding nu is niet slechts leer zaam, maar brengt zoowaar nog een ge voelige snaar aan het trillen bij het weer geven van de jurisprudentie over het verband tuuschen ongeval en dienstbe trekking! De vraag kwam aan de orde of ver wonding door een trouwring bij het wasschen der handen als een ongeval in verband met de dienstbetrekking kan worden beschouwd. Het Bestuur van de Rijksverzekerings bank zei: neen; ook de Raad van Be roep; maar hoogste instantie, de Cen trale Raad van Beroep, besliste anders. Ziet hier, wat het Verslag er van meedeelt: „In tegenstelling met de meening van het Bankbestuur en den Raad van Be- ïoep achtte de Centrale Raad verband met de dienstbetrekking aanwezig, toen een werkman na afloop van het werk bij het wasschen zijner handen met den nagel van zijn linkerduim aan zijn trouw ring bleef haken en een wondje aan dien duim kreeg. De opvatting van Bankbe stuur en Raad van Beroep, dat het dragen van een ring een zuiver persoon lijke aangelegenheid is, welke met de dienstbetrekking niets te maken heeft, werd derhalve door den Centralen Raad niet gedeeld." Gelukkig achtten wij die beslissing! Ze gooit omver de prozaïsche opvat ting als ware de trouwring, het symbool der huwelijkstrouw, een lastig en onnoo- dig beletsel van den beroepsarbeid. Poëzie schuilt overal! Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Terhorne H. de Zwart te Wirdum; te Ouderkerk a. d. IJssel I. Kievit te Baarn. D s M. Visser f. Na een langdu rig lijden is te Schrans bij Leeuwarden in den ouderdom van 83 jaar overleden ds M. Visser, em.-predikant van de Geref. Kerk te Oosthem. Te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift Le Théatre Biblique k la Veille du Romantisme (1799 tot 1830) mei. A. L. C. Kromsigt geboren te Scherpe- nisse. Geslaagd voor machinisten-examen diploma A de heeren J. J. M. de Reeper en H. de Rooy, beiden te Vlissingen. Geslaagd voor doctoraal examen ge neeskunde te Utrecht dhr W. de Broekert te Goes, vroeger te Middelburg. I e heer C. I. Serlé, hoofd der school te Eikerzee, is in gelijke betrekking be noemd te Bruinisse en Zonnemaire. De laatste benoeming is door hem aangeno men. Bij vele menschen staat het zoo, dat men ze niet alleen moet hooren spreken, maar ze ook moet zien, als ze spreken Dan beginnen ze pas voor den hoorder te leven. Daarom zijn en blijven radio-redevop- ringen nooit meer dan een surrogaat. Mu ziek kan. men genieten, zonder dat men de uitvoerenden ziet, hoewel ook dat dik wijls de moeite waard is, maar een spre ker moet men niet alleen kunnen hooren doch ook kunnen zien. Dat laatste betee- kent heel wat. Er zijn menschen, die ook in hun pu bliek spreken veel weg hebben van een gramophoon. Dat zijn niet de prettigste die hun gehoor het meest begeesteren. Maar er zijn er, die men moet zien spre ken, anders kent men ze absoluut niet. Men moet hun gebaar zien, de wijze, waar op ze het contact met hun gehoor zoeken, de schittering van hun oog, en dan pas begint voor den hoorder goed te leven wat hij hoort. Hoe dikwijls hoort men b.v. niet zeggen: ik zou de Koningin wel Sens willen hoo ren spreken en haar daarbij ook willen zien. Zoo eens in het jaar spreekt zij te mid den van de leden der Staten-Generaal in de Ridderzaal de Troonrede uit. Dat hoo ren er maar weinigen en het is zeker inte ressant. Wij zien den dag ook nog wel dens komen, dat ook deze plechtigheid door de radio uitgezonden wordt, maar wie het dan hoort, heeft maar een flau we indruk van de werkelijkheid omdat hij mist de geheele sfeer, waarin zulk een woord gesproken wordt. Eiken dag weer brengen de couranten ons in deze weken voor Paschen langere of kortere verslagen van de Kamerver gaderingen, want zoowel de Tweede, als de Eerste Kamer zijn bezig de volksbe langen bij de Regeering te bepleitpn. Daar worden aan de beide zijden van het Binnenhof wat woorden gesproken, het is fameus. De doretigen laven op de jaarbeurs te Utrecht. Er was eens men kent waarschijn lijk het verhaal een knecht die een grooten kelder moest schoonmaken. Door een tooverwoord uit te spreken, gelukte het hem een bezemsteel aan het water- dragen te krijgen. Toen hij water te over had in den kel der en de bezemsteel weer in rust wilde brengen was hij echter het tooverwoord vergeten. En de steel draafde maar door. In zijn angst sloeg hij er met de bijl op los, evenwel met geen ander gevolg, dan dat nu de verschillende stukken van do bezemsteel water in den kelder gingen brengen. De man had krachten opgeroepen die hij niet meer wist te bezweren. Zoo gaat het meer in 't leven. Men zou haast zeggen, dat dit bij elke revolutio naire beweging het geval is. Op een ge geven moment raken de leiders het stuur kwijt. Ze hebben het tooverwoord verge ten. Toen de heer Albarda zich eenigen tijd geleden uitsprak over de houding van de S. D. A. P. bij een eventueele mo bilisatie kreeg hij van alle kanten ap plaus. Dat vonden vele partijgenooten prachtig. Maar nu gaan ze verder. Nu eischen ze maatregelen om een eventueele mo bilisatie te saboteeren. Van woorden willen ze tot d a d e n komen. En nu tracht de partijleiding te remmen. Men moet niet zoo hard van stapel loopen. Nu wordt wat velen die de woorden van Albarda als ernst opvatten, wenschen, als een hersenschim betiteld. Maar het is zeer de vraag of het op den duur lukken zal het vuur dat men zelf heeft gestookt te dooven en de be weging tot stilstand te brengen. Waar is nu het tooverwoord dat de revolutionaire krachten kan bedwingen? OPMERKER. Maar het blijft rustig, heel rustig. Op het Binnenhof zelf is het zoo rustig, dat daar de duiven, die men er den laatsten tijd nogal veel aantreft, door de voorbij gangers gevoed worden en zoo mak zijn, dat ze uit de hand eten. Die beesten snappen er totaal niets van, welke ge wichtige redevoeringen daar binnen wor den afgestoken. Ook daar beteekent zien spreken soms heel wat meer dan hooren spreken. Neem nu de leden van het tegenwoor dige extra-parlementaire Kabinet maar eens. Onze Minister-President is waarlijk wel iemand met groote oratorische gaven. In een eenigszins uitvoerig debat staat alles netjes op papier en hij tracht het zoo duidelijk mogelijk voor te dragen, waar bij dan soms het gezicht een zeer ver baasde uitdrukking aan kan nemen, als een der hoorders eens interruppeert. Zoo'n uitdrukking van: maar mijnheer, snapt u dat nu niet, 'tis toch zoo eenvoudig als het maar kan". Minister Ruys is in het debat het mooist om te zien, als hij bezig is zich een weinig boos te maken, of doet alsof. Dan bijt hij soms raak van zich af, maar overigens zijn z'n redevoeringen, als re gel, niet lang, maar ook niet uitmuntend door de geweldige kracht der argumen ten. Een geheel ander type is Minister de Geer. Wat de wijze van spreken betreft ta melijk droog, maar altijd trachtend ar gumenten te geven, of ook te weerleggen. Minster de Geer heeft soms een drogen humor, die den lachlust opwekt en die meestal echt oorspronkelijk is. Ilij is in het debat geen katje om zonder hand schoenen aan te pakken, want hij staat zijn mannetje en als hij eens een enke len keer een tegenstander goed van zich af wil slaan, dan verheft zich de stem en dan worden er klappen uitgedeeld, die raak zijn. Ja, iemand als Minister de Geer moet men niet alleen hooren, maar ook zien spreken. Dan wordt die figuur echt interessant, want tijdens een debat zit hij er soms zoo onbewogen bij, dat men wel eens geneigd is te den ken: slaapt de Minister nu of niet? Maar als hij uit z'n hoekje schiet, kan men zich gerust bergen. Minister Donner blijft voor de hoor ders van ministerieele redevoeringen een kruis. Hij beheerscht te materie zoo goed, dat hij er misschien te veel van weet en hij draagt zijn betoog voor met een rad heid van tong,die het luisteren tot iets zeer vermoeiends maakt. Onze Minister van Arbeid, de heer Ver schuur, is weer een geheel ander type. Die spreekt langzaam en houdt nogal van bloemrijke taal, waardoor hij wel eens in de knel komt, maar dat hindert niet zoo erg, want hij houdt van een geestige zet. Minister Deckers, de bewindsman van Defensie spreekt rustig en keurig. Hij is nu niet direct wat men noemt welspre kend, maar wat hij zegt, verzorgt hij uit stekend, soms met een soort pijnlijke zorg. En onze Minister van Waterstaat Mr Reymer, heeft de tong ook niet vast zitten. Meestal spreekt hij met de bril in de hand, want hij houdt er wel van iets op papier voor zich te hebben en dat voor te dragen, zonder dat men er al te veel van merkt. Minister Beelaerts van Blokland, die tegenwoordig Buitenlandsche Zaken be heert, kan als spreker allerminst wed ijveren met zijn voorganger, Jhr van Kar- nebe'ek, die keurig, zelfs „deftig" sprak, met name zijn Fransch. Als onze tegen woordige Minister van Buitenlandsche Zaken zijn redevoeringen niet voorbereid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2