No. 143 Donderdag 19 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Heudfikse Go's Bank N.V. Soes Bij Kiespijn Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Het begrootingsconflict te 's Gravenpolder. Buitenland Mijnhardt's Poeders Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" Directour-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lann* fforststrnat 70, Goos. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No- 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, !3.— Losse nummers 10.05 Priis der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. In het „Weekblad voor Gemeentebelan gen" schreef Mr P. A. Schwartz een ar tikel .pver de niet alledaagsche begroo- tingskwestie te 's Gravenpo.der, waarvan wij met toestemming van den schrijver hier de hoofdzaak laten volgen. De zaak waarom het hier gaat, is onzen lezers bekend. De Raad van 's Gravenpolder had op de begrooting voor jaarwedde van den veldwachter uitgetrokken een bedrag van f 1250, maar Gedeputeerde Staten wensch- ten dit te zien verhoogd tot f 1283.33. Volgens de nieuwe regeling, opgenomen door den Commissaris der Koningin in zijn circulaire van 30 Januari 1930, zou de jaarwedde vanaf 1 April namelijk moe ten bedragen f 1300. Eveneens werd door Gedeputeerde Staten overgenomen het voorschrift uit dit rondschrijven, dat de vergoeding voor woninghuur dient gesteld op minstens f 150, hoewel de Raad voor dit d >1 f 100 uittrok. Aan deze beide desiderata weigerden de vroede vaderen van 's Gravenpolder te voldoen, zich beroepend op 's Raads uitsluitende bevoegdheid, de financieele draagkracht der gemeente en den alge- meenen maatschappelijken toestand, die thans geen jaarwedde-verhooging zou ge- doogen. En ziedaar het conflict gekomen. De schrijver wijst er verder op, dat de Commissaris der Koningin door een regeling der veldwachtersjaarwedden op te maken, het initiatief nam tot een handeling, die blijkens het oordeel ook van de rechtspraak behoort uit te gaan van den Raad, om dan te vervolgen: „Merkwaardig is de wijze, waarop de Raad der Zeeuwsche gemeente, die haar rechten en bevoegdheden gekrenkt achtte, acte de presence verleende. Zich spiege lende aan de ervaringen van andere ge meenten in min of meer gelijke gevallen besloten de vroede vaderen van 's Gra venpolder, niet zonder oolijkheid, af te zien van toepassing van art. 209 der Ge meentewet en dus bij de Kroon geen voorziening te vragen. En van deze op zettelijke weigering om gebruik te maken van een door de wet expressis verbis toe gekend rechtsmiddel, werd zelfs aan Ged. Staten mededeeling gedaan I Het is vanzelf sprekend, dat een derge lijke houding van een Gemeenteraad af keuring .verdient. Wanneer een college van Gedeputeerde Staten in een geval als dit eene beslissing heeft gegeven, staan voor den Raad twee wegen open: óf men kan voorziening vragen bij de Kroon, óf men kan afzien van verder verweer, maar dan heeft men ook zich naar de gegeven uitspraak te gedragen. In 's Gra venpolder deed men echter noch het een, noch het ander. Een dergelijke gedraging van een orgaan als den Raad is onder geen enkele omstandigheid te billijken. Een college, dat aanspraak maakt op eer biediging van een rechtsinstituut als de autonomie mag zelf den wettelijken pro- cessueelen weg niet miskennen. Na deze recalcitrante houding van den Raad begonnen pas recht de moeilijkhe den. Want wel hadden Gedeputeerde Staten vóór den aanvang des jaars, toen zij hun beslissing omtrent de begrooting verdaagden, aan den Raad machtiging verleend om over de helft der uitgaaf posten te beschikken, maar intussclien schreed het jaar verder. De uitvoering van verschillende werken begon in het gedrang te komen. Een verzoek van den Raad aan Gedeputeerde Staten om mach tiging te verleenen tot het doen van en kele uitgaven buiten de begrooting (den eersten termijn van een bouwsom en kos ten van bestratingswerken) had geen suc ces. Gedeputeerden berichtten d.d. li April terecht, buiten de reeds verleende machtiging ex art. 211 Gemeentewet (de helft der uitgaafposten) geen machtiging te kunnen verleenen tot het doen van uit gaven. Intusschen was bet eerste halfjaar voorbij, en daarmee werd voor verschil lende uitgaafposten de betalingsgrens be reikt. En toen tegen het einde van Juli de ambtenaren der gemeente uitkeering hunner jaarwedden tegemoetzagen, zet ten Burgemeester en Wethouders, bij ge breke aan verdere machtiging, de uitbe taling stop. Het was voor deze nijpende casuspositie, dat ten slotte Gedeputeerde Staten bezweken: bij schrijven van 1 Augustus 1930 berichtten zij ingevolge art. 213, eerste lid, der Gemeente mafch- tiging te verleenen tot uitbetaling van alle jaarwedden, voor zoover daartegen overigens geen beletsel was. En toen nóg weer later het ingetreden najaar zijn in vloed deed gelden en ten gevolge van het niet-verwarmen der schoollokalen het schoolbezoek dreigde spaak te loopen, werd op 31 October eenzelfde machtiging verleend ten behoeve van uitgaven voor verwarming der scholen. De vraag dringt zich op: waaraan ont leenden Gedeputeerde Staten de bevoegd heid tot het verstrekken dezer nadere machtigingen? Het reeds eerder aange haalde art. 211 der Gemeentewet spreekt slechts van de helft der posten, en er is geen enkele bepaling aanwijsbaar, die de bevoegdheid zou verleenen verder te gaan. (Slot volgt.) Het echec te Geneve. Gisteren is de conferentie-Golijn ge-' sloten met de aanneming van het proto col, waarin de mislukking der conferen tie wordt vastgesteld. Colijn zeide in zijn sluitingswoord, dat hij geen lijkrede over de handelsconven tie wilde uitspreken. Waar datgene wat hij nog over de conventie zou kunnen zeggen, echter niet anders dan een lijk rede zou kunnen zijn, wilde hij maar lie ver heelemaal hierover zwijgen, hetgeen in dit geval de beste welsprekendheid was. Colijn wilde echter van de conferen tie geen afscheid nemen, zonder iets in het algemeen te zeggen over het econo mische leven van thans bijna vier jaren Colijn meende dat iedereen zal moeten erkennen, dat men heelemaal gefaald heeft in de pogingen om de aanbevelin gen der economische wereldconferentie te verwezenlijken. Wat de toekomst betreft kon Colijn slechts de hoop uitspreken, dat de lan den die thans met 1 April de vrijheid zullen hebben teruggekregen, om han delsverdragen op te zeggen, van die vrij heid geen gebruik zullen maken. Indien de regeeringen, ofschoon zij niet langer tot de handhaving van de handelsverdragen verplicht zijn, deze thans toch vrijwillig handhaven, behoeft men alle hoop nog niet op te geven, dat de Europeesche commissie in haar zit ting van Mei de middelen nog zal vin den, om het doel te bereiken, waarin deze conferentie niet is geslaagd. De Engelsche en Fransche gedelegeer den hebben hierna de hoop uitgesproken, dat het woord van afscheid van Colijn niet beteekende een woord van vaar wel, doch slechts een tot weerziens. Colijn heeft de gedelegeerden in vier jaren tijd zoo gewend aan zijn wijze, krachtige vertrouwensvolle en geduldige leiding, dat zij den voorzitter, in wien allen het grootste vertrouwen stellen, niet kunnen missen. Colijn antwoordde, dat niemand zeg gen kan, wat de naaste toekomst brengen zal, maar dat de toestand nog belangrijk zal moeten verbeteren, voordat nieuwe pogingen ondernomen kunnen worden. Hierna werd de conferentie gesloten. De verlaging der ambtenaarssalarissen in België. In den loop van het debat in de Bel gische Kamer over de verlaging van de ambtenaarssalarissen, zeide de eerste- minister, dat hij voorgoed een einde wilde maken aan de stijgingen en dalin gen. De regeering kan de toepassing van den maatregel niet uitstellen, omdat zij verantwoordelijk is voor den toestand van het land. Zij is niet verantwoordelijk voor de crisis die het land getroffen heefl en die de inkomsten uit de belastingen verminderd heeft. Zij is van meening, dat zij een beroep moet doen op alle burgers. De toestand is ernstig voor de arbeiders in particu liere bedrijven. Het is rechtvaardig, dat zij, die veiligheid genieten, en zelfs in tij den van crisis hun toestand zien verbe teren toestemmen in een verlaging van tractementen en salarissen. Er is een voorstel ingediend om over te gaan tot de orde van den dag. Jaspar heeft aanneming van deze resolutie ge- eischt en de kwestie van vertrouwen ge steld. Vanmiddag zal over deze motie ge stemd worden. De minister van financiën, Houtart, deelde mede, na een nieuwe berekening te kunnen verklaren, dat de kleine be ambten, die 15.000 frs. per jaar verdie nen, bij toepassing van den nieuwen maatregel, die 1 April in werking zal treden, niets zullen verliezen. Het hoog ste in België bereikte indexcijfer was 897; nu is het reeds met 52 punten ge daald en de minister verwacht, dat het omstreeks 1 April met 90 punten of 10 pGt. zal zijn afgenomen. Een verlaging der salarissen met 6 pCt. acht hij dus geenszins overdreven. Deze zienswijze werd echter in den verderen loop van het debat niet alleen door de oppositie, maar ook door den Brusselschen liberaal Mun- deleer bestreden. De vergoeding der Belgische Kamer leden. De financieele commissie van de Ka mer heeft met 15 tegen 11 (socialisti sche) stemmen besloten de vergoeding der leden van de Kamer, die thans 42.000 frs. bedraagt, met 10 pet. te verlagen. De vergoeding der Senatoren (28.000 frs.) blijft onveranderd. Hevige vechtpartij in het Hambui'gsche parlement. Bij de opening van de gistermiddag gehouden vergadering van het Hamburg- sche parlement ontstond een bloedige vechtpartij tusschen communisten en na- tionaal-socialisten. De communisten, die op de plaats van hun vermoorden frac tiegenoot Hennig een grooten krans met roode bloemen en lange roode linten badden gelegd, gingen op bet oogenblik waarop zij in de zaal verschenen, de aanwezige nationaal-socialisten te lijf Er werd met zooveel verbittering gevoch ten, dat de overige afgevaardigden het niet waagden tusschenbeide te komen. Een aantal agenten van politie, onder leiding van een officier, moesten de orde herstellen. Zeven communisten werden door den president voor den duur van 1 en 2 maanden van de vergaderingen uit gesloten. Nadat de gemoederen tot bedaren wa- ren gekomen bracht president Leuteritz, sociaal-democraat, hulde aan de nage dachtenis van Hennig. Staande luister den de afgevaardigden naar zijn woor den. Leuteritz betreurde deze misdaad, gepleegd op het grondgebied van Ham burg. De gebeurtenissen, die zich in de laat ste dagen te Hamburg hebben afgespeeld zijn nadeelig voor het prestige, dat Duitschland als cultureel volk in de we reld geniet. Spreker hoopte, dat deze moord, die door politieke onverdraag zaamheid is veroorzaakt de oogen zal openen van diegenen, die steeds weer ge weld in den politieken strijd prediken. Na de rede van den president bracht een der communisten een drievoudig Rood front uit op den vermoorden afgevaar digde Hennig. De nationaal-socialisten terug in den Rijksdag? In verband met het feit, dat de Mid denpartijen van den Rijksdag den wensch te kennen hebben gegeven, dat het Pool- sche handelsverdrag nog binnen zeer afzienbaren tijd in het Parlement zal worden afgehandeld, wordt van de zijde van de „Nationale Oppositie" vernomen, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de 151 afgevaardigden, die uit den Rijksdag vertrokken zijn, groepsgewijs zullen terugkeeren en aan de stemming deelnemen, waarna zij weer het Parle ment zullen verlaten. Over de mededeeling der nationaal- socialisten, dat zij voor de besnreking van het Duitsch-Poolsche handelsver drag in den Rijksdag zullen terugkeeren, is men in parlementaire kringen zeer verbaasd, daar ook bij de partijen van het midden, op welke de nationaal-so cialisten zich beroepen, niets bekend is van het voornemen, om dit verdrag nog in den loop van deze zitting af te hand©- len. De Staatspartij heeft weliswaar de regeering verzocht, dat dit zou gebeuren maar het Kabinet heeft geen aanstalten getroffen, om aan dit verzoek tegemoet te komen. Ook van een verandering in de plannen der regeering is hun, die daarvan op de hoogte zouden moeten zijn, niets bekend. Bovendien is een afhandeling van dit verdrag ook technisch niet meer moge lijk. De Duitsche sociaal-democraten en de pantserkruiser. De sociaal-democratische Rijksdag fractie deelt mede, dat zij kennis heeft genomen van een rapport over de onder handelingen met de Rijksregeering. Na een ampele discussie werd met het oog op den algemeenen toestand besloten tot stemmenonthouding in de kwestie der bouwtermijnen van den Pantserkrui ser B. Volgens een nader bericht geldt dit besluit evenzeer voor de tweede als voor de derde, definitieve, lezing van hel wetsontwerp. Gandhi en de fabrikanten te Bombay. Gandhi en de katoeufabrikanten te Bombay zijn gisteren tot overeenstem ming gekomen nopens staking van de boycot-beweging op voorwaarde van we- der-uitvoer der aanwezige voorraden. Er is een maatschappij opgericht met 187.000 kapitaal, die de voorraden heeft overgenomen en voor den uitvoer uit Indië zal zorgen. Gandhi en de Con grespartij zullen het posten staken en den boycot opheffen, maar de fabrikan ten zullen tenminste 80 procent in Indies zelf geweven garens en katoenen halffa brikaten in hun fabrieken gebruiken. Loonsverlaging. Er is een overeenkomst tot stand ge komen tusschen de directeuren van vier groote maatschappijen in Engeland en de ruim 100.000 arbeiders uit de werk plaatsen, magazijnen en administratie- afdeelingen. De directeuren hebben hun eisch van 6^ procent loonsverlaging lei- ten vallen en genoegen genomen met een algemeene reductie van 41/s procent, met dien verstande, dat daardoor geen enkel loon van een volwassen arbeider onder de 40 shilling per week zal dalen. De directeuren zullen niet minder dan vijf dagen per week laten werken. Dit com promis beteekent een algemeene gemid delde verlaging van 10 stuiver in het pond en is veel voordeeliger voor de ar beiders dan de directeuren eerst voorge steld hebben. Korte Berichten. De aardmassa in de Alpen van Sa- voye is thans tot stilstand gekomen, zoo dat op het oogenblik geen verder gevaar voor de bevolking bestaat. Het water, waardoor de aardmassa éér. groote massa slik was geworden, heeft een uitweg naar de rivieren gevonden, zoodat men het grootste gevaar thans ge weken acht. In een gemeente in het Zuiden van Engeland ontstond brand op de slaap zaal van een tehuis voor kinderen. Het gelukte de kinderen te redden, doch drie hunner hadden zulke ernstige brand wonden gekregen, dat zij spoedig daarop stierven. Aan de Noordkust van Noorwegen is een Noorsch vrachtschip gestrand. Van de bemanning zijn zes leden verdronken. en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde U spoedig helpen: Mijnhardt's Kiespijn poeders. Grieppoeders. Hoofdpijn poeders. Verkoudheidspoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheu- matiekpoeders. Op poeders en doos staal, de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Uitkeering hagelschade in N.-Brabant. Het nationaal comité voor natuurram pen zal aan den burgemeester van Zeven bergen alsnog een bedrag van f 22.320 ter hand stellen, om te worden uitgekeerd aan slachtoffers v&ii den hagelslag, welke op Binnenland. De sigaxetten-opcenten in de Tweede Kamer. Goede zaken op de Jaarbeurs. Zeeland en de uitvoering der Tarwewet. Buitenland. Het economisch echèc te Genève. Loonsverlaging in Engeland en België. Het optreden van Ghandi. Vechtpartij in het Hamburgsche parle ment. 12 Juni 1930 Zevenbergen en omstreken heeft geteisterd. Deze tweede uitkeering is bestemd voor de landbouwers onder Ze venbergen en Klundert, die wel tegen ha gelslag onderling verzekerd waren, maar die óf veel te laag waren verzekerd óf de premie niet konden betalen. Dezen worden nu met de niet verzekerde slachtoffers gelijk gesteld, aan welke laatste catego rie reeds f 70.000 is uitgekeerd. Uitvoering van de Tarwewet. Op de volgende vraag van den beer Braat: Ls de minister bereid mee te deelen of 'hij maatregelen neemt om alsnog de tarweverbouwers van het oogstjaar 1930, zoowel voor de reeds verkochte, alsook voor de nog niet verkochte tarwe, te sub sidieeren of te steunen? heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: Over de vraag of, en, zoo ja, in hoe ver de tarwe-oogst 1930 in de uitvoering van de Tarwewet 1931 zal kunnen wór den opgenomen, wordt overleg gepleegd met verschillende land'bouworganisates. Wanneer dit overleg zal zijn beëindigd, zal de ondergeteekende zijn standpunt ten deze kunnen bepalen. Begrafenis oud-Minister De Waal Malefijt. Gistermiddag te 2 uur heeft op de be graafplaats te Katwijk aan den Rijn de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk oversohot van den heer De Waal Malefijt, oud-minister van Koloniën, oud lid van de Eerste en Tweede Kamer en oud- burgemeester van Westbroek en Achttienhoven en Katwijk. Een groot aantal vrienden, partijge- nooten en andere belangstellenden woon den de begrafenis hij. Onder de aanwezigen werden opge merkt: Jhr mr O. E. W. Six, secretaris generaal van het departement van Kolo niën, als vertegenwoordiger van den minister, die door ambtsbezigheden was verhinderd; mr H. Th 's Jaccb, commis saris van de Koningin in Utr ht en jhr E. G. G. Quarles van Ufford, g.-Jfier; jhr mr H. A. van Karnebeek, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland; mr P. E. Briët, lid van de Eerste Kamer; den heer 'Colijn, burgem. van Boskoop en prof. dr H. H. Kuyper, rector magnificus der Vrije Universiteit. In den stoet kwamen voorts mede: de oud-GouverneurGeneraal van Ned. Indië A. W. F. Idenburg, de oud-minister van Oorlog J. J. C. van Dijk; dr J. Schok'kinjg, burgemeester van Katwijk en alle leden van den gemeente raad. Nadat de kist grafwaarts was gedragen door bestuursleden van de A.R.-kiesver- eeniging werd het woord gevoerd door ds H. Meyering, die aan het sterfhuis reeds een rouwdienst had gehouden. Daarna sprak de heer Idenburg, cud-Gouverneur- Generaal van Ned. Indië, namens de Vrije Universiteit, de A.JR. partij en de A.-R. Tweede Kamer-fractie, wier leider, oud minister Heemskerk, zoo 'graag zijn vriend en collega uit zijn kabinet van 1909 ter ruste had helpen dragen, maar die aldus spr. om zijn hoogen ouderdom daarvan had moeten afzien. Overal waar hij werkte liet hij1 een lichtend spoor en wij blijven aan hem denken als een trouw vriend, een kloek strijder, als een man, die de nooden van het vol'k op het hart droeg. Spr. eindigde met een persoonlijk woord tot de familie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1