No. 142 Woensdag 18 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's BankN.V. Goes Vergeet niet Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Buitenland tijdens de schoonmaak Binnenland. Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. Agentschap Ass.-Mij „De Nederlanden van 1845" „Fatum"„Labor" Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUID Elft A. Bureau: Lange Corststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. V Statenverkiezing en onderwijs. De verkiezing voor de Prov. Staten is van beteekenis ook. voor tal van zaken, die niet direct verband houden met bet Pro vinciaal bestuur. Wij denken hierbij o.a. aan bet onder wijs. Er is de financieele gelijkstelling tus schen openbaar en bijzonder onderwijs. Daaraan valt nu eenmaal niets te ver anderen. Maar toch zien we nog voort durend boe door tal van. gemeentebestu ren getracht wordt aan de bepalingen van de wet te ontkomen en de ontwikkeling van bet bijzonder onderwijs tegen te hou den. Gelukkig: er zijn nog rechters in Den Haag en ook in Middelburg. Telkens weer worden Gedep. Staten ge roepen zich uit te spreken over geschillen betreffende de uitvoering van de wet op bet Lager Onderwijs, ende onwillige gemeentebesturen tot de orde te roepen. Alleen reeds met bet oog 'hierop kan de samenstelling van bet college van Ged. Staten voor ons geen onverschillige zaak zijn. Welnu, bij de verkiezing op 22 April a.s. wordt in beginsel ook beslist over de verkiezing van Gedeputeerden. Dat mogen we niet uit het oog ver liezen. Er zit aan den uitslag van de Staten verkiezingen heel wat meer vast dan menigeen denkt. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE MISLUKT. Engeland heeft den genadeslag gegeven. De onderhandelingen der in de econo mische conferentie van den Volkenbond te Genève vergaderde Europeesche regee ringen over de Handelsconventie van Genève van 24 Maart 1930, zijn mislukt. De economische conferentie heeft in haar zitting van gistermiddag vastgesteld, dat de conventie niet in werking gesteld kan worden. Door de mislukking der handelscon ventie hebben ook die Staten hun vrijheid van handelen teruggekregen, die de han delsconventie reeds geratificeerd hadden. De beslissende wending, die tot het échec heeft gevoerd, werd veroorzaakt door het protest van Engeland tegen het in werking treden der conventie. Op een navraag van den voorzitter Golijn verklaarden daarop de vertegen woordigers der Staten, die de overeen komst reeds geratificeerd hebben, dat zij geen r ©gelijkheid zagen de conventie in werking te stellen. De beslissing der conferentie kan ten gevolge hebben, dat thans in de handels betrekkingen der Europeesche Staten een toestand van onzekerheid intreedt. Omtrent de mislukking van de econo mische conferentie wordt nog gemeld: Alles wijst er op, dat de conventie zon der in werking te zijn getreden, haar eigen dood zal sterven, oOk al zal er geen officieele overlijdensacte zijn. Het merk waardige is, dat op het oogenblik, waarop de zaak nog scheen gered te kunnen wor den, juist het land, dat in 1929 het initia tief genomen had tot de Volkenbondsbe moeiingen, die tot de handelsconventie hebben geleid, namelijk Engeland, aan de hoop de conventie nog te redden, een einde heeft gemaakt. Het was 'Colijn bij de pri vate besprekingen, die hij met de voor naamste gedelegeerden, onder andere ook met dr Nederbragt, gehouden had, bijna gelukt overeenstemming over een laatste reddingsplan te bereiken. Helaas, andere moeilijkheden bleken onoverwinnelijk. De Engelsche regeering vindt blijkbaar, dat zij de andere landen thans tijd genoeg gelaten heeft om van een verbetering van hun inzichten over de handelspolitiek te doen blijken, en de Engelsche regeering weigerde thans langer eenige verplichting harerzijds op zich te nemen om de tegen woordige Britsche handelspolitiek te handhaven, zoolang Engeland niet al thans redelijke uitzichten gekregen heeft, dat de zeven protectionistische landen tot wie Engeland het verzoek om tariefver laging heeft gericht, inderdaad daaraan gevolg zullen geven. Hoezeer men het be grijpen kan, dat Engeland zijn geduld heeft verloren, toch blijft het zeer te be- treuren, dat Engeland daarvan blijk ge geven heeft juist op het oogenblik, nu na heel wat moeite eindelijk de spoedige in werkingtreding der handelsconventie mogelijk scheen. De verklaringen van de Duitsche en Fransche gedelegeerden hielden reeds waarschuwingen in, dat de dood van de handelsconventie de Engelsch-Duitsche en Engelsch-Fransche onderhandelingen over tariefverlaging belangrijk zou bemoeilijken. Dit is wel het meest 'bedenkelijke van de mislukking dezer conventie, dat, al staat het nog niet vast, dat de conventie op 1 April gestorven zal zijn, vermoedelijk de meeste regeeringen zich toch niet langer door de conventie, ook zelfs niet meer mo reel, gebonden zullen gevoelen. Het hek is dan van den dam en de vooruitzichten voor een Europeesche eco nomische samenwerking schijnen thans somberder dan ooit. Duitsch spoorwegmateriaal voor Rusland. De directie van de Sowjet-Russische spoorwegen heeft de rijksspoorwegmaat schappij medegedeeld, dat ze de onder handelingen over het koopen van Duit sche locomotieven en wagons eind Maart zal hervatten en ten einde hoopt te kun nen voeren. Er is sprake van de levering naar Rusland van 500 locomotieven en 5000 wagons voor een waarde van 4050 millioen mark. Zooals reeds onlangs ge meld, zullen de wagens en locomotieven bij Duitsche fabrieken voor de Russische rails worden veranderd. De ramp van de Viking. Kapitein Kean, van de Viking gelooft, dat degenen, die zich op het voorschip bevonden, ongedeerd gebleven zijn en zich op ijsschotsen gered hebben. Hij had den indruk, dat het achterschip door de ont ploffing uiteen gereten is. In de duister nis zag men roerlooze gedaanten op de ijsschotsen liggen en van alle kanten weerklonk hulpgeroep. Door den brand, die op de ontploffing volgde, kon nie mand iets van het zijne redden. Daar zich op het eiland geen voorra den levensmiddelen bevinden, lijden de geredden honger. Het eerste reddingsschip kon eerst te gen den avond op de plaats van het on geluk zijn. Volgens een ander telegram zijn de overlevenden door de bewoners van Hor- se Island onder dak gebracht. Vele gered den zijn gewond of ziek van de doorge stane ellende. De toestand van den ka pitein is ernstig. De bootsman ligt nog altijd met een zware beenbreuk op een ijsschots en kon nog niet gered worden. Het gebrek aan geneesmiddelen laat zich sterk gevoelen. Volgens een bericht uit St Johns heeft de officiëele telling der overlevenden van het ongeluk met de Viking aan het licht gebracht, dat nog 39 man vermist wor den. Bezuinigingen in Engeland. Mac Donald kondigt de instelling aan van een. commissie, uit alle partijen ge vormd, teneinde den kanselier van de Schatkist adviezen te verstrekken omtrent alle mogelijke bezuinigingen in de natio nale uitgaven. Dit is het resultaat van de op 11 Fe bruari door het Lagerhuis aangenomen motie bij het debat over de conservatieve motie van wantrouwen „wegens de voort durende toeneming dér openbare uitga ven". Sabotage In Rusland. De „Osservatore Romano" verneemt uit Riga, dat vreemde ingenieurs, Duit- schers en Amerikanen, die in de metaal industrieën in Rusland werkzaam wa ren, hun contract met de regeering heb ben opgezegd en het land hebben verla ten, omdat het onmogelijk is met steeds saboteerende arbeiders rendeerend werk tot stand te brengen. Bovendien heeft de regeering de be paling van hun contract niet nageleefd, volgens welke een deel van het salaris maandelijks aan de familie der inge nieurs in Duischland zou gestuurd wor den. Agitatie In Britsch-lndië. Communistische elementen, leden van Uw handen ook vooral 's avonds in te wrijven met Purol, d'an blijven ze, ondanks al het natte en ruwe werk, toch gaaf en zacht. PUROL doos 30 ct. Bij Apoth. en Drag. de organisatie „De Roode Vlag", hebben hevige incidenten verwekt tijdens een vergadering in het district der katoen spinnerijen, waar Ganhdi het woord zou voeren. De communisten beklommen het spreekgestoelte rukten de congresvlag naar beneden en heschen de roode vlag onder het geroep „Weg met het con gres, weg met Gandhi"! Vrijwilligers slaagden er echter in, de congresvlag op haar plaats te zetten. Vervolgens hield Gandhi zijn redevoe ringen, waarbij hij echter voortdurend door interrupties en geschreeuw werd onderbroken. Philips contra Telefunken. Gisteren heeft het Kartellgericht te Berlijn uitspraak gedaan in het geschil tusschen Telefunken en Philips, waarbij Philips volledig in het gelijk werd ge steld. Dit beteekent o.m., dat de ver koop van radio-apparaten in Duitsch- land door Philips wederom geheel ge oorloofd is. Korte Berichten. Uit Moskou wordt gemeld, dat ten gevolge van overeenkomsten tusschen de arbeidersvereenigingen en. de sovjet- regeering de Paaschdagen werkdagen verklaard zijn en dat alle werklieden, die zich op die dagen niet op hun werk zullen melden onmiddellijk ontslagen zullen worden. Te Canton is een communistische samenzwering onder de Chineesche re- geeringstroepen ontdekt. Te Swatow zijn 73 officieren en manschappen zonder vorm van proces doodgeschoten, terwijl 100 andere nog betzelfde lot wacht. Te Athene is plotseling een alge- meene bakkersstaking uitgebroken. De regeering heeft echter besloten, in elk geval zorg te dragen voor de broodvoor ziening der hoofdstad en heeft daarom beslag doen leggen op alle bakkerijen in Athene. Volgens een bericht uit Moskou woeden op de Zwarte Zee weer zware stormen, zoodat het scheepvaartverkeer groote belemmeringen ondervindt. Op nieuw zijn vele schepen .gestrand. Door de hevige regens van den laatsten tijd en het smelten van de sneeuw zijn de rivieren in Joego-Slavië sterk gezwollen. De Save is buiten haar oevers getreden en heeft het land op sommige punten 10 K.M. ver onder wa ter gezet. In den gemeenteraad van Essen is het den laatsten tijd zoo herhaaldelijk tot tumult gekomen, dat het gemeentebe stuur in de zaal een sirene heeft laten aanbrengen om zoo noodig weerbarstige leden, die doorspreken ook als de voor zitter hun het woord heeft ontnomen, te overstemmen. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 9 dezer het recordcijfer van 2.691.737, d.i. 57.163 meer dan vorige week en 1.127.930 meer dan verleden jaar. De Postvlucht op Indië. Het retourvliegtuig, de P.H.A.F.K, gezagvoerder Jan Hondong (van Batavia 6 Maart), is gisteren om 5.45 van Gaïro vertrokken, om 7 uur te Aboukir geland, weer weggegaan om 7.20 en om 9.20 te Mersamatru aangekomen. Veertig minu ten later vertrok de A.F.K. weer en kwam om 15.15 te Athene aan. Alles in orde; heden verder. Wegenverbetering op Flakkee. Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwer pen ingediend tot verklaring van het al gemeen nut der onteigening voor de ver betering van den weg van Dirksland naar Sommelsdijk in de gemeenten Dirksland, Melissant en Sommelsdijk en voor de ver betering van den weg van Sommelsdijk naar N. Tonge in de gemeenten Sommels dijk, Middelbard» en N. Tonge. De Arbeidswet voor het Slagersbedrijf. De besturen van de R.K. Ohr. en Moderne Bonden van arbeiders in 'het slagersbedrijf, 'hebben tot den minister van Arbeid een adres gericht, in verband met de handhaving van de Arbeidswet. Het is, naar de besturen den Minister berichten, een groote moeilijkheid gewor den, dat b.v. in het derde district van de arbeidsinspectie geen processen-ver baal meer worden opgemaakt bij over treding inzake arbeidsduur en anderszins, op grond van het feit, dat deze bij de rechterlijke instanties geen doorgang vinden. De besturen hebben den Minister in be doeld schrijven dringend om een audiën tie verzocht. Opcenten Tabaksaccijns op sigaretten. Bij tweede nota van wijziging van het wetsontwerp inzake aanvulling van de leeningwet 1914 en heffing van opcenten op den tabaksaccijns op sigaretten wordt voorgesteld de invoering der nieuwe hef fing in plaats van op 1 April te stellen op 1 Juni 1931, daar verwacht wordt dat voor het gereedmaken en distribueeren Vein de voor de uitvoering van de wet be- noodigde aanvullingszegels een zoodanige tijd vereischt wordt, dat de invoering der nieuwe 'heffing veiligheidshalve niet VToe- ger gesteld moet worden dan op 1 Juni. Voorts wordt het wenschelijk geacht met het oog op de ter uitvoering van de wet uit te vaardigen voorschriften dat de wet zoo spoedig mogelijk na haar tot standkoming in werking treedt weshalve aan het ontwerp een nieuw artikel VIII wordt toegevoegd luidende: „Deze wet treedt in werking met in gang van den dag na dien barer afkon diging." EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gisteren de be handeling van de Justitiebegrooting voort gezet. Bij den aanvang der vergadering heeft de voorzitter een woord van herin nering gewijd aan de nagedachtenis van den heer De Waal Malefijt. Namens de Regeering sloot de Minister van Binnenl. Zaken zich daarbij aan. TWEEDS KAMER. De Tweede Kamer heeft gisteren do behandeling van 'de Octrooiwet ten einde gebracht. Het ontwerp werd met 57 te gen 9 st. aangenomen. DE UITVOERING VAN DE TARWEWET De landbouw wordt zelf bij de uitvoering betrokken. Het „Hbld" geeft een aantal bijzonder heden omtrent de uitvoering van de Tar- wewet, zooals de heer S. L. Louwes door de Regeering met de regeling belast, na gepleegd overleg met de organisaties, zich die denkt. Hierbij is uitgegaan van de idee, dat er een „tarwe-organisatie" moet worden gesticht en wel zóó, dat in iedere provin cie, (behalve in die waar weinig tarwe wordt geteeld en die gecombineerd wor den met een aangrenzende, Drente, Utrecht en Overijsel) door de centrale landbouworganisaties een gemeenschap pelijke tarweorganisatie zal worden ge sticht. Deze acht organisaties zullen dan te zamen weer een „Tarwe-Centrale voor Nederland" vormen, waarvan de heer S. L. Louwes, secretaris der Overijsselsche Mij. van Landbouw, die gedurende de mobilisatie in het Rijksgraanbureau zat, voorzitter zal worden. Voor de overige uitvoering menging in meelfabrieken en eventueel door meel- importeurs komt een afzonderlijk ap paraat. Na verschijning van den desbetreffen den Alg. Maatregel van Bestuur, zal de regeering deze Tarwe Centrale offici eel erkennen en wel zoo, dat als binnen- landsche tarwe alleen en uitsluitend zal worden erkend tarwe, welke geleverd zal worden door dit uit de landbouw-orgaai- Binnenland. De uitvoering van de Tarwewet. Te Neede een auto door een trein ver morzeld. Buitenland. De economische besprekingen te Genève mislukt. De ramp van de Viking. Het aantal werkloozen in Engeland hoo- ger dan ooit. Agitatie in Britsch-lndië. saties gevormde lichaam. De regeering zal daarbij een super-controle uitoefenen. Deze Tarwe-Centrale zal voor gehéél Ne derland optreden als verkooper van tar we, terwijl als kooper zal optreden hoofd zakelijk één meelfabrikant, die ook voor zijn collega's zal koopen. Bij de zoo belangrijke vasts 'ling van den tarweprijs zal het dus in hoofdzaak gaan tusschen den voorzitter van de Cen trale, Ir Louwes en diens meelfabrikant, die samen den prijs en de classificatie der tarwe-prijzen zullen moeten accor- deeren. Daarbij zal als maatstaf worden aangenomen een door de Regeering aan gegeven richtprijs en wel i 12 per 100 K.G. tarwe voor den boer. Het ligt in de bedoeling (de minis ter heeft nog geen besluit genomen), de Tarwewet ook van toepassing te doen zijn op de nog op de boerderijen aanwe zige voorraden tarwe uit den oogst 1930. Deze zal geïnventariseerd worden door plaatselijke commissies. Daartoe zul len aan de boeren vraag-formulieren wor den uitgereikt, die voor het geheele land uniform zijn en opgemaakt door een rechtskundige; de boeren moeten daarop aangeven, hoeveel bunder tarwe zij in 1930 hebben verbouwd, hoeveel tarwe zij hebben verkocht daarvan en aan wien, hoeveel zij nog in voorraad hebben, hoe veel eigen zaaizaad zij reeds hebben ver bruikt en hoeveel tarwe en van wien zij hebben bijgekocht. "Wanneer men op deze wijze een goede inventarisatie zal hebben verkregen, geeft de Centrale aan de acht provinciale orga nisaties op, hoeveel en wanneer, van wel ke kwaliteit en op welke adressen zij de tarwe moeten afleveren. De provincialen verdeelen die hoeveelheden dein weer op grond van hun inventaris-lijsten over de verschillende plaatselijke afdeelingen, die dan volgens de monsters moeten leveren. De keuring der monsters zal ge schieden door de provinciale organisa ties en wanneer de geleverde partijen dan niet aan die monsters voldoen, worden ze geweigerd doe? de aan te stellen contro leurs. Neemt de controleur een partij aan, doch weigert de meelfabriek haar te aan vaarden, dan beslist een arbitrage-com missie. Omtrent de vraag, wanneer het begint, zegt het „Hbld" dat dit een moeilijke vraag is, want.... als men te vroeg begint is het nog aanwezige restje van den ouden oogst al lang opgesoupeerd vóór.de nieuwe er is! En dan zou men in dien tusschentijd het heele maal- en menggebod weer een poosje moeten stop zetten wegensgebrek aan inlandsche tarwe I De heer Louwes nu heeft verder uitge rekend, of geschat dat er nog een oude voorraad moet zitten, genoeg voor vier maanden, tenminste als de regeering een laag maalcijfer decreteert. Dat heeft bovendien het voordeel, zoo wordt verder geredeneerd, dat de bakkers en het brood etende publiek al vast wat geleidelijk er aan „wennen". De kwestie is dus: hoe lager het maalcijfer, hoe eerder men kan beginnen, want dan kan men de bestaan de voorraden verdeelen over een langere periode, tótdat de nieuwe oogst komt, n.l. 15 September October. Alles wat hier is meegedeeld moet nog ministerieel worden goedgekeurd. Het zijn dus nog slechts voorloopige plan nen, die nog nader in een algemeenen maatregel van bestuur moeten worden vastgelegd,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1