Ingezonden stukken Land- en Tuinbouw Een rouwdienst, geleld doorde Koningin. Ten p&leize Het Loo ia overleden Moj. H. W. Stegeman, opzichteres van het office der hofhouding van H. M. de Koningin. In de kapel in het paleis is een plech tig samenzijn gehouden ter nagedachtenis van Mej. Stegeman, welke plechtigheid onder leiding stond van H. M. de Konin gin en H. K. H. Prinses Juliana en werd bijgewoond door leden der Hofhouding, leden van het personeel van H. M. de Koningin te Het Loo, Den Haag en Am sterdam, familie en eenige kennissen van de thans ontslapene. Geopend werd met het gezamenlijk zin gen van een gezangvers. Vervolgens las de Prinses een toepasselijk gedeelte uit den Bijbel voor. Weer werd gezongen, waarop H. M. de Koningin het woord nam. Zij gewaagde er van hoe heerlijk het was, dat Mej. Stegeman was verscheiden in de hope des Eeuwigen Levens. Nog werd een lied gezongen, waarop de Koningin de plechtigheid sloot met het bidden van het Onze Vader. De lijk kist, die in de kapel opgebaard stonid, was bedekt met bloemstukken van de Konink lijke Familie. Zaterdagmorgen kwart voor 9 vond 'n rouwdienst plaats. Op verlangen van de overledene was het Ds C. M. Luteyn, pre dikant der Ned. Herv. Gemeente van Apeldoorn en Het Loo, die de lijkrede hield. De beide Vorstinnen waren wederom tegenwoordig, verder leden der hofhou ding, personeel, familie en kennissen. Het lijk werd toen het paleis uitgedra gen. Per auto is het naar Amsterdam overgebracht. Eenrijkekluizenaar.s t e r. Ella von Wendel, waarschijnlijk de rijk ste vrouw ter wereld, is te New York overleden. Zij was 78 jaar en 75 jaar heeft zij gewoond in het baksteenen hee renhuis, dat haar grootvader liet bou wen op de plek, waar nu het drukke ver keer van New Yorks voornaamste winkel straat, Fifth Avenue, voorbijraast. Een half jaar geleden is de zuster van. miss Ella von Wendel gestorven. De twee zusters leidden een leven van kluizenaar- sters. Zij hadden geen telefoon en waren nooit in een lift geweest. Miss Ella was de eenige overlevende van een gezin van zes zusters en éón broer. Zij erfde enorme onroerende goe deren van haar familie, waarvan hot eerste door haar grootvader was gekocht. Het familiemotto was: steeds koopen en nimmer verkoopen. Het gevolg hiervan was, dat de onroerende goederen van de familie Wondel langzamerhand ruim 100 millioen dollar waard waren geworden. Zondagochtend vonden de bedienden de oude vrouw dood in haar bed in de groote slaapkamer liggen. Het geheele familie vermogen komt nu aan liefdadige instel lingen, en eindelijk zal het oude heeren huis verdwijnen, dat 75 jaar een zonder- I ling overblijfsel uit vroeger eeuwen scheen, te midden van de torenhooge win kelhuizen der Fifth Avenue. Veel nagemaakt antiek zilverindenhandelge- bracht. De politie te Stockholm heeft een man en een vrouw aangehou den, die vermoedelijk een groote hoe veelheid nagemaakt antiek zilver op de markt hebben gebracht. Zij zouden een aantal zilveren schalen en lepels als oude familiestukken aan antiquairs te Stockholm, Göteborg en Malmö verkocht hebben, hoewel het vast staat, dat alles namaak is. Een veel grooter aantal voor werpen zouden de verdachten bij ver schillende banken van leening beleend hebben, ook onder voorwendsel dat het antiek was. De voorwerpen zijn alle in Zweedschen rococo-stijl. Ze zijn zeer goed nagemaakt en slechts doordat de grootte der keuren niet gelijk was aan de origineele keur kon men het bedrog constateeren. Hoeveel valsch antiek zil ver in den handel is gebracht is nog on bekend. Het staat vast dat de vrouw enkele voorwerpen, die een waarde heb ben van ongeveer 40 kronen per stuk. verkocht heeft voor 1500 a 1600 kronen. Volgens deskundigen is al het zoo genaamd antieke Zweedsche zilver i n Nederland vervaardigd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie/. Mijnheer de Redacteur, Mag ik naar aanleiding van het raads- verslag van Biggekerke eenige ruimte vra gen in uw blad, ter nadere toelichting van de behandeling der werkverschaffing Hoewel toch al niet geheel juist weer gegeven, is het vooral de verbetering on deraan geplaatst, die mij naar de pen doet grijpen. Deze verbetering toch geeft den schijn, als zou ik tegen werkverschaf fing hebben gestemd. De aandachtige lo zer heeft echter vroeger kunnen lezen dat dit niet het geval is. Daar ik echter van hier en elders over deze aangelegenheid telkens werd aange sproken, acht ik het noodzakelijk hierover nadere verklaring te geven. De juiste toedracht dezer zaak luid als volgt: Punt acht van de agenda: Vaststelling regeling voor eventueele werkverschaf fing. De voorzitter geeft toelichting en deelt mede, wat reeds is gedaan door werkloozen in gewone gemeentedienst, en geeft in overweging, een voorstel, om tot werkverschaffing over te gaan, waarbij dan zullen worden te werk gesteld de ge huwde kostwinners. Ondergeteekende zegt hierop: gezien van het standpunt der bezuiniging voor de gemeente is Juist gehandeld, maar niet in het algemeen belang van de arbeiders. Bovendien moet ik opmerkzaam maken op het in dienst stellen van personen die reeds ouderdomsrente trekken, en mits dien niet meer volwaardig zijn. Dan zou ik ook graag de jonge arbeidskrach ten, zij het in beperkte mate, in de gele genheid willen stellen. Ook ls er geen ge noeg bekendheid aan gegeven. Indien bet aan het plakbord had gestaan, hadden waarschijnlijk meerderen zich aangemeld. De voorzitter antwoordde met een deel van het gesprokene in te stemmen, o.a. wat de rentetrekkers betreft; maar te wei nig bekendheid spreekt hij tegen. De an dere heeren spreken zich allen uit als groote tegenstanders van ongehuwden in dienst nemen; de wijze waarop zal ik in hun belang maar niet noemen. Ik heb hun daarop geantwoord: de gewijzigde maat schappij vorm heeft noodzakelijk g aak* dat de jongelui in andere bed: ijv at- sing zochten; als zij zich allen aanbo den als knecht bij een boer, zou er voor hen geen plaats zijn, en bovendien wat is er tegen, dat zij, wanneer elders meer is te verdienen, daar heen gaan, maar nu door de tijdsomstandigheden de slapte in andere bedrijv|en ze terugvoert, komen ze de groep werkloozen hier vergrooten, en acht ik het noodig ze ook iets te laten verdienen, vooral daar het meerendeel toch kostgeld aan hun ouders betalen en zoodoende de gezinsinkomsten vergrooten. Het voorstel van B. en W. om a 11 e e n gehuwden te werk te stellen, komt in stemming; daar heb ik tegengestemd. Toen heb ik voorgesteld om dan hen, die meer dan twee kinderen hebben, (daar de bedoeling was slechts 5 dagen in de week te laten werken f 2 per dag) eerst - genoemden 6 dagen werk te geven, wat zonder hoofdelijke stemming werd aan genomen. Nu moest een commissie werden saam- gesteld tot uitvoering, ze zou bestaan uit 2 leden aangewezen door het Burg. Arm bestuur en 2 leden van den Raad met als voorzitter de Burgemeester. Nn komt voor mij het kardinale punt, wat in het verslag is weggelaten, wat voor mij getuigt van een heel goed inzicht in het beleid van den voorzitter, waar hij spreekt: M.H., afwijkend van mijn ge woonte wil ik dezen keer, bij deze stem ming adviseenen; waar in ons midden is, iemand uit de kringen van hen wien het aangaat, acht ik het gewenscht in de eer- std plaats uit ons midden in de commis sie te benoemen dhr P. Janse. Nu volgen twee vrije stemmingen, daar na herstemming, waarbij wordt gekozen dhr Moens, die zijn benoeming aanneemt, Weer twee vrije stemmingen, dan her stemming, waarbij met vier stemmen on dergeteekende gekozen blijkt, waarna ik op een desbetreffende vraag van den voor zitter, heb geantwoord: Dank u, mijnheer de voorzitter, gezien het verloop van deze stemming, acht ik mij niet geroepen om die functie waar te nemen. Ik dank u in- tusschen voor de goede woorden aan mijn adres gercht. Even roep ik in herinne ring de woorden door u destijds bij mijn benoeming in uw felicitatie tot mij ge richt, wat betreft het voeren van oppo sitie, ik heb toen gezegd, die niet te zullen zoeken. Het is op het oogenblik voor mij de ellendigste gewaarwording, die ik in al dien tijd hier heb meegemaakt. Mijn 12- jarigo zittingstijd heeft bewezen, dat ik de oppositie heb vermeden, maar nu hui ver ik bij de gedachte aan de houding van de andere heeren bij deze stemming, dat zij mij zullen nopen van nu af het wel te zullen moeten doen. Mijnheer de Redacteur! Dit is de juiste weergave. Ik hoop, dat velen nu mijn houding in deze beter zullen kunnen beoordeelen. Bij voorbaat u dankend voor de plaatsing. Hoogachtend, P. JANSE Az. Hoofdbestuur Z. L. M Maandag hield het hoofdbestuur van do Z. L. M. een buitengewone vergade- r: og in de Sociëteit St. Joris te «idel- barg. Na opening en vaststelling van de pre sentielijst was aan de orde Het wetsontwerp suikerbietensteun. De v o o r z i 11 e r, de heer Mr P. Diele- man, zeide, dat men het noodig geoor deeld heeft deze buitengewone vergade ring te beleggen, om voeling met de hoofd bestuursleden te houden en mede te dee- len wat er gedaan is door de organi saties. Vooral ook om mededeeling te doen over de uitvoering der Tarwewet en het wetsontwerp voor den suikerbie tensteun. Als er tijd was geweest, had men voor dit laatste zeker weder een algemeene, groote vergadering der drie organisaties belegd. Uit dit wetsontwerp is weer bij vernieuwing gebleken, dat een behoorlijke ontwikkeling van het platte land en vooral van den landbouw moeilijk toe te vertrouwen is aan een Nederland- sche regeering, zulks ten gevolge van het doctrinisme van den handel, van de groote steden. Reeds in 1667 deden de Zeeuwsche boe ren een zwakke poging om erkend te wor den, doch niemand minder dan Jan de Wit, die nog zoo knap mag geweest zijn in wiskunde en staatkunde, bleek niet het elementaire begrip te hebben van de belangen van den landbouw en onder den invloed van de Hollandsche groothande laars heeft hij Zeeland gedupeerd, Het vrijhandelssysteem, dat zijn bakermat in Engeland had, nam steeds vaster vormen aan, gesteund door scholen, vooral mid delbare en hoogere en door de groote en kleine pers. Verschillende staatscommis sies waren niet tot juiste gedachten to brengen, zooals die b.v. zich in Frankrijk ontwikkelden. Toch is het volgens Spr, geen schande van standpunt te verande ren. Vrijhandel is volgens Spr. In Engeland slechts een exportartikel, want het be schermt zelf toch ook zijn welvaartsbron nen. De Commissie-Lovink heeft ernstig en hard gewerkt en goed werk geleverd. Doch men stelde haar rapport in handen van de commissie-Bruins, die feitelijk voor een heel ander doel was samenge steld, en toen weer in die van de Com missie voor de economische voorlichting, die niets anders deed dan adhaesie betui gen aan de meening van de Commissie- Bruins, die geheel afweek van de commis- sie-Lovink. De Minister van Binnenlandsche Za- km en Landbouw luisterde niet naar de C-iUmissie-Lovimaar wel naar de beide andere commissies. Dit wetsontwerp houdt slechts in, dal men niet meer zal verliezen op suikerbie ten dan op gerst en dergelijke, met het doel de arbeiders in de suikerindustrie, het vervoer enz. werk te verschaffen, doch men beschermt de productie daarmede niet. Spr. vraagt of een boer nu heelemaal gek is geworden, om de moeilijke suiker bieten te gaan verbouwen met evenveel verlies als op artikelen, die veel gemakke lijker te bewerken zijn. Hij zal óf het land braak laten liggen óf gewassen telen met minder moeite en zorg. Het eenige is dat op de suikerbieten een voorschotje zal worden gegeven als lokmiddel. Spr. meent, dat men met alle denkbare argumentatie voor de zooveelste maal aan de Staten-Generaal moet aantoonen, dat dit wetsontwerp niet geeft wat men noo dig heeft en dat het den toestand nog er ger zal maken. Als dit ontwerp onverbe terd wet zou worden, kan de regeering het beter terug trekken of anders een be hoorlijken steun verzekeren. De heer Van Bommel van VI o- t e n zegt zichzelf het gras voor de voeten te hebben weggemaaid door zijn artikel in het jongste nummer van het Landbouw blad, terwijl ook Ir. Koopman 't ontwerp op de juiste wijze heeft geschetst. De Com missie-Lovink adviseerde steun te verlee- nen aan den bietenbouw na overleg met den bond van coöp. Suikerfabrieken, die adviseerde een toeslag van f 4.50 per 1000 K.G. bieten en minder als de suikerprijs mocht stijgen. Dit was wel geen rendabele bietenprijs, maar men nam er genoegen mede, als de regeling zoo lang zou be staan tot de prijs rendeerend werd. Men meende een suikerprijs van f 14.50 te moeten hebben, maar het rapport van de commissie-Lovink gewaagde van f 14. De oommissie-Bruins vroeg ook weer advies van den Bond, zette het rapport-Lovink op zij en kwam met een crediet-verlee- ning. Toen de commissie voor economi sche voorlichting de zaak in handen had gehad, heeft de Bond weer geadviseerd aan de commissie-Bruins. Het resultaat was ten slotte een groote teleurstelling en dit heeft de Bond niet onder stoelen of banken gestoken. Toch was de bedoeling van de Commissie-Bruins aanvankelijk nog minder dan nu in het ontwerp tot uiting komt. Noch de coöp. fabrieken, noch de Centrale Suikermaatschappij wilden de gevraagde risico op zich nemen. Spr. leest een request voor, dat dezer da gen door den Bond is verzonden en waar in algemeene teleurstelling wordt uitge sproken en de steun te laag wordt ge noemd. De vraag is nu, wat de Z. L. M. zal moe ten doen. Spr. is overtuigd, dat onder alle omstandigheden de Zeeuwsche boeren bieten zullen blijven zaaien. Met moet blijven telen, ook al is niet gehandeld overeenkomstig het urgentie program der drie landbouworganisaties. Stil zetten der fabrieken zal toch niet kunnen zonder dat de vaste kosten voort- i duren. De heer S. Gast zeide, dat men een jaar geleden reeds vergaderde en een ur gentie-programma opstelde en de orga nisaties een duidelijke uitspraak deden. Fet duurt z°o 1 -ig eer maatregelen tc' u ivoering komou. Spr. brengt hulde aan hen, die voor verbetering ook inzake den suikerbietenteelt ijveren, doch de boeren zijn bitter gestemd. Spr. las ingezonden stukken, die zeer goed waren, maar toch moet men oppassen. Van politieke par tijen verwacht hij niet veel. Spr. meent, dat het platteland bijeen hoort, zoowel arbeiders als landbouwers. Mannen als Boot, Ir Koopman en anderen hebben het goed gezegd. De suikerfabrieken moeten niet trachten elkaar vliegen af te vangen. Waarom heeft men de leden der suiker fabrieken niet bijtijds bij elkaar geroepen om over den toestand te beraadslagen? Als men geen bieten zaait en ook het land niet braak wil laten liggen, wat moet er dan gebeuren? Geheel de georganiseerde landbouw, voorzoover zij bieten verbouwt, moest naar Den Haag trekken om te pro testeeren. De voorzitter meent, dat men bij de discussies de politieke partijen moet uitschakelen, zij, die politiek georgani seerd zijn, zullen daar wel de landbouw belangen verdedigen. De heer Nieuwenhuijzen zegt, dat, als het ontwerp wordt aangenomen, de regeering kan zeggen er in geslaagd te zijn werkverruiming te geven. Maar per H.A. zal nog een belangrijk verlies worden geleden en de bietenteelt zal niet loonend zijn. Spr. acht het jammer, dat het rapport van de Commissie Lovink niet is opgevolgd, en het is z.i. plicht van den landbouw achter deze commissie te (taan. Men moet nog een* protesteeren en dan zal de rogeering rich wel wach ten de suikerindustrie near den kelder te helpen. Het is jammer, dal waarschijn lijk velen toch de bieten uit de zaairege- ling zullen verwijderen. Spr. meent, dat loonsverlaging niet kan worden ontloo- pen. Als de arbeidersbonden dit beletten, dan zal het tot groote extensiveering ko men. Ook bij het rapport der Commissie Lovink zou men slechts tot een loonend bedrijf komen, doch zonder winsten. Alle voordeel zal aan de arbeiders komen. Voor loonsverlaging geldt ook nog de ver laging van den prijs der eerste levensbe hoeften. De voorzitter had zich een adres aan de Staten-Generaal gedacht, waarin nog eens flink geargumenteerd wordt. Als men zegt, dat amendeeren niet kan en hot gaat om aannemen of verwerpen, dan begrijpt spr. niet waarom. De minister kin hoogstens zeggen, dat hij het wets- ontxierp intrekt. Spr. noemt het Voor- loopig Verslag heel mal, niet, omdat er geen scherpe woorden in staan, maar om dat het zoo weinig geargumenteerd is. Wellicht is de kwestie nog eens met den bond van suikerfabrikanten te bespreken. Het is goed ook hier een uitspraak te hebben en te toonen, dat Symen en Bar tel zich niet zonder schreeuwen laten scheren. Men heeft nu geen ministerie van land bouw, geen directie van den landbouw en nu ook geen voldoenden steun. Men steunt wel den Rotterdamschen Lloyd, die sche pen als de „Dempo" laat bouwen met 2 Vi millioen overdreven luxe, maar men steunt niet den nijveren boerenstand met enkele millioenen. De heer Gast vraagt, of er geen con tact is te verkrijgen met de leiders der Kamerfracties. De voorzitter weet niet wat het K. N. L. C. in deze zal doen. De heer Ir Siebenga, secretaris der Z. L. M, wijst er op, dat in de Kamer mannen zitten als Lovink, v. d. Heuvel, Loerakker en Hiemstra, die het nog be ter weten dan de sprekers. Hij wijst op het gebeurde met het aardappelwetje en ziet in onderhandelingen geen nut. De heer v. d. Minne meent, dat de regeering de kool en de geit wil sparen. Andere landen verleenen toch ook steun? Men moet z.i. volhouden tot het te zwaar wordt. De vlascultuur in Dinteloord kreeg ook haar zin, toen het te erg werd en men dreigde met stopzetten, dat grooto werkloosheid ten gevolge zou hebben ge had. Spr. ziet niet zooveel belang in het bewerken van Kamerleden. De heer van Bommel van VI o - t e n zegt, dat de commissie Bruins al leen het oog had op het aan den gang houden der fabrieken, doch niet keek naar het belang van den landbouw. De heer Vogelvanger vraagt, of andere lichamen ook gaan protesteeren of alleen de Z. L. M. De voorzitter zegt, dat dit in het K. N. L. C. besproken dient te worden. De heer Siebenga zegt, dat het wetsontwerp eerst 28 Februari is ver schenen en nu is het Voorloopig Verslag reeds uitgebracht, het gaat met razende snelheid en spr. zal de kwestie in het K. N. L. C. bespreken, want er moet één lijn zijn. De heer Leenhouts deelt mede, dat Zaterdag in den Kring Oostburg beslo ten is, dat als er geen groote verbetering in het wetsontwerp komt, men geen bie ten moet verbouwen. De vergadering achtte verwerping beter dan zulk een regeling. De heer de Buck acht het wetsont werp onaannemelijk, ook niet in het al gemeen belang. Z.i. spreekt de heer van Bommel van Vloten te veel als ambtenaar van Dinteloord. De heer van Bommel van Vlo- ten zou het betreuren als men de actie tot verbetering van het ontwerp liet mis- loopen, door te zeggen, dat men dan niet verbouwen zal. Men doet dan de coöpe ratieve boeren schade. Er is 'n goede sa menwerking tusschen de coöp. fabrieken onderling. Do heer Siebenga meent, dat de Bond van Suikerfabrieken het met zijn It Ten moot uitmaken en dat men hier te maken heeft met het algemeen landbouw- standpunt. De heer Gast vraagt, of, als men zegt niet zaaien, het ook gebeuren zal. De heer H a n k e n durft zijn bedrijf niet stop zetten. Dan moet de polder zor gen voor heel het dorp. Nog verschillende personen voeren het woord en de discussies worden eenigs- zins verward, maar ten slotte vereenigt men zich met een voorstel om een adres tot regeering en Kamerleden te richten, waarin nog eens uitvoerig de bezwaren tegen het wetsontwerp uiteen worden ge zet en verzocht wordt de regeling van het rapport Lovink te volgen, zoodat een loonend bedrijf mogelijk is. Een voorstel van den voorzitter om er aan toe te voegen, dat men, als het ont werp niet verbeterd wordt, er geen prijs meer op stelt, achten vele leden te ge vaarlijk voor hen, die bieten moeten verbouwen. Het wordt dan ook met 15 te gen 9 stemmen en 2 blanco verworpen. Na nog enkele mededeelingen van huis- houdelijken aard komt aan de orde de uitvoering van de Tarwewet. Hierover verstrekt de heer Sieben ga grootendeels vertrouwelijke mededee lingen, maar wel bleek, dat de Z. L. M. bereid is in deze samen te werken met den R. K. en den Chr. Boerenbond in Zeeland, cm gezamenlijk t» Vom.en tot 'rt tarwevoreeniging, die de bepalingen der wet uitvoeren zal. Op een desbetreffende vraag zegt spr., dat over het uitbetalen van premie voor den oogst 1930 nog wordt nagedacht. Klpponhouden binnenshuis. Ditmaal begin ik zelf met een vraag en wel een heel vreemde: Wie kan een der lezers helpen aan veertjes van Andalu- sische kuikens? Een lezer uit Amsterdam schrijft mij: de veertjes van Andalusi- sche kuikens worden gebruikt bij het fo- rellenvisschen. Een Amerikaansch fami lielid verzocht hem er in Holland naar te informeeren. Laat me eerlijk zeggen, dat ik nog nooit gehoord heb van deze tak der pluimveehouderij, n.l. veertjes te leve ren voor forellenvisscherij en dat ik ook niet begrijp waar ze voor dienen moe ten. Of er veel fokkers van Andalusiërs in ons land zijn weet ik ook niet, maar als men schrijft aan den secretaris der Kon. Ver. Avicultura, Moucheronstraat 119, Den Haag, dan kan men daar wel adressen krijgen. Nu een vraag, die al weer te pas komt voor het huidige broedseizoen. De vraag steller heeft een boerderij en broedde tot nu toe in den kelder. Nu raakt die ruimte verloren, doordat zij noodig is voor in maak, slacht en eigen-gebakken brood, terwijl bovendien de Zondag-melk nog tot boter verwerkt wordt en is zijn vraag, of de machines ook boven op een zolder kamer gebruikt kunnen worden. Broedmachines zijn wonderbaarlijke dingen, de een werkt er prachtig mee en de ander kan er geen levend kuiken uitkrijgen. Dat komt omdat er verbazend veel factoren zijn, die het broedproces be- invloeden en als we nu grove fouten maken, loopt het mis. In dit geval zal de grootste zorg besteed moeten worden aau regeling van de vochtigheid, want dat men op een kamer of een zolder uitstekend broeden kan met kippen of machines ia zeker. Ik heb herhaalde malen op zolder kamers broedmachines gezien die goede resultaten gaven en zelf heb ik honderden eendeneieren uitgebroed onder kippen op een hooizolder. In een kelder hebben we echter het voordeel dat de temperatuur tamelijk ge lijkmatig is en de lucht meestal vochtiger dan op een zolder. Een zolderkamer kan overdag als de zon er op staat flink warm worden en 's nachts flink afkoelen. Ook is de lucht daar meestal drooger. Hier moeten we dus rekening mee houden. Een goede broedmachine wordt wel zoo gebouwd, dat haar wanden, bestaande uit lagen hout met allerlei isolatiemateriaal afgewisseld, goed isoleeron, maar toch 's die isolatie nooit voldoende om sterke temperatuursverschillen goed te verdra gen. Deze temperatuursverschillen werken we als het ware bij met de regulateur op de verwarmingsbron en waar nu de ma chine aan sterke temperatuurschomme lingen blootgesteld wordt, daar moet ook de regulateur er op berekend zijn en zelfs de warmtebron. Ik heb verschillende ma chines beproefd, die bij een normale tem peratuur van 1012 gr. C. aardig goed reguleerden, maar als het vertrek kouder werd, dan kon de vlam het niet aan en zakte de machine beneden don vereischten temperatuursgraad van 103 gr. F. Dat moeten we dus om te beginnen in aanmerking nemen als wo een broedma chine willen gebruiken. Zorgen voor een gelijkmatige temperatuur en zorgen dat de verwarmingsbron zoo sterk is, vooral bij petroleumbranders, dat zij bij een niet al te hoog opgedraaide pit toch de ma chine behoorlijk kunnen verwarmen. Ma chines die bij mij faalden doordat da brander niet voldoende capaciteit had, kon ik door verandering van den brander direct goed krijgen. Nu de vocht. In een kelder is de lucht voor het broeden van kipeieren meestal vochtig genoeg en behoeven we niet eens vocht extra toe te voegen. Bij eendeneie ren sproei ik echter altijd vanaf de eer ste week de eieren met een bloemenspuit met lauw water en wel eenmaal per dag, na het keeren en direct voor ik ze weer in de machine zet. In de derde en vierde week sproei ik zeis tweemaal per dag en tijdens het uitkomen sproei ik ook nog op den vloer. Op een zolder waar het vaak veel droger is, moeten we zorgen, dat de vochtbakjes in de machine voortdurend nagekeken worden en weer bijgevuld. Zelfs kan het noodig zijn op den vloer nog natte zakken te leggen. Al we dus zorgen voor een goede regulatie der tem peratuur en voor voldoende vocht dan kunnen we op den zolder ook met succes broeden. Ms we nu deze beschouwingen com bineeren met die van de vorige week, dan zijn we al zoo ver, dat we op een zolder eieren kunnen uitbroeden en ook wel kuikens kunnen opfokken. Gaan we nu verder ook nog op zolder houden, dan krijgen we op die manier een complete kippenhouderij binnenshuis. Feitelijk is dat wel een zeer onnatuurlijk gedoe en toch hoorde ik onlangs in België iemand die cp deze manier 5000 kippen binnens huis houdt, zeggen, dat hij het sommigen al aangeraden had een flink aantal kip pen op zolder te houden en daar geld mee te verdienen. Ik zou het voorloopig niemand aan durven raden, maar het is toch wel eens interessant te vernemen hoe deze groote kippenhouderij binnens huis werkte. Daarover dus een volgendon keer. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonnó's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam, Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6