DE ZEEÜW Hel Geweten van RogerTrehern. TWEEDE BLAD. Gemengd Nieuws. Uit de Provincie. Brieven uit Middelburg. FEUILLETON (Wordt vervolgd^ VAN DINSDAG 17 MAART 1931. Nr. 141. XLVHI. Amice, In de „Nieuwe Rott. Crt" vindt men nu en dan een belangrijk artikel, dat be gint met: „Men schrijft ons uit Zeeland". Voor eenige weken werd in een derge lijk artikel de vraag behandeld, of onze provincie in bevolking achter- of voor uitgaat. De schrijver komt tot de conclu sie, dat Zeeland in het afgeloopen jaar 1930 niet verder ontvslkt is geworden en iviot aan de hand van de voorloopige uit komsten over 1930 aan 'n vermeerdering van de bevolking van Zeeland met een paar honderd zielen wel kan gelooven. Toch is deze vermeerdering zeer laag en steekt zij ongunstig af tegen de gemid delde vermeerdering van de bevolking van geheel Nederland. Zelfs valt er voor het meerendeel der plattelandsgemeenten een vermindering waar te nemen. In normale tijden voorspelt de loop der bevolking wei nig goeds voor het toch al nijpend ge brek aan werkkrachten in den landbouw, meent de schrijver in de „N. R. Ct.". Of dit gebrek werkelijk zoo nijpend is, laten wij in het midden. Toch is het waar, dat met het voorbeeld van de steeds vererge rende ontvolking van het Fransche plat teland voor oogen, een, zijn het in min dere mate, aan het licht komende ach teruitgang der bevolking in de Zeeuw- sche dorpen en gehuchten, „van bijna ontstellende beteekenis" is. Interessant is het, gaat de schrijver in het vrijzinnig hoofdorgaan voort, „dat men aan de hand van de geboortecijfers na kan gaan, welke dorpen bijna geheel Katholiek en (of) gereformeerd zijn en in welke een meer vrijzinnige bevolking de meerderheid vormt". „Alleen in Arne- muiden, met het hoogste geboortpercen- tage, dient restrictie daaromtrent in acht te worden genomen". Wanneer wij dus reden tot bezorgdheid hebben, als we meenen op te merken, dat de practijken van het Neo-Malthusianis- me ook in Christelijke kringen gaan door werken, kan deze opmerking van vrijzin nige zijde ons eenigszins gerust stellen. Ook verdient hier opmerking het feit, dat terwijl de hoofdstad in 1930 met 205 zie len terug liep, het aantal zielen, behoo- ■end tot de Gereformeerde Kerk van Mid delburg, nog met 38 vermeerderde. De ingebruikneming van een tweetal welgebouwde winkelhuizen aan de Lange Delft in Middelburg draagt er toe bij het aspect van de hoofdstraat dezer stad we der eenigszins 'e verfraaien. Nu het mocht dan ook wel. Door den brand van December 1929 was deze winkelstraat, de trots van vele Middelburgers, grootendeels van hare schoonheid beroofd. Waar nu eenerzijds het uiterlijk dezer straat door de nieuw verrezen gehouwen weder be langrijk is verbeterd, al is ook de meer antieke en historische verschijning ver vangen door een meer modernen en mo- dieuzen bouwtrant, zou het tooh ander zijds even en meer gewenscht zijn, dat de omliggende dorre woestijn vlakten op hun beurt eindelijk eens werden 'bebouwd. We kunnen ons voorstellen dat eene schoon heidscommissie reden van 'bestaan heeft, als zij de plannen voor den nieuwbouw heeft te beoordeelen, doch betreuren het in gelijke mate, dat een dergelijke com missie, zelfs gesteund door de plaatselijke of rijksautoriteiten, aan dergelijke wan toestanden niets 'blijkt te kunnen verande ren. Zeker is 't gewenscht, dat men van overheidswege zijn gewicht in de schaal werpt, ten einde te verhoeden dat ge bouwd wordt op een wijze, die gespeend is aan de meest elementaire edschen van schoonheid en welstand, doch te ontken nen valt niet, dat een ruïne, die reeds meer dan een jaar blijft gehandhaafd en nu zelfs nog het aspect bederft van de gebouwen, die met prijzenswaarden ijver door anderen zijn gesticht, in de hoofd en winkelstraat eener provincialen hoofd plaats niet langer behoorde te worden getolereerd. Na maanden en maanden wachten is eindelijk de beslissing van de Kroon in zake de school der Gereformeerde ge meente aan de Molenstraat alhier afge komen. Men herinnert zich, dat Gedepu teerde Staten van Zeeland het besluit van den Raad van Middelburg, waarbij aan deze school de henoodigde schoollokalen waren geweigerd, hadden vernietigd en beslist, dat deze lokalen door den Middelburgschen Raad alsnog ter be schikking der Schoolvereeniging 'behoor den te worden gesteld, zooals B. en W. van Middelburg dan ook oorspronkelijk hadden voorgesteld. Doch B. en W. hadden hier buiten den waard gerekend en waren ten onrechte uitgegaan van de veronderstelling, dat de voorstanders van het openbaar on derwijs zich met de bij de wet van 1920 ingevoerde gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs zouden hebben ver zoend. Nauw kwam dan ook het socia listische raadslid Paul, die, naar ver luidt, bij het officieel schooltoezicht zijn licht had opgestoken, met het voorstel eerst om de schoollokalen te weigeren en later om van het besluit van Ged. Staten in beroep te gaan, of alle man van links viel hem bij, en met de gewone verhouding, 'als het jprincipiëele zaken betreft, werden zijne voorstellen aange nomen Thans krijgt men de kous op den kop en zullen voor de kinderen der Geref. school, wier aantal intusschen de 130 heeft overschreden, lokalen moeten wor den aangewezen, waarin voor hen meer lichit, lucht en ruimte beschikbaar is. Niet de zoogenaamde vrienden van den arbeider en van het arbeiderskind; doch het monarchaal gezag zorgt er thans voor, dat het kind van den „kleinen man" in een omgeving wordt geplaatst, waar meer aan de eischen der gezondheid wordt voldaan. Intusschen ondervinden de openbare schoolmannen, dat het gemakkelijker valt Voor de nieuwe voetbrug welke over de Waal nabij Zaltbommel wordt gebouwd en een belangrijke verbetering tusschen Noord en Zuid zal beteekenen, zijn de werkzaamheden in vollen gang. Het werk aan den Noordelijken oever. P. Sluis' Ochtend- en Opfokvoer dan eerst bet volle succes heeft, wanneer goed fo'k-materiaal wordt aangeschaft, voor een goede huisvesting zorg wordt gedra gen en de dieren zulk een verzorging krijgen, dat kippen houden winstgevend is. Het was een schitterende film en een leerzame avond voor kippenhouders, Het raadslid, de heer Maas. stelt zich bij de a.s. candidaatstelling voor den gemeenteraad niet meer her kiesbaar. Oostdijk. Maandagavond vergaderde de A. R. kiesvereeniging alhier. Met voldoening kon worden vermeld, dat er zich 5 nieuwe leden opgaven. Als candidaat voor den Gemeenteraad van Kruiningen werd met algemeene stemmen gekozen dhr G. Hoekman, welke zich hiervoor wou beschikbaar stellen. Een onderwerp werd geleverd door dhr M. Meeuwsen over: „Crisis en Regeerings- zorg", waarop een aangename bespre king volgde. Nadat eenige huishoudelijke zaken war ren afgehandeld, sprak de voorzitter een slotwoord, waarin hij met blijdschap ge wag maakte van den groei der vereeni- ging en van de trouwe opkomst, lerseke. Donderdag 2'6 dezer hoopt voor de Anti-Rev. Kiesvereeniging op te treden dhr Zuidema, hoofdredacteur van „De Zeeuw" te Goes. Een slotwoord zal door dhr G. P. Vogelaar te Krabbendijke, worden gesproken. Nadere bijzonderheden volgen per advertentie. Wolfaartsdijk. In een vergadering van B. en W. met de commissie van uitvoe ring van werkzaamheden door werkloo- zen, is 'besloten eerst de goedkeuring van Ged. Staten te vragen, daar het uit te voeren werk geheel op particulier terrein is gelegen. Vorige week kreeg een jongmensc'h uit deze gemeente plotseling grooten lust om een auto te besturen. Woensdag stond de auto van C. K. onbeheerd in de Lepel straat alhier. Bedoeld jongmensch stapte in de auto, nam het stuur ter hand, startte en reed langs den provincialen weg, langs den Weelweg over den Boom- dijk, langs de begraafplaats en bracht de auto weer op zijn plaats terug. Vermel ding verdient nog, dat onze chauffeur nog nooit een auto had bestuurd. Het spreekt echter van zelf, dat dit ongeoor loofd autoritje hem nog duur te staan zal komen. Biezelinge. Gisterenavond had de eind- les plaats van den twee-jarigen tuinhouw- cursus, onder leiding van de onderwijzers R. v. d. Hoek en W. Glas. Bij deze ge legenheid waren 'de Rijkstuinbouwcon- sulent Ir A. W. v. d. Plassohe, de comm. van toezicht op het Land- en Tuinbouw- onderwijs, burgemeester Bierens en wetih. Zuidweg, een deputatie van het school bestuur en enkele belangstellenden tegen woordig. Aan de navolgende personen kon een diploma uitgereikt worden: Jacs. Mars, Straub, Corns. Heijboer, G. M. Hooge- steger, Jacob de Jager Jz., Adr. van Pien- broek, A. M. Abrahamse, P. de Visser Pz., Jobs. van Oosten, J. J. Lepoeter, H. Jobs. van de Vrie, Govert Hoogesteger, Jacs. Lepoeter en Jan Delzenne. Aan 2 kon geen diploma uitgereikt worden, een we genis onvoldoende en een wegens het niet volgen van de fruitteéltlessen. Dhr van der Plassche hoopte, dat men op den ingeslagen weg zal voortgaan. De tijden zijn somher, er moet hard ge werkt worden om de bedrijven staande te houden. Zeker mag de noodige kennis niet ontbreken. Benut het geleerde en wil ook fetraks probeeren een derde leerjaar te volgen. Burgemeester Bierens wenschte allen geluk met het behaalde diploma. Dhr Van de Vrie, voorzitter van de commissie van toezicht op dit onderwij.. wees op de vorderingen gemaakt in het tuinbouwonderwijs. Dhr G. Heijboer dankte namens zijn medeleerlingen de onderwijzers voor de gegeven lessen en bood hun bedden een aandenken aan. De datum van Jezus' kruisiging. Het heeft ontzaglijke moeite gekost, om het sterfjaar om van den nauw- keurigen datum niet eens te spreken van den Christus vast te stellen. Prof. Oswald Gerhardt (Berlijn) doet in het tijdschrift „Forschungen und Fort- schritte (Jrg 7, No. 6, blz. 83) verslag van zijn onderzoek, dat op grond van de bijbelsche berichten tot het resultaat komt, dat het sterfjaar moet vallen tus schen 29 en 33 en de sterfdatum Vrijdag 7 April 30 moet geweest zijn. De bereke ning van den sterfdag is in zekeren zin een zuiverastronomisch vraagstuk. Het komt neer op de vraag: Welke datum van onzen kalender stemt overeen met Vrijdag den 15en Nisan, want Jezus stierf op den Vrijdag voor het Paaschfeest en dit feest begon volgens de overlevering, op 14 Nisan. Op den laten namiddag van' dezen dag gebruikte Jezus met twaalf discipelen het Paaschmaal. Den volgenden dag, 15 Nisan, werd hij gekrui sigd. Daar nu de eerste dag van de Jood- sche maand bepaald werd, zoodra na de nieuwe maan de jonge sikkel in de avond schemering weer het eerst zichtbaar werd luidt het vraagstuk, iets nauwkeuriger geformuleerd: „In welk jaar tusschen 29 en 33 viel na de nieuwe maan de le Nisan zoo, dat de 15e een Vrijdag was?" Het antwoord 7 April 30 werd boven reeds gegeven. Brand in een slachthuis te Gorinchem. Gistermiddag is te Gorincbem door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in het Coöp. Openbaar Slachthuis, dat enkele jaren geleden door de Slagersvereeniging is gesticht. Het kapitale gebouw, dat met riet was gedekt, stond in een oogenblik in lichterlaaie. De gemeentelijke brandweer verleende met een stoomspuit assistentie en bepaal de zich vrijwel tot het nathouden der aangrenzende perceelen, die behouden bleven. De schalde wordt door verzeke ring gedekt. De boeken van het abattoir en van den polder Banne van Gorinchem zijn bijtijds in veiligheid gebracht. Omtrent de oor zaak van den brand tast men nog in het duister. De in den lande algemeen bekende jaarlijksche paardenmarkt te Weert heeft de zer dagen plaats gehad en kon zich in ouderwetsche drukte verheugen. door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelscb.) 66). -o- „Helen Rivers beeft je ingepalmd", heette het. Maar juist wat in een vrouw lieftallig en aantrekkelijk is, kan voor een man louter vergif zijn. Vrouwen zijn geen leiders, in ieder geval niet van de beste soort. Ze volgen liever als schapen, als de weg voor haar is vrijgemaakt. Vrou wen als Helen Rivers zullen onze grootste kracht uitmaken in den komenden tijd, 'vanneer het socialisme over de geheele j.arde zegeviert en de vrouwen hebben eeren zien door onze oogen En vóór dat Roger zich rekenschap 'af van hetgeen hij ging zeggen, stroorn- ie het krachtig van zijn lippen: „Dat ver mede God!" Hij trok zijn hoed over de ooren en ocht de duisternis van den nacht. En er intbrandde een strijd in hem, zooals hij mg niet gekend had. Liet hij inderdaad 3011 «aak in den steek, die de hoop in deh hield van betere dagen en dat: ter willo van een vrouw? Was het haar invloed, die hem onttrok aan een beweging, waar aan hij zich nog enkele maanden geleden voor zijn leven verbonden achtte? Was alleen een zwak en ellendig verlangen, om bij haar in het gevlei to komen oor zaak, dat hij, zij 't ook onbewust, een ver rader werd? Dit denkbeeld was voor Ro ger ondragelijk, doch hij kon bet niet los laten, terwijl hij er mede worstelde te midden 'van stroomende regens, terwijl de wind om de hoeken der stralen gierde. En vatbaar als hij op dat oogenblik was voor allerlei zelfkwelling, meende hij, dat zijn ziel peillooze afgronden bevatte, waar van hij zich nimmer bewust scheen en die hij nimmer scheen te kunnen over bruggen. Was hij ijdel genoeg om zich te kun nen verbeelden, dat Helen Rivers zich iets aan hem gelegen zou laten? In geen enkele omstandigheid kon hij ook maar iets voor haar zijn. Welk verband kon er zijn tusschen haar leven en het zijne? Was het mogelijk, dat een laag ver langen om haar te winnen hem afhield van een rechtvaardige zaak, van welker rechtvaardigheid hij eens bijna overtuigd was geweest? zich fte amiiRftsren met kleermakers en kaboutertjes, dan de lager-onderwijswet geweld aan te doen. Met vriendschappelijken groet, t.t. METELLUS. De gemeente Waterlandkerkje is toe getreden tot de regeling, vervat in bet Werkloosheidsbesluit 1917. Bij Kon. besluit is benoemd tot no taris te Middelburg dhr J. Terpstra, can didaat notaris te Hoogeveen. Breskens. De algemeene vergadering van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer werd door velen bezocht. Uit het jaarverslag 1930 hleek, dat Breskens, niettegenstaande het slechte seizoen, veel bezoek van vreemdelingen beeft gehad. In de duinen werden met steun der Vereeniging eenige huisjes gebouwd, die in een ware behoefte bleken te voorzien. De Vereeniging organiseerde in het af geloopen jaar eenige feesten. Vervolgens kwam ter sprake het zeer belangrijke onderwerp: de le Zeeuwch- Vlaamsche jaarbeurs, die alhier in de maand Juli gehouden zal worden. De animo, welke in kringen van handel en industrie hiervoor bestaat, is groot. Bijna alle beschikbare standruimte (plm. 500 vierk. M.) is reeds verhuurd, hoofd zakelijk aan in Zeeuwsch-Vlaanderen ge vestigde ondernemingen. Het Bestuur overweegt thans de mogelijkheid er nog eenige gebouwen bij te buren. (M. G.) Zaamslag. Zaterdagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" haar al gemeene vergadering. 27 leden waren te genwoordig. De voorzitter, ds van Dis, opende met een woord van welkom. De secretaris, dhr Stolk, deelde in zijn jaarverslag mee, dat de vereeniging 682 leden telt. Met 1 Sept. trad als wijkver pleegster op Mej. Bakker, inplaats van Mej. van Leeuwen, die naar Terneuzen vertrok. Er werden 2680 bezoeken afge legd in 146 gezinnen. Uit het jaarverslag van den penning meester, dhr F. C. Wisse, bleek, dat ont vangen was f 2433,61, uitgegeven f 2124,97 alzoo een goed slot van f 308,64. De be grooting wees een eindcijfer aan van f 1950. De magazijnmeester, dhr de Moor, deed verslag over het materiaal. 116 per sonen maakten gebruik van de verple- gingsartikelen, 368 stuks werden afgege ven. Herkozen werden als bestuursleden: Ds van Dis, F. G., Wisse en A. de Kra ker Az. Gesproken werd over het geringe be zoek op de vergaderingen en het bestuur in overweging gegeven om een lezing te doen houden op de algemeene vergade ringen, bijv. door den plaatselijken arts of de wijkverpleegster. Dr Elenbaas besprak de wenschelijkheid der t.b.c.-bestrijding en zou gaarne zien, dat de wijkverpleegster in de gelegenheid werd gesteld om een cursus te volgen om dan beter die verpleging op zich te ne men. Het bestuur zal deze zaak nader bespreken, doch merkte hierbij op, dat het door de vorige verpleegsters dikwijls is teleurgesteld; wanneer ze het diploma verworven hadden vertrokken ze naar 'n andere plaats. Oostkapelle. Maandagavond werd iu café Goeman een filmdemonstratie gege ven van de bekende P. Sluis Pluimvee- en Vogelvoederf abri eken te Weesper- karspel. Deze film gaf een duidelijk beold van wat deze firma op dit gebied vermag Achtereenvolgens werden vertoond de fa brieken te Weesperkarspel, waar op de meest economische wijze het lossen der grondstoffen, de samenstelling vai: liet voeder en het vervoer van het verpakte product plaats heeft. Vervolgens werd vertoond de Vischmeelfa'briek te IJmui- den, waar op de meest wetenschappelijke wijze grooten partijen visch worden ver werkt tot visc'hmeel, 'bevattende een hoog percentage eiwit en vitaminen. In de 3e acte werd vertoond het onder zoeken der dieren op verschillende ziekten en de bestrijdingsmiddelen hiertegen. Verder werden nog vertoond de juiste wijze van opfokken der kuikens en verzor ging der kippen, want uit de toelichting, gegeven door dhr Duringhof, bleek, dat Bijna, maar niet geheel. In het diepst van zijn wezen had hij a 11 ij d getwij feld. Met een gevoel van vreugde en op luchting herinnerde hij zich dat nu dui delijk. Misschien was hij dan toch wel geen schurk, zooals hij de laatste paar uur gemeend had. Maar hoe kon hij ze kerheid krijgen? Die twijfel was ver schrikkelijk, ondragelijk! Dat hij nu ook juist van alle mannen in zijn zielsconflict onder den invloed moest komen van een vrouw, hij, die er prat op was gegaan, dat alleen zijn geweten zijn gids zou zijn! Maar sloot het geweten niet in zich het bestaan van God? Vol vuur beaamde Roger die vraag. Dat was niet iets, waar over men nog behoefde te discussieeren. Die overtuiging had zich diep in zijn hart geworteld. Soms had hij getracht haar uit te rukken, soms haar le negeeren, maar ze had iederen schok weerstaan. En als er in het socialistisch program geen plaats was voor God, dan moest dat pro gram verdwijnen. En toch beloofden de aanhangers ervan zooveel, dat het de hervormende en zuiverende macht van de wereld was, en dat het mettertijd het menschdom zou verheffen, waar in het Christendom en de Kerk zoo hopeloos ge faald hadden. In ieder geval vu het toch billijk, het een kans te geven, daar an dere systemen ook hun tijd hadden ge had en bewezen hadden volkomen krach teloos te zijn. Weer golfde de chaos hoog om hem. Met wilde, vermoeide oogen en druipende kleeren kwam hij tegen middernacht bij Noel Bray aan, ditmaal ongevoelig voor de onophoudelijke liefkoozingen van Pat, die den regenachtigen avond bij Noel bad doorgebracht, door zijn meester als gijze laar achtergelaten. Noel was een prettig vriend in zulke gevallen, waarmee hij zelf niet geheel en al onbekend was. Hij hielp Roger zich van zijn natte kleeren ontdoen, gaf hem een lange, gewatteerde kamerjas, schoof een gemakkelijken stoel voor hem bij den haard en wilde niets van hem hooren voor zijn tanden hadden opgehouden te klapperen en de blauwpaarse tint uit zijn gezicht was geweken. „Kijk nu eens hier, zoo gaat het niet. Je moet tot een besluit komen. Het is die oude Baai-kwestie, die je nog steeds dwars zit, zooals je me vroeger ook al eens verteld hebt. Ik geloof niet, dat jij I voor Christensocialist in de wieg gelegd bent, Roger. Sommige menischen kunnen die rol spelen en tooh volkomen oprecht zijn, maar dat kun jij niet. Je hebt een te verzienden blik. Bij jou is bel alles of niets". Roger vroeg niet, hoe het kwam, dat Noel zijn gedachten zoo duidelijk las. Hij was daar zoo langzamerhand wel aan ge wend geraakt. Hij keek hem slechts met vragende oogen aan en zei: „Je hebt mij eens verteld, dat het sys teem rol was tot in den grond, maar ik heb je nooit gevraagd waarom. Je hebt me dat in ieder geval nooit uitgelegd". „Wat zou het voor nut hebben gehad? Ieder mensch moet zijn eigen ondervin dingen opdoen. We worden niets wijzer van wat een ander ondervonden heeft". „Vertel me toch maar eens." „Ik zal niet spreken over de godsdien stige zijde van het geval. Dat kun je den een of anderen dag wel eens van vader Maguire vernemen. Hij i® wel bevoegd er over te spreken. Hij noemde zich zelf eens een socialist. Ik tracht me den heilstaat voor te stellen als gevestigd in al haar glorie en pracht en te beseffen, hoe het daar zal zijn. Huiselijk leven zooals wij dat kennen zal men er niet vinden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5