Uit de Provincie Kerknieuws. Zoeklichtjes. Onderwijs Gemengd Nieuws. tische uitvoering zijn van de Tarwewet?" Naar het „Nwsbl. v. h. Noorden" uit betrouwbare bron verneemt, zal er over one geheele land een „Tarwecentrale" of wel „Centrale ïarweorganisatie" wor den geformeerd. Het land wordt dan in een 8-tal gebieden verdeeld, dit zijn de gewestelijke tarweorganisaties of geweste lijke vereenigingen van tarweverbouwers. Daarvan zal iedere tarWeverbouwer, die van de wet wil profiteeren lid moeten zijn. Zoo zullen Groningen en Drenthe sa men een dergelijke vereeniging vormen. Daar de uitvoering van een en ander staat of valt met de serieuse nakoming van de wet, die den boeren geheel in han den is gegeven, zal een scherpe controle ter plaatse noodi'g zijn. Deze controle zal worden uitgeoefend door vertegenwoordi gers (vertrouwensmannen) in de ressor ten, waarin het gebied weer zal worden onder-verdeeld. Zoo snel mogelijk zal de tarwe, die uit gezaaid is of wordt, geïnventariseerd moeten worden. Volgens deze inventarisa tie zal het volgend jaar het graan worden geleverd voor zoover dit voor het doel geschikt mocht zijn. De aflevering ge schiedt tegen een prijs, vastgesteld naar kwaliteit. Vanwege de gewestelijke organi saties zal dan aan de malerijen het per centage Hollandsche tarwe worden toege voerd. Alle bestaande handel en nijverheid wordt door de wet geheel intact gehouden. Opbrengst Rijksmiddelen. De opbrengst van de gewone Rijksmid delen bedroeg over de maand Februari: 1931 1930 Grondbelast. f 661.897 f 794.238 Pers. bel. - 983.111 - 986.337 Ink. bel. - 7.180.383 - 7.490.034 Verm. bel. - 1.209.007 - 1.251.165 Div., tant. bel. - 777.432 - 777.183 Invoerrechten - 4.933.976 - 5.789.405 Statistiekrecht - 247.715 - 336.876 Acc. op zout - 174.244 - 213 422 Acc. op geslacht - 689.598 - 969.874 Acc. op wijn - 33.985 - 25.708 Acc. op gedist. - 3.073.312 - 2.785.396 Acc. op bier - 953.262 - 1.065.652 Acc. op suiker - 3.728.258 - 4.275.757 Acc. op tabak - 2.305.017 - 2.264.408 Goud en zilver - 67.628 - 85.730 Rijwielbelasting Zegelrechten - 1.794.949 - 2.195.619 Regis, rechten - 1.258.608 - 3.720.687 Succ. rechten - 3.332.963 - 3.588.793 Dom. enz. - 694.039 - 659.713 Opbr. St.loterij - 137.756 - 166.709 Opbr. J. en V.-akten Opbr. Loodsgeld. - 331.775 - 408.402 Reoht o/d Mijnen Totaal f34.578.923 f39.851.118 In de maanden Januari en Februari werd ontvangen f 77.834.682 tegen f 84.307.704 in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Ten bate van het Leeningfonds werd in Februari ontvangen f 4.626.686 en ten bate van het wegenfonds f 543.238. Een blijde tijding. Naar het „Hbld" van goed ingelichte zijde verneemt, bestaat het vooruitzicht, dat binnen niet al te langen tijd de Ne- derlandsche kaas bij invoer in Tsjecho- Slowakije op denzelfden voet zal worden behandeld als de Zwitsersche. De Zwitsersche kaas geniet tot dusver de voordeelen van een belangrijk lager ta rief dan het Nederlandsche tarief, doch dank zij onderhandelingen van het Ne derlandsche gezantschap te Praag, zal 't voor Zwitsersche kaas geldende tarief van 210 kronen (f 15 ongeveer) na bekrach tiging der overeenkomst óók voor de Ne derlandsche gelden. Tot dusver wordt er practisch geen Ne derlandsche kaas naar Tsjecho-Slowakije uitgevoerd; het invoerrecht bedraagt dan ook niet minder dan 420 kronen, zoodat de verlaging 50 pet zal bedragen I Goes. Bankdirecteur aange houden. Naar we vernemen, heeft, in verband met de vermoedelijk gepleegde fraude aan De Kanter Hordijks Bank te Goes, de Justitie te Middelburg thans eveneens doen aanhouden den Directeur dier Bank J. A. W. v. R., thans te Rot terdam verblijvende. Vandaag wordt in het Schutters^ hof een Telefunken-radio-tentoonstelling gehouden. Uitgestald waren de verschil lende Telefunken-radiotoestellen en luid sprekers, terwijl de bezoekers in de ge legenheid werden gesteld de schitterende weergave van de door verschillende sta tions uitgezonden muziek te beluisteren. We zagen a.o. het Utra korte golftoeste'l, waarmee de uitzendingen naar en van Amerika en Indië kunnen worden opge vangen, de goedkoopere toestellen met en zonder ingebouwden luidspreker, het nieuwe zeer selectieve Tetrotector-toestel, dat ook zoowel met als zonder ingebouwde luidspreker verkrijgbaar is, de 40 en 90 W. Telefunken-toestellen enz. Voor ver schillende beurzen was hier geëxposeerd. Het bleek ons ook bij deze demonstratie weer opnieuw, hoe uitstekend zang en muziek door middel van de Telefunken- toestellen worden weergegeven. Deze ten toonstelling was inderdaad een welge slaagde reclame voor deze toestellen. De heer Jac. van Zweeden, Groote Markt alhier is de vertegenwoordiger voor deze omgeving. Vlissingen. Tijdens het Koninklijk be zoek aan Vlissingen op 17 April a.s. zal H.M de Koningin een gedenkplaat ont hullen in het in aanbouw zijnde Protes- tantsch ziekenhuis Bethesda aan de Kerk- hoflaaa. Arnemulden. Maandagmiddag vergader de de gemeenteraad voltallig. Ingekomen stukken en mededeelingen: Door Ged. Staten is definitief vastge steld de rekening der gemeente over 1929. In de vischhal zijn thans vier losse tafels aangebracht, welke zeer goed vol doen en waarvan de kosten bedragen f 201.69. De levering van macadam plm. 200 ton iÉ dit jaar gegund aan J. de Dreu te Goes voor de som van f 5 franco voor den wal, maat 2/3 dubbel gebroken. Ingekomen zijn verschillende rekenin gen en verslagen. Schrijven van de vereeniging van Ne derlandsche gemeenten inzake hare be moeiingen betreffende invoering van het vak lichamelijke oefening in verband met het door den gemeenteraad aan de Kroon gericht adres; bereids is van 226 gemeen ten bericht ingekomen, dat adhaesie aan het adres is betuigd. Een verzoek van de bewoners in den Molenpolder om het onbestrate gedeelte langs de nieuwe bestrating ook te be straten, wordt voor kennisgeving aange nomen. Inzake invoering Winkelsluitingswet zal eerst eens met de winkeliers onder handeld worden. Een adres van den Fabrieksarbeiders- bond, waarin reden wordt gevraagd, I waarom Corn. Siereveld, kostwinner uit een gezin, steeds werk geweigerd werd bij de werkverschaffing en of deze weigering geschied is omdat genoemde persoon niet Christelijk georganiseerd was. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat zulks niet het geval was, daar B. en W. niet naar organisatie vragen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een ministerieel schrijven omtrent werklooze jeugdige personen, wordt in handen van B. en W. gesteld. Idem een schrijven van de Z. L. M., waarin ver zocht wordt de keurloonen te verlagen. Overgegaan wordt tot benoeming leden stembureaux voor de verkiezingen. Tot leden der schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting werden de aftredende heeren C. 1 ranse, D. Kou semaker, Joh. Schroevers en C. van Waarde herkozen. Inzake een voorstel tot steunverleening aan uitgetrokken crisis-werkloozen en on georganiseerden vraagt de voorzitter dit in besloten vergadering te behandelen. Dhr Puijpe vraagt waarvoor zul'ks noo- dig is. Hij stelt voor dit in het openbaar te behandelen. Dit Wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. (Tegen de heeren Franse, Janse en v. Eenennaam, voor de heeren Puijpe, Schuit, Crucq en v. d. Ketterij.) De voorz. deelt mede, dat aangezien er geen werk voor de werkloozen in de ge meente ,te vinden is, B. en W. besloten hebben een steunregeling voor te stellen, die aansluit aan die van de regeering, wat de voorwaarden betreft. Hij leest hieruit enkele artikelen voor. Dhr Schuit zegt tegen deze steunregeling te zijn en wet om de volgende redenen. Zij bevoorrecht de ongeorganiseerden boven de georgani- seerden. Er zijn een massa arbeiders, welke nog liever voor hun geld arbeid verrichten dan steun te ontvangen. Er is nog werk genoeg in de gemeente, waar voor ook wel subsidie door de regeering zal worden gegeven. Dhr v. Eenennaam zegt ook veel te voe len voor te werk stellen der werkloozen, doch dan zal toch zeker moeten worden aangewezen waar dat werk is. Dhr Franse zegt al het mogelijke ge daan te hebben om maar mensohen te werk te stellen, zélfs voor delfwerk aan den polder Walcheren, doch dit zou, in dien zulks gedaan mocht worden, slechts aan enkelen werk geven en iedereen kan dit werk niet. Dhr Schuit wijst hierop eenige werken aan, n.l. gelijkmaking van de wei aan de Noord wal en verlegging van de mestvaalt, zulks ook in verband met het meermalen gedaan verzoek van de omwonenden in het Schuttershof, benevens een ophooging der Dokwei, zulks door het graven van een diepe kuil, waarin dan het straatvuil kan worden gebracht, en afgraving van den dijk om den tegenwoordigen mest vaalt. De heer Puijpe gelooft ook, dat ge noemde werken in 't belang der gemeente en ook der volksgezondheid zouden zijn. Spr. zegt, dat hetgeen door de karreman wordt opgehaald toch niet veel uitmaakt voor bemesting. Zijns inziens kan hier een goed werk worden verricht. Dhr Franse zegt, dat dit door de ver andering van pachter veel verbeterd is. Het werk door de heeren voorgesteld zal te veel kosten, waarop dhr Puype ant woordt, deze critiek van den heer Franse te begrijpen, daar een voorstel van andere leden, hoe goed ook, toch bij den heer Franse niet deugt. Ook dhr Crucq vindt het nu juist de geschiktste gelegenheid, dit eens te doen opknappen. Na nog enkele discussies hierover wordt het voorstel van B. en W. om in plaats van werkverschaffing een steun regeling in te stellen verworpen met 5 tegen 2 stemmen. (Voor de heeren B. Franse en J. Janse, tegen de heeren Puijpe, Schuit, v. Eenennaam. Crucq en v. d. Ketterij.) Dus wordt B. en W. op gedragen werk te zoeken. De voorzitter deelt nog mede de kosten voor het bouwen van een schuurtje voor de berging van gereedschappen van den gemeente-werkman, waarop dhr Schuit onmerkt, dat deze prijs veel te hoog is. Hij verzoekt B. en W. zulks voortaan aan te besteden. Hierna volgt de rondvraag. Dhr van Eenennaam vraagt des avonds meer poli- tle-tee«jcht( daar k&tot met den sneeuw val het heel erg was en men niet zonder gevaar op straat kon komen wegens het gooien met sneeuwballen. Ook op andere avonden is het noodig. De voorzitter zegt hierop, wanneer het nog eens sneeuwt, dat hij zorgen zal dat tr nog een drie-tal rijkspoli ties aanwezig zullen zijn, daar de gemeente-veldwachter niet op de Markt en tegelijk op het Sta tionsplein kan zijn. Verder vraagt spreker om in L-t lokaal voor de noodslachting, wanneer daar een noodslachting heeft plaats gehad en de slagers daar afval laten liggen, B. en W. de betrokken sla gers zullen gelasten ook dit zoo spoedig mogelijk op te ruimen. De voorzitter zal er op letten. De heer Crucq vraagt wat B. en "W. zullen doen met de grond, nu verkregen door het dempen van de sloot aan den grintweg. De voorzitter zegt, dezen voor dit jaar maar te geven aan de pachters van den grond, hieraan gelegen. Dit wordt door den raad goedgekeurd. Hierna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sellingen, Chr. de Beus te Ten Boer. Aangenomen naar Nieuwveen, H. G. Brink te Andijk. Geref. Kerken. Beroepen te Bolsward, W. v. d. Heide te Zoutkamp. Baarland. Zondagnamiddag nam Ds H. v. d. Loos afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Baarland. Als afscheidswoord had hij gekozen uit de brief van i aulus aan de gemeente te Efeze, hoofdstuk 5 de eerste 2 verzen. Van alle dorpen uit den omtrek waren er belangstellenden opgekomen om dezen dienst bij te wonen, zoodat het kerkge bouw meer dan \ol was en velen met een staanplaats zich tevreden moesten stellen Under de a.nwezigen waren verschil lende ring-collega's, als ook de burge meester en wethouders der gemeente Baarland. .nan het eind van den dienst werd door Ds v. d. Loos een persoonlijk woord ge sproken tot verschillende personen en collega's, waarin tot uitdrukking kwam welke banden er in deze twee jaren wa ren gelegd. Door diaken de Hollander werden wai- me woorden van dank gesproken voor den velen arbeid door Ds v. d. Loos en zijn vrouw in Baarland verricht, waarna de gemeente den vert.ekkenden piedikant toezong de zegenbede uit Bs. 121. Hierna werd door den consulent, Ds Hulsbergen, aan denjjertrekkenden predi kant een vaarwel toegeroepen. Van de gelegenheid om Ds en Mevr. v. d. Loos in dé consistorie voor het laatst een hand ten afscheid te drukken, werd door velen gebruik gemaakt. Intrede Ds Kamsteeg. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds J. K. F. Mantz te Charlois (Rotterdam), met een prediking over Deut. 34:1b:: „De Heere wees hem dat gansche land", deed Ds J. H. C. Kamsteeg, gekomen van 's II. Hendrikskinderen des namiddags in een stampvolle kerk zijn intrede in de Ned. Herv. Gem. te Gorssel. Zijn eerste woord tot de nieuwe gemeente was naar aan leiding van Lucas 18:31a:: „Zie, wij gaan op naar Jeruzalem", welk woord tevens een lijdensprediking was. Hij deed dit op de hem eigen ontroerende wijze, er nadrukkelijk op wijzend, dat het leven van eiken Christen steeds een opgaan naar Jc.azalem behoort te zijn. Nu volgden de gebruikelijke toespraken tot don bevestiger Ds Mantz, de vele collega's, in het bijzonder DS Vermaas, praetor van den ring, Ds de Jong als vriend, den consulenL Ds Visser, den Ker- keraad, de Kerkvoogden en Notabelen, leden van het Kiescollege, den Burge meester, de overgekomen vrienden uit zijn laatste gemeente en ten slotte de Ned. Herv. Gemeente van Gorssel. Hierna werd- de nieuwe leeraar toegesproken door Ds Vermaas, namens den Ring, Ds Gregory, den Burgemeester van Gorssel, den Kerk voogd Roeterdink, en den consulent. Op verzoek van den laatstgenoemde zong de gemeente Ds Kamsteeg staande toe: Ge zang 96 (gewijzigd.) Met een kort woord dankte de nieuwe leeraar voor de hartelijke woorden, die men tot hem had gericht en eindigde met dankzegging, waarna de plechtigheid geëindigd was. Bevestiging en intrede. Candidaat M. B. van 'tVeer werd Zon dagmorgen in de Geref. Kerk te Zeven bergen in het ambt bevestigd door Ds A. Scheele van Kapelle-Biezelinge. De beves tiger had tot tekst 1 Petr. 5:24. Aan de handoplegging bij de bevestiging werd mede deelgenomen door Ds de Ruiter van Oude Bildtzijl. Des namiddags deed de nieuwe predi kant zijn intrede met een predikatie over Psalm 121 1 en 2. Na afloop van de prediking werd hij toegesproken door een ouderling namens de gemeente en door Ds Lanning van Fijnaart namens de classis. Er was voor deze plechtigheid, die ook door den burgemeester werd bijgewoond, zeer veel belangstelling. Emeritaat. Ds M. Th. de Boer Ned. Herv. predikant te Ruinerwold, is voornemens om gezondheidsredenen bin nenkort emeritaat te vragen. Op 22 April hoopt hij zijn 25-jarige ambtsbediening te herdenken. Nederlandsch Bijbelgenootschap. Provinciale Commissie Zeeland. Dezer dagen hield de Provinciale Com missie voor Zeeland haar voorjaarsver gadering te Goes met de afgevaardigden der af deelingen. Ds Homburg, de voorzitter, opende de vergadering met gebed en heette de aan wezigen hartelijk welkom, bepaald den Alg. Secr. Binnenland, Ds D. E. Boeke. Besloten werd aan den afgetreden secre taris, Ds Kamsteeg, vroeger te 's-Heer- Hendrikskinderen, thans te Gorssel, schriftelijk hartelijk dank te zeggen voor den velen arbeid voor de Prov. Commis sie verricht. Tot leden der Prov. Commis sie werden gekozen Ds A. M. v. d. Most v. Spijk te Kortgene en Ds E. Douma te Oostkapelle, welke laatste tot secretaris werd benoemd. Het werk der Afdeelingen werd be sproken aan de hand van de bij het Hoofdbestuur ingezonden jaarverslagen. Ds Boeke deelde mede, dat in de laat ste vijf jaren Zeeland gestegen is van on geveer 450 tot ongeveer 800 contribuan ten. De vergadering nam hiervan met groote belangstelling kennis en drong er bij de Afdeelingen op aan het propagan dawerk in dezen malaisetijd met kracht voort te zetten. In gansch Nederland is toch in de laatste vijf jaren het aantal contribuanten verdubbeld. Schitterend zijn de resultaten op Noord Beveland, dat met ruim 250 contribuanten het leeuwen aandeel in de verhooging leverde. De agenda voor de Commissie Binnen land werd behandeld. Ds Boeke deed al lerlei mededeelingen over het voortgaand werk. De aandacht trokken daarbij voor al, dat de ervaringen met den „Hotelbij bel" niet zeer bevredigend zijn en dat nauwer contact met de Pers zal worden gezocht. Ds v. d. Vis te Goes werd naar de ver gadering der Commissie Binnenland af gevaardigd. Daarna werd deze samen komst met dankzegging gesloten. Geslaagd voor Machini ten-examer diploma A de heeren C. A. Buijze te Mid delburg, en A. C. van Mailand te Vlissin gen. Brutale overval in een winkel. Gistermiddag kwam in een winkel in de 01denbarne\ eltstraat lo Rotte dam een man, die de winkeljuf- fro w vroeg een bankbiljet van f 50 in twee van f 25 te wisselen. 1 e juffrouw stemde hierin toe, zocht twee briefjes van f 25 op en wilde deze aan den man overhandigen, 'jot haar ver wondering trok hij haar echter met een snelle beweging de bankbiljetten uit de hand, legde een bankbiljet op den toon bank en rende den winkel uit. De juffrouw, die aanvankelijk nog in de verondersteüng leefde, dat het bank biljet, dat de man op de toonbank gelegd had, er werkelijk een van 50 gulden was, begreep er niets van en keek den man aan de winkeldeur eenigszins. verwezen na. Eerst toen zij in de winkel terugkwam, ontdekte zij, tot haar groote ontsteltenis, dat zij een waardeloos biljet van 50.000 mark ontvangen had. Zij deed natuurlijk direct aangifte bij de politie. Vrouw in brand geraakt. Te Leiden is de 53-jarige juffrouw V. S. met haar kleeren in aanraking gekomen met een brandend gasfornuis, waardoor ze in brand geraakte. Met vrij ernstige brandwonden is ze naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. Boerderij afgebrand. Gis teravond brak te Someren brand uit in de woning van den landbouwer A. Het hui3 met stal en schuren brandde geheel af. Een gedeelte van het huisraad kon gered worden, terwijl een kindje met veel moeite uit het huis kon worden gehaald. Zeven varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. De oor zaak van den brand is onbekend. De arrestatie van cocaïne smokkelaars te Maastricht. Omtrent de arrestatie van cocaïne-smok- kelaars in een hotel te Maastricht, wordt nader gemeld, dat in totaal vier perso nen zijn gearresteerd, en wel een koop man uit Rotterdam, een apotheker, een Belg en een Maastrichtsche vrouw. De gearresteerden hadden aanvanke lijk de bedoeling de cocaïne in Aken te verkoopen. Ze gevoelden zich in Aken klaarblijkelijk niet erg op hun gemak en vertrokken daarom naar Maastricht. Handelaars in allerhande verdoovings- middelen wonen in het geheele Neder- landsch-Duitsche grensgebied in de buurt van Aken. Ook in de mijnstreek wonen leden der bende. De vooruitgeschoven posten bevinden zich, naar met tamelijke zekerheid kan worden gezegd, in Neder landsche en Belgische havensteden. Een opleving in Enge land. We lezen in de Amerikaansche „Wachter" hot volgende: „In dezen tijd, waarin men ook in En geland zucht over de vele plaatsen van eeredienst, die al leeger en leeger wor den, is het des te merkwaardiger ook van een prediker te kunnen spreken, bij wien de grootste gebouwen de toestroomend e scharen niet kunnen bevatten. Dit geldt namelijk van den Engelschen predikei Jeffreys, een man van ongeveer veertig jaar, die streng orthodox overal in Enge land predikt en buitengewoon veel resul- Voor de opleving van de liberale ge dachte waarover sommige liberale orga nen zich in verband met de komende ver kiezingen nogal enthousiast uitlieten, li id ik tot nu toe bitter weinig kunnen waar nemen. Maar nu zag ik in de kranten iets, dat wel in die richting wijst. De propaganda-commissie der Ilaag- sche afdeeling van de Liberale Staats partij heeft n.l. de vorige week eeu theemiddag gehouden, waar volgens de verslagen nóg meer belangstelling was voor de toespraak van Mevr. Boon dan voor het kopje thee, dat toch heel goed smaakte. Blijkbaar hadden deze dames tot nu toe meer belangsteUing getoond voor een goed kopje thee. „Het Vaderland" meldt al thans, dat toen de spreekster meedeelde dat de politiek zich wel degelijk met do vrouw bemoeit, de dames nóg meer de ooren spitsten Daar hadden ze naar het schijnt nooit ven gehoord. Enfin, ze zijn nu op de hoogte gebracht. Ze heben nu gehoord van „de onwaar achtigheid en de oneerlijkheid ven de ba sis der rechtsehe politieke constellatie'', en van „het uitgroeien van de mensche- lijke persoonlijkheid in de sfeer van vrij heid", zooals de liberalen, die vroeger niet bang waren om de minderheden te onder drukken, dat nu schijnen te willen. Het begint te groeien in het liberale kamp. Nu hebben we al de knusse thee middagen. OPMERKER. taat op zijn arbeid ziet. Betrekkelijk naast het gewone kerkelijke leven houdt hij mis siën in verschillende steden gedurende en kele weken, onder ande"e te Birmingham, Southampton, Bristol, Belfast, enz. Ook vertellen de ooggetuigen van talrijke ge nezingen van zieken, welke in zijn sa menkomst bij tiontalen tegelijk tot hem worden gebracht, opdat hij ze de handen opleggen zal. A'oorts moet hij alleen in Londen in den loop van vijftien jaar reeds vijf en twintig kerken hebben gesticht, ter wijl hij in totaal sinds 1915 den bouw van 150 kerken in Engeland en Ierland heeft bewerkt." KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH- VLAANDEREN TE TERNEUZEN. In de Zaterdagnamiddag gehouden vergade ing gaf de voorzitter, dhr J. A. van Rompu, in een rede zijn meening omtrent verschillende belangen weer.. Wat het gebied van de Kamer betreft, waren de gevolgen der depressie in den loop van het jaar nog niet zoo erg voel baar, behoudens dan voor den landbouw, die ook reeds het jaar te voren, ondanks een bijzonder goeden oogst, door lage prij zen ongunstige resultaten boekte. Eerst na de vo'tooiing van den bouw der fabriek te Sluiskil, gepaard met den inmiddels door den landbouw ondervon den enormen terugslag, trad in de laatste weken van het jaar een zeer uitgebreide werkloosheid op. In verschillende ge meenten steeg het cijfer der werkloozen tot vroeger nooit gekende getallen. De in de vorige jaren geconstateerde achteruitgang der bevolking van Z. Vlaanderen is niet alleen tot stilstand ge komen, doch in een vooruitgang omgezet. De verwachtingen, dat het industrie centrum door de vestiging der nieuwe industrie in zeer ruime mate blijvend zou bijdragen tot werkverruiming, werden aan het eind van het jaar, toen de eigenlijke exploitatie begon, niet vervuld. Vooral wekt het teleurstelling, dat ongeschoold personeel uit het buitenland aan het werk wordt gehouden, met voorbijgaan van de Nederlandsche werklieden, waarvan er nu talloozen werkloos zijn. De loodsgelden voor de haven van Ter- neuzen zijn nog steeds een kwestie zonder veel uitzicht op een gunstige oplossing. Weer moet gezegd worden, dat evenmin tot oplossing kwam de kwestie der elec- trificatie der kanaalbruggen te Sluiskil en Sas van Gent. In den loop van het jaar zijn de los plaatsen te Terneuzen uitgebreid met een paar honderd meter kademuur. Evenwel gaat ons verlangen uit naar de uitvoe ring van het vanwege den Rijkswater staat ontworpen plan voor het maken eener nieuwe kanaalhaven, wegens de dringende behoefte die bestaat aan uit breiding der los- en laad- maar vooral van opslagplaatsen. Voor de haven van Terneuzen bleef eveneens onopgelost de kwestie der spe ciale spoorwegtarieven, een zaak, waar bij we geheel afhankelijk zijn van met de Belgische regeering te voeren onder handelingen. De vaart op Gent is dermate toegeno men, dat deze, wanneer de noodzakelijke voorziening uitblijft, ten slotte zal vast- loopen. In den laatsten tijd heeft men er blij kens enkele dagbladartikelen weer iets anders op gevonden. Men zou er toe kun- i nen overkomen, om als ruilmiddel aan Terneuzen weer terug te geven de speciale spoorwegtarieven, maar.dan zou de Nederlandsche Regeering zich moeten verplichten om voor Terneuzen haven en kadegelden in te voeren. Ik wil opmerken, dat dezerzijds gevraagd wordt, herstel van den voor-oorlogschen toestand, toen evenmin haven- en kadegelden bestonden, en Terneuzen evenmin Gent of Antwer pen overtroefde. Een andere xaak, n.l. die van kana-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2