No. 141 Dinsdag 17 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank H.V. Goes EERSTE BLAD. COUPONS EN LOSSINGEN Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Buitenland Engeland verklaarde niet door de be Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 MAART vervallende worden verzilverd door Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange tforststrnat 70, Goos. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No- (£455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, !3.— Losse nummers 10.09 Prils tier Advprtes n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. De gelederen sluiten. Nadat wij in vorige nummers hebben gewezen op wat de heer Anema in de Eerste Kamer omtrent de hervatting der vroegere politieke samenwerking tusschen de rechtsche partijen opmerkte, willen wij ook nog aandacht schenken aan wai door den Christelijk-Historischen afge vaardigde den heer de Savornin Loh- man over deze zaak werd gezegd. Na eerst het karakter van het Kabi net, door hem aangeduid als een Kabi net van wisselende meerderheden, te hebben besproken, kwam hij tot het punt in kwestie. Met voldoening werd hierbij opge merkt, dat de stemmen dergenen in elk der drie partijen, die herstel der samen werking bepleiten wel verre van te ver stommen, in aantal en kracht toenemen. Men tracht zich ook meer in elkanders gedachtengang, bijv. wat betreft de meest gewenschte methode van Kabinetsvor ming, te verdiepen. „Ik acht het aldus Spreker met het oog op de tijdsomstandigheden zeer verklaarbaar, dat men naar mijn zin nog wat te schuchter tracht elkander terug te vinden. Erger toch, veel bedenke- 1 ij k e r dan de economische ontred dering is de g e e s t e 1 ij k e crisis, waardoor de wereld dreigt uit haar voe gen te worden gelicht. Daarbij komt het gevaar uit het Oosten. In deze Kamer schijnt dat nu eindelijk wel algemeen te worden ingezien. Het trof mij ten min ste, dat blijkens de begrootingsversla- gen, thans niemand meer het heeft be staan, gelijk nog ten vorigen jare ge schiedde, herstel te bepleiten van de diplomatieke verbinding met de sata nische macht in Moskou. Welnu, reeds het gevaar van onder mijning der Christelijke grondslagen van ons volksleven door communistische propaganda, die veel intensiever is dan veelal wordt vermoed en soms zeer on schuldige vormen aanneemt een dui vel, die de gedaante aanneemt van een engel des lichts dwingt hen, die on danks verschillen, religieus, politiek en economisch, handhaving van die grond slagen in hun vaandel schrijven, tot het sluiten der gelederen." Moge deze waarschuwing evenals die van Prof Anema, bij de rechtsche groe pen weerklank vinden. Het is inderdaad de tijd, dat nu de gelederen worden gesloten. De strijd om de Handelsconventie van Genève. De douaneconferentie behandelde in 'haar middagzitting het voorstel-Colijn, om de in werking treding van de han delsovereenkomst van Genève van 24 Maart 1930 te verschuiven naar een la ter tijdstip, onder voorwaarde van rati ficatie door bepaalde staten. Dit bemiddelingsvoorstel van den voor zitter, dat slechts bedoeld was als een noodoplossing, werd door den Duitschen vertegenwoordiger, Dr Posse, afgewezen. Hij verklaarde, dat Duitschland een defi nitief besluit wenschte inzake de onmid dellijke in werking treding der handels overeenkomst. Wanneer deze overeen komst niet op 1 April a.s. voor de Euro- peesche staten in werking zou kunnen treden, behoorde zij te vervallen. Uit de verklaringen van den Franschen gedelegeerde had dr Posse afgeleid, dat ook Frankrijk tot ratificatie zou over gaan. Door deze aanstaande ratificatie door Frankrijk en Duitschland zou de grootste hinderpaal voor de inwerking treding van de conventie verdwenen zijn. De Fransche gedelegeerde verklaarde, zich h irmede oneens, en sloot zich aan bij het bemiddelingsvoorstel van den voor zitter. palingen der handelsconventie gebonden te willen zijn zoolang de Engelsche regee ring zich niet een heter oordeel kon vor men over de kansen van succes van de bilaterale onderhandelingen tusschen En geland en eenige protectionistische staten over eenige tariefverlagingen. Chapman stelde daarom voor, dat men eenvoudig thans de zitting voor onbepaal- den tijd zou verdagen. Het Britsche voorstel werd echter door velen, o.a. door voorzitter Dr Colijn be streden. De kans op succes is echter uiterst klein geworden, door het daarop volgend optreden van den Zwitserschen gedele geerde Stucki, die ondubbelzinnig ver klaarde, dat 'Zwitserland tegen in wer king treding der conventie, zij het ook slechts voor korten tijd, is, indien niet alle naburen van Zwitserland geratifi ceerd hebben. Zoolang Frankrijk en Oostenrijk niet geratificeerd hebben, kan Zwitserland niet toestemmen in een van kracht wor den der conventie. Wanneer zelfs een uiterst bescheiden conventie, als deze handelsconventie, nog niet de noodige ratificaties kan ver krijgen, bewijst dit, dat de tijd voor een Europeesche economische samenwerking nog niet is aangebroken en men doet be ter, de conventie eenvoudig te laten ster ven. Dit zeer defaitistische woord van Stucki, dat ook den indruk maakte, dat Zwitserland wil trachten zich met fatsoen van haar ratificatie te bevrijden, verwek te bij velen groote teleurstelling. Voorzitter Dr Colijn liet zich door Stu- cki's ontmoedigende rede niet van streek brengen. Hij hield met bewonderenswaar dige volharding den strijd om de handels conventie te redden nog vol en hij wees er op, dat het niet raadzaam is, dat deze conventie, die grootendeels uit hoogge plaatste ambtenaren bestaat, haar eigen kind zou dooden. Brutale afpersingspoging. De politie van Pruisen, Beieren en Ba den houden zich de laatste weken bezig met een brutale poging tot afpersing, waarvan tot slachtoffer de directeur- generaal van de Duitsche spoorwegen Dorpmuller, was gekozen. Deze heeft een reeks dreigbrieven ont vangen, waarin ernstige aanslagen wer den aangekondigd, ingeval hij niet op een aangegeven plaats een bedrag van 100.000 M. deponeerde. De afpersers hadden nauwkeurig aan gegeven, welke spoorbruggen zij voorne mens waren in de lucht te doen vliegen, wanneer de rijksspoorwegen niet voor het geld zorgden. Het briefpapier, dat gebruikt werd, blijkt volgens het onderzoek afkomstig te zijn uit automaten, gelijk die te Frei burg gebruikt worden en waren gedeel telijk in Baden, gedeeltelijk in Beieren gepost. Verschillende sporen wijzen er op, dat de misdadigers in Beieren ge zocht moeten worden. Op de door de misdadigers genoemde plaats hebben de rijksspoorwegen een pakket doen deponeeren met waarde- looze papieren. De bandieten hebben zelfs kans gezien, dit pakket in handen te krijgen, zonder door de politie ge snapt te worden. Toen bleek, dat zij teleurgesteld waren, hebben zij opnieuw een dreigbrief ge schreven. Aardverschuiving. Volgens een bericht uit Chambery in Savoye was de groote aardverschuiving bij Chatelard Zaterdagavond nog niet tot staan gekomen. Meer dan 300 arbeiders zijn in de weer, om de langzaam voortschuivende aard- en moddermassa's in een andere richting te leiden. In de nabijheid van het dorp Gran ges is een boerderij door de aardmassa's verwoest, Gisteravond is een aanvang gemaakt met het ontruimen van het dorp Requins en van eenige huizen van het dorp La Motte. Ontploffing aan boord van een robben vanger. Volgens een telegram zou de robben- vanger Viking, onder commando van kapitein Kean, een bekend ontdekkings reiziger, lid van het Aardrijkskundig Ge nootschap, met een bemanning van 140 koppen aan boord, evenals Rissell, een filmdirecteur, in de Poolstreken in de lucht gevlogen zijn. Het eenige bericht omtrent de veronderstelde ramp is ver vat in een boodschap van het eiland Moese in de Witte baai, aan de Noord kust van New-Foundland, waarin ge zegd wordt, dat Zaterdagavond een ont ploffing is waargenomen en dat het schip in brand leek te staan. De manschappen zijn op weg naar de kust over de ijsschotsen en kondigen aan, dat er twintig dooden zijn. Een s.s. met dokters, verpleegsters, enz. is ter hulp uitgevaren. Het conflict in de mijnen van Zuid-Wales. Te Cardiff heeft een belangrijke verga dering plaats gehad van gedelegeerden der mijnwerkers van Zuid-Walos, ten einde den kritieken toestand te bespre ken, die ontstaan is door de jongste scheidsrechterlijke uitspraak, d:o een algemeene loonsverlaging voorziet. Tal rijke mijnen hebben haar gedelegeerden opgedragen voor een proteststaking te stemmen, maar de leiderskeuren een dergelijke extramistische politiek af en zijn voorstanders van een onpartijdig onderzoek, desnoods door de regeering, naar de capaciteit der industrie om vol doende loonen te betalen. Ofschoon de mijnwerkers bijna éénparig voor staking zijn, verzetten de leiders er zich krach tig tegen en laat op den middag was nog geen besluit gevallen. Nederlaag van de Engelsche regeering. De Regeering is met 4 stemmen in de minderheid gebleven bij de stemming over de afschaffing der vertegenwoordi gers der Universiteiten. 11 Liberalen en 2 Laubourleden stemden tegen de regee ring. Toen de uitslag van de stemming hekend werd, ontstond groot rumoer. Op de vraag wat hij voornemens was. te doen, antwoordde de minister-presi dent, dat de regeering den toestand zou overwegen. Politieke moord in een autobus. Zaterdagavond is 'het communistische lid van de Hamburger Bürgerschaft, Ernst Hennig, die zich per autobus naar Hamburg 'begaf in gezelschap van zijn partijgenoot, Cahbley, door 3 onbekend gebleven mannen door revolverschoten gedoo'd. De mannen hadden eerst kalm plaats genomen, doch stonden op een gegeven oogenblik op en vroegen Hennig, of hij de communist André was. Toen deze dit ontkende en zijn naam noemde, riepen de mannen: „Jou moes ten wij juist hebben" en losten verschei dene schoten op hem, waardoor Hennig zóó getroffen werd, dat hij terstond over leed. De mannen sprongen daarop uit den wagen, losten nog enkele schoten en ver dwenen daarop in de duisternis. 'Ook een onderwijzeres uit Hamburg, die in de bus zat, werd door 2 schoten in het been gewond. Een andere zich in den autobus bevin dende communist kreeg een schampschot aan het hoofd, doch daar hij' zich dood hield, schoten de aanvallers vender niet op hem. Het is de Hamburgsche politie reeds gelukt, vast te stellen, wie de moordenaars van den communist Hennig zijn. Twee hunner zijn reeds gearresteerd en behoo- ren tot de nationalistische partij. Een hunner is de vroegere wachtmeester der politie, Janssen, die een half jaar ge leden wegens nationalistische propaganda uit den dienst is ontslagen. De tweede is de handelsreiziger, Lammel. Beiden heb ben reeds een bekentenis afgelegd. De derde is uit München afkomstig en woont sedert eenigen tijd te Hamburg. Gandhi op stap. Gandhi heeft van zijn marsch naar de zeekust afgezien. Volgens een bericht uit Allehabad vreesde hij1, dat het winnen van zout door hem aan 'de 'kust beschouwd zou kunnen worden als een schending van de overeenkomst, welke hij met den on derkoning heeft gesloten. Hij heeft t'hans den Zaterdag en Zon dag verschillende plaatsen in zijn ge boortestreek 'bezocht. Hij hield ook een toespraak, waarin hij verklaarde, dat het een misdaad zou zijn, als het Indische nationale congres niet aan de nieuwe con ferentie zou deelnemen. Twee rumschepen opgebracht. De Amerikaansche kustwacht heeft succes gehad bij haar strijd tegen de al cohol-smokkelaars en beeft twee schepen van de rumvloot buitgemaakt. Voorbij Long Island werden de schepen gezien en met een waarschuwingsschot gesom meerd om bij te draaien. De smokkelaars dachten echter niet hieraan, zoodat na nog eenige waarschuwingsschoten de schepen van de kustwacht er ernst van maakten en de twee rumschoeners met scherp gingen beschieten. Bij hun poging om te vluchten raakte de motorschoener 650 H. in ondiep water en liep vast, zoo dat de kustwacht het vaartuig gemakke lijk kon 'buitmaken. Aan boord bevond zich voor tienduizend dollar alcohol. De andere schoener, de Notus, had voor een waarde van 30.000 dollar aan boord en gaf ten slotte den strijd op. De bemanning van beide booten werd gearresteerd. Bomontploffing te Buenos-Aires. Zondag is te Buenos-Aires in een tram een bom ontploft, waardoor 3 personen gedood en verscheidene andere gewond werden. De bom was in het bezit van een Ita liaan en ontplofte, toen deze uitstapte. De Italiaan, Pieretti genaamd, werd zelf ook gedood. De aanslag heeft te Buenos-Aires 'groote opschudding verwekt, temeer, daar de Engelsche tentoonstelling juist geopend is en de prins van Wales en zijn broeder zich te Buenos Aires bevinden. Bijzondere maatregelen zijn getroffen tot bescherming van het leven der beide prinsen. Het vergaan van de R 101. De „Daily Herald" geeft een korte sa menvatting van het rapport over de oor zaken van het vergaan van de R 101, welk rapport binnenkort zal worden bekend gemaakt. Lord Thomson, de minister van luchtvaart, en het ministerie van lucht vaart worden van iedere blaam vrijge sproken. Irwin, de gezagvoerder van het luchtschip, heeft inderdaad alles gedaan om een ramp te vermijden. Het verhoor van de getuigen en de proefnemingen in een laboratorium hebben maand ge duurd. De oorzaak wordt toegeschreven aan het ontsnappen van gas uit den voorsten gasballon, verergerd door den storm bo ven Frankrijk. De commissie van onder zoek komt tot de conclusie, dat er geen structuurfouten zijn gemaakt. Echter zijn niet voldoende proefvluchten gemaakt; de groote reis naar Indië was op zichzelf een proefvlucht. Korte Berichten. Groot opzien heeft het in Boeda pest gewekt, dat bij 'het onderzoek van de mandaten der bij de laatste verkiezin gen tot leden van den gemeenteraad en van de districtscommissies gekozenen niet minder dan 275 niet konden worden toegelaten, aangezien zij1 'hun belastingen niet hadden betaald. Op het eiland Leukas is bij 'het dorp Tagios Petros de aardbodem over een op pervlakte van 6000 vierk. meter ingezakt. De verzakking duurt nog voort en men vreest dat er ook andere plaatsen door getroffen zullen worden. Op het eiland Leukas is over een oppervlakte van 6000 vierkante meter de aardbodem bij het dorp Hagios Pe tros gezonken. De beweging in den bo dem duurt nog voort, zoodat ook an dere dorpen op het eiland bedreigd worden. I De centrale recherche te Stockholm heeft Vrijdag en Zaterdag in verschillen de plaatsen 42 communisten gearres teerd, die zich aan communistische pro paganda schuldig hebben gemaakt. Al leen te Helsingfors hadden vijftien ar restaties van communisten plaats. Een medisch bulletin zegt, dat de Engelsche minister Snowden met groot succes een blaasoperatie heeft ondergaan. Hij doorstond ze goëd en rust op het oogenblik. In de nabijheid van Marseille is de Parijsche sneltrein in volle vaart op een ontspoorden goederentrein ingereden. Ver scheidene wagens werden beschadigd. Er werden 8 personen levensgevaarlijk ge wond. De toestand van den vroegeren Duitschen Rijkskanselier Hermann Mül- ler, die een operatie heeft ondergaan, is ernstiger geworden. Er treedt thans hart zwakte bij den patiënt op. Binnenland Het Hoofdbestuur der Z. L. M. over het bieten wetje. De Kamer van Koophandel v. Zeeuwsch- Vlaanderen. De opbrengst der rijksmiddelen. Vragen over de werkloosheidcirculaire van Gedep. Staten van Zeeland. Buitenland. Nederlaag van de Engelsche regeering. Dreigend mijnconflict in Zuid-Wales. Bomaanslag te Belgrado. De economische besprekingen te Genève. De circulaire van Ged. Stalen van Zeeland over sieunverleeuing aan werkloozen. Het Tweede Kamerlid Drop heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd: 1. Heeft de minister na zijn mededee- ling in de vergadering der Tweede Ka mer van 12 Februari 1931, dat de circu laire van Gedeputeerde Staten van Zee land van 29 Augustus 1930, no. 31, be treffende steunverleening aan werkloo zen, gericht aan gemeentebesturen in Zee land, zonder de voorkennis van zijn excel lentie is uitgegaan en dat hij „gaarne be reid (is) te zorgen, dat ten deze in den vervolge op juiste wijze wordt gehandeld" met Gedeputeerde Staten van Zeeland overleg gepleegd? Zoo neen, waarom niet; zoo ja, wat is. het resultaat? 2. Ie de minister in elk geval niet van oordeel, dat een circulaire als de bedoel de, waarvan de strekking is eiken vorm vair hulpverleening aan werkloozen naar de armbesturen af te schuiven, in strijd is met de opvatting, dat steunverleening en werkverschaffing onder leiding van het Rijk en gemeentebesturen behooren te worden geregeld, zoodat Gedeputeerde Staten van Zeeland de circulaire van 29 Augustus 1930 officieel behooren in te trekken? Luchtpost voor Indië. De luchtpostdienst naar Ted.-Indië verovert langzamerhand een vaste plaats in het zaken- en familieleven en vele be langhebbenden weten thans wel, wanneer het „de week van de luchtpost" is. Ter herinnering vermelden wij nog, dat Don derdag a.s. weder een vliegtuig van den regelmatigen veertien daagschen lucht postdienst op Ned.-Indië vertrekt. Het luchtrecht voor brieven tot 5 gr. bedraagt 30 cent, waarbij dan nog de gewone 6 cent frankeerkosten komen. Een enveloppe met een vel schrijfpapier, te zamen nog geen 5 gram wegende, zijn voor 2 cent op de postkantoren verkrijg baar. Communisme in de practijk. De heer Jos. van Veen, gewezen R. K. priester en een bekende figuur in de vrij denkerswereld, is onlangs van een stu diereis naar Sovjet Rusland terug gekeerd na vele maanden aan de vertaling in het Nederlandsch van Lenin's nagelaten werk te hebben gearbeid. De heer Van Veen heeft, naar „Het Volk" verneemt, onmiddellijk na zijn te rugkomst telegrafisch bedankt als lid van de Communistische Partij Holland, daar de verregaand tyrannieke behandeling, welke hij te Moskou ondervond, bij hem allen lust om in deze partij te werken, heeft vermoord. Het despotisme van de Hollandjsche communisten, die in Mos kou tot aanzien gekomen zijn, nam zulke verhoudingen aan, dat de heer Van Veen zich niet meer veilig achtte. Na zeer veel moeite gelukte het hem, verlof te krijgen om te repatrieeren. De heer Van Veen is voornemens om zijn teleurstellende ervaringen in een brochurevorm bekend te maken. De uitvoering van de Tarwewet. Er is in deze dagen groote belangstel ling voor de vraag; „boe zal nu de prae-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1