Schoonmaak Kerknieuws. Onderwijs Ongevallenverzekering Gemengd Nieuws. Bijkantoor Nieuwe HAVBANK. WILHELMINASTRAAT 33. werkt, dat bsiiond nit opstellen, voor drachten, samenspraken en een tableau. Dhr J. Wattel sloot deze gezellige feest- vergadering. O.- en W.-Souburg. Door de afd. Kin derkoor van de Chr. Zangvereen. „Soli Deo Gloria" werd Donderdag en Vrijdag avond een uitvoering gegeven onder lei ding van haar directeur dhr G. de Ru. Beide malen was de zaal van „Rehoboth" goed gevuld. Eien uitgebreid programma van 20 nummers werd gezongen, wat een vlot verloop had. Hierbij waren een viertal duetten. Verder een drietal zangspelen, die goed werden uitgevoerd en een tweetal ta bleaux, die uitnemend slaagden, namelijk „Het Angelus" en „Het zonnelicht". Een dankbaar applaus vertolkte telkens den dank der aanwezigen voor hetgeen ten gehoore werd gebracht. Aan den drang tot herhaling van sommige num mers kon om des tijds wil niet voldaan worden. Aan een viertal meisjes duetzangeres sen, benevens de leidster van de beide tableaux en de zangspelen, en ook aan den heer de Ru werden bloemjen aangeboden. Het was reeds laat, toen de voorzitten van het bestuur dhr Leijnse de vergade ring met dankzegging sloot. Grijpskerka Vrijdagavond hield de Chr. Besturenbond te M'burg in de vroegere openb. school alhier 'n propagandaverga- dering. Na opening door den voorzitter van den C.B.B., dhr P. Meliefste, werd ge sproken door de heeren A. S. Boone, secr. van den G.B.B., en Vingerling te Zuid- land, propagandist van den Chr. Land- arbeidersbond. Na het beantwoorden door de sprekers van vele uit de druk bezochte vergadering gestelde vragen, kon worden overgegaan tot de oprichting van een afdeeling van djen Chr. Landarb. Bond, met aanvankelijk 18 leden. Na de sluiting der openbare vergade ring werd in een huishoudelijke bijeen komst een voorloopig bestuur gekozen en besloten om op 24 Maart nogmaals een propaganda-, tevens ledenvergadering te beleggen. Ziorikzee. Van den Minister van Bin- nenl. Zaken en Landbouw is een schrij ven binnengekomen bij de gemeente, in zake subsidieering van de werkverschaf fing. De minister deelt mede, voor a. het verbeteren van een landweg van Zierikzee naar Kerkwerve; b. het in orde maken van een terrein aan de Zuidzijde van de Ned. Herv. Kerk en c. het rioleeringswerk, een subsidie toe te zeggen van 30 pet. der loonen, uit te betalen aan daarbij te plaatsen werk- loozen, alsmede 30 pet. in de kosten der te plakken rentezegels. Aan deze toezegging worden de vol gende voorwaarden verbonden: Alleen werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners (één uit een gezin) mo gen worden tewerk gesteld. Er dient zooveel mogelijk in accoord te worden gewerkt, tegen een zoodanig loon, dat bij flink werken f 1,75 per dag kan worden verdiend. (Indien bij het rioleeringswerk vak arbeiders moeten worden geplaatst, kunt u die beloonen naar eigen inzicht. Het Rijk draagt echter in die loonen niet bij.) De premie welke verschuldigd is in gevolge de Ziektewet, dient voor de helft op de arbeiders te worden verhaald. Het Rijk draagt in de andere helft niet bij. Vrijdagavond had in de Gemeente kamer alhier een vergadering plaats, ten einde te komen tot de oprichting van een afdeeling van den Nederl. Chirst. Land- arbeidersbond. Een voorloopig comité had zich daartoe gevormd en de voorberei dende werkzaamheden daartoe verricht, zoodat een 60-tal personen aanwezig wa ren. De voorzitter van het voorloopig comi té, dhr L. M. Steendam, opende de ver gadering op de gebruikelijke wijze en sprak een inleidend woord. Dhr M. C. Mul teekende het doel en het groote nut van een Chr. Land arbeidersorganisatie. Spr. besprak de huidige crisis en de daaruit voortvloeiende werkloosheid, wel ke een onrustbarenden omvang aanneemt en waardoor in deze woelige dagen een zekere onrust is ontstaan. Spr. was ech ter van oordeel, dat, wie het „Bidden en Werken" in toepassing brengt, niet be vreesd behoeft te zijn. Gewerkt moet er daarom ook door middel van de organi satie. Vooral op het platteland is organisatie praktisch noodzakelijk en principieel ge boden. Hij wees op den rechtloozen toe stand der landarbeiders en de veelszins willekeurige behandeling die zij onder vinden. Tegenover het machtsbeginsel van het socialisme stelde hij het rechtsbegin sel van de Christelijke vakbeweging. Na deze uiteenzetting werd door en kele aanwezigen met den spreker nog van gedachten gewisseld, meest praktische vragen werden gesteld. Deze werden beantwoord, waarna aan vankelijk 32 leden zich in beginsel bereid verklaarden tot een op te richten afdee ling toe te willen treden. In een volgende bijeenkomst zal een lid van het hoofdbestuur van den Chr. Land- arbeidersbond optreden en de definitieve oprichting plaats hebben. Dit resultaat werd bereikt mede door de medewerking van den Chr. Werk mansbond en „Patrimonium" alhier, waarvan de beide voorzitters nog een kort woord tot de vergadering richtten. Dhr W. de Kam sloot met dankzegging de goed bezochte vergadering. Orgleehpr, Al» we^kvertchafflug hier door het Gemeentebestuur worden aangevangen met het uitdiepen van de spuikom. Het Rijk draagt 40 pet. bij in de arbeidskosten. Eveneens zal het Rijk bijdragen in de kosten van het bewerken van vlas, en wel met 7^ cent per kilo bewerkt of gezwingeld vlas, mits de gemeente hier aan 50 pet. bijdraagt. Wissenkerke. Vrijdag vergaderde de Gemeenteraad Afwezig de heeren Kramer, Breure, van Nieuwenhuize en wethouder van der Maas. Het nieuw benoemde raadslid, dhr C. van Halst, werd toegelaten en beëedigd. Deze vergadering was in hoofdzaak be legd tot het beramen van maatregelen om de werkloosheid te bestrijden. Als zoo danig werd door B. en W. genoemd een wisselplaats in de vaargeul te Kamper land. De heer Schippers noemt ook nog verbetering der invaart van de geul, het geen gesteund werd door weth. Schippers. Besloten werd bij laag water het een en ander nader in oogenschouw te nemen door B. en W. en belangstellende leden. B. en W. stellen voor om de met macadam verharde wegen in de kom Wissenkerke /eneens te doen verbeteren, g< >n be! mooie resultaat met den Oost? -weg Dhr Van Halst vraagt of het, indien er naar werkverschaffing gezocht wordt, niet mogelijk is om de zijkanten der wegen tusschen de kommen beter berijdbaar te maken voor rijwielen. Dhr de Boer in formeert naar het nieuwe wegvak, waar toe besloten is het uit te voeren.'De voor zitter zegt: daar hoort u straks van. Met algemeene stemmen wordt besloten de kosten va.n een en ander te doen op maken. Daarna langdurige geheime zitting. Na heropening rondvraag. Dhr de Boer vraagt hoeveel procent aansluitingen er aan het Electrisch net zijn. De voorzitter zegt te Wissenkerke volgens opgaaf 75 Dhr de Regt vraagt of Kampensnieuw- land al tot een groep gevormd is door de P.Z.E.M. De voorzitter zegt; de toezeg ging is gedaan, maar officieel nog niet wegens de drukke werkzaamheden. Dhr Van Halst vraagt of er een rede voor is, waarom de menschen, die ver leden jaar van hier gewerkt hebben aan de Zuiderzeewerken, nu niet allen daar bij geplaatst kunnen worden. De voorzit ter antwoordt: ik heb geïnformeerd en de aannemer berichtte dit jaar met minder- menschen te zullen werken dan het voor gaande jaar. Ook zijn de menschen van hier hem duurder dan van dichtbij ge legen plaatsen, hetgeen ontstaat door ver goeding van reisgeld enz, Dhr van Halst vraagt: dus toch niet, omdat de werkmenschen niet voldeden? De voorzitter antwoordt: neen, daar is niets over gemeld. 'Dhr de Ridder vraagt opruiming van straatlantaarns, die nog op enkele plaat sen aan de huizen hangen. De voorzitter wenschte die te laten hangen als aanden ken aan vervlogen tijden. Dhr Schippers vraagt verbetering van den zijkant van den weg naar het Kamperlandsche veer. De voorzitter zegt onderzoek toe. Daarna sluiting. In tegenwoordigheid van den Rijks- landbouwleeraar en de Commissie van Toezicht had de eindles van den cursus voor bedrijfscontróle plaats. Alle leden, 14 in getal, gaven blijk den cursus met vrucht gevolgd te hebben. De Rijkslandbouwieeraar betoogde nog eens het nut van boekhouding en dankte het hoofd van den cursus, dhr A. te Gus- sinklo, voor de gegeven lessen. De heer Balkenende sloot zich hier bij aan en sprak zijn blijdschap er over uit, dat deze cursus zijn ontstaan te danken had aan de vereeniging van Oud-leerlingen. Ten slotte dankte de cursist Dieleman namens mede-cursisten voor het genoten onderwijs. Colijnsplaat. Vrijdagavond werd alhier een algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Noord-Beveland van bet Ned. Bijbelgenootschap. 10 pet. der leden en begunstigers waren aanwezig. De voorzitter, ds v. d. Most v. Spijk, opende deze vergadering met gebed en las voor Hand. 17. Door den secretaris, ds Tonsbeek, werd verslag uitgebracht over 1930. Deze af deeling is de sterkste afdeeling uit Zee land en is dit jaar gegroeid tot 253 le den en begunstigers. De penningmeester, dhr Wisse, bracht verslag uit over de inkomsten en uitgaven der afdeeling, waarop de voorz 'fer uit-- enzet op welke wijze er word werk met de gelden, wat betreft de versprei ding der Bijbels. De bibliothecaris, dhr te Gussinklo, deelt mede, dat door de ver schillende depóthouders uit Noord-Beve land te zamen 66 Bijbels zijn verkocht. De aftredende bestuursleden, voorzit ter, secretaris en penningmeester werden herkozen bij acclamatie. De voorzitter deelde zijn bevindingen mee van de gehouden jaarvergadering te Amsterdam en tevens van de Donderdag morgen gehouden provinciale vergade ring te Goes. Hij deelde mee, dat de mo delkoffer van het Ned. Bijbelgenootschap ook dit jaar in Noord-Beveland zal wor den tentoongesteld. Op deze vergadering werd nog mede gedeeld, dat vanwege de afdeeling aan de hotelhouders in Noord-Beveland een schrijven zal worden verzonden ter aan bieding van een Bijbel op de beschikbaar gestelde kamers. Zoo mogelijk zal tegelijk met de ten toonstelling der modelkoffer een propa- gandavergadering gehouden worden te Kats. Na een kort slotwoord eindigt de voor zitter deze vergadering met dankgebed. KorljMtrs. Vrije!?;g».vryad werd onder t zeer groote belangstelling de eindles ge houden van den eersten tuinbouwcursus, op Noord-Beveland. De cursisten gaven blijk met zeer veel ernst te hebben gestu deerd, wat bleek uit het vlotte antwoorden op de vragen van de leiders, de heeren J. Eversdijk en A. Provoost. Nadat door den Rijkstuinbouwconsulent dank was gebracht zoowel aan leeraren als cursisten, werd het diploma uitgereikt aan de heeren Chr. Valkier, I. Heijstek, A; P. A. Bouwense, M. de Looff, L. Ponse, A. Welleman, H. Boot en Chr. Geelhoed. Door de cursisten werd aan het hoofd van den cursus een boekwerk geschonken en aan dhr A. Provoost een vulpenhouder. Tholen. Een vrij ernstig ongeval had Vrijdagmiddag j.l. op de Hoogstraat alhier plaats. Een 6-jarig dochtertje van den gasfit ter L. Deurlóo, werd aldaar aangereden door een fietser en kwam daarbij zoo ernstig terecht, dat haar been onder de knie brak. Door den heer J. V. werd het kind, dat veel pijn had, bij dokter L. bin nengedragen, die, na een noodverband te hebben aangebracht, haar per auto huis waarts bracht. Vrij da." v aderde 't Groene Kru' lanwezig 30 loden. In zijn openings woord bracht de voorzitter, Dr Duinker, naar voren, het groote nut der electrici- teit. Tot op heden heeft de afd. door ge mis aan electriciteit, geen hoogtezon kun nen aanschaffen. Hij sprak den wensch uit, dat straks de gemeenteraad zal be sluiten, de gemeente bij het net aan te sluiten. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen wij aan: dat de vereeniging 573 leden telt, dat aan contributie wordt op gebracht f 1074. 189 uitleeningen hadden dit jaar plaats. De wijkzuster bezocht voor de wijkverpleging 75 gezinnen met 81 patiënten, voor t.b.c. 25 gezinnen met 26 patiënten; aantal bezoeken 5864 en 591. 3 kinderen werden dit jaar uitgezonden naar de vacantiekolonie. De bouw der lig- hal heeft gekost f 682. Dank werd ge bracht aan het lid, dat een waterbed en rijstoeltje aan de vereeniging heeft ge schonken. De ontvangsten bedroegen f 3119.7254, de uitgaven f 3117.35^, goed slot f2.37. De begrooting voor 1931 werd vastgesteld op ontvang en uitgaaf van f 2595. Tot be stuursleden werden herkozen de heeren W. de Korte en M. M. O. Haayer. Besloten werd weer 3 kinderen uit te zenden naar de vacantie-kolonie. De voor zitter betreurde het, dat eenige leden ge meend hebben de contributie te moeten verlagen, wat voor de vereeniging f 100 minder inkomen beteekent. In verband met deze mindere inkomsten zal gevraagd worden aan de verschillende diakoniën, hun subsidie te verhoogen, aangezien an ders het uitzenden van kinderen gevaar zal loopen. Het bestuur werd gemachtigd indien straks hier electrische kracht zal komen, een hoogtezon aan te schaffen. Het bestuur betreurde het, en vele leden spraken er hun verontwaardiging over uit, dat tot heden de aannemer van het wijkgebouw en lighal, in verzuim is geble ven, ondanks het bestuur hem hiervoor heeft aangezocht, het lek aan de kelder trap te herstellen en de luchtkokers der lighal in orde te maken, daar deze totaal onbruikbaar zijn. Ondanks vuil en stof, dat Uw handen met de schoonmaak opdoen, blijven ze zacht en mooi door ze vooral 's avonds in te wrijven met Purol. Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De Nederl. Zendingsraad en de Gerbf. Kerken. De Nederl. Zendingsraad heeft nog geen besluit ge nomen betreffende het al of niet toe laten van de Zendingsdeputaten der Ge- ref. Kerken. Wel heeft hij deze deputa- ten uitgenoodigd tot het onderhoud als bedoeld door de Generale Synode in haar besluit te dezer zake. Nadat in dit be sluit gezegd is, dal qr geen bezwaren zouden bestaan tegen toetreding tot den Nederl. Zendingsraad, indien deze een geheel eigen, zelfstandig instituut vorm de, wordt verder opgemerkt, dat zij zich niet kunnen aansluiten bij den Nederl. Zendingsraad, omdat deze lid is van dei nterna'ionalei endingsraad, die zonde nadere keur alle Zendingscorporaties wil vereenigen en onjuiste opvattingen heeft inzake de taak der Zending op sociaal en politiek gebied". Aan de deputaten voor de zending wordt dan opgedragen den Nederl. Zendingsraad met het sub. 2 ge noemde in kennis te stellen en met-dezen Raad, indien dit door hem gewenscht, wordt, nader te overleggen op welke wijze de bezwaren tegen die aansluitingen zou den kunnen worden weggenomen. Dit on derhoud zal nu over eonigen tijd plaats hebben, nadat do Acta der Synode in druk zijn verschenen. Hel Britsch en Buiten 1. Bij belgenootschap blijkt met oinde Ja nuari 1931 den Bijbel uitgegeven te heb ben in 642 talen. In het laatste jaar alleen zijn er niet minder dan 12 nieuwe vertalingen gereed gekomen. Motorcursus Z. L. M. Zaterdagmiddag had in een der loka len van de Ambachtsschool te Middelburg de etedlee pUu&t* van don in motn- renkennis 19301931, uitgaande van den kring Walcheren der Z. L. M., waaraan de lassen worden gegeven door den heer E. Visscher. Met de commissie van toezicht uit den kring waren aanwezig als 'belangstellen den de heeren jhr P. J. Boogaert, oud voorzitter van den kring en J. H. Kiaron- beek, directeur van de Avondschool voor N.O. Verschillende heeren hadden bericht van verhindering gezonden. De tegenwoordige voorzitter, de heer Mr M. G. van der Minne, opende de bijeenkomst met enkele woorden en gaf daarna het woord aan den heer Visscher. Deze heeft al de leerlingen er waren er dit jaar niet minder dam 50, van wie 42 een diploma verwierven vragen ge steld, die over het algemeen zeer vlug werden beantwoord. Na de ondervraging nam de kring voorzitter Mr. v. d. Minne opnieuw het woord en richtte zich eerst tot den heer Visscher om hem dank te brengen voor de wijze, waarop hij den cursus leidt. Voor verschillende leerlingen zal het diploma aanleiding kunnen zijn voor een heter salaris in de toekomst. Ook voor de .landbouwers is motorenkennis van groot .Delang, omdat het hen in de toekomst ■ker ook te pas zal kunnen komen. Hierna reikte spr. de diploma's uit aan de volgende cursisten: J. Kerkhove, J. Schoolmeester, W. Midavaine, L. v. d. Steen, J. M. Steendam, J. Maas, C. van Dalen, C. Hoezee, J. Heuseveld, G. Gel dof, A. de Bakker, A. Thomassen, J. de Klerk, J. G. Westerveld, allen te Middel burg; D. J. Guguierre, J. de Vries, K. Roelse, J. Maes, J. van Hoorn, A. Visser, J. Gillissen, J. Huissoon, J. de Ruper, P. Geertse, A. Geijp, A. Brasser, J. Steketee, J. van Deijn, allen te Vlissingen; D. Tange, J. Wisse, beide te Souburg; P. Vreeke, J. Stoppels, L. Sturm, allen te Koudekerke; A. Sinke te Biggekerke; J. Verhage te Aagtekerke, P. Hillebrand te St. Laurens (Brigdamme); P. M. Zandee te Wemel'dinge; A. van Houte te Kloe- tinge; W. Bom te Haamstede, J. Tolhoek te 's-Gravenpolder; J. Hirdee te Rilland; P. C. van Oeveren te Ierseke. Vervolgens nam de heer A. van Houte het woord en bracht namens de machinist-leerlingen, die den cursus ge volgd hebben, aan de Z. L. M. en aan den heer Visscher dank voor de gelegenheid hun 'kennis uit te breiden en voor de wijze, waarop dit is geschied. Spr. bood namens de cursisten den heer Visscher als herinnering een fraaie pendule aan en sprak de hoop uit, dat de Z.L.M. nog menigmaal zulke cursussen zal geven. De heer Visscher brengt dank aan den heer Van Houte voor zijn woorden en aan allen voor de klok, waarin hij wel eeng sarcasme aantreft, en een waarschu wing steeds op tijd te komen, maar nog moer om ook op tijd met de lessen te eindigen. Spr. hoopt, dat alle cursisten nut van het geleerde zullen hebben en dat zij hun studie zullen voortzetten. Zich richtende tot den heer Jhr Boo gaert, zeide spr. dat het niet prettig is iemand, met wien men 10 jaar aange naam heeft samengewerkt en die het ini tiatief nam voor de cursussen te zien heengaan. Hij hoopte, dat jhr Boogaert nog meermalen als gast de eindles zal willen hijwonen. De heer JhrB'oogaert bracht dank voor de tot hem gerichte woorden. De cur sus is steeds een troetelkindje van hem geweest, ook al is het aantal deelnemende landbouwers niet groot. De heer D. Tange betreurde het dat de heer Van Houte voor een bepaalde groep cursisten dank bracht, omdat allen dankbaar zijn voor wat de Z. L. M. doet. Spr. bracht een „Lang leve de Z.L.M." uit. Ten slotte dankte Mr v. d. Minne voor de tot hem gerichte woorden en sloot hij de bijeenkomst. De Onderwijspacificatie. Blijkens het rapport der commissie in gesteld door het bestuur der S. D. A. P., heeft deze zich met 82 stemmen uitge sproken voor handhaving van het grond wettelijk beginsel der financieele gelijk stelling op het gebied van het lager onder- v ij-s. Die twee leden zijn de heeren S. N. Posthumus, lid van -het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers en P. J. Schmidt, de leider van den linkervleugel der partij. Zij zijn voor de verplichte neu trale staatsschool. De meerderheid acht de gelijkstelling /oor de voorstanders van het bizonder onderwijs nu een verworven bezit en vreest, dat de nieuwe schoolstrijd, welke zou worden ontketend, indien de partij het pacificatiebeginsel verwierp, veel fel ler zou worden dan vroeger de school strijd ooit geweest is. Wel wordt herziening van de toepas sing van 't pacificatie-beginsel om finan cieele redenen, algemeen gewenscht. De uitkomsten der Staatscommissie- Rutgers worden onaanvaardbaar geacht, aangezien ze de verbetering van het on derwijs tegenhouden. Het beginsel der gelijkstelling wordt niet aanvaard voor ander dan lager on derwijs, Voor het bizonder voorbereidend onder wijs wil ze een regeling, aldus; Rijk en gemeente elk 40 pet. der kosten, het schoolbestuur de rest, Voor het nijver heidsonderwijs wil ze stelselmatige orga nisatie met medewerking van de werkge vers- en arbeidersorganisaties en acht ze verzot tegen splitsing zéér urgent. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen „Koorleider", ingesteld door den Bond van Chr. Zangvereen. in Neder land, de heeren; P. Brakman, Axel; W. mer te Middelburg; L. Kw «maker te Hansweert; P. Lamain te Meliskerk» Haartsen te Wolfaartsdijk; J. v. d. Ka- Slult toch een Vraagt althans Inlichtingen. Dir. W. L. B. J. DEKKER. Ongelukken. Zaterdagmiddag is op den overweg te Beverwijk een 79-ja- rige man door een trein overreden. De man was onmiddellijk dood. Zaterdagmiddag reed een auto, waarin twee personen waren gezeten, met groote snelheid over den Rijksweg in de richting Delfzijl. Bij het uitwijken voor een krui wagen werd de brievenbesteller B. te ten Boer vlak voor zijn woning door de auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. De zwaar gewonde werd naar het Aca demisch ziekenhuis te Groningen overge bracht. Branden. Zaterdagavond werd brand ontdekt in de schoenfabriek der fa. Buurman Cornelissen te Nijmegen. Nadat de bedrijfsleider te ongeveer half zes de zaak verlaten had, bemerkten om wonenden een half uur later, dat een dikke rook uit de fabriek opsteeg, ter wijl een oogenblik later de vlammen uit sloegen. De in de fabriek aanwezige brandbare artikelen gaven de vlammen uitstekend voedsel, zoodat in een oogwenk het vuur door de geheele fabriek verspreid was. Er bleef zoo goed als niets gespaard be halve het kantoor. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Zaterdagmorgen brak brand uit in de kapitale boerderij van den heer G. Buis te Blankenham bij Blokzijl. Het vee kon grootendeels gered worden. Vier kalveren kwamen in de vlammen om. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het spelen met lucifers door kinderen. Verzekering dekt de schade. De DO S te Dordrecht. De groote Duitsche vliegboot Do S is Zater dagmiddag te ongeveer half zes boven Dordrecht verschenen. De machine cir kelde uenigen tijd boven de stad en streek toen neer op het water van de Oude Maas. Vertegenwoordigers van de „Avio- landa" te Papendrecht waren aanwezig om de opvarenden te begroeten. Het lag in do bodoeling, dat de DO S, na benzine te hebben ingenomen zoo spoedig moge lijk zou vertrokken Weer relletjes te G e 1 d e r- m a 1 s e n. Donderdagavond vertrok de z.g. nachtploeg werkwilligen van de Ghamottefahriek met twee autobussen naar Zuelen in Ingen. Nauwelijks op den Tielerweg gekomen werd uit het naast den weg gelegen bouwland driemaal op de bussen gescholen. Onmiddellijk wer den de lichten gedoofd en werd door den rijksveldwachtor die de bussen bege leidde, het schieten beantwoord. Dit was ongeveer op dezelfde plaats vanwaar ook al eerder op de bussen is geschoten. Vrijdagmorgen werd de chauffeur van de A.T.O.-bussen, de heer Kievit, door een grooton troep stakers aangevallen De heer K., die voor geen „klein gerucht" vervaard scheen te zijn, wist de woeste bende met revolverbedroiging van hel lijf te houden, totdat de politie kwam en één der belhamels gevankelijk weg voerde, onder hevig protest zijner mak kers. Het zwaarste vergift ont dekt. Men meldt, dat het meest doode- lijke vergift, adenis geheeten, ontdekt is door dr Green, deskundige aan het labo ratorium te Onderstepoort. Het vergift wordt gehaald uit een grassoort, welke in Transvaal inheemsch is. Het laat geen enkel spoor na in de organen der slacht offers van het gift. Men verklaart, dat een deel van een grein van het vergift vol doende is om een volwassene te dooden. Het is 5000 maal sterker weTkend dan strychnine. Millionairsdoch t e r g e- arresteerd. Te Athene is een zekere Orevine Levy gearresteerd, wier vader millionnair is, doch die zich, als arbeidster vermomd, in dienst had ge steld van Moskou als spionne en propa gandiste. In haar wening werd een lijst gevon den, waarop de namen stonden van alle communistenleiders op den Balkan, en allerlei mededeelingen, die bestemd wa ren voor Boedapest, Weenen, Praag en Berlijn. Toen het huis nauwkeurig word onder zocht, vond mon achtor oon dubbelen wand in een dichtgemelseldo knmor eon hoeion voorraad bommen, revolvers, go- weren, munitie, ja zelfs patronen voor machinogoworon, alles afkomstig uit d" wapenmagazijnen van het Grioksoho leger, Orevine Levy hooft te Athene in ver schillende fabrieken gewerkt onder de namen van Anthony Cathy, Maria Aso- makopulo en Maria Aspropulo; overal was zij bezig om do communistische be ginselen onder de fabrieksmeisjes te ver spreiden, Zij spreekt vloeiend Fransch, Duitseh Engelsch en Griekach.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6