DE ZEEÜW Het Geweten van RogerTrehern. TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. VAN MAANDAG 10 MAART 1931. Nr. 140. Goes. Radium in Goes. Men meldt ons van medische zijde: Eenige vooraanstaande stadgenooten onder leiding van oud-notaris Pilaar, heb ben de fondsen bijeengebracht tot aan koop van een zekere hoeveelheid Radium. Dit uiterst kostbare element, dat tegen woordig een belangrijke rol speelt in de genezing van gezwellen, was tot nu toe in Zeeland niet beschikbaar. Dit behoeft geen verwondering te hanen, voor de in gewijden, die weten, welke sommen to* aankoop noodig zijn. Een gram ervan kost n.l. anderhalve ton. Gelukkig heeft men voor de behandeling veel minder noo dig dan een gram, doch de aankoop van een voldoende hoeveelheid vordert toch een heel kapitaal, dat echter thans bijeen is, zoodat spoedig ook in Goes deze be handeling kan geschieden, waarvoor vroe ger patiënten uit Zeeland verre reizen moesten maken, zelfs naar België. Kapelle Vrijdag vergaderde de Ge meenteraad. De voorzitter deelt mee, dat Weth. Zuidweg is benoemd tot loco-burgemees ter en dat de gasaansluiting aan den Dijkwelscheweg is aangevangen. Met dhr Rottier te BiezeLinge is men tot overeenstemming gekomen inzake de erfscheiding aan den Hoofdweg te Bie- zelinge. De afrastering wordt uitgevoerd op kosten van beiden, gemeente en be langhebbende. Het bekende adres van den Raad van Arnemuiden in verband met de uitstelling van vak j op de scho len wordt voor kennisgeving aangeno men. Het adres van werklieden, over de uitvoering van delfwerk voor de B. W. B. Y. werd terzijde gelegd, als zijnde niet gezegeld. De voorzitter deelt mee, dat men om trent de voorziening van eleetrisch licht voor het gehucht Eversdijk op bezwaren is gestuit, die nog moeten overwonnen worden. Het jaarverslag van de Gezond heidscommissie, zetel Kruiningen, werd aangeboden. Gewezen werd op de stin kende watergang, ingang Zandweg en de jamlucht. De Commissie van Toezicht op het la ger onderwijs deelt in haar verslag mee, dat er hard gewerkt wordt op alle scho len, geen enkele uitgezonderd, en dat ge streefd wordt naar opvoering van het on derwijs. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur in de vacature J. Zegers werd gekozen dhr J. Ganseman Jr. In de commissie tot toezicht op het Lager Onderwijs werd ge kozen in de vacature J. Zaanen dhr M. de Klerk; in de plaats van dhr C. A. de Keyzer dhr J. G. Wondergem; in de va cature H. Slabbekoorn, niet herkiesbaar, werd benoemd dhr P. Scheele en in de vacature J. C. Persant Snoep, eveneens niet herkiesbaar, dhr S. P. Groenleer. Stembureau's worden samengesteld. Herbenoeming leden van de Schattings- commissie voor de Rijks inkomstenbelas ting: dhrn burgemeester Bierens, G. D. Vereeke en J. van Wingen. In de vaca ture J. Zegers werd gekozen dhr A. van der Graaff. Benoemd werd als afgevaardigde naar e alg. vergadering van aandeelhouders der N. V. Waterleiding Mij. Weth. van Wingen (vacature wijlen Zegers), als af gevaardigde voor de vereen. Wijkverple ging (vacature Zegers) dhr P. Fraanje. De gemiddelde kosten per leerling bij het openbaar onderwijs over het jaar 1929 werden vastgesteld op f 10,07 per leer ling. Vaststelling geschiedt van vergoeding, bedoeld in art. 101 der L. O. wet 1920 over het jaar 1929, ten behoeve der bij zondere scholen, Kapelle, Biezelinge en Eversdijk. Alsnog uit te keeren f 565,07, Biezelinge alsnog uit te keeren f 682,27. Vaststelling voor 1931 Kapelle, Biezelinge en Eversdijk voor 122 leerling a 80 pet F E u I L L ETON. door EVELYN EVERETT—GREEN. 65) (Vrij naar het Engelsch.) Eerst na Philippa's vertrek, toen de eerste zware regens van de komende herfst de landen doorweekten, en Roger besefte, dat hij zes weken in volslagen rust en ledigheid had doorgebracht, stond hij plotseling voor de vraag wat nu? Londen natuurlijk. Daar had hij nooit aan getwijfeld. Hij moest heel wat men- schen spreken, heel wat quaesties met zichzelf uitvechten voor hij zich los kon maken van de partij, of verder kon gaan °P ^et Pad, dat hij ingeslagen had. En nu hij zich voor de eerste maal bewujt voor oogen stelde, dat hij een besluit noest nemen, werd hem plotseling iets geopenbaard. Hij had Helen Rivers lief! ad hij het altijd geweten? Of wist hij eerst dit moment? Ondanks den re- °P de ruime veranda; want iit 7aS ,warm en windstil en de geuren ion ®n, uin schenen lieflijker en zoeter frioanw i"P .8,%en in die eerste ver- bui' Maar plotseling stond P begon blootshoofds op en neer f 986,80, voor Biezelinge 166 leerlingen 80 pet. f 1337,30. Het verzoek van de commissie tot werk verruiming op Noord- en Zuid-Beveland om een bijdrage van een cent per inwo ner enz. werd op prae-advies van B. en W. van de hand gewezen. Het verzoek van de inwoners van de Oostenweg om gasaansluiting werd als nog niet ingewilligd. De bijbetaling werd volgens het prae-advies van B. en W. te hoog geacht. Nadere onderhandelingen zullen hierover worden gevoerd. Verzoek voor een te stichten proeftuin te Kapelle om een subsidie, groot 10.000 gulden. Het prae-advies van B. en W. luidde, dat men tegenover 't verzoek niet onsym pathiek stond. Gewezen werd echter op de crisis en de malaise in den tuinbouw, welke ook voor de kassencultuur niet denkbeeldig is. Gewezen wordt op den nu reeds hoogen belastingdruk en de zeer waarschijnlijk mindere inkomsten voor de gemeente. De meeste bedrijven hebben gewerkt met verliezen, dus wat zal dan het inkomen zijn? De gemeente heeft vele uitgaven gedaan in de laatste jaren. Vele verbeteringen kwamen tot stand en moe den wij de uitgaven nu nog meer opvoe ren? Indien men het aandurfde zouden B. en W. adviseeren om een woning met schuur achterwege te laten en f 5000 te voteeren, inplaats van f 10.000, doch de Rijkstuinbouwconsulent adviseerde liever niets dan half werk. Dhr van der Graaff is er voor, om de kansen, nu aangeboden, te grijpen. Spr. wijst op het algemeen belang, en ook het plaatselijk belang. Overal, waar de glas cultuur zijn intreden doet, is er opbloei en dit moet ook van achter deze tafel be vorderd worden. Spr. twijfelt er niet aan, of, wanneer men krachtig aanpakt, zal het gelukken. Dhr van der Have is het volkomen met dhr van der Graaff eens, men moet aanpakken en niet stil zitten of de handen slap laten hangen. Spr. wijst op het groote nut van zulk een proeftuin. Dhr Fraanje vraagt of geen uitstel mo gelijk is, tot betere tijden en of B. en W. hebben gedacht om ook de nabije gemeen ten mee te laten betalen. Weth. van Wingen is er voor en wil vasthouden, anders gaan anderen er mee schuiven. De voorzitter verklaart er voor te zijn, indien het maar mogelijk was. Spr. wijst nog eenmaal op de belastingcijfers en het vermoedelijke inkomen. Weth. Zuidweg verzekert: het gaat niet om den proeftuin tegen te werken, maar we loopen vast met de financiën. Dhr Van der Have stelt voor om de aanvrage in te willigen, doch (dit voorste) vindt geen voldoende ondersteuning, al leen bij dhr van der Graaff. Dhr Fraanje stelt voor om te wachten en in de maand Juni een beslissing te ne men. Dan weten we iets meer omtrent de inkomsten, en kan ook meer licht ont stoken worden bij Rijk en Provincie. Aldus werd met algemeene stemmen besloten. Bij de rondvraag vraagt dhr Wisse, of het niet beter was geweest voor de be woners van 't gehucht Eversdijk om de ze van gas, inplaats van electriciteit te voorzien, vooral nu bezwaren zich voor doen. De voorzitter twijfelt er niet aan of de ze zullen wel overwonnen worden. Ook vroeg dhr Wisse, of er een begin gemaakt werd om den weg in het nieuwe bouwplan te verbeteren. De toestand is aldaar onhoudbaar. De voorzitter zegde tegen de volgende week reeds verbetering toe. Deze zal ge schieden onder deskundig toezicht. Hierna volgde sluiting. Ook van de zij de van het publiek was er heel wat be langstelling. Door het Burgerlijk Armbestuur is aan belanghebbenden medegedeeld, dat een pachtvermindering is goedgekeurd door hoogere autoriteiten over 1930, be dragende 30 cent van iedere gulden bo ven een pachtprijs van f 100 per H.A. In de gehouden vergadering van de werkloozenkas werd een reglement vast gesteld. Op voorstel van dhr A. J. Schip per werd besloten de vereeniging te noe men: Werkloozenkas „Steunt Elkander". In het Bestuur werden gekozen de hee- ren: P. de Neef, voorzitter; G. van der te loopen met Pat op zijn hielen. Maar op dat oogenblik had hij geen oogen voor den hond. Het scheen alsof een stralend licht zijn innerlijkste wezen bescheen, alsof de wereld met één slag een ander aanzien kreeg. Hij had haar lief had haar lief mot lichaam, ziel en geest, met eiken vezel van zijn wezen; had haar lief zooals een man slechts eens in zijn leven lief kan hebben; met een liefde, die is als een verterend vuur. Was het vreugde, was het smart het te weten? Hij kon het niet zeggen. Geen oogenblik koesterde hij de verwachting, dat hij ooit iets voor haar zou kunnen zijn. Ze was als een heldere, lichtende ster voor hem en ver boven hem ver heven. De gedachte aan een mogelijk huwelijk met haar kwam niet in hem op, zelfs niet in zijn stoutste droomen. Er was te veel, dat hem van haar scheid de. Haar groote rijkdom, haar smart over de dierbare afgestorvene, haar levens beschouwing hoe onmetelijk ver stond ze boven hem ach, juist dat was het, wat hem gewonnen had. Maar nu hij het geheim van zijn eigen hart kende, wist hij ook wat hem te doen stond. Hij moest gaan. Hij moe3t haar bijzijn mijden. Hij had het gevoel, als zou haar vriendelijke, heldere, vaste blik zijn geheim lezen, of het hem ont- Kuyl, secretaris; A. J. Schipper, penning meester; J. M. Veerhoek, vice-voorzitter; Jan Ossewaarde J., algem. adjunctleden J. J. Zegers en P. van Dalen. Aanvan kelijk traden 43 leden toe. Zaterdagavond moest de bestuur der van een motor, dhr v. K. uit Schore, uitwijken voor een fietser, wilde hij een botsing voorkomen. Hij reed met een dame, welke op de duo zat, in de sloot. De motor was deerlijk gehavend. Mej. G. moest onder geneeskundige behandeling van dr Pfeiffer gesteld worden. Hansweert. De marechaussee A. S. van Bartel van de brigade Filippine, wordt overgeplaatst naar de brigade alhier. Wemeldinge. De Wemeldingsche radio centrale is thans in werking gesteld. De beide stations Huizen en Hilversum ko men zeer goed over. t Driewegen. De Raad hield Vrijdagmid dag eene voltallige vergadering. Besloten werd aan de Commissie voor werkverrui ming eene bijdrage ineens te verleenen van 1 cent per ziel. Getracht zal worden om ook werkloozen uit deze gemeente, die zich aanmelden, elders tewerk gesteld te krijgen. Een stembureau voor de Staten- en Raadsstemming werd benoemd. In de begrooting voor 1930 werd eene wijziging aangebracht in verband met de toetreding tot de werkloozenkas. De bestaande straf verordeningen worden opnieuw geldig verklaard. Wegens het aanbrengen van eleetrisch licht wordt 'het recht voor het gebruik van 'het vergaderlokaal voor elke vergadering der Boerenleenbank gesteld op f 1 en van andere vereenigingen op f 1.25. Met 'de straatverlichting aan den Platteweg zal worden gewacht tot zich daar een kring van bewoners ter verkrij ging van eleetrisch licht heeft gevormd. Voor 'kosten der straatverlichting zal eene geldleening worden aangegaan ad f 750. Wat de barak voor besmettelijke ziek ten betreft, oordeelt de raad dat de bouw van 1 of meer barakken door 1 gemeente moet geschieden met betaling van alle gemeenten naar het zielental. Oudelandift Vrijdagavond werden de les sen van net ^e ree jaar voor tuinbouw onderwijs beëindigd. De onderwijzer J. Bottenberg heette de aanwezigen welkom en sprak daarna over: Onopzettelijke be strijdingsmiddelen bij den tuinbouw; ver schillende vogelsoorten werden genoemd als zeer nuttig voor de bestrijding van allerlei nadeelige insecten. Daarna sprak dhr A. W. Buteijn over: Een volledige ziektebestrijding. Zeven der leerlingen, n.l. P. Beulens, M. de Dreu Jz., D. Meeuw- se, L. Murre Mathz., Joh. Traas Cz., P. de Punder, Jan van Wingen Pz., verkregen aanteekening van de lessen met vrucht te hebben gevolgd, waarna door eerstge noemde aan de onderwijzers dank werd gebracht voor het gegeven onderwijs en een aardig cadeau werd aangeboden. Zaterdagavond werden de lessen van het eerste jaar van den tuinbouwcursus gesloten in tegenwoordigheid van den heer v. d. Plassche, tuinbouwconsulent, en den heer E. Bakker, lid van de comm. van toezicht, welke door den heer Botten - berg welkom werden geheéten, waarna de cursisten werden ondervraagd naar de verkregen kennis resp. door de H.H. on derwijzers J. Bottenberg en A. W. Bu teijn. Bevorderd tot het tweede leerjaar werden G. Sinke Gz., M. de Dreu Cz., F. Claeijs, G. de Leeuw, G. Harthoorn, P. van Nieuwenhuize, Jan de Jonge Johz.. L. Boeij, S. van Hekken, G. op 't Hof, W. Remijnse Jz., en voorwaardelijk G. Baart. Eén werd niet bevorderd. Dhr van der Plassche sprak zijn te vredenheid uit over de verkregen re sultaten en spoorde de cursisten aan he4 geleerde in beoefening te brengen en bij den aanvang van het 2e leerjaar weer present te zijn. Hij bracht dank aan de onderwijzers en de comm. van toezicht en het schoolbestuur voor het beschikbaar stellen van het lokaal. Dhr Bottenberg riep den cursisten een tot weerziens toe. Dhr Buteijn ging voor i-n dankgebed. 's-H. Abtskerka Zaterdag vergaderde de raad. Zonder kennisgeving afwezig dhr Meijaard. Alvorens over te gaan tot de behan deling van de zaken, richt de voorz. zien met een hartelijke toespraak tot den aan wezigen met 1 Jan. 1.1. eervol ontslagen lokken en dan zou hij voor altijd van haar nabijheid verstoken blijven. Ze mocht het nooit weten 't nooit vermoe den. Hij wist, hoe, hij zou denken, over een ander, die naar haar liefde streef de. Een ondragelijke verwaandheid zou hij het noemen! Hij noemde het in zich zelf zoo; en toch met een vreemd, dui zelig makend gevoel van overwinning koesterde hij zijn geheim en liefkoosde het. Zij mocht het niet weten. Hij moest haar bijzijn ontvluchten. Hij kon haar nu niet ontmoeten. Hij moest zich met de gedachte vertrouwd maken, voor hij zich de weelde van haar gezelschap weer durfde veroorloven. Ze was met Philippa mee naar Tran some Peveril gegaan en zou er eenige dagen blijven. Voor ze terugkeerde moest hij weg zijn. Noel Bray moest hem een telegram sturen. Dat kon gemakkelijk genoeg in orde gemaakt en Bray zou geen vragen stellen. Dat was zijn ge woonte niet. Rogers besluit was snel ge nomen en werd even snel ten uitvoer ge bracht. Voor Helen Rivers op Easter Holt terug keerde, waren Roger Trehern en Pat reeds weer in hun oude kamers in Queens Square geïnstalleerd. Roger Trehern was terug in Londen, maar de vraag: „Wat nu?" was nog al tijd onbeantwoord. klokluider G. Eckhardt. 40 jaren heeft hij dienst gedaan. Namens de gemeente biedt Spr. een geschenk onder couvert aan, waarvoor dhr Eckhardt hartelijk dankt. Afwijzend wordt beschikt op een ver zoek van het Ministerie van Arbeid, om toetreding tot de regeling bedoeld bij het Werkloosheidsbesluit 1917, zulks op grond dat in deze gemeente geen werk loosheid heerscht en ook geen aangeslo tenen zijn. Het verslag d^r Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs over 1930 wordt voor kennnisgeving aangenomen. Aangeboden wodt het gemeentever slag over 1930, waaruit de secretaris het voornaamste voorleest. Aan de Comm. voor Werkverruiming in Z. en N. Beveland wordt op haar er- zoek een bedrag van 1 cent per inwoner toegestaan voor administratiekosten. Samengesteld wordt het stembureau voor de i rov. Statenverkiezing. Herbenoemd worden de met 1 Mei a.s. periodiek aftredende leden der schattings- commisie, zijnde de heeren W. van Liere, i'. A. de Graag, J. de Jonge en F. de Roo. Bij de rondvraag deelt de voorzitter me de dat B. en W. pogingen aanwenden om Sinoutskerke, Baarsdorp en de huizen aan dien Polderweg alsnog aan 't eleetrisch net aan te sluiten. Daarna sluiting. Koudekerks. Donderdagavond vergader de de afdeeling van Patrimonium alhier. Als spreker trad op de heer A. Janse, hoofd der school te Biggekerke, -met het onderwerp: „Gandhi". Spreker toekende de persoon van den Indischen revolutio nairen hervormer. Hoewel Gandhi meer malen lijnrecht staat tegenover Lenin, den Russischen leider, in de afgeleide begin- i selen, beider standpunt is het revolutie- beginsel. Wil Lenin omkeering der orde en hervorming door gewelddadig verzet, 'Gandhi zoekt dit doel te bereiken -door lijdelijk verzet. Dit verschillende optreden hangt samen met de religie van Gandhi, die uitgaat van de 'heidensche idee: Geen leed doen, niet dooden, integendeel lief hebben den naaste, echter zóó verstaan, dat voor het recht geen plaats is. Daar door is het wezenlijk onderscheiden van de Christelijke liefde. Met tal van voor beelden zette de referent dit uiteen. Met name werd dit duidelijk door het stand punt van Gandhi inzake de industrie: het kapitalisme, het zelfbeschikkingsrecht, de zoutwinning en zijn houding tegenover 'het Engelsche gezag, dat -door en door buitenwettelijk en dus revolutionair was. Spr. waarschuwt tegen het gevaar, ge legen in het optreden van dezen Voor- Indiër. Velen zelfs van Christelijke huize, ook in ons land, dwepen met hem. Met name in het streven der Kerk en Vrede- beweging zien we dit beginsel gevolgd. Een drukke bespreking volgde nog. St.-Laurens, Vrijdagavond hield de Co- operatieve Boerenleenbank alhier haar 17e jaarvergadering. In zijn openings woord wees de voorzitter, de heer S. Simonse er op, dat met blijdschap kon worden geconstateerd, dat ondanks den minder gunstigen toestand in land- en tuinbouw, de Boerenleenbank goede re sultaten mocht boeken over 'het afgeloo- pen jaar. Ook over de aflossingen kon men zeer tevreden zijn, aangezien gemid deld 121/a pot- van de uitstaande voor schotten was afgelost. Uit het uitgebreid verslag van den kas sier, den heer P. Vader, bleek, dat de Bank nog steeds in omvang toeneemt. De rekening, in ontvang en uitgaaf aange vende een bedrag van f 589.394.38 en de balans werden goedgekeurd. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer J. W. van 'tHoff; tot lid van den Raad van Toezicht de heer J. Wee- da te Midde'burg en tot plaatsvervangende bestuursleden de heeren J. Versluijs en L. Marinissen. Namens het bestuur stelde de voorzitter voor, de winst over 1930 ten bedrage van f 2509.23, bij te schrij ven op het reservefonds. De heer J. Wee- da doet namens den Raad van Toezicht het voorstel om van deze winst een be drag van f500 te reserveeren en dit te bestemmen voor een geschenk aan het gemeentebestuur voor de inrichting van het nieuw te bouwen gemeentehuis. Hij zou het een eer voor de bank vinden, wanneer zij hiervoor b.v. de inrichting van een der lokaliteiten zou kunnen aan- Hij leerde al gauw uit eigen ondervin ding de macht kennen, die andere men- 6chen en omgeving hadden. Zijn oude deelgenooten, de gebroeders Dane, zochten hem onmiddellijk op, toen ze vernamen, dat hij weer in de stad was en eischten zijn diensten op in eenige ge vallen van practische weldadigheid, die naar ze wisten onmiddellijk zijn sympa thie zouden wekken, en, naar ze hoop ten, zijn geloof in het systeem weer zou den aanwakkeren. Moeilijkheden in de stad en een ernstige politieke misdaad ergens buiten hadden juist een leelijke klap aan de zaak, die ze voorstonden, ge geven. Menschen, die tot nog toe zoo'n beetje de kat uit den boom hadden wil len kijken, maar wel bereid waren geweest om te luisteren, begonnen zich nu haas tig terug te trekken, als zagen ze een af grond aan hun voeten openen. Met zijn bezielende welsprekendheid had Walter Dane zich beroepen op zijn volgelingen en hun gevraagd of het socialisme ooit tot daden van geweld en misdrijf aan spoorde of het niet juist predikte, dat de misdaad mettertijd geheel zou ophou den te bestaan, omdat de motieven, die er toe leidden niet langer zouden bestaan. Dat was immers de prijs, die pioniers al tijd moeten betalen dat, welke misdag- den ook begaan worden, als gevolg van dingen, waar zij zich tegen verzetten, die De vijfjarige Jan van Nunen te Waalwijk, ontving een onderscheiding van het Car- negie-Heldenfonds, n.l. een zilveren hor loge met inscriptie met dito ketting. Hij redde met eigen levensgevaar een speel makkertje, dat in een kalkput was ge vallen, op 27 Juni 1929. bieden. Algemeen vond dit voorstel on dersteuning en instemming, zoodat het werd aangenomen met 44 tegen 3 st. en 1 onthouding. De burgemeester richtte zich toen tot de vergadering en sprak woorden van hartelijke waardeering voor deze verrassing, die door het Gemeente bestuur zeer op prijs wordt gesteld. Hij hoopte, dat dit voorbeeld door meerdere zal worden gevolgd. Op voorstel van een der leden werd een commissie uit de leden aangewezen die voor de Bank over den aard van het geschenk met het bestuur van de ge meente overleg zal plegen. In deze com missie werden benoemd de heeren Joh. Vader, P. Cornu, IC. Janse en H. Lorier Dzoon. De voorzitter deelde mede, dat de rente voor gedeponeerde gelden voor 1931 was vastgesteld op 3.6 pet en voor opgenomen gelden op 4.5 pet. voor land- en tuinbouw doeleinden en 4.8 pet. voor de overige. Biggekerke. Vrijdagavond werd alhier de eindles van den Landbouwcursus in 'bemestingleer -gehouden, die onder leiding van dhr Spinnaay, te Middelburg, dezen winter is gegeven. De cursus werd door 19 personen gevolgd. Na het beëindigen der les werd het woord gevoerd door dhr Stevens, rijkslandbouwconsulent en dhr L. Simonse, burgemeester, voorzitter van den Raad van Toezicht. Namens de cur sisten werd de heer Spinnaay dank ge bracht door den heer Z. Roelse voor de aangename en onderhoudende wijze, waar op de lessen werden gegeven. Arnemuiden. Vrijdagavond gaf de mu- ziekvereen. „Arne's Genoegen" een goed geslaagde uitvoering in de zaal bij dhr P. Leenhouts. Onder de eminente leiding van dhr P. Meliefste van N.- en St Joos- land werden een 8-tal muzieknummers ten gehoore gebracht. De uitvoering werd verder aangevuld met eenige voordrach ten, welke bij de aanwezigen goed in den smaak vielen. Er was een enorme belang stelling. Vrouwepolder. Vrijdagavond j.l. hield de Geref. Knapenvereen. „Samuel" haar 21e jaarvergadering. Een der leiders, dhr A. v. d. Broeke, opende de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze, terwijl hij nog een hartelijk welkomstwoord sprak tot de ouders der leden en afgevaardigden van diverse cor poraties. Op verdienstelijke wijze werd door de jongelui het programma af ge- misdaden hun ten laste gelegd worden. Zoo was het gegaan met de eerste Chris tenen, die beschuldigd waren Rome in brand gestoken te hebben; zoo was het nog heden ten dage, nu mannen, die de algemeene verbroedering der mensch- heid voorstonden, beschuldigd werden vij anden te zijn van de gemeenschap en een gevaar voor de algemeene rust en vrede. Roger luisterde naar de krachtige betoo- gen; de zaak werd in den breede bespro ken in de intimiteit van zijn vriends ach terkamer. Zij hadden hem noodig; zij hadden zich voorgenomen hem maar niet voetsstoots te laten gaan; en Roger be greep dat zeer goed. Hij kon zich voor deze lieden nuttig maken ten bate van zijn medemenschen. Dat zeiden ze hem ook; zij drongen er op aan, dat hij zijn plicht jegens de menschheid niet zou ver zaken. Bovendien scheen niemand anders hem noodig te hebben. Tot wien zou hij zich wenden, waar zou hij heen gaan? En toch, het vuur van zijn vroegere geest drift was geheel gedoofd. De welsprekend heid van Walter Dane ontroerde hem niet meer, noch liet hij zich meeslepen door het bitter sarcasme van diens jongeren broeder. Iets in hem was er veranderd, schoon hij niet kon zeggen wat. Maar wel wist hij, dat Wilfrids hoon hem het vuur naar de toppen van zijn vingers dreef. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5