Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Telegrammen. Financiële Berichten. AiIoqö, Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Posterijen en Telegrafie Logisch en verstandig. Zoeklichtjes. Marktberichten. hun aanwezigheid en voor de gesproken woorden. Namens het personeel gaf de heer J. Pelle do verzekering van hun medeleven ook op dezen dag. Gisteren had de proefstomming on der de leden der R.-K. Kiesvereeniging plaaLs voor het samenstellen der otficKele groslijst voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad. De uitslag was: 1. L. J. Mes, ai'tr.; 2. J. A. M. Lamber- monl, 3. G. M. Mes. Loopwegwedstrijd. De Mid- delburgsche Athletiekvereen. ,,E. M. M." hield Zaterdagmiddag een wegwedstrijd voor cracks en voor nieuwelingen, resp. over 4800 en over 3500 M. De cracks, 7 in getal hadden vanaf de Noordbrug te loopen naar den Noord weg en langs dezen, den Schotelweg, en den Seis weg terug naar den Singel met eindpunt bij Roos en Doorn. De nieuwelingen gin gen het Brigdamsche padje om met be gin- en eindpunt bij de Noordbrug. Dank zij de goede maatregelen van be stuur, jury en politie had deze wedstrijd, die te half vier aanving een vlug verloop en kon nog voor 5 uur in de melksalon de Nieuwe Landbouw do prijsuitdeeling plaats hebben. De uitslag luidde voor de cracks, waar van het aantal deelnemers 7 was, dat no. 1 werd C. van Sorgen van Marathon te Vlissingen in 16 min. 16.6 sec.; 2. C. J. Aerssens, eveneens van Marathon in 16 min 43.2 sec.; 3. J. de Jager van Udi, Wolphaartsdijk. Van de nieuwelingen, wier aantal 16 was, kwam eerst aan J. W. Santifort van Marathon in 12 m. 47.8 sec.; 2. P. Din- gemanse uit Vlissingen, niet bij een ver- eeniging aangesloten in 12 min 59 sec.; 3. H. A. Enklaar van E. M. M. in 13 min. 13 sec.; 4. D van Maris van Marathon, 5. J. van Dijke van E. M. M. De leden van Marathon hadden dus een schitterend figuur gemaakt. De heer J. van de Plasse, voorzitter van F. M. M., bracht allereerst dank aan dr Verheijden, aan den heer Van Graaf - eiland, aan mr J. Adriaanse, aan de juryleden, aan B. en W. van Middelburg en St. Laurens voor hunne medewerking en niet het minst aan de loopers, zonder wie geen wedstrijd zou zijn te houden. Spr. hoopt echter, dat het volgend jaar hun aantal verd ïbbeld zal zijn. Een zeer bijzonder woord van dank brengt spr. aan de politie, die een medewerking ver leent, die volgens Hol'andsche deelnemers van verleden jaar, haar weerga nergens vindt. Aan den heer van Sorgen reikte spr. ten tweeden male den wisselbeker uit, die nu zijn eigendom blijft. Spr. deelde mele, dat dhr Hoogesteger weder een wisselbeker heeft beschikbaar gesteld, doch nu voor een veldloop. De heer R. van Roo, sprak als voor zitter der technische commissie van den Zeeuwschen Athletiekbond woorden van gelukwensch tot de winners en woorden van dank tot E. M. M. voor de wijze, waarop zij dezen wedstrijd heeft gehouden en voor haar nieuwe plannen. Goes. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertenie, wekken wij op tot het bijwonen van de lezing van den heer A. Ingwersen, architect te Amsterdam, die vroeger reeds een paar belangwekkende causerieën heeft gehou den over onderwerpen, die iedereen inte resseeren. Hij is een knap en gezellig causeur, die ongetwijfeld weer zal weten te boeien, als hij bij lantaarnplaatsjes vertelt over stroo mingen in de Kunst. Dat is voor ieder van belang en ook voor ieder te genieten, 't Is Vrijdagavond a.s. Wij vestigen de aandacht op een ad vertentie in dit nummer-, waarin een Tele- funken radio-tentoonstelling wordt aan gekondigd. Deze tentoonstelling wordt Dinsdag vanaf 12 uur 's middgas gehou den in 't Schuttershof; de toegang is vrij. Serooskerke (W.). Zaterdag had de laatste les in practische veekennis plaats bij dhr W. Dekker, die welwillend zijn stal vee hiervoor beschikbaar had ge steld. De cursus bestond uit 19 deelne mers: A. de Pagter, G. Franke en J. Jan- se uit Koudekerke, S. Kodde uit Souburg, D. Stroo, J. Dekker, P. Simonse, A. Si- monse, Ghr. Simonse, P. Dingemanse en J. Lampert uit Biggekerke, P. Abraham- se, AcLr. Wondergem en Abr. Wondergem uit Serooskerke, G. Langebeeke en P. Aarnoutse uit Gapinge.J. Kodde uit Zou- telamde, J. de Nood uit Middelburg en M. Kleinepier van 't Zandt, met hun leeraren, de heeren de Waard en Zwa german. De commissie van toezicht (bij monde van dhr G. Gornelisse, voorzitter der afd. Middelburg) verheugde zich er over, dat de leeraren in zoo korten tijd deze cur sisten zoover hebben weten te brengen in veekennis. Na het eindigen der laatste praktische les trok men gezamenlijk naar het Mili tair Tehuis te Middelburg om nog een oogenblik gezellig bijeen te zijn, waar aan ieder der cursisten een diploma werd uit gereikt. Hierbij werd door dhr de Waard een toespraak gehouden en dank betuigd aan de cursisten en de commissie van toe zicht en aan dhr M. Kleinepier, die zeer in het belang van dezen cursus heeft ge werkt, waarvoor hem onder dank een prachtige electrische schemerlamp werd aangeboden. De cursisten reikten hun leeraren een praöhtige bloemenhulde r kopcre.. pot- teD over. Dhr J. Gocdbloed sprak nog een woord van waardsering over de goede verstand houding tusschen leeraren en cursisten, i waardoor deze cursus zoo goed geslaagd is. Benoemd tot waterbouwkundig tee kenaar bij den dienst der Zuiderzeewer ken standplaats Den Haag, dhr K. J. Dents te Middelburg, oud-leerling van het Zeeuwsch 'technisch Instituut te Goes. Benoemd tot buitengewoon opzich ter bij den Dienst der Zuiderzeewerken, standplaats Harlingen dh T. P. v. d. Maas te Kats, oud-leerling van het Zeeuwsch - Technisch Instituut te Goes. Tot dagelijksch opzichter aan den polder Borsselen is in verband met de uit voering van de dijkverzwaring benoemd dhr A. Smit te 's Heenenhoek, leerling van het' Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoenderloo, D. van Maa- nen te Terwinselen. Te Asperen, H. v. Eist te IJzendoorn. Te Bergschenhoek, E. Schimmel te Ameide en Tienhoven. Bedankt voor Pijnacker, G. Gerbrandy te Nieuw-Vennep. Geref. Kerken. Tweetal te Beetgum, J. v. d. Leek te Zaltbommel en E. Nawijn te Oosternij- kerk. Aangenomen naar Oostburg, Th. P. Potma, cand. te Naaldwijk. Bedankt voor Vinkeveen, c.a. Th. P Potma cand. te Naaldwijk. Oud-Geref. Gemeenten. Bedankt voor Oostburg (als leerend ouderling) W. H. de Blaak te Gouds waard. Herst. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Haarlem, Dr G. J. Duy- vendak te Bussum. Arnemuiden. Zondagmiddag nam Ds E. van Asch, na driejarigen arbeid afscheid van de Ned. IIerv. Gemeente alhier, met een predikatie over 1 Petrus 5:1011, waarbij deze gedachten werden ontwik keld: le Wat Petrus in deze bede tot God spreekt: 2e. Op welken grond Petrus de verhooring van zijn bede verwacht. Na de prediking werden achtereenvol gens toegesproken: Ds A. Burger te N. en St. Joosland als vriend en collega; de kerkeraad, kerkvoogden en nolabelen, or ganist, orgeltrapper, koster, leden der J. Vereen, en der Meisjesvereen., personeel der scholen, bestuur der gemeente en ten slotte de gemeente. Door ouderling B. Schroevers werd na mens kerkeraad en gemeente een harte lijk afscheidswoord tot den vertrek kenden leeraar gericht; op zijn verzoek, werd Ds van Asch, staande toegezongen Ps. 1214, waarna de consulent Ds Burger, zich bij het gesprokene van den broeder ouderling aansloot, en Z.Eerw. 's Heeren zegen toebad op zijn straks aan te van gen arbeid te Sommelsdijk. De belangstelling van uit, maar ook van buiten de gemeente was groot, in 't bijzonder uit het naburige N. en St. Joosland, waren velen opgekomen, om dezen geliefden en beminden prediker voor het laatst te hooren. Het kerkgebouw was overvol. Beroep ingswerk. De Kerke raad der Geref. Kerk te Watergraafs meer heeft besloten over te gaan tot het beroepen van een tweeden predikant. Naar Amerika. Ds. J. Vreug- denhil, pred. bij de Geref. Gemeente te Bruinisse, is voornemens, naar de Banier meld, tegen Mei a.s. naar Noord-Amerika te vertrekken om aldaar in onderscheiden gemeenten de Evangeliebediening waar te nemen. Drie motorrijders gewond. Zondagmorgen heeft op den Spaarnwou- derweg in de gemeente Haarlemmermeer een ernstig ongeval plaats gehad. Op dezen weg werden door motorrijders wed strijden, of althans oefenwedstrijden, ge houden. Op zeker moment, toen drie motorrij ders met zeer groote snelheid over den weg reden, komende uit de richting van Schiphol, raakte de voorste motorrijder doordat iemand uit het vrij talrijke pu bliek langs den weg plotseling den weg overstak, zijn stuur kwijt. Hij kwam te vallen en werd ernstig gewond. De tweede motorrijder kwam over hem heen en sloeg 'in zijn val tegen een motor rijder met duo, die langs den weg stil stond. Ook deze motorrijder werd ge wond, evenals de man, die met zijn mo torrijwiel langs den weg stond en de jongen, die op de duo zat. De derde mo torrijder kon niet tijdig genoeg zijn vaart inhouden en kwam op zijn beurt te val len over de verongelukte motorrijwielen heen. Hij werd ernstig gewond. Een der ernstig gewonden werd door een parti culiere auto, die passeerde, naar het Wil- helminagasthuis te Amsterdam overge bracht. De toestand der drie naar de zieken huizen te Amsterdam overgebrachte ge wonden was bij aankomst in het zieken huis vrij ernstig, doch niet levensgevaar lijk. Eén van de gewonden, die naar het Tesselschade-ziekenhuis was overgebracht de 24-jarige F. kon naar huis worden vervoerd. De 23-jarige Ph. is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Ook da gewonde die naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht is, de 26-ja- Lge v. d. W., moest worden opgenomen. (Telegr.) Opstand in een gevan g e n i s. Te Joliet (Illinois), zijn in de staatsgevangenis, waar 1500 veroordeel den opgesloten zitten, onlusten uitgebro ken. Na het middagmaal weigerden de gevangenen naar hun cellen terug te kee- ren en snelden naar de uitgangen. Er werd onmiddellijk alarm geblazen, waar na reservetroepen een cordon om de ge vangenis sloten en machinegeweren op de ongewapende muiters richtten. Drie gevangenen vielen een kapitein aan, dien zij mishandelden, doch werden door ci piers neergeslagen. Een zestig muiters vernielden volkomen het meubilair in de keuken en de eetzaal, doch na een be paald aantal schoten herstelde de orde zich. Drie-en-veertig gevangenen werden in de boeien geslagen in cellen gevangen ge zet. Vier gevangenen werden gewond, van wie twee zwaar. Eén cipier werd gewond. Kantongerecht te Middelburg. In de terechtzitting van 11 Maart 1931 heeft de Kantonrechter alhier veroordeeld wegens: Als bestuurder van een rijwiel buiten noodzaak de linkerzijde van den weg hou den: P. P. te Vlissingen f 3 of 3 d. Rijden met een motorrijtuig zonder 'n rood achterlicht: W. A. te Vlissingen f 0,50 of 1 d. Rijden met een motorrijtuig zonder spiegel: P. de K. te Vlissingen f 3 of 3 dagen. Fietsen zonder licht en bel: J. v. d. O. te Oostkapelle f 5 of 5 d. Openbare dronkenschap: H. W. H. te Middelburg f 1 of 1 d.; B. v. V. te Vlis singen f 15 of 15 d. Als hoofd en bestuurder van een on derneming niet zorgen, dat in zijn onder neming geen arbeid wordt verricht in strijd met het krachtens de .Arbeidswet" 1919 in het Rustdagbesluit voor toon kunstenaars in bioscopen bepaalde: J. M. S. te Vlissingen f 0,50 of 1 d. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg wer den heden de navolgende vonnissen uit gesproken: Verduistering: B. D., 34 jaar, werk man te St Jansteen. Vrijspraak. Diefstal: N. E. S., 31 jaar, zonder be roep, gedom. te Rotterdam, in voorarrest, 6 mnd. gev. straf met aftrek voorarrest. W. J., 53 jaar, schipper te Breskens, f 15 of 15 d. Overtreding Leerplichtwet: W. D., 51 jaar, landbouwer te Serooskerke. beves tiging vonnis, waarvan appèl met uitzon dering van de straf. Geen straf opgelegd. Veroorzaken zwaar lichamelijk letsel door schuld: W. F. H., 34 jaar, handels agent te 's-Gravenhage. f 300 of 30 d. Mishandeling- M. P. G., 20 jaar, vee koopman te Philippine. Vrijspraak. Faillissementen. Door de Rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende faillissemenen uitgespro ken: M. Tazelaap koopman te Wolfaartsdijk Rechtercommissaris Mr. J. W. Zijlstra. Rechter. Curator Mr. Ph. Hugenholtz, ad vocaat te Goes. De Bouwassociatie ..Willen is Kunnen" i-n liquidatie te Vlissingen, Nieuwstraat. Rechtercommissaris Mr. J. H. Bybau. Rechter. Curator Mr. A. J. van der Weel, advocaat te Middeiburg. P. de Dreu, landbouwer te Colijnsplaat. Rechtercommissaris Mr. Th. Portheine. Rechter. Curator Mr. H. C. J. Zaayer, ad vocaat te Goes. J. Keukelaar Sr., koopman te Bres kens. Rechter-commissaris Mr. A. van der Hoop. Curator Mr. P. M. W. J. van der Slikke, advocaat te Vlissingen. De ongeregeldheden te lerseke. A. J. van S. en P. J. van S. te ler seke zijn door de rechtbank te Middel burg, wegens wederspannigheid en mis handeling van een ambtenaar veroor deeld tot resp. 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk en f 25 boete en 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk en f 15 boete. Het Haagsche Gerechtshof bevestigde het vonnis ten aanzien van den eersten en veroordeelde den tweeden verdachte onvoorwaardelijk zonder boete. De bloembollenzwendel. Een koopman te 's Gravenhage is door de Rechtbank aldaar veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf wegens oplich ting. Zooals bekend, heeft verd. in ver schillende Engelsche dagbladen en tijd schriften annonces geplaatst, waarin te gen opzending van een postwissel ad een shilling (f 0.60) gratis bloembollen wer den aangeboden. Zoowel de off. van justitie als verdach te waren van dit vonnis in hooger beroep gekomen. De procureur-generaal heeft bevesti ging van het gewezen vonnis geëischt. Het Hof vernietigde het vonnis der Rechtbank ten aanzien van de straf en veroordeelde verd. tot drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. BERGEN OP ZOOM. Zondagavond half 8 liepen op den weg naar Steenber gen nabij de Lepelstraat de 63-jarige M. K. en de 65-jarige N. toen zij door een autobus uit Nieuw-Vosmeer werden aan gereden. Eerstgenoemde bekwam daarbij een diepe hoofdwonde in de rechterslaap terwijl zijn borstkas werd ingedrukt. Hij is kort na het ongeval aan de gevolgen overleden. De andere bekwam een ern stige beenfractuur. Hij werd naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom overge bracht. De chauffeur verklaarde, dat hij door den dikken mist deze personen niet had gezien. De politie stelt een onder zoek in. BERGEN OP ZOOM. Hedenmorgen is hier uit den Waterloop opgehaald het lijk van een 17-jarig meisje A. v. Th. In verband hiermede is een zekere v. S. met wien zij gisterenavond uit geweest was, door de politie verhoord. DEN HAAG. Onder voorzitterschap van dr Slotemaker de Bruine heeft de Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom vergaderd o.m. ter bespreking van de voorbereiding der conferentie, welke zal worden gehouden op 18 Mei en ten doel heeft aan de Stock- holmsche gedachte van samei; verking uitvoering te geven. Dit zal de eerste maal zijn, dat de Raad in het openbaar zal optreden. Minister Beelaerts van Blokland zal een onderwerp inleiden. DEN HAAG. Toen Zondagavond fami lie van de bewoners aanbelde aan een woning aan de Hoefkade werd de deur opengedaan door een man, die zei, dat de familie niet thuis was en dat hij oppaste Dit wekte eenig argwaan en toen de man even later het huis met een geld kistje onder den arm verliet, werd hij aangehouden. Het bleek de beroepsinbre ker G. te zijn, die reeds 26 jaar gevan genisstraf achter den rug heeft. BERLIJN. Naar vernomen wordt is de toestand van den oud-Rijkskanselier Herm. Muller bevredigend. De operatie is goed verloopen. Er schijnt eenige hoop te zijn op beterschap. Geldleening. De firma Ls van Waesberghe-Jans- sens te Hulst sloot met de gemeente Sas van Gent een obligatieleening, groot f 30.000 tegen een rente van 4 pet. Wisselkoersen. Amsterdam 16 Maart 2.30 u Londen 12.12Vi12.12 K Parijs 9.76—9.77 Brussel 34.77—34.78 Berlijn 59.4159.42 New York 2.49 Vï2.49% Wcmcldinge. Vrijdag werden alhier door de Diaconie der Ned. Herv. Kerk in de consistoriekamer 8 perceelen bouw- en weiland verpacht. le perceel 39.2 A. f 75: 2e 51.80 A f 110- 3e 12.58 A. f 126: 4e 43.37 A. f 100; 5e 37.63 A. f 100: 6e 35.7 A. f 100; 1 7e 2.72.20 H.A. f 130; 8e 70.80 A. f 100. Alles per H. A. Lijst van onbestelbare brieven er briefkaarten, van welke de afzenders on bekend zijn, terugontvangen in de le helft der maand Maart aan het postkantoor te Goes. Brieven Binnenland: Verschneven en de Groot, Utrecht. 2 briefkaarten zonder adres. Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. De bladen brachten het bericht van het overlijden van den heer J. H. de Waal Malefij', oudlid van de Tweede en de Eerste Kamer, oud-Minister van Koloniën enz. De overledene was een man bezield met groote liefde voor de A.-R. begin- selen, arbeidzaam als weinigen, altijd cor rect, groot in zijn eenvoud en in zijn waarlijk zeldzame trouw. Levendig herinner ik mij, hoe hij mij indertijd vertelde, dat hij in geen jaren gerookt had. En de reden van dat niet-rooken? Och, dat is heel eenvoudig, zoo zeide hij. Toen in mijn jonge jaren de Vereen, voor Hooier Onderwijs op Geref. Grond slag werd opgericht, .wilde ik, overtuigd van het groote belang van deze zaak, gaarne lid worden. Maarmijn finan ciën lieten het niet toe. Toen ben ik gaan rekenen; er was maar één kans: geen cent meer uitgeven voor tabak en sigaren. En dat heb ik gedaan. Vanaf dat oogenblik heb ik niet meer gerookt. 'tWerd verteld als de meest gewone zaak van de wereld. Maar het trof mij diep. Waarlijk een groot man is met het sterven van den heer De Waal Malefijt uit onze kringen weggenomen. OPMERKER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 17 Maart.. Matige Oostelijke tot Z.-Oostelijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, om 't vriespunt des nachts, overdag iets zach ter. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van Zaterdagmorgen 10 uur 755. Licht op voor fietsers- Dinsdag 6 u. 29. Rotterdam, 16 Maart "1931. Veemarkt. Aanvoer: 384 koeien en ossen, 244 vette kalveren, 224 Schapen en lammeren, 1444 Varkens. Prijzen per Vi K.G.: Koeien 2833, 4043, 4749; Vette kalveren 52.5 57.5, 67.572.5, 8085: Schapen 4-055, p. st. f 2430; Overjarige Lammeren p. st. 2838; Varkens 21,5, 22; Zouters 21, 21.5. Koeien en ossen: aanvoer vrijwel ge lijk aan vorige week Maandag. Handel williger, prijzen iets hooger. Een enkel prima beest tot 2 cent boven noteering. Stieren en ossen: geen noteering. Vette kalveren: met ruimen aanvoer en rede lijken handel. Hier waren de prijzen on veranderd. Enkele prima ex. 2 Yt5 cent boven noteering. Schapen en lammeren: aanvoer ruimer, handel stug met weinig kooplust. Waarschijnlijk een gevolg van een groote zending schapen van Londen naar Brussel. De prijzen niet zoo hoog als vorige week Maandag. Varkens: aan voer zeer groot, handel tamelijk, prijzen een tikje stijver met vermoedelijk afloo- pende markt. Zouters: kleine aanvoer en tamelijk vlugge handel. Prijzen als vorige week. Yperen wordt gerestaureerd. Aan de reparatie van de St Martinus Kathedraal in dit zeldzame Belgische stadje wordt de laatste hand gelegd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2