Nü. 140 Maandag 16 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. ALLE per 1 MAART vervallende worden verzilverd door VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Directeur-Hooldredactoux: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13. Losse nummers iO. Buroau: Lange Corststraat 70, Goos. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Prijs der AdvertentiBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Vrijheid van onderwijs. Op het vorig congres van de S.D.A.P. kwamen voorstellen aan de orde met de strekking om de gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs, door den eisch der verplichte neutrale Staatsschool te vervangen. Een commissie, ingesteld om deze zaak te beötudeeren, is tot de conclusie ge komen, dat de gelijkstelling moet worden gehandhaafd. En dat o.a. om deze reden: „De gelijkstelling behoort tot de gedane zaken, welke geen keer kunnen nemen; het kan niet op den weg der S.D.A.P. lig gen een hopeloozen strijd te ondernemen." Inderdaad, voegt „Het Volk" hieraan toe, is het volslagen ondenkbaar, dat Ne derland nog eens van de gelijkstelling, waarop ons gansche onderwijs is inge steld, zou overgaan tot de verplichte neu trale Staatsschool, die zelfs in tijden van fel en onbetwist liberalisme niet ge- heerscht heeft. Die laatste school eischen is voor ons land niets dan Don Quiohot- terie, goed voor verdwaasde communisten, niets voor een ernstige partij, die in de realiteit wortelt." Dat zijn aangename klanken. „De gelijkstelling behoort tot de gedane zaken, welke geen keer kunnen nemen. Het is ondenkbaar dat Nederland van dezen weg zou terugkeeren." Wij hooren het met genoegen en met dankbaarheid. Het zégt toch wat, zulk een uitspraak van dien kant. Maar wij vergeten intusschen niet, dat er óók in de S.D.A.P. een vrij sterke groep is, die de verplichte neutrale Staatsschool nog steeds als het ideaal beschouwd en dat er daarnaast nog een veel grootere gToep is in het linksche kamp, die z.g. met 'behoud van het beginsel der financieel© ■gelijkstelling, er steeds op uit is, de v r ij- h e i d van het bijzonder onderwijs in het hart aan te tasten. Laten we dat geen oogenhlik vergeten. Vooral niet, nu we ons gereed maken voor de voorbereiding van de Statenver kiezing, wat óók beteekent: het aanwijzen van de 'kiezers voor het college van Ged. Staten en de Eerste Kamer. Verkiezingskoorts. De redactie van de „Middelb. Crt." is een weinig van de kook. Zij gaat, in verband met wat wij schre ven over de houding van de liberale Ka merfracties ten opzichte van het Tarwe- wetje tegen ons tekeer op een wijze die ver beneden peil is. Wij worden beschuldigd van klein geestig gepeuter, van het graven van molgangen in des liberalen buurmans akker, van ruzie stoken, tweedrachl zaaien in 's vijands kamp, enz. Het spreekt vanzelf dat we met iemand die zoo zichzelf vergeet, niet gaan pole- miseeren. We hebben daar trouwens ook geen behoefte aan. Er is een zeker spreekwoord, dat zegt: alles weten is alles begrijpen. En zoo is 'took hier. Het Middelburgsche liberale orgaan ziet door heel het land een opleven van de liberale gedachte, maar nu is het op treden van de liberale Kamerleden van dien aard geweest, dat de liberale land bouwers in onze provincie zich en te recht in hooge mate ontstemd toonen. Mr Knottenbelt is naar Goes gekomen om de houding van de liberale fracties te verdedigen en het gedoofde vuur weer op te rakelen, en hij deed het zóó, dat vol gens het liberale orgaan ieder nuchter denkend mensch wel tot het inzicht moet komen, dat de liberalen het bij het rechte eind hadden, maar inplaats van zich te laten overtuigen, beten de li berale boeren zoo van zich af, dat de „M. Crt." niet gerust op de zelfstandige oordeelskracht van de lezers, het beter oordeelde het heele debat weg te laten. En alsof dit niet genoeg was, is de voorbereiding van de verkiezingen in het liberale kamp in ons gewest met zoo veel moeite gepaard gegaan, dat het nu niet bepaald geschikt was om de geest drift te verhoogen en den groei van de liberale gedachte te bevorderen. Onder die omstandigheden is het ver klaarbaar, dat de „Middelb. Crt." de ver kiezingskoorts te pakken krijgt en zich een keer vergeet, waarom het ons niet moeilijk valt bij de opwinding waaraan dit orgaan ten prooi was, onze kalmte te bewaren. Temeer, omdat „De Zeeuw" toch ook nog een goede aanteekening krijgt, als het heet: „De Zeeiiw" is toch waarlijk niet voor zoo onnoozel aan te zien, dat hij verwachten zal voor z ij n e partij stem menwinst te behalen uit het liberale twee drachtspannetje, dat hij thans op het vuur heeft staan?" Inderdaad, dat is ons te machtig. Zóó onnoozel zijn we niet, dat we voor de A.-R. partij stemmenwinst verwachten uit een liberaal tweedrachtspannetje (sic) dat door ons op het vuur zou zijn gezet. Voor dit compliment zijn we erkente lijk. Evenals we het weten te waardeeren, dat de „M. Crt." ondanks alles nog vol moed blijkt te zijn voor de stembus. On danks de ontevredenheid bij de liberale kiezers, ondanks de moeilijkheden bij de voorbereiding van de verkiezingen in 't li berale kamp, zegt zij overtuigd te zijn, dat de liberalen in Zeeland straks uit volle overtuiging hun stem zullen uitbrengen op de liberale candidaten. Goed zoo, collega! Houd er den moed maar in! Het zal wel noodig zijn. Het Vlootaccoord. De Italiaansche minister Grandi heeft bij de toelichting van de begrooting van buitenlandsche zaken zijn aangekondigde groote redevoering gehouden, die in hoofdzaak aan de vlootovereen'komst was gewijd. Hij sprak daarin in zeer vriendschap pelijke bewoordingen over de betrekkingen met Frankrijk. In het bezoek van den Engelsc'hen minis ter heeft het Italiaansche volk een nieuw bewijs gezien van de historische vriend schap tusschen Engelland en Italië. Wat de overeenkomst zelf betreft ver klaarde hij, dat een vergelijking van de sterkte der Italiaansche en der Fransche vloot, zooals deze op 1 Januari 1930 was en op 31 December 1936 zal zijn, doet zien, dat Italië een voordeel heeft gekregen, wat de moderne oorlogsschepen betreft, en Frankrijk een voordeel wat betreft de oude schepen. De overeenkomst beantwoordt nog niet aan de twee hoofdeischen van de Italiaan sche vlootpolitiek, n.I. ontwapening tot het minimum, dat mogelijk is en gelijke sterkte van de Italiaansche vloot met die van de sterkst bewapende vlootmogend- heid. De aardbeving op den Balkan. Naar uit Belgrado gemeld werd, duren de aardschokken in Zuid-Slavië nog steeds voort. Ook valt er een regen van slik. De opwinding onder de bevolking is dientengevolge weer gestegen. Volgens bericht uit Athene zijn bij de jongste aardbeving in den Peloponnesus 138 huizen, 2 kerken en 2 scholen totaal verwoest, terwijl 360 'huizen onbewoon baar zijn geworden. De derde economische conferentie-Colijn. Vandaag zal de derde economische con- ferentie-Colijn, die een 'beslissing moet nemen inzake de inwerkingtreding van de handelsconventie van Maart 1930, hijeen- komen. Helaas is de toestand nog weinig hoop vol, aangezien de Fransche ratificatie is uitgebleven. Dr Colijn, die reeds in Genève is aan gekomen, zal daarom aan de conferentie voorstellen, de conventie voorloopig nog twee a drie maanden tusschen de staten, ■die haar reeds ratificeerden in werking te doen treden. Mocht na deze periode het voldoende aantal ratificaties nog niet zijn bereikt, dan zouden deze staten zich van hun ver plichting kunnen ontslaan. Is daarentegen aan de gestelde voor waarden voldaan, dan zou de inwerking treding definitief worden. Dit voorstel zal, naar men eerwacht, niet op groote moeilijkheden stuiten. De Duitsc'he Rijksdag heeft de 'Geneef- sche handelsconventie in tweede lezing aangenomen. Vandaag volgt de derde lezing. Een aanslag op Goebbels? Volgens mededeeling van nationaal- socialistische zijde is op dr 'Goebbéls een aanslag gepleegd. De nationaal-socialis- tische leider ontving aan zijn particuliere woning een postpakket, dat bleek acht staafjes met ontplofbare stoffen te bevat ten, die met een lontje verbonden waren. Daar Goebbels het pakje zeer voorzich tig open maakte, kwam het niet tot een ontploffing. Blijkens een nader telegram is het politie-onderzoek van de „bom" nog al meegevallen. In het ergste geval had het pakje een knal kunnen veroorzaken, schade zou de ontploffing in geen geval hebben aangericht. Korte Berichten. Aan alle vreemdelingen, die ten minste sedert drie jaar zonder middel van bestaan in Amerika verblijven, zullen gra tis biljetten derde klasse worden verstrekt om hen in staat te stellen naar hun land terug te keeren. Bij een ingesteld onderzoek in de volksscholen v&n Warschau is gebleken, dat niet minder dan 62 pet. der meisjes en 70 pet. der jongens reeds alcohol ge bruiken. J. H. de Waal Malefijt. t Zaterdag j.l. is op 79-jarigen leeftijd te Katwijk overleden de heer J. H. de Waal Malefijt, oud-burgemeester van Katwijk en oud-Minister van Koloniën. Na aanvankelijk op de gemeentesecre tarie in zijn geboorteplaats werkzaam te zijn geweest wijdde de overledene zich la ter aan den handel en werd compagnon in e(en zeepfabriek te Zeist. Daar werd hij in Augustus 1884 tot lid van den ge meenteraad gekozen en in 1887 als zooda nig herbenoemd. In April 1890 werd hij als burgemeester geplaatst aan het hoofd der gemeenten Westbroek en Achttien hoven. In 1892 nam hij als lid zitting in het college van de Prov. Staten van Utrecht voor het kiesdistrict Breukelen, voor welk district hij bij de verkiezingen in 1897, 1901 en 1905 naar de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd afgevaardigd. In 1903 werd Üe heer De Waal Malefijt gekozen tot lid van Ged. Staten der pro- virtPiP TTtrppht Van 16 Aug." 1909 tot 29 Aug. 1913 had hij zitting in het Ministerie Heemskerk waar hem de portefeuille van Koloniën was toevertrouwd. Nadat hij als Minister was afgetreden werd hij benoemd tot burgemeester van Katwijk en gekozen tot lid van de Eerste Kamer. Zijn gezondheidstoestand nood zaakte hem enkele jaren geleden deze ambten neer te leggen. De heer De Waal Malefijt was in onze kringen een zeer geziene figuur, die zich op onderscheiden terrein bewoog en een krachtige steun was voor alle Christelijke actie. Zoo was hij o.a. directeur van de Vereeniging voor H. O. op G. G. Regeering en nationalistische militie De Centrale Raad van het Verbond van Nationalisten zond het volgende protest aan den Minister van Defensie: Het Verbond van 'Nationalisten protes teert met. kracht tegen de strekking van de door uwe Excellentie uitgevaardigde legerorder Inzake verbod africhting na tionalistische militie door beroepsmilitai ren. Alles wat „nationaal" getint is wordt heden ten dage stelselmatig en doelbe wust onderdrukt, terwijl men daarentegen tegen de vorming van een roode militie, alsmede tegen de africhting van commu nistische roode frontstrijders geenerlei maatregelen durft te ondernemen. De Cen trale Raad verzoekt uwe Excellentie dan ook dringend aan de tegenwerking van volbloed Nederlanders getrouw aan het Vorstenhuis een einde te maken. Tegenwerking toch, zooals nu weer ge schiedt, vormt een versterking van de revolutionnaire partijen, waaronder de S. D. A. P. alsmede de communisten gevoe gelijk kunnen worden gerekend. Leeningwet 1914. Op het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de Leeningwet 1914, hef fing van opcenten op den tabaksaccijns op sigaretten, hebben de heeren Oud en Marchant een amendement voorgesteld, waarvan de bedoeling is, de zoogenaam de crisis-opcenten op de grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen met ingang van 1 Januari 1932 te doen ver vallen. Chr. Landarbeidersbond. In het laatste nummer van het orgaan van den Chr. Landarbeidersbond wordt medegedeeld, dat het ledental gestegen is boven de tienduizend. Op 31 December 1930 was het aantal leden 9903. De maand Januari bracht een winst van 278 leden, zoodat op 31 Januari 10.181 leden bij deze organise tie zijn aangesloten. Dit is nu de derde organisatie, die bo ven de 10.000 leden sterk is. Eerst de Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, daarna de Chr. Bouwarbeiders en nu de Chr. Landarbeiders. Met dankbaarheid kan dit worden vermeld. Dat deze Bond veel voor de leden doet, blijkt o.a. aan de uitkeeringen aan de werkloozen. Zoo waren er in de week van 914 Febr. 5017 werkloozen, dus ongeveer 50 pet. Uitgekeerd werd f 29.275.42. De daarop volgende week waren ér 3685 werkloozen. Uitgegeven werd f25.188.27. En in de week van 2328 Februari 3597 werkloozen. Uitgegeven werd f 26.644.70. In drie weken tijds dus niet minder dan f 79.108.39. Een kolossaal bedrag. Gemeenteraad van Roosendaal. Te Roosendaal doet zich het geval voor, dat wegens het bedanken van de beide socialistische raadsleden, de hee ren Ignatius en Brouwer, en de uitput ting van de candidatenlijst der S.D.A.P., een Katholiek afgevaardigde als be noemd verklaard moest worden, naast den laatsten candidaat der S.D.A.P.-lijst. De benoemde Katholiek, de heer P. H. Vos (die in 1927 op een aparte lijst werd gekozen) heeft deze benoeming thans aangenomen. De tweede plaats is nog on bezet gebleven, daar de laatste S.D.A.P.- candidaat, wegens vertrek inmiddels naar elders, de benoeming niet heeft aan vaard. Kerktelefonen. De Minister van Waterstaat heeft be slist, dat een machtiging vereischt is voor het gebruik van z.g. kerktelefonen, ten doel hebbende het voor personen in de aangesloten perceelen mogelijk te maken de kerkdiensten te volgen. In deze machtiging, welke in voorko mende gevallen door het betrokken kerk bestuur moet worden aangevraagd, zijn de voorwaarden omschreven, welke aan het hebben van een dergelijke telefoni sche aansluiting zijn verbonden. Het waterleidingvraagstuk in Zeeuwsch- Vlaanderen. In aansluiting op een vorig bericht, kan Zei. thans mededeelen, dat de Raad van Commissarissen in zijn Vrijdag ge houden vergadering besloot aan de ver gadering van aandeelhouders voor te stel len, de bestaande N.V. Zeeuws.ch- Vlaamsche Waterleiding- Maatschappij te ontbin den, waarbij het de bedoeling zou zijn te komen tot oprichting van een nieuwe maatschappij tot uitvoering van het plan- Oost, dus voor de 3 gemeenten Hulst, Sas van Gent en Oostburg. Inbraak te Middelburg. De heer A. A. de Wilde, aannemer, wonende in de villa „Zorgvrij" aan den Ouden Vlissingschen weg, had Zaterdag met zijn familie de stad verlaten met de bedoeling een bezoek te brengen aan de Jaarbeurs te Utrecht. De woning stond toen des nachts onbewaakt en het is wel aan te nemen, dat dit aan den onge- wenschten gast bekend is geweest. Hoe het ook zij, toen de dienstbode Zondagmorgen aan de villa kwam, ont dekte zij de sporen van inbraak en was de politie, na waarschuwing, spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stel len. Daarbij bleek, dat vermoedelijk eerst getracht is door op het afdak aan de achterzijde der villa te klimmen, het glas- in-loodraam van de badkamer te vernie len, althans daaruit is een der glaasjes verdwenen. Dit schijnt niet te voltooien te zijn geweest. Een vermoedelijke twee de poging om binnen te komen gelukte Binnenland. De waterleiding in Zeeuwsch-Vlaande- ren. jL _,j||J Buitenland. Grandi over het vlootaccoord. De derde conferentie-Colijn. des tc beter. De deur van de bijkeuken is aan de binnenzijde met een haakje ge sloten en door rukken en trekken is dit haakje gebroken en kon de bijkeuken be treden worden. Toen stond de bezoeker echter voor een afgesloten deur naar de keuken en deze heeft hij opengetrapt. Daar de overige binnendeuren niet waren afgesloten, kon hij toen makkelijk in de villa rond wandelen. Voor zijn onder zoekingen gebruikte hij lucifers, tot hij een kaars aantrof, die later in de sloot van de villa is gevonden. In de meeste kamers zijn kasten en la den doorzocht en alom lag de inhoud over den grond en op de tafels verspreid, waaronder voorwerpen, waarvan men zou kunnen denken, dat zij als een wel kome buit moesten worden beschouwd. Ook werden ledige doosjes aangetrof fen, maar door de afwezigheid der be woners, kon gisteren niet worden vastge steld of er iets is ontvreemd en zoo ja wat. Aan de brandkast werden geen sporen van geweld aangetroffen. De politie zette den geheelen dag het onderzoek voort. De familie werd ge waarschuwd en keerde gisterenavond laat alhier terug. Toen de familie te Middelburg arri veerde, kon worden vastgesteld, dat wei- Dig van waarde is ontvreemd en dat het om geld te doen is geweest, waarvan slechts een klein bedrag werd gevonden door den ongewenschten gast. Middelburg. Als slot van de feestelijke opening van het nieuwe winkelpand der N.V. S. Wiener Co., had Zaterdagmid dag om drie uur nog een korte plechtig heid plaats, in tegenwoordigheid o.a. van de vertegenwoordigers van het Dag. Be stuur der gemeente, den burgemeester, wethouder Onderdijk en den gemeente secretaris, verschillende andere genoodig- den en het personeel der firma. De heer A. van Leeuwen, heette als oudste directeur allen welkom en wees er op, dat men vooral de aanwezigheid van het College van B. en W. en van de leden der familie Wiener zeer op prijs stelde, terwijl men overtuigd was, dat men een plechtigheid als deze niet zon der het personeel kon doen geschieden. Spr. verzocht aan het zoontje van den heer P. Wiener uit Amsterdam, die met zijn pchtgenoote en zuster de plechtig heid bijwoonde tot de onthulling van een gedenksteen over te gaan, die is aange bracht b\j het begin van den trap tegen over het aquarium. De kleine baas voldeed aan het ver zoek en trok een gordijntje weg, waar door de fraaie marmeren steen te voor schijn kwam, die tot opschrift heeft: „De oorspronkelijke gebouwen werden door den brand van 7 December 1929 verwoest en dit gebouw op 11 Maart 1931 in gebruik genomen, ter i -innering waarvan op 14 Maart d.a.v. deze gedenk steen werd onthuld door Jan Dirk Wiener oud vier jaar, achterkleinzoon van den oprichter der firma S. Wiener Co. De heer P. Wiener nam nu het woord en zeide, dat toen na de vele rampen die zijn familie hebben getroffen, op 7 December nog de brand kwam, het hem goed deed, dat de heer van Leeuwen zijn hulp voor den herbouw aanvaardde en ook door deze daad den naam Wiener in hooge eere wilde houden. De burgemeester, de heer P. Dumon Tak, bracht dank voor de uitnoodiging aan het gemeentebestuur en verzekerde, dat hier een zaak tot stand is gekomen, die in een groote stad niet misplaatst zou zijn. De hoer H. M. van Leeuwen, de jong- tte directeur, bracht dank aan allen voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1