Nu. 139 Zaterdag 14 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland flendrikse Co s Bank N.V. Goss EERSTE BLAD. HEERENKLEEDING NAAR MAAT J. DONNER-MEIJLER - TELEFOON 130 - GOES HET ADRES A. WILKING Buitenland Binnenland. metj?arlljksche uitloting Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Uit de Provincie Ruwe en Roode Handen door koude, door schoonmaak of ander werk, Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Inkoop Oud Goud en Zilver, aan de hoogste waarde. C. JOOSSE VAOERLANDSCHE BANK ALLE per 1 MAART vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No- 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, lranco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertes iën: 14 regels f 1.20, elke regel ^t?er 30 ct Bij abonnement belangrijk» korting. V Hoogst belangrijke vragen. Nadat Prof. Anema in zijn Kamer- redevoering er eerst op had gewezen, dat zich in het regeeringsbeleid geen feiten hebben voorgedaan die dit extra-parle mentair Kabinet zouden kunnen doen naderen tot een parlementair Kabinet, begon bij de zaak van een andere zijde te bezien. Met klem werd door hem gewezen, op den eiscb voor de rechtsche partijen om uit eigen initiatief te komen tot hervat ting der vroegere politieke samenwer king. „De onderlinge geschilpunten zoo vervolgde bij die niemand ontkent of wil trachten te vermoffelen, zijn, boe belangrijk op zich zelf ook, niettemin van ondergeschikte beteekenis vergele ken bij datgene, wat saambindt. Erkenning van de waarde van Gods gebod op het staatkundig gebied, van de heiligheid van huwelijk en gezinsleven, princit ieele verwerping van de almacht en albemoeiing van den Staat als be ginsel van wetgevend en bestuursbe leid, hooghouden der Christelijke mo raal in bet openbare leven, bet onder wijsbeleid in zijn fundamenteels trekken, verzekering tegenover Staatspensioen, landsverdediging tegenover nationale ontwapening, bevordering van de Zon dagsrust, handhaving van een krachtig gezag bier te lande zoowel als overzee is dat alles niet van een belang verre overwegend boven de verschilpunten met name in een zóó bewogen tijd als den onze? Is bet met een ernstig gevoel van po litieke verantwoordelijkheid overeen te brengen, dat de Protestantscb-Gbriste- lijke richting in vier onverbonden poli tieke formaties uiteenvalt, onder velerlei onverkwikkelijk onderling krakeel, en daarmee baar positieven invloed op den gang van zaken voor een goed deel ver speelt en verspilt? Is het thans de tijd, om de tegenstel ling tusschen Protestantsch-Christelijk en Roomsch-Katholiek op staatkundig ge bied want om bet kerkelijk terrein gaat het niet op de spits te drijven? Is er voor verschil van inzicht op so ciaal gebied immers goeddeels een verschil van graad en niet van beginsel met goeden wil geen vergelijk te tref fen en eenheid te verkrijgen met wat wederzijdsch toegeven? Mij dunkt, bij herwinning van positief verantwoordelijkheidsbesef, bij een rich- tige onderscheiding van hoofdzaak en bijkomstigheid, bij het stellen van het groote en algemeene boven bet kleine en bijzondere moeten en kunnen de midde len en wegen worden gevonden om een krachtige rechtsche meerderheid te vor men, die aan de algemeene richtlijnen van wetgeving en bestuur, die men gelij kelijk is toegedaan, dien invloed vermag te verschaffen op het Regeeringsbeleid, die het doel vormt van een gezonde par lementaire actie." Na vervolgens gewezen te hebben op bet gevaar dat er ligt in de houding door de sociaal-democratische en vrij zinnig-democratische partijen aangeno men bij de bespreking van het mobilisa tie-vraagstuk, eindigde Prof. Anema met deze ernstige waarschuwing: „Dictatuur en revolutie dreigen in Europa in den lateren tijd al meer de plaats in te nemen van gezag en vrijheid. Nu zijn wij van nature een ordelijk on tot uitersten niet zeer geneigd volk- Heel snel gaat het verloop van zaken hier in den regel niet, noch in bonam noch 'u malam partem. Maar dat neemt niet weg: in extra parlementaire Kabinetten eenerzijds en in met onwettig verzet dreigende min derheden anderzijds, liggen gevaarlijke kiemen verscholen van de politieke euve len die thans overal rondwaren. Laten meerderheid en minderheid zich krachtig doordringen van haar verani woordelijkheid om te waken, dat aan die gevaarlijke kiemen geen tijd en gele genheid worde gegund, en dat niet op den duur oligarchie en anarchie ook hier de plaats innemen van gezag en vrijheid." Het zijn vragen van hoog-ernstigon aard die hier worden gesteld. Het s een hoogst-ernstige waarschu wing die hier werd gegeven. Engelsche en Schotsche Heerenstoffen in alle genres Ruime sorteering in Zwarte en Blauwe Stoffen En met voldoening mag het gecon stateerd deze opmerkingen vinden bij de leiders der rechtsche groepen ingang Met uitzondering van de Staatk. Geref die in afbraak hun kracht zoeken en die voor de hier dreigende gevaren de oogen opzettelijk schijnen te sluiten, wordt door de rechtsche partijen de noodzakelijkheid van samenwerking zeer wel gevoeld Alleen, wij wezen er reeds meer op, daarmee komen we niet verder. Er moet komen een zoeken van elkander, een ernstig pogen om de ver broken samenwerking te herstellen. Het is niet gezegd, dat er steeds de gelegenheid zal blijven om over deze zaak rustig te keuvelen. De omstandigheden knnnen zich plot seling zoo wijzigen, dat de goede kansen voorgoed verkeken zijn. Daden zijn daarom noodig! voor Manufacturen. Dames-en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Pasvervalsching in Litauen, Te Kowno zijn pasvervalschingen op groote schaal ontdekt, waarbij driehon derd personen zijn betrokken, o.a. ook ambtenaren van de passenafdeeling van het ministerie van binnenlandsche za ken. Het hoofd der politie Von Telschi, Graaf Rapecka en drie andere vooraanstaande personen, die de hoofdschuldigen zouden zijn, zijn reeds gearresteerd. Reeds in 1924 moet men met dit soort paspoorten-bedrijf begonnen zijn. Zoowel aan Litausche onderdanen als aan talrijke buitenlanders, die in Litau en gerechterlijk vervolgd werden of door de politie werden gezocht, werden, na tuurlijk tegen betaling vervalschte pas poorten voor het buitenland verstrekt. Toestand op Zuid-Wales opnieuw dreigend. De kolenmijnbouw in Zuid-Wales wordt met een volkomen stopzetting bedreigd. Op een in het district Rhondda gehou den vergadering, dertigduizend mijnwer kers vertegenwoordigend, werd besloten de gedelegeerden naar de nationale confe rentie, welke op 16 Maart te Cardiff zal worden gehouden, te adviseeren vóór de staking te stemmen als protest tegen de arbitrale uitspraak betreffende de loo- nen. Vijfduizend mijnwerkers uit Glamor gan besloten hun gedelegeerden naar Cardiff instructie te geven voor de sta king te stemmen, liever dan de uitspraak te aanvaarden van den onafhankelijken voorzitter. Andere afdeelingen van den mijnwer- kersbond in Zuid-Wales namen moties in gelijken geest aan. Gandhl naar Londen? Bij de opening van het debat verklaar de Mac Donald in het Lagerhuis, dat reeds een uitnoodiging was gezonden aan den onderkoning om te trachten aanwezig te zijn op een binnenkort te Londen te houden vergadering van bet Comité voor de federale structuur, en dat er hoop was, dat ook Gandhi ter ver gadering tegenwoordig ,zou zijn. Korte Berichten. Gisteren zijn tusschen Gibraltar en Madeira de groote manoeuvres van de vloeten der Middellandsche Zee en van den Atlantischen Oceaan begonnen. Zij zullen vier dagen duren. Schepen van alle klassen nemen er aan deel. 212 lagerhuisleden hebben een voor stel ingediend om de doodstraf in Enge land af te schaffen. Uit Zuid-Rusland worden hevige overstroomingen gemeld. Vele huizen wer den door het water ondermijnd en stort ten in. De nood onder de bevolking is groot. Op verschillende plaatsen werden ge vallen van pest gesignaleerd. Uit Jaca wordt gemeld: Overal op straat heerscht opwinding. Militairen zijn uit alle deelen van Spanje aangeko men. Een gewapende macht houdt ver schillende punten der stad bezet als voorzorgsmaatregel tegen ongeregeldhe den. De toestand van den bekenden Duit schen soc.-democratischen minister Her mann Müller heeft zich zoozeer verer gerd, dat de doktoren hebben besloten den patiënt te opereeren. Men vreest echter, dat het niet meer zal baten. De toestand van den Engelschen Minister Snowden was gisteren minder goed. Hij heeft een slechten nacht gehad. St. Adriaanstraat Goes. De arbeid aan den weg tusschen Krabbendijke en Kruiningen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kersten, heeft de minister van water staat geantwoord: Bij het maken van den weg tusschen Krabbendijke en Kruiningen zijn thans 35 grondwerkers uit Noordbrabant en 16 arbeiders uit de streek werkzaam. Aan den aannemer is verzocht om, wanneer meer arbeiders noodig zullen zijn, zooveel mogelijk arbeiders uit de streek in dienst te nemen. Den aannemer kan niet de verplichting worden opge legd, arbeiders uit de streek, waarin het werk wordt uitgevoerd, te werk te stel len. Niettemin is toezegging gedaan, dat, wanneer meer arbeiders noodig zijn, zij zooveel mogelijk uit bovenbedoelde streek in dienst zullen worden genomen. Hef hypotheekkantoor en hei kadaster te Zierikzee. Op vragen van het Tweede Kamerlid Krijger: Is het juist, dat op zeer korten termijn zal worden overgegaan tot opheffing van het hypotheekkantoor en van het kadas ter te Zierikzee? Indien ja, is de minister dan bereid mede te deelen: le. welke overwegingen tot het besluit om bedoeld kantoor op te heffen, hebben geleid, en 2e. of de minister zich vooraf er van Mr J. H. C. Busing, sinds 1913 directeur der Rijkspostspaarbank te Amsterdam, welke op 1 April a.s. haar 50-jarig be staan zal vieren. voor belaste waarden,'s-GRAVENHAGE 6q i tegen beurskoers x q OBLIGATION heeft overtuigd, dat de belangen van de bewoners der eilanden Schouwen en Dui- veland door de opheffing niet in meer dere mate worden geschaad dan, met het oog op den eigenaardigen geografischen toestand, toelaatbaar, althans billijk moet worden geacht? heeft de minister van financien geant woord: De eerste vraag wordt ontkennend be antwoord. De tweede vraag is hiermee vervallen. De spoorwegvrachten voor tuinbouw producten. Het Tweede Kamerlid Van den Heu vel heeft den minister van waterstaat ge vraagd: 1. Waar uiteraard de minister bekend is met de omstandigheid, dat de export van groenten spoedig een aanvang zal moeten nemen, is de minister met het oog daarop niet van oordeel, dat binnenkort zekerheid behoort te bestaan omtrent de verlaging van de spoorwegvrachten voor tuinbouwproducten? 2. Kan de minister mededeelen of het rapport van de voor dit vraagstuk be noemde commissie met enkele dagen is te verwachten? 3. Mocht dit niet het geval zijn, is de minister dan bereid, als voorloopigen maatregel eenigszins belangrijke tarief reducties voor het vervoer van tuinbouw producten toe te staan? Wijziging wet op het notarisambt. De Kamerleden mej. Westerman en mr Knottenbelt hebben eenige amendementen voorgesteld op het wetsontwerp houden de voorzieningen, door wijziging van de wet op het notarisambt tot meerderen waarborg voor hen, die 'belangen toever trouwen aan notarissen. Hoewel zij de aanneming van het amen- dement-Bakker-Nort ten zeerste voorstaan aldus de toelichting meenen zij er op bedacht te moeten zijn om, wanneer dat amendement in de Kamer geen meer derheid mocht verwerven, een uitspraak van de Kamer te verkrijgen ten gunste van de gelijkstelling van de vrouw met den man ter zake van de waarneming van het notariaat. Hiertoe strekken de voor gestelde amendementen. Herplaatsing van wachtgelders. De Minister van Onderwijs heeft aan de besturen van onderwijsinstellingen, welke subsidie genieten ten laste van de Rjjks- bagrooting meegedeeld, dat de Raad Van Ministers zich heeft vereenigd met het denkbeeld van den Minister van Finan- Binnenland. De opcenten op de cigaretten. Spoorwegvrachten voor tuinbouwproduc ten. Schepen uit het ijs bevrijd. De uitspraak in de moordzaak-Lans. Buitenland. Ghandi naar Londen? ciën om den Kring van de betrekkingen waarvoor op wachtgeld gesteld burgerlijk en militair personeel in aanmerking zou kunnen komen, uit te breiden o.a. tot genoemde instellingen. Ter uitvoering van dit aenkbeeld wenscht de Minister van Onderwijs van de besturen te vernemen of zij in beginsel bereid zouden zijn op de basis van vrijwilligheid, dus niet als subsidievoorwaarde, in gevallen van vacaturen aan de onder hun bestuur staande school of scholen, welke naar hun oordeel daartoe aanleiding kunnen igeven, zich te vergewissen, of onder de bedoelde categorieën van wachtgelders wellicht krachten worden aangetroffen, geschikt voor de vervulling van de open gevallen betrekking. Hierbij zou in het bijzonder gedacht kunnen worden aan de betrekking van concierge. Daartoe, al dus de Minister, ware dan aan het be middelingsbureau, verbonden aan het De partement van Financiën, een opgaaf van geschikte wachtgelders te verzoeken, waarbij tevens mededeeling wordt gedaan van de eischen, aan de te vervullen betrekking gesteld en van het daaraan verbonden salaris. Burgemeesters. Bij Kon. Besluit van 13 dezer is be noemd tot burgemeester der gemeente Enkhuizen D. baron Mackay, burgemees ter der gemeente Medan (N. O.-L). Wolphaartsdijk. Vrijdagavond verga derde alhier de A.-R. Kiesvereeniging, onder leiding van haar voorzitter, den heer J. Katsman. Als candidaten voor den gemeenteraad werden g steld: 1. D. P. Goetheer, 2. P. Lu maar, 3. J. Snoodijk, 4. G. Heijnsdijk, 5. J. v. d. Linde, 6. F. Caan. Kapelle. In de gisteren gehouden Raadsvergadering werd een verzoek om een subsidie van f 10.000 voor een te stichten proeftuin gezien de economi sche malaise en do onzekerheid omtrent de belastingopbrengst aangehouden tot Juni. Ovezand. Nadat Maandagavond in de Zondagsschoollokalen te Driewegen een goed bezochte Ouderavond was gehouden van de Chr. school alhier, met als refe raten: „De practijk van het schoolleven", door het Hoofd der school, dhr Geelker ken; „Het doel der Christelijke opvoe ding", van den onderwijzer Jansen; en „De opmerkzaamheid bij het kind", door mej. de Bokx, onderwijzeres; waren Vrij dagmiddag 13 Maart zeer vele ouders en belangstellenden opgekomen naar de Chr. school alhier, voor de Openbare Les. Alle opgekomenen volgden met belang stelling de verkregen resultaten van het gegeven onderwijs en namen met voldoe ning kennis van het tentoongestelde schrijf- en teekenwerk. De indruk bij ieder was, dat de school haar goeden naam blijft handhaven. Sint Laurens. Ook de heer J. Koole Jz. heeft de benoeming tot lid van den ge meenteraad niet aangenomen. Thans is de laatste van de Chr. Histo rische lijst, de heer A. Wattel, 'benoemd. Deze heeft zijne benoeming aangenomen. Arnemuidsn. Donderdagavond werd de Wed. K. alhier, bij het oversteken der moet men vooral avonds inwrijven met Purol, dan rijn ze reeds den volgenden morgen weer gaaf en zacht, Purol in doozen van 30, 60, en 90 ct, Bij Apoth. en Drogisten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1