Nü. 138 Vrijdag 13 Maart 1931 45e Jaargang -7 Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank K.V. Goes EERSTE BLAD. mm -'J Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland P®. ondubbelzinnige verklaring van het Witte Hui» te Washington, dat de Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. 4 H0LL. UZ. SPOOR 1931 Uitgifte ad 98 Inschrijvingen worden tot Vrijdag 13 Maart 1931 gaarne aangenomen door Kerknieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. fe* - 1®3 M ':'i l« Bureau: Lan^e (forststraat 70, Goos. Tel.: Redactie en Administratie Mo. tl. Postrekening No- 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Bnrg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. De politieke toestand. Bij het begrootingsdebat in de Eerste Kamer heeft Prof. Anema ook nu weer aandacht geschonken aan enkele belang rijke politieke vraagstukken n.l. den pu- litieken toestand en de samenwerking van de rechtsche partijen. Wanneer een man als de heer Anema spreekt, dan loont het steeds de moeite, daarnaar te luisteren. Wat we nu dan ook willen doen. Het vorig jaar had hij er reeds op ge wezen, dat het regiment van extra-par- lementire Kabinetten op den duur moet leiden tot een ondermijning van den rechtmatigen volksinvloed. De eerste teekenen daarvan heeft men reeds kunnen waarnemen. „Versterking van het Regeeringsgezag tegenover dat van de Parlementen is een algemeen verschijnsel, dat men in heel Europa reeds vóór den oorlog, maar nog meer daarna heeft kunnen opmer ken en dat ook in verscheidene der nieuwe grondwetten van na den oorlog zijn staatsrechtelijke formuleering heeft gevonden. Dit is toe te juichen in zooverre in een voorafgaande periode een radicaal demo -atische strooming getracht heeft het 1 regeeringsgezag te berooven van zijn zelfstandig karakter en te maken tot onzelfstandig uitvoerder van den wil van de meerderheid der volkskamer. Maar het wekt ernstige bedenking, wanneer het zou leiden waarheen het op den duur moet lijden en reeds in vel schillende landen geleid heeft, tot weg cijfering van den parlementairen factor. Daarom is herstel van een parlemen tair Kabinet, dat het steunpunt van zijn beleid vindt in gemeenschappelijke po litieke overtuiging en van de meerder heid van Staten-Generaal en volk, vóór alles gewenscht. Een Regeering moet daarin haar kracht vinden, dat zij op die overtuiging steunt, niet hierin, dat zij buiten georganiseerd verband met het volk staat." De heer Anema wees er vervolgens op, dat het thans zittend Kabinet geen maat regelen heeft genomen in strijdt met de beginselen die het belijdt en die ook wij belijden; negatief is de zaak in orde. Positief daarentegen had het meer kunnen doen, en zoo tot prikkeling van het eenheidsbesef van de rechterzijde het hare kunnen bijdragen. De het vorig jaar uitgesproken wensch dat zich pertinente en concludente feiten in het regeeringsbeleid zouden kunnen voordoen die dit extra-parlementair Ka binet zouden kunnen doen naderen tot een parlementair Kabinet is niet ver vuld. Daarom zoo concludeerde Prof. Anema blijft onze positie tegenover het Kabinet dezelfde: sympathie en Steun uit geestverwantschap, maar par lementair-politiek onverbonden. Op de roeping die hieruit voor de rechtsche partijen voortvloeit, wijzen wij in het volgend nummer. Gandhi gaat zout winnen. Gandhi is voornemens 14 Maart naar Dandi, aan de kust van den Oceaan, te gaan voor het winnen van zout. Vandaag verjaart de dag dat Gandhi als protest tegen het zoutmonopolie zijn eersten tocht naar de kust begon. Russisch graan in België toegelaten. De minister yan buitenlandsche za ken, Hymans, heeft Woensdag in de Belgische Kamer meegedeeld, dat, ten gevolge van het veelvuldig protest, het koninklijk besluit houdende verbod van invoer van Russisch graan opgeheven wordt en dat in de plaats een ander ko ninklijk besluit zal verschijnen, waar door de invoer van buitenlandsche tar we uit welk land ook, ondergeschikt ge maakt wordt aan het verkrijgen van een vergunning die door het ministerie van landbouw zal worden gegeven. Amerika en Rusland. regeering geen relaties met sovjet-Rus- land ambieert, heeft in politieke krin gen aanleiding gegeven tot het ontstaan van geruchten over oneenigheid tus- schen president Hoover en staatssecre taris Stimson inzake de kwestie van de -politiek ten aanzien van Rusland. De „New-York World" doet den pre sident der republiek allerlei verwijten en betoogt, dat de regeering, met het oog op de in de Ver. Staten aanwezige zeven millioen werkloozen, een goud mijn, gelijk de Russische markt, dient uit te buiten, instede van dicht te gooien. Een Duitsch communist gearresteerd. De Stockholmsche crimineele politie heeft den Duitschen communist Bern- hard Kuehl uit Koningsberg, kort voor dat hij naar Noorwegen wilde doorrei zen, gearresteerd. Het ingesteld onderzoek heeft uitge wezen, dat K., die zich voordeed als koopman, in opdracht van Moskou een reis heeft gemaakt naar de communis tische dagbladen in Zweden, welke sov jet-steun ontvangen. Hit de in beslag genomen papieren blijkt thans voor het eerst duidelijk, dat het Stockholmsche dagblad „Ny Dag" door Moskou wordt gefinancierd. In het afgeloopen jaar heeft het blad 100.000 Kronen ontvangen. Complot in Spanje. Volgens een bericht van de Spaansche grens is te Jaca door de Spaansche overheid een complot ontdekt, dat ten doel had, de politieke gevangenen, die sedert den Decemberopstand in de cita del van Jaca zitten, te bevrijden. Het plan was ook, brand te stichten, teneinde alle acten, die op het aanstaan de proces betrekking hebben, te vernie tigen. Talrijke bewoners van de stad moeten bij het complot betrokken zijn. Scheepsbrand op de Jangtse. Aan boord van het s.s. „Pachi", dat. 300 passagiers, waaronder 100 soldaten, vervoerde, had een ontploffing plaats. Het schip, dat zich op de Jangtse be vond, 70 mijlen van Shanghai, is gezon ken. Men gelooft, dat 200 opvarenden ver dronken zijn. De brand zou ontstaan zijn door het wegwerpen door soldaten van sigaret teneindjes in een lading katoen, waarop een ontploffing volgde. De 100 overlevenden worden naar Shanghai gedirigeerd. De Engelsche Industrie wil protectie. De Federation of British Industries, die reeds sinds geruimen tijd een inten sieve propaganda voor beschermende invoerrechten voert, heeft een nieuwen aanval op den vrijhandel opgezet. Zij publiceert een uitvoerig memorandum, waarin de overgang tot een protectionis tisch stelsel dringend wordt geëischt. Na een onderzoek gedurende zes maanden van de mogelijkheid, om de Engelsche industrie te rehabiliteeren, besluit de federatie tot de volgende aanbeveling: 1. De instelling van een definitief en alge meen invoerrecht moet worden voorbe reid. 2. Voorloopig, totdat tot punt 1 zal zijn overgegaan, moet ter onmiddellijke verzachting van de depressie-invloeden een „nood-tarief" worden ingesteld; maatregelen tegen dumping getroffen en ook controle op den invoer worden in gesteld. Volgens de meening der federatie is dit de eenige mogelijkheid om een finan cieels catastrophe te voorkomen. De Manchester Guardian schrijft, dat men, wanneer dit het hoogtepunt is van de gezamenlijke wijsheid der Britsche industrialisten, enkel kan wanhopen aan de toekomst van de Britsche Nijverheid. Korte Berichten. Aan de Westkust van Denemarken heeft zich veel ijs gevormd, zoodat de scheepvaart groote belemmeringen onder vindt. Een veerboot met 15 reizigers aan boord is in het ijs blijven steken. Tot nu toe was het niet mogelijk, den ingeslote- nen hulp te brengen. De Engelsche minister van finan ciën Snowden zal op 16 Maart een lichte operatie ondergaan. De Fransche regeering is voorne mens in Algiers een groot aantal model dorpen te bouwen voor de inboorlingen. Elk dorp zal 100 huizen bevatten, die, in tegenstelling met de tot nu toe gebezigde bouwmaterialen, niet uit gedroogd leem, maar uit gewapend beton zullen bestaan. Verder zal elk dorp een school en een ziekenhuis krijgen In Oostpruisen ligt de sneeuw op sommige plaatsen 3 M. hoog, eenige treinen zijn in de sneeuw blijven steken. Te Koningsbergen moest het tramver keer worden gestaakt. In den Harz zijn de meeste wegen on berijdbaar voor auto's. Volgens een bericht uit St. Etienne hebben de mijneigenaars van het Loire- bekken de in Februari aangekondigde loonsverlaging doorgezet. De communis ten hebben thans een oproep tot do mijnwerkers gericht om met ingang van 16 Maart te staken. Uit Reims wordt gemeld, dat in het dorp Nauroy, dat gedurende den loopgravenoorlog dicht achter de Duit- sche linies lag, de overblijfselen zijn ge vonden van vijf Duitsche en twee Fran sche soldaten, wier identificatie echter tot dusver onmogelijk was. Aan den voet van den Cornillet moeten dezer dagen eveneens skeletten gevonden zijn. In de Zuid-Beiersche textielindus trie dreigt een loonconflict wegens de scheidsrechterlijke uitspraak, waarbij voor arbeidsters, die op uurloon werken een verlaging van drie percent en voor arbeiders van 5H pet. wordt voorgesteld. De arbeiders willen deze uitspraak niet aanvaarden. Het bestuur van de Duitsche rijks bank heeft tot een algemeene verlaging der salarissen van het personeel beslo ten, terwijl het zelf "tot een vrijwillige verlaging van zijn eigen salaris is over gegaan. Bijzondere Vrijwillige Landstorm. De „leidersdag", gisteren te Utrecht gehouden, is een groot succes geworden. Zelfs de verstverwijderde afdeelingen waren bij deze wapenschouw tegenwoor dig. Niet weinig werd de beteekenis van de ze samenkomst verhoogd door de aanwe zigheid van verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten, o.a. minster Don- ner, die als vertegenwoordiger van de Re geering zijn ambtgenoot van Defensie verving; generaal J. H. Borel met ma joor J. A. J. M. Schotman en kapitein L. H. Kraak, voorts Mr A. G. A. Ridder van Rappard en J. R. Snoeck Henke- mans, beiden leden van de Tweede Ka mer en de Nationale Landstormcommis sie. Het lag voor de hand en werd dan ook met applaus begroet, dat de voorzitter, de heer Duymaer van Twist, voorstelde een telegram van eerbiedige hulde en trouw aan de Koningin te zenden. Deze plaatselijke leidersdag had echter niet alleen het karakter van een geest driftige wapenschouw, maar werd tevens voor een meer zakelijk doel benut. De re serve eerste luitenant der veldartillerie, G. F. Boulogne, hield namelijk een voor dracht over het plaatselijk leiderschap. Minister Donner, het woord voe rende, hechtte juist daarom zooveel waar de aan deze betuiging van gehoorzaam heid aan het wettelijk gezag, omdat er thans zoovele nooden heerschen, die tot opstandigheid aanleiding geven. Wan neer gij vertrouwt op God en vasthoudt aan uw plicht, kunt gij vastberaden voort gaan het gezag, dat te allen tijde de voor waarde van onze vrijheid was, te steunen. De gevoelens van enthousiasme en trouw, welke de duizend aanwezige vrij willigers bezielden, werden hierop door den heer Van Beek, burgemeester van Boxtel en voorzitter van het grootste ver band, n.l. dat van de Meierij, vertolkt. Met muziek aan de spits trokken de vrijwilligers tenslotte naar de zalen van het Gebouw voor K. en W. om gezamen lijk het noenmaal te gebruiken. Wachtdagen bij werkverschaffing. Naar gemeld wordt, zal, op advies van den minister van Arbeid, H. en N., de burgemeester van Hoeven (N.-B.) trachten een beslissing uit te lokken in zake de te maken wachtdagen van werk loozen, die, doordat wegens slecht weer of anderszins voor onbepaalden tijd de in de werkverschaffing te verrichten ar beid werd stilgelegd, weder opnieuw wachtdagen te maken hebben, eer er op nieuw uitkeeringen uit de werkloozen- kaa»en mogen geschieden, Te Groningen is in de ouderdom van 64 jaar overleden de heer G. van der Laan Jr., voorzitter van den Bond van Neder- landsche makelaars. Dit wordt als een ongerijmdheid aan gevoeld. Immers de in werkverschaffing tewerkgestelde arbeiders blijven feitelijk werkloozen, al is het ook, dat zij door de werkverschaffing loon verdienen en» niet op de werkloozenkassen teren. Betaalbaarstelling wachtgelden. Het Tweede Kamerlid ter Laan heeft den minister van financiën gevraagd: Is de minister bereid, om de noodige maatregelen te treffen, dat de door het Rijk verschuldigde wachtgelden op den eersten dag van elke maand betaalbaar gesteld worden? Lage temperaturen In Maart. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt deelt nog mede, dat in den nacht van 9 op 10 Maart te de Bilt de tempe ratuur tot 11,3 graden C. onder nul daal de, dus weer bijna twee graden lager dan den vorigen dag. Thans blijkt, dat dien nacht in het Oosten het minimum nog veel lager was. De waarnemer te Warnsveld meldt 17,8 graden G. onder nul en een dergelijke temperatuur werd ook bij Spankeren waargenomen. Hier mede is de laagste tot dusverre in ons land in Maart waargenomen tempera tuur verre overtroffen. Deze was 14,3 graad Celsius onder nul te Winterswijk op 1 Maart 1929. IJl- en snelgoederen. De directie der Nederl. Spoorwegen heeft bepaald, dat ook niet bederfelijke ijlgoederen met alle snelgoederentreinen mogen vervoerd worden. Vacantlekaarien. De vacantiekaarten zullen op de Ne- derlandsche Spoorwegen dit jaar wor den uitgegeven van 3 tot en met 8 April (Paschen), 22 tot en met 27 Mei (Pink steren) en van 1 Juli tot en met 15 Sep tember. Goes. Bevolking. Ingekomen: M. J. J. A. Hombergen, apotheker, van Utrecht, Voorstad 11; E. M. Sampan, leerl. ver pleegster, van Den Haag, Schengestraat 64; L. Saaman, dienstbode, van Wol- phaartsdijk, Ravelijn 2; E. C. Jansen, apoth. ass., van Vlissingen, J. Valcke- plein 1; H. van de Schelde, bankwerker, van Dordrecht, Blaaubeenstraat 1; A. E. M. Rottier en gezin, kantoorbed. P. T., van Hulst, Wilhelminastraat 48; J. Meijer en gezin, kellner, van Eindhoven, Schelde- straat 63; A. A. M. Dill, zonder beroep van Nuth, Wilhelminastraat 32; B. Rijp- stra en vrouw, caféhouder, van Sas van Gent, Groote Markt 22; M. G. Verbeek, bakkersknecht, van Rotterdam, Singel straat 5; J. van den Dorpel en gezin, pak huisknecht, van Ierseke, Julianastraat 25; M. M. Geelhoed en gezin, veldarbeider, van Colijnsplaat, Noordeinde 3; J. C. H. Geijsen, geb. Muller, zonder beroep, van Nijmegen, Westwal 34a; J. A. Reuvers en vrouw, commies P. T., van Voorburg, Middelburgschestraat 2; H. J. Beenhak ker, telefoniste, van Middelburg, Poelweg V 8; A. M. Bouman, laboratorium ass., van Rotterdam, Wilhelminastraat 16, Binnenland. De Tweede Kamer over Nijverheidsonder wijs en Rijkspostspaarbank. De crisis in het landbouwbedrijf. Lage temperatuur in Maart. Buitenland. Hevige sneeuwstormen in Zweden en Denemarken. Russisch graan in België toegelaten. Amerika en Rusland. Vertrokken: A. H. Mooij, gasfitter, naar Laren, C. Bakkerlaan 13; G. B. J. Valke nier, off. L. d. H., naar Winterswijk, Nieuwstr. 9; S. R. van den Brink, elec- tricien, naar Vlissingen, B. Ewoutsstr. 62; C. Polderman en gezin, leereer naar Doe- tinchem, Wilhelminastr. 30; C. J. van Strien, bakkersknecht, naar Kortgene, Voorstraat 83; D. Kesselaar, tuinders knecht, naar Den Haag, Wilhelminastr. 200; J. H. Beens, rijksklerk, naar Middel burg E 137; S. Goulooze, dienstbode, naar Haarlemmermeer, Hoofd vaart 297; J. van Baaien, opzichter, naar Den Haag, Es- kamplaan 17; A. Verbrugge, dienstbode naar Heinkenszand D 36; J. Visser, bloemist, naar Overschie, Schielaan; A. F. R. van Opdorp en gezin, zonder be roep, naar Voorburg, Buitenruststr. 7; C. Brik en gezin, ambt. P. T., naar Mid delburg, L 187; A. van Sabben, verpleeg ster, naar Middelburg, Gasthuis; J. van Sabben, hulp huish., naar Den Haag, To- matenstr. 137; P. de Bruijne en gezin, koopman, naar Amsterdam, Takstraat 3; M. B. van 'tVeer, predikant, naar Ze venbergen, Markt 1; J. van den Heuvel, cond. N. S., naar Zwolle, Eendrachts- weg 36; Th. Stuyvenberg, kellner, naar Groningen, Kleine Leliestraat 9; A. West- strate en gezin, reiziger, naar Axel, EE 30; M. G. Hubregtse, dienstbode, naar Heinkenszand A 247; C. C. Dekker, geb. Reijerse, zonder beroep, naar Veere A 152; M. P. Schrijver, geb. Versé, zonder beroep, naar Amsterdam, Plant. Kerk- laan 35; P. M. Huiszoon, dienstbode, naar Bergen, Schoolstraat. Tsmouzen. Gisteravond had het bestuur der Anti-Rev. Kiesvereen. alle Anti-rev. kiezers en kiezeressen uitgenoodigd tot een herdenkingsavond met den heer J. J. de Jager, wethouder, die gedurende 25 jaar lid van den gemeenteraad is ge weest. Daartoe was het gymnastieklokaal der Ghr. ULO-school smaakvol ingericht. Ruim 7 uur opende de voorz. D. Scheele Az. deze samenkomst en spra'1 een ope ningswoord, waarbij hij herin rde aan de moeilijke tijden, die in 1906, dus 25 jaar geleden, toen dhr de Jager zijn poli tieke loopbaan begon, er óók waren, toen was er n.l. een geweldige watervloed in Zeeland. Het aantal kiezers was toen 1400 en thans plm 5200, zoodat nu ruim 3000 st. meer uitgebracht worden. Er waren toen maar twee partijen1 Antirev. en Liberaal. De beide Antirev. candidaten werden gekozen en dhr De Jager verkreeg 537 stemmen. Spreker bracht dank aan God voor hetgeen in Zijn kracht was kunnen geschieden. Een 9-tal sprekers voerden nog het woord. Intusschen werd het samenzijn feeste lijk gevierd. Van dhr Mr. P. Dieleman kwam een te legram binnen. De heer De Jager sprak nog over de voorbije 25 jaren en bracht dank aan allen. De heer J. G. Jansen besloot met dank gebed. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eindhoven (hulppr.), G. Bos, cand. te Ellecom. Te Benschop, J. H. Koster te Montfoort. Te Kampen, J. H. Th. Rappard te Dinteloord. Te Does burg en te Heinenoord, H. S. van Rijs te Hoogs Zwaluwe.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1