Staten-Generaal Uit de Provincie. Is de minister bereid mee te deelen of hij maatregelen neemt om alsnog de tarweverbouwers van het oogstjaar 1930, zoowel voor de reeds verkochte, alsook voor de nog niet verkochte tarwe, te sub sidieeren of te steunen? De postvluchten naar en van Indië. Het 11de postvliegtuig op de terug reis is gistermiddag 13.30 te Djask aan gekomen'. Het 13e postvliegtuig is gister om 5 u. 38 uit Jodphur vertrokken en om 10 u. 30 te Allahabad geland, vanwaar het om 11 u. 55 is vertrokken naar Calcutta, alwaar het om 15 u. 53 is gearriveerd. De lijdelijke Burgemeester. Blijkens zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer deelt minister Huys de opvatting der leden, die van oordeel zijn, dat de houding van den burgemeester van Nijmegen bij gelegen heid van de feestelijke herdenking van het 700-jarig bestaau dier gemeente, te lijdelijk is geweest. Uit het oog moet echter niet verloren, dat de bedoeling bij den burgemeester voorzat om conflicten te voorkomen. Aanvulling Leerplichtwet. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Onderwijsbegroo- ting, deelt de minister mede, dat het overleg tusschen hem en zijn ambtgeueor van Binnenlandsche Zeiken en Landbouw met betrekking tot de vraag of aan nog leerplichtige kinderen, die het zevende leerjaar eener lagere school reeds heb ben gevolgd, vrijstelling van de verplich ting tot het nogmaals doorloopen van dit leerjaar zou kunnen worden verleend, indien zij werden toegelaten tot een van Rijkswege gesubsidieerde lagere land- of tuinbouwschool, er toe heeft geleid, dat een aanvulling van de Leerplichtwet met die strekking het Departement van den Minister heeft verlaten. Werkverruiming in de Schoenindustrie. Te Tilburg heeft volgens een ons toe gezonden communiqué een tweede ver gadering plaats gehad van de commis sie voor werkverruiming in de schoen industrie. Met groote instemming begroette de vergadering het besluit der federatie van Nederlandsche schoenfabrikanten, om over te gaan tot de vorming van een krachtig fonds, waaruit de kosten, die uiteraard aan een breed opgezette recla me-campagne verbonden zijn, zullen kun nen worden bestreden. Verschillende maatregelen werden be sproken om de geldmiddelen van dit fonds verder te versterken. Een breedvoerige gedachtenwisseling had plaats over den vorm, waarin de ad vertentie-campagne het meest doeltref fend zou kunnen worden gevoerd en de leuzen „Koopt Nederlandsch schoenwerk" en „Koopt meer schoenen" het best hij het publiek ingang zouden kunnen vin den. Teneinde het publiek in de gelegen heid te stellen, wanneer het zijn voor keur voor schoenen van Nederlandsch fabrikaat bij den winkelier te kennen geeft, ook te controleeren, dat ook inder daad Nederlandsch fabrikaat wordt ge leverd, zullen de bij de C. W. S. aange sloten schoenfabrikanten er binnen zeer korten tijd toe overgaan alle door hen vervaardigde schoenen van het C. W. S.- merk te voorzien. Aldus kan worden voorkomen, dat het publiek, dat Neder landsche schoenen wil dragen, zich bui- tenlandsche schoenen in de hand ziet gestopt. De arbeid in den Zuiderzeepolder. De sterke Oostenwind en het vriezen de weer van verleden week blijken heel wat schade te hebben veroorzaakt aan de werkzaamheden der in cultuur bren ging van de Zuiderzeegronden in den Wieringermeerpolder. De pas gegraven slooten en greppels zijn n.l. door stuif zand op tal van plaatsen weer dicht ge waaid. Vrijdag en Zaterdag J.l. was het stuiven dezer gronden zóó erg, dat men geen 100 M. van zich af kon zien. In de naburige polders vond men op on geveer een uur afstand van den Wie ringermeerpolder duidelijk aanwijzingen van het verstuiven der fijne gronddeel- tjes. Het „Handelsblad" merkt hierbij op, dat men in den Wieringermeerpolder se dert eenige maanden druk bezig is met het z.g. woelen der stuifzandcomplexen welke honderden hectaren beslaan. De firma Van Hattem en Blankevoort voert daar in opdracht van de Wieringermeer- directie het woel-procédé uit met behulp der machine van het systeem-Max Jager. Deze machine, die ruim 15 ton weegt en aangedreven wordt door een motor van 100 P.K., haalt den kleiondergrond door middel van een schuin naar voren geplaatste hoorbuis tot een diepte van 3 j 31/2 M. naar de oppervlakte en legt dezen op ruggen links en rechts neder, i waarna de aardmassa met de hand over het terrein verspreid kan worden. Niet alleen dat het zand dan bedekt wordt met een vruchtbare deklaag, maar bo vendien kan de door de machine aldus gemaakte sleuf, ontstaan door inklinking dan afgewerkt worden tot greppel. Notariaat. Bij Kon. besl. is aan Th. H. Lucassen op zijn verzoek, met ingang van 31 Mrt 1931, eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van notaris te Deventer. BEGROOTING BINNENL. ZAKEN EN LANDBOUW. Memorie van Antwoord. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer ontleenen wij: Zooals bekend zijn van de zijde van den minister op de reeds meermalen naar voren gebrachte gronden geen voorstellen te verwachten, welke kunnen leiden tot af schaffing van den Zomertijd. De minister deelt niet het standpunt der leden die de juistheid wraakten van de leidende gedachten bij de benoe ming van burgemeesters, zooals de minister deze reeds meermalen in de beide Kamers der Staten-Generaal zoowel in de schriftelijke stukken als in het mondeling debat heeft ontwikkeld. De regeering houdt haar volle aan dacht gevestigd op den minder gunstigeu toestand, waarin vele binnenschip pers verkeeren. De minister deelt mede, dat zoowel door zijn ambtsvoorganger als door hem zelf een streng en geregeld toe zicht op de uitvoering der trekhondeuwet zooveel mogelijk wordt bevorderd. Ten aanzien van de vraag of niet alle ter bescherming van dieren te nemen maatregelen in een wet kun nen worden vereenigd, is de minister voor nemens met zijn ambtgenoot van Justitie in overleg te treden. Inzake voorkoming van het levend verbranden van vee bij brand in boerderijen is eerlang een rapport van de Kon. Ned. Brandweervereen. tegemoet te zien. Wat betreft de Rijkssubsidies ten be hoeve van de door de gemeenten onder nomen werkverschaffing e n, deelt de minister mede als antwoord op de vraag, hoe hij zich voorstelt deze zaak te regelen als het nieuwe belastingstelsel voor de gemeenten in werking zal zijn ge treden, dat al de factoren waarmee thans gerekend wordt, belastingdruk, omvang der werkloosheid, aard van het uit te voe ren werk, hun invloed blijven doen gelden De wederaanstelling van een direc teur van den landbouw, waarop door eenige leden werd aange drongen, blijft naar het gevoelen van den minister stuiten op verschillende bezwa ren. Op den grondslag van de thans be staande organisatie kan, voor zooveel 1100- dig, de leiding meer gecentraliseerd wor den. Het is bekend, dat de minister ver schillende plannen, welke daartoe strek ken, in ernstige overweging heeft: naar hij hoopt, zal deze overweging spoedig tot een positief resultaat kunnen leiden Ook de minister is overtuigd van de wenschelijkheid dat proeven worden ge nomen met het kweeken en onderzee- kenvantarwerassenop hun 1 bakwaarde. Reeds zijn door de regelings commissie voor de interprovinciale proef velden proeven opgenomen. Heeft de huidige crisis, voor zoover de gege\ens dienaangaande tot heden zijn ingekomen, in het afgeloopen jaar geen grooten nadeeligen invloed op de b e t a- llingen van annuïteiten en pachtsommen gehad, gevreesd wordt, dat dit in 1931 in veel sterker mate het geval zal zijn. De minister is daarom voornemens met zijn ambtgenoot van financiën in overleg te treden omtrent de mogelijkheid tot ver laging van den rentevoet te geraken. Kroonprins Leopold van België was te Brussel tegenwoordig bij de onthulling van het monument ter herinnering aan de militaire postduiven, die in den we reldoorlog van 19141918 belangrijke diensten bewezen. Het ligt in het voornemen, dat een van de rijkstuinbouwconsulenten zich in den loop van dit jaar naar Amerika zal bege ven met het doel zich van het s o r t e e- ren en het verpakken van fruit aldaar op de hoogte te stellen. Het overleg met den minister van Fi nanciën over de vraag, of de landmeters cursus al of niet te Wageningen zal wor den gehandhaafd, verkeert thans in een zoodanig stadium, dat een beslissing ter zake binnen niet al te langen tijd zal kun nen worden genomen. Wat den binnen- en buitenlandschen voorlichtingsdie.nst op land bouwgebied betreft, meent de minister te mogen constateeren, dat in weinig andere landen de organisatie de zer diensten die van ons land evenaart. DE STEUN AAN DE BIETENTEELT. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der Rijks- begrooting voor 1931 (uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van suikerbie ten). Daaraan is het volgende ontleend: Vele loden achtten den thans voorge stelden maatregel, welke ten doel heeft, den voortgang van den verbouw van sui kerbieten mogelijk te maken, bijzonder goed gekozen. Zonder hulp van regee- ringswege zou deze cultuur verdwijnen. Verscheidene leden waren nu over het voorstel naast verheugd, ook verbaasd, wijl nog kort geleden bij de behandeling van den steun aan de aardappelmeelindu- strie de rogeering zich met kracht tegen het rechtstreeks beschikbaar stellen van geld uit de Staatskas heeft verzet. Andere leden gaven als hun meening te kennen, dat in het bijzonder voor het bedrijf, waarvan hier sprake was, een andere vorm van schadeverleening ver kieslijker zou zijn. Deze leden zouden de voorkeur geven aan de invoering van een z.g. schaalrecht op ruwe sui ker, tot een bedrag, gelijk aan het ver schil tusschen den wereldprijs en een nader vast te stellen loonenden prijs voor het product. Zij stelden in dit verband de vraag, of de regeering bereid is, indien de hui dige moeilijkheden nog langer zouden moeten voortduren, voor 1932 „en zoo noodig ook voor volgende jaren een rege ling te treffen, als de door hen voor gestane. De hier verdedigde invoering van een schaalrecht op suiker werd van andere zijde ongewenscht genoemd. Weer vele leden achtten het te be treuren, dat de regeering nog in verschil lende opzichten heeft afgedongen op het voorstel der commissie-Lovink, waarvan royaliteit toch reeds niet het kenmerk was. Voor de beperking van de steunverlee- ning tot 80 pet. van de normale productie in plaats van tot 90 pet., achtten deze leden geen enkele reden aanwezig. Daar bij komt nog dat deze verlaging tot 80 pet. wellicht ook het nadeelige gevolg zal hebben, dat bij de voorbereiding van de internationale overeenkomst inzake de suikerproductie, dat zelfde lage percen tage als grondslag wordt genomen. Ook met de verlaging van den suiker prijs, waarbij de steun zou vervallen, van f 14 tot f 12.36, konden de hier bedoelde leden zich niet vereenigen. Zij becijferden dat de voorgestelde regeling, wordt zij op dit punt niet gewijzigd, in staat zal zijn, den landbouw te brengen tot een on geveer normalen verbouw van suikerbie ten. Wil deze regeling eenigszins aan de verwachting voldoen, dan zal men, naar werd opgemerkt, in dit opzicht op zijn minst tot het door de commissie-Lovink genoemde bedrag van f 14 moeten terug- keeren. Verscheidene leden merkten op, dat het voor de hand ligt, dat de onvoldoendheid van de hierboven besproken bedragen ook zal leiden tot pogingen, om op de loonen in de suikerbietencultuur te be zuinigen. Andere leden achtten noch voor ver hooging van het maximumbedrag der pre mie, noch voor verhooging van de limiet waarboven de steun vervalt, reden aan wezig. Zeer vele leden zouden in punt drie van het plan Lovink bepaald wenschen te zien, dat de aldaar genoemde kortingen op de premie alleen dan zullen geschie den, indien suiker- en afvalproduct teza men den vastsestelden prijs te boven gaan. Zou zulk een bepaling niet worden gemaakt, 'dan zou b.v. op de premie kunnen worden gekort, indien de suiker prijs boven de bepaalde hoogte zou zijn gestegen, doch het afvalproduct slechts zeer laag noteerde, zoodat de totaalprijs toch beneden de door de regeering rede lijk geachte prijs zou 'liggen. Gevraagd werd in dit verband nog, oT het eigenlijk wel noodig is, de premie mede afhanke lijk te stellen van de prijzen van pulp en melasse. Eenige leden drongen er op aan, dat ook de N. V. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent in de regeling zou worden betrokken. In verband hiermede werd op gemerkt, dat in deze fabriek geregeld vele Belgen werken. Wellicht bestaat thans gelegenheid, invloed te doen gelden opdat bij deze fabriek zooveel mogelijk Neder landsche arbeiders worden te werk ge steld. Verscheidene leden stelden de vraag, op welke wijze de uit deze steunregeling voortvloeiende uitgaven zullen worden ge dekt. Gaarne zou men vernemen, of binnen kort nog andere voorstellen zjjn te ver wachten ter verzachting van da gevolgen der crisis. w vz TWEEDE KAMER. Het Nijverheidsonderwijs. Bij de gisteren voortgezette behande ling van hot ontwerp tot wijziging en aan vulling van de Nijverheidsonderwijiswet, verklaarde Minister Terpstra in zake het z.g. stopartikel, dat algemeene normen voor het stichten van een nijver heidsschool, moeilijk in een wet kunnen worden opgenomen. Een voorzichtig beleid ten aanzien van het oprichten van nieuwe nijverheidsscho len is inmiddels ook uit financieel oog punt noodzakelijk. Spr. zou niet tevreden kunnen zijn met een eenvoudige intrekking van het stop artikel, indien niet art. 25 in dien zin zou worden gewijzigd, dat ook om finan- ciëele redenen de aanvrage kan worden gewijzigd. Hij meent een goede oplossing te heb ben gevonden. De Minister van Financiën behoeft niet over elke speciale aanvrage advies te geven; de Minister van Onder wijs blijft de eenige verantwoordelijke per soon. Het raadplegen van den Onderwijs raad vond bij verschillende leden bestrij ding. Spr. acht het echter zeer goed, dat de Minister, eventueel de Kroon, over moeilijke kwesties het advies kan inwin nen van een onpartijdig college. Bij de behandeling der artikelen werd z. h. st. aangenomen een amendement van den heer Heemskerk, waarin het heet dat van het recht van beroep zijn uitge sloten de directrices en leeraressen, die op grond van een wettelijke of reglemen taire bepaling wegens het aangaan van een huwelijk worden ontslagen, tenzij dit ontslag heeft plaats gevonden nadat zij den 45-jarigen leeftijd hebben bereikt." Begrooting van Arbeid. Bij de gisteren voortgezette behande ling van de Arbeidsbegrooting werd door den heer Gelderman, Lib., ter sprake gebracht de vraag of het wel goed ge zien is de kosten der sociale verzekeringen te financieren door middel van fondsenvorming en niet met toepassing van een omslagstelsel. Spr. wees er op, dat de tot reusachtige be dragen van honderden millioenen stij gende fondsen een verlammenden in vloed hebben op de geldmarkt, de be legging er van steeds moeilijker wordt, en de corporaties, die graag over lee- ningsgeld willen beschikken, daartoe te gemakkelijk in de gelegenheid worden gesteld. Minister Verschuur toonde zich niet blind voor die bezwaren. Het is echter alleen de vraag, hoe zich daar uit los te maken. Hij deelde mede, dat op dit punt reeds overleg wordt gepleegd met i'inanciën; meer wilde hij er echter thans niet over los laten. De heer De Veer, A.R., drong aan op spoed hij de verbetering van het han delsregister. Voorts acht spr. de tegen woordige bijdrage aan de K. van K. niet noodig. Het stamkapitaal der Kamers bedraagt vier millioen guldens; de be lasting want deze bijdrage is een be lasting is niet noodig. Bij de bespreking van de wettelijke re geling van den arbeidstijd enz. merkte de Minister o.m. op: In tijden als deze moet de economische mogelijkheid, hoewel die als secundair moet worden beschouwd, toch buitenge woon belangrijk worden geacht. Wan neer de heer Danz betoogt, dat de eco nomische inzinking geen invloed mag hebben op den voortgang der sociale wetgeving, dan is spr. het met hem niet eens, doch meer met den Engelschen minister Snowden, die op het stand punt staat, dat in een tijd van depressie alle sociale plannen moeten worden op geschort. De economische toestand laat zich met den dag ernstiger aanzien en wij zullen moeten afwachten of de moeilijkheden, die veroorzaakt worden door de con currentie van den bruinen en den zwar ten broeder, niet permanent zullen blij ken te zijn- Het waterleidingvraagstuk in Zeeuwsch- Vlaanderen. Naar „De Maasbode" verneemt, zijn, nu de bekende circulaire van de Z.- Vlaamsche Waterleiding-Mij, waarmede de aanvankelijk toegetreden gemeenten nog eens in de gelegenheid werden gesteld zich definitief erover uit te spreken of zij haar vroeger gegeven woord al dan niet gestand wenschten te doen, in vrij wel alle gemeenteraden is behandeld de werkzaamheden van het bestuur der maatschappij om te komen tot een op lossing, voortgezet. Waar, door de beslissingen van de even bedoelde gemeenteraden, de uitvoer ring van het oude groote plan voor het oogenblik onmogelijk is geworden en, zoo als bekend, ook het acht-gemeenten-plan door de weigering van Sluis en Biervliet niet kan doorgaan, gaat het thans nog slechts om do uitvoering van het plan- Oost, omvattende de gemeenten Terneu- zen, Hulst en Sas van Gent. Vrijdag j.l. vonden hieromtrent prelimi naire besprekingen plaats in den raad van commissarissen der oude maatschap pij. Het gaat er om of de N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding-Mij zal worden ontbonden dan wel gereorganiseerd. In geval van ontbinding zou een geheel nieu we maatschappij moeten worden opge richt om het drie-gemeenten-plan boven bedoeld tot stand te brengen, wat be- teekenen zou, dat men wederom voor al het voorbereidende werk zou komen te staan, hetwelk ook bij de oprichting van de oude maatschappij moest worden gepresteerd. Het laat zich dan ook be grijpen, dat er in het bestuur stemmen opgingen om de oude maatschappij doch dan gereorganiseerd natuurlijk te laten voortbestaan en deze met de uitvoering van het nieuwe plan te be lasten. De vorige week werd deze kwestie aan gehouden. Hierover zal thans in een Vrijdag a.s. te houden tweede vergadering van den raad van commissarissen worden beslist, resp. zullen commissarissen beslissen of een voorstel tot reorganisatie dan wel tot ontbinding van de bestaande maat schappij aan de binnenkort te houden vergadering van aandeelhouders zal wor den voorgelegd. Hoe deze beslissing ook moge uitvallen in elk geval zal bi] de uitvoering van het plan-Oost met de toekomstplannen ook van West-Zeeuwsch-Vlaandeien reke ning worden gehouden en met name de gemeenten Aardenburg, B-reskens en Oost burg, die zich voor het totstandkomen van het acht gemeenten-plan uitspraken, doch door de houding van Sluis en Bier vliet werden gedupeerd, zullen niet wor den geschaad. Te Scherpenisse is een afdeeling van den Ned. Ghr. Landarbeidersbond met aanvankelijk 15 leden opgericht. Safety first I Ontactvolle autobestuurders die dit spreekwoord niet schijnen te ken nen, zetten hun wagens bij voorkeur in drukke straten juist voor een tramhalte,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2