Nü. 137 Donderdag 12 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Het Geweten van Rogerïrehern. Heodrikse Co's Bank H.ï. Goes Buitenland Belangrijkste Nieuws. 4 H0LL. IJZ. SPOOR K)31 Binnenland. F EülLLETON, Uitgifte ad 98% Inschrijvingen worden tot Vrijdag 13 IVIaart 1931 gaarne aangenomen door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lanoe forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentlën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. V Theorie en practijk. In de rede waarmee Mr D. Fock de algemeene vergadering van de liberale Staatspartij opende heette het o.m.: „Vergeleken bij tal van ons omrin gende landen moge het werkloosheidscij fer niet zoo hoog zijn, toch is het onrust barend, en behalve door steunmaatrege len en uitvoering van productieve wer ken, zal ook door overleg met werkge vers en werknemers getracht moeten worden verbetering te brengen. Intusschen is het noodzakelijk, om le venskrachtige bedrijven, die door deze wereldcrisis zwaar getroffen zijn en dreigen te niet te gaan, doch van groote beteekenis zijn voor onze volkswelvaart, over deze moeilijke tijden heen te hel pen. Daarbij denk ik dan in de eerste plaats aan onzen landbouw en meer speciaal aan de suikerbieten, de tarwe en het aardappelmeel. Ongetwijfeld heerscht daar door den ongekenden prijsval een zeer buitengewoon ongunstige toestand." Levenskrachtige bedrijven die door de crisis dreigen te niet te gaan moeten over deze moeilijke tijden heen geholpen worden. Dat is de theorie. Maar als het Tarwe wet je in de Tweede Kamer in stemming komt dan stemmen zoo goed als alle liberale afgevaardigden tegen. En als het in de Eerste Kamer aan de oi de komt, dan laten alle liberalen hun tegen hooren. En als dan een vrijzinnige boer zijn ontstemming daarover uitspreekt, dan komt het liberale orgaan in onze land bouwende provincie verklaren, dat ieder die de argumenten van de liberale te genstemmers hoort moet toegeven, dat zjj hetbij het rechte eind hadden. De vraag is nu maar wat de liberale kiezers van dit alles zullen zeggen. Tumult in het Belgische Parlement. In de Belgische Kamer werden giste ren de besprekingen hervat over de be grooting van buitenlandsche zaken. Carton de Wiart aanvaardde zonder voorbehoud de interpretatie van het ver drag van Locarno, door Hijmans gege ven, maar, zeide spreker, 1914 bewees, dat België een militair accoord noodig had. Ongetwijfeld hebben wij redenen om te trachten ook tot een militair accoord te komen met Nederland en Luxemburg. Spreker uitte tenslotte zijn beste wen- schen voor het welslagen van het werk der ontwapeningscommissie. Daa. ia nam Devèze het woord. Wij moeten aan het met Frankrijk gesloten verdrag vasthouden, zei hij. Een algeheele ontwapening is nog slechts een magnifiek ideaal, waarvan de verwezenlijking nog twijfelachtig en ver af lijkt. Vandervelde eischt ontwapening, maar intusschen geven de Duitsche socialisten door EVELYN EVERETT—GREEN. 63) (Vrij naar het Engelsch.) „Prachtig", antwoordde Bray; „het verstandigste, wat je doen kunt. Ik ben verrukt zooveel wijsheid van je lippen te hooren. Juffrouw Trehern, ik hoop, dat u hem voorloopig aan zijn woord zult houden". Na een poosje wandelden ze terug naar de boerderij, terwijl ze praatten met het gemak van oude vrienden. Ze stuitten op Helen met een troep kinderen. Ze ver welkomde den reiziger hartelijk. Ze drong er op aan, dat hij op de boerderij en niet in de dorpsherberg zou logeeren, zoo lang hij maar wilde, beval een grooten jongen den knapzak en een haastig met potlood geschreven briefje daarheen te brengen en noodigde Noel uit met haar mee te gaan om eenige harer oude woningen te bezichtigen, welke nog steenen met inscripties en meer herinneringen aan oude tijden bevatten, die ongetwijfeld zijn belangstelling en bewondering zouden op wekken. hun stem aan een belangrijk militair bud get. Of Vandervelde hoopt, bij ons gehoor te vinden, en dan staat België eerlang alleen en ongewapend in een wereld, waar niemand ontwapend heeft, want degenen, die Vandervelde napraten in het buiten land, zullen daar geen gehoor vinden en zullen, evenals in Duitschland daden stel len, die met hun woorden niet overeen komen (heftige protesten bij uiterst links, levendige toejuichingen bij de li beralen en katholieken. Langdurig tumult. Als de kalmte een weinig is terug ge keerd, gaat Devèze voort); ófwel Van dervelde begrijpt, dat de meerderheid de zer vergadering zal weigeren hem te vol gen, zoolang de andere naties niet even eens den weg opgaan, dien hij met zoo veel welsprekendheid aanwijst en dan verzoek ik hem eens na te 'denken over het karakter dier politieke houding. (On beschrijfelijk tumult). De voorzitter heft de zitting een kwar tier op. Na hervatting van de zitting ging De vèze voort. Aan het einde van zijn rede werd de spreker herhaaldelijk door interrupties van de uiterste linkerzijde onderbroken; de president dreigde opnieuw de zitting te schorsen. De Belgische defensie. Woensdag hielden de liberale fracties van Kamer en Senaat te Brussel een ge zamenlijke vergadering, teneinde gene raal Galet, chef van den Belgischen ge- neralen staf, het bekende defensieplan der regeering te hooren uiteenzetten. Het Antwerpsche Kamerlid Joris stel de de vraag, of de generaal ook wist, wat Nederland zou doen in geval van een nieuwen oorlog. Zal Nederland aan de zijde van België staan? Kan men op de hulp van Nederland rekenen? Hierop zou Galet hebben geantwoord, dat 'de defensie politiek van Nederland op Engeland steunt en zou hij hebben laten uitkomen, dat het Belgische defensiesysteem even eens grootendeels op deze opvatting is gegrondvest. (N. R. C.) Pantserkruiser B. Bij de beraadslagingen gisteren in de Duitsche rijksbegrootingscommissie heeft bij de besprekingen over den bouw van den pantserkruiser B. de sociaal-de mocratische afgevaardigde Hüning, uit naam van zijn fractie, de verklaring af gelegd, dat er voor de sociaal-democraten geen aanleiding bestaat, om tegenover den pantserkruiser B een andere hou ding aan te nemen dan bij den bouw van den pantserkruiser A. Bij de verdere debatten verklaarde de rijksweerminister, dr Groener nog, dat hij met de eenmaal aanvaarde vlootpoli- tiek zou staan of vallen; een terugweg bestond voor hem niet meer. De eerste termijn voor het pantser schip werd vervolgens goedgekeurd. Tegen stemden de communisten; de socialisten onthielden zich. Salarisverlaging in België. Het interministerieel comité vergader de gisteren ter bespreking van een me- Ook Noel had nog vrienden onder de kinderen, waarvan hij er enkelen met Kerstmis opgezocht en bezig gehouden had. Hij vroeg ze grappige raadsels, ving ze met hun eigen woorden: „Wijs me het land eens, waar jullie buitenmenschen de koeien laten groeien?" „Koeien groeien niet!" „Niet! Blijven ze dan hun heele leven kleine kalfjes?" en zoo voort, tot de kin deren de bosschen deden weerklinken van hun lach. Philippa's oogen straalden. Ze mocht Roger's vriend graag en het deed haar genoegen te vernemen, dat het als een uitgemaakte zaak beschouwd werd, dat ze samen den winter in Queens' Square zouden doorbrengen. Ze gevoelde bij intu- itie, dat Noel Bray een wakend oog op haar broer zou houden en dat ze zich in gerust vertrouwen tot hem kon wenden, als er iets haperde met Roger. Want het zou nu niet meer zoo eenvoudig zijn haar broer geregeld te bezoeken. Haar vader gevoelde zich in zijn diepste gevoelens ge kwetst en beleedigd, dat zijn zoon zich met het socialisme had ingelaten. Slechts zijn groote bewondering voor Helen en de sussende invloed van Dr Trehern en den bisschop hadden hem er toe kunnen brengen haar te veroorloven dit tweede bezoek te brengen. Zooals de zaken ston- gelijke verlaging van de salarissen van 't rijkspersoneel. Na eenige discussie werd men het eens over een verlaging van zes pet. Gerekend wordt, dat aldus een be drag van ruim 200 millioen frs per jaar zal worden bespaard. Ook bij de Belgische spoorwegen zal een dergelijke verlaging worden toegepast. De overstroomingen In Frankrijk. In geheel Frankrijk is het weer bui tengewoon slecht. Op sommige plaatsen heeft het 23 graden gevroren. In den hoogen waterstand van de Seine is nog steeds geen verandering ge komen, zoodat nog groote oppervlakten in de omgeving van Parijs onder water staan. Voor verscheidene huizen bestaat gevaar van instorting. Ook de Loire en de Somme zijn op verschillende plaatsen buiten haar oevers getreden. Uit Grenoble wordt gemeld, dat in Sa- voye vele lawines naar beneden komen. Twee huizen zijn ten gevolge van het vallen der lawines ingestort. Daarbij werden verscheidene perso nen gewond, twee zóó ernstig, dat zij op sterven liggen. Fransche financieele moeilijkheden. Gisterochtend hebben drie tot eenzelfde groep behooren.de financi 'ele instellingen te Parijs, te weten het Crédit Foncier du Bresil, de Caisse Commerciale et In- dustrielle de Paris en de Ranque Bouil- loux Laffonte Gie haar betalingen ge staakt. De deconfiture is een gevolg van het mislukken van de onderhandelingen die sedert eenigen tijd met de regeering ge voerd worden om de Compagnie Gén raie Aeiopostal, waarbij deze ondernemingen in hooge mate waren geïnteresseerd, te reorganiseeren. Men neemt aan, dat de positie van het kabinet Laval door een en ander zeer de licaat is geworden, met name die van den minister van financiën Flandin, die geruimen tijd rechtskundig adviseur der groep was. Russische orders voor de Duitsche industrie. De Duitsche groot-industriëelen, die uit Moscou zijn teruggekeerd, hebben een onderhoud gehad met den rijkskanselier. Naar verluidt zal Rusland bestellingen doen in electrische artikelen en machi nes. Men rekent op een bestelling van 500.000 Mark. Men hoopt echter op be stellingen tot een gezamenlijk bedrag van 200 millioen. Dit zou aan ongeveer 20.000 arbeiders werk verschaffen. Voor waarde hiervoor is, dat vijf jaar credie* wordt gegeven. Dit zou neerkomen on een nieuwe Duitsche rijksleening aan Rusland. Sovjet-voldoening. Terwijl Rusland de Europeesche mark ten met kwaliteitsgoederen tegen onge kend lage prijzen overstroomt, voorna melijk waarschijnlijk om de geldmiddelen voor den uitbouw van het vijfjarenplan bijeen te krijgen, zien wij zoo schrijft de „Msb." Duitsche en Engelsche in- dustrieelen naar Moskou gaan of hun den, wist zij, dat er geen kwestie van was dat zij den komenden winter nog in Lon den zou komen, al mocht ze er nog zoo op aandringen. Buiten zou men haar on der Helen's hoede veilig achten, maar Londen was een broeinest van gevaar, waar ze niet aan mocht worden blootge steld. Dat ze zich als verdedigster van Roger had opgeworpen, had al genoeg verontwaardiging opgewekt. Daarom was de onverwachte verschij ning van Noel Bray haar buitengewoon welkom. Ze zagen elkaar eiken dag van zijn verblijf en ook hij bleef bijna een week. Ze aten vaak in het heerenhuis, want ofschoon Manners nog niet ver kon loopen, kon hij wel een kleine afstand af leggen met behulp van een dikken stok en een sterken arm en er was altijd een ponnywagen tot zijn dienst om hem te brengen waarheen hij wilde. De September-avonden waren buiten gewoon mooi. Ze dineerden vaak met een open venster, waardoor de zachte gloed van de ondergaande zon binnenviel, wel ke vermengd met den schijn van de lamp een practig effect gaf op de groote mas sa's bloemen, waarmee Philippa eiken dag de tafel versierde. In de zitkamer stonden de tuindeuren open en ze bleven binnen of ze gingen in den tuin zitten, al naar het hen het beste beviel. Soms praatten bezoek aankondigen om naar redding voor hun bedrijven te zoeken. Na de houtindustrie werd de petro leumindustrie gedumpt. Men herinnert zich nog de ontzetting in Europa en Ame rika, toen de goedkoope Russische tarwe met scheepsladingen tegelijk de graan markt neerdrukte. Daarna kwam bont werk, platina en mangaanerts aan de orde en nu zien wij weer een 135.000 tons kwaliteitsrogge in Rotterdam ver schijnen, de grootste transactie, welke op dit gebied wellicht ooit tot stand geko men is. Telkenmale vinden de Russische goe deren koopers. Er worden zelfs, als de markt eenmaal geschokt is, contracten voor vele jaren afgesloten, en daarmede wordt wederom voldaan aan de Russische behoefte aan buitenlandsche betalings middelen. Want Rusland heeft geld noodig om de eindelooze reeksen machines, welke het in het buitenland koopt, te kunnen betalen. Amerika en Duitschland zijn op dit gebied de voornaamste leveran ciers; Amerika heeft het vorig jaar voor ongeveer 240 millioen, Duitschland voor 200 millioen roebel machines afge leverd. Nu de fabrieken stilstaan vecht men om de Russische bestellingen. Rusland maakt op het oogenblik een reorganisatie-proces door, zoo gewel dig, als zelfs in de meest revolutionnee- rende perioden der wereldgeschiedenis niet is opgeteekend. Stalin heeft het z.g. vijfjarenplan ontworpen om het geheele land te verindustrialiseeren. Hij heeft echter om te slagen de hulp noodig van het buitenland en krijgt dien steun in maar al te ruime mate. Als hiervoor nog een bewijs noodig is, vindt men het in den toon, waarop de voorzitter van den raad van volkscommissaris Mo- lotoff ziin rapport op het pan-Russische radencongres heeft uitgebracht. Daarin klinkt een vreugdekreet over de economische resultaten en een onbe dwongen, echter bijna spottende, critiek op Europa en Amerika, welke, hoezeer zij allen sovjet-Rusland vreezen, toch niet tot het groote front tegen het bolschewis- me kunnen komen. Er klinkt door deze rede een voldoe ning, welke Europa tot nadenken moet stemmen. Slechts tegen Amerika en het Vaticaan vond Molotoff woorden, welke van ernstige bezorgdheid getuigden. „Sov jet-Rusland vreest echter, besloot hij zijn rapport, den veldtocht van het Vaticaan niet en zal alles ondernemen om ook dit plan tot mislukking te brengen." Korte Berichten, De Pruisische regeering heeft giste ren een zitting gehouden, waarin aan de orde was de begrooting van Pruisen, welke met een tekort van 20 millioen sluit. Naar verluidt, is overwogen, dit tekort te dekken door bezuinigingsmaat regelen. In het bijzonder zal op de reis kosten worden bezuinigd. Tengevolge van de koude der laatste dagen zijn in Engeland tien personen om gekomen. "In verschillende deelen van het land zijn talrijke dorpen geheel inge sneeuwd en van de buitenwereld afge- ze druk en dan was 't vaak over muziek soms zwegen ze, maar dan was het een zwijgen, dat op wederzijds begrijpen duid de. Helen was te jong, om alleen in dat groote huis te leven, maar toch verschilde ze van andere vrouwen van haar leeftijd. In haar gevoel had ze met haar eigen le ven afgerekend, beschouwde ze zich als weduwe van een te vroeg ontslapen echt genoot. Altijd denkend aan en plannen makend voor anderen, dacht ze al heel weinig aan zichzelf. Philippa's aan wezigheid maakte den toestand wat ge makkelijker op het oogenblik. Ze vond het heel natuurlijk, dat Roger en zijn vriend haar gasten waren. En om de waarheid te zeggen, dacht ze er maar heel weinig over na, of de menschen dat al of niet gepast vonden. En zooveel eerbied en achting boezemde ze ieder, die met haar in aanraking kwam in, dat ze geen an der wapen ter verdediging noodig had. Den avond vóór Noel Bray's vertrek Philippa zou een heelen dag langer blijven stonden ze samen in het maan licht. Helen liet Manners de bibliotheek zien. Deze had met blijdschap het ambt van bibliothecaris op zich genomen, voor loopig voor drie maanden, in welken tijd hij meende door gestagen arbeid orde te kunnen scheppen in den chaos en een tamelijk uitgebreiden catalogus op te kun- Binnenland Voorloopig Verslag over het bietenwetje. De waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen. Wijziging der Leerplichtwet aanstaande. Memorie van Antwoord op de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. Buitenland. Tumult in de Belgische Kamer. Financieele moeilijkheden in Frankrijk. Salarisverlaging in België. sloten, zoodat in menig dorp buhrek aan levensmiddelen is. Na een droogte van ongeveer zeven maanden is in de Spaansche provincie, Badajoz, de eerste regen gevallen. De re gen werd met uitbundig gejuich begroet. Te Weenen is gisterochtend weer veel sneeuw gevallen, gepaard met een krachtigen wind, die de sneeuw opjoeg. De sneeuwbuien duurden voort tot in den middag en brachten een groote ontredde ring in het verkeer teweeg, terwijl er ten gevolge van den sneeuwstorm ook heel wat ongelukken gebeurd zijn. Voor het Weensche raadhuis hielden werkloozen door communisten opgestookt, rumoerige betoogingen, waarbij zij eischten als sneeuwruimers te werk te worden gesteld. De orde werd echter nergens verstoord. De gemeente-ontvanger der Brussel- sche voorstad St Joost ten Oode is met zijn broeder, een makelaar in effecten, gearresteerd, verdacht van verduistering van gemeentegelden. Het tekort zou ruim 3 millioen francs bedragen. Het Deensche Huis van Afgevaar digden heeft in derde lezing met 77 tegen 64 stemmen het ontwapeningsvoorstel aangenomen. Het voorstel gaat nu naar den Senaat. Centrale Commissie voor de statistiek. Bij Kon. besluit is aan den Minister van Staat dr W. H. Nolens, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van de Centrale Commissie voor de Statis tiek, onder dankbetuiging voor de be langrijke diensten, als zoodanig gedu rende een lange reeks van jaren bewe zen. Steun aan tarweverbouwers. De heer Braat heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: nen stellen. Het was juist een kolfje naar zijn hand en hij was zich zeer goed be wust, dat er zich geen geschikter baan tje voor hem had kunnen voordoen. Hij was van zijn kamers in de boerde rij, die hij voorloopig zou blijven bewo nen, gaan houden. Bovendien zou het niet lang meer duren of hij zou een kleine wandeling door de velden kun nen maken. Binnenshuis kon hij al aardig rondscharrelen, ofschoon het ge broken been waarschijnlijk nog wel een poosje zwak zou blijven. Noel was een en al belangstelling ge weest. Hij had bijna den geheelen dag in de bibliotheek doorgebracht, bad zelfs een plan ontworpen waarnaar Manners wer ken kon. Nu ging hij den tuin in om Phi lippa te zoeken, die hij op het terras vond, leunend over de balustratde. Ze wendde zich tot hem met een glimlach van wel kom en samen stonden ze te kijken naar de zachtgetinte schaduwen met de zilve ren lichtplekken der maan ertusschen en vanzelf kwamen ze onder de betoovering van de stilte van den nacht, die hen om gaf. Beiden dachten aan het naderend af scheid. (Wordt woladi.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1