Ingezonden stukken Kunst en Wetenschap Rechtzaken Radio-nieuws Sproetasi komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. ven. Toen men E. had uitgegraven was hij reeds overleden. Te Nieuw-Vos- meer zijn Maandagmiddag twee zoontjes van den heer van de W. door het ijs ge zakt. De vader kon zijn zoontje T. tijdig uit het water halen. Toen hij na. vele vergeefsche pogingen zijn 8-jarig zoontje N. had opgehaald, bleek het te zijn overleden. Veelbelovende jeugd. De recherche te Amersfoort heeft een drietal jeugdige personen (15, 19 en 20 jaar) aangehouden als verdacht van dief stal van verschillende voorwerpen. De politie acht het niet onmogelijk, dat ook eenige rijwieldiefstallen door dit com plot zijn bedreven. Een der jongens is militair. Ernstige natuurramp in Penowangoen. De „Preangerbode" meldt, dat in de dessa Indragiri, onder district Penowangoen, regentschap Tjia- mis, zich Zondag een zeer ernstige na tuurramp heeft afgespeeld. Een heuvel is afgeschoven over een oppervlakte van 13 bahoes. Zes menschen werden bedol ven. Een stakende gemeente- ra a d. De Raad van Roosteren was op geroepen tot een openbare vergadering des namiddags zeven uur. De agenda vermeldde vijf punten. Het schijnt, dat de vroede vaderen niet veel lust hebben om ter vergadering te komen. Immers in September 1929 kon een vergadering wegens onvoltalligheid niet doorgaan en ook thans was dit weer het geval. Het was reeds kwart over ze ven en de voorzitter, tevens lid, zag nog geen enkel lid in de zaal verschijnen. Van de zijde van het publiek was even wel buitengewoon groote belangstelling, want om twintig minuten na zeven stroomde de publieke tribune vol. Om half acht opende de voorzitter de vergadering, deelde mede dat van een raadslid bericht was ingekomen dat hij wegens ziekte verhinderd was ter verga dering te komen, en constateerde dat, be halve hij zelf, geen enkel lid aanwezig was, waarna hij de vergadering overeen komstig het bepaalde in het reglement van orde sloot. Eenarbeiderswoning af gebrand. De bewoner om gekomen. Gisternacht om 3 uur alar meerde de politie te Alblasserdam de brandweer voor een brand in de arbei derswoning van S. Toen de brandweer te: plaatse kwam, stond het huis in lichter laaie. Omdatm en vermoedde, dat de be woner zich nog in het pand bevond, drong men naar binnen en vond het lijk van den 61-jarigen S. geheel verkoold op den grond liggen. Ontploffing te Slochte- r e n. Gistermorgen te ongeveer half acht hoorden de bewoners uit de omgeving van het station te Slochteren plotseling een hevi'gen knal. Bij onderzoek bleek, dat de locomobiel van een dorschmachine, ver moedelijk door bevriezen van den mano meter, welke locomobiel stond bij de boer derij van en in huur was bij den heer W. Veltman, ontploft was. Stukken ijzer vlo gen in het rond, de locomobiel zelf kwam 10 meter verder in de schuur terecht, waar de dorschmachine stond. Er ont stond brand en niet lang daarna stond de geheele boerderij in vlammen. De auto brandspuit van Slochteren was spoedig ter plaatse, doch kon tegen den feilen brand niets uitrichten. De boerderij brande tot den grond toe af. De inboedel kon nog door de familie gedeeltelijk wor den gered. Toen het ongeluk gebeurde, stonden bij de dorschmachine de drie arbeiders Hol man, van Timmeren en Doorenbosch Jr., die allen licht werden gewond. Hij hielp zien zelf. Zater- t dagmiddesr verscheen E. M. <o Iaat aan het loket van Maatschappelijk Hulpbe toon te Rotterdam. Daarom weigerde de ambtenaar den man steun uit te koe ren. M. heeft toen getracht de kas te be stelen door een handvol guldens daaruit te nemen. De man is in bewaring ge steld. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. Vergiftigde eieren. In verband met de vraag óf en zoo ja, onder welke voorwaarden een jachtopziener, ter bescherming van zijn jachtobjecten schadelijke vogels, als kraaien, eksters en Vlaamsche gaaien, door middel van vergiftigde eieren, z.g. „phosphor-eieren" zou mogen dooden, heeft de Commissa ris der Koningin in Gelderland aan de burgemeesters in die provincie medege deeld, dat hij zich op het standpunt stelt, dat daartegen met het oog op de buiten gewone schadelijkheid van bedoelde vo gels, die niet afdoende met andere mid delen kunnen worden bestreden, geen overwegende bezwaren bestaan. De gevaren aan de toepassing van dit giftige middel verbonden, moeten tot een minimum beperkt blijven, waartoe de noodige aanwijzingen en bepalingen na der zijn omschreven. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie;. Prot. Chr. Tehuis voor Militairen te Breda Het Comité voornoemd zegt allen har telijk dank, die door het zenden van een gift of op eenige andere wijze hebben medegewerkt aan het welslagen zijner actie, waardoor de oprichting van een nieuw Tehuis voor Militairen te Breda kon geschieden. Het Comité kan thans geacht worden te zijn ontbonden. Namens het Comité voornoemd, L. KFGGE, Ferslo Luit. der Artillerie, secr. Mijnheer de Redacteur, Hoewel het ingezonden stuk van den heer Van Harn voor zichzelf spreekt, meer hemzelf dan ons treft en opnieuw doet zien, dat men met boter op 't hoofd niet in de zon moet staan, willen we toch te gen een paar verwijteD, welke ons daarin worden gedaan, opkomen. De lezer zal den gang van zaken be grepen hebben. De openbare school te Oostdijk is opgeheven en verklaarbaar is het, dat we er op rekenden, dat de ouders nu hun kinderen zouden zeulden naar een aadero openbare school, hetzij te Waar- d hetzij to Krabhundijke. Het 1 r dun ocb tegen, cUt «IN niei aal .vas. Bij informatie bij de oudors naar de re den hiervan, bleek ons, dat de heer Van Harn, zooals hij zelf zegt, op huisbezoek bij die menschen was geweest en hen ge presenteerd had een gratis vervoer voor de kinderen per autobus. Hieraan werd dadelijk toegevoegd, dat zij liever hun kinderen naar de openbare school zou den hebben gezonden, omdat zij daarvan principieele voorstanders zijn; enkel wa ren zij voor het aanbod gezwicht, naar zij meenden in het belang hunner kinde ren, die anders door weer en wind dage lijks een lange voetreis zouden hebben. Wat is nu logischer, dan dat bij onze komst werd gezegd; „Had dit ons maar meegedeeld, dan hadden we kunnen pro- beeren hetzelfde voor U te bereiken". En toen ons daarbij de mededeeling gewerd, dat de kinderen, indien dit gelukte, da delijk zouden overkomen, hebben we er direct werk van gemaakt, met het beken de resultaat. Van „opbieden" of „omkoopen" is dus van onzen kant geen sprake; het geldt hier besliste voorstanders der openbare school. Iedereen, die de outie^.» kent, zal dat volmondig beamen maar juist daar om lijkt de daad van den heer Van H. rn meer op omkooperij. Hij wist zeer goed, dat deze menschen, die tot het laatste toe voer hun «penbaar whooltje hebben ge- streden, niet van zijn kleur zijn. Inplaats dus, dat deze geschiedenis ons in een eigenaardig daglicht zou plaatsen, doet zo dat den heer Van Harn zélf. De ouders der schoolgaande kinderen op de openbare school te Krabbendijke durven we één voor éen voor het forum roepen en niet één dezer zal beweren, dat hij door eenige financieelo koorden aan die school vastzit. Wel zullen er ouders onder zijn, ook Ned. Hervormden, die zul len zeggen, dat voor hen 't bezoek hunner kinderen aan de openbare school offers heeft gekost. Met de ouders, wier kinde ren op de Ilerv. school gaan is het anders gesteld. Verschillende zijn daar onderge bracht, die liever hun jeugd aan de open bare school zouden toevertrouwen. Ieder een hier, kan deze met name noemen. Bo vendien zijn die menschen rond genoeg om dat zélf te erkennen. Afdeeling Volksonderwijs, KRABBENDIJKE. Solisten-concert. Vanwege de Mij. tot bevordering der Toonkunst is gisteravond in de afdeeling Goes, in de concertzaal van „De Prins van Oranje" een solisten-concert gege ven. Van de geboden gelegenheid om talent volle musici te gaan beluisteren hebben wij gaarne gebruik gemaakt, te meer nog omdat deze concerten, die in Goes weinig voorkomen, altijd weer een superieure vertolking zijn der schoonste werken van de grootmeesters der toonzetting. De optredenden „Het Utrechtsche da mes-trio". Mej. Leny Lintner, pianiste; Mej. Louise Julius, violiste en Bep Bos Janszen, violoncelliste, namen door haar spel een waardige plaats in, in de reeks solisten-concerten die wij bijwoonden. Uitgevoerd werden werken van Beet hoven, Pietro Nardini, Gabriël Fauré, Debussy, Valencin, Ravel en Dvorak. Van het Beethoven-trio zijn vooral het 2de en 3de deel prachtig gespeeld, alleen willen wij hierbij opmerken, dat de cel liste in dit no. wel wat al te bescheiden is geweest. De uitvoering van het „Viool-concert" met piano-begeleiding van Pietro Nar dini kunnen wij niet bepaald een succes noemen voor de violiste. Haar tpon klonk soms in de hoogte bij ff wat ruw (de oor zaak hiervan schuilt misschien in het in strument of strijkstok) en niet altijd zui ver. Het beste vonden wij andante can tabile, overigens hebben wij respect voor haar prestatie op technisch gebied. Do weergave wan de violoncelnc-'s: I'ósiw, ''Sn Pa-..b. Romance, van De bussy en c. Menuet van Valencin moeten wij ten volle roemen, zoowel om den ge- voeligen toon als om de mooi uitbeelden de voordracht. De piano-begeleiding kon in deze no's bij het pp der cello wat min der hebben doorgeklonken. Door de pianiste werd uitgevoerd: „So natine voor piano" van Maurice Ravel. Zij heeft hierin, zoowel als in het samen spel, getoond te beschikken over een sterk ontwikkelde techniek en goed door voelde voordracht. De soli werden door de verschillende instrumentalisten uit het hoofd gespeeld; dit laatste zal dan ook wel de reden zijn geweest, dat de violiste een kleine ver gissing moest erkennen, wat wij haar gaarne vergeven. Het aantal hoorders was ditmaal al zeer gering, doch die er waren hebben blijk gegeven, dit concert met veel genot te hebben bijgewoond. Generaal Snijders en weth. Abrahams van Amsterdam waren enthousiaste be wonderaars van de verrichtingen der aviateurs op Schiphol bij gelegenheid van de opening der vliegschool te Amsterdam. Rechtbank te Middelburg. Rolitiereohter. Zitting van 10 Maart 1931. De volgende personen waren gedag vaard: G. S., 22 jaar, timmerman te Oostburg, wegens het aannemen van geldsbedragen van f 10 en f 25 van S. G. de R., welke gelden van diefstal afkomstig waren. Eisch en uitspraak: 14 d. gev. str. F. v. H., huisvr. A. de B., 55 jaar, zonder beroep, te Sas van Gent, wegens opzettelijke beleediging van R. E. de Smet Eisch en uitspraak: f 10 of 10 d. A. G. J., huisvr. P. H., 44 jaar, werk vrouw te Zaamslag, wegens opzettelijke beleediging van G. J. Jansen. Eiscb en uitspraak: f 10 of 10 d. G. O., 33 jaar, granietwerker te Mid delburg, wegens mishandeling van Ro bert Gasetta. Eisch en uitspraak: f 15 of 15 d. P. B., 65 j., werkman, Vlissingen, we gens mishandeling van A. G. van Stoe- dti piuoh eu uitspraak f 15 of 15 d. h. C ui jaar, koopman te Goes, we gen, „eieediging van den agent van po litie Gontant. Eisch en uitspraak: f 15 of 15 d. A. S., 46 jaar, metselaar, te Hulst, we gens mishandeling van zijn echtgenoote. Eisch en uitspraak: 1 w. gev. str. N. K., 60 jaar, werkman te Middelburg wegens diefstal van een ijzeren hamer, toebehoorende aan J. Koole. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. P. de V,, 88 jaar, timmerman te Vrou wepolder, wegens verduistering van twee ijzeren klemmen voor het vangen van konijnen, welke hij in de duinen gevon den had, en die toebehoorden aan Leen- dert Schoe. Eisch en uitspraak: flö of 15 d. H. 'W., 30 jaar, handelaar te Sas van Gent, was door den politierechter op 10 Febr. 1931 veroordeeld tot 1 nvnd gev. straf en 9 mnd intrekking van het rij bewijs ter zake, dat hij op 14 Jan. en 15 Jan. 1931 te Sas van Gent met een door hem bestuurde auto heeft gereden, niet tegenstaande hem bij vonnis der Recht bank de bevoegdheid daartoe was ont zegd. Verdachte was tegen dat vonnis in ver zet gekomen. Eisch en uitspraak: bekrachtiging van het vonnis, behalve de opgelegde straf: f 40 of 40 d. A. N., huisvr. T. S., 52 jaar, zonder beroep, te Duivendijke, was gedagvaard wegens beleediging van Wilhelmina van Ast. Eisch: f 1 of 1 d.; uitspraak: vrij spraak. B. v. 0., 34 jaar, werkman te Ridder kerk, wegens vernieling van een ruit in de woning van Willem Bom te Ierseke. Eisch en uitspraak: f 10 of 10 d. P. H. K., 23 jaar, landbouwersknecht te Ouderkerk, wegens diefstal van een haas. Eisch en uitspraak: vrijspraak. A. J. F. V., 38 jaar, schippersknecht, te Rotterdam, wegens het niet vertoonen van een geldig bewijs aanmelding voor de inkomstenbelasting te Ter Neuzen. Eisch: f 15 of 15 d.; uitspraak: f-5 of 3 dagen. Kwakzalverij. De 71-jarige R. Haverhoek uit De Bilt werd door den Am- sterdamschen Kantonrechter wegens on bevoegde uitoefening der geneeskunde tot f 50 boete veroordeeld. Van dit vonnis kwam de verdachte bij de Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank in hooger beroep. De hoofdgetuige verklaarde, dat zij be gin October van het vorige jaar met haar zoontje op den Nieuwendijk liep, toen haar een boekje in de hand gestopt werd, waarin Haverhoek werd aanbevolen voor het geven van „kosteloos advies voor al lerlei kwalen". Aangezien haar zoontje reeds gruimen tijd aan zijn gezondheid sukkelde, begaf zij zich naar het adres waar de adviseur 's Maandags zitting hield: Hotel De Pool aan het Damrak te Amsterdam. Na door den portier naar een kamer op de eerste verdieping verwezen te zijn, vroeg de moeder of hij don jongen zou kunnen genezen van de klierstof aan den neus, waaraan hij lijdende was. Volgens getuige heeft verdachte even den jongen in de oogen gekeken en hem terwijl hij hem het eene neusgat dicht hield, door het andere neusgat laten snui ven. ,,'t Is enkel klierstof, verklaarde ver dachte vervolgens, waarop hij enkele woorden sprak met een mede in het ver trek aanwezige juffrouw, die aan getuige vervolgens twee d oom os met pillon gaf wan-van er vier om ;h> twao uur moesten v orden ingenomen. Bedoelde juffrouw verklaarde, dat het advies gratis was, doch dat er voor de pillen f 6 betaald moest worden. Getuige betaalde de zes gulden, vroog een quitantie, doch kreeg die niet. Toen zij de pillen liet onderzoeken, bleken die slechts een kwartje waard te wezen. En geholpen hebben de pillen ook nietl Het O.M. verklaarde het hoog tijd te vinden, dat de kwakzalvers als verdachte zoo spoedig mogelijk worden uitgeroeid. Hij eischte f 250 boete of 30 dagen hech tenis en deed de toezegging, dat hij regel matig van week tot week, proces verbaal zou laten opmaken, als verdachte met zijn handelingen voortging, De verdediger pleitte vrijspraak, omdat niet is bewezen, dat verdachte raad ver strekte, de geneeskunde als bedrijf uit oefende, betaling aannam en de pillen aE- leverde. Uitspraak 24 Maart. Verduistering door een 1 o o p j o n g en. Een 18-jarige loop jongen van het Reisbureau Lindeman te Arnhem had zich Dinsdag voor de Arn- hemsche rechtbank te verantwoorden we gens verduistering van een bedrag van f 4000, dat hij ontvangen had om te stor ten bij de Rotterdamsche Bankvereeni'- ging. Verdachte is met «mi vrtecd en twee meisjes naar Amsterdam, Den Helder en Haarlem gereisd, waar groote verteringen werden gemaakt. Hij werd tenslotte in Amsterdam gear resteerd. Verdachte legde een volledige be kentenis af. De eisch luidde: een jaar gevangenis straf. Tegen een vriend van verdachte, die vervolgens terecht stonid eischte het O.M. wegens heling acht maanden gevangenis straf, waarvan vier onvoorwaardelijk en vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Daarna stonden, ook wegens heling, te recht de beide vriendinnen. De eisch te gen ieder luidde een maand gevangenis straf. Uitspraken 17 Maart. Een geraffineerde d a a d. Voor de Arnhemsche rechtbank hadden zich Dinsdag te verantwoorden twee broers te Nijmegen, 19 en 22 jaar oud, die een 13-jarigen jongen overhaalden om geld te stelen. Zij lieten den jongen, die bij zijn oom logeerde, uit een linnen kast bankbiljetten en gouden tientjes weg nemen, in totaal een bedrag van f 300. Tot driemaal toe is dat gebeurd. Verdachten ontkenden het ten laste ge legde. De eisch luidde tegen ieder een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 17 Maart. Verduistering door een d i a k e n-p enningmeester. Een 43-jarige aannemer uit Katwijk heeft zich gisteren voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden gehad ter zake van verduistering. Verd. zou in zijn hoedanigheid van diaken-penningmeester ten nadeele van de Ned. Herv. Kerk te Katwijk gedurende een aantal jaren gelds bedragen, welke hij uit hoofde zijner func tie onder zijn beheer had, tot een totaal bedrag van f 2886 hebben verduisterd. Verd. legde een volledige bekentenis af, Het bleek, dat verd. alle geleden schade met rente heeft vergoed en er van de zijde der Ned. Herv. Gemeente geen vervolging tegen verdachte is ingesteld; zulks is ambtshalve door de politie geschied. Verd, verklaarde door moeilijkheden in zaken tot de verduisteringen te zijn ge komen, daarbij geenszins de bedoeling ge had hebbende, zich de gelden toe te eige nen, doch die aan te zuiveren zoodra de rekeningen binnen waren. Het O. M. eischte vier maanden gevan genisstraf. Programma van Donderdag 10 Maart. HUIZEN. 208 M. 8—9.30 KRO. 10—11 NC RV 11—2 KRO; daarna NCRV. 8—9.30 gramofoonplaten. 1010.30 Zang NCRV Dameskoor. 10.3011 Ziekendienst. 11 11.30 gramofoonplaten. 121.30 Concert KRO-Trio. 1.302.15 gramofoonplaten. 2,153.15 Handwerkcursus. 3.153.45 Vrouwenhalfuurtje. 56.30 Concert, so praan, bas, viool, piano. 6.306.45 en 77.15 gramofoonplaten. 7.157.30 Le zing over de Ned. Chr. Zeelieden-vereen. 7.308 Lezing over loh, Seb. Bach en de Matthilus-passion. 810 uur Uitzon- ding van het Verband van Evang. Comm. der Gerof. Kerken in Nederland, met me de w. van het Chr. Radio-orkest. Verschil lende sprekers. HILVERSUM. 1875 M. Uitsl. A.V.R.O.- uitz. 8—9.50 gramofoonplaten. 1010.15 Morgenwijding. 10.3012 Concert AVRO kwintet. 12.302 Concert Asta-orkest, te Den Haag. 22.30 Concert van kwartet. 34 Naaicursus. 45 Ziekenuurtje. 5.30 gramofoonplaten. 5.306.30 Concert 8.20—10.30 Aansluiting Concertgebouw te Amsterdam. DAVENTRY. 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 12.20 Orgelspel. 11.302 Kerk dienst. 4.60 Orkestconcert. 7 u. Concert Brosa-kwartet. 8.05 Vaudeville. 9.55 Con cert, sopraan, orkest. Met de driekleur in top, Het versieepen van de tweede spanning voor de brug bij Keizersveer, gezien vanuit een der begeleidende booten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6