DE ZEEUW ke Knecht, TWEEDE BLAD. Staten-Generaal Uit de Provincie. PUROL 'IfSNG Gemengd Nieuws. 1931 >31. pepermunt VAN WOENSDAG 11 MAART 1931. Nr 136. m Hofstede lekerke za' |t, maar op IG op P. LOEFF. lei, op een ^drijf, G. Extern, loon, en waar skomen, aan j, Heweuweg -3f- *4 V' K*i EERSTE KAMER. Steun aan de aardappelmeelindustrie. In de Eerste Kamer kwam gisteren aan de orde het wetsontwerp inzake het verstrekken van crediet ten behoeve van de aardappelmeel-industrie in de Veen koloniën. Prof. Diepenhorst, A.R., beschouwt het ontwerp als een sobere noodpenning voor de betrokkenen. Deze bescheiden hulp zal echter alleen dan leed verzach ten wanneer kan worden gerekend op een soepele uitvoering en wanneer de kans op aanvulling behouden blijft. Het buitenland heft invoerrechten op ons aardappelmeel van 100200 pet. Daar tegenover keert men in het buitenland met name Rusland en Polen uitvoerpre- mies uit, terwijl de invoer in Nederland vrij is. Spr. vraagt of de Regeering ten aan zien van den invoer van aardappelmeel niet star zal vasthouden aan het vrij handelsbeginsel. Bevordering van het binnenlandsch verbruik zij aanbevolen, de Regeering heeft met het tarwe wet je hierin een goed voorbeeld gegeven. Zij voere te dezen aanzien een actieve poli tiek, en beschouwe de letters A. V. B (Aardappelmeelverkoop Bureau) als een waarschuwing om de Arme Veenkolo niën te behoeden voor doodelijk gevaar. De heer Gelderman, Lib., zegt, dat zijn fractie bereid is, haar stem te geven aan dit ontwerp. Wel is hij van oordeel, dat het A. V. B. niet tijdig genoeg maat regelen heeft genomen om de voorraden op te ruimen. Het afzetprobleem zal ter dege onder de oogen moeten worden ge zien. De heer W i b a u t, S.D.A.P., zal voor stemmen mits de Regeering geen toezeg gingen als de heer Diepenhorst verlang de, aan het ontwerp verbindt, want in dat geval zou sprekers fractie, die geen beschermende politiek wenscht, zich nog moeten beraden. Minister Ruys de Beeren- b r o u c k antwoordt, dat de Regeering zich zal beijveren om aan het ontwerp een zoo gunstige mogelijke uitvoering te verzekeren. Naast de verlangens van de streek staan die van de particuliere credietge- vers en die van het Rijk, dat achter de particuliere credietgevers zal gaan staan. Het zal de taak van den te benoemen Regeerings-commissaris zijn ten deze van advies te dienen. Een onderzoek naar verbetering van den afzet binnenslands is reeds gaande. Het ontwerp wordt z. h. st. aangenomen. Begrooting Arbeid, H. en N. Aan de orde is de begrooting van Ar beid, Handel en Nijverheid"voor 1931. De heer D a n z, S. D. A. P., dringt aan op consequente uitvoering vooral ook van de bepalingen der conventie van Washington inzake den achturendag, in de eerste plaats voor de landarbeiders en voorts op wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering met verhoo ging van uitkeeringen en subsidies. Spreker bepleit wettelijke regeling van de arbeidersvacantie. De heer v. d. Lande, R.K., wil een woord spreken naar aanleiding van de actiedie was ingesteld tegen 'n hotel directeur te Amsterdam terzake van de levering van in eigen bedrijf gebakken versche broodjes vóór 10 uur 's morgens aan zijn hotelgasten. Gelukkig is die ho teldirecteur vrijgesproken. Het zou toch wel dwaas zijn, dat buitenlanders die ge wend zijn aan versch brood 's morgens dit hier niet in het hotel kunnen beko men. Intusschen hoopt spreker, dat spoe dig ook het Nederlandsche volk in de ge legenheid zal worden gesteld, 's morgens vóór 10 uur versch brood te eten. Spre ker verlangt geen weder-invoering van nachtarbeid, maar hij wijst erop, dat wanneer 's morgens om zes uur wordt begonnen in de bakkerij, reeds te half acht versch klein brood gereed kan zijn. Alleen van groot brood duurt het bakken wat langer; dit kan omstreeks 9 uur klaar zijn. Te vijf uur werd de vergadering ver daagd. TWEEDE KAMEH. De Nijverheidsonderwijs-wet. Nadat de Tweede Kamer gisteren het restant van de Indische begrooting had afgedaan, kwam aan de orde de aanvul ling en wijziging van de Nijverheids-on derwijswet. Het gaat hier in de eerste plaats om intrekking van het z.g. „stopartikel" met mlassching van bepalingen, welke er voor waken, dat de grenzen van het noodzake- .ijke worden overschreden en de uitgaven ie hoog zouden loopen. Voorts wordt voorgesteld om blijvend mogelijk te ma- ?en, dat aan niet- of niet-geheel bevoeg den telkens voor één jaar vergunning wordt verleend om onderwijs te geven, indien zich geen bevoegde leerkrachten voor een betrekking by het N. O. aan- melden. En ten slotte wordt voorgesteld aan de directeuren en leeraren der gesub- sidiëerde blondere scholen een recht van beroep toe te kennen, gelijk de wet ten op het H. 0, M. 0. en L. 0. kennen. Er bleken bij sommige leden nogal bezwaren tegen dit ontwerp te bestaan, waarop wij morgen bij het antwoord van den Minister terugkomen. Aan de gevolgen overle den. De 79-jarige A. de Hullu uit Cad- zand, die op 26 Lebr. te Zuidzande door de stoomtram werd aangereden, is in bet ziekenhuis te Oostburg aan de gevolgen der bekomen verwondingen overleden. HelnkenManiL Dinsdagavond hield de afdeeling Ileinkenszand van het Groene Kruis haar jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter Dr Griep. Aanwezig waren ruim 2d leden. Het ongunstige weer beschouwde de voorzitter ais de oorzaak van de weinige aanwezigen. Uit het jaarverslag blijkt, dat de afdee ling thans 342 leden telt, en dat de Dim cones met groote toewijding haar taak als wijkverpleegster vervult. Zuster Kra nenburg legde in deze gemeente over 1930 in totaal 1218 bezoeken af. Haar werk wordt ten hoogste gewaardeerd. De begrootingen voor 1931 van Groene Kruis en T.B.C. bestrijding worden goedgekeurd en vastgesteld. Uit het verslag van den penningmeester van 't Groene Kruis blijkt, dat met het goed slot van 1929 is ont vangen f940.06 en uitgegeven f887.47. Al- zoo een goéd slot van f 52.59. Voor de T.B.G.-bestrijding is ontvangen f 485.091/2, eai uitgegeven f314, met een goed slot van f 171.091/2- De aftredende bestuurs leden worden allen herkozen. Afgevaar digd wordt naar de Algemeene Vergade ring der Prov. vereeniging de voorzitter of bij ontstentenis een der overige be stuursleden. Naar de Algemeene Vergade ring van de afdeeling Ziekenhuisverple- ging de heeren van Werkum en Duijve- stijn. Deze afdeeling telt 320 betalende en 56 niet-betaJende leden. Na de rondvraag hield Dr Griep een lezing en wel over den eleotrischen stroom en de gevaren, die zich met dien stroom kunnen voordoen, benevens de hulp aan getroffenen, en in de tweede plaats over de Diphtheric en hare gevol gen in deze gemeente met de toepassing der bestrijdingsmiddelen. Vooral dit 2e deel der lezing had de onverdeelde aan dacht, omdat deze ziekte hier vele slacht offers heeft geëischt. Uit de bespreking, die daarop volgde, bleek, dat de plaatselijke geneesheer met het gemeentebestuur en het hoofd der R.-K. Bijz. school waarop deze ziekte voorkwam, alles hebben gedaan wat mo gelijk was, doch dat de Inspecteur der Volksgezondheid niet voortvarend is op getreden. Het hoofd der school, de heer Duijvestijn bracht Dr Griep dank en hulde voor het vele dat hij heeft gedaan om deze gevaarlijke ziekte uit te roeien wat thans bijna gelukt is. Dr Griep geeft staaltjes van de bestrij ding door inenting waaruit blijkt hoe uit stekend de inenting van kinderen heeft gewerkt. Hij. hoopt, dat de ouders alge meen zullen meewerken om door inenting de ziekte geheel te doen verdwijnen. Ellewoutsdijk. Maandag werd deze ge meente voorzien van electrisch licht. De directeur der P.Z.E.M., de heer Slooves, die vergezeld was van Ir. de Regt en den heer Dijkstra, gaf aan de Raadsleden en andere belangstellenden de gelegenheid tot bezichtiging van het inwendige van het transformatorhuisje, waarbij Ir de Regt een korte toelichting gaf. De directeur sprak vervolgens een ope ningsrede uit, waarin o.a. de initialen P. Z.E.M. zeer terecht werden omgezet in die van het devies „Practisch, zindelijk en makkelijk". Nadat de Burgemeester op uitnoodiging van den directeur de stroom had inge schakeld, sprak ook deze nog enkele woor den, waarna ten Gemeentehuize de koffie werd gebruikt. Met vreugde is hier het electrisch licht ontvangen, hetgeen moge blijken uit het feit, dat binnen enkele dagen 80 pet. der in de kom gelegen perceelen zal zijn aan gesloten. Zelfs wordt gefluisterd, dat bin nen afzienbaren tijd 90 pet. bereikt zal worden, waardoor de prijs tot f0.35 per K.W. zou dalen. De ingezetenen worden dus in hun eigen belang geraden zooveel mogelijk aan te sluiten en wel voor 1 April a.s., daar het aantal aansluitingen op dien dag de prijs zal bepalen voor het jaar 1 1931. De straatverlichting geschiedt door middel van 19 lantaarns, waarvan de eene helft met een sterkte van 40 W. tot 's avonds 10 uur en de andere helft met een sterkte van 60 W. tot 11 uur. Voor een kleine gemeente mag deze verlichting schitterend genoemd worden. Krabbendijke. Gisteravond werd weder om dimaal in de consistorie der Ned. Herv. Kerk een propaganda-vergade- ring voor den Ned. Chr. Landarbeiders- bond gehouden, die druk was bezocht. Ze werd geopend door den heer A. van Harn, die voorging in gebed en een Schriftgedeelte las. Na een kort inlei dend woord gaf hij het woord aan den eersten spreker, den heer A. de Lange uit Goes, die aantoonde op principiëelu en practische gronden de noodzakelijk heid der Chr. vakbeweging. Spr. zette uiteen, dat deze nu eens ontmoet de soc.- dem. vakbeweging, die den klassestrijd voert en beginselen aanhangt, die voor den Christen verwerpelijk zijn. Zij heeft echter ook te strijden tegen de beginselen van het liberalisme, die ook wel in Zee land, zelfs in Chr. kringen, aanhang vinden. Spr. onderwierp dan ook de houding van sommige landbouwers aan critiek, die de loonen willen vaststellen zonder eenig overleg met de arbeiders. Daarte genover plaatst Spr. een citaat van wijlen Ds Sikkel, enkele uitlatingen van Ir. Kalff, directeur der Ned. Spoorwegen en de meening van een werkgever als dhr W. de Buck te Meliskerke, die een bro chure voor „Patrimonium" schreef. Ten slotte wekte Spr. de Chr. arbeiders op, zich te organiseeren in den Nederl. Chr. Landarbeidersbon d. Hetzelfde deed ook de tweede spreker, de heer Stokman, Hoofdbestuurder van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. Deze beantwoordde de vragen: waarom georganiseerd en waarom Christelijk ge organiseerd? Spr. laakte het evenzeer, dat de Zeeuw- sche landarbeiders zich niet méér en bé ter organiseeren. Met klem wees Spr. hen op hun belangen. De vakorganisatie moet in Zeeland groeien, het aantal collectieve contracten toenemen. Ten slotte wees Spr. op het hooge be lang van de werkloozenkas voor de ar beiders in dezen crisistijd. Bij de bespreking die volgde werden tal van inlichtingen gevraagd en gegeven. Een aanwezige S. D. A. P.'er, dhr Min- derhoud, maakte enkele opmerkingen, die op afdoende wijze door de heeren Mr Schwartz, den voorzitter, Ds Hetebrij van Rilland en de beide sprekers werden be antwoord. Dhr C. P. Vogelaar èr sprak nog zijn sympathie uit voor de vakorganisatie en wekte de landarbeiders op zich aan te sluiten bij den Ned. Chr. Landarbeiders- bond. Bij de verdere bespreking liet de so cialistische woordvoerder, dhr Minder- houd, zich ontvallen, dat voor de moderne vakbeweging macht recht is, voor welke bekentenis Mr Schwartz hem dankte. Ten slotte gaven zich nog enkele aan wezigen als lid op, zoodat met 14 leden een afdeeling kon worden opgericht. Dhr Mr Schwartz sprak nog zijn dank uit voor het beleggen van deze vergade ring. Ook hij wekte de arbeiders op zich te organiseeren en de georganiseerden om vol te houden. Dhr C. P. Vogelaar eindigde met dank gebed. Aagtekerke. Maandagavond vergaderde de Chr. leesbibliotheek onder voorzitter schap van den heer J. Bouman. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging 60 leden telt en de catalogus 780 nummers bevat Tot bestuursleden werden herkozen S. A. Visser, P. Wisse en in de vacature A. Verliage, Joh. Dekker. De voorzitter, de heer Bouman, leverde een referaat, getiteld „Een Nationale ge denkdag". De beteekenis van het Jood- sche Purimfeest werd door den spreker aan de hand het boek Esther op duide- lijkè wijze uiteengezet. Winterhanden Wintervoeten Winterteenen Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drog. Vrouwepolder. Vrijdagavond j.I. hield de reciteerclub „Concordia" in de Christ, school een feestvergadering. Daar de voorzitter door ziekte afwezig was, open de dhr P. Duvekot op de gebruikelijke wijze. Bij het afwerken van het program ma, dat uitsluitend aan den humor ge wijd was, bleek alras, dat de talrijke aan wezigen het gepresteerde op prijs stelden. Het kluchtspel „De Keizer komt" had aller belangstelling, alsmede de reciteer- wedstrijd, waaraan alle leden, verdeeld in vijf klassen, deelnamen. Ds P. J. O. de Bruyne sloot dezen wel geslaagden avond. Biggekerke. Dinsdagmiddag vergader de de Raad dezer gemeente. Daar het de eerste vergadering in dit jaar was, sprak de voorzitter als naar gewoonte een Nieuwjaarsrede uit. Tot de ingekomen stukken behoorden o.a. het adres van den raad der ge meente Arnemuiden, inzake ontheffing lichamelijke oefeningen op de scholen, waaraan adhaesie werd betuigd. Een schrijven van Ged. Staten, dat alleen voor da gemeente beschikbaar is de steen, komende uit het wegvale Biggekerke Koudekerke en niet die uit het wegvale BiggekerkeZoutelande. Daar de raad meende gezien de gesloten overeenkomst ook recht te hebben op deze steen, wer den B. en W. gemachtigd hierover een schrijven te richten aan Ged. Staten. Van het polderbestuur Walcheren, dat voort aan zand mag gehaald worden uit den zandput bij Valkenisse, enkel en uit sluitend door inwoners dezer gemeente. Door plaatsing van borden zal dit wor den bekend gemaakt. Deze verordening is gegeven op verzoek van B. en W., daar door het vele zandvervoer van buiten af de Duinweg erg wordt stuk gereden. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten inzake regeling der betaling van de onderhoudskosten van den nieu wen weg Middelburg—Westkapelle, werd besloten annuïteitsrente te betalen van een door de Provincie te sluiten leening. Een verzoek tot overneming van het I onderhoud van een gedeelte van den nieuw aan te leggen weg door Hooge- lande, werd ingewilligd. Door de heeren J. W. Reijnierse en K. Lamport werd ver zocht overneming van het onderhoud van het voetpad langs den Noordweg. Bedoeld pad is indertijd zelf door adressanten aangelegd en waar de gemeente meer dere wegen overneemt, zouden zij het billijk vinden, dat ook hun weg over genomen werd. B. en W. stelden voor dit niet te doen, doch een kleine subsi die te geven van f 10 tot wederopzeg- gings toe. Het pad moet dan worden onderhouden vanaf de steenheul tot de hofstede van adressanten. Vastgesteld werden de voorschotten op de vergoeding ingevolge art. 101 L. O.-wet voor de beide bijzondere scholen a f 12 per leerling. Toegestaan werd de aanvraag van de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs om be schikbaarstelling van gelden voor aan koop van banken en kachels. Daar door de verbetering van dén weg MiddelburgWestkapelle de doornhaag aan den grindweg zal worden opgeruimd vroegen B. en W. machtiging het boven- hout op te musteren en de stammen te verkoopen. Aldus werd besloten. Dhr Coppoolse vroeg in dit verband of het nu niet een goede gelegenheid was tegelijk de sprinlc eens in orde te bren gen. Op voorstel van dhr Coppoolse werd besloten dat van de zijde van het Ge meentebestuur op deze zaak bij den Pol der zal gewezen worden. Alsnu was aan de orde het punt werk verschaffing. De voorzitter begon mede te deelen, dat reeds aan enkele gezins hoofden werk is gegeven in gemeente dienst, doch waar aan werkverschaffing zal worden gedaan, achten B. en W. het wenschelijk, dat een commissie wordt be noemd: twee leden uit den gemeente raad en twee leden uit het Burg. Arm bestuur met den burgemeester als voor zitter. Dhr P. Janse zeide, dat er op de juiste wijze is gehandeld uit bezuinigingsoog punt, doch of het geheel juist is weet hij niet. Het is goed, dat de gehuwden voorgaan, doch ook was het goed de ongehuwden wat te laten verdienen. Iemand, die rente trekt, te nemen, is verkeerd, als zijnde geen volwaardige ar beidskracht; maar ook was er te weinig bekendheid aan gegeven, anders hadden zich wel meerderen aangemeld. De voor zitter antwoordt: De tewerkgestelde ren tetrekker liep al enkele weken leeg, en De scheikundige analyseert, -"het publiek proeft de aparte kwaliteit van De tweede spanning van de nieuwe groote vorkeersbrug over de Bergsche Maas bjj Keizersveer op de plaats van be stemming. Een overzicht van het bruggen bouwwerk voor zoover het thans gereed is, het aanbod was toen nog weinig, daar om is hij er ook bij genomen, doch spr. moet toestemmen, dat als het werkver- scnaffing wordt, alles meer in de puntjes moet worden geregeld. Dhr Coppoolse heeft bezwaar tegen het betoog van dhr Janse, waar deze het heeft over het hel pen van jongelui. Ze verdienen genoeg en kunnen veel beter tegen het werkloos zijn, dan de gezinshoofden, die hij in de eerste plaats wil helpen. De heeren Poppe en Moens sloten zich hierbij aan, al zou de heer Moens onderscheid willen maken voor die jongelui, die kostwinner zijn Dhr P. Janse kan zich in het geheel niet met het pas gezegde vereenigen. Daar de jongelui niet meer zooals vroe ger kunnen geplaatst worden als knecht worden ze gedwongen ander werk te zoeken. Dit is goed gegaan, doch nu door de tijdsomstandigheden hebben ze geen werk. Tot nog toe heeft onze ge meente niet mee gedaan met het werk loosheidsbesluit 1917, doch spr. hoopt, dat ze hierop zal terugkomen. Dhr Poppe is van geheel andere zienswijze. De jon gens zijn nog wel gewild in den boeren stand, knechts worden herhaaldelijk ge vraagd, zonder dat iemand komt opda gen. De voorzitter stelt de vraag of aan werkverschaffing zal worden gedaan ja of neen. B. en W. stellen voor er aan te beginnen. Z.h.st. aangenomen. Het Burg. Armbestuur zal medewerken. Door haar zijn aangewezen zitting te nemen in de commissie de heeren Lampert en Schout. B. en W. stellen nu voor alleen werk te geven aan kostwinners. Dhr P. Janse zou het meer uitgebreid willen hebben, ook jongelui boven de 18 jaar zij het in beperkte mate. Besloten werd alleen gehuwden te werk te stellen; 5 dagen in week tegen een daggeld van f2, personen met meer dan twee kinderen zullen 6 dagen mo gen werken. Voorloopig zal gewerkt wor den aan de wegen. Na verschillende vrije- en herstemmin gen werden gekozen als leden der com missie 1. dhr J. Moens, die zijn benoe ming aannam en 2. dhr P. Janse, die be dankte, omdat hij meende, dat de stem ming, gezien zijn 12-jarigen arbeid als raadslid, een ander verloop moest heb ben gehad. Na stemming en herstemming werd nu gekozen dhr D. Copoolse, die zijn benoeming aannam. Op voorstel van B. en W. werd nu besloten de zijkanten van den weg en de halve slooten in de kom der gemeente aan te koopen van den Polder Walcheren voor 25 cent per vierk. M., zulks ten behoeve van de ver betering van den straatweg in de kom. Ook werd medegedeeld, dat thans ook de heeren P. Florusse, C. Wielemaker en J. Vlieger bereid zijn grond te verkoo- pen ten behoeve van bovengenoemd plan. De goedkeuring van Ged. Staten zal zoo spoedig mogelijk worden aangevraagd, waarna de werkloozen met den arbeid zullen beginnen. Alsnu kwam ter ver gadering de heer de Regt om namens de P.Z.E.M. inlichtingen te geven over de electrificatieplannen. Dinsdagavond hield de afd. „Patri monium" haar 4e jaarvergadering. Het jaarverslag van den secretaris vermeld de, dat er 8 gewone vergaderingen wa ren gehouden, waarop geregeld onder werpen op sociaal gebied waren inge leid en besproken. De bibliotheek telt 9 nummers. De penningmeester deed ver slag van de financiën. Het werk van Prof. Diepenhorst over het Socialisme zal worden aangekocht als studieboek. Na de pauze gaf dhr L. Simonse Lz. Jr een inleiding over „Het loonvraagstuk". Hij besprak verschillende loonstelsels, loon naar vraag en aanbod, gezinsloon, loon naar dienstprestatie, winstdeeling, bedrijfsmedebezit enz. Een leerzame be spreking volgde, waarbij ook bleek hoe moeilijk en ingewikeld het loonvraagstuk is. Dhr P. Polderman eindigde deze ge zellige jaarvergadering met dankgebed. Arnemuiden. Het 9-jarig zoontje van dhr B. alhier zakte Maandag op den wa terput de Houwer door het ijs. Het knaapje was reeds tot aan den hals in het water geza.kt, toen het door enkele personen uit zijn benarde positie werd ge red. Doktershulp werd nog ingeroepen, doch het hleek dat het koude bad hem geen kwaad had gedaan. Ongelukken. Op den ohbewaak- ten overweg bij Gouda is gistermiddag de 23-jarige Z. uit Gouda, die per fiets op weg was naar de stad, door een uit de richting Gouda komenden goederen trein aangereden. De man trachtte, on danks de waarschuwingen van eenige menschen den overweg nog juist voor den naderenden trein te passeeren. Het ach terwiel van de fiets werd door de loco motief gegrepen, met het gevolg, dat de berijder ter zijde van den spoorbaan werd neergeworpen. Hij kreeg een ernstige hoofdwonde en kwetsuren aan beide bee- nen. Bij het graafwerk aan het water leidingkanaal in de duinen onder Zand- voort, is de 34-jarige E., afkomstig uit Putten (N.-B.) onder een neerstortende zandmassa bedolven. Kameraden wilden hem redden, maar werden door een twee de zandlaag, die los liet, eveneens bedel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5