Nu. 136 Woensdag 11 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Boes ££RSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. 4 H0LL. UZ. SP00RTI931 it nummer bestaat uit 2 blade Uitgifte ad 98 Inschrijvingen worden tot Vrijdag 13 Maart 1931 gaarne aangenomen door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Corststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No- 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN W RKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. V Biddag. Vandaag is het biddag. Kaar goede oude gewoonte komen op dezen dag de belijders van den Christus in hunne verschillende kerken bijeen, om daar voor het gewas: dat wil zeggen, voor landbouw en veeteelt, voor handel en bedrijr den zegen des Heeren af te smeeken. Een goede gewoonte. Want, we ervaren het zeer in het bij zonder in dezen tijd: „Zoo de Ileere het huis niet bouwt, te vergeefs arbeiden deszelfs bouwlieden daaraan; zoo de Heere do stad niet bewaart, te vergeefs waak de wachter". Het kunnen van de menschen heeft een ongelooilijke hoogte bereikt. Maar 't is God, die de beschikking heeft over regen en droogte, over vruchtbare en onvruchtbare tijden. Daarin is de mensch a f h a n k e 1 ij k. En hij blijft afhankelijk ook als God den arbeid zegent door een rijken oogst te schenken. Het merkwaardige van de huidige crisis is dat er de nood is bij en door den rijken overvloed. Terwijl de muren van de korenpakhuizen dreigen te bersten, wordt er door breede volksgroepen geschreeuwd om voedsel. Bij een rijken oogst is er bittere ar moede. En naarmate de voorraden zich ophoopen, wordt de zorg voor de toe komst grooter. Het heden is donker. En de toekomst is zoo mogelijk nog somberder. Wie zal hier uitkomst brengen? Er is een roepen om hulp van de Regeering. En wel niemand zal willen ontkennen, dat de Regeering hier een taaie heeft te vervullen. Maar tenslotte is ook de macht van de Regeering beperkt en is ook zij in alle opzichten afhankelijk. En daarom, indien ooit, dan is er nu reden om biddag te houden. Om met belijdenis van zonde en schuld te gaan tot God den Almachtige, Schep per van hemel en aarde, van Wien wij ge- looven en belijden, dat alle dingen ons uit Zijne vaderlijke hand toekomen. God heeft den mensch geroepen te ar beiden. Dat moet ook nu gedaan worden. Alle middelen die kunnen dienen om het crisisleed te verminderen, moeten worden aangegrepen. Maar aan het werken moet zich het bidden paren. En geve God, dat het dan straks ook van ons volk mag gelden: „Roepende tot den Heere in de benauWheid die zij hadden, heeft Hij zo gered uit hunne angsten Laat ze voor den Heere Zijne goeder tierenheid loven en Zijne wonderwerken voor de kinderen der menschen." Antwerpen en het Russisch graan. In de vergadering van den Antwerp- schen gemeenteraad diende de sociaal democraat Wilms een motie in strekken de om de regeering te verzoeken het se dert 25 October 1930 uitgevaardigde ver bod van invoer van Russisch graan in België op te heffen. Wilms betoogde, dat Antwerpen tengevolge van dezen maat regel reeds zeer zware schade heeft ge leden, terwijl verder nog, mede in ver band met dit verbod, voor 400 millioen francs bestellingen aan Belgische indus- trieele producten gedaan, werden ver nietigd. Ook is er sprake van de haven van Duinkerken tot distributiecentrum van Russische producten voor West- Europa te maken, wat al weer een ver- w j°°r AntwerPen zou beteekenen. IN adat burgemeester van Cauwelaert het regeeringsbesluit van 25 October on doelmatig had genoemd en verder de meening had verdedigd, dat het in elk geval dwaas is voor een klein land een s rijd. v ls deze aan te binden zonder van de medewerking der andere West-Euro- peesche staten zeker te zijn., werd de motie eenstemmig door den gemeente raad aangenomen. Storm en hoog water. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de Var- dar en eenige andere rivieren tengevolge van den hevigen sneeuwval van den laat- sten tijd buiten haar oevers zijn getreden, waardoor groote oppervlakten over stroomd zijn. Een telegram uit New York meldt: Bij een hevigen storm, die boven New-York woedde, zijn 7 personen om het leven gekomen en talrijke andere gewond. De aangerichte schade wordt op ette lijke millioenen dollar geraamd. Uit New-York wordt gemeld: De draadlooze stations aan de kust van den Stillen Oceaan hebben draadlooze S.O.S.- seinen opgevangen van een Japansch stoomschip, dat zich op den oceaan in nood bevindt. Geen vermindering van de Engelsche Oorlogsbegrooting. Bij het indienen van de Engelsche be grooting van oorlog beweerde de minis ter van oorlog, dat de geweldige vermin dering van bewapeningen in Groot Rrit- tannië niet. door andere landen was ge volgd. De regeering zou al het mogelijke doen om een universeele vermindering der bewapeningen door een internationale overeenkomst tot stand te brengen, doch het was op het oogenblik volstrekt on mogelijk een grootere unilaterale ontwa pening aan te bevelen, zoodat dientenge volge de cijfers der begrootingsposten on geveer gelijk bleven als het vorig jaar. Dat zegt dus een arbeiders-minister 1 Gevechten in den Gemeenteraad van Munchen. Gistermorgen ontstond in den Gemeen teraad van Munchen een rumoerig too- neel toen een lid van de Beiersche Volks partij het nationaal-socialistische raadslid Esser toevoegde, dat zijn fractie nog nooit anders dan negatieve dingen had kunnen doen. De Nazi's begonnen te interrum- peeren, de burgemeester trachtte tever geefs de orde te herstellen, en het tumult ontaardde in een vechtpartij, waarbij de nationaal-socialistische raadsleden op de raadsleden van de Volkspartij insloegen en gebruik maakten van dé groote, scherp gekante koperen inktkokers, waarmee de Nazi's Esser en Amann naar de leden der Beiersche Volkspartij wierpen. De voor zitter zag zich tenslotte genoodzaakt de zitting te schorsen. Na de hervatting verklaarden Esser en Amann, dat zij, wanneer zij weer op een dergelijke wijze werden behandeld, weer op de zelfde wijze zouden optreden. Ook in de hervatte raadszitting kwam het af en toe tot rumoerige tooneelen. Uitsluiting in de Beiersche metaal industrie. De door den bond van Beiersche me- taalindustrieelen dezer dagen afgekon digde uitsluiting is gisteren begonnen en omvat 40.000 arbeiders en arbeidsters. Het conflict heeft zijn grond in een loonkwestie. De werkgevers eischen een loonsverlaging van 15 percent. De scheidsrechterlijke uitspraak luidde 6 percent loonsverlaging. Deze beslissing werd door de vakbonden geaccepteerd, de werkgevers verwierpen de uitspraak echter en gingen tot uitsluiting over. De aardbeving op den Balkan. Het spoorwegverkeer tusschen Skoplje en Athene, dat door de aardbeving on derbroken was, is thans weer zoo goed als hersteld. De reparatiewerkzaamhe den dragen slechts een voorloopig ka rakter, zoodat op de herstelde trajecten slechts met geringe snelheid kan worden gereden. Voor zoover op het oogenblik de toe stand valt te overzien, zijn 21 dorpen door de aardbeving verwoest. Aangezien er in het getroffen gebied gebrek aan brandstof heerscht, kampeert de daklooze bevolking rondom reusach tige vuren, waarin het hout, dat men krijgen kan, wordt gestookt. De gevaren van de sneeuw. De sneeuw, die nu sinds Vrijdagavond of Zaterdagochtend geheel Oost-, Noord-, en Midden-Zwitserland teistert, is niet langer slechts een merkwaardigheid, doch begint meer en meer bezorgdheid te ver wekken in dit land. Gistermiddag hebben de spoorwegen op vele punten hun strijd tegen de sneeuw massa's moeten opgeven. De handhaving van den gewonen dienst was niet meer mogelijk. Te Bazel begint men reeds meer en meer te vreezen, dat de geheele tram- dienst in de stad zal moeten worden stopgezet. Overal in de steden neemt het verkeer per ski in plaats van per fiets door de stralen toe. Schoolkinderen, telegram-be stellers, slagersjongens, broodbezorgers, enz. leggen hun weg per ski in plaats van per fiets af. Met groote bezorgdheid ziet men voor al den dag tegemoet, waarop de regen aan de sneeuw een eind zal maken. Men weet niet, hoe de geweldige watermassa's, die dan te verwachten zijn, zullen kunnen verwerkt worden. Korte Berichten. Op 23 Februari bedroeg het aantal werkloozen in Duitschland ca. 4.972.000 of 19.000 minder dan op 15 Februari. De regeering van Brunswijk heeft een wetsontwerp uitgewerkt, waarbij 1 Mei als wettelijke feestdag wordt afge schaft. Het aantal werkloozen bedroeg 2 Maart in Engeland 2.634.574, of 16.916 meer dan de voorafgaande week. De Fransche Kamer verwierp met 298 tegen 249 stemmen een amendement tot het invoeren van kosteloos middel baar onderwijs tot de vijfde klasse en ook kosteloos voor de volgende klassen voor leerlingen, die een voorloopig exa men hadden afgelegd. De Commissie van het Alg. Duitsche Vakverbond heeft een breedvoerige be spreking gehouden over den algemeenen economischen toestand en met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de invoering der werkweek van vijf dagen wordt geëischt. Ten Zuiden van Gent zijn opmetin gen gedaan in verband met de vesting plannen van den general en staf. Het zou de bedoeling zijn, niet, zooals eerst was aangekondigd, 'één fort, maar wel drie forten aldaar te bouwen. Een dezer for ten zou te Gavere, op den 45 M. hoogen heuvel, die de vallei der Boven-Schelde beheerscht, komen te liggen. Het tweede fort zou worden gebouwd tusschen Oos- ■terzeele en Sint Lievens Houtem en het derde tusschen deze plaats en Dender- monde. De regeeringspartijen der Belgische Kamer zijn overeengekomen, om de ver goeding voor de Kamerleden, die per jaar 42.030 francs bedraagt per afgevaar digde, met 10 pet. te verminderen. Dit besluit houdt verband met de be slissing der regeering, om een algemeene salarisvermindering van 6 pet. toe te passen. Naar uit Brussel wordt gemeld, is de politie te Haesebroek een uitgebrei- den smokkelhandel in granen op 't spoor gekomen. Het graan werd door Belgische boeren naar Frankrijk gesmokkeld, waar hoogere prijzen gelden. Een groote hoe veelheid gerst is in beslag genomen. De Zuiderzeewerken. De werkzaamheden aan de Zuiderzee werken zijn in verband met de vorst stopgezet. Er drijft veel ijs in zee. De baggermolens enz. zijn in de groote werk- haven gesleept.Ook in den Wieringermeer- polder staan alle werken stil. Honderden arbeiders zijn hierdoor voor het oogen blik zonder werk. Velen zijn dan ook naar de plaatsen hunner inwoning terug ge keerd. Ook de visschersvloot is niet uitgevaren Wijziging van de Kieswet. Volgens de bestaande voorschriften van de Kieswet doen groepen of partijen, die den kiesdeeler niet halen, bij de verdee ling der restzetels mede, indien zij drie vierde van den kiesdeeler op haar can- didaten hebben vereenigd. Het „Hbld" verneemt nu, dat op het departement van Binnenlandsche Zaken wordt gewerkt aan een wijziging der Kieswet, waardoor zal worden bepaald, dat in de toekomst negen tiende van den kiesdeeler noodig zal zijn voor groepen en partijen, die aan de eer ste zetelverdeeling niet mee doen, om bij de tweede verdeeling in aanmerking te komen. Voorts wordt aan Binnenlandsche Za ken overwogen, op de een of andere wijze het stellen van candidaten door particu lieren of onbeteekenende groepen tegen te gaan. In Engeland moet, zooals be kend, iedere partij per candidaat een cautie stellen, die aan den Staat vervalt, als een partij niet het voorgeschreven mi nimum aantal stemmen behaalt. Op welke wijze onze regeering de kwes tie hoopt op te lossen, staat nog niet vast. Candidaatstelling Prov. Staten. Behalve de zeven lijsten der bekende politieke partijen zijn gisteren in den kieskring Hulst nog candidatenlijsten ingeleverd voor: de Katholieke Sociale Partij (eenige candidaat J. C. Coppenolle te St. Jansteen), voor den heer H. A. van Dalsum te Hulst en een zonder bekende politieke richting, waarop voorkomen de namen P. Bauwens te Hulst, J. J. He- melaar te Hulst, A. P. J. F. Begheyn te Terneuzen en E. L. M. de Moor te West dorpe. Middelburg. De herbouw der Langedelft. Toen op 7 Decem ber 1929 de hoofdstraat onzer stad door den giootenbrand werd getroffen, was direct aan te nemen, dat er lange tijd voor noodig zou zijn om de aangerichte schade te herstellen. Van twee firma's stond het vrijwel onmiddellijk vast, dat zij zouden herbouwen. Zij hebben heel wat moeilijkheden te overwinnen gehad, toch zullen zij beide deze week, dus ruim 15 maanden na de ramp hun nieuwe panden officieel kunnen openen. Met de firma D. de Jager Jr. zal dit eerst Vrijdag het geval zijn. Hedenmid dag was het de firma S. Wiener G o., die haar clientèle voor de officieele opening had uitgenoodigd. Over het uiterlijk van het gebouw meenen wij niet te veel te moeten zeggen. Hierover kan ieder voorbijganger zijn oordeel vellen, maar o.i. is de architect er volkomen in geslaagd een ter plaatse goed staand modern winkelpand te stich ten, wat zeker nog beter zal kunnen wor den beoordeeld, als aan beide zijden de nu nog open plaatsen eens zullen zijn be bouwd. Men heeft in het midden een geheel vrij staande etalagekast gemaakt, zoodat de kijksters er rond kunnen loopen en dan tevens rustig de andere etalages langs de zijkanten en achter tusschen de beide deuren in oogenschouw kunnen nemen. De inrichting van den winkel is zoo, dat men vraagt of men werkelijk in Mid delburg is. Men denkt aan een groot- steedsch magazijn door de practische verdeeling in vakken voor de verschil lende onderdeelen der ten verkoop voor handen artikelen. Ieder van deze afdee- lingen, voor zoover zij langs de zijwan den zijn aangebracht, zijn door muurtjes gescheiden, in ieder waarvan zich weer een klein etalagekastje bevindt. Een goede ruimte is alom voor het publiek behou den, ook bij de afdeelingen, die midden in den winkel zijn aangebracht. De ver lichting van den benedenwinkel is, even als overal elders, ook van de modernste vinding en speciaal vestigen wij de aan dacht op de goede verlichting der goede ren in de vakken. Achter den winkel bevinden zich een privékantoor, waaruit men een goed over zicht over de geheele zaak heeft, een klerkenkantoor en het magazijn voor den détailverkoop. Aan het einde van den winkel voert tegenover een mooie uitstalruimte een flinke breede trap naar de eerste ver dieping, waarnaast zoowel beneden als boven een ruime bloemenbak en hal verwege op de leuning een aquarium met goudvisschen en dergelijke. Planten, bloemen en visschen brengen leven in deze omgeving en verhoogen ten zeerste het aangename van het verblijf in deze zaak. De trap voert, zooals gezegd, naar de eerste verdieping, waar twee belangrijke verkoopafdeelingen zijn gevestigd en men het eerst komt aan de afdeeling bedden en aanverwante zaken als de kens enz. Dit is een groote ruimte, wat voor deze afdeeling zeker niet onge- wenscht is. Maar hetzelfde is ook het geval met het voorste deel der eerste verdieping, waar de confectie-afdeeling gevestigd is en waar de dames in een zeer keurige omgeving rustig keuze kun nen doen in japonnen, mantels en derge lijke, terwijl een viertal flinke paskamers ten dienste staan. Boven de laatste genoemde afdeelin gen der zaak bevinden zich het ruime magazijn voor den engrosverkoop, de kapokzolder en de beddenmakerij. Nog even terugkomende op de verlich ting, willen wij wijzen op de 6 gevel- lichten, die de omgeving in een zee van licht zetten. Binnenland De Eerste Kamer heeft het aardappel- meelsteunwetje aangenomen. Wijziging van de Kieswet op komst. Buitenland. Antwerpen en het Russisch graan. Storm en hoog water. Geweldige sneeuwval in Zwitserland. Uitsluiting in Beieren. De firma, de architect, de aannemer van den bouw, de uitvoerders van alle onderdeelen van het werk, alle kunnen met voldoening terugzien op hetgeen hier is tot stand gekomen. De volgorde der candidaten op de groslijst der S.D.A.P. voor den Gemeente raad. is als volgt: J. Onderdijk, W. P. Gornelisse, P. P. Paul, Jac. Mondeel, J. Wondergem, Chr. Bank, L. Geers, A. Bouman, L. Sulkers en E. de Priester. Dhr G. v. d. Weel had te kennen gegeven niet meer in aanmerking te willen komen. Goes. Door den heer L. H. van Berk, conservator van het Museum voor Zuid en Noord-Beveland werden over 'de maanden November en December voor genoemd museum de volgende schenkin gen ontvangen: 1 kruitmeter, een oud werktuigje om de kracht van ontbran dend kruit te meten; 1 stuk van een wal- vischkaak, die vroeger als schuurpaal in den Poel heeft gestaan; 3 collecties mun ten; 1 oud bordje (chineesch blauw); 1 collectie oude tegels; 1 verzameling pijlpunten uit het steenen tijdperk. Zoutelande. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeenteraad alhier voltallig. Het verslag over 1930 van de commis sie tot wering van schoolverzuim, het verslag van de commissie voor toezicht op het lager onderwijs en een opgave van den inspecteur der directe be stingen te Middelburg, meldende, dat voor de ge meentelijke inkomstenbelasting 1930'31, op de kohieren is gebracht f 5688, en dat vermoedelijk nog f 165 er op gebracht zal worden, werden voor kennisgeving aangenomen. Een ingekomen rapport van een com missie uit de Z. L. M. inzake werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling zal by de raadsleden circuleeren. Een schrijven van de Nederl. Heide maatschappij, waarin toetreding als lid gevraagd wordt, wordt voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt, adhaesie te betuigen aan het bekende adres van de gemeente jirnemuiden. B. en W. stellen nu voor om toe te treden als lid tot den Provincialen Brand- weerbond. De kosten zullen voor de ge meente ongeveer f 6 per jaar bedragen, terwijl er dan voor de gemeente hulp van naburige brandweren kan worden ver kregen. De heer Adriaanse is niet voor toetre ding. Toetreding is volgens hem in strijd met het geloof; men moet bij Gods voor zienigheid leven. De voorzitter merkt op, dat het hier gaat over uitbreiding van de organisatie om brand te bestrijden en dat is geoor loofd. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem. Tegen de heer Adriaanse. Z.h.st. wordt besloten aan den heer A. A. de Steur de gemeentewoning voor 7 jaren te verhuren. Huurprijs f210 per jaar. Ingekomen is een verzoek van de Com missie tot verharding van den Duinweg om tot verharding van dezen weg over te gaan. Volgens een overgelegde lijst van toegezegde bijdragen is, tezamen met nog andere toezeggingen, volgens B. en W. f 1123 toegezegd, terwijl volgens de ra ming door belanghebbenden f 1300 bijeen gebracht moest worden. B. en W. mee nen, dat nog geen vast besluit kan ge nomen worden omdat: niet alle toezeg gingen voldoende zijn vastgelegd en het te laat geworden is om het grondwerk door de werkverschaffing te laten ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1