No. 135 Dinsdag 10 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. 4 H0LL. UZ. SPOOR 1931 Uitgifte ad 98 °/0 Inschrijvingen worden tot Vrijdag 13 Maart 1931 gaarne aangenomen door Uit de Provincie. WE ID )/e Lippen ngen Handen étages uit, |>uc geborgen vas, verlieten gebouw, dat ïtig verkoold stortten in- ich lawaai en lenden en nog Ir werden in |te schade op pond sterling, roeden strijd lent, is men epöt-brand te erd zeer be- bkwolken, die Ie rubber ont- omgeving in gasmaskers och nog vele Irdt nader op braam d. .d k a m e r s. Amsterdam Jen meisje bij een badkuip pn gasgeijser geraakt en iel raam, met |jk verbinding oelc werd het Lt de bedwel- polmonoxyde in stadslicht- ladkamer had Jlerzoek werd |et afvoer op elegd, werd dat inder- brd met ver- Linke metalen |ht, door den de afvoer- afstand van weer in do en. 6n zoodanigo |pgehoopt, dat id is geraakt tewezon wor- (tioneerde en Igsgassen op d. ris van Poli- hlgemeen be iers van bad- nd als voor- li, dat bij den fen bijzondere _it en vooral ■deze afvoer lk verwijderd I andere ope- |usschen bui- ssburg wordt de Oog on- |e Oude IJsel de vaart op lok het ha- [ïerkelijk last Te Lemmer hun bedrijf - en grondijs Lnalen komt is de vaart an ham. jalen te Boe ldagen tot de in den var- zijn varkens I slagerskunst eide achter enver- pn spoor. 4l aats gehad. Igens na de Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA, Bureau: Lange forststraat 70, Goos. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, !3.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement bolangrijke korting. Ons parlementaire stelsel. De Liberale Staatspartij De Vrijheids bond heeft te Deventer een algemeene vergadering gehouden onder leiding van Mr D. Fock. De openingsrede van dezen grijzen staatsman was nu niet bepaald in opge- wekten toon gesteld. Profetiën omtrent een te verwachten opbloei van het liberalisme, als in 1929, bleven nu achterwege. "Wel echter bleek dat Mr Pock met zorg vervuld is omtrent de toekomst van het parlementaire stelsel. En dat niet ten onrechte. In verschillende landen is de invloed van de Volksvertegenwoordiging ondanks al het geroep om democratie en ondanks z.g. democratische overwinningen onmis kenbaar verzwakt. Het Kabinet Brüning in Duitschland heeft herhaaldelijk bij noodverordening geregeerd en het is op merkelijk dat zelfs de Soc.-Democraten deze regeering uit vrees voor erger blij ven steunen. In ons land, aldus Mr Fock, is de ver zwakking van de positie van het parle ment tegenover die van de Regeering in de eerste maanden van dit zittingsjaar wei op duidelijke wijze aan den dag is gekomen. Binnen een tijdsverloop toch van nog geen 4 weken heeft de Regeering driemaal de portefeuille-kwestie gesteld en heeft de Volksvertegenwoordiging zich onderworpen. In deze gevallen mag men zeer zeker aannemen, dat de meerder heid van de Volksvertegenwoordiging van ander inzicht was dan de Regeering, doch alleen zwichtte voor het dreigend optreden van de Regeering. Ook nog in ander opzicht blijkt de toe nemende macht van de Regeering en de achter haar staande ambtenaren tegen over den volksinvloed. Zoowel de tarwe- wet als het ontwerp inzake het muziek- auteursrecht houden zoo goed als geen bepalingen in, doch laten alles aan den minister over. Op deze wijze is het niet meer de Volksvertegenwoordiging, die de door de Regeering ingediende wetsont werpen beoordeelt en vaststelt, doch be paalt de rol van Tweede en Eerste Ka mer zich tot het geven van een zoo goed als blanco volmacht aan de Regeering om in bepaalde zaken naar goedvinden te handelen. Ook dit is een symptoom van den verminderden invloed van het par lement. Wij kunnen deze verschijnselen niet anders dan met groote bezorgdheid op merken, maar daarnaast zijn wij gehou den om al hetgeen in ons vermogen is te doen om paal en perk te stellen aan deze steeds grootere afbrokkeling van de ware democratie." Ook al is men niet geneigd, alles wat door den heer Fock in verband hierme de werd opgemerkt te onderschrijven, toegestemd moet worden, dat zijn klacht over de verzwakking van het parlemen taire stelsel alleszins gegrond is. Dit blijkt wel 't best uit het feit, dat we sinds 1913, toen de liberalen in bond met de soc.-democraten, het Kabinet-Heems kerk ten val brachten, slechts een vijftal jaren een parlementair Kabinet hadden. De klacht van Mr Fock is volkomen gegrond. Het is alleen jammer, dat de liberalen nooit getoond hebben te begrijpen, welke gevaren hier dreigen en dat zij telkens weer het partijbelang gesteld hebben bo ven het algemeen landsbelang. Zoo is het gegaan in 1913, toen het voor een ieder duidelijk was, dat het ten val brengen van de Regeering met hulp van de Soc.-Dem. slechts een negatieve daad was, die tengevolge moest hebben dat de gezonde werking van het parle mentaire stelsel verhinderd werd. Zoo ging het ook in 1925, toen de mo tie-Kersten door de linkerzijde werd aan gegrepen om een parlementair Kabinet onmogelijk te maken, terwijl men vooruit wist, om met Mr Fock te spreken, dat daardoor de positie van het parlement zou worden verzwakt en de rechtmatige volksinvloed geschaad. Het was een politiek in kleinen stijl. Men gaf de voorkeur aan kleine winst uit groot verlies. Wij zeggen niet, dat de rechtsche groe pen hier zonder schuld zijn. Integendeel. Zij hebben niet beseft hun groote verantwoordelijkheid. Maar dit verandert niets aan het feit, dat de liberalen, om zoo te zeggen, geen gelegenheid hebben laten voorbijgaan om het constitutioneel parlementaire stelsel te ondergraven. Do kiezerslijsten. Naar aanleiding van wat wij de vorige week over dit onderwerp schreven, ont vingen wij een brief van een voorzitter van een onzer kiesvereenigingen om na dere opheldering. Hij meent," dat wij ons vergist hebben en dat de nieuwe kiezerslijst niet op 1 April, maar pas op 15 Mei van kracht wordt. Dat maakt natuurlijk een groot verschil. Want in het laatste geval heeft de Sta tenverkiezing plaats niet volgens de nieu we, maar volgens de oude lijst. Zoo is het echter niet. Enkele jaren geleden is de Kieswet ge wijzigd, zoodat het in Artikel 15 thans heet: Van den len April tot den len April van het volgende jaar blijft de door 't gemeentebestuur vastgestelde lijst, zoo als die door zijn beslissingen al dan niet is gewijzigd, van kracht. Het is van belang hierop goed te let ten. Vooral ook in verband met de mo gelijkheid, om te stemmen in een andere gemeente dan waar men op de kiezers lijst staat. De aardbeving op den Balkan. Uit Grieksch-Macedonië wordt gemeld, dat aldaar gistermorgen te vijf uur nieu we aardschokken groote verwoestingen hebben aangericht. Te Doiran is de kerk ingestort. Te Kilitscha werden 70 huizen volkomen verwoest. Het stationsgebouw op de spoorlijn naar Saloniki werd be schadigd. Te Saloniki zelf ontstond een geweldige paniek onder de bevolking. De aardschokken hebben aldaar evenwel geen ernstige gevolgen gehad. In Zuid-Slavië is de dag kalm verloo- pen. Het aantal gevallen met doodelijken afloop heeft tot dusverre geen wijziging ondergaan. Conflict in Roemenië. Volgens een bericht uit Boekarest moet tusschen koning Carol en minister Miro- nescu verschil van meening bestaan over de buitenlandsche leening, welke de ko ning in Engeland, Mironescu in Frank rijk gesloten wenscht te zien. Men acht het niet onmogelijk, dat Mi ronescu zijn ontslag zal nemen, zoo de koning op zijn standpunt blijft staan. De gouverneur van de nationale bank van Roemenië, Boerileanoe, is van zijn post ontheven. Omtrent de reden voor zijn ontslag zijn nog geen nadere bijzonderhe den bekend. De omgeving van Parij's onder water Uit Parijs werd gisteravond gemeld: De Seine en de Marne zijn de laatste 48 uur nog verder gestegen. In bet gebied van de Saone is 48 uur onophoudelijk sneeuw gevallen, die thans 20 c.M. hoog ligt. Het gevaar voor overstrooming in de buurt van Parijs is zeer groot. Het stati on „Des Invalides" moest opnieuw wor den gesloten. De treinen worden thans over het station St Lazaire gedirigeerd. De Seine bereikte bij de brug van Aus- terlitz een stand van 5.7 M. In de omgeving van Parijs staan groo te oppervlakten onder water. Het vonnis tegen de Mensjewiki. Na langdurige beraadslagingen, die 25 uur in beslag namen, heeft het Hoog gerechtshof te Moscou in het Mensjewiki- proces de navolgende vonnissen geveld: De beklaagden Soechanof, Ginsburg, Pe- toenin, Jakoebowitsj, Scher, Groman en Findjenataiwski werden tot 10 jaar ge vangenisstraf veroordee'd; de beklaagden Berlacki, Teifelbaum, Ikof, Sokolowski en anderen tot gevangenisstraffen van 5 tot 8 jaren. In het vonnis wordt o.a. overwogen, dat het Hof als verzachtende omstandigheid in aanmerking heeft genomen, dat de be klaagden het schuldige van hun daden hebben ingezien en zich bereid verklaard hebben zich in den dienst van het Sov jet-regiem te stellen. Daar de binnenland- sche politieke toestand der Sovjet-Unie zeer stabiel is, heeft het Proletarische Gerechtshof ervan afgezien doodstraffen op te leggen. Sneeuwstormen. In het centrale Westen van Amerika en het gebied van de groote meren heb ben hevige sneeuwstormen gewoed, waar door 14 personen om het leven zijn geko men, waarvan alleen te Chicago 11. In deze stad werd het auto- en spoor verkeer door de ontzaglijke sneeuwmas sa's, die gevallen zijn, onmogelijk gemaakt Ook de kust van New York is door he vige stormen bezocht, waardoor 8 per sonen om het leven gekomen en 45 ge wond zijn. In Zuid-Baden en Zwitserland is Zon dag onafgebroken sneeuw gevallen. In 't Zwarte Woud hebben talrijke postauto- lijnen hun diensten stop moeten zetten. Te Vorarlberg is een groote lawine naar beneden gestort. Ook te Kanisluh stort te een lawine neer. In Oost-Pruisen woedden overal hevige sneeuwstormen. Nabij Elbing ligt de sneeuw hier en daar wel vier meter hoog. Een groot gedeelte van Groot-Brittannië is met een dikke sneeuwlaag bedekt, waar door het verkeer sterk belemmerd werd. In het Noorden van Engeland en in Schotland zijn tal van wegen door de sneeuw geblokkeerd. Te Londen woedde gistermiddag een sneeuwstorm zóó hevig, als sinds lang niet meer is voorgekomen. De scheepvaarL op het Kanaal werd gestremd door een hevigen sneeuwstorm. In Engeland heeft de koude twee slacht offers geëischt. Ook veel vee is omge komen. In Schotland heeft het verkeer thans grootendeels per slede plaats. Korte Berichten. Bij een demonstratievlucht te Tokio zijn honderden toeschouwers gewond. Er zou n.l. kunstmatige mist worden opge wekt. Het zuur, dat doorvoor werd ge bruik, druppelde uit enkele vliegtuigen, waardoor de toeschouwers ernstige brand wonden opliepen. Volgens een bericht uit Shanghai is een vertegenwoordiger der Sovjetregee- ring te Nanking aangekomen, om met de Ghineesche regeering te onderhandelen over de levering van petroleum en andere minerale oliën tegen lagere prijzen, dan waarvoor deze geleverd worden door de Engelsche en Amerikaansche maat schappijen. Deligne, de Fransche minister van openbare werken, heeft den ministerraad een decreet ter onderteekening voorge legd, waarbij de zomertijd, wordt inge voerd in den nacht van 18 op 19 April en eindigt in den nacht van 3 op 4 October. De mijnwerkers van het departement Gard (Fr.) hebben zich op een congres te Alais uitgesproken tegen vermindering van de loonen. Er werden voorts een aan tal eischen gesteld, zooals 7-urige werk dag, weder aanstelling van ontslagen ar beiders en doorbetaling op rustdagen. Wanneer deze eischen niet ingewilligd worden, zou op 16 dezer tot staking wor den overgegaan. Officieel wordt medegedeeld door Arcos (de Russische handelsvertegen woordiging), dat de Sovjetregeering in Engeland een order zal plaatsen voor 100.000 pond margarine, waarvan de helft in Manchester. Het Eerste Kamerlid Westerdijk. Het lid der Eerste Kamer, de heer J. Westerdijk ligt, naar gemeld wordt, reeds geruimen tijd in het R. K. ziekenhuis te Groningen. Zaterdagmorgen onderging de lieer Westerdijk voor den tweeden keer een operatie. Zijn toestand is redelijk. Christ. Hist. Unie. De Christ. Hist. Unie zal op Woeusdag 8 April een algemeene vergadering hou den in „Bellevue" te Amsterdam. Op de agenda komt o.m. voor het vol gende voorstel van Wolfaartsdijk: „De Algemeene Vergadering der Unie gezien de onbillijkheid, dat kinderen, die het 7de leerjaar op 31 Maart achter den rug hebben, maar op dien datum nog geen 13 jaar zijn, verplicht worden bijna tot het einde van hun 14de levensjaar de school te bezoeken; gelet op het feit, dat het voorkomt, dat kinderen vóór 31 Maart 13 jaar zijnde, het 7de leerjaar volbracht hebbend, de school kunnen ver laten, terwijl die kinderen, die eerst in April meergenoemden leeftijd bereiken en eveneens het 7de leerjaar achter zich heb ben, nog op school moeten blijven, on danks het ontbreken van een achtste leer jaar noodigt het hoofdbestuur uit bij de regeering stappen te doen, opdat deze regeling in de Leerplichtwet in dien zin worde gewijzigd, dat kinderen, die het 7de leerjaar met goed gevolg hebben vol bracht, ongeacht hun leeftijd, de school mogen verlaten". De koudste nacht van dezen winter. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in De Bilt doet de volgende mededeeling over de felle koude van Zondagnacht: Te De Bilt is in den afgeloopen nacht de temperatuur gedaald tot 9.6 gr. Cel sius onder nul, wat lager is dan de laag ste temperatuur in dezen winter voorge komen, n.l. 9.1 gr. Celsius op 7 Febr. j.I. Al is dit laat in het seizoen, de afwij king is nog lang niet de grootste, welke men ooit heeft geconstateerd. In 1899 daalde de temperatuur op den 24sten Maart zelfs tot 11.99 gr. Celsius onder nul. Ter vergelijking hiervan geven wij van beide jaren eenige opvolgende minima: in 1931 in 1899 in 1931 in 1899 in 1931 in 1899 in 1931 in 1899 in 1931 in 1899 5 Maart 21 Maart 6 Maart 22 Maart 7 Maart 23 Maart 8 Maart 24 Maart 9 Maart 25 Maart 4.5 onder nul 10.4 onder nul 4.6 onder nul 4.4 onder nul 7.9 onder nul 3.3 onder nul 6.0 onder nul 11.9 onder nul 9.6 onder nul 9.4 onder nul Een andere winterperiode vindt men in 1853, toen van 16 tot en met 30 Maart iedere nacht vorst bracht, op den 19den 8 graden en toen van 23 tot en met 26 Maart zelfs het maximum onder nul gra den bleef. De tegenwoordige koude-periode houdt verband met de groote koude in de bo venlucht. Op 2 K.M. hoogte vriest het 20 graden, waarmede de grootste, sinds 1911 waargenomen koude is overtroffen. Op 5 K.M. hoogte komt de temperatuur bijna met de allerlaagste 40 graden vorst over een. Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". In de algemeene vergadering van de liberale staatspartij werden tot bestuurs leden gekozen dhrn Ir. J. A. Kal ff, J. M. v. Bommel van Vloten, Prof. Mr W. G. Mees, H. A. Stheeman en Mevr. Schel- tema-Conradi. Bij de rondvraag werd gesproken over de tegenwoordige crisis, speciaal over die in den landbouw. Er werd nadrukkelijk vastgesteld, dat de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" in zijn geheel over tuigd is van den nood in den landbouw en van de noodzakelijkheid, daarin te voorzien. Zij is vóór steunmaatregelen, echter niet onvoorwaardelijk voor eiken maatregel, wel voor dien, welke voldoet aan de volgende condities. Ie. dat bedragen, noodig voor steun aan den landbouw, gemeenschappelijk wor den betaald; 2e. dat bedragen, die daarvoor worden opgebracht, moeten komen in de zakken van hen, die moeten worden gesteund; 3e. dat steun van den staat niet er toe mag leiden, dat, door de eene groep te steunen, aan de andere groepen belang rijke schade zou worden toegebracht. De postvluchten naar en van Indië. Het 11e postvliegtuig is gisteren te 5 u. 40 uit Akyab vertrokken en te 8 u. 53 te Calcutta geland. Alles was wel aan boord. Het 13e postvliegtuig is gisteren om 6 u. 8 uit Bagdad vertrokken, 10 u. 40 te Boesjir aangekomen, 11 u. 30 vaa daar vertrokken en 16 u. 45 te Djask ge land. Woningverbetering ten platielande. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat de aanschrijving aan die besturen van 7 Juni 1928 betreffende steun voor verbe tering van woningen ten plattelande als volgt is aangevuld: Met inachtneming van de overige be palingen worden rijksbijdragen verleend tot een maximum van f 300 per woning, indien het gaat om de huisvesting van groote gezinnen, in dier voege, dat slechte en voor de betrokken gezinnen te kleine Binnenland. Slachtoffers van het ijs. Vergadering van den Kring Oostelijk Zuid-Beveland der Z. L. M. Buitenland. Aardbeving op den Balkan. Het Mensjewiki-proces in Rusland. Sneeuwstormen in verschillende landen. woningen zoodanig worden verbouwd, dat zij voor hun huisvesting geschikt, worden. Onder een groot gezin wordt voor deze regeling verstaan een gezin met zes en meer kinderen. Deze bijdrage wordt niet verleend, in dien een of meer der kinderen geacht kunnen worden in de kosten van het ge zin voldoende te kunnen bijdragen, en als regel niet, wanneer het aantal kin deren heneden den leeftijd van 16 jaar minder dan zes bedraagt. Slapte In den scheepsbouw. Uit Zaltbommel wordt gemeld: Het begint er voor de werklieden van de N.V. v.h. Meijer's Scheepswerf treurig uit te zien. Zaterdagmiddag werd we derom aan 22 man personeel ontslag aan gezegd wegens slapte in het bedrijf. De laatste schepen zijn ouderhanden en als er niet spoedig nieuw werk bij komt, zal het bedrijf weldra geheel stil komen te liggen. De kleine gemeente Zalt-Bommel zal dus weldra vele werkloozen te steu nen krijgen. Ook het werk aan de brug ligt, door den hoogen waterstand, weder stil. Een groote dam, die gemaakt was voor het vervoer der materialen en waaraan een 3000 kub. M. zand verwerkt was, is door het water bijna geheel weggespoeld. Candidaatstelling Prov. Staten. De stemming op de R.K. gros lijst in den Statenkieskring „Sluis" had tot uitslag dat op dhr A. H. de Mil- liano 205 stemmen en op dhr A. A. M. Gorthals 204 stemmen als nr 1 waren uit gebracht. Nadien is gebleken dat te Groede vier Belgen aan de stemming hadden deelgenomen, waarop het bestuur van den Rijkskieskring „Middelburg" de stem ming vernietigde en Groede in de gelegen heid stelde opnieuw te stemmen, onder toezicht van een lid van het bestuur van den Rijkskieskring Middelburg. Deze stemming heeft tot uitslag dat Milliano 204 en Gorthals 198 stemmen als nr. 1 heeft. Candidaatstelling Prov. Staten. In den kieskring Middelburg is heden, behalve de reeds vroeger ge publiceerde carudidatenlijsten der A. R., R. K., Christ. Hist., V. D., Geref., Vrijheidsbond en S. D. A. P., nog een lijst ingeleverd door de Communisten, waarop alleen de naam G. Fondse te Middel burg voorkomt. Goes. Tot hedenmiddag drie uur waren ten Stadhuize ingediend zeven candida- tenlijsten voor de verkiezing van leden der Prov. Staten en wel van de A.R., G.H., R.K., Vrijz.-Dem., Stk. Geref. partij, Vrij heidsbond en S.D.A.P. Wolfaartsdijk. Omtrent het auto-onge luk bij het Wolfaartsdijksche Veer ver nemen wij, dat het onderzoek van dien deskundige heeft uitgemaakt, dat de rem men van den auto, die gisteren van de „Walzoorden" in de Zandkreek reed, niet werkten. Borsselen. Gisterenavond hield de coöp. Boerenleenbank alhier een algem. verga dering. De voorzitter, dhr P. Dekker, opent de vergadering en wijdt eenige woorden ter nagedachtenis aan wijlen Burgemeester Richel. De overledene was vanaf de oprichting der bank lid van den raad van toezicht,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1