DE ZEEOW Het Geweten vanRogerTrehern. TWEEDE BLAD. Brieven uit de Residentie. Uit de Provincie. FEUILLETON. VAN MAANDAG 9 MAART 1931. Nr 134. Wij leven in een periode der reactie op wat men dan wel met één woord noemt de groote wereldoorlog. Op actie volgt reactie, leert ons de oude regel en dat geldt ook voor het na tionale en het internationale leven. Zoo is het ook te verstaan, dat men zich nu soms, met kracht keert tegen wat voor een halve, of voor een kwart-eeuw, alge meen nog als juist werd aangenomen. Die reactie spitst zich wel zeer toe op het stuk der landsverdediging en van de nationale bewapening en ontwapening. Eén ding valt daarbij sterk op. 't Is een soort „mode" geworden om propagandist te zijn voor de vredes-ge- dachte. Weg met al dat enge, dat be- krompene, dat nationale; de menschen met den „breeden" blik hebben het woord. Het is trouwens een kenmerk van dezen tijd, dat men het steeds meer in de „breedte" zoekt Menschen, die ook nog eens willen en durven afsteken naar de diepte, vindt men niet zoo veel meer. Het regent al maar groote en dikke woorden en de menschen komen in extaze voor een étalage van mooie phrasen, die prac- tisch evenveel beteekenis hebben als een veelkleurige zeepbel, welke uiteen spat, als zij even de lucht in gaat. Ja, zeepbellen blazen, dat kan men tegenwoordig en wie de mooiste bellen blaast, wordt het meest geestdriftig toe gejuicht. Zoo is de groote mensch van dezen tijd in vele opzichten een kind. De „fijne" geesten zijn alle tegen het militairisme, tegen het geweld, tegen den oorlog, tegen het leger. En wie nog een enkel zwak woord durft te stamelen over geoorloofde na tionale zelfverdediging, die wordt uit de synagoge geworpen als zijnde geheel blind. Wie niet mee bellen blaast en niet mee juicht als ze in haar kleurenpracht om hoog gaan, die telt zoo goed als niet meer mee. Wij zullen dat moeten dragen en we voegen er dadelijk bij, dat het ons per soonlijk allerminst zwaar valt, om het te dragen. Er is zooveel verklaarbaars in die reac tie tegen de gruwelen en het onrecht van den wereldoorlog, er zit zelfs iets moois in. Maar men moet nuchter durven en wil len blijven, men moet niet in zijn jui chen om de mooie zeepbellen de reali teit der dingen voorbij loopen of ver treden. Gebeurde dat in dezen tijd wat meer ook ten opzichte der kwestie van natio nale en internationale bewapening, dan zou men niet zulke vreemde dingen hoo- ren en zien. Men heeft hier dezer dagen geweldig toegejuicht een jonge man, die in een vergadering nu eens precies kwam zeg gen, wat wij naar de beginselen van het échte christendom hebben te zeggen en te doen, als het gaat over oorlog en be wapening. Hij kwam hier vertellen, dat de wed strijd in satanische bewapening de we reld slechts tot een satanisch abattoir maakt. Maar die dikke woorden zijn hier in ons land niets dan lucht, ze zijn ten eenenmaie overbodig. En dit is juist het nare, dat de menschen, die zoo over de dingen oreeren bij voorkeur door willen gaan voor de „fijne" geesten, de edelen van ons geslacht Och, die anti-revolutionairen b.v., dat zijn „militairisten". Menschen, die den oorlog willen, die er in genieten. Maar zij zijn de edele, de fijne geesten, die den vrede willen. En die om den vrede in ons land te dienen, maar één eisch kennen, n.l. dat wij ons zullen ontwapenen, nationaal. De vredes-apostel, op wien ik boven doelde, proclameerde ook, dat ons lend onverdedigbaar is. Maar stel, zoo zei hij, wij konden ons verdedigen, dan zouden we dat nog niet mogen doen en wel, omdat het in strijd is met Gods heilig gebod. Dat is voor mij absoluut onjuist. Ons land zal het niet in zijn hoofd krijgen een ander land den oorlog te verklaren, alleen, omdat men hier nu eens zin heeft in den frisschen vroolijken krijg. Dat gelooft niemand, behalve mis schien een enkele vredesapostel, die over zijn contra-punt heen is. Maar er is een andere mogelijkheid, die wel onder de oogen gezien moet worden en waarom voor ons kleine landje feite lijk alles draait. Deze mogelijkheid, dat er een andere mogendheid is, die ons grondgebied schendt en onze grenzen over trekt. Mogen wij dan als volk niet zeggen: terug! er uit! en mogen we dan onze weermacht niet gebruiken, om aan dat zeggen de noodige kracht bij te zetten? Zou dat in strijd zijn met Gods heilig gebod? Neen, en nogmaals neen; het is plicht, nationale plicht. Ik word wel eens wee van al die inter nationale menschen, die geen grenzen meer zien en kennen. Het lijkt mij altijd nog geen schande toe om Nederlander te zijn, om voor zijn land en zijn volksbestaan te voelen. Ook geen schande, om als er een vreemde komt te zeggen: uw aanwezigheid is on- gewenscht en hem met den sterken arm te verwijderen. Een Regeering, die dat niet zou doen, handelde m.i. juist in flagranten strijd met Gods gebod. Daarom voel ik niets voor de nieuwe „mode", om met schoonschijnende, maar holle phrases tegen den oorlog te getui gen in een land, dat nooit van oorlog voeren weten wil, als het er niet door anderen toe geprest wordt Wil men mij daarom signaleeren als „militairist", ook dat zal ik geduldig dragen. 'kHeb zelfs dit in de politiek ge leerd, dat het zoover komen kan, dat men verstandig doet om een op zichzelf misschien minder-vleiende aanduiding als een compliment te beschouwen. J. H. Middelburg. Zaterdagavond is vermoe delijk door vuur uit de locomotief van een der mailtreinen het gras langs den spoorweg ter hoogte van het begin van den Nieuwlandschen weg in brand ge raakt. Het vuur, aangewakkerd door den hevigen wind deelde zich ook mede aan de voor afscheiding daar staande palen (oude spoorweg-biels). Aanvankelijk trachtte men de vlammen en het smeu lende hout met emmers water te blus- schen. Dit schoot echter niet voldoende op en om verdere uitbreiding te voor komen, reed men er met de huur-auto- spuit heen. Ook toen deze in werking was gebracht, duurde het nog eenigen tijd voor het vuur geheel gebluscht was. Goes. Zoo dikwijls hoort men de klacht, dat het moeilijk is, om, vooral ook met zijn kinderen, te genieten van geoorloof de ontspanning, die tegelijk nog een ont wikkelend karakter draagt. Welnu, deze week wordt hier iets geboden, waarvan allen, zonder onderscheid, ouderen en jongeren, kunnen genieten. A.s. Donder dag wordt n.l. in het Slot Ostende ver toond de schitterend mooie film der staatsmijnen, die een beeld geeft van hei leven en den arbeid der mijnwerkers vele honderden meters onder de aardop pervlakte. Wij kunnen ieder aanbevelen deze film te gaan zien. De entree is laag gesteld (30 en 60 cent). Kaarten zijn zooals is geannonceerd te bekomen bij de heeren De Lange (Voorstad 66) en Da- vidse (Korte Kerkstraat 10) en 's avonds aan de zaal. Aangehouden. Naar we ver nemen is Zaterdagmiddag j.l. op last van de Justitie aangehouden zeker y J. W., procuratiehouder bij de Kanter en Hordijk's Bank te Goes, als verdacht van valschheid in geschrifte. Thans be- door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsch.) 61.) o— „Dank u," antwoordde Roger, „ik zal hierop altijd terugzien als op een van de gelukkigste periodes uit mijn leven. Maar ik geloof, dat het slechts een episode moet blijven. Er moet ergens werk voor me zijn en ik moet heengaan om het te vin den." Ze keek hem aan, of ze wat wilde zeg gen, maar ze bleef zwijgen. Zonder verder iets te zeggen bereikten ze een der huisjes, het doel van hun tocht en Helen liet hem daar achter met een menigte blijde, ge lukkige kinderen om zich heen. Hij en Pat waren daar in hun element en al spoedig was het heele groepje lachend en pratend op weg naar den waterkant, de deine kreupele jongen op Rogers schou ders, terwijl Pat met de rest vroolijk op en neer holde. Roger kon hun zulke wonderlijke dingen in den stroom aanwij zen een geheel nieuwe wereld van le ven in het water voor hen openen. Zijn verhalen, hoe het eene wezen in het an dere veranderde, zooals kikkers en libel len, werden veel meer op prijs gesteld dan sprookjes. Ze hielden van wat „echt" was, de kinderen van de groote stad. Sprookjes waren goed voor de „kleintjes". Hiermede bedoelden ze de heele kleine peuters, daar ze zich zelf al op zeer jeugdigen leeftijd als jonge mannen en vrouwen beschouwden. Zonderling wijs en vroegrijp klonken vele hunner opmer kingen. Het deed Roger vaak pijn ze te hooren. Maar aan den waterkant waren ze tenminste weer kinderen en hij was een jongen temidden van hen. Het deed hem even goed als hen en gaf hem even veel plezier. Misschien had Helen hier wel eenig vermoeden van, toen ze hem als speelkameraad van de kinderen aan stelde. Bij zijn terugkomst vond hij Manners weer binnen, maar in hun gezellige zit kamer op de breede divan. De ramen stonden open en de gouden gloe n den hemel was buitengewoon mooi. manners scheen zich niet te veel ingespannen te hebben, ofschoon hij toegaf, dat hij moe was. „Maar het heeft me ontzettend veel goed gedaan weer eens buiten te komen. Die zuivere, zachte lucht schijnt je nieuw leven te schenken. Het is al een heel poosje geleden sinds ik zooveel schoon heid om me heen heb gezien" en hij wees met zijn hand naar de kleurige tuinen, de stralende lucht, „of een vrouw als juffrouw Rivers". Hij sprak de laatste woorden met zach- vinden zich beide procuratiehouders van genoemde Bank in arrest. Biezelinge. Gaarne wekken wij onze lezers op morgen- of Woensdagavond te gaan luisteren naar het Lentekoor, dat op Molenhof zijn uitvoering geeft. Het belooft wat moois te zullen worden. Kruisingen. Vrijdagavond vergaderde de Gemeenteraad. Afwezig dhr C. Min naar. Medegedeeld wordt, dat het besluit der vorige vergadering voor steun aan de werkloozen nog niet is goedgekeurd, door Ged. staten, doch dat er geen bezwaar bij hen bestaat tot voorloopige uitbeta ling; dat een verzoek der Bijz. school te Oostdijk is ingekomen voor bijdrage in de leermiddelen tot een bedrag van f289.55. B. en W. zullen na overleg met het bestuur met een voorstel dienaan gaande komen; dat door Ged. Staten aan het Burg. Armbestuur machtiging is ver leend tot pachtverlaging; dat een geze geld doch niet onderteekend verzoek is ingekomen met een lijst van vele hand- teekeningen los er bij, van vele munt- gasverbruikers tot verlaging van den muntmeterprijs. De Voorzitter wil dit stuk als onwet tig niet in behandeling nemen, daar meer dere gevallen zich voordoen, dat de ge meente krachtens de Zegelwet beboet wordt, terwijl bovendien de meterprijs bij de Gascommissie in behandeling is. Dat gisteren van de Raadsleden Witte en Burkink de volgende voorstellen' zijn ingekomen: Dat bij begrafenissen van burgers bo ven de 8 jaar gratis 1 uur de klok geluid wordt; dat voor burgers welke buiten de gemeente sterven het vervoer per lijk wagen geschiedt, gelijk hier ter plaatse betaald wordt; dat inkomens beneden f1000 vrij van schoolgeld zijn; dat het Burg. Armbestuur worde opgeheven en B. en W. zich met de armenzorg belasten. De voorzitter zal deze voorstellen op de agenda der volgende vergadering plaat sen. Dhr Witte wenscht ze dadelijk behan deld te zien. Ook dhr Burkink. De voor zitter zegt, dat ze niet bij B. en W. zijn geweest. Ook de raadsleden hebben er geen kennis van kunnen nemen. Dhr Witte en Burkink stellen toch voor: dadelijk behandelen, wat wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen. Met 8 tegen 2 stemmen (Witte en Burkink) wordt vastgesteld een verorde ning als bedoeld in art. 178 der gemeente wet. Het primitief kohier voor 1931 en het suppletoir kohier voor 1930 voor de be lasting op de honden wordt met alg. stemmen vastgesteld tot een bedrag van resp. f 682 en f 51. Bij de wijziging der begrooting der Gascentrale over 1931 meent dhr Witte, dat f900 voor afrastering der terreinen te Kruiningen en Hansweert te hoog is. Spr. dacht, dat geen bergplaats meer noodig was, behalve een kamer der fit- terswoning. De voorz. zegt, dat de bergplaats be doelt een afdak tegen genoemde woning. Met 9 tegen 1 stem (Witte) wordt deze wijziging goedgekeurd. Een verzoek van J. Krijnsen om af- standsgeld voor zijn schoolgaande kinde ren vanaf Oostdijk naar Krabbendijke, stellen B. en W. voor af te wijzen, op grond, dat de afstand naar een der O. L. scholen minder dan 4 K.M. is volgens de Onderwijswet. Dhr Witte en Burkink willen toch dhr Krijnsen steunen omdat hij zulks noo dig heeft. De voorz. meent ook, dat hij het noodig heeft, doch volgens de wet is deze vergoeding in dezen vorm niet mogelijk. Dhr Witte stelt voor f 30 per jaar ver goeding te geven, hetgeen wordt verwor pen met 4 tegen 6 stemmen. Het afwij zend voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Met alg. stemmen wordt een rooilijn vastgesteld voor de te bouwen monteurs- woning en transformatorenhuisje voor de P.Z.E.M. langs den Nisseweg op 10 M. uit het midden der wegsloot. De commissies tot wering van school verzuim worden herbenoemd. Daarna worden na tallooze stemmin gen de leden benoemd van het Hoofd- te stem, maar Roger hoorde en begreep. „Kun je me uitleggen, Godfrey, waar om men, als je in tegenwoordigheid komt van juffrouw Rivers, het gevoel krijgt mocht ze verklaren te zijn, wat wij heb ben getracht te worden, een socialist, in dien zin: iemand die wel gelooft dat het goede tenslotte zal zegevieren, maar niet in een Oneindig, Almachtig God alsof de geheel aarde op haar grondfesten da verde, alsof niets meer overbleef, waard om voor te leven? Weet je wat ik be doel? Kun je het uitleggen?" „Ik weet, wat je meent, maar als ik ging trachten het uit te leggen, zou ik gevaarlijke dingen moeten toegeven. De mooie oude Scandinavische eerbied voor de vrouw, zouden sommigen het noemen, maar..." „O," riep Roger, „het gaat dieper dan datl" „Of mijlen hooger", zei Manners rus tig; en beiden zwegen. HOOFDSTUK XVII. De dagen die volgden, waren voor Roger dagen van droomerig geluk, zoo als hij ze niet gekend had gedurende vele, lange, vermoeiende, inspannende maanden. De boog kan nu eenmaal niet altijd gespannen zijn en Roger had drukke da gen achter den rug. Lichamelijke zware arbeid, verstandelijke inspanning, gees- stembureau en der drie stembureaux met t de plaatsvervangende leden. Tot leden der schattingscommissie art. 57 der Inkomstenbelastingwet worden herbenoemd B. J. Elsman. A. v. Hoote- gem. A. v. d. Straaten en A. Dek. Met alg. stemmen wordt een subsidie van 1 cent per inwoner verleend aan de commissie tot werkverschaffing op Z.- en N.-Beveland. Ook wordt goedgekeurd een subsidie tot een max. van f90 te verlee- nen aan de Gem. Krabbendijke voor een rioleeringsplan op Oostdijk. B. en W. stel len voor met het oog op de werkloozen reeds nu eenig schilderwerk te doen uit voeren aan schoolbanken en meubelen der O. L. school te Hansweert, Van dhr de Blieck is een aannemelijk aanbod in gekomen. Dhr Burkink zag dit liever in eigen beheer gedaan. Dhr Witte wil alle werklooze schilders hierbij te werk stellen. Dhrn Dek en Francois meenen, dat dit moeilijkheden voor den aannemer ople vert. De voorz. zegt, dat slechts 1 lokaal tegelijk kan behandeld worden, waardoor niet allen kunnen worden aangenomen. Het voorstel-Witte wordt met 8 tegen 2 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. daarna met alg. stemmen aange nomen. Rondvraag: Dhr Burkink vraagt naar de maatregelen van B. en W. in zake de steunregeling na 14 Maart. De voorz. zegt, dat deze zaak sindsdien een andere wending heeft genomen nu 6 we ken uitkeering gedaan wordt behalve aan de bouwvakarbeiders, welke nog niet onder de crisis vallen. Later zullen zoo noodig door B. en W. maatregelen ge nomen worden. Dhr Witte wil een uitzondering voor de bouwvakarbeiders. De voorzitter zegt, dat dit niet mag. Dhr Witte becritiseert scherp den steun van het Burg. Armbestuur en spreekt van willekeur ook in de bedeeljng in na- tura. De voorzitter is zich van geen wille keur bewust en meent, dat in het moei lijke werk van het B. A. zeker ook wel eens een fout gemaakt zal worden, doch de Raad kan dit bestuur de wet niet voorschrijven. Spr. keurt het af in een openbare vergadering daarover uit te wijden. Een vergadering met gesloten deuren door Witte en Burkink aangevraagd, gaat niet door, daar zulks door drie raads leden moet worden aangevraagd. Dhr Witte wijst op de uitzichtbenemen- de heg bij den molen van Verschuure. hetwelk reeds in behandeling is bij B. en W., zegt de voorzitter. Dhr Francois verzoekt aan B. en W. hun aandacht te wijden aan de wen- schelijkheid van één of meer waarschu wingsborden voor automobilisten bij de Bijz. school te Kruiningen te plaatsen. De voorzitter zegt overweging toe. Daar na sluiting. Ovezand. Vrijdagavond werd alhier de jaarvergadering van de Coöperatieve Boe renleenbank gehouden. Het aantal leden bedraagt 85. Op 31 December 1930 be droegen de spaargelden f 73.486,72. Het bedrag der uitgegeven voorschotten was einde 1930 f 45.056,80. De gemaakte winst in het afgeloopen jaar beliep f664,17. De rente bedraagt voor 1931: spaargelden 3.6 pet. en voor tegoed in loopende reke ning 3.24 pet., voor voorschotten 4.5 pet. en voor debet in L. R. 4.8 pet. Als bestuurslid werd herkozen dhr J. van der Poel; als lid van den Raad van Toezicht dhr W. van Waarde en als plaatsvervangende leden, de heeren P. J. van der Slikke en M. Sommeijer. Oudelande. Vrijdagavond hield de Ver- eeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs een ouderavond, waarbij vooral de moe ders goed vertegenwoordigd waren. De vergadering werd gepresideerd door den voorzitter, dhr E. Bakker, die op gebrui kelijke wijze de vergadering opende en daarna het woord verleende aan Mej. de Vries, onderwijzeres, die sprak over: „Het vak Handenarbeid", waarna een tentoonstelling van handenarbeid werd gehouden en ook het teeken- en schrijf werk der leerlingen kon worden bezien. Daarna hield het hoofd der school een causerie over „Domme kinderen". telijke strijd waren alle samenwerken de factoren geweest in die lange, heftige kamp. En thans, nu een tijdperk van rust zijn physieke energie had hersteld, liet hij zich graag nog een poosje mee drijven op dezen rustigen stroom, waar in zijn levensscheepje terecht was ge komen, om alle kwellende vragen ter zijde te leggen, niets van de toekomst te vragen, het gouden heden te verdroo- men, te genieten zooveel hij kon, tevro- den zich weer jong te voelen, vol vreug de de vermaken weer op te nemen, die hem eens lief waren, en voor een korte wijle den strijd van het verleden en de onzekerheid van de toekomst te verge ten. En toen kwam Philippa weer. Natuur lijk was dat het werk van Helen Rivers. Philippa en Elinor hadden hun bezoe ken beëindigd en Elinor was weer in Transome Peveril terug. Maar Philippa brak haar reis daarnaar toe af voor een hernieuwd bezoek bij haar vriendin in Easter Holt. Helen had gevraagd haar nog wat te komen helpen met de Lon- densche kinderen, die nog geregeld kwa men voor hun drie weken buitenleven; maar de zorgen voor de kleintjes eischten slechts een gedeelte van den lieven langen dag. En zelfs zonder dat, Roger was er immers ook, de heerlijkste, hulpvaardig ste en troostrijkste helper, die men zich voor kan stellen. Ze werden zelve weer jong in het gezelschap van de kinderen. In de pauze weiden ververschingen rondgediend. De voorzitter mocht in zijn slotwoord gewagen van een goed geslaag den Ouderavond. Borsselen. Door de P. Z. E. M. is al hier benoemd tot meteropnemer dhr G. de Krijger Cz. Wemeldinge. Loop der bevolking over de maand Februari 1931. Ingekomen: C. F. Castel van Hoede- kenskerke naar Dorpstraat B 24. L. Din- gemanse van Westkapelle naar Oostzijde Kanaal. M. Schouwenaar van Hoogeveen naar Kerkstraat A 39. J. P. Soetens van Ierseke naar A 45. Vertrokken: M. van Randeroot naar Kloetinge. E. Visser naar Colijnsplaat, Achterweg B 41. H. J. Noordhoek en ge zin, naar Kloetinge. F. v. d. Cingel naar Kloetinge. C. P. van Nieuwenhuyze naar Strijen, Strijen Sas. Zaterdagmiddag heeft de sleepboot „Trio", eigenaar Hompers, een diep ge laden sleepschip van de Ooster Schelde alhier behouden binnen gebracht. Bedoeld schip had met den storm zóó te kampen, dat de schipper de assistentievlag heesch. Wolfaartsdijk. Vrijdag hield de Raad dezer gemeente een openbare vergadering. Afwezig dhr M. van Strien met kennis geving. Medegedeeld werd, dat van het gemeentebestuur van Goes bericht is in gekomen, inzake de gaslevering aan deze gemeente, dat nog onderhandelingen loo pende zijn met de Mabeg., dus zal er nog het noodige geduld moeten worden geoe fend. Van den minister van financiën is bericht ingekomen, dat aan deze gemeente een voorschot zal worden verstrekt, groot f 6052,52 ten behoeve van de vereeniging „Eigen Erf". Van dhr M. van Strien, dat hij wegens vertrek uit de gemeente be dankt als lid van den Raad. Verder werd nog medegedeeld, dat door B. en W. de candidaatstelling voor leden van den Raad is vastgesteld op 12 Mei en de stem ming op 17 Juni a.s. De voorzitter wijdt eenige woorden van dank aan dhr Van Strien, voor alles wat door hem in het belang van deze gemeente is gedaan in zijn zittingsperiode. Als afgevaardigde naar de vergadering van de N. V. Zuid-Bevelandsche Water leiding-Mij. werd benoemd de burgemees ter en als plaatsvervanger dhr Joh. Lin- denbergh. Aan dhr L. van de Kreeke werd ontslag verleend als pachter van een perceel tuingrond, wegens vertrek uit de gemeente en besloten dit perceel bij inschrijving te verpachten. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van dhr D. de Regt, om vermindering van pacht voor een perceel tuingrond. Vastgesteld werd het kohier Hondenbelasting over 1930 met 66 honden eerste en 23 honden twee de klasse tot een totaal bedrag van f 353. Aan het bekende adres van de gemeente Arnemuiden werd met alg. st. besloten adhaesie te betuigen. Vastgesteld werd het voorschot volgens artikel 101 L. O.-wet 1920 voor de bijzon deze lagere scholen en wel voor de bij zondere school aan de Papeweg op f 700 en voor de school der Geref. Gemeente op f 264 een en ander voor het jaar 1931. Benoemd werden de leden voor de stembureau's voor de Staten- en Raads verkiezingen. Besloten werd tot wijziging der verordening op de vermomde bede larij. Vastgesteld werd een verordening tot vernietiging van rupsennesten. Het voorstel van een heffings- en invorde ringsverordening op leges werd aange houden tot een volgende vergadering. Op een verzoek van de Commissie tot werk verruiming op Noord- en Zuid-Beveland om een bijdragp van 1 cent per inwoner werd gunstig beschikt. De vergadering gaat thans over in ge heime zitting. Na heropening der open bare vergadering werd besloten de gele genheid tot aangifte van werkloozen in deze gemeente open te stellen tot Maan dagavond 9 Maart a.s. om alzoo een over zicht te krijgen van het aantal werkloo zen en alsdan zoo spoedig mogelijk een besluit te nemen en te trachten een werk gelegenheid te scheppen. Onder het punt: voorkomende zaken, vroeg weth. Goetheer of door de afge vaardigden naar de algemeene vergade ring van de Waterleiding-Mij. geen poging Philippa die vaak keek naar die vreemd wijze gezichtjes, of luisterde naar de vroegwijze gesprekken, van de straatkin deren, voelde zich zelf veel jonger dan velen van hen! De spelen van die kleine meisjes, als ze aan zichzelf overgelaten waren, bevreemdden haar. Ze verzamel den alle mogelijke dingen bloemen uit de velden of van uit de hagen, afval van groenten uit de tuinen, nu en dan een ei uit het nest van een afgedwaalde hen nesten zoeken was een onuitputtelijke bron van vermaak, daar ze altijd in de op brengst mochten deelen) en met deze schatten zetten ze dan een winkeltje op. En hen te hooren marchandeeren over haar koopwaar openbaarde heel wat ge heimenissen uit de huishouding der ar men. En toch was het Philippa dikwijls een verlichting, dat op te merken, wat Helen haar reeds te voren verteld had, dat de stadskinderen geen afkeer of weer zin gevoelden voor 't leven in de straten, waartoe ze bij wijze van spreken gedoemd waren. De velden en bosschen en tuinen waren een sprookjesland voor hen, waar in ze tijdelijk mochten vertoeven en ge nieten; maar in hun gedachten leefden ze te midden van straten en stegen. Als ze buiten waren speelden ze, of ze zich in hun eigen armoedig straatje bevonden, zooals ze daar ongetwijfeld speelden als ze buiten waren. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5