Nu. 134 Maandag 9 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank K.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. 4%AM ST E RDA&M931 Inschrijvingen worden gaarne aan genomen tot Woensdag 11 Maart 1931 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Langn ('orststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT SLKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. V De „Middelb. Crt." en het Tarwe- wetje. Het Middelburgsche liberale orgaan is uitermate ontstemd, omdat wij zonder meer uit dat blad hebben overgenomen wat een vrijzinnige boer schreef over de treurige houding van de liberale Kamer leden, die zich zoowel in de Tweede- (met enkele uitzonderingen), als in de Eerste Kamer tegen het Tarwewetje verklaarden, zonder melding te maken van het onderschrift, dat de redactie daaraan toevoegde. Op hoogen toon wordt ons blad veroor deeld wegens eenzijdige en tendentieuze voorlichting, omdat het de t e g e n-ar- gumenten verzwijgt en aan de lezers de gelegenheid ontneemt zich zelfstan d i g een oordeel te vormen. Dat is een kwaad ding! Wij haasten ons dan ook het oordeel van het Middelburgsche liberale orgaan hier weer te geven en onze lezers in de gelegenheid te stellen zelfstandig te be- ocrdeelen of hier eenig argument verzwegen werd. Het gedeelte van 'het onderschrift dat op de zaak waarom het hier gaat betrek king heeft, luidt: „Welnu, wie als wij, de met rustige maar sterke overtuiging uitgesproken en goed-geargumenteerde redevoering van mr Knottenbelt in Goes heeft ge volgd, die moet wel tot het inzicht ge komen zijn, dat de liberale Kamerfractie het bij het rechte eind had, toen zij te gen de Tarwewet stemde, niet omdat zij van den nood in de landbouw niet doordrongen was, niet omdat zij den landbouwer hulp wilde onthouden, maar omdat zij een anderen en meer doel- treffenden vorm van steun wilde, waarbij het geheele ter beschikking ko mende geldsbedrag zou komen in de zak ken van hem dien men steunen wilde, n.l.van den landbou w.e r De „Middelb. Crt." is het dus de liberale boeren in Zeeland zullen het ze ker wel met genoegen vernemen! vol komen eens met de Kamerleden die zich tegen het Tarwewetje verklaarden. En waarom? Och het is weer het oude recept. De liberale Kamerfracties willen wel den bedreigden landbouw helpen, maar. op een andere wijze. We zouden haast zeggen: dat is zoo de gewoonte bij vele liberalen. Toen Minister Golijn wilde bezuinigen waren de liberalen daar ook gloeiend voor, maar toevallig wilden ze iedere keer wat anders. En daarom stemden ze tegen, al maar tegen. Zoo gaat het nu ook. De liberalen willen de landbouwende bevolking wel helpen, maar anders En omdat 't nu niet precies zoo ging zoo als zij 't wenschten, stemden ze tegen het Tarwewetje. Een houding die n.b. door de „Middelb. Crt." verdedigd wordt. We zouden hier een punt kunnen zet- len, ware 't niet dat we nog een woord van dank hadden te brengen aan het li berale orgaan voor de wijze waarop het zich uitlaat over 't gehalte van onze lezers. Wij hebben meent het blad een te lage dunk van hun zelfstandige oordeels kracht, wat hieruit zou blijken dat wij de argumenten van de tegenstanders van het Tarwewetje niet voldoende recht lieten varen. En dat zegt het blad, dat het debat hetwelk op de rede van den heer Knot tenbelt volgde zorgvuldig wegliet. Op zettelijk. Omdat het blijkbaar de zelfstan dige oordeelskracht van zijn lezers heel wat minder hoog aanslaat dan die van de lezers van ons blad. Een compliment dat we met dank voor onze lezers incasseeren. AARDBEVING IN JOEGO-SLAVIE. Vele dooden en gewonden. In het Zuiden van Zuid-Slavië heeft een aardbeving plaats gehad, waardoor groote schade is aangericht. Een herder werd met zijn kudde bedolven. Een spoorlijn en telefoon- en telegraaflijnen werden vernield. Uit Saloniki wordt gemeld: Zaterdag morgen om 2 uur 15 had hier een hevige aardschok plaats, die twaalf seconden duurde en een paniek onder de bevolking veroorzaakte. De aardschok werd in nog heviger mate gevoeld te Drama en Comotini, waar de bevolking van angst in de open lucht kampeert. Latere berichten melden Honderden dooden en ongeveer 800 ge wonden zijn te betreuren. Duizenden hui zen zijn verwoest. De telefoon- en tele graaflijnen zijn verbroken. Alleen in Zuid-Slavië zijn reeds 150 dooden gemeld. In het bijzonder heeft het gebied tus- schen Gjevgelue en Stramitza en het centrum van Zuid-Slavië van de aardbe ving te lijden gehad. Te Saloniki zijn zeer veel huizen inge stort. Volgens berichten uit Sofia is ten ge volge van de aardbeving onberekenbare schade aangericht in West-Bulgarije. Honderden personen zijn gedood of ge- Vond. Nauwkeurige getallen kunnen van zelfsprekend nog niet worden gegeven. Volgens de registraties van het seismo- grafische instituut ligt de haard van de aardbeving op een afstand van 530 K.M. ten Zuiden van Belgrado. De schokken waren zoo krachtig, dat de naalden van alle apparaten zijn gebroken. De aardschokken duurden ditmaal ruim een uur. Volgens de laatste berichten is de streek ten Zuiden van Skolpje het zwaarst getroffen, vooral het district van Demorkapoe. Het dorp Pirava is met den grond gelijk gemaakt. Tot nu toe heeft men daar 19 dooden en 22 zwaargewon den geborgen. De autoriteiten hebben hulpexpedities georganiseerd en tenten onder de bevol king verdeeld. Uit Skolpje zijn talri'ke geneeskundigen naar het gebied der aard beving gezonden. De koning en de minis ter-president Zivkowitsj zijn vertrokken naar het rampgebied. Het accoord in Brifsch-lndië. Uit Poena wordt gemeld, dat een eer ste groep van vijf en veertig politieke veroordeelden eergistermorgen op vrije voeten is' gesteld in verband met de over eenkomst, welke tusschen Gandhi en den onderkoning is gesloten. Intusschen wordt het verzet van den linkervleugel der Indische nationalisti sche partij tegen de door Gandhi met den onderkoning van Indië gesloten overeenkomst steeds krachtiger. Er is reeds een executieve commissie der oppositie gevormd, om den strijd voor de onafhankelijkheid voort te zet ten. De leiders der oppositie zijn in hoofdzaak studenten. Rusland verbiedt den invoer van gods dienstige werken. Naar de „Osservatore" uit Riga ver neemt, heeft de raad van volkscommis sarissen op voorstel van den bond van „actieve godloochenaars" een decreet uit gevaardigd, volgens hetwelk de invoer van uitgaven van het Oude en Nieuwe Testament, alsook van alle werken, die een godsdienstigen inhoud hebben, ver boden wordt. Dit decreet heeft betrekking op de boeken van alle godsdiensten, maar in het bijzonder op het Engelsche genoot schap ter verspreiding van den Bijbel. Dit genootschap was er in den laatsten tijd in geslaagd, in de sovjetunie ruim een millioen exemplaren van de H. Schrift te verkoopen. De douanekantoren van de sovjet-unie hebben opdracht ontvangen, om alle boe ken, die op godsdienst betrekking hebben, t6 confiskeeren. Sterk geslonken arbeidersmeerderheid. Bij de aanvullingsverkiezing voor het Engelsche Lagerhuis voor het district Oost-Sydney, waarvoor groote belang stelling aan den dag werd gelegd, ver kreeg Ward (arbeiderspartij) 16.123, Courtenay (nationalist) 13.640 en Mount- joy (communist) 481 stemmen. Bij de jongste algemeene verkiezing had de ar- beiderscandidaat een meerderheid van 13.000 stemmen. Overstroomingen. Tengevolge van den hevigen regenval ven de laatste twee dagen en het smelten van de sneeuw, komen op verschillende plaatsen in den omtrek van Genève overstroomingen voor, zóó hevig als iti de laatste 30 jaar niet meer het geval was. De rivier de Thur heeft haar hoog- sten stand van 18.76 M. overschreden en groote oppervlakten rondom Frauenfeld overstroomdIn Oost-Zwitserland is de schade op vele plaatsen nog grooter en zijn spoorwegen en wegen weggespoeld, waardoor het spoorwegverkeer tus schen Matt en Elm onmogelijk is gewor den. Noodlottige aanvaring op den Donau. In den nacht zijn op de Donau bij de brug nabij Belgrado twee Zuid-Slavische Donaubooten, de „Zagreb" en de „Fran- chet d'Esperey" met elkaar in aanvaring gekomen. Laatstgenoemde boot werd ge ramd; het salon liep dadelijk vol water, zoodat alle passagiers, die zich daar be vonden, verdronken. Drie gevangenen moeten met de manschappen die hen be geleiden eveneens verdrongen zijn. De „Gagreb" nam de andere boot op sleeptouw en bracht haar naar een der Donau-eilanden waar de overlevenden aan wal gingen. In het geheel zou het aantal dooden ne gen tot zestien bedragen. Weer een mijnramp bij Aken. Zaterdagmorgen om vijf uur heeft in het mijngebied van Aken een nieuwe mijn ramp plaats gehad. In de mijn Maria Hauptschacht van de Eschweiler Mijnbouw-maatschappij te Mariadorf, is een dynamiet-patroon ge sprongen, dien blijkbaar de vorige ploeg gisteravond had laten liggen. Door de ontploffing werden twee mijnwerkers ge dood en vijf zwaar gewond. Gelukkig is de toestand der gewondeB*jiiet van dien aard, dat voor hun leven moet worden gevreesd. Cycloon op Mauritius, De bladen melden, dat de cycloon op Mauritius thans bedaard is. Sedert Woensdag kregen de bewoners brood noch melk; de water- en electriciteitsvoorzie- ning was ernstig verstoord. De wegen staan onder water, de verbindingen zijn verbroken. Het plaatselijk observatorium waar schuwde Woensdagmorgen voor de nade ring van den cycloon, waarop de bewo ners hun huizen verlieten, het geen ver klaart dat er slechts weinig slachtoffers zijn. De cycloon had een snelheid van 128 K.M. per uur. De heele suikeroogst van het eiland is vernield. Korte Berichten. In het Zwarte Woud en de Rijn vlakte sneeuwt het onafgebroken. Sedert jaren heeft het niet zooveel en zoo aan houdend gesneeuwd als thans. Te Buenos Aires heerscht nu al sinds een week een vochtige warmte van 37 a 38 graden G. Vijf personen zijn aan verstikking, welke door de warmte ont stond, bezweken. Vrijdag alleen hebben 70 personen een zonnesteek opgeloopen; één is overleden. Vrijdagmiddag kwam het in de wandelgangen van de Fransche kamer tot een vechtpartij tusschen den soc. af gevaardigde Masson en den onderstaats secretaris van het ministerie van kolo niën, Diagne. Zaaldienaars moesten de vechtenden scheiden. Eerste Kamer. Het Centraal Stembureau heeft eer gisteren in de vacature ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming van ir Eeber als opvolger van wijlen ba ron Van Voorst tot Voorst in de Eerste Kamer tot lid van die Kamer be noemd verklaard den heer F. L. D. Ni- vard, wethouder der gemeente Rotter dam. Burgemeesters. Aan den heer J. A. Drijber is op zijn verzoek met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Sliedrecht met dankbetuiging voor de diensten door hem als burge meester bewezen. Emigratie naar Nieuw-Guinea? Door een te Rotterdam gevestigd per soon zijn dezer dagen in verschillende bladen ingezonden stukken geplaatst, waarin Nederlandsche land- en tuinbou wers worden opgewekt om onder leiding van de Vereeniging Kolonisatie Nieuw- Guinea naar Nieuw-Guinea te emigree- ren. In verband hiermede wordt vanwege het departement van Koloniën medege deeld, dat ernstig moet worden ontraden om aan die opwekking gehoor te geven. De Europeesche kolonisten zouden op Nieuw-Guinea zooveel moeilijkheden en gevaren te duchten hebben, dat misluk king vrijwel met zekerheid zou zijn te voorspellen, waarbij de belanghebbenden niet slechts het verlies van hun middelen van bestaan, doch wellicht ook dat van hun gezondheid te betreuren zouden heb ben. Hierbij komt nog, dat de Indiscne Regeering zich reeds verleden jaar ge noopt heeft gezien openlijk te waarschu wen tegen de daar te lande door de Ver eeniging Kolonisatie Nieuw-Guinea ge voerde propaganda, aangezien die Veree niging in gebreke is gebleven aan te too- nen, dat haar kolonisatieplannen op deugdelijken grondslag berusten. Tegen de met behulp van misleidende voorstel lingen hier te lande aangevangen propa ganda moet dan ook met den meesten nadruk worden gewaarschuwd. Kapelle. Bij de gehouden eindles van het eerste leerjaar van den gehouden tuinbouwcursus onder leiding van de onderwijzers F. P. de Graaf en W. Glas waren behalve de commissie van toezicht op het Land- en Tuinbouwonderwijs, Bur gemeester Bierens en de Rijkstuinbouw- consulent Ir A. W. v. d. Plassche tegen woordig. 12 leerlingen werden toegelaten tot het tweede leerjaar, 2 leerlingen werden af gewezen. Opwekkende woorden werden gespro ken door den Burgemeester en den Rijks- tuinbouwconsulent. Schore. De heer B. C. H. v. d. Borgt alhier, zal zich voor de nieuwe zittings periode niet meer beschikbaar stellen als raadslid. (Aftr. behoort tot de R.K.- fractie). Aangesteld tot besteller bij de Pos terijen met standplaats Scbore, dhr J. Schop alhier. Ierseke. De veranderingen, die de Zeeuwsche visschersvloot speciaal de laatste 10 jaar heeft ondergaan, zijn wel opmerkenswaardig. Niet alleen wat groot te, maar ook wat materiaal aangaat, van zeilen en motoren nog niet gesproken. Was voorheen staal een uitzondering, de nieuwbouw bestaat geheel uit stalen sche pen. Was voorheen een hoogaarts van 180200 ton een reuzenschip, de nieuwe klippermodellen (of hoe ze ook gebouwd zijn), zijn schepen tot en met 350400 ton laadvermogen (mosselt.onnen). En dan hoe heeft de motor het zeil niet verdrongen. Waren in 1914 nog slechts enkele visschersbooten voorzien van mo torkracht, dit is bijna geheel veranderd. De uitzondering is bijna regel geworden. De heer W. P. van IJseldijk alhier, is benoemd tot klerk aan het gemeente lijk slachthuis te Rotterdam. Den 12en Maart hoopt de heer C. Hartoog den dag te herdenken, dat hij 35 jaren geleden werd benoemd tot lid van 'tBurg. Armbestuur. Van deze 35 jaar is hij ruim 30 jaren voorzitter ge weest. Dhr Hartoog is ook reeds jaren lid van den raad en sinds eenige jaren wethouder. De oesterverzending tot einde Febr. is die van 't vorig seizoen reeds met plm. 2.000.000 overschreden, zoodat zij, die be weren, dat dit jaar een kleine 10.000.000 oesters meer zullen weggaan dan vorig jaar, niet meer voor overdreven optimis ten worden aangezien. De opgebrachte som geeft echter reden tot teleurstelling, want de prijzen zijn door onderlinge concurrentie geweldig gedaald en we beleven nu den zeer eigenaardigen toestand, dat dezelfde oes ters, ja minder kwaliteit, als zaaioesters 5 gulden tot 7 gulden per 1000 meer op brengen dan als consumptieoesters 1 De hoeveelheid zaaioesters valt ook tegen, hetwelk aan den minderen groei en meer dere sterfte te danken is. Ze bedraagt wellicht twee derde van het vorig sei zoen. Wissenkerke. Omtrent den brand te Geersdijk meldt men ons nog: Vrijdag avond half elf uur ontstond er in de landbouwschuur van den landbouwer J. J. Verhulst te Geersdijk door onbekende oorzaak brand. Het vuur greep zeer snel om zich heen, aangewakkerd door den Binnenland Een passagiersvliegtuig te Tubbergen ver brand. Auto-ongeval te Wolfaarfódijkscheveer. Buitenland. Rusland verbiedt den invoer van gods dienstige boeken. Aardbeving op den Balkan en in Japan Cycloon op Mauritius. in stukken van f 1000.-, f 500.- en f 100.- Uitgifte ad 98 °/0 feilen wind, zoodat de schuur met in houd, bestaande uit 10 Gemeten vlas, een dorschmaching, een boerenwagen, 16 H.L. bruine boonen, 3 rijwielen, 100 H.L. steen kolen en nog andere kleinere landbouw werktuigen plus de waakhond een prooi der vlammen werden. Door den gunstigen wind liep het woon huis geen gevaar, zoodat de brandweer weinig diensten behoefde te verrichten. De varkens in het varkenshok konden gered worden. De schade wordt door as surantie gedekt, behalve voor de bruine boonen, die het eigendom van een klein- landbouwer waren. Arnemuiden. Vrijdagavond werd alhier met de leden der vereeniging Ziekenhuis- verpleging een vergadering gehouden on der leiding van den heer J. J. van Doe selaar. Het doel dezer vergadering was, het oprichten van een plaatselijke afdeeling, waaraan reeds lang de behoefte was ge voeld. De heer Onderdijk uit Middelburg, die mede ter vergadering aanwezig was, gaf een korte toelichting, betreffende het be lang eener plaatselijke afdeeling. Met goedvinden der vergadering werd overgegaan tot het kiezen van een be stuur van drie leden en werden gekozen de heeren J. J. van Doeselaar, voorzitter; G. v. d. Louw, secretaris; en J. Lange- beeke, penningmeester, waardoor een af deeling was opgericht. Door enkele personen werden nog eenige vragen, betreffende de ziekenhuis- verpleging, gesteld, die door den heer Onderdijk werden beantwoord. Hierna sluiting. Aanwezig waren -37 personen. Oostkapelle. Vrijdagavond werd in de Chr. school de jaarvergadering van de Ge- ref. Knapenvereeniging „Obadja" en van de Geref. Meisjesvereen. „Het Mosterd zaadje" op feestelijke wijze gehouden. Deze jaarvergadering werd geopend door den leider der Meisjesvereeniging den heer P. Cornelisse, bij wien de lei ding van dezen avond berustte. De jaar verslagen der beide vereenigingen werden uitgebracht. In de verschillende pauzen had de ge bruikelijke tractatie plaats. Door W. Vreke werd een opstel Bijb. geschiedenis uit het Oude Testament ten gehoore gebracht, door J. Coppoolse een opstel Vaderl. ge schiedenis, door L. de Kam een opstel Bijb. geschiedenis uit het Nieuwe Testa ment, en door B. Dekker een opstel over Kerkgeschiedenis. Door een groep jongens werd een me- morisatie- en een voordrachtwedstrijd ge houden. Eveneens door een groep meisjes. Voor beide groepen waren mooie boek werken als prijzen beschikbaar gesteld. Een tableau, voorstellende „Ons dage- lijksch brood" werd vertoond, dat zeer in den smaak viel. Verschillende afgevaar digden brachten hun felicitaties over, en een meisjeskoor zong met orgelbegelei ding verschillende liederen. Een der leiders der Knapenvereeniging sprak een slotwoord, en eindigde met dankgebed. Zoufelande. Vrijdagavond werd alhier de eerste ouderavond gehouden. Uit de groote opkomst bleek, dat aan zoo'n avond hier behoefte bestaat. Er waren plm. 130 personen opgekomen. Ds van Evert opende op de gebruike lijke wijze Hierna hield Z.Eerw. een toe spraak, waarin hij uiteenzette dat de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1