DE ZEEUW HOEST DERDE BLAD Staten-Generaal Ingezonden stukken Rechtzaken Zoeklichtjes. Burgerlijke Stand. MIJNHARDE Radio-nieuws tors Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen STILLEND S/jmop/ossend VAN ZATERDAG 7 MAART 1931, Nr 133. EERSTE KAMER. De Minister aan het woord. Nadat gisteren nog verschillende spre- .kers het woord hadden gevoerd, was het de beurt van den Minister. Wij ontleenen aan hunne redevoeringen het volgende; Minister Ruys de Beeren- fcrouck merkte o.m. op, dat het rapport betreffende maatregelen tegen dumping binnenkort verwacht kan worden. Zoo lang er eenig uitzicht is op internationale overeenstemming wil de regeering deze niet doorkruisen door een daad van eco nomische bewapening, in de hoop, dat zij daartoe niet zal worden gedwongen. Wat het rapport-Bodenhausen inzake een on derhandelingstarief betreft is de regeering het er over eens, dat het niet gevolgd moet worden. De werkloosheid is bij de Regee ring in onderzoek. De steunregelings-circulaire beoogde leiding te geven, waar leiding noodig was De Regeering is daarmee niet in de rech ten der Staten-Generaal getreden; de cir culaire beoogde slechts, uitvoering te ge ven aan een begrootingspost. De steun regeling beschouwt spr. niet als iets on aantastbaars; zij is een algemeene rege ling, die zooveel mogelijk rekening houdl met plaatselijke omstandigheden. Het ini tiatief berust en moet blijven berusten b'g de gemeentebesturen. Bij den steun aan den landbouw gaat het niet om steun aan personen, maar om de instandhouding van een tak van be drijf. In de wijze waarop in het algemeen de steunregeling wordt toegepast, zit niets krenkends. De vakcentralen hebben de ge legenheid, hun wenschen ter kennis van de Regeering te brengen. De heer Koster heeft als voorbeeld, hoe een crisismaatregel niet moet worden toe gepast, de Tarwewet genoemd. Spr. her innert aan zijn verdediging dezer wet in deze Kamer. De Regeering heeft zich niet in een avontuur geworpen, doch heeft het economisch bestel wel degelijk voor oogen gehad. Wat betreft het 'karakter van het kabinet, betoogt spr. dat inder daad na 1868 van een Koninklijk kabinet geen sprake meer kan zijn, maar is daar om elk kabinet per se parlementair? Is deze oplossing niet te simplistisch? Geen kabinet zal er aan denken, aan te blijven als het 't vertrouwen van het parlement niet meer heeft. Doch men moet rekening houden met de practijk. In het constitu tioneel spraakgebruik wordt tusschen parlementair en extra-parlementair wel degelijk onderscheiden. Het zittende kabi net is niet verantwoordelijk tegenover een rechtsche meerderheid, doch blijven de fracties verantwoordelijk tegenover de kiezers. Deze verantwoordelijkheid gaat echter langs de 'Regeering heen. Er be staat een zekere zielsverwantschap tus schen de Regeering en de rechterzijde, doch de rechtsche partijen zijn er niet voor verantwoordelijk, dat het kabinet er is. Zij steunen het kabinet, maar het kabinet is van dien steun geen oogehblik zeker. Er is gezegd dat het kiesstelsel slechts de verdienste der mathematisch juiste verdeeling heeft. Spr. betwist dit. Spr. deelt mede dat in zijn departement een wetsontwerp in voorbereiding is tot wijziging van art. 100 van de Kieswet. De Minister van Financiën, de heer D e Geer, constateert, dat de financieele politiek der Regeering zoo goed als niet is aangevallen. De heeren Van Lanschot en Koster hebben gevraagd naar de raming der mid delen voor 1931 nu 1930 geheel bekend is. De raming van de niet-ko'hier-belas- tingen is f 15.400.000 te hoog geweest, antwoordt spr. hierop. Dat komt hierop neer, dat zich onge veer zal voortzetten de uitslag van de eerste maand van dit jaar. Het tekort zal in hoofdzaak moeten worden afgeschre ven op het overschot van het vorig jaar. Voor 1932 zal de raming een minder onjuist beeld geven, omdat de eerste maanden van 1931 reeds een veel zui verder beeld van den toestand zullen geven. De vraag van den heer Van Lanschot, of de jaren 1932 en 1933 niet zeer moei lijk zullen zijn, moet spr. bevestigend be antwoorden. In de eerste plaats de inkom stenbelasting zal den terugslag ondervin den. Er zal dan ook een groote ze'lfbe- 'heersching noodig zijn 'bij Regeering en Parlement om een enorm tekort te voorkomen. Alle nieuwe uitgaven zullen moeten worden uitgesteld. Benoemingen. Voor de benoeming van een lid van het Burg. Armbestuur vacature van den heer L. Back, die zich niet meer herkiesbaar stelt, heeft het be stuur het volgende dubbeltal ingezonden 1. dhr W. Anker Jr., 2. dhr A. van de Visse. Voor leden van de Commissie van des kundigen voor herschatting van de waarde van de in het grondbedrijf aanwezige gronden, bieden B. en W. de volgende tweetallen aan: a. W. L. Huson en J. J Krijger, beiden te Vlissingen; b. J. de Meij en A. C. van Hal, beiden te Vlissin gen; c. M. H. van de Putte te Ritthem en P. Wisse te Souburg. Steunverleening. Ged. Staten hebben bericht, dat naar hun meening de financieele toestand der gemeene het ge ven van toeslag op brandstoffen en huur aan werkloozen niet toelaat en dat boven dien de bestaande uitkeeringen reeds vol doende kunnen worden geacht. Ged. Sta ten rueenen daarom in overweging te moeteu geven tot het intrekken van het. desbetreffend besluit van 30 Januari over te gaan. Zij merken daarbij nog op, dat, indien de raad hiertoe niet mocht wen schen over te gaan, dan te zijner tijd aan het besluit tot wijziging der begrooting voor 1931 de goedkeuring zou moeten worden onthouden. Dit laatste kan, naar de meening van B. en W. eerst plaais hebben zoodra de gemeentebegrooting voor dit jaar door Ged. Staten is behan deld en goedgekeurd, hetgeen nog wel eenige maanden zal duren. Op den grond waarop zij de aanneming van het voor- stel-van Spanning c.s. hebben ontraden, geven B. en W. in overweging het geno men besluit in te trekken. Rupsenverdelging. In verband met een door den Commissaris der Ko ningin toegezonden circulaire van den Plantenziektenkundigen dienst en gezien de weinige hulp bij het verwijderen van rupsennesten verleden jaar ondervonden, stellen B. en W. voor, een verordening in het leven te roepen, waarbij aan de eige naren pachters of gebruikers van erven, boomgaarden en tuinen de verplichting wordt opgelegd om de rupsennesten in de heggen, struiken of boomen te verwijde ren en te verbranden en aan hen, die met het opsporen van overtredingen zijn be last de bevoegdheid te verstrekken om on danks de eigenaren, pachters of gebrui kers, de boomgaarden, erven en tuinen te betreden. In verband met het reeds verge vorderd seizoen stellen B. en W. voor te besluiten tot het doen afkondigen dezer verordening onmiddellijk nadat zij is vast gesteld. Zwemonderricht. In verband met een ingesteld onderzoek blijkt, dat voor ongeveer 430 kinderen zwemonder richt begeerd wordt, en wel voor 212 van De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, Mr Dr A. B. G. M. van Rijcke- vorsel aan het stuur van de pont te Werkendam, tijdens de officiëele inge bruikstelling van het veer. de 6e klasse, 121 van de 7e klasse en 99 van de ULO-scholen. In het vervolg zal dit alleen gelden voor die der zesde klasse. Uit een correspondentie met de Vlissing- sche Zwemclub blijkt, dat het aantal cabi nes op vrij eenvoudige wijze met een 32- tal vermeerderd kan worden. Deze uit breiding zou voor ongeveer f 2500 tot stand te brengen zijn. Indien de Zwemclub het zwemonder richt aan schoolkinderen op zich neemt, zal dit f 1000 meer uitgaven voor haar ten gevolge hebben w.o. f 500 voor een gediplomeerde onderwijskracht. De helft daarvan wil de club zelve bekostigen, om dat die kracht ook op andere wijze voor de club benut kan worden, waardoor de gemeentesubsidie zal dalen tot f 750, en het zich garant stellen voor rente en af lossing van een leening van f 2500. Ten einde bij de ouders meer waardeering voor het zwemonderricht te wekken, ach ten B. en W. een kleine vergoeding ge- wenscht, hetgeen tevens als prikkel kan dienen ter bevordering van een geregeld bezoek. Bij 'n belastb. som van minder dan f 950 nihil; van 9.50—f 2000 f 0 50; van f 2000 f 4000 f 1 en hooger f 1.50 per cursus. Een opbrengst kan dan verwacht wor den van ongeveer f 200, zoodat f 550 ten laste van de gemeente zal blijven. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie; Hooggeachte Redactie, Mag ik 'voor het onderstaande eenige plaatsruimte in Uw blad? Bij voorbaat vriendelijk dank. Zooals vrij algemeen bekend, wordt door de voorstanders van Openbaar on derwijs steeds geschermd met de „neutra liteit" van het Openbaar onderwijs, of schoon die neutraliteit uit den aard van het rechtsch beginsel verwerpelijk is. Dat echter ook zelfs die neutraliteit meer leus dan realiteit is, blijkt vaak, en niet het minst uit het geval dat ik meemaakte en dat wel sterk spreekt. Met ingang van 1 Maart j.l. is opge heven geworden de Openb. school te Oostdijk. Enkele kinderen zijn onderge bracht in de school van de Geref. Gem., 1 kind was vrijwillig afgestaan aan de Herv. school en nog een ander aan de openb. school. Alles volkomen in orde. Nu zijn er op Luxemburg (even voorbij Oost- dijk) 2 gezinnen, die samen 6 kinderen op de openbare school te Oostdijk hebben ge had. De betreffende ouders wilden hun kinderen niet afstaan aan de School der Geref. Gem. en wisten blijkens hun eigen mededeeling aan mij, Vrijdag 27 Febr., nog niet, waarheen ze hun kinderen zou den sturen. Dit was mij medegedeeld en ging ik er natuurlijk Op af en 't slot was, dat Zaterdag de beide vaders mij kwamen zeggen, dat we 's Maandags hun kinde ren op de school kregen. "Wij zouden hun een schoolkaart voor een half jaar geven (voor vervoer per autobus) en zou ik ver der zien om ook voor den zomer dit ge daan te krijgen. De kinderen zijn gekomen, doch nu gis teren zijn enkele vertegenwoordigers van het O.O. (niet behoorend natuurlijk tot de rechtschen!) naar die ouders, die arm zijn, toegegaan en hebben hun door betere voorwaarden voor te leggen en mooie be loften zoo ver gekregen, dat we vandaag hun mededeeling ontvingen, dat 8 Maart hun kinderen naar de Openb. school moesten. De ouders, in dat geval ook niet op hun plaats, hebben die keus gedaan, zonder- eerst voeling te houden met mij, wien zo hun woord gegeven hadden. Ze hebben me verteld, dat niemand voor de Openbare school was geweest, doch nu zijn ze, na dat wij onzen plicht hadden gedaan, ach terom ons gaan „omkoopen", want het kan kwalijk anders worden genoemd. Het lijkt mij een handelwijze toe, die alleen verbeten menschen, die gevoelen te wer ken voor een verloren zaak, er op na kun nen houden. Trouwens indien het Openbaar onder wijs zich op een dergelijke wijze moet handhaven, waarbij het zich niet meer als Neutraal, doch als zonder meer Anti christelijk uitspreekt en zelfs de minste vormen van eerzaamheid niet meer in acht neemt, zal het aftakelingsproces het welk het doormaakt, slechts verhaasten Niettemin meende ik op dit geval de aandacht te moeten vestigen van allen, die ook in deze gemeente het rechtsche beginsel toegedaan zijn, doch nog steeds sceptisch staan tegenover de Chr. school. Met dank voor de plaatsruimte, tee- ken ik, met de meeste hoogachting, A. VAN HARN Az. Jr. Krabbendijke 6 Maart 1931. Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg wer den gisteren de navolgende zaken behan deld: N. E. S., 31 jaar, zonder beroep, gedom. te Rotterdam, in voorarrest, verdacht van diefstal van een rijwielten nadeele van J. A. van Dixhoorn, te Middelburg op 4 Februari 1931. Eisch: 6 mnd. gev. W. J., 53 jaar, schipper te Breskens, verdacht van diefstal van een vaarboom ten nadeele van J. Wieland te Terneuzen op 27 of 28 Nov. 1930. Eisch: f 25 of 25 d. De Ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen tegen een von nis van den Kantonrechter te Middel burg, waarbij L. J. R., 25 jaar, inspec teur Telefunken Radio te Middelburg, werd ontslagen van rechtsvervolging van de hem ten laste gelegde overtreding van de Motor- en Rijwielwet. Eisch: bekrach tiging van het vonnis, waarvan appèl. De Rechtbank, onmiddellijk uitspraak doen de, bekrachtigde het vonnis, waarvan hoo ger beroep en sprak verdachte vrij. W.D., 51 jaar, landbouwer te Seroos- kerke, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kanton rechter te Middelburg, waarbij hij we gens overtreding van de Leerplichtwet werd veroordeeld tot een geldboete van f 15 of 15 d. Eisch: Vernietiging van bet vonnis, waarvan appèl. Vrijspraak. M. P. G., 20 jaar, veekoopman te Phi lippine, verdacht van mishandeling van zekere de Smet te Philippine op 23 No vember 1.1. Eisch: f 20 of 20 d. B. D., 34 jaar, werkman te St Jan steen, verdacht, dat hij in den loop van 1930 te St Janeteen als penningmeester van de R. K. Bouwvakbond, afd. St Jan steen, opzettelijk een geldsbedrag van on geveer f '166,25, toebehoorende aan voor melde Bond, wederrechtelijk zich heeft toegeeigend. Eisch: 4 mnd gev. W. P. H., 34 jaar, handelsagent te 's- Gravenhage, verdacht van op 5 Novem- ber 1930, onder de gemeente 's-IIeer Arendskerke, zoo roekeloos en onvoor zichtig inet zijn auto te hebben gereden, dat hij een zekere H. van Dalen, die ge zeten op een rijwiel, door verdachte werd achterop gereden, heeft aangereden, waar door van Dalen is komen te vallen en een ernstige vleeschwond aan het linkerbeen en de linkerhand heeft opgeloopen, waar voor deze bijna een maand in het Gast huis te Middelburg is moeten worden ver pleegd. Eisch: 1 mnd hecht. Uitspraak in alle zaken op 16 Maart. Van 27 Febr.6 Maart. IERSEKE. Ondertrouwd: Willem van Burg, 30 j. jm. te Kruiningen en Jo hanna de Waal, 24 j. jd. Geboren: Jan, z. v. Johannes Slabbe- koorn en Jannetje v. Stel. Sara Fransje Marie, d. v. Abraham Pols en Anna Marting, Boot. Over de maand Febr. BRUINISSE. Gehuwd: 6, Jan Kos- tense, 24 j. jm. en Pieternella van Po- pering, 21 j. jd.; 6, Pieter Haeck, 25 j jm. en Maria Bal, 22 j. jd.; 20, Gerrit Stein, 54 j. jm. en Janna Fonteine, 32 j., gesch. echtgen. van G. Lemson, van Oosterland. Geboren: 8, Marina Neeltje, d. v. M. Bal en N. Schipper. 21, Wilhelmina, d. v. J. den Herder en P. Bouwens. 23, Leuntje en Govert, d. en z. v. W. Schra- ver en L. L. Platschorre. 26, Abraham Jan, z. v. Chr. Bal en Gl. van der Have. Levenloos aangegeven: 2, een kind van L. Looy en J. van Oosten. SGHORE. Geboren: 8, Jacobus Jan z.v. Jan Kloosterman en Jacoba Maria Fraanje. Overleden: 6, Maria Poleij, 70 j. wed. van Jan Kole. WISSENKERKE. Ondertr.: Ardewijnes Jacob Westerweele 22j. jm. te Golijnsplaat en Catharina Visser 20 j. jd. Gehuwd: Jacobus Sandee 44 j. jm. en Lourina van Goudswaard 31 j. jd.; 4, Adriaan Elikweert 55 j. wedn. en Hen- riette Cornelia Charlotte Ullrich 49 j. jd. OOSTKAPELLE. Gehuwd: Jac. Jozef v. d. Laan 27 j. jm. en Geertje Johanna Abrahamse 35 j. jd. Geboren: Frans z.v. Frans Provoost, en Jacoba Brouwer; Pieternella Leuntje d.v. Jacobus Francke en Jannetje Jobse. Overleden: Johanna Cijsouw 52 j. echtg. van Stefanus Lous; Johanna Nag- tegaal 73 jaar wed. van Pieter Boone; Frans Provoost 7 dagen, z.v. Frans Pro voost en Jacoba Brouwer. RITTHEM. Huw.-aang.: 20, Johannes Boone 27 j. en Pieternella Verhage 24 j. Geboren: 1, Sara d.v. Adriaan Poelman en Cornelia Ruissen; 10, Geertruida Jas- perina d.v. Johannes Hendricus Vink en Jasperina Roelse; 17, Pieter z,v. Jan Janse en Cornelia de Rijcke; 22, Marga- retha d.v. Aarnoud Wouters en Jacomina Moens. DOMBURG Ondertrouwd: Jacobus van Oosten, 29 jaar en Johanna Vereeke, 26 jaar. Getrouwd: Lein Roelse, 33 jaar en Maatje de Voogd, 25 jaar. Geboren: Pieter, z.v. Krijn Brouwer en Lourina Cornelia Peper. De „Middelb. Crt." herhaalt wat zij reeds vroeger schreef, dat er alom in den lande een opbloei van de liberale gedachte merkbaar is. Met uitzondering dan van Zeeland, waar de landbouwers maar niet willen begrijpen, dat de li berale Kamerleden die probeerden het Tarwewetje weg te werken, het bij het rechte eind hadden. Ik heb al eens meer dergelijke voor spellingen gehoord, o.m. in 't voorjaar van 1929, toen men 'tin de liberale weide hoorde groeien, maar de vruch ten van dien groei heeft nog geen mensch kunnen ontdekken. Of 'tnu anders zal gaan? Ik betwijfel het. In Groningen b.v. schijnen de liheiale boeren al even dom te zijn als in Zee land. Overigens acht ik het altijd verstan dig dergelijke voorspellingen en ver wachtingen van politieke tegenstanders maar voor ernstig te nemen. Het meest dwaze wat men doen kan is de kracht van zijn bestrijders te on derschatten. En daarom: aan 'twerk. Opgepast dat de «heropbloei van 't liberalisme ons straks niet al te groote parten speelt. OPMERKER. GOLIJNSPLAAT. Ondertrouwd: 27, Jan de Smit, 28 j. jm. en Adriana Hui- bregtse, 26 j. jd. Gehuwd: 20, Cornells Verheul, 26 j. jm. te Amsterdam en Cornelia Maria Neeltje Onderdijk, 20 j. jd. Geboren: 8, Catharina Magdalena, dv. Pieter de Smit en Pieternella Adriana Schrier. 13, Gerard, zv. Thomas Jacob Jo- zias Geelhoed en Pieternella Karman. Overleden: 7, Pieter Krijger, 66 jaar, ongehuwd. 10, Johannis van den Berge, 66 jaar, wedr van Lena de Waal. 17, Pie ter Clement, 68 jaar, echtgenoot van Aal tje de Back. VEERE. Geboren: 28, Hendrik, z. v. Leendert Meijers en Elizabeth Luyk. Overleden: 6, Cornelis Sturm, wedr v. Adriana Jongepier, 85 jaar. 7, Gerrit Jo hannes Schippers, echtg. van Elizabeth Kasse, 72 jaar. werken zonder kramp of pijn. Doos 60cent. Bij Apoth.en Drogisten Programma van Zondag 8 Maart. HUIZEN, 298 M. 8.30—9.30 K.R.O. 9.35 N.C.R.V. 12—5 K.R.O. 5.20—7.45 N.C.R.V. Daarna K.R.O. 9.35 Kerkdienst uit de Ned. Ilerv. Kerk te Sliedrecht.. 12—1.30 Con cert K.R.O.-sextet. 22.30 A. A. Paap: „Hoe de Spoorwegendélegatie de gastvrij heid van Sovjet-Rusland genoot". 2.30—4 Concert. K.R.O.-Salon-orkest. 45 Zieken- lof. 5.20 Kerkdienst uit de Noorderkerk te Zeist. Ds W. Verhoef Nz. 8.15—10.40 Concert K.R.O.-orkest. HILVERSUM, 1875 M. 12.30—2 Concert A.V.R.O.-octet. 2.30—4 Aansl. Concertge bouw te Amsterdam. 8.159.15 Concert Omroeporkest. 9.159.35 Vioolduetten. 9.35 10 Felix Timmermans leest uit eigen werk. 1011 Concert Omroeporkest. DAVENTRY, 1554.4 M. 3.20 Kerk-can- tate No. 131 van Bach. 4.35 Concert Mili tair orkest, guitaar. 5.50 Zang, tenor. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Orgelspel. 9.25 „Benedicite Omnia Opera", Solisten, orkest en koor. tn Dooien 20 en 30 cent. Bij Apoth. en Drogisten De heer A. Plesman, directeur der K.L.M. is Donderdag van Schiphol per vliegtuig naar Indië vertrokken, teneinde zich ter plaatse op de hoogte te stellen van het bedrijf der K.N.I.L.M., waarvan hij tevens de directie voert. V.l.n.r. Veenen- daal (mecanicien), Duimelaar, Plesman, Sillevis en de Né (marconist).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 9