Nü. 133 Zaterdag 7 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland I GERO- I B 't Gerohuis Hendrikse Go's Bank H.V. Soes C. JOOSE St. Adriaanstraat - GOES it nummer bestaal uit 3 blac e i.tsrt dLAO. Slechts vlam willen zijn. Buitenland Snoezige cadeautjes zilver en tin. VADERLANDSCHE BANK o/ inelj'a lij sciie uitioing Binnenland. KLOKKEN en PENDULES 3é!an:jrij!(ste Miej a/s. 4% AMSTERDAM 1931 Inschrijvingen worden gaarne aan genomen tot Woensdag 11 Mhart1931 Uit de Provincie Dircctour-Hoofdrcdactour: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Corststiaat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No tl Postrekening No- £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13. Losse nummers - 1 o.or, Prijs der Advertentiön: 14 regels i 1.20, olka regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting In een beschouwing over de partij van Hitler in Duitschland vonden wij de vol gende opmerkingen: „Dit zij tot lof der partij gezegd: zij heeft de jeugd in haar rijen. Jonge men- schen, die den oorlog niet beleefden en die nu reikhalzend verlangen het de ouderen na te doen. Velen uit eerbied, uit zucht naar vergelding, velen echter ook uit echt enthousiasme. Mensehen, die door elk verhaal van heldendom gegrepen worden, die zich willen geven, offeren, die willen bewijzen, wat te kun nen doen. Die het vuur, dat hen, op den drempel des levens staande, in vlam zet, niet willen misbruiken, om een positie of persoonlijk geluk te veroveren, of zich een oekomst te verze.,eren, maar die slechts vlam willen zijn. Die hun bloed aan het volk aanbieden, vaag beseffend, dat het volk leeft van zulk vuur en niet van de spaarzame vonkjes van zorgen den burgerzin." Slechts vlam willen zijn. De woorden hier gebruikt herinneren aan de lijfspreuk van Groen van Prin- sterer: Dat ik vertere indien ik slechts nuttig ben. Zijn streven was niet voor zichzelf iets te bereiken, of persoonlijk geluk te veroveren, maar alleen om zijn God te dienen en de beginselen waar aan hij zijn leven had gewijd. De vraag kan gedaan worden, of het niet d e groote fout van onzen tijd is, dat deze begeerte te weinig wordt gevonden. Er zijn zoo vaak en zoo veel bijbedoe lingen in het spel. Misschien op politiek gebied meer dan op ander terrein, omdat de politiek de poorten kan openen van begeerlijke gebieden, maar zeker daar niet alleen. De diepere drijfveer is dan niet te die nen, maar zelf gediend te worden. Een positie te bereiken, zich een toekomst te verzekeren. Geëerd en gevierd te worden. Terwijl het den schijn heeft, dat men strijdt voor een beginsel, zoekt men in den grond der zaak zichzelf en zijn eigen belangen. Het omgekeerde komt ook voor. Hier is ook een doen door laten. Omdat men een zekere positie wil ver overen en een zeker doel hoopt te berei ken, acht men het verstandiger zich niet al te veel bloot te geven, maar liever op den achtergrond te blijven. Mee te strijden op politiek en sociaal gebied, mee te ijveren, openlijk en met kracht, voor de doorwerking van de be ginselen die men belijdt vóóraan te staan, zou het persoonlijk belang kunnen scha den, en daarom blijft men rustigjes in de achterhoede. Men leeft wel mee, en is wel bereid iets te doen voor de goede zaak, desnoods in den vorm van een stevige contributie, maar bet eerste doel is toch voor zichzelf iets te bereiken. En daarom worden de fakkels gedoofd. Vlam zijn, neen, dat wenscht men niet Nu moeten we er voor waken, de toe passing niet verkeerd te maken, door i-n de eerste plaats naar anderen te zien eD anderen te veroordeelon. Ook hier geldt, dat het hart nie< maar van enkele, maar van alle men- schen listig is, meer dan eenig ding. De zonde ligt voor de deur. Bij allen. Daarom is het noodig te waken en te bidden, dat we door ons doen of laten niet onszelf zoeken en onze eigen belan gen, maar dat we waarlijk willen dienen. Jezus Christus, die het geen roof ge acht heeft Gode even gelijk te zijn, heeft zichzelven op het diepst vernederd. Hij, de hoog-heerlijke, is gekomen niet om gediend te worden, maar om te die nen. Worde die gestalte ook bij ons gevon den. Dan zullen we het eigenbelang en de eigen eer naar den achtergrond dringen, dan zullen we, met blijdschap en met geestdrift God dienen op alle terrein des levens, dan zullen we tevreden wezen, zoo we slechts vlam mo gen z ij n. Het bietenwetje. „De Banier", het Staatk. Geref. or gaan, is met het z.g. bietenwetje weinig ingenomen. „Wij blijven van oordeel, zegt het blad, dat de Regeering met haar partieele wetgeving zich niet in de goede richting beweegt. Waar zal het einde zijn? Nu reeds maakt zich de vlas-industrie op om een aanval te doen op de staatskas. Is het ten on rechte? En wek product volgt dan? en dan? Eisch voor goed beleid ware een aanvatten van geheel het landbouwbe drijf. En wij herhalen slechts, wat onzer zijds van den beginne aan is naar voren gebracht, noodzakelijk is en blijft ver lichting van het bedrijf. De hooggeroem de zegeningen der coalitie-regeeringen blijken een vloek te zijn. De lasten wor den ondragelijk en daaronder lijdt de ar beider. Op hem drukt de werkloosheid, die door de sociale wetten verzwaard wordt." „De Regeering waagt echter liever 7 millioen aan een dubieuse zaak. Zij be voordeelt een speciale industrie (de biet suiker) en beconcurreert daardoor eeu andere industrie (de rietsuiker). Een o.i. gevaarlijke regeeringsdaad." De bezwaren hier aangevoerd, zijn blijkbaar niet van zoo ernstigen aard. Uit het vervolg blijkt toch, dat de Staatk. Geref. afgevaardigden wel voor het ontwerp zullen stemmen, „de volle verantwoordelijkheid voor de regeering latend." Dit laatste is natuurlijk dwaasheid. De afgevaardigden zijn voor hun eigen stem verantwoordelijk. Dat de Staatk. Geref. liever alle so ciale wetten zouden intrekken en daar mee op de werkgevers een last leggen die zij niet kunnen dragen wie zou in de zen malaise-tijd ook nog de zorg voor zieke en invalide arbeiders op zich kun nen nemen! is bekend. Gelukkig denkt de regeering daarover anders. Voor die houding is zij verant woordelijk evenals voor het indienen van het bietenwetje. Als de afgevaardigden van de S. G. P. meenen daar tegen te moeten stemmen dan is dat hun zaak. Maar zij moeten niet stemmen vóór wat hier genoemd wordt een „gevaar lijke regeeringsdaad" en dan de verant woordelijkheid op anderen schuiven. Loonsverlaging bij de Engeische sporen. Bij de Fngelsche sporen zullen de loon en en de salarissen met 2i/2 tot 5 pet. verminderd worden, volgens de gisteren bekend gemaakte uitspraak van de com missie van arbitrage. De secretaris der vakvereeniging van spoorwegpersoneel verklaarde, dat de ver tegenwoordigers der vakvereeniging in 't voorstel der commissie hebben toege stemd, om een ernstig loonconflict te ver mijden. Dertig maanden hongersnood. Reeds meer dan dertig maanden, meldt de K. W. P. uit Peking, woedt nu de vreeselijke hongersnood in het stroom gebied van de Gele Rivier. En het aan tal menschenlevens, clat aan deze ont zettende ramp ten offer viel, is zoo groot, dat men gerust mag zeggen, dat dit de grootste catastrofe is, die zich ooit in de geschiedenis der menschheid heelt af gespeeld. Honderden kilometers in den omtrek zijn alle bakkerijen en magazijnen van levensmiddelen gesloten. Er is niets te koop dan een handvol graan, waaraan men zijn heele weekloon moet besteden. Fr zijn geen spoorwegen, waarmede men de levensmiddelen van de eene naar de andere provincie kan verzenden, ook geen automobielen of andere middelen van vervoer. Want de lastdieren, die de wagens moesten trekken, zijn reeds lang geleden van honger omgekomen of door de hongerige eigenaars geslacht. De landerijen z'jn absoluut uitgedroogd en verdord, want sinds maanden is er geen druppel regen gevallen. In sommige streken van het land heerscht 's winters een bittere koude en de inwoners kunnen zich met hnn armoe dige kleeding daartegen niet beschutten, terwijl hout en andere brandstoffen ab soluut ontbreken. En deze noodtoestand duurt nu al meer dan twee en een 'half jaar. Millioenen Chineezen zien helaas, in hun honeloos- heid, geen anderen uitweg dan zelfmoord. In een dorp, waar 8T) huisgezinnen wo nen, hebben de bewoners al een jaar niets anders gegeten dan wortelen en bladeren. En in dc Vereenigde Staten en Furopa breekt men zich uet liooid, wat met den overvloed van graan te be ginnen Sneeuwstormen aan de Zweedsche kust. De scheepvaart aan de Zweedsche kust ondervindt groote belemmeringen van sneeuwstormen, die op het oogennlik woe den. De pogingen, om twee Zweedsche stoomschepen met behulp van een ijsbre- ker naar Geffle te sleepen, moesten wor den opgegeven daar ijsdammen van acht meter het voorwaarts komen onmogelijk maakten. Daar een dikke mist is opgekomen, maakt men zich bij den thans heerschen- den storm eins lig bezorgd voor de sche pen. In de Finsche Golf zijn bij Graesegrund twee Duitsche stoomschepen uit Ham burg ingevroren. Len ijsbreker, die zich in de Puurt bevindt, kan geen hulp bren- ,ojq, (laar de storm te krachtig is. in St. Adriaanstraat GOES. Geweldige militaire maatrogelen in Rusland. Naar de „Osservatore" uit Riga ver neemt, is aldaar uit Moskou berient ont vangen, dat hij gelegenheid van den der- tienüen jaardag van de stichting van het roode leger de chef van het politieke commissariaat, Sedjakin, een zeer merk waardige rede heeft gehouden over het gevaar van een oorlog in Uost-Europa. De mogelijkheden van een gewapende interventie tegen de sovjets, zeide Bed- jakin, zijn nooit zoo groot geweest als thans en nooit is het gevaar zoo reëel ge weest als op het oogennlik. De 1 ransche generale staf, met gene raal Weygand ais chef, heeft een minu tieus aanvalsplan uitgewerkt tegen sov jet-Rusland, Polen, Roemenië, 1 inland, Estland en Letland zulien rechtstreeks aan deze interventie deelnemen. Terwijl Polen en Roemenië Russisch Oekraine zullen aanvallen, zullen de Bal- tische staten hun aanval richten tegen Leningrad. bi a andere verklaringen van techni- schen aard over de legers der kapitalis tische staten, besluit de chef van het po litieke commissariaat bij het roode leger, Sedjakin, zijn fantastische berekeningen met de bewering, dat het roode leger, wat de bewapening betreft, ontegenzeggelijk de georganiserde legers der bourgeois- staten overtreft. Bovendien zal ook het sovjet-proleta- riaat een onuitputtelijke kracht zijn. Het proletariaat, dat in bataljons zal worden ingedeeld, zal een geweldige reserve uit maken van het roode leger. Voor de Oekraine moet het aantal le den van de verschillende organisaties, die verplicht zijn een volledigen militairen cursus te volgen, twee en een half millioen bedragen. De sovjet-bladen schrijven, dat 60 pet van de arbeiders, die in de industriëele ondernemingen werkzaam zijn, in speci ale bataljons moeten worden georgani seerd en geregeld militair onderwijs ont vangen moeten. Speciaal aan de vrouwen wordt ook aandacht geschonken. Van haar zouden er 700.000 moeten worden gemilitairiseerd In alle takken van militaire administratie zal men van haar diensten gebruik kun nen maken. Verder zullen speciale regi menten vrijwilligers worden opgericht, wier aantal 150.000 zal bedragen. De afdeeling voor luchtverdediging en voor den cheinischen oorlog zal uit 200 duizend man bestaan. Korte Berichten. In geheel Silezië heerscht een stren ge vorst. In het Silezische laagland be droeg de laagste temperatuur 14 graden onder nul. In het hooggebergte daalde de temperatuur tot 18 graden. voor bel stewaarden.'s-GRAVENHAGE tegen beurskoers 0 O B LIGATIÉN NederlandBelgië. In het „Handelsblad van Antwerpen" eindigt „L'a.cander een beschouwing over de Belgische paragraaf in de jongste Me morie van Antwoord van minister Bee- laerts aldus: „Men .ziet dat in de algeheelheid be schouwd de verklaringen van den A'eJor- landschen Minister van buitenlandsd.e zaken niel ongunstig luiden wat betreft de hoop op ppo gunstig verloop der ver dere onderhandelingen „Zelfs hel. herinneren aan de noodzake lijkheid van .tegenprestaties van den kant van Relgi s'aat ons meer aan dan het vooruitzicht van ouder..andelingen zon der einde." ,,De minister zegt in andere woorden: we slaan als koopman tegenover koop man; wij verkoopen geen artikel, of we willen er voor betaald worden. Als koop lieden kunnen we dit standpunt te Ant werpen beier begrijpen dan elders in Bel- gi en hel schrikt ons niet af." Hypotheekkantoor te Zierikzee Het Tweede Kamerlid de heer Krijger, heeft den minister van Financiin de vol gende vragen gcsleld: Is het juist, dat op zeer korten termijn zal worden .overgegaan 'tot opheffing van het hypolheekkantoor en van hel kadaster te Zierikzee? Indien ja, is de minister dan bereid, mede te doelen: lo. welke overwegingen tot het besluit om bedoeld kantoor op 'te heffen, hebben geleid? 2o. of de mi nister zich vooraf ervan heelt overtuigd, dat de belangen van de bewoners der eilanden Schouwen en Duivelaud door de opheffing niet in hoogere mate worden geschaad dan met het oog op den eigen- aardigen geografischen toestand toelaat baar, althans billijk moet worden geacht? Groote sorteering. Uitsluitend eerste klas fabrikaat. Jaren lange garantie. Prijzen vanaf f 12.50. De gronden in den Wieringermeerpolder. De heer Ebels heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het juist dat het advies van den Zuiderzeeraad over het rapport der com missie-Vissering inzake het in cultuur brengen van de gronden in den Wierin germeerpolder den minister eenige weken geleden heeft bereikt? Indien deze vraag bevestigend mocht worden beantwoord, mag dan thans mede in verband met de verklaringen van den minister in de vergadering der Tweede Kamer van 18 Dec.. 1230 spoedig de in diening van een we'svoorstel tot regeling van deze aangelegenheid w orden tegemoet gezien? Nederlandsche schoenfabrikanten. De Federatie van Nederl. Schoenfabri kanten hield dezer dagen te Tilburg een algemeene ledenvergadering, die door alle vooraanslaande schoenfabrikanten werd bezocht. Uitvoerige mededeelingen wer den gedaan over de plannen der onlangs inges elde commissie voor werkvenuimi. g in de schoenindustrie (C. W. S.), welke plannen mei groote instemming werden begroet. Met vrijwel algemeene stemmen werd boslo'en een krachtig fonds te vor men, waaruit de actie der C. W. S. voor een belangrijk deel zou kunnen worden gefinancierd, zoodat mag worden aange nomen, dat, indien alle belanghebbenden bij deze werkverruiming denzelfden krach- tigen sfeun verleenen, het voor de actie der G. W. S. geraamde bedrag van 100 duizend gld bjjeen -zal kunnen worden gebracht, Binnenland Ministers Ruys de Beerenbrouck en de l Geer in de Eerste Kamer aan het woord Vragen over het hypotheckkantoor t< Zierikzee. Biiiteulaiul Sneeuwstormen aan de Zweedsche kust Militaire maatregelen in Rusland. Loonsverlaging bij de Engeische sporen. in stukken van f 1000.-, f500 - en f 100.- Uifgifte ad 98 °/0 Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: a. tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calam. Zimmermanpolder P. Bruyn- z e e 1 te Rilland-Bath; b. tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Vlietepolder J. Flik- weert te Wissekerke. Goes. Gisteravond vergaderde in de bo venzaal van de „Prins van Oranje" de Anti-Rev. Ifiesvereeniging. De voorzitter, de heer R. Zuidema, verwelkomde de heeren C. P. Vogelaar te Krabbendijke en J. A. Dominicus, resp. nr 1 en 2 der A.-R. candidatenlijst voor de Prov. Staten en deelde verder mede, dat in de 2e of 3e week van April de heer J. J. C. van Dijk, lid der Tweede Kamer, in openbare ver gadering hoopt te spreken. Na afhandeling van enkele huishoude lijke zaken sprak dhr Dominicus een warm, principieel woord tot de aanwezi ge leden der Kiesvereeniging. Duidelijk zette hij uiteen de beginselen, waarvoor wij bij elke verkiezing strijden. Nog al tijd gaat de strijd tegen ongeloof en re volutie, van welk beginsel we de vree selijke consequenties in Rusland zien. Gelukkig hebben in ons land liberalisme en socialisme nog niet die vormen aange nomen, maar ze staan toch ook op het verkeerde standpunt der rede. Krachtig komt spr. verder op tegen wat hem laatst is toegevoeg> dat een goed Hervormde niet Anti-R kvu, utionai r kan zijn. De A.-R. partij is interkerkelijk. Spr. berekent, dat bij de laatste verkie zing naast 220.000 Geref. zeker 100 h 120.000 Herv. st. op haai' uitgebracht. Ook de samenstelling van Centraal-Co- mité en van Eerste en Tweede Kamer fracties en Statenfracties logenstraft die bewering. Met een opwekking om te doen alles wat onze hand vindt om te doen, eindigt spr. zijn met aandacht gevolgd betoog. Tweede spreker was de heer Voge laar, die een overzicht gaf van de taak en de werkwijze van de Provinciale Sta ten en die de belangrijkste onderwerpen, die de laatste jaren behandeld werden, memoreerde. Gewezen werd o.a. op het wegenvraagstuk, de electriciteitsvoorzie- ning, de verbinding van de verschillende eilanden, het ambtsgebed in de Staten vergaderingen en de Zondagsrust bij de Prov. diensten. Duidelijk werd aangetoond van hoeveel belang het is, dat het A.-R. element in de Staten niet wordt ver zwakt. Van de gelegenheid tot vragen te stel len werd door verschillende leden gebruik gemaakt. In verband met den beperkten tijd voor' discussie, werd besloten, zoo mogelijk nog een „praatavond" te houden. De heeren Vogelaar en Dominicus ver klaarden zich bereid, daarbij tegenwoor dig te zijn. De verkiezing van een bestuurslid in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Dekker, had tot resultaat, dat de heer Dekker met zoo goed als algemeene stemmen herkozen werd. Over de al of niet aanneming van deze be noeming wenschte de secretaris zich na der te beraden. De vergadering, die niet druk bezocht was, maar een prettig verloop had, werd nadat de voorzitter een kort slotwoord had gesproken, door den heer Bastmeijer met dankzegging gesloten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1