45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland UNION Kendrikse Go's Bank N.V. Gces Nu. 132 RIJWIEL Binnenland. Belangrijkste Nieuws. 4% AMSTERDAM 1931 Dit nummer bestaat uit 2 blade1. EERSTE BLAD. Buitenland KOOP EEN I Uit de Provincie. Inschrijvingen worden gaarne aan genomen totWoensdag 11 Maart 1931 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lanoe Corststiaat 70, Soos. Tol.: Redactie cn Administratie No. tl. Postrekening No- 44455. Bijkantoor te Middelburg. Plrma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Por 3 maanden, franco por post, f 3.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentlën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting V Slappe liberalen? De goddelooze en meer dan schande lijke wijze waarop „De Tribune", het communistische orgaan optreedt, is oor zaak geweest, dat hier en daar dit blad uit de openbare leeszalen is verwijderd. Onder protest evenwel niet alleen van Soc.-Democratische-, maar soms ook van liberale zijde. Met een beroep op de eischen van vrijheid en neutraliteit. Dit optreden vindt echter in liberalen kring geen algèmeene instemming. „De Avondpost" b.v. na met weerzin eenigo aanhalingen uit het communis tische blad te hebben gedaan, besluit: „Welnu, er zijn, waarlijk nog libera len, kerzegge, liberalen, die al dit schan delijks in de leeszalen in naam der gees telijke vrijheid en de neutraliteit willen toelaten, inplaats van bet er uit te beze men en te verbranden. Slappe liberalen, schreven wc hierboven. Het is veel te zacht. Maar wij willen niet te onvriendelijk zijn. Wij onzerzijds wenschen te toonen, dat wij, juist als liberaal, het beginsel der gees telijke vrijheid te hoog, te groot, te mooi achten om als dekmantel te dienen van dergelijke heiligschennis. Men werpt nu eenmaal geen paarlen voor de zwijnen." Met voldoening maken wij van dit frissche geluid uit het liberale kamp melding. Waarbij we echter niet uit het oog verliezen, dat het zeer de vraag is of de „Avondpost" hier wel het echt liberale beginsel verdedigt. De treurige houding van de z.g. „slappe liberalen" schijnt ons met het beginselprogram der liberale staatsparty niet in strijd. Hei accoord in Engelsch-lndië. De stopzetting van de burgerlijke ge- boorzaamheidsbeweging in Indië en het opgeven van de actie, welke hiermede verband houdt, zijn gisteren in een lange verklaring, welke te Nieuw Delhi is afge legd en door den minister voor Indië, Wedgwood Benn, in het Lagerhuis te Londen is voorgelezen, aangekondigd. Overeengekomen is, dat de stopzet ting der civiele ongehoorzaamheid zal be teekenen de definitieve staking van den boycot van Britsche goederen als po litiek wapen, en die van bet posten, be halve binnen de grenzen, die door de ge wone wetgeving worden toegestaan. Gandhi beeft de aandacht gevestigd van de regeering op de bizondere bewe ringen ten aanzien van het optreden der politie en aangedrongen op het in- stellei van een openbaar onderzoek. On der de huidige omstandigheden ziet de regeering hierin een groote moeilijkheid. Zij voelt dat dit onvermijdelijk moet lei den tot beschuldigingen en tegenbeschul- digingen, en aldus een herstel van den vrede in den weg zal staan. In verband met deze overwegingen stemde Gandhi er in toe in dezen den gang van zaken niet te forceeren. Zij, die in verband met de beweging ge vangenisstraffen ondergaan voor belee- digingen welke niet gepaard zijn gegaan met geweldpleging, of aansporing tot geweldpleging zullen in vrijheid wor den gesteld. Ten aanzien van een verlichting van zekere armere bevolkingsgroepen is de regeering bereid haar administratieve regelingen uit te breiden volgens in ze kere plaatsen reeds geldende normen, ten einde bewoners van dorpen, welke onmiddellijk grenzen aan streken waar zout kan worden ingezameld of gewon nen, in de gelegenheid te stellen zput in te zamelen voor eigen gebruik of voor verkoop _n die dorpen, maar niet voor verkoop aan personen, die daar buiten verblijf houden. Naar Keuter uit New Delhi meldt, heeft Gandhi verklaard, dat de nationa listen de andere partijen noodig hebben, evenals de Indische vorsten en de En- gelschen. De ronde tafelconferentie, zei hij, heeft ons nog niet verder dan half weg het te bereiken doel gebracht. Gandhi roept het heele land op, de voorloopige overeenkomst met den on derkoning te steunen, wat aan het na tionale congres onweerstaanbare kracht zal verleenen. De financieele warboel te Berlijn. De financieele toestand van de stad Berlijn is thans van dien aard, dat in de naaste toekomst de loonen en salarissen van de 40.000 beambten, die in dienst van de stad zijn, aanmerkelijk zullen moe- 1 ten worden verlaagd. Op het oogenhlik worden voor dit doel 2 mi'Ilioen mark per maand uitgegeven. De nieuwe salaris regeling zal door een buitengewone ver ordening van den regeeringscommissaris van Brandenburg worden vastgelegd en reeds 1 April in werking treden. Massa-arrestaties in de Oekraine? Uit Charkof wordt gemeld, dat de G.P.OE in Sowjet-Oekraine een groote, nationalistische organisatie zou hebben ontdekt, die haar vertakkingen vooral heeft in de Oekrainische regimenten en zich ten doel stelt het verwekken van een opstand in- het leger, teneinde te komen tot een militaire re olutie en een mili taire dictatuur. Talrijke officieren zouden zijn gearresteerd. Groot opzien zou gewekt zijn door het bericht, dat de commandant der Sowjet- troepen in het Verre Oosten, generaal Blucher, zou zijn gearresteerd onder 'be schuldiging van te 'hebben samengewerkt met de samenzweerders tegen de Sowjet- Unie in de 'Oekraine. Deensche badplaats door springvloed verwoest. Naar uit Kopenhagen wordt gemeld, is de badplaats Juelsminde aan het Katte gat door een krachtigen springvloed vol komen geïsoleerd. In de plaats zelf zijn vreeselijke verwoestingen aangericht. Schepen, welke in de haven werden los geslagen liggen in de straten van de stad. Gedeelten van zomerverblijven werden ver het land ingespoeld. De bewoners moesten zich in veiligheid brengen op de hoogste verdiepingen van hun hui zen, soms zelfs op de daken, vanwaar zij later werden bevrijd en met booten weg gevoerd. Korte Berichten. Te Nattavaara (Lapland) is gisteren de grootste koude van dit jaar gecon stateerd. De thermometer daalde n.l. tot 48 graden onder nul. Op de Zwarte Zee heerscht opnieuw een zware storm, zoodat de schepen ge dwongen zijn in de havens te blijven. In verschillende gedeelten van i Duischland heerscht groote koude. Don- I derdagochtend werd uit Oost-Pruisen 20 gr. vorst gemeld. In Mecklenburg, Pommeren en de Beiersche Alpen is het kwik gezakt tot 10 gr. onder nul. Te Ber lijn vroor het in den afgeloopen nacht 6 a 7 gr. n.v. umioh||ruwielfabriek dem hulst aam de dedem5vaart C. J. van Kempen. Het Tweede Kamerlid de heer G. J. van Kempen, zal wegens een ade -ontste king aan een zijner beenen geruimen tijd rust moeten houden. Notarissen. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement liel, ter stand- I plaats de gemeente Zaltbommél: L. Offer- mans, cand. notaris te Nijmegen. Arbeid in banketbakkerijen. De minister van Arbeid, H. 'en N. heef: een afzonde 'lijke regeling der arbeidstij den vastgesteld voor banketbakkerijen m alle gemeenten des Rijks van 30 Maart tot en met 4 April en van 18 tot en met 23 Mei a.s. De Indische postvluchten. Het 13e postvliegtuig is gisïeren te on geveer 3 uur plaatselijke tijd (plm. 2 uur Greenwichtijd) in Boedapest geland. Provinciale Zeeuwsche Verecniging tot bestrijding der tuberculose. Donderdagmiddag hield bovengenoem de vereeniging haar jaarvergadering in de Sociëteit „St.-Joris" onder voorzitter schap van den heer C. A. van Woel- deren, die een woord van welkom sprak in 't bijzonder tot den inspecteur der i Volksgezondheid, den heer Dr Veeger. De Secretaris, Dr C. Orbaan, wees in zijn jaarverslag op het groote verschil in opkomst op de jaarvergaderingen van deze vereeniging en van: het Groene Kruis, welke laatste altijd vele bezoe kers trekt. Spr. meent, dat dit niet ge heel bevredigend is. Met leedwezen heeft het bestuur dr Putto als inspecteur voor Zeeland zien heengaan, maar het is toch ook overtuigd, dat het in Dr Veeger een opvolger kan begroeten, die het bij zondere van Zeeland beseft en het twij felt er niet aan of ook de samenwerking met dezen inspecteur zal ten volle be vredigend verloopen. De subsidieverdeeling heeft een vlot verloop gehad. De Prov. vereeniging zel ve heeft dit jaar een groot nadeelig sal do. Verhooging der inkomsten zal op den duur wel noodzakelijk zijn, want bezui niging op de uitgaven lijkt een onmoge lijke zaak. Het tweede verslag was dat van D r A. 3. Hoorweg, den Districts-Tubercu- lose-arts. Het aantal nieuw ingeschreven patiënten bedroeg 814 of 92 meer dan in 1929, toen het 90 minder was dan in 1928. De spreekuren werden op dezelfde plaat sen gehouden, alleen kwam IJzendijke er bij. Te Middelburg en Goes kwam nog geen verbetering in de consultatie- bureaux, doch spr. meent te mogen ver wachten, dat dit in dit jaar wel het ge val zal zijn. Te Terneuzen is een goede toestand bereikt, doch in Hulst is het nog niet geheel in orde. Te Vlissingen is het heel moeilijk de gewenschte ver betering aan te brengen. De werkzaamheden strekten zich weer over 109 gemeenten uit met een bevolking van 247.910 zielen. Er is nog soms tegen zin om naar een bureau te komen, doch ook worden reizen van een heelen dag gemaakt voor een bezoek, dat juist daar om niet dikwijls kan worden herhaald. Toch meent spr., dat een groot deel van de ernstige vormen van tuberculose in Zeeland aan hem bekend zijn. In 1930 overleden in Zeeland 128 personen aan tuberculose, van wie 108 ingeschreven op de bureaux en van 31 werden Dr Hoor weg de gegevens verstrekt door huisarts of' huisbezoekster, totaal 137 of 76 pCt. van hen, die overleden. Het is echter niet altijd mogelijk de familieleden, voor al de kinderen van deze overledenen later op het bureau te krijgen voor onder zoek. Dr Hoorweg betreurt het, dat nog niet op alle bureaux volledig onderzoek kan plaats hebben, en meent, dat men daar op een of andere wijze toch toe zal moe ten komen. Van 496 patiënten werden Röntgen foto's gemaakt d.i. bijna 100 meer dan het vorig jaar. Dit gaf aanleiding tot hel ernstig overwegen om een eigen Rönt gcninstallatie aan te schaffen, doch voor loopig moest daarvan worden afgezien en een poging om de tarieven verlaagd te krijgen heeft ook heel weinig resultaat gehad. Het sputumonderzoek geschiedde voor het grootste deel weer in het Cen traal Laboratorium te Utrecht. Een klein deel werd in het Gasthuis te Middelburg verricht. Totaal werd 367 maal onder zocht, waarvan 115 met een positief re sultaat. Met de Raden van Arbeid te Middel burg en te Goes bleef de samenwerking goed. Dr Hoorweg bracht 94 en Dr Smitt 6 rapporten aan deze Raden uit, totaal 100 of 36 minder dan in 1929. Daar niet alle huisartsen dezelfde regelen volgen inzake het kennisgeven van gevallen, acht Dr Hoorweg een uniforme regeling zeer ge- wenscht. Uit het verpleegfonds werden 16 pa tiënten geheel of gedeeltelijk geholpen met steun van vereenigingen. Ook de burgerlijke armbesturen in de steden hielpen, na nauwkeurig onderzoek goed. De kerkelijke en burgerlijke armbesturen in de plattelandsgemeenten mogen dit voorbeeld volgen, al is die opwekking niet meer voor allen noodig. De nazorg in Zeeland is nog steeds niet georganiseerd en dit wordt toch wer kelijk tijd. Veel is gewerkt om in plaat sen, waar nog geen huisbezoekster of wijkverpleegster is deze te krijgen. Met haar, die er wel zijn, werden t\vee goed bezochte vergaderingen gehouden. De huisbezceksters en wijkzusters werken over het algemeen goed. Zij zijn grooten- deels afhankelijk van de huisartsen. Sommige hunner willen absoluut niet hebben, dat de zusters iets aan de pa tiënten zeggen of iets voor deze doen, zonder hem en dit doodt alle initiatief en energie hij de zuster. Het derde verslag was van de Provin ciale Huisbezoekster, mej. C. G. A. dc Raadt, die 58 verschillende plaatsen, de meeste meermalen heeft bezocht. De Emmabloem-collecte werd voor re kening der Prov. Ver. in 17 plaatsen ge houden. De cursus 19301931 werd be gonnen mot 3 candidaten, welk drietal aangroeide tot een groepje van 6, terwijl nog twee wijkverpleegsters den cursus voorloopig volgen. In het verslag van de Districts-Huis- bezoekster, Mevr. Verburg, wordt o.a. medegedeeld, dat zij minder spreek uren msdemaakte, wat het contact met de zusters uit die kringen moeilijker deed zijn, en zij meent dan ook, dat weer eenigszins naar den ouden weg moet worden teruggekeerd. Het huisbezoek werd verricht door 4 specifieke huisbezoeksters en 50 wijkver pleegsters-huisbezoeksters. Mevr. Verburg gaf in 1930 aan de zus ters nog 138 lessen, waarna deze om beurten naar een consultatiebureau gin gen. Van de cursisten behaalden 8 een diploma met insigne. Al deze verslagen werden goedgekeurd en dit was ook het geval met dat van den penningmeester, den heer Mr A. J. van der Weel. De rekening van de Vereeniging zelve sluit met een nadeelig saldo van f 1543; die van het Consultatie bureau met een voordeelig saldo van f '1265 en die van het Verpleegfonds met een kassaldo van f2833. De voorzitter wees er nog op, dat de Prov. vereeniging van donateurs ont vangt f85 en van leden f125 en op de groote wenschelijkheid, dat dit bedrag worde verhoogd. Tot bestuursleden herkoos de vergade ring mej. E. D. van de Broecke te Oost- kapelle en den heer J. H. Risseeuw te Oostburg. Daarna nam de inspecteur, Dr Vee ger, het woord, om te verzekeren, dat hij met genoegen de verschillende ver slagen heeft gehoord. Spr. hoorde een kleine klacht over de huisartsen, en hoopt daarom, dat het Instituut voor preven tieve geneeskunde ook in Zeeland een cursus zal houden. Hierna sluiting. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen eere-medaille verbonden aan de Oranje-Nassauorde aan W. Ludikhuvze, boscbarbeider in dienst van de familie Lantsheer op „Zeeduin" te Oostkapelle. Besmettel ij k e ziekten. Hel aantal aangegeven gevallen over de week van 22 tot en met 28 Febr. in de provincie Zeeland bedroeg: Diphtherie' Goes 1, Grijpskerke 1. Meningitis: Middel burg 1. Encephalitis: Zonnemaire 1. Lijk aangespoeld. Te Zierik- zee is het lijk aangespoeld van een onbe kenden man, vermoedelijk tusschen 30 en 40 jaar oud, gekleed in blauwe trui, ge streept boezeroen, lange blauwe kousen, waarover blauwe wollen sokken, Engelsch leeren broek en twee wollen hemden. Middelburg? Woensdagavond gaf da Chr. Zangvereen. Soli Deo Gloria een goedgeslaagde uitvoering in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg. Ds Ringnalda opende de samenkomst met gebed en sprak daarna eenige wel komstwoorden. Het programma bevatte een 17-tal lie deeren, waaronder enkele voor klein da meskoor en een tweetal solo's. Naast meer ernstige, waren er ook enkele luimige liederen, welke allen, a, capella gezongen, goed uitgevoerd werden. Zoowel de liede ren gezongen door het klein-dameskoor, als de solo's gaven blijk, dat er goede krachten in de vereeniging zijn. Deze uitvoering, waarvan het program ma voor het eerst uitsluitend uit liederen bestond voor a capella, behoort tot de beste door deze vereeniging gegeven. Binnenland De Justitiebegrooting (Memorie van Ant woord). Buitenland Het accoord in Britsch-Indië. Massa-arrestaties in Rusland. Duitschland wenscht geen Russische rogge. in stukken van f 1000.-, f500 - en f 100.- Uitgifte ad 98 °/0 Jammer was, dat de Concertzaal slechts ruim voor de helft gevuld was. Ds. Ringnalda sloot met dankgebed. Gaarne wekken we Christ. jong-Middel - burg op, lid te worden dezer ereeniging. Goes. Daartoe uitgenocdig door de Vereen, voor Alg. Wetenschappelijke Be langen gaf gisteravond in de Prins van Oranje het gezelschap Jan van Riems dijk een voordrachtavond waarop wij een drukker opkomst hadden verwacht. Do voorzitter der vereeniging, de burge meester, verwelkomde de aanwezigen en wekte de leden op trouw de lezingen enz. die de vereeniging organiseert bij te wo nen. Ook nieuwe leden zijn steeds wel kom. Het woord was verder aan het ge zelschap Van Riemsdijk. Enkele liedjes van meer ernstigen aard (o.a, dat van de klok, waarbij de pianiste terecht wercl gehuldigd voor haar schitterend spel) werden gezongen, maar meerendeeJs waren het humoristische nummertjes, die het trio ten gehoore bracht. Het best slaagden o.i. de Veluwsche hoerenliedjes, waarbij dhr Van Riemsdijk als Veluwsch boertje was gekleed. Hij bleek daarb.y ook een allergezelligst causeur te zijn. De avond werd besloten met oud-Neder- landsche liedjes. Men verzoekt ons de aandacht van muziekliefhebbers te vestigen op het solistenconcert der Maatschappij tot be vordering der Toonkunst op Dinsdag 10 Maart 1931, 's avonds te 8 uur, in „de Prins van Oranje". Het concert wordt ge geven door de dames Leny Lintner, pianiste, Louise Julius, violiste en Bep Bos Janszen, violoncelliste, daartoe aan gewezen door eene commissie van de Maatschappij, waarin zitting hebben de vooraanstaande musici Ant. Averkamp, Sam Dresden en Anton T'iery. Werken van bekende componisten zul len uitgevoerd worden. Laten de muziekliefhebbers, door in grooten getale op te komen, toonen, dat zij het streven der Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, waardeeren. Gisteravond gaf de Harmonie „Ho sanna" een concert in de tooneelzaal van het Schuttershof alhier. Het programma werd vlot afgewerkt en de vereeniging ontving herhaaldelijk een verdiend ap plaus. Jammer dat de zaal zoo slecht hezet was. „Hosanna" had een betere op komst verdiend. De na de pauze uitge voerde kwartetten vonden veel bijval van het publiek. Na afwerking van het pro gramma werd er uit het publiek een woord van dank gesproken voor het ge presteerde en gaf de Harmonie nog een extra marsch. Krabbendijke. Gisteravond werd in de Veiling een openbare vergadering gehou den, uitgaande van het hoofdbestuur van den Ned. Cbr. Landarbeidersbond. Deze vergadering stond onder leiding van Ds J. Heetebrij van Rilland-Bath, die op de gebruikelijke wijze opende en sprak over het onderwerp: „Waarom Christelijk ge organiseerd?", daarbij wijzende op de noodzakelijkheid van organisatie en van Christelijke organisatie. Te Krabbendijke is Cbr. organisatie aangewezen. Hij wekte op om door middel van de organ'satie mede te arbeiden aan goede arbeidsver houdingen tusschen patroon en arbeider. Daar de tweede spreker, de heer P. Stokman, lid van het hoofdbestuur, om onbekende redenen niet verschenen was,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1