131 Donderdag 5 Maart 1931 i Dagblad voor de Provincie Zeèfand Stand. EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. BS Belangrijkste Nieuws. Hendrikse Go's Bank H.ï. Sdss Agentschap Rett. Lloyd en Ass.-Mfj „De Nederlanden van 1845" „Fatum" „Labor" v C" r Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ■avds «Jce.a.kfilpij, as of electric! telt, ^gemaakt, (lat oce an den kant dei' is. Dat hebben zij Maar net beoft dende Engelscbe inoods nog behou- 'loed gehad. Do in electric'taitsfa- neenten van rook- |1 eenige m-LKchen -ote meei dorheid illigen opeji. haard en zijn traag den rookkolom. Februari. 3, Maria Corne- M. Schuerman; loense en G. van Is Koster, 1 mnd. |einde, 90 j. )den: 13, Pieter- poren: 3, Zantina, in Jacob van de llmina Geertruida besje Margaretha, van Janna Mar lies, d. v. Adriaan srmue. Ide Baar, oud 30 Iter oud 30 jaren, [ermeulen, 37 jr, Cornelia Petra jaren, zoon van I en van Cornelia l 8, Adriana, d. Paulina Dekker; IWalhout en Mar- Rooze, 78 jr, kndus Bernardus jjanso van West- JTeinkenszand en f.d. Gehuwd: 19, ken, 32 j. jm, te (Belgen, 30 j. jd. z. v. Marinus It Westeinde. 23, Adriana Poppe. laas, 3 weken. iwd: 5, Wiltem |dekerke en Ge- Marinus, z. v. boba van Gilst. Vermaire, 84 Geluk. i: 15, Johannes, Ire en Catharina |ohannes, zonen Jobse; 17, Pie- bbrandse en Jo- Jillomina, d. v. lerina Schout. 1 Geelhoed, 71 jr, 12, Adriaan, 1 lebrandse en Jo- Maria Nico- lasse en Johan- rens, zv. Pieter liljers. |laasse, 04 jaar 2, Izaak Ja- Huijsman en Ina, d. v. Adri- louws. Iwd: J. Chris- loon, 22 j.; J. ansoo, 23 j. Ina, d. v. J. v. Johannes, z. v. aelisse. echtgenoot van ïetrouwd: Jan Leuntje Geldof, la Pieternella, Ir en Elizabeth Is, 82 j., wedn. K Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Buroau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44453. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, I>. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco por post, i 3.— Losse nummers 10.05 PriJsderAdverton «Sn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. V Duizelingwekkend gedraai. Het is niet onvermakelijk te zien, de wanhopige pogingen die „Het Voik" doei om duidelijk te maken wat niet duidelijk te mazen is, n.l. dat het leger moet wor den afgeschaft, dat de gewapende lands verdediging moet worden afgewezen, maar dat toch met de mogelijkheid dat mobilisatie noodzakelijk kan worden ge acht, rekening moet worden gehouden. Op den voorgrond wordt gesteld dat het niet verstandig is dat het Soc.- Dem. congres zich over de mobilisatie- kwestie uitspreekt. De heer Alharda heeft niet een recht- streeksch antwoord op de vragen van de Regeering wilen geven, maar nu moet men er het congres ook niet toe brengen, dat te doen. Op die wijze, zegt het Socia listische hoofdorgaan, zou men op een zeer verkeerden en gevaarlijken weg komen. Wh zouden zeggen: waarom toch. Waarom mag de S.D.A.P. niet rond en open zeggen hoe men over de landsver dediging en een eventueele mobilisatie denkt? Waarom is dat verkeerd en zelfs gevaarlijk? - Is het omdat dan zou blijken dat men op het meest critieke moment de Regee ring in den rug wil aanvallen? Of is 'i omdat dan zou blijken dat al dat ge praat over afschaffing van de weer macht enz. maar gepraat in de ruimte is, zooals in Duitschland waar de Soc.- Democraten zich bereid hebben ver klaard twee nieuwe oorlogsschepen te accepteeren? Hoe het zij, eerst wordt betoogd dat het gevaarlijk is een duidelijke uitspraak te doen. En dan komt de nadere verklaring die de na het uit- en inpraten, wat dui zelig geworden partijgenooten weer op de been moet helpen. Albarda, zoo heet het, wijst elke mede werking aan gewapende landsverdedi ging af; hierover zijn we het allen eens. Geen landsverdediging. En dus geen leger. Maar„men moet rekening houden met de mogelijkheid dat onder bepaalde omstandigheden een mobilisa tie van beperkten omvang op den voet van een veligheidswacht ook door ons onvermijdelijk wordt geacht ter bescher ming tegen gevaren waaraan een oorlog buiten onze grenzen de bevolking van ons land blootstelt." Als in 1914 dus. Toen stelde de oorlog buiten onze grenzen ons volk aan ernstige gevaren bloot. Vandaar dat toen met volle mede werking van de Soc.-Democraten ons le ger werd gemobiliseerd. En met bet ge- wenschte gevolg. Zoo willen de Soc.-Democraten als het weer noodig mocht zijn, opnieuw mobi lisatie. Maarom te mobiliseeren moet men een leger hebben. En niet een al te klein leger. Want, zoo wordt nader verklaard, het doel van zulk een mobilisatie is de grenzen te beschermen te gen ordelooze benden, tegen onbedoelde grensoverschrijdingen, tegen vluchtende legerdeelen die geïnterneerd moeten worden. Alles precies als in 1914. En dus: wèl mobilisatie als de nood dreigt, maargeen leger. Geen landsverdediging, dappere onge hoorzaamheid zelfs, maar wel:.... be scherming van de grenzen. En dus:.... maar we gaan niet ver der. Het is een hopelooze in- en uitpra- terij, waarbij men zich naar alle kanten zoekt te dekken, een eten van twee wal len, een opzettelijk vertroebelen van de kwestie, een houding, die, als ze eenige beteekenis heeft, een ernstige waarschu wing inhoudt om met de S.D.A.P. zeer voorzichtig te zijn. gehad. Een De wagen De Belgische socialisten en de ontwapening. De algemeene raad der Belgische so cialistische partij heeft als conclusie van het debat over de kwestie der ont wapen* ng met 41 stemmen tegen 4 en 4 onthoui ingen een resolutie aangenomen, zeggend, dat een der doeleinden, die de Belgiiehe Arbeiderspartij autreeft, de strijd is tegen den oorlog en voor de or ganisatie van den vrede. Om deze oogmerken te bereiken, schrijft zij in haar program: le. op internatio naal gebied een gemeenschappelijke en onmiddellijke actie voor een progres sieve, gelijktijdige en gecontroleerde ver mindering der bewapeningen, als gevolg van contractueele verbintenissen en met het doel om te komen tot algemeene ont wapening wanneer de organisatie van den vrede door de democratie stevig ge noeg zal zijn om de algemeene veilig heid te verzekeren en alle militaire toe- rustingen overbodig te maken; 2e. op nationaal gebied, van nu af aan en onafhankelijk van algemeene, uitge- breider overeenkomsten, be p e r k i n g d e r bewapening van België tot een peil, dat voldoende is om in over eenstemming met de internationale ver plichtingen van het land het evenwicht der bewapeningen aan den Rijn te ver zekeren. De beperking zal tevens moeten gelden: de militaire uitgaven, het ma teriaal, dat in gereedheid gebracht wordt voor den oorlog, den diensttijd, die in geen geval langer zal mogen zijn dan 6 maanden en het aantal beroeps militairen. (Dat is andere taal dan de Nederland- sche sociaal-democraten plegen te ge- bruiken. Hun Belgische kameraden 1 spreken niet van nationale o n t wape- ning of dappere ongehoorzaamheid. Red.) Korte Berichten. Te Philadelphia is in een der hoofd straten bij een der grootste hotels van de stad een bom ontploft, waardoor 25 perso nen gewond werden. Men neemt aan, dat de daad door communisten is gepleegd, die van de thans heerschende werkloos heid gebruik trachten te maken, om onlus ten te verwekken. De Amerikaansche Senator Borah heeft bij de regeering aangedrongen op erkenning der sovjets. Er is geen blijvende vrede of ontwapening mogelijk, zegt hij, zoolang Rusland zijn plaats in de familie der volken niet heeft ingenomen. Het Huis van Afgevaardigden te Washington heeft een wetsontwerp aan genomen, waarbij de aantallen immi granten, die uit elk land in de Ver. Sta ten mogen binnen komen, met 10 pet. worden verminderd. Treedt deze wijzi ging in werking (de Senaat moet het ontwerp nog goedkeuren) dan zouden js&rlijks 180.000 immigranten de Unie aunnen binnenkomen. De timmerlui, ten getale van ca. 600, die op de Koloniale tentoonstelling te Parijs aan het werk zijn, zijn in sta king gegaan. Zij eischen 8 fres inplaats van 6,75. Het zou gaan om een ma noeuvre van politieke chantage op het oogenblik waarop de werkzaamheden bespoedigd moesten worden. Volgens een mededeeling van de politie staken 1000 van de 1600 arbeiders der Kolo niale tentoonstelling. BEGROOTING BUITENLANDSCHE ZAKEN. Memorie van Antwoord. Kanaal-aanleg in België. Verhouding tot België. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag der Eerste Kamer ontlee- nen wij: De wenschelijkheid, dat zoo' spoedig mogelijk voor de Nederlandsch-Belgische problemen een oplossing worde gevon den, waarhij de belangen van beide lan den worden gebaat, onderschrijft de re geering zonder voorbehoud. Voor de belangen van het Zuidelijk deel des lands heeft de regeering inder daad een zorgzaam wakend oog. Uiter aard moet zij deze afwegen tegen andere plaatselijke of gewestelijke belangen, evenals alle plaatselijke- en streekbe- langen des lands, wanneer en voorzoo ver deze in het geding zijn. Het Albert-kanaal c.a. en een Moerdijk-kanaal. Blijkens het Voorl. Verslag is door eenige leden een nadere inlichting ver zocht over de vraag, of niet alleen een kanaal, dat het door België te graven Alberkanaal met het Hollandsch Diep zou verbinden, maar ook bijv. een ka naal, dat gedeeltelijk op Noord-Bra- bantsch grondgebied, ten Oosten van Eendracht, Volkerak en Hellegat zou loo- pen en te Dintelsas zou eindigen, door de regeering zou worden beschouwd als hebbende de kenmerken van het dusge naamd Moerdijkkanaal. Deze vraag wordt ontkennend beant woord. Voor Nederland is als aanvaard baar erkend een waterweg door het Kreekrak, het alleroostelijkst deel van de Ooster-Schelde en vlak langs de Een dracht, om vandaar op de meest geschik te wijze, ter vervanging van het afge damde Slaak, het meest westelijk gele gen punt te bereiken, waar de vaargeul van het Volkerak de Brabantsche kust raakt, n.l. Dintelsas. Wederkeerigheid. Wat het wederkeerigheidsbeginsel be treft, waarop de economische regelingen in een met België te sluiten, verdrag dienen te worden gegrondvest, wordt, nu dat punt in het Voorl. Verslag ter spra ke is gebracht, nog eens ten overvloede vastgesteld, dat ook de minister inwilli ging van het Belgisch verlangen naar een betere verbinding van Antwerpen met den Rijn, zelfs wanneer deze blijft bin nen hetgeen de grenzen der scheidings regeling wordt genoemd, beschouwt als een concessie welke niet zonder tegen prestatie is te verleenen. Rechten op Belgische wateren. Met betrekking tot de rechten, die op de Belgische wateren van de scheepvaart worden geheven, wordt in de eerste plaats opgemerkt, dat België vrij is, op zijn waterwegen al of niet scheepvaart rechten te heffen voorzooveel het van die vrijheid bij verdrag geen afstand mocht hebben gedaan, evenals Nederland vrij is, zulks binnen de grenzen der trac- taten te doen of na te laten. Overigens stelt België op het gebied vttn die scheep vaartrechten Nederlanders niet slechts gelijk met andere vreemdelingen, doch met zijn eigen landzaten. Van een mis stand kan, zoo meent de minister, in die omstandigheden niet met recht worden gesproken. Economische voorlichting. Met de meening van de leden, die nog maals wezen op de noodzakelijkheid een spoedige verbetering der economische voorlichting, welke huns inziens thans, bij den onbevredigenden toestand, waar in vele takken van volkswelvaart ver- keeren, in hooge mate urgent is, stemt de Regeering in. Meer dan deze leden acht zij echter ook de onderdeelen der te treffen regeling van belang, wijl mis lukking moet worden voorkomen. De minister zal er gaarne toe medewerken, dat er een levend contact geschapen wor de tusschen de organisatie hier te lan de eenerzij ds en de diplomatieke en con sulaire ambtenaren van Nederland in het buitenland anderzijds. Vice-admiraal Quant. De Vice-admiraal L. J. Quant, comman dant der Stelling van Den Helder, heeft zijn reeds aangekondigd voornemen om gezet in de daad en wegens langdurigen dienst ontslag aangevraagd. Loodstarieven in Nederland. De Minister van Defensie zegt in de Memorie van Antwoord betreffende zijn begrooting aan de Eerste Kamer, niet te kunnen toegeven dat de loodsgelden in Nederland in het algemeen te 'hoog zijn en daardoor onze havens minder goed met de Buitenlandsche kunnen concur- reeren, al is het te betreuren, dat de loods gelden voor de Schelde nog steeds wor den geheven naar den gedeprecieerden papier-franc, in stede van naar den goud franc. Voor Hamburg geldt een geheel ander systeem dan hier te lande, hetgeen mede brengt, dat het Nederlandsc'he tarief voor de schepen met grooten diepgang hooger, doch dat voor schepen met kleinen diep gang belangrijk lager is. De loodsgelden vormen blijkbaar geen ernstig beletsel voor de concurrentie. Te zwaar belaste schippers? Het Tweede Kamerlid de heer Duymaer van Twist heeft aan den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat in de maanden Mei, Juni of Juli de Neder- landsche schippers zich op een der daar voor aangewezen belastingkantoren heb ben te melden, ten einde een bewijs van aangifte voor de Rijksinkomstenbelasting te bekomen en tevens daar ter plaatse de bun op te leggen belasting te voldoen, zonder welke betaling hun het bewijz komt De heer Plesman, dir. der K. L. M. is heden, Donderdag 5 Maart, per vliegtuig naar Indië vertrokken. te ontbreken, dat noodig is om bet be roep te kunnen voortzetten? 2. Is bet juist, dat de schippers, waar onder er velen zijn, die ten gevolge van onvoldoend genoten onderwijs geen boek houding kunnen overleggen, een aanslag in de Rijksinkomstenbelasting wordt op gelegd aan de hand van een uniform lijstje, houdende opgaven van een te be rekenen inkomen naar de tonnenmaat van bet schip? 3. "Weet de Minister, dat reeds over het belastingjaar 1930/'31 het bedoelde lijstje van inkomsten ver uitging boven 'bet wer kelijke door den schipper genoten inko men? 4. Op welke wijze zal voor bet komend belastingjaar het inkomen van den Ne- derlandschen schipper worden vastgesteld en welke zekerheid bestaat er, dat betaald wordt naar bet inkomen, dat genoten is? Steun suikerbieten-cultuur. In de gisteren gehouden vergadering der Tweede Kamer beeft voorzitter Van Schaik medegedeeld, dat de centrale af- deeling heeft besloten, bet wetsontwerp Steun aan de Suikerbietencultuur Vrij dagmorgen half twaalf in de afdaelingen te laten onderzoeken. Nederlandsche Christelijke Bouw- arbeidersboud. Maandag 2 Maart kwam te Utrecht de Bondsraad van den N. G. B. in huis houdelijke vergadering bijeen. Na opening kon door den voorzitter, dhr H. J. Terwey, worden medegedeeld, dat het ledental per 1 Jan. j.l. reeds weer met 200 was gestegen. Mededeeling werd gedaan van de be moeiingen van het Centr. Bestuur inzake verlenging uitkeeringsduur. De Minister van Arbeid is blijkbaar nog niet over tuigd, dat van crisis-werkloosheid in het bouwbedrijf kan worden gesproken. Voorts werd door den voorzitter mede deeling gedaan van bet resultaat der on derhandelingen in het bouwbedrijf. De voornaamste wijzigingen zijn, dat alle geschillen tijdens deze overeenkomst ontstaan, door arbitrage zullen worden be slecht, zoodat neerleggen van den arbeid, om welke reden dan ook, uitgesloten is. Waarborgen werden verkregen, dat al de bepalingen van het L. G. ook voor onder aannemers van toepassing zijn en de rechten der arbeiders ook bij dezen ten volle zijn gewaarborgd. De in het L. G. getroffen afwijkende bepalingen inzake de ziektewet komen te vervallen. De vacantie wordt in 1932 en 1933 telkens met een dag uitgebreid. Con- tractsduur 2 jaren. Over deze voorstellen zal, nadat de af- deelingen gelegenheid hebben gehad zich uit te spreken, in een 23 Maart a.s. te houden Bondsraad worden beslist. Het hoofddoel dezer vergadering was de beslissing over het L. G. Schildersbe drijf. Na breede discussie werd volgens ad vies van bet Centraal Bestuur, ondanks dat velen hun teleurstelling uitspraken Binnenland Russische rogge in Nederland. De gezonken treiler. Begrootingsdebatten in de Eerste Kamer Drama te Franeker. Ernstig auto-ongeluk bij Groningen. Buitenland De Belgische socialisten en de ontwape ning. De immigratie in Amerika beperkt. over den gang van zaken, tot aanvaarding besloten. Belangrijke wijzigingen in de bestaan de overeenkomst werden niet aange bracht. Dinsdag 3 Maart j.l. werd door de ge zamenlijke gezellenorganisaties, den drie patroonsbonden de aanvaarding bericht. Russische rogge in Nederland. Naar het Hbl. verneemt, heeft een Nederlandsch-Duitsch consortium de in Nederland, voornamelijk te Rotterdam, tijdelijk opgeslagen en nog niet inge klaarde voorraden Russische rogge, ten bedrage van 135 millioen K.G., aange kocht, teneinde deze in Nederland af te zetten als veevoeder. Bedoeld consortium bestaat uit een aantal groote graan- firma's. Tevens vernam genoemd blad, dat de Russen bij het aangaan dezer groote transactie de verplichting op zich zou den 'hebben genomen, om binnen eea be paald aantal maanden geen rogge af te laden of te verkoopen. Van dit laatste kon bet echter geen bevestiging krijgen. Ter vergelijking wijst het bier geciteer de blad er op, dat de Nederlandsche roggeproductie op ongeveer 350 millioen K.G. kan worden gesteld, zoodat deze Russische partij rond tweevijfde van een gemiddelden Nederlandschon oogst be draagt. HET SUIKERBIETEN-ONTWERP. Hoeveel Zeeland er van pnfiteert. Het „Hdbl." begint een b chouwing over bet Suikerbieten-ontvverv, met te wijzen op de belangrijkheid dezer cultuur in de economie van ons land. Voorop gesteld zij dan, dat in het tijd vak 19011910 gemiddeld 45.000 ha, in 19111920 gemiddeld 57.000 ha en in 19211928 gemiddeld 67.000 ha suiker bieten in ons land werden verbouwd. De omvang van deze cultuur is dus. thans iets grooter dan die van de nu gesteunde tarwe, welke cultuur een areaal vertoon de van: 19011910 gemiddeld 56.000 ha., 19111920 gemiddeld 59.000 ha. en 1921 —1928 gemiddeld 59.000 ha. Men kan dan ook veilig zeggen, dat de tarwe bijna 7 pet. en de suikerbieten ruim 7 pet. van ons akkerbouw-areaal beslaan. Ongeveer dezelfde overeenkomst tus schen deze beide klei-gewassen treft men aan, wat betreft hun verdeeling over de verschillende provinciën. Wanneer wij de cijfers van 1928 tot maatstaf nemen, kunnen wij berekenen, dat aan suikerbieten wordt ver bouwd: In Zeeland 35 pet. van het totale Nederlandsche suikerbieten-areaal, in Brabant 17 pet., in Z.-Holland 14.5 pet., in 'Groningen 10 pet, in N.-Holland 9 pet., in Gelderland 5 pet., in Friesland 5 pet. en in de overige provincies 4.5 pet. Wat de tarwe betreft, hebben wij de volgende percentages berekend: Zeeland 25 pet. van het totale Neder landsche tarwe areaal, Groningen 22.5 pet., Z.-Holland 12 pet., Limburg 12 pet., N.-Holland 10 pet., Brabant 7 pet., Gel derland 7 pet. en da overige provincies 4.5 pet. Deze twee cijferreeksen geven een in druk van de mate, waarin de akkerbouw in de verschillende provincies gesteund wordt door Tarwe- èn Suikerbietenwet (de mogelijke uitbreidisg der tarweeul-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1