DE ZEEUW Het Geweten van RogerTrehern. u g k t JNCK rs. nstbode, id. TWEEDE BLAD. Staten-Generaal Uit de Provincie Kruiden r's Pillen IRRAAO MD N ANDERE. F EU IL LE TON (Wordt vervolgd.) sting, slechte rek aan eet- koortsigheid, flllenza, gal- ofdpijn. dui ver bloed, opping enz. hebben er den en zij en. len 60 cent oer's Pillen 3 doozen verkrijgbaar. DDELBURG ITE pachten: HEILAND, nte Veere, omen bij C. eere. [evraagd erken, in klein EE, Veerweg VAN WOENSDAG 4 MAART 1931, No. 130. TWEEDE KAMEK. Steun aan de suikerbietencultuur. In do vergadering van gisteren deelde de voorzitter mede, dat hij overleg zal plegen met de centrale afdeeling over het behandelen in de afdeeiingen op Vrjjdag a.s. van het wetsontwerp tot steun aan de suikerbietencultuur. Indische begrooting. Daarna werd. de behandeling van de Indische begrooting (afdeeling Justitie) voortgezet. De besprekingen liepen in hoofdzaak over de afschaffing van de poenale sanc tie (d.w.z. de sanctie die de wet geeft aan de contracten door de koelies geslo ten voor arbeid in de cultures). Dat het tot afschaffing moet komen, daarvan zijn allen overtuigd. Het verschil is alleen, dat de Regeering, en zij die Indiö meer van nabij kennen, een meer geleidelijke afschaffing noodza kelijk achten, terwijl anderen er de voor keur aan geven, er met de botte bijl op in te hakken. Om te komen tot geleidelijke inperking, eventueele afschaffing van de poenale sanctie, is een nieuwe koelie-ordinantie verschenen, die verschillende regelingen treft voor ondernemingen welke reeds 10 jaar of langer bestaan en voor jongere ondernemingen, terwijl de Gouverneur-Ge neraal de bevoegdheid heeft om, waar noodig, geheele of gedeeltelijke dispen satie ten aanzien van het voorgeschreven aantal vrije werkkrachten té verleenen. Dhr Van Roetzelaer, C.-H., uitte zijn waardeering voor het gevoerde beleid waardoor in een zeer moeilijk vraagstuk een gelukkig compromis is bereikt en een belangrijke stap gedaan is in de goe de richting, zonder ontwrichting en des organisatie te veroorzaken. Ook de heeren F e b e r, R.-K., en v a n Kempen, Lib., spraken in denzelfden geest. Minder tevreden waren de heeren J o e- kes, V.-D., en Engels, R.-IC, die oor deelden, dat wel wat al te voorzichtig wordt opgetreden, terwijl de Soc. Dem. en de Communisten, die niet gewoon zijn met het economisch mogelijke veel reke ning te houden, zich al zeer weinig con tent toonden met wat bereikt werd. Dè Minister van Koloniën ver klaarde, dat ook bij de Regeering de over tuiging bestaat, dat de poenale sanctie zoo spoedig mogelijk moet verdwijnen. Het is zeer wel mogelijk, dat de poenale sanctie zichzelf op den duur zal ophef fen. Een gunstig verschijnsel is het steeds grooter worden van de aantallen vrije arbeiders. Dat zou de mooiste oplossing ijn die mogelijk is. Wat de Zondagsrust betreft, men moet voorzichtig zijn met het opleggen daarvan aan de inlandsche bevolking. Deze zaak heeft echter de volle aan dacht der Regeering. Door den heer W ij n k o o p, Co-mm., werden een tweetal moties ingediend. De eerste bedoelde de onmiddellijke afschaffing der poenale sanctie en de erkenning van het recht der koelies, zich aan te sluiten bij vakvereenigingen. De tweede motie beoogde de bestrijding van de werkloosheid door het geven van werkgelegenheid tegen gewoon loon en verder door het geven van directen steun. De moties werden niet ondersteund en maakten dus geen onderwerp van beraad slaging uit. DE BEGROOTING VAN ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID. Aan de memorie van antwoord inzake de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid voor 1931 is het volgende ontleend: Sociale politiek. Sinds jaren wordt reeds beseft, dat de sociale wetgeving in het eene land zich noodzakelijk rekenschap moet geven of andere landen mee opmarcheeren. Wat de tijdsomstandigheden, waarin door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsch.) 58). _o_ Toen Roger dien morgen weg ging, lag de patiënt no^ boven te bed. En nu vond hij hem op een ligstoel in den tuin. Man ners vertelde hem, dat het was geweest, of er plotseling een sluier was opgetild. Toen de dokter kwam was hij verlangend geweest zich eens te bewegen. De dokter m de zuster hadden hem gedeeltelijk ge- deed, hem in een lange ochtendjas ge bikkeld. en hem naar een beschaduwd ïoekje van den tuin gebracht. Hij voelde, lat de verandering hem goed deed. Hij ïad geslap enen was juist zeer verfrischt mtwaakt. Zijn geheugen was terug ge- tomen en het kostte hem in het geheel "een moeite meer te denken. Roger zat raast hem en vertelde hem, hoe de zaken uch hadden toegedragen en waarom ze ie gast waren van juffrouw Rivers. wij thans leven, aangaat, zij toonen een allerernstigste inzinking, welke men geen beletsel moge noemen voor de toe diening van krachtige sociale genees middelen doch welke de minister bij de doseering der geneesmiddelen noodzake lijk in bet oog moet houden. Tot stopzet ting van de sociale maatregelen zou de minister ook nu niet willen overgaan; wel echter is aanpassing aan de econo mische depressie geboden. Uitvoering Arbeidswet. De meerderheid van de in het Neder- landsche bedrijfsleven werkzame arbei ders werkt reeds thans niet langer dan 48 uren per week. Binnenkort volgt thans de inwerking treding van de bepalingen omtrent de arbeids- en rusttijden voor het volwas sen kantoorpersoneel, daarna die voor de arbeiders in apotheken en in koffiehui zen en hotels. Indien men waarborgen wil hebben, dat de wet behoorlijk wordt nageleefd is de verdere invoering daar van in sneller tempo dan uit 's ministers programma volgt, onmogelijk. Een wettelijke regeling van den 1 a n d- bouwarbeid welke betrekking heeft op kinderen, jeugdige personen en vrou wen, zal worden aanhangig gemaakt, zoodra de omstandigheden zulks toela ten. Bepalingen omtrent de arbeids- en rusttijden van volwassen mannelijke land- bouwarbeiders komen aan de orde wan neer deze regeling eenigen tijd zal heb ben gewerkt en het bedrijf zich aan het wettelijk toezicht zal hebben aangepast. De minister is van meening, dat het bestaande vervoer- en verkoopverbod van versch brood ter voorkoming van ernstige nadeelen voor het bedrijf en de arbeiders en van verhooging der distri- butiekosten dient te worden gehand haafd. Huisindustrie. De indiening van een wetsontwerp be treffende de huisindustrie kan dit jaar wellicht zelfs binnenkort, worden tege- moetgezien. Vereenvoudiging sociale verzekering. De beteekenis eener herziening van de sociale verzekering, gericht op het bren gen van meer eenheid in het geheel der thans werkende verzekeringswetten en van betere aansluiting tusschen de on derscheidene deelen der sociale verzeke ring mag inderdaad niet worden onder schat, maar aan dien omvangrijken ar beid behoort vooraf te gaan de noodig gebleken verbetering in de voorzienin gen welke de sociale verzekering beoogt, waarbij dan in de eerste plaats wordt gedacht aan de verbetering der ouder domsvoorziening en de andere praesta- ties der invaliditeits- en ouderdomsver- zekering. Daartoe strekkende wetsontwerpen zijn in bewerking. Werkloosheidsverzekering. Het komt den minister voor, dat door het bestaande nauwe interdepartemen tale overleg de bezwaren, die aan het huidige stelsel kleven, voor een goed deel worden ondervangen. Dat in beperking van den arbeidsduur of van den vrouwenarbeid de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk zou kunnen worden gevonden gelooft de mi nister niet. Beperking van den arbeids duur gaat licht gepaard met verhooging der productiekosten en werkt in de gege ven omstandigheden dus de werkloos heid nog in de hand. Beperking of zelfs verbod van vrouwenarbeid kan dezelfde tendenz hebben, afgezien nog van het sociale argument, dat men aan onge huwde vrouwen de mogelijkheid tot een passenden, zelfstandigen werkkring niet mag ontnemen. De vraagstukken, verband houdende met het toezicht op vreemde arbeiders, worden onderzocht door een interdepar tementale commissie. De minister wenscht de adviezen dezer commissie af te wachten, alvorens nieuwe maatrege len te treffen of uit te lokken ten aan zien van het verrichten van arbeid in Nederland door vreemdelingen. Wijziging handelsregister. Een technische herziening van de han delsregisterwet is aan 's ministers depar tement in voorbereiding. Bestudeering van de vraag of daarin een wijziging be grepen zal moeten zijn, welke een ver lichting der aan de bedrijven opgelegde lasten tengevolge zou hebben, heeft den minister tot de conclusie geleid, dat zoo- Het zal je misschien vreemd voorko men, tot je juffrouw Rivers gezien hebt en daarna zul je het heel natuurlijk en gewoon vinden", zei Roger, „ik kan je niet zeggen waarom, maar het is zoo. Ik heb geen enkel recht om van haar gast vrijheid gebruik te maken, zooals ik nu doe. Ze beweren, dat ik hier ben om op jou te passen, maar ik mag nauwelijks bij je komen. Juffrouw Rivers heeft eeni- ge kleinigheden opgezocht waarmee ik haar helpen kan, maar voor de rest ben ik niet veel meer dan een nietsdoener, ik visch een beetje en amuseer mezelf. Als ik mijn weg maar precies voor me zag, dan zou ik het hoog tijd achten hem te vervolgen". „Ach", zei Manners, terwijl hij diep zuchtte en de twee mannen bleven zwij gend zitten, verdiept in hun eigen ge dachten. Roger trok aan zijn weerspan nige haarlok. Plotseling barstte hij uit: „Het helpt niets, Manners, of we ons zelf al langer voor den gek houden. We moeten het toch onder de oogen zien. Wij zijn als de kinderen van Israël, toen die groote oude Elia het plotseling voor de vraag stelde: „Hoe lang hinkt gij op twee gedachten? zoo de Heere God is.volgt danige wijziging voorshands geen aanbe veling verdient. T uberculosebesf rijding. Naar schatting zal in 1931 voor de verpleging van patiënten aan Rijksubsi die worden gegeven: 1. voor de provin ciale verplegingsfondsen f 84,000; 2. aan de plaatselijke vereenigingen voor ver pleging thuis en in ziekenhuizen en voor prophylaxe f 112.500. In 1930 is voor verpleging van patiën ten aan provinciale en plaatselijke ver eenigingen aan sanatoria uitgekeerd in totaal f 130.883, In 1929 werden met Rijkssubsidie ge zonden: naar sanatoria 3150 patiënten, naar ziekenhuizen 2115 en naar dagver blijven 753 patiënten. Provinciale Statenver kiezing. Be R. K. candidatenlijst voor de verkiezing van de Provinciale Staten in de kieskringen Middelburg, Vlissingen en Zierikzee, zal luiden als volgt: 1. W, P. Edelman, Vlissingen. 2. L. J. Mes (af tredend), Middelburg. 3. A. den Boer, Zierikzee. Daar de R. K. in deze combinatie van kringen op niet meer dan één zetel kun nen rekenen, zal dus de heer Mes, even als de heeren Vienings en van Waes- berghe, die op de R. K. lijst van den kring Hulst te laag werden geplaatst om herkozen te worden, niet meer in de Sta ten terugkeeren dezen zomer. Hoedekenskerke. Loop der bevolking over de maand Februari 1931. Ingekomen: A. de Nooijer, onderwijzer, uit Goes. Ghr. Meeuwse, bakkersknecht, uit Oudelande. Laurina van de Linde, huishoudster, uit 's-Heer Arendskerke. Margaretha Helena Geijs, Hendricus Ja cobus Wouterse, beiden zonder beroep, uit Heinkenszand. Vertrokken: Cornelis Boogaard en ge zin, landbouwer, naar 's-Gravenpolder. Cornelis Frans Castel, bakkersknecht, naar Wemeldinge. Cornelia Adriana Bal, zonder beroep, naar Bergen (N. H.). Jan Jeronimus, herbergier, naar Nisse. Kla- zina Janna Castel, dienstbode, naar Goes. Cornelis Jan Louws, broodbakker, naar Goes. Hansweert. De kommies te water J. H. Hutting alhier, wordt met ingang van 1 April a.s. verplaatst naar Rotterdam. Gisteren had een aanvaring plaats tusschen de schepen „Nautilius 2" en „Johanna", waarbij eerstgenoemd schip lekkage bekwam. Met drie pompers aan boord heeft het schip de reis naar België voortgezet. Krabbendijke. Loop der bevolking over de maand Februari 1931. Vertrokken: Geertruida Spijk naarKat- tendijke B 82. J. L. van der Reest naar St Philipsland. Joh. Jac. van Doorn n. Rotterdam, Boezembarakken Crooswijk. Kareis Joost, naar Rotterdam, Korfma- kersstraat 49a. Ingekomen: Elizabeth Jac. Spijk, van Ierseke. B. N. Zweedijk, wed. van J. van Ham, van O.- en W.-Souburg. Rilland-Bath. Gisteren vergaderde de Raad voltallig. Naar aanleiding van de ingekomen verslagen van de commissie van toezicht op het L. O. en van de com missie tot wering van schoolverzuim, ves tigt d'hr Van 't Leven er de aandacht op, dat de grenzen tusschen geoorloofd en ongeoorloofd schoolverzuim niet door alle hoofden gelijkelijk worden getrokken. Be staat hierop ook controle? Als de een als geoorloofd aanvaardt, wat de ander ver werpt (en dit komt voor, naar spr. met ©enige voorheelden aantoont), ontstaat er een minder gewenschte concurrentie ten voordeele van het openhaar onderwijs. Dhr David is voor soepele toepassing. Met al 'die wetten kan men toch niets doen. In Den Haag 'kent men de practijk niet. 'Dhr Dronkers meent, 'dat de wet moet worden gehandhaafd. In gelijken zin spreekt de voorzitter. Wellicht kan de comm. tot wering van schoolverzuim over leg plegen met de hoofden der scholen, om tot uniforme toepassing te geraken. Be sloten wordt een verzoek in 'dien geest aan de commissie te richten. Het bekende adres van Arnemuiden wordt voor kennisgeving aangenomen, ■daar dit punt de aandacht heeft van de Ver. van Ned. gemeenten. Aan de afd. Rilland-Bath van Volks onderwijs worden enkele lokalen der O.L. Hem na en zoo het Baal is, volgt hem na!" Als dit socialisme de redding van de wereld beteekent, laat dan al het ande re varen laten we het volgen tot in alle consequenties. Maar zoo niet waar om er dan langer mee te spelen? Ik weet er nu wel zóó veel van, dat je, om een waar en oprecht socialist te zijn, God moet laten varen. Je kunt dingen socialisme noemen, die ten doel hebben de tegenwoordige toe standen te verbeteren een doel, waar toe alle goede menschen moeten verlan gen mede te werken en dat sommigen van hen Christelijk socialisme noemen; maar dat is heel wat anders. Ik vind het jam mer, dat ze dien naam gebruiken; het ver oorzaakt slechts verwarring. De geheele Christenheid moet verlangen naar, alle rechtvaardige menschen moeten op de één of andere manier meewerken tot wat de socialist zoo vol vertrouwen als zijn einddoel belooft; maar het einddoel van den Christen den geloovigen mensch moet zijn de glorie van God, terwijl de socialist slechts het gemak en de verhef fing van den mensch beoogt. Er bestaat een kloof tusschen die twee, die niet is te overbruggen. En aan welke zijde ligt school te Rilland afgestaan voor een bij eenkomst. Aan de besturen der bijzondere scholen worden de gevraagde voorschotten toege staan op de gemeentelijke vergoeding voor 1931, te weten: Ghr. School Hoofdweg f360; Bijz. Neutr. School Völckerpolder f 250; School Geref. Gemeente f 300; R.K. School f 200. Ten behoeve van de R.K. Bewaarschool wordt de vergoeding toe gestaan over 1930. Door den 'heer K. van Munster wordt eervol ontslag gevraagd als hoofd der O. L. school te Bath, wegens benoeming in gelijke betrekking te Apeldoorn, zulks tegen 1 April a.s. Aangezien de Raad een termijn van twee maanden voor het aan vragen van ontslag voorschreef, wordt het eervol verleend tegen 1 Mei a.s. Werkloosheidsbesluit. Aan de orde is een voorstel van B. en W. om toe te treden tot de regeling, neergelegd in bet Werkloosheidsbesluit 1917. De voor zitter herinnert er aan, dat de Raad reeds •enkele malen een dergelijk voorstel van B. en W. met meerderheid van stemmen af wees. Hij geeft een uiteenzetting van de werking der regeling. Waar de gemeente in dezen winter een belangrijk bedrag voor werkverschaffing besteedde en deze nog voortduurt, zou een volgende winter allicht nog meer voor dit doel vragen bij voortduur van de crisis. B. en W. be pleiten op verschillende gronden toetre ding tot het Werkloosheidsbesluit. Dhr Van 't Leven gaat geheel met hot voorstel mee. Het zal de positie van de arbeiders steunen. Ook dhr Dronkers betuigt zijn instemming met 'het voorstel. Hij wijst er op, dat de aangeslotenen uit de kas van den Algem. Bouwvakarbeidersbond 50 dagen kunnen trekken, alvorens zonder middelen te zijn. Volgens den heer Van 't Leven is deze termijn voor bet land bouwbedrijf 42 dagen. Dhr Blok merkt op, dat zoowel de werkverschaffing als deze regeling hun bezwaren hebben. Zij werken de werkloosheid in de hand. Wet houder Van de Sande erkent deze be zwaren, maar door toetreding kan de ge meente zich dekken. Dhr David toont met een voorbeeld aan, dat werkloozen pas send werk weigerden en zich toen bij het Armbestuur vervoegden, waar zij een even groote uitkeering ontvingen. De voorzit ter kan dit bezwaarlijk aannemen. Intus- sc'hen kan een ieder tot goed verloop der dingen bijdragen door zijn bevindingen te rapporteeren. Het voorstel van B. en W. wordt met algem. stemmen aangenomen. Ingekomen is een adres eener dezer dagen ingestelde commissie tot werkver ruiming op Noord- en Zuid-Beveland. Ter bestrijding der kosten van admini stratie wordt gevraagd een bijdrage ad 1 cent per inwoner uit de gemeentekas-. Tevens wordt gevraagd opgave van wer ken, welke met steun voor uitvoering in aanmerking zouden kunnen komen. De voorzitter wijst op het groote belang van den arbeid dezer commissie, ook voor deze gemeente. 'Ondanks de toetreding tot het Werkloosheidsbesluit zal de gemeente niet van het werkloosheidsvraagstuk af zijn. Alleen door samenwerking kan hier iets worden bereikt. De voorzitter denkt aan wegsverbetering, die de Raad over weegt. Dhr David acht het werk van deze commissie niets waard. Het is allemaal plannenmakerij' van theoretici. 'Dat is altijd het werk van de Regeering om een zaak op een commissie te schuiven en op de lange baan te brengen. Voor wegsverbete ring geeft de Minister beelemaal geen steun, alleen voor verbetering van waterafvoer. De voorzitter merkt op, dat de heer David de zaken zoo 'goed weet, dat men eigenlijk geen beslissing van den Minister behoeft te vragen. Eenige bescheidenheid bij de beoordee ling van den belangeloozen arbeid dezer commissie zou vooral dit raadslid wel passen. Dhr Dronkers acht het werk der commissie ook voor onze gemeente van belang. Ook wanneer we zelf geen objec ten van werkverschaffing meer zouden hebben, zouden we wellicht personen naar elders 'kunnen zenden, gelijk naar de Zui derzeewerken. Men moet dit werk ge meenschappelijk doen. In stemming ge bracht, wordt op 'het verzoek afwijzend beschikt (vóór de heeren Dronkers en Van 't Leven). Samengesteld worden de stembureaux voor de verkiezing van leden van de Prov. Staten en van den Gemeenteraad. De vergadering wordt enkele oogenblik- ken geschorst om den Raadsleden in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van het gewijzigde ontwerp-uitbreidingsplan, nu de rechte weg?" Weer heerschte er stilte tusschen hen. Eindelijk, na een lange pauze, begon Manners te spreken. „Ik zou alles willen geven, wat ik be zit in de wereld", zei hij, „om de geschie denis van de Goddelijke geboorte, het Goddelijk leven, het zoenoffer van Chris tus te kunnen gelooven, zooals de Bijbel haar ons leert. Er is een tijd geweest, toen het geheele schema van het Chris telijk geloof me in opstand bracht. De ge dachte aan een historischen Christus den Mensch in Zijn nauwere verwant schap tot den eeuwigen Vader trok mij aan, maar de vele legenden en dog- men, waarmee de feiten langzamerhand omkleed zijn geworden, schenen me ver keerd en bedriegelijk. Ik kan je niet zeg gen, wanneer het verlangen naar Christus den Verlosser in me ontwaakt is. Ik weet slechts dat bet in me leeft. Men schijnt vele levens te kunnen doorleven op het oogenblik dat men meent te sterven. Ik had nooit gedacht, dat we weer levend uit dat vreeselijk gevecht te voorschijn zouden komen. In die ©ogenblikken van doodelijk gevaar had ik eenige zeer vreemde ondervindingen. Ik had een ingediend door den heer F. G. C. Rothui zen. In verband met enkele gemaakte op merkingen wijst de voorzitter er op, dat men later altijd wijzigingen kan aanbren gen in het eenmaal goedgekeurde plan. De Raad vereenigt zich met het ont werp. Zakelijke bedrijfsbelasting. Ingekomen is een adres van verschil lende aangeslagenen in de zakelijke be drijfsbelasting, houdende verzoek om deze belasting op te beffen met ingang van 1 Januari 1931, Adressanten noemen de 'be lasting een belasting op werkverschaf fing en wijzen er op, dat de malaise ben tot -de uiterste verlaging van onkosten noopt. Ook vestigen zij er de aandacht op, dat Rilland-Bath de eenige plattelands- gem. in Zeeland is, die deze belasting beft. In hun schriftelijk prae-advies zetten B. en W. uiteen, dat de belasting (die in Zeeland ook door Vlissingen wordt ge heven) zijn grond vindt in de uitzonde ringspositie, waarin de gemeente Rilland- Bath verkeert. Meer dan een derde deel der gronden worden geëxploiteerd door uitwonende eigenaars of N.V.'s, wier aan deelhouders op een enkele uitzondering na buiten de gemeente wonen. De baten uit dit gebied zijn zoodoende voor de ge meente betrekkelijk gering. Werden de gronden verpacht in hofsteden van ge middelde grootte, dan zou er belangrijk meer aan inkomsten voor de gemeente vandaan komen dan thans de opbrengst der bedrijfsbelasting beloopt. Deze zake lijke belasting vindt haar grond in allerlei kosten, die 'deze bedrijven aan de gemeente veroorzaken door de vele on- of minvermogenden, die er op werkzaam zijn (kosten van algem. bestuur, armwezen, onderwijs enz.). Vergeten mag voorts niet worden, dat opheffing der belasting be teekent verplaatsing van druk. De bate van f 4000 moet elders worden gehaald. En waar adressanten bezwaar maken tegen bestaande lasten, is het zeker bezwaarlijk in dezen tijd nieuwe lasten op te leggen. B. en W. stellen 'daarom voor op het verzoek van adressanten af wijzend te beschikken, daar intrekking der bedrijfsbelasting met ingang van 1 Jan. 1931 het financieel evenwicht in de 'begrooting zou verstoren, doch bij het opmaken der begrooting voor 1932 te overwegen, of en zoo ja in welke mate aan den wensch van adressanten zou kunnen worden tegemoet gekomen. Wet'h. Van de Sande wijst er op, dat het voor de bedrijven een moeilijke tijd is. Hij wil daarom- enkele bezwaren van adressanten erkennen. We mogen ook niet vergeten, dat deze bedrijven veel werk in de gemeente brengen, dat verschillende voor de oude arbeiders zorg dragen. Als het kon, zou hij adressanten wel wat wil len tegemoet komen door een tusschenweg in te slaan. Intusschen kan dit niet voor het loopende jaar. Dhr David bestrijdt het prae-advies op verschillende punten. Deze bedrijven zijn een voordeel voor de gemeente. De em ployés zijn wat hun inkomen betreft gelijk te stellen met pachters van hofsteden. Deze omliggende polders zijn van veel ge rief verstoken, waarvan de kombewoners profiteeren. De 'heer Blok gaat geheel accoord met de opmerking uit het prae-advies, dat in williging van het verzoek van adressanten slechts is een verplaatsing van druk. Kunnen de inwoners dat wel dragen in dezen tijd? De heeren Weststrate en Dronkers be pleiten de redelijkheid der belasting. Het is een vergoeding voor de onkosten van allerlei takken van gemeentebestuur. De voorzitter handhaaft enkele 'bestre den gedeelten uit het prae-advies. Dat deze 'bedrijven voor de gemeente evenveel zouden opleveren als het overige gebied der gemeente, betwist hij. De voorzitter wijst ook op de gewijzigde regeling der financieele verhouding, die omtrent de inkomsten der gemeente in menig opzicht in het duister doet tasten. Als men het be drag van f 4000 tracht te vinden door verhooging van de opcenten op de per- soneele belasting, wat een vermeerdering van 70 opcenten heteekent, zouden de in wonende landbouwers dit voor een groot deel moeten betalen uithun negatief. Is 'dit billijk? De voorzitter erkent de groote bezwaren van adressanten in dezen tijd, maar ziet in elk geval voor de loo pende begrooting geen oplossing in inwil liging. Met dit laatste gaan ook de heeren Van de Sande en David accoord. Het voorstel van B. en W., om op het oogenblik van buitengewone helderheid een visioen zou men haast zeggen. Ik kan het niet nader omschrijven het waa Christus, de Gekruisigde Zelf. En het was een goddelijke Christus dien ik zag. In dat oogenblik openbaarde Hij Zich aan mij; en mijn geest, smeekte: „Heer, ik ge loof; help mij tegen mijn geloof." Roger 'keek hem ademloos, zwijgend aan. Als 'zoo'n openbaring hem ook eens gedaan mocht worden! Hij wist niet of Manners wel zoo druk mocht praten, maar hij scheen in 't geheel niet onge- wonden. Zijn stem klonk zacht en rustig; zijn gezicht stond kalm en zelfs wat droevig. „Als we altijd op den bergtop konden leven in het gebergte van verheerlij king hoe gemakkelijk zou alles dan zijn! Hoe natuurlijk den wensch om taber nakels te bouwen en ver te blijven van storm en strijd! Maar we moeten afdalen, beneden wacht de duivel op ons de duivel, die 'binnen kan komen en slechts uitgeworpen door gebed en vasten." „Je kent je Bijbel goed," zei Roger plotseling.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5