Land- en Tuinbouw m OVERAL EIGEN WINKELS. Rechtzaken Financieële Berichten. Telegrammen. Marktberichten. Burgerlijke Stand Radio-Nieuws. Scheepstijdingen. I |n Raad. ^an Vader op Zoon, en van Zoon op Klein» zoon, was de traditie bij De Gruyter om steeds het beste te leveren tegen de laagst mogelijke prijzen. Eén proefneming zal U over» tuigen, dat het Uw voordeel is in De Gruyter's winkels te koopen. Bovendien ontvangt U 10% korting, d. w. z.: Voor f 10.— aan Cassabons wordt onmiddellijk een gulden terugbetaald. Berichten over onze Adverteerders. Afloop, Aanbestedingen, Verkopingen enz. >r Nynsel en St 3en vossenjacht, i uit St Oeden- gebonden fungeerde. ,,na.~ btraat te berei- Intstond een ge- Ich daar bevin- jials over kop de In waren inmid- [t gekomen en Ichter een paar Imster trachtte langen; een der Iwang en rukte Ie moesten gen- die de leeuwen akten. Juur do o d- lldt uit Goor; |aragehouder B. uit de richting lij op den weg Ie rentmeesters- phter het stuur nog de tegen- Iremmen aan te te voorkomen, enheim consta- in de Raads- >or, zoodal ons pijn. dat twee van Isbondsche frac- enig aanwezige |eer het woord, im, dat hij het naar hij zei, [hjküaar wat uit. id een simpel ■toelichting om het aantal scholen uit te [entaüige ieer- or rekening der |en dan ook de op deze leer- |>r de gemeente i'tte zal bouw I onvermijdelijke Ldden dan ook |g van het ver- laar meer dan Ir, dat het zoo'n |De bijzondere hun recht wel ton de man dat jfers van B,. en gemiddeld aan- lijzer aan som- grooter is dan En wethouder Irect op, dat de looi die aan de pelde Openbare W om afwij- beslissen, kon ingenomen. |pte andere din- daarom aan- lak. Wat geheel lvan den heer |e eene naar de ver te plaatsen Ing waard. Het [de eene open- louwen, terwijl Hen leeg staan, [eel gescheiden ïer schoolcom- mee te maken van stemmen der commissie het debat ge- later worden uzzle van het ;t ook straks al worden uit- wellicht op een sterke electri- 'door weer en- worden, aan herinnerd, r K.WU. kost, ente als groot- raagstuk vond oplossing. Zoo- olitie den laat- het onbeheerd laten staan van auto's. Daarvoor was reden, omdat „men' in drukke, nauwe straten soms urenlang zijn auto liet staan. En zoaals dat meer gebeurt, moesten nu de goeden door de kwaden lijden. Nu zijn drie punten aangewezen: de markt (behalve op markt- en bijzondere dagen), de Ruv'lerlaan en een gedeelle van do Middeiburgsche straat, waar de auto's mogen worden neergezet. Er is dus inderdaad een groote verbetering be reikt en het lijkt ons toch wat gezocht, om te zeggen, dat de afstand van de Ruyterlaan of Middeiburgsche straat wat ver is, als men in de stad wil gaan win kelen. Waarom moeten automobilisten een voorsprong hebben boven hen, die des Dinsdags per trein of autobus naar Goes komen? Het is zelfs bijna belachelijk, om in Goes van groote afstanden te spreken! Bij do rondvraag kwamen wij te weten, dat binnenkort een voorstel der salaris commissie en de brandweer-aangelegen heid in den Raad komen. Dat belooft wat! Bijenteelt. Dinsdagmiddag hield de afdeeling N. en Z.-Beveiand van de vereeniging tot bevor dering van bijenteelt in Nederland, haar jaarvergadering in de Prins van Oranje te Goes onder leiding van den voorzitter den heer S. A. de Visser. Nadat deze de goed opgekomen leden had welkom geheeten, wijdde hij een en kel woord aan het jaar 1930, dat een jubileumjaar was voor de afdeeling, om dat zij haar 25-jarig bestaan vierde, doch dat een slecht jaar was wat het honing- gewin betrof. Notulen, jaarverslag en rekening en ver antwoording werden in orde bevonden. Ze toonden aan dat de afdeeling niet alleen in goeden financLeien toestand verkeërt, doch dat de leden ook met de Vereeniging medeleven. Het feit dat van de bijna 140 leden er een 60 a. 70 aan de excursies deelnemen is daar een be wijs voor. Nadat nog enkel.e huishoudelijke aange legenheden waren afgeLandold en de weer te houden excursie geregeld was, richtte de voorzitter het woord tot den heer van Giersbergen, Rijksbijenteeltconsulent te Wageuinge.i, die tot het houden van een lezing was overgekomen. Alvorens hem het woord te geven, meende de voorzitter hem in deze ver gadering nog geluk te moeten wenschen met het feit, dat voor enkele maanden het 25 jaar was geleden, dat de heer Van Giersbergen zijn loopbaan begon. Eerst als wandelleeraar van de bijenteelt- organisatie, later als Rijksbijenteeltcon sulent. Hij bracht hem namens de afdeeling dank, dat hij in die 25 jaar ook voor haar steeds met de meeste bereidwillig heid zijn kennis ter beschikking had ge steld. Zij had nooit tevergeefs een beroep op zijn medewerking gedaan. De heer Van Giersbergen het woord verkrijgend, brengt dank voor de tot hem gerichte woorden en gaat over tot de behandeling van het onderwerp.- „Hoe een moment van rijke dracht benut kan worden, door bijtijds te zorgen voor sterke volken". Zooals gewoonlijk behandelde de heer van Giersbergen zijn onderwerp zoo prac- tisch mogelijk en geheel en al aangepast aan de Zuid Bevelandsche toestanden. Hij wees er op, hoe de bijen door dezen slechten winter een maand ten achter zijn bij andere jaren en we dus met een achterstand beginnen, die niet meer in te halen is. De kunst van honingwinnen is gelegen in het feit te zorgen dat men op het moment van rijke dracht volken heeft met veel vliegbijen. Voor Zuid-Beve land is dit bovendien noodig, omdat de bijenteelt wordt uitgeoefend met de be doeling voldoend insectenbezoek voor de bloemen te hebben. Als middel om tot sterke volken te ge raken geeft hij aan: 1. groote volken in- winteren, om welke reden reeds in Augus tus gevoerd moet worden; 2. twee volken in één kast, die dan later vereenigd wor den; 3. meer volken inwinteren als men wenscht, zoodat in het voorjaar de zwak ke volken met elkaar vereenigd kunnen worden. Uit al deze drie punten blijkt, hoe hij den nadruk legt op de noodzakelijkheid sterke volken te kweeken, die op het moment van rijke dracht, wat zou zijn de bloei van de witte klaver, over veel vliegbijen beschikken. In verband daarmede is zwermverhin- dering dan ook van groote beteekenis en geeft hij ook op dit gebied enkele practische wenken. Tenslotte wijst hij er op hoe de bijenteelt op Zuid-Beveland wel vooruitgaat als nevenbedrijf van de fruitteelt, als middel om de bestuiving der vruchtboomen te bevorderen, doch aat de omstandigheden voor het winnen van honing steeds ongunstiger worden. Be vruchtboomen leveren wel veel stuif meel doch slechts voldoende honing om in het onderhoud der volken te voorzien. De klaver moet echter de honingoogst leveren en jammer genoeg neemt de uit- zaai van de z.g.n. 'Zweedsche bastaard af, welke klaversoort voor de bijen van zoo bijzondere waarde was. Ook de hoe veelheid lindeboomen is op Zuid-Beve land gering, waardoor meii tenslotte ge noodzaakt zal zijn met de bijen te reizen naar streken als Brabant waar de hoeveel heid honinggevende bloemen grooter is. Nadat de spreker de tot hem gerichte vragen beantwoord had, bracht de voor zitter hem dank voor de gehouden lezing, die zeer in den smaak van de leden is iissiisssaaissMissBisiiiisili mm mmwBmmmmmmm-nmmmmmrnmm ■•■•aiiiiiain f a a* a a a ii>««ifka k'aa aa a a a insai m a s a a De Gruyter gevallen en hun practische kennis weer heeft vergroot. Hij roept den heer Van Giersbergen ten slotte een tot weerziens toe, evenals de leden en wel tot in de maand Mei, wan neer een excursie zal worden gehouden naar enkele bedrijven op Zuid-Beveland. Doodslag te Bergen op Zoom. Door het O. M. bij de rechtbank te Breda werd gisteren in de zaak tegen den 32-jarigen arbeider M. H. te Ber gen op Zoom, die op 17- October 1.1. zijn patroon, den heer R. de Bie zoodanig met een stuk ijzer op het hoofd had geslagen, dat deze eenige uren later overleed, acht jaar gevangenisstraf geëischt. In December 1.1. wan deze zaak na be handeling voor de rechtbank opnieuw naar den rechter van instructie verwezen met bevel tot een onderzoek naar de geest vermogens van verdachte. Het thans uitgebrachte psychiatrisch rapport gaf het O. M. geen aanleiding zijn destijds genomen requisitoir te wij zigen. Conversieleening Rotterdam. De gemeenteraad van Rotterdam is op Donderdag a.s. voor een spoedeischende vergadering bijeen geroepen i-n verband met een voorstel van B. en W., om te be sluiten tot uitgifte van een 4 pet. lee ning ter conversie van de 5 pet. leenin gen van 1915, 1918 en 1919, groot per resto f 7.585.009, f 5.422.000 en f3.720.000' De leening is in totaal f-16.727.000 groot. Naar ons werd medegedeeld, zullen commissarissen en directie aan aandeel houders der N.V. Overijseteche Hypotheek bank te Deventer voorstellen, het dividend over het boekjaar 1930 vast te stellen op 17 H pet. (vorig jaar 17 pet.). Wisselkoersen. Amsterdam, 4 Maart, 2.30 u. Londen 12.111B/i8—12.12Vie Parijs 9.77—9.78 Brussel 34.78—34.80 Berlijn 59.30—59.32 New-York 2.49*/22.49% DEN HAAG. Het Gerechtshof alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den gewezen portier P. Stap, be schuldigd van doodslag op zijn beide kin deren. Hij werd veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf door te brengen in een bijzondere gevangenis en daarna ter be schikking stelling van de Regeering. DUSSELDORP. De beruchte Dussel- dorpsche moordenaar, die beschuldigd wordt 9 vrouwen te hebben vermoord' en 7 pogingen tot moord te hebben gedaan zal waarschijnlijk op 13 April a.s. terecht staan. BERLIJN. Hedenmorgen vroeg dron gen gemaskerde mannen de woning bin nen van een koopman, die evenals zijn vrouw gekneveld werd, waarna de in dringers er met een buit van 20.000 M. aan sieraden en waardepapieren vandoor gingen. PARIJS. Hoewel een officiëele publica tie van de vlooto'vereenkomst tusschen Frankrijk en Italië waarschijnlijk niet voor morgen te wachten is, worden toch reeds verschillende getallen gepubliceerd die, naar vermoed wordt, met de wer kelijkheid overeenstemmen. De tonnage capaciteit zou bedragen resp. voor Frankrijk en Italië: Onderzeeërs 83000 en 52000 ton. Kleine Kruisers 44000 43000 Torpedojagers 72000 25000 Torpedobooten 88000 44000 In de 10.000 kruisers-klasse bestaat vol komen pariteit tusschen beide staten, die van deze kruisers tot 70.000 ton mogen hebben, waarbij echter niet de bestaan de oude Fransche kruisers zijn inbegre pen. BUENOS AIRES. Deze omgeving wordt sinds eenigen tijd geteisterd door een hevige hittegolf. In de laatste 20 jaar is het hier niet zóó heet geweest. Reeds 17 personen zijn tengevolge van de hitte bezweken. In de ziekenhuizen liggen tal rijke personen, die door de hitte ziek zijn geworden. De weerberichten voor spellen ook voor do komende weken de zelfde temperatuur ROTTERDAM, 3 Mrt. Ter Rotterdam- sche Veiling, Warmoezierstr. 3739, wa ren aangevoerd 200.000 eieren. Prijzen, kipeieren f 4.20f 5.60; eendeieren f 3.50 f 5.30. VLISSINGEN. Veiling van 3 Mrt. Po- ters23, Bredercrie 35, uien 0.52.5 koolraap 1.52, spruiten 1834, kroten 13.5, wijnpeen 1.53, witlof 2328, witte boonen 17, bruine boonen 314, roode kool 3,56 ct., alles per k.g. Kip eieren 50 ct. per 10 stuks. Savoye kool 45 ct p. stuk. Selderie 58, prei 5.57 ct. beide per bos. Veldsla 2652, poste lein (winter) 51 ct, heide per kist. GOES. Veiling van 3 Mrt. 1931. Gie- zer Wildeman 29, zure bellefleur 1138, zoete bellefleur 27, spruiten 1022, prin- cesseboonen z. d. (zaai) 3, Perfectboonen (zaai) 11, aardappels 4.50, schorsenee- ren 14, spinazie 34, wijnpeen 0.700.80, uien 0.500.90, kroten 5.10 gld. alles per 100 k.g.; prei 513, knolselderie 3 gld p. 100 hos; roode kool 212, ganseieren 10.9012 gld. p. 100 stuks, hyacinthen 14 16, tulpen 17 gld. p. 100 pot. MIDDELBURG. Bevallen: M. Harvent, geb. Fasen, d„; L. Hengstmangers, geb. Bravenboer, d.; W. de Nooijer, geb. Meul- meester, zoon; P. Poerstamper, geb. de Nooijer, zoon; J. P. Geervliet, geb. de Plaa, d. Gehuwd: J. A. van der Welle, 22 jaar, en L. Henderikse 19 jr. Ondertrouwd: A. Blok, 46 jr en J. E. Oosse, 47 jaar. Overleden: G. Dobbelaar, 42 jaar, geh. met A. Vader; L. Duburg, 83 jr geh. met E. Dobbelaar; J. v. d. Klooster, 60 jr, geh, met A. Fuijter. GOES. Huw aangifte: Frans Leijnse, 22 jr j.m. te Middelburg en Francina Pieter- nella Maria de Kok, 21 jr j.d. Gehuwd: Kornelis Schrijver, 31 jr j.m., te Amsterdam en Maatje Pieternella Versé 30 jr jd. Origineele reclame. Op het gebied van advertentie-reclame is de laatste jaren een groote verandering gekomen. Steeds meer wordt de reclame als een speciaal „vak" beschouwd en behandeld waarbij niet alleen aan de zakelijke kant, maar ook aan den vorm de grootste aan dacht wordt geschonken. Men zie er de advertentie-pagina's maar eens op na. Hoe groote zorg er door sommige fir ma's aan het ontwerpen der advertentiën besteed wordt, bleek ons uit een ons toe gezonden boekje met afdrukken van een serie Droste-advertentiën. De nieuwe Droste-figuur werd ontwor pen door den zoo bekenden reclame-kun stenaar A. M. Cassandra. De vorm, waar in deze reclame gegoten werd, is wel ge heel afwijkend van het algemeene genre. Aan het slot is zelfs een geschiedenis in beeld gebracht, waaruit de goede eigen schappen van de Droste-pastrlles blijkt. Een kunstige en origineele reclame, die niet zal nalaten de aandacht te trekken. Kalksalpeter I. Gr. Van de firma Van der Eist en Matthes ontvingen wij enkele brochures inzake de stikstofbemesting, waarop wij gaarne de aandacht vestigen, inzonderheid van de landbouwers. In crisisdagen als waarin wij thans le ven, komen allerlei vragen aan de orde; als: moet ik thans stikstof strooien of niet; welke stikstofmest komt thans het voordeeligst uit; en; hoeveel stikstof moet ik strooien? Op deze, en vele andere vragen wordt in deze geïllustreerde brochures een met De Groote Kerk te Dordrecht ondergaat een uitgebreide restauratie. Een over zicht van de herstellingswerkzaamheden aan het bouwwerk. veel cijfermateriaal versterkt antwoord gegeven. Het komt ons voor dat belanghebben den hun tijd nuttig zullen besteden door deze brochures aan te vragen en ze rus tig te bestudeeren. Programma van Donderdag 5 Maart. HUIZEN, 298 M. 8 KRO. 10 N.C.R.V. 11 K.R.O. Na 2 N.C.R.V. 89.15 Gramofoon- platen. 1010.30 Zang N.C.R.V. Dames koor. 10.30—11 Ziekendienst. 1111.30 Orgelconcert (Gramofoonpl.), 121.30 K.R.O. Trio. 1.312.15 Gramofoonpl. 2.15 3.15 Handwei cursus. 3.153.45 Vrou wenhalfuurtje. 4 5 Ziekenuurtje. 56.30 Concert. Sopraa 6.457 Knipcursus. 77.30 K. Sluis: „Het broeden en opfok ken van kuikens". 7.30—8 Vragenhalf- uurtje. 88.50 Concert, zang, viool, orgel. 8.509.10 Mr A. Slob: „Landelijke Ruiter sport". 9.10 Concert (vervolg). "HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. A.V.R.O.- uitz. 89.50 Gramofoonpl. 1010.15 Mor genwijding. 10.30—12 Concert A.V.R.O.- kwintet. 12.302 Concert door Orkest. 2 2.30 Vrouwenhalfuurtje. 34 Naaicur sus. 45 Ziekenuurtje. 56 Concert door Kovaes Lajos en zijn orkest. 66.30 £>port- praatje. 6.307 Dr Réné de Clercq over „Don Quichotte" van Cervantes. 88.15 Gramofoonpl. 8.159 Concert. Marek We ber en zijn orkest. 99.30 Mr Dr J. de Vrieze: „Amerikaansche Reisindrukken" 9.3010.15 Concert door het Concertge bouworkest. Nog geen einde aan de zendermisère De VARA heeft van den minister van Waterstaat antwoord ontvangen op haar verzoek, om door dezen bewindsman een conferentie te doen bijeenroepen van de vier algemeene oinroepvereenigingen ter oplossing van het zendervraagstuk. Dit antwoord luidt: 1. Het in de motie van uw hoofdbestuur tot uitdrukking gebrachte verzoek om mijnerzijds een conferentie bijeen te roe pen van de vier algemeene omroepver- eenigingen, teneinde in onderling over leg het vraagstuk van den zender bouw tot een goede oplossing te brengen, heb ik zeer ernstig overwogen. 2. De wenschelijkheid van samenwer king, zoowel op technisch als op ander gebied en zulks op voet van gelijkheid, is en wordt door mij ten volle erkend en werd door mij herhaaldelijk geuit. 3. Zoo lang echter één der omroep-or- ganisaties kich op het standpunt blijft stellen tot samenwerking op dien voet niet bereid te zijn en van die ongeneigdheid tot samenwerking in vergaderingen en in de pers telkenmale blijk geeft, is m.i. van een vruchtbare poging als door u bedoeld, althans voorloopig, geen resultaat te ver wachten. 4. In verband hiermede kan ik voors hands aan het in uw motie gedane ver zoek niet voldoen. 5. Ik voeg hieraan toe, dat ik in staat hoop te zijn binnen niet al te langen tijd een beslissing inzake het zendervraag stuk te kunnen nemen. Goes. Door Notaris Van Dissel werd op 3 Maart 1931 in de Prins van Oranje publiek verkocht 't stalen Motorvracht schip vroeger genaamd „Noord", thans „Christina", metende 170 ton, gelegen in de haven te Goes aan de Gasfabriek. Kooper werd de heer B. Dupuis q.p te Rotterdam voor f 20.000. Stoomvaart Mij Nederland. PRINS DER NEDERLANDEN, uitr, pass. 3 Gibraltar. TALESSE, thuisr., 3 v. Colombo. ENGGANO 3 van Batavia te Amster dam. Rotterdamsche Lloyd. KOTA RADJA, thuisr., p. 3 (4 vm.) Ouessant SITOEBONDO, thuisr., 3 van Sabang. BALOERAN, uitr., 3 te Belawan. GAROET, thuisr., 3 Kaap del Armi. KOTA AGOENG, uitr., 3 Finisterre. KOTA PINANG, uitr., 3 v. Padang. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 5 Ma.art: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richting. Meest licht tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, iets zachter. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gisterenmiddag 762. Licbt op voor fietsers- Donderdag 6 u. 9.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 3