Nu. 130 Woensdag 4 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland. Degenen die van deze bevoegdheid ge Bij de beraadslaging over een zoo be- ALLE per 1 MAART vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Langt: fforststraat 70, Goes. Tol.: Redactie en Administratie No. tl. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting Jt nummer bestaat uit 2 blade V Bezuiniging bij het onderwijs. Over twee dingen zijn we het in ons land vrijwel eens langzamerhand. In de eerste plaats, dat de uitgaven voor het onderwijs een gevaarlijke hoog te heoben bereikt en in de tweede plaats, dat het uiterst moeilijk is hierin veran dering te brengen. Dat het moeilijk is tot bezuiniging te komen blijkt ook weer uit het rapport van de Gommissie-Rutgers. Zij doet wel enkele voorstellen, die tot eenige vermindering van uitgaven kun nen leiden of die verdere uitzetting van de kosten kunnen voorkomen, maar daar staat tegenover, dat de linksche minder heid van die commissie met voorstellen komt, die, wanneer ze wonden uitgevoerd, zeer belangrijke uitgaven met zich bren gen. Vermindering van de uitgaven van het Rijk voor het onderwijs is dan ook niet te verwachten. Anders staat het met de gemeenten. Prof. Rutgers wijst daarop in een be schouwing over het Verslag der Lager Onderswijs-commissie, die hij geeft in „Antirevolutionaire Staatkunde". „Waarneer zegt hij de kosten van de gemeente hoog zijn, dan ligt dat nieti aan de wet, maar aan de gemeentebestu ren. Weert besteedde in de jaren 1922 ..tot 1925 voor zijn negen openbare scho len per leerling gemiddeld f 5,80 per jaar aan exploitatiekosten; voor de openbare schooi te Driebergen (leerlingenaantal 160 a 220) was dit gemiddeld bedrag ruim f 21. Wil een gemeentebestuur bij den bouw van scholen grooten eenvoud betrachten, dan wordt dit niet belet; en hetzelfde kan dan ook van de besturen van bijzondere scholen worden verlangd. Zegt men, dat het aantal scholen te groot is, dat verscheidene kleine scholen over bodig zijn, dan merkt de Commissie op, dat de wet niet de instandhouding van de vele openbare eenmans- en tweemans- scholen eischt; men heeft hier te doen met een toegeven aan den wensch der be volking om op niet te grooten afstand 'n school te hebben De vraag kan gedaan worden of aan deze zijde van de zaak wel voldoende aan dacht wordt geschonken. Er zijn tal van gemeenten, waar de uit gaven per leerling van het openbaar on derwijs zeer belangrijk hooger zijn dan die van het bijzonder onderwijs en waar het alleen aan het verstandig optreden van de besturen der bijzondere scholen is te danken, dat de onderwijs-uitgaven nog niet veel hooger worden. In vele gevallen blijven de uitgaven van de bijzondere scholen beneden het bedrag dat ze zouden kunnen gebruiken. Of ze daarvoor veel waardeering ont vangen is een andere vraag! Ons zijn gemeenten bekend, waar ge regeld door de bijzondere scholen per leerling belangrijk minder per jaar wordt uitgegeven dan waarop ze recht kunnen laten gelden, en waar even ge regeld door de gemeentebesturen op de bijdragen beknibbeld wordt. Een gevolg hiervan, dat men nog maar steeds niet begrijpt, dat, wat de bijzon dere scholen ontvangen niet een gunst is, maar recht. Maar hoe dit zij: zal er op de onder wijs-uitgaven van beteekenis bezuinigd worden, dan zullen de gemeenten dit moe ten doen. Bezuiniging is niet overal mogelijk. Maar waar het kan, zonder de onderwijs- belangen te schaden, daar mooi het ook. V Stemmen In een andere gemeente Niet alleen bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer, maar ook bij die voor de Provinciale Staten is het mogelijk in een andere gemeente dan waar men op de kiezerslijst voorkomt te stemmen. Bij de Statenverkiezingen is er echter deze be perking, dat die andere gemeente gele gen moet zijn in dezelfde provincie. Deze bepaling is van veel belang voor hen die vooruit weten dat zij op den dag voor die stemming bepaald, in een andere gemeente vertoeven, b.v. schippers, per sonen die in een andere gemeente hun werk hebben, reizigers en voor hen, die na 1 Januari verhuisd zijn. bruik wenschen te maken hebben niets anders te doen, dan daarvan uiterlijk 14 dagen voor den stemmingsdag kennis te geven ter secretarie of ten gemeente huize. Het nut en het genot van deze bepa ling is duidelijk. Men heeft geen tijdverlies, behoeft geen onnoodige reiskosten te maken enz. Alleen moet er wei aan worden ge dacht, dat als eenmaal een dergelijke mededeeling is gedaan, daarin geen ver andering meer kan worden gebracht. Wie b.v. in Krabbendijke woont en verklaard heeft in Vlissingen te willen stemmen, kan in Krabbendijke zijn stem niet uitbrengen ook al is hij heel den dag thuis. Voor de besturen onzer kiesvereeni- gmgen ligt hier ook een taak. Vertrekkende leden moeten hierop at- tont worden gemaakt terwijl het mede aanbeveling verdient de kiesverenigin gen ter plaatse waar iemand zich ves tigt te waarschuwen opdat de opgaaf tij dig kan geschieden. Omgekeerd verdient het aanbeveling ingekomen personen even een wenk te geven, zich tijdig ten gemeentehuize te vervoegen, en zoo moeite en kosten te voorkomen. De Engelsche regeering trekt de arbeids- geschillenwet in. Gistermiddag heeft Mac Donald in de bijeenkomst van de parlementaire ar beiderspartij meegedeeld, dat de regee ring tot haar spijt gedwongen was de arbeidsgeschillenwet in te trekken we gens de aanneming in de centrale com missie van het liberale amendement Mac Donald zeide, dat ook de liberale parlementsleden een vergadering gehou den hadden, waar zij besloten hadden niet hun beginsel prijs te geven en een gecombineerde vergadering van partij leiders uit beide kampen had niets opge leverd, daar ieder op zijn stuk was blij ven staan. Overeenkomst tusschen Gandhi en den Onderkoning bereikt. De besrekingen tsschen den Britsch- Indischen Onderkoning en Gandhi waren gisteren afgeloopen om 1^ uur en hebben geleid tot een overeenkomst, die heden nog eens zal worden nagegaan en daarna bekrachtigd. Beide partijen hebben natuurlijk be langrijke concessies moeten doen. De grootste moeilijkheden waren het onder zoek in zake het brute optreden van de politie en de zoutwet. Zooals men weet, heeft de campagne tegen de zoutwet de Indische schatkist in groote moeilijkhe-, den gebracht. Men gelooft, dat het volgende accoord is getroffen tusschen Gandhi en den mi nister van Financiën. De kustbewoners krijgen vrijheid tot het oppikken, fabri- ceeren en verkoopen van zout. Dat wil niet zeggen, dat het zoutmonopolie door de regeering is prijs gegeven. Deze zal voortgaan zout te verkoopen in het groot ste deel van het land. Zoo men weet, ging het om het tot stand brengen van den godsvrede, waar bij de ongéhoorzaamheidscampagne, die een jaar geleden werd ingezet, zal wor den herroepen. De werkloosheid in Engeland. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 23 Febr. 2.617.058, d.i. een vermindering van 13.554 in vergelijking met de voorgaande week, maar een ver meerdering van 1.078.393 tegenover het vorige jaar. Dit is reeds de derde weekopgave met een vermindering van het aantal werk loozen. Is dit als een gelukkig symptoom te beschouwen? Scandinaafsch Nederlandsche samen werking. Aangaande de conferentie tusschen vertegenwoordigers der vereenigingen van industrieelen uit Denemarken, Ne derland, Noorwegen en Zweden, welke te Oslo wordt gehouden, wordt gemeld, dat bedoelde afgevaardigden besprekin gen hebben gevoerd, welke tot volledige overeenstemming hebben geleid, aan gaande de lijnen, volgens welke in den vervolge een voortgezette en uitgebrei der samenwerking tusschen de vier ge noemde landen met betrekking tot een liberale handelspolitiek kan worden ver wezenlijkt. Rubberhakken Zooiplaten Tips In October a.s. zal de conferentie te 's Gravenhage worden voortgezet. De derde Conferentie-Coiijn. Uit Genève wordt gemeld: De derde conferentie-Colijn voor een gemeenschappelijke economische actie, die zich voornamelijk zal hebben bezig te houden met de inwerkingtreding en de verlenging van den geldigheidsduur van de handelsconventie van Genève van 24 Maart 1930, zal toch nog op 16 Maart a.s. aanvangen. Verleden week was zij met het oog op de ongunstige berichten over te verwachten ratificaties uitgesteld tot onbepaalden tijd. Gisteren zijn in al lerijl alle Europeesche regeeringen ver wittigd, dat de conferentie toch op den aanvankelijk bepaalden datum zal door gaan. Het schijnt dat bemoedigende be richten verkregen zijn over de a.s. rati ficatie der conventie door Frankrijk eD Duitschland. De tunnel onder de Schelde te Antwerpen. De onder groote belangstelling van de zijde der honderden werkloozen zoo wel op den linkeroever als op den rech teroever der Schelde verrichte boringen hebben bewezen, dat de ondergrond tot ongeveer 6 M. diepte uit een laag bruin zand bestaat, maar dat tusschen 6 en 26 a 27 M., waar zich thans de stevige klei bevindt, een laag nat drijfzand aanwezig is, welke moet worden droog gemaakt. Het grootste deel van de beide tunnels onder de Schelde zal in de kleilaag wor den gegraven. Tot dusver heeft men reeds zes groote boringen gemankt, waarvan twee op den linker- en zes op den rechteroever. Binnenkort zal ook met het boren in het bed der rivier zelf een begin worden gemaakt. Men hoopt met 25 of ten hoogste 30 boringen to kunnen volstaan. Een nieuwe onderwijswet in België. Van Katholieke, liberale en socialisti sche zijde is in de Belgische Kamer een wetsvoorstel ingediend om den school plicht voor meisjes te brengen van 14 op 16 jaar in dien zin, dat deze leerlingen van haar veertiende tot het zestiende jaar zullen verplicht zijn, tenminste geduren de tien uren per week lessen in huis houdkunde te volgen. Men kan op 15 jaar ontslagen worden als men in het bezit is van de vereischte diploma's die na het 16de jaar worden afgeleverd. Verder zullen in verband hier mede, meisjes niet vóór haar 15de jaar, als zij het diploma hebben en andere niet voor het 16de jaar in fabrieken mogen werken. Als Schacht dictator was.... Dr Schacht, de oud-president van de Duitsche rijksbank, is te Stockholm aan gekomen. In een onderhoud met de pers ver klaarde hij, dat zijns inziens Duitschland niet in staat is aaai zijn herstelplichten te voldoen, als het niet in de gelegenheid is geld te verdienen. Men heeft Duitschland alles ontnomen, behalve dan zijn grondslagen. Het Duit sche economische leven heeft de laatste 12 jaren nimmer een surplus opgeleverd. Als de overwinnaars uit den wereldoor log geen gezond verstand toonen, zal Duitschland spoedig aan den rand van een failissement staan. De samenwerking tusschen Frankrijk en Duitschland heeft zich tot dusverre daartoe bepaald, dat Duitschland ieder jaar een milliard moest betalen. Om Duitschland er weer boven op te helpen is het noodig, dat men het zijn koloniën teruggeeft! Men vroeg Schacht, wat hij zou doen als hij eens dictator was. Hij antwoordde hierop, dat hij o.m. de productie van den laoidbouw zou opvoe ren en de industrie zou stimuleeren. De werkloosheid dient een einde te nemen, geen enkele buitenlandsche leening mag meer opgenomen worden, doch de kapi taalvorming dient uit eigen kracht ter hand genomen te worden. Een paar gevoelige klappen voor Min. Schiele ln den Rijksdag. De Duitsche Rijksminister van Land bouw heeft in den Rijksdag een paar ge voelige nederlagen geleden, ook al werd zijn begrooting in tweede lezing ten slot te aangenomen. De fractie van het land volk verlangde dat het voorstel der so ciaal-democraten, waardoor de broodwet in de praktijk elke beteekenis verliest, opnieuw zou worden verwezen naar de commissie. De Rijksdag kon zich hier mede niet vereenigen, waarna het voor stel van de sociaal-democraten in twee- de en derde lezing werd aanvaard. De bijmalingsdwang (dit is de verplichting bij het bakken van brood geen tarwe te gebruiken, die niet vermengd is met rogge) werd dientengevolge opgeheven. Bovendien bestaat ook niet langer voor koffiehuizen en restaurants de verplich ting uitsluitend roggebrood aan het pu bliek voor te zetten. Aangenomen is ook nog het socialis tische voorstel in zake toelating van een invoerquotum van 50.000 ton bevroren vleesch per 1 Maart 1931, met 223 tegen 149 stemmen. Voor het groote gezin. De bond voor het Christ, gezin in Bel gië is in het afgeloopen jaar geweldig vooruitgegaan. Op 1 Januari 1930 be droeg het aantal leden 102.000 en een jaar later was het ledenaantal gestegen tot 130.650, dat is ongeveer 37 pCt. van het aantal huisgezinnen van het geheele land. In het afgeloopen jaar heeft de bond weer een belangrijke belastingvermin dering voor de groote gezinnen weten te bewerken. De bond ontving reeds een voorschot van acht millioen francs voor den bouw van goedkoope woningen voor groote gezinnen. Ook werd er voor de groote gezinnen een aanzienlijke aftrek toege past op de provinciale en gemeentelijke belastingen. Korte Berichten. Een gezelschap van 28 professoren en studenten van de landbouwhoogeschool te Berlijn, brengt op het oogenblik een bezoek aan Engeland, teneinde daar de verkooporganisatie te bestuideeren. Het bezoek zal een week duren, waarbij o.a. de moderne markthallen te Londen en in andere steden bezichtigd zullen worden en ook een bezoek aan Oxford wordt ge bracht. Naar Reuter uit Londen seint, zijn de heer en mevrouw Snowden ziek. Me vrouw is zwaar verkouden en Minister Snowden ligt met griep te bed. Boven Gent heeft een hevige sneeuw storm gewoed, waardoor meer dan 3000 telefoondraden vernield werden. De ge heele dienst is ontwricht, evenals de dienst der electrische straatklokken en der brand-waarschuwingssignalen. HERZIENING DER LAGER ONDER WIJSWET. Bij Drukkerij „De Standaard" te Am sterdam verscheen het eerste nummer van „Herziening der Lager Onderwijs wet", bijdragen van Prof. Mr V. H. Rut gers. Omtrent de bedoeling van deze uit gave zégt de schrijver o.m.: „De herziening van de Lager-Onder- wijswet, die blijkens mededeeling der Regeering nog in dit zittingsjaar der Staten-Generaal aanhangig zal worden gemaakt, vraagt gedurende eenigen tijd zoowel uit technisch als uit politiek oog punt nauwgezette aandacht. Het komt mij voor dat het mijnerzijds niet een onbescheidenheid, maar eerder voor mij plicht is, aan de beraadslaging over die herziening deel te nemen. Van de redactie van een dagblad zou ik daar toe zekere ruimte kunnen vragen. Maar ik geef de voorkeur aan volledige vrij heid ten aanzien van plaatsruimte, tijd van schrijven, mogelijk verschil van mee ning over ondergeschikte punten. Ik zou misschien niet een gemakkelijke logeer gast zijn en trek daarom tijdelijk als pu blicist in een eigen kamer." De uitgifte van deze „bijdragen" moet worden toegejuicht om meer dan een reden. Binnenland De Tweede Kamer over de Indische be grooting. Memorie van Antwoord op de Arbeids- begrooting. Buitenland Overeenkomst tusschen Ghandi en den onderkoning. De werkloosheid in Engeland vermin derd. langrijk punt als de herziening van de Lager-Onderwijswet moet ook de stem van een gezaghebbend man als Prof. Rut gers, die in deze materie doorkneed is, worden gehoord. Vooral omdat het niet in de laatste plaats zal gaan om de v r ij h e i d van het bijzonder onderwijs, waarvoor Prof. Rutgers zich ook hier weer als een krach tig strijder doet kennen. Luchtvrachtverlaging naar indië. In verband met het grootere laadver mogen van de nieuwe vliegtuigen der K. L. M., welke op de luchtlijn Amsterdam Batavia in dienst worden gesteld, is een 'aanmerkelijke vrachtverlaging voor goe deren ingevoerd. De nieuwe tarieven worden reeds toe gepast op de zendingen, welke met de ma chine van Donderdag a.s. vertrekken. Conferentie inzake de economische depressie. Het Tweede Kamerlid van der Waer- den heeft den minister van binnenland- sche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vra gen gesteld: 1. Wil de regeering mededeelen, waar om zij naar de a.s. conferentie van den Volkenbond, ter bestudeering van oorzaak verloop en herhaling van de economische depressie, niet tevens een Nederlandsch deskundige, vertegenwoordigend de so ciaal-democratische denkrichting, heeft aangewezen, nademaal het toch als vast staand kan worden aangenomen, dat in geen volksdeel zooveel aandacht en studie gewijd is aan het vraagstuk van crisis en werkloosheid als in het sociaal-democra tische? 2. Acht de regeering den tijd nog niet gekomen, om door daden te bewijzen, dat aan de krenkende achterstelling van de sociaal-democratie, ook in het geestelijk verkeer, een einde wordt gen i.akt? Eén jaar actieve dient.,. De minister van Defensie heeft bepaald, dat bij de artillerie aan een zeker aan tal reserve-luitenants op hun verzoek vergunning kan worden verleend voor den tijd van één jaar voor werkelijken dienst onder de wapenen te komen. Deze termijn kan bij gebleken geschikt heid tot ten hoogste twee jaren wor den verlengd. Aanspraken op overgang naar 't corps beroepsofficieren kunnen aan dit verblijf onder de wapenen niet worden ontleend. Zorg voor werkloozen. In een audiëntie, die minister Ruys de Beerenbrouck verleende aan een delegatie nit het dagelijksch bestuur van het Neder landsch Verhond van Vakvereenigingen ter bespreking van de maatregelen, welke genomen zouden kunnen worden, om de zorg voor de werkloozen te verbeteren, heeft deze delegatie o.m. gewezen op de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1