Nu-128 Maandag 2 Maart 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland KRACHTVOEDERS Hendrikse Co's Batik N.V. Soes EERSTE BLAD. N.V. Veevoederfabriek „Zeeland" Uit de Provincie. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland te GOES Volledige Zuiverheid Groote voedingswaarde Hooge Verteerbaarheid N.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" - GOES - (Telef. 162) Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 MAART vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentien: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. V De Kiezerslijsten. De samenstelling van de kiezerslijsten heeft voor onze kiesvereenigingen niet meer die beteekenis die daar in vroeger jaren aan moest worden toegekend. Toch mag deze kant van bet verkie- zingswerk niet geheel uit het oog wor den verloren. Wij hebben in den loop van dit jaar eerst de verkiezingen voor de Provin ciale Staten en daarna voor de Gemeen teraden. Er moet dan weer op worden gelet dat alle antirevolutionaire mannen en vrouwen zich van hun wettelijken en zedelijken plicht om te gaan stemmen kwijten. Om te kunnen stemmen moet men echter eerst op de kiezerslijst staan. Al voldoet men geheel aan de wette lijke vereischten om aan de stemmingen deel te nemen, en men komt niet op de kiezerslijst voor, dan zal men van zijn recht geen gebruik kunnen maken. Nu worden als regel deze lijsten met veel zorg samengesteld. De mogelijkheid bestaat echter en dit geldt in 't bijzonder voor hen die verhuisd zijn of die pas den stem gerechtigden leeftijd hebben bereikt, dat vergissingen worden begaan en dat sommige namen ten onrechte niet op-de lijst worden geplaatst. Eenige controle is daarom niet over bodig. Wij herinneren hierbij, dat men om op de kiezerslijst geplaatst te worden, vóór of op 15 Mei van dit jaar den 25-jari- gen leeftijd moet hebben bereikt, en op 1 Januari j.l. inwoner der gemeente moet zijn. Wie na nieuwjaar naar een andere gemeente verhuisde komt dus in zijn nieuwe woonplaats op de kiezerslijst niet voor. Van 23 Februari tot en met 16 Maart worden overal de concept-lijsten ter in zage gelegd. Tot en met 9 Maart is er gelegenheid om eventueel verbeteringen aan te vragen. De nieuwe kiezerslijst wordt van kracht op 1 April. Nogmaals: al had men overigens alle recht om te stemmen, als men op de kiezerslijst niet voorkomt, dan doet men niet meel De beperking der vloten. Officieel wordt meegedeeld, dat Ita lië en Engeland in beginsel tot overeen stemming zijn gekomen over de vraag stukken, die op de Londensche vloot- conferentie hangende zijn gebleven. Volgens de Messagero zijn de bespre kingen in een phase gekomen, waarin een grondige hoop op het sluiten van een overeenkomst bestaat. Naar gemeld wordt betreffen de nog te regelen punten hoofdzakelijk de on derzeebooten. Italië eischt, dat Frank rijk zijn onderzeebootenvloot met 20.000 ton zal verminderen. Het schijnt, dat de stand der bespre kingen over de beperking der vloten als volgt weergegeven kan worden: le. de deskundigen gaan voort cijfers te bespreken; 2e. de cijfers hebben eensdeels betrek king op de huidige tonnenmaat van de Italiaansche en de Fransche vloot, an derdeels op de plannen van aanbouw; 3e. de beoogde overeenstemming zou het mogelijk moeten maken het alge meen programma van aanbouw tot 1936 onveranderlijk vast te leggen; 4e. men wil cijfers vaststellen inzake het verschil in tonnemaat, dat Italië Frankrijk voor bepaalde categoriën van schepen wil toestaan; 5e. de overeenkomst zou geen afdoen de volstrekte overeenkomst zijn, doch alleen dienen om een gelijktijdige toe treding van Italië en Frankrijk tot de overeenkomst van Londen mogelijk te maken. Latere berichten melden: Naar de berichten uit Rome melden, zijn de Engelsch-Italiaansche beraad slagingen over het vlootvraagstuk ge ëindigd met een algemeene overeenstem van de waarborgen door gebruik van de beste grondstoffen en uiterste zorg bij de verwerking waardoor kerngezond Vee met hooge productie. SPECIALITEIT IN GRONDNOOTKOEKJES Overwinning der nat socialisten. Nederlaag der socialisten. Gisteren hadden in Brunswijk verkiezin gen voor "de gemeenteraden plaats. Begrijpelijkerwijs werd de uitslag van deze verkiezingen in geheel Duitschland met groote spanning tegemoet gezien. Algemeen hoopte men, dat deze verkie zingen zouden aantoonen, dat een kente ring in de stemming der volksmassa's was ingetreden. De uitslag der verkiezingen bewijst ech ter, dat de fascistisch-communistische vloedgolf in Duitschland nog niet tot stil stand is gekomen. Integendeel, de natio- naal-socialisten en communisten hebben in vergelijking met de Rijksdagverkiezin gen van 14 September 1930 nieuwe suc cessen geboekt, terwijl de burgerlijke par tijen en de sociaal-democraten opnieuw stemmen hebben verloren. Het nationaai-sociaustische stemmencij- fer steeg van 83.350 op 85.000, dat der communisten van 21.310 op 23.200, terwijl het stemmencijfer der sociaal-democraten daalde van 126.970 op 113.000. I De sociaal-democratische meerderheid te Brunswijk-stad is gebroken. De ver- i deeling der zetels is: sociaal-democraten 14 (19), communisten 4 (1), nationaal-so- cialisten 10 (1), rechtsche partijen 7 (15). Korte Berichten. De Fransche economische raad j heeft in opdracht van de regeering een memorandum over de bestrijding van de werkloosheid uitgewerkt, waarin er op gewezen wordt, dat de cijfers der of- ficieele statistiek onjuist zijn en ver bij de werkelijkheid ten achter blijven Het memorandum stelt voor, alle im migratie van buitenlandsche arbeiders te verbieden. Bij Guise in de buurt van St. Quen- tin hebben tengevolge van de hevige re gens van den laatsten tijd aardver schuivingen plaats gehad, waardoor de vestingswerken voor een gedeelte ver nield zijn. Aan de Z.-W. kust van Grieken land heeft een aardverschuiving plaats gehad, waardoor verscheidene huizen 5 meter inzakten. Te Columbia (Zuid-Carolina), zijn wegens moord op twee blanken zes ne gers op den electrischen stoel geëxecu teerd. Na een hevigen sneeuwval was de lucht Zaterdagmiddag te Londen grauw en somber, totdat plotseling een felle bliksemstraal, gevolgd door een gewel digen donderslag, de lucht doorkliefde. De antennemast op het dak van het mi nisterie van luchtvaart brak af en stortte neer. Van de 50.000 georganiseerde ar beiders te Gent zijn er thans reeds 16.000 geheel of gedeeltelijk werkloos. Op een kortdurende verbetering van den toestand in de textielnijverheid en de metaalindustrie is een nieuwe inzin king gevolgd. In de meeste fabrieken, welke haar bedrijf nog niet geheel heb ben stilgelegd, wordt slechts nog twee of drie dagen per week gewerkt. ming. De besprekingen zijn in den geest van een hartelijke samenwerking gevoerd. Henderson en Alexander zijn Zater dagmiddag om twee uur uit Rome ver trokken. Vóór zijn vertrek verklaarde Hender son nog, dat hij gegronde verwachtingen heeft, dat hij over zijn tweede bezoek aan Parijs even tevreden zal zijn als over zijn bezoek aan Rome. Naar verklaard wordt, komt de be reikte overeenstemming neer op een mo dus vivendi tot de volgende vlootcon- ferentie in 1936, terwijl het Italië en Frankrijk ook mogelijk zal zijn tot het vlootverdrag van Londen toe te treden. Indien de Fransche regeering met de voorstellen instemt, zullen deze aan de regeeringen van de Ver. Staten, Japan, Engeland en de Britsche dominions, die op de Londensche Vlootconferentie vertegenwoordigd waren, worden voor gelegd. Afnemende werkloosheid in Amerika. De werkloosheid in de Ver. Staten is volgens opgaaf der vakvereenigingen afgenomen: in Februari is het aantal werkloozen met 100.000 verminderd. De vakvereenigingen meenen, dat Amerika thans het hoogtepunt heeft overschreden. Naar men weet, worden er in de Ver. Staten geen officieele cijfers omtrent de werkloosheid gepubliceerd. Een nieuwe partij in Engeland. Sir Oswald Mosley, die zijn voorne men heeft te kennen gegeven om uit de Arbeiderspartij te treden, is van plan deze week een nieuwe partij te stichten. De voorstanders der nieuwe partij maken actief propaganda onder de jongere leden der andere partijen in het Lagerhuis, doch tot nog toe niet met veel succes. Reuter meldt omtrent de plannen van Mosley, dat deze op zijn minst 400 can- didaten wil mobüiseeren om den strijd aan te binden in de eerstvolgende ver kiezingen voor een politiek, welke dat gene omvat wat hij als „het plan der nationale reorganisatie" kenschetst. Invoerverbod van Russische waren in Canada. Uit' Ottawa wordt gemeld, dat de Ca- nadeesche regeering den invoer heeft verboden van Russische steenkool, hout, timmerhout, houtpulp, asbest en bont. Hierdoor komt een einde aan alle handelsrelaties tusschen Rusland en Canada. De Canadeesche minister van finan ciën, Ryckman, heeft terzake een ver klaring gepubliceerd, waarin o.a. ge zegd wordt: De regeering is er van over tuigd, dat hout en steenkool in Rusland door dwangarbeid wordt verkregen en dat de levensstandaard daar te lande op een peil staat, dat hier en in andere landen niet mogelijk is. Wij wenschen het communisme niet door wederkeerige handelsbetrekkingen te ondersteunen. Weer gifgas boven het Maasdal. Naar het blad „Libre Belgique" meldt, dreef Vrijdagavond een nieuwe golf van vergiftigde gassen over de plaatsjes Tilleur en Schlessin, ten zuiden van Luik gelegen. Ongeveer 30 personen werden onder verschijnselen van vergiftiging ziek. De justitie van Luik heeft zich naar genoemde plaatsen begeven, om een on derzoek in te stellen. DUITSCHLAND EN ONZE LAND EN TUINBOUWEXPORT. In antwoord op de desbetreffende schriftelijke vragen van den heer Lo- vink deelt minister Beelaerts van Blok land het volgende mede: De Duitsche minister van landbouw, de beer Schiele, heeft zijn plannen in zake de bescherming van den Duitschen landbouw ontvouwd in zijn „état"-rede van 23 Februari 1931. Deze plannen komen neer op de volgende drie hoofd punten: a. de Regeering krijgt de vrijheid om buiten den Rijksdag om tariefsveran deringen te maken; b. de wederinvoering van de invoer- bons („Einfuhrscheine")deze invoer- bons worden ook uitgebreid tot hout; c. het aanknoopen van onderhande lingen met de Regeeringen van de ver schillende landen, in wier handelsver dragen met Duitschland tarief-consoli- daties voorkomen, die moeten worden opgeheven. Dit programma van den heer Schiele heeft de goedkeuring van het Kabinet- Brüning en zal, naar verluidt, ongetwij feld door den Rijksdag worden aange nomen. De sociaal-democratische partij zou intusschen haar steun aan het plan van den heer Schiele afhankelijk hebben ge steld van de ratificatie van de Han delsovereenkomst van Genève van 24 Maart 1930. In hoeverre van de hierbovenbedoel- de algemeene machtiging tot tariefwijzi gingen door de Duitsche Regeering ge bruik zal worden gemaakt, is uiteraard nog niet bekend; wellicht zal de Duit sche Regeering bij de behandeling van het wetsvoorstel dienaangaande nadere gegevens daaromtrent verstrekken. Eerst na kennisneming van de even tueel door de Duitsche Regeering in te voeren tariefwijzigingen zal kunnen worden gezegd onder welk artikel van de Handels-Conventie van Genève van 24 Maart 1930 deze wijzigingen, naar de opvatting der Nederlandsche Regee ring vallen. De zienswijze van de Duit sche Regeering daaromtrent zal slechts kunnen blijken uit de mededeeling, die ter zake eventueel aan de Nederland sche Regeering zal worden gedaan De machinisten der Spoorwegen. Bij den dienst van tractie der Neder landsche Spoorwegen zullen met 1 Maart alle machinisten van 60 jaar en ouder worden .gepensionneerd. Negentien perso nen zullen hieronder vallen. Deze pensionneering geschiedt uitslui tend teneinde het overcompleet van per soneel op te heffen. Dr H. Colijn te Berlijn. Naar uit Berlijn gemeld wordt, is oud minister dr H. Colijn in zijn kwaliteit van leider der Nederlandsche delegatie bij de Nederlandsch-Duitsche economische onderhandelingen, welke voor kort te Den Haag aanvingen, in Berlijn aangekomen. Dit bezoek heeft, zoo weet het „Berl. Tageblatt" te berichten, meer officiëeuse besprekingen over de voortzetting der Haagsche conferentie, dan wel directe on derhandelingen ten doel. Notariaat. Te Gendringen is, 59 jaren oud, plotse ling overleden de heer J. Lucas, sedert 1927 notaris aldaar. Militaire Ambtenarenwet. De Commissie voor Georganiseerd Overleg vergaderde ter bespreking van de Concept-Militaire Ambtenarenwet, *bij wel ke bespreking ook tegenwoordig was een vertegenwoordiger van den Minister van Justitie. Aan de vertegenwoordigers der perso neelsorganisaties werd de gelegenheid ge boden opmerkingen ter zake te maken en inlichtingen te vragen, die door de Re- geeringsgemachtigden werden verstrekt. Hoewel op verschillende punten de ver langens van het personeel verder gingen dan in het wetsvoorstel zijn belichaamd, werd toch algemeen het ontwerp met in stemming ontvangen; den minister zullen de verschillende opmerkingen worden medegedeeld. Dr. J. v. d. Tempel. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de arts geconstateerd iJat het Kamerlid dr J. v. d. Tempel aan pleuris lijdt, zoodat hjj wel geruimen tijd aan zijn openbare ambten onttrokken zal moeten blijven. Waterschappen. B(j Kon. Be sluit is benoemd in de provincie Zeeland tot plaatsvervangster van den Dijkgraaf Binnenland Het suikerbietenwetje verschenen. Duitschland en onze uitvoer van land en tuinbouwproducten. Buitenland. De vlootbesprekingen te Rome geslaagd. Canada wenscht geen Russische waren meer. Afnemende werkloosheid in Amerika Weer gifgas boven het Maai lal. van den Zuidvlietpolder, N. J. M. van Oeverende Jonge, te Wolphaartsdijk. Faillissementen. Door de rechtbank te Middelburg zijn heden fail liet verklaard: C. Volmer, winkelier te Middelburg, Markt. Rechtercommissaris Mr J. H. B,ybau, rechter; Curator Mr E. F. J. A. Adriaanse, advocaat te Middel burg; Jac. Engelvaart, caféhouder, vroeger te Tholen, thans te Breskens. Rechtercomm. Mr A. van der Hoop, rechter; Curator Mr J. Erasmus, advocaat te Oostburg. Opgeheven wegens gebrek aan baten, het faillissement van F. Gillissen te Sas van Gent. Werkloosheidsbestrijding. Men schrijft ons: In verband met de te verwachten toe name der werkloosheid in het landbouw bedrijf is op initiatief van den adjunct inspecteur der Werkverschaffing voor Zeeland Ir C. Stevens te Goes, op Vrij dag 6 Februari j.l. een vergadering ge houden in de Landbouwwinterschool te Goes. Aldaar waren op uitnoodiging ver schillende „vereenigingen tegenwoordig, o.a. de Hanze en Handelsbelangen te Goes, de Zeeuwsche Landbouw-Mij, de Vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen in Z. en N. Beveland, alsmede de vrijgestelden van de Neutrale, R. K. en Chr. Landarbeidersbonden. Besloten werd eene commissie samen te stellen, waarin zouden zitting nemen vertegenwoordigers van bovengenoemde vereenigingen. 21 Februari j.l. heeft deze commissie vergaderd. Zij bestaat uit de heeren: J. C. Schuilwerve, burgemeester-secretaris v. Cortgene; J. Ermerins, burgemeester-secr. van Baarland; S. J. de Regt, te Wissen- kerke voor de Z. L. M.; C. P. Vogelaar te Krabbendijke voor den Chr. Boeren- en Tuindersbond; A. van Loenhoud te Ovezande voor den Diocesanen Land- en Tuinbouwbond; Joh. van Melle voor de vereen. Handelsbelangen; P. Chamuleau voor de Hanze; alsmede de bovenbedoel de vrijgestelden C. J. van Unnink te Ze- venbergschen hoek, P. Stokman te Utrecht en F. Bax te Roozendaal. Deze Commissie stelt zich ten doel, te onderzoeken, welke objecten in het ver volg voor werkverruiming, als verbete ring van wegen enz., voor deze eilanden in aanmerking kunnen komen. In het Bestuur der Commissie hebben zitting genomen de heeren J. Ermerins, voorzitter; C. P. Vogelaar en C. J. van Unnink leden, terwijl het secretariaat wordt waargenomen door Ir J. Versteeg, assistent der Z. L. M. Het secretariaat is gevestigd: Landbouwhuis Goes. Deze Commissie wendt zich nu tot al de gemeenteraden in Zuid-Beveland met verzoek uit de gemeentekas ee bijdrage te mogen, ontvangen van één cent per inwoner, ter bestrijding der kosten van administratie als anderszins. Binnenkort zullen dus alle gemeenteraden op dit ver zoek hebben te beschikken. Goes. Het bestuur der Goesche Wijk verpleging 'heeft weer zijn verslag gepu bliceerd. Allereerst wordt herinnerd aan het feest van zuster Visser, dp 1 Februari mocht ze gedenken, hoe ze zich vóór 25 jaar aan het Diaconessenwerk geven mocht. Van die 25 jaar werkt ze 8 jaar in onzen kring en haar feest heeft ondub belzinnig getoond, hoevelen ze in dien tijd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1