No. 127 Zaterdag 28 Februari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland MUM Kendrikse Go's BankN.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. WELDADEN EN VERANTWOORDELIJKHEID. Buitenland Binnenland. VADERLANDSCHE BANK 6q tegen beurskoers I q O B LIGATIËN j| metj?arlüksGhe uitloting Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 MAART vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Corststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma P. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentien: 1I regels f 1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. Van een drukkende atmosfeer kan in onzen tijd worden gesproken. De tijden zijn in vele opzichten donker en er zijn verschijnselen, die er op wij zen, dat het dieptepunt nog niet is be reikt. Wij behoeven daarvoor de oogen niet te sluiten. Werkelijkheidsbesef is ook een Christelijke deugd. Maar nu moeten we bij het acht geven op den velerlei nood van onze dagen op stoffelijk en op zedelijk en geestelijk ge bied toch ook weer voorzichtig zijn. Elke tijd heeft zijn eigen gevaren. En zoo heeft onze tijd het gevaar, dat we teveel naar beneden zien en teveel let ten op den donkeren kant der dingen, dat we opzettelijk de luiken voor het zonlicht sluiten en werkeloos en futloos neerzit ten, terwijl we juist nu op allerlei gebied tot verhoogde werkzaamheid geroepen worden. In een tijd, die zeker niet minder don ker was dan die, waarin wij thans leven, heeft Groen van Prinsterer dit woord ge schreven: „Wij leven voorwaar in een drukkende atmosfeer; maar het is desniettegenstaan de vergund zich aldus, op de vleugelen des geloofs, hij het gadeslaan van de tee kenen ook dezer tijden, naar hooger kring te verheffen. Dit zij ons voorrecht, en laat ons, met het oog naar Hem, Die wijsheid en kracht geeft, op de uitgestrektheid zij ner weldaden acht geven en op den omvang onzer verantwoordelijk- h e i d bedacht zijn". De uitgestrektheid van Gods weldaden. Als we daarop nauwkeurig acht geven, dan zijn we nog niet zoo dadelijk uitge praat. Het zijn groote voorrechten die God ons schenkt. Op schier elk gebied. We mogen hier onder de regeering van een God-vreezende Vorstin in tegenstel ling met vele andere landen een gerust en stil leven leiden. En de nood is in verband met de hui dige crisis wel hoog gestegen, maar daar naast is er ook bij Overheid en Volksver tegenwoordiging de begeerte om te doen wat mogelijk is tot verlichting van den druk en samen te arbeiden tot heil des volks. Wie de moeite doet, de verschillende levensterreinen te overzien, zal telkens weer verbaasd moeten staan van den rijk dom der weldaden, die God ons schenkt. Maar daarnaast hebben we ook niet te vergeten onze verantwoordelijkheid, voor al in deze crisistijden. Het is nu allerminst de tijd om met een be roep op de malaise en de donkere zorgen op velerlei gebied, werkeloos te gaan neerzitten en de handen slap te la ten hangen. De neiging daartoe ontbreekt bij velen niet. Het geeft toch niets, zoo meent men. Maar wie zich zijn verantwoordelijk heid bewust is en wie oog heeft voor de weldaden Gods, zal zoo niet spreken. Met het oog naar Hem, die wijsheid en kracht geeft, hebben wij onze roeping te vervullen. Op politiek gebied. Wij mogen er door onze slapheid niet toe meewerken, dat wetgeving en bestuur in handen komen van hen, die naar God niet vragen en die misschien op omkeering van de bestaan de orde bedacht zijn. Als God ons het voorrecht geeft, dat wij als vrije burgers daarop invloed kun nen uitoefenen, dan hebben wij daarvan een goed gebruik te maken. De neiging komt openbaar om bijdragen en contributies te verminderen of te schrappen. Dat kkn noodig zijn. Maar als 't niet beslist noodzakelijk is, valt het dan wel te rijmen met onze verantwoordelijkheid, juist in dezen tijd? Er wordt van den nood der tijden soms ook misbruik gemaakt. Met een beroep op de crisis en de malaise worden geld en krachten gespaard. Maar is dat in overeenstemming met de uitgestrektheid der Goddelijke welda den en met den omvang van onze ver antwoordelijkheid? Wie deze twee dingen in het oog houdt: God» weldaden en onze verantwoordelijk heid, die zal daardoor geprikkeld wor den tot verhoogde activiteit. Hij zal in den politieken strijd niet achterblijven; hij zal op maatschappelijk gebied meewerken tot de bevordering van recht en gerechtigheid; hij zal behoefte hebben te laten uitkomen, dat het dienen van God beloften heeft ook voor dezen tijd; hij zal naar de mate van zijn krach ten meehelpen om het licht van Gods Woord in deze donkere tijden naar alle kanten te doen uitstralen. Gods weldaden zijn groot over ons. Maar groot is ook, zeer speciaal in dezen tijd, de omvang van onze verant woordelijkheid. Politieke actie. Er begint zoo langzamerhand weer wat leven tc komen in den politieken winkel. De candidaatstelling voor de Prov. Staten is vrijwel overal achter den rug en nu komt de tijd van de propaganda. In tal van plaatsen, ook in Zeeland worden door de A.-R. Kiesvereenigingen vergaderingen belegd en van meerdere kanten bereiken ons berichten, die er op wijzen, dat er met ijver gewerkt wordt. Een bezwaar, dat men bijna overal ont moet is echter, dat het werk teveel op enkele schouders wordt gelegd. Dat er een kleine groep is, die hard werkt en dat er anderen zijn, die maar al te gaar ne optreden in de rol van belangstellend toeschouwer. Dat is niet in orde. Als straks na het sluiten van de stem bus blijkt, dat met een weinig meer moei te een zetel zou zijn behouden of geno men, dan kan men dat hevig betreuren, maar dan is het te laat. Daarom: nu gedaan wat men straks gaarne zou willen doen. <^ls straks de tegenstanders juichen, omdat er bij ons, toen hét er op aan kwam voor de zaak des Heeren toch bit ter weinig gedaan werd, laat het dan zóó zijn, dat dit ons niet raakt. En als er straks reden is om God te danken voor den geschonken zegen, laten wij dan mee kunnen danken, omdat ook wij onze schouders hebben gezet onder het werk. De corruptie bij de New-Yorksche politie. Onder leiding van den commissaris Seabury te New-York wordt het onder zoek naar de corruptie onder de New- Yorksche politie en naar de chantage- praktijken van een aantal hoogere poli- tie-ambtenaren krachtig voortgezet. Een der hoofdgetuigen, die omtrent deze praktijken zeer veel bijzonderheden wist en belangrijke inlichtingen kon ge ven, was de 32-jarige Vivian Gordon, ambtenaresse, die uit den aard van haar functie met verschillende bijzon derheden op de hoogte was. Vrijdag zou zij gehoord worden, doch zij verscheen niet ter plaatse. Thans heeft men in een zeer stil gedeelte van het Van Gortlandt Park haar lijk gevon den. Door middel van een koord, dat zich nog om haar hals bevond, had men haar geworgd, waarschijnlijk, nadat men haar, toen zij zich op weg had begeven om haar getuigenissen af te leggen, met geweld in een auto had gedrongen. De Duitsche tarievenkwestie. Het wetsontwerp nopens de verhooging van invoerrechten is door het Duitsche departement van landbouw definitief ge redigeerd en naar den Rijksraad gezon den. Minister Schiele heeft het ontwerp en het landbouwprogram der regeering in den Rijksraad uitvoerig toegelicht, ten einde de behandeling van het ontwerp te bespoedigen. Korte Berichten. Oliver Baldwin, de zoon van den leider der conservatieven, die tot nu toe bij de arbeiderspartij aangesloten was, heeft bekend gemaakt, dat hij uit de ar beiderspartij treedt en zich bij de onaf- hankelijken aansluit. Ten einde massa-ontslag te vermij den, heeft het personeel van de Ween- sche gemeentetram besloten, den voorge stelden verkorten arbeidsduur te aan vaarden. De heftige propaganda tegen den invoer van Russisch hout, heeft tot re sultaat gehad, dat de Londensche graaf- schapsraad, althans de bouwcommissie daarin, besloten heeft het gebruik van Russisch hout bij alle stedelijke bouw werken te verbieden. De Belgische regeering heeft in ant woord op vragen van het Kamerlid Joris medegedeeld, dat in aansluiting op het koninklijk besluit van 25 October tot we ring van Russisch graan, naar middelen wordt omgezien, die zouden kunnen wor den aangewend om den oorsprong van sommige leveringen minder twijfelachtig te maken. Y. D. meldt uit Glasgow, dat de maand Februari de donkerste maand zal vormen in de geschiedenis van den scheepsbouw aan de Clyde. Slechts vijf schepen, tezamen met een inhoud van 15000 ton, liepen van stapel, en slechr.s 2 orders werden ontvangen. De ontvangsten dep Antwerpsche tentoonstelling hebben volgpns de tot dus verre bekende cijfers ruim 43/4 millioen francs bedragen aan toegangskaarten en abonnementen, verhuring van standplaat sen, vergunningen en verkooprechten. Dit bedrag zal echter op verre na niet vol doende zijn om alle onkosten te dekken. Rupsenplaag. Op de vragen van het Tweede Kamerlid mevr. Van ItallieVan Embden betref fende het nemen van maatregelen tegen een herhaling van de in het vorige jaar in de oostelijke en .zuidelijke provinciën hier te lande geheerscht hebbende rupsenplaag heeft de Minister van Binnen!. Zaken en Landbouw o.m. geantwoord: Het is inderdaad thans de tijd om weer tot deze verdelging over te gaan. Het initiatief daartoe is reeds genomen. De plantenziektenkundigen dienst heeft reeds de aandacht der provinciale bestu ren op de noodzakelijkheid der bestrijding gevestigd en verzocht, deze in hun ge meenten te bevorderen. Toekenning van premies is in de vele gemeenten, waar de bestrijding bij ver ordening is verplichtend gesteld, uiter aard uitgesloten; ten aanzien van gemeen ten waar dit m,et Ijet geval is, kan geen andere gedragslijn worden gevolgd. De plantenziektenkundigen dienst laat geen poging na om te wijzen op bet belang der bestrijding en er toe op te wekken. Bedrijfsbelasting en loonen. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Van der Sluis betreffende het nemen van maatregelen tegen het besluit van eenige Almelosche textielfirma's en naamlooze vennootschappen om, in ver band met de door den raad dier gemeente niet afgeschafte 'bedrijfsbelasting, met in gang van 2 Maart 1931 de loonen van de arbéiders met 1 pet. te verminderen, heeft de minister van Financiën geantwoord: Tegen het nemen van wettelijke of an dere Regeeringsmaatregelen om te voor komen, dat belastingen worden afgewen teld, bestaat, ook om het antecedent, dat daarmee zou worden gesteld, overwegend bezwaar. In overleg met den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, tot wiens ressort de gemeentelijke bedrijfsbelasting behoort, kan de minister dan ook mee- deelen, dat hliertoen bij de Regeering niet het voornemen bestaat. Postvluchten op Indië. De P. H.A. E. Z. (van Amsterdam als A. F. O. op 19 Febr.) is gistermorgen om 6.33 uur van Athene vertrokken en te 14.06 uur te 'Caïro aangekomen. Het retourvliegtuig de P. H.A. G. R., gezagvoerder Van Dijk (van Batavia 20 Febr.), vertrok gistermorgen te 5 u. 53 uit Cairo, landde te 8 u. 20 te Merza- matru, vertrok te 8 u. 57 vandaar en kwam te 13 u. 54 te Athene aan. Geen natuurboter in het leger. Op het verzoek van de F. N. Z. aan den minister van defensie om voor leger en vloot natuurboter inplaats van margarine te betrekken, is afwijzend beschikt. In zijn antwoord zegt de Minister „dat ik het uit zuinigheidsoverwegingen niet gewenscht acht om aan het Leger en, ook in Neder land, aan de Vloot, boter in plaats van margarine te verstrekken. In verband hiermede is het verzoek, vervat in Uw vo- renvermeld schrijven, niet voor inwilli ging vatbaar. Ik vestig er intusschen Uw aandacht op, dat uitsluitend margarine verstrekt wordt, afkomstig van de Neder- landsche nijverheid." voor bel iste waarden, 's-GRAVENHAGE i Skin 'mm Met ingang van 1 April is Dr A. J. Swaving benoemd tot tijdelijk raads adviseur bij het departement van bin- nenlandsche zaken en landbouw, met ge lijktijdig eervol ontslag op zijn verzoek uit zijn functie van inspecteur van het zuivelwezen, tevens rijkszuivelinspecteur De vacature in de Eerste Kamer. Zooals gemeld, is ih de door het over lijden van den heer J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst ontstane vacature in de Eerste Kamer tot lid benoemd ir. L. J. M. Feber. Deze wenscht echter voor een benoeming niet in aanmerking te komen De volgende candidaat op de R. K. lijst is de heer F. L. D. Nivard, wethouder van Rotterdam. Benoeming van vrouwen tot notaris. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven van het lid dier Kamer, mevr. Bakker-Nort, waarin zij te ken nen geeft, dat de op 10 Juni 1927 door haar voorgestelde motie van orde be treffende voorbereiding van wettelijke maatregelen inzake de bevoegdheid om vrouwen tot notaris te benoemen, wordt ingetrokken. DE AARDAPPELMEELINDUSTRIE. Verschenen is het voorl. verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp in zake het crediet ten behoeve van de aardappelmeelindustrie in de Veenkolo niën. Verscheidene leden betuigden hun in stemming met het ontwerp en wel voor namelijk, omdat bij totstandkoming daarvan de credietverleening indirect den akkerbouw, welke een bijzonder moeilijken tijd doormaakt, ten goede zal komen. Dat de thans nog aanwezige groote voorraden aardappelmeel zullen kunnen worden opgeruimd, beschouw den zij als een belangrijk voordeel. Opgemerkt werd, dat het de bedoeling is, dat alleen de bij het Aardappelmeel- verkoopbureau aangesloten fabrieken van het crediet zullen genieten. Bestaat er, zoo vroegen deze leden, geen aanleiding, om ook met de belan gen van de niet-aangesloten coöperatiën en van de speculatieve fabrieken, die in de laatste twee jaren eveneens groote verliezen hebben geleden, rekening te houden? TWEEDE KAMER. De Indische begrooting. De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling voortgezet van de Indische begrooting. Verschillende onderdeelen werden bij zitten en opstaan aangenomen, waarbij Binnenland Vragen over de werkverschaffing te Goes. Geen natuurboter in het leger. Onze tuinbouwuitvoer in 1930. Buitenland. De corruptie bij de New Yorksche politie. telkens bleek, dat de Sociaal-Democraten met de Communisten tegen stemden. Dat bij zitten en opstaan gestemd werd had geen ander doel, dan te voorkomen, dat de onvoltalligheid van de vergadering zou blijken. De belangstelling was uiterst miniem. De werkverschaffing te Goes. Het Tweede Kamerlid Drop heeft den ministers van binnenlandsche zaken en landbouw en van arbeid, handel en nij verheid de volgende vragen gesteld: 1. Willen de ministers laten onderzoe ken, of het waar is, dat de gemeente Goes het aanleggen van nieuwe 3traten, plant soenen enz. laat verrichten door het Bur gerlijk Armbestuur? 2. Indien de voorafgaande vraag be vestigend moet worden beantwoord, zijn de ministers dan niet van oordeel, dat de bedoelde werken rechtstreeks of zijdelings vanwege de gemeente moeten worden uit gevoerd, zoodat het daarvoor o.m. bij col lectief contract bepaalde loon moet wor den uitbetaald, en zijn de ministers bereid te bevorderen, dat de gemeente deze wer ken niet als objecten voor de werkver schaffing aan het Burgerlijk Armbestuur overdraagt? 3. Weten de ministers, dat een der ge volgen van de door de gemeente Goes ge volgde gedragslijn is, dat de te werk ge stelde arbeiders ook naar het oordeel van den Raad van Arbeid niet vol gens de Ziektewet verzekerd behoeven te zijn of kunnen zijn en is het waar, dat dientengevolge arbeiders, die ziek wer den, terwijl zij bij het aanleggen van nieu we straten, plantsoenen enz., in dienst van het Burgerlijk Armbestuur werk zaam waren, geen ziekengeld op den grondslag der Ziektewet is uitbetaald? 4. Zijn de ministers bereid, tegen het in vraag 3 gestelde, indien dit waar blijkt te zijn, maatregelen te nemen of te be vorderen? De weg KapelleWemeidinge. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben bij bet gemeentebestuur van Kapelle aange drongen op verbetering van het wegge deelte KapelleWemeidinge voor zooveel gelegen in die gezneente. Middelburg. Vrijdagavond hield de Vereen, tot bestrijding der tuberculose alhier haar jaarvergadering. Aan de ver schillende verslagen ontleenen wij het vol gende: Het aantal leden bleef vrijwel gelijk aan het vorig jaar en bedroeg op 1 Jan. j.l. 304, met een gezamenlijke contributie van f 391. Zoowel het aantal leden, als het bedrag der contributie noemt de pen ningmeester voor een stad als Middelburg te laag. Op 1 Jan. j.l. waren onlder toezicht van de huisbezoekster 132 gezinnen, waarin een of meer leden tuberculose hadden, terwijl mede de overige gezins leden onder toezicht stonden. De huisbezoekster legde in 1930 in to taal 2057 bezoeken af. Zij verleende haar medewerking bij 12 woningverbeteringen en bij 10 woning- of goederenontsmet tingen. Verder verleende zij tusschen- komst voor uitzending van 29 kinderen of volwassenen naar vakantiekolonies, hospitia, paviljoen, enz. De opbrengst der Emmabloem-collecte bedroeg f 664, diverse giften kwamen in tot een bedrag van f 222.65. Aan ver- pleegkosten in kinderhospitia werd uit gegeven f 2697.25, in d&gs&natoria f232.50

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1