Onze Kleeding. Rechtzaken van gewaarschuwd tegen het schoolverzuim zonder geldige redenen en zonder toestem ming van den directeur. En vandaar het voorstel om haar nu voorgoed van de school verwijderd te houden, Jongetje ontvoerd? Sinds Zondag 8 Febr. j.i. wordt uit de ouder lijke woning aan de St. Jacobsstraat te Ro iter dam de 5-jarige J. Pronk vermist. Men nam aan, dat het kind in de Delft- sche Vaart nabij het Haagsche Veer te water was geraakt en verdronken. On middellijk begon men het water daar af te dreggen, hetgeen echter ook na lang durige pogingen geen resultaat opleverde. Tot nu toe heeft men nog geen spoor van het kind gevonden. Dezer dagen is bij de familie het ver schrikkelijk vermoeden gerezen, dat het kind niet door verdrinking om het leven zou zijn gekomen, maar uit wraakneming ontvoerd zou zijn door iemand die langen tijd geleden na een twist de familie be dreigd heeft: „Je zal er wel meer van hooren". Hoewel de politie deze mogelijkheid vrij onwaarschijnlijk acht zij neemt aan, dat een lijk bij de huidige temperatuur van het water geruimen tijd niet aan de oppervlakte komt te drijven verzoekt zij toch nogmaals een ieder, die inlich tingen over het jongetje zou kunnen ge ven, zich te vervoegen aan het bureau Oppert. Het signalement luidt: 0.75 meter lang, bol gezicht, ronde kin, groot litteeken bo ven het rechter oog, gekleed in bruine jek ker, witte trui, blauw fluweelen broekje, bruine kaplaarzen, bruine kousen en zwart mutsje. De vechtpartij te Rotter dam. De politie is den geheelen dag gisteren bezig geweest met het onder zoek naar de aanleiding van de hevige vechtpartij tusscben Somali-negers en Arabieren, die gisteren op den Een- drachtsweg te Rotterdam plaats vond. Gebleken is, dat de oorzaak van de ruzie inderdaad gezocht moet worden in een geschil, dat gerezen was naar aan leiding van het aanmonsteren op een schip. Niet minder dan zes verdachten zijn door de politie gehoord. De vermoedelijke hoofddader, zekere Saïd, is weten te ont komen. In samenwerking met den Vreem delingendienst tracht de politie zijn ver blijfplaats te achterhalen. De toestand van den zwaar gewonden Mohamed Warsamme (niet Ali Mohamed) was gisteravond iets boter. Alle levens gevaar was echter nog niet geweken. De andere zwaargewonde, Abdul Achmed, maakt het redelijk goed. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Melkprijsverlaging. In ver- band met de per 1 Maart a.s. intredende verlaging van den inkoopprijs, wordt de verkoopprijs der melk te Rotterdam Maan dag a.s. met 3 cent per liter verlaagd. Fen goede vangst. In de Mit- telstrasse te Berlijn heeft de politie een inval gedaan in een werkplaats van val- sche munters. Drie personen werden aangetroffen, die juist bezig waren met het vervaardigen van valsch buitenlandsch bankpapier. Ook werden platen gevonden, bestemd om val- sche bankbiljetten van 100 zloty te druk ken. Een ,groote hoeveelheid reeds ver vaardigde biljetten werd in beslag geno men. De drie valsche munters zijn na tuurlijk aangehouden. Treinin het water gereden. Nabij Mobile in den staat Alabama (Ver. Staten) heeft een eigenaardig spoorweg ongeluk plaats gehad. Van een passagiers- trein, die door een geopende brug was gereden, stortten de locomotief en de bagagewagen te water. Hierbjj vonden vier spoorwegemployé's den dood. Het ongeluk is nog betrekkelijk goed afgeloo- pen, want indien niet de eerste perso nenwagen aan het einde van de draaibrug was blijven hangen, zou ongetwijfeld de geheele trein in het water zijn terecht gekomen. Door L. v. G., 46 j., jager te Axel, is cassatie aangeteekend tegen twee von nissen der Rechtbank te Middelburg van 20 Febr. j.l., waarbij hij wegens overtre ding van de Jachtwet is veroordeeld tot een geldboete van f 40 of 10 dagen hech tenis met verbeurdverklaring van het ge weer en van f 60 of 10 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitle vering daarvan of betaling van f 20 of 5 dagen hechtenis. Door G. L. B., 41 jaar, schipper te Ierseke, is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van 20 Februari j.l., waarbij hij ter zake van het niet opvolgen van een bevel door de ambtenaren van den Waterstaat ge daan in het belang van de vaart en de werken is veroordeeld tot twee geldboe ten van f 25 of twee maal tien dagen hechtenis. Familiedrama le Hilversum. In den avond van 26 Oct. j.l. poogde een 44-jarige winkelier te Hilversum, door gasverstikking een einde te maken aan zijn leven en dat van zijn zestien jarig dochtertje. Het kind werd dood ge vonden en de man bewusteloos. De man stond voor de vijfde kamer der Amsterdamsche rechtbank terecht, verdacht van moord. De psychiaters dr S. P. Bakker en dr H. J. Overbeek achtten in hun rapport verd stet toerehraSugm&aer toen hij zijn daad beging, daar hij lijdende is aan een zenuwziekte. D«. Otfieier van Justitie had in zijn requisitoir verzocht de zaak naar de in structie terug te wijzen, om nog andere psychiaters een onderzoek naar verdach- te's geestvermogens te laten instelleh. De rechtbank achtte den ten laste ge legden moord bewezen, doch den dader niet strafbaar wegens ziekelijke storing van de geestvermogens. De rechtbank ontsloeg verd. van rechtsvervolging en gelastte zijn plaatsing in een krankzinni gengesticht voor een proeftijd van ten hoogste één jaar. Daar volgens de deskundigen het ge vaar bestaat, dat verd. zijn poging tot zelfmoord zal herhalen en daarbij wel licht weer iemand anders van het leven zou berooven, stelde de Rechtbank verd. bovendien ter beschikking van de regee ring om van harentwege te worden ver pleegd. Verduistering van twee ton. De rechtbank te Rotterdam beeft uit spraak gedaan in de zaak var de mal versaties bij de R. M. I. en bi' e daar mee verbonden Vereenigde Zaxvelberei- ders. Zooals men weet, hebben deze malver saties jaren lang geduurd en zijn de beide firma's voor ongeveer twee ton benadeeld. De 46-jarige kantoorbediende werd veroordeeld wegens valschheid in geschrifte en het opzettelijk gebruik ma ken van valsche geschriften als waren rij echt, beide feiten meermalen gepleegd, tot twee jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek der preventieve hech tenis. De 25-jarige mede-verd. werd wegens heling, meermalen gepleegd, veroordeeld toe een jaar en zes maanden gevangenis straf, eveneens met aftrek der preven tieve hechtenis. Een oneerlijke kantoorhouder. De rechtbank te Breda heeft gisteren een 31-jarigen kantoorhouder bij de Ne- derlandsche posterijen te Wouw veroor deeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van een jaar met een proeftijd van drie jaar wegens verduistering van gelden tot een totaal bedrag van f 1300 gedurende de jaren 19241931, welke gelden hij als kantoorhouder onder zijn berusting had. ONTWAPENING EN MOBILISATIE. Een halfslachtige resolutie. Uit de Haagsche Correspondentie van de „Zutphensche Crt." (lib.): Het merkwaardige geval doet zich nu voor, dat vrüwol tegelijk uit den soci i- listiscben en vrijz.-democratischen kring een sterk afwijkende meening van die der eenzijdige ontwapenaars is gekomen. Eerst een S.D.A.P.'er, de heer Van de Woestijne, in een tijdschriftartikel, toen een der bekwaamste vrijz.-democraten, mr Jitta, in een weekblad, die nu in vol len strijd ligt met zijn partijleider en op zijn beurt kennis maakt met de debat- mithodon, w««rm.oa de haar Marchs.nl zijn tegenstanders poogt af te maken. Wij mengen ons thans niet in dien vrionden- strijd, al zou er veel over te zeggen zijn. Maar niet alleen de V.-D., ook de S.D.A.P. is nog niet klaar met haar mi litaire vraagstukken. Toch lijkt de leus zoo eenvoudig! En met de „dappere on gehoorzaamheid" bij mobilisatie scheen de zaak geheel afgedaan. Scheen, want geen vraagstuk, dat in de S.D.A.P. zoo veel roering geeft. De partij gaat congres- seeren en nu blijkt, dat er niet minder dan 38 afdeelingen voorstellen hebben ingediend, welke de ontwapenaars in de practijk aan een standpunt moeten hel pen. Heit partijbestuur heeft ook niet stil gezeten. Het stelt een lintwurmresolutie voor, in elf punten onderverdeeld. De meeste punten zijn van geen belang, hou den slechts oud nieuws en opwekking tot actie in. Dan wordt nog eens bevestigd waarom is dit telkens noodig? dat de partij gewapende landsverdediging heeft afgewezen, waarna als klap op de vuurpijl de quaestie van de mobilisatie komt. Tja, dat is voor een partij, welke tegelijk de democratie wil dienen en „dap pere ongehoorzaamheid" aan het wettig gezag toejuicht en daardoor uitlokt, een moeilijk geval. In zoo'n geval maakt men een soort eenheidsmotie, welke niet te revolutionair is voor de gematigden en toch ook weer niet te gematigd voor den linkervleugel, die tegenwoordig erg op standig is en lastig, terwijl alles wat links van de S.D.A.P. staat, met argus oogen B.W. 108. H.W. 118, L. 120 Of maat 48. De Japon wordt gemaakt van effen stof. Kraag, belegstuk, vest, manchetten, stukken ln de mouw en reepen achter de plooien van gewerkt stof. Bewerking: a. De figuurnaden dldhtetikken (strijken naar den voorkant). b. Middenvoor inknippen tot 45 c.M, Belegstuk knippen volgens teek. (schuin gestreept). Deze stikt men dan aan in het midden, dan omkeeren naar den verkeerden kant, de hals op elkaar rijgen, ln den buitenkant een zoompje maken. c. Schouders en ZUnaden diohtstlkken, naden op strijken. d. Het kraagje wordt op den verkeerden kant aangestikt, dan de zijkantjes dlohtgestlkt, omge keerd, en overgezoomd op den goeden kant. (Wan neer de kraag nu openvalt Is deze mooi afgewerkt). e. Tusschen de mouwen stikt men de gewerkte punten, daarna mouwen dlchtstikken, onderkant van gewerkte stof heelemaal inrlmpelen, dan man chetje op den goeden kant aanstikken, weer de zijkantjes, omkeeren en overaoomen op den ver keerden kant. Mouw Inzetten op sohouderteeken (voorkant met rülmte Inzetten). Rokje. Voor het rokje heem men In V geheel 10 baantjes noodtg, effen en gewerkt. Eén baantje of plooi van iéder Is aangegeven. De plooien rijgt men dus alle apart om op de stippellen, daarna worden de gewerkte stukken er achter gelegd, zoodat de bovenkant tegen elkaar komt en de onderkant een tusschenruimte heeft van 5 o.M. (Zie voorbeeld), dan alle naden dloht- stiteen en dubbel omnaaUa of omeMtea op tut gedeelte waar de zoom komt, worden die stukje naad (dus die ln de zoom vallen) opengestreken, boven de zoom geeft men dus ln de naden knipjes. Het rokje wordt dan aan het HJfJe gestikt. Model B geeft een bovenstuk van gewerkte stof en Ingezette klokken, 2 aan den voorkant en 2 aan den achterkant, toeziet, waf er bjj de gronte partij voor valt om waar mogelijk een slag te elann. Wat wil het partijbestuur nu het con gres laten uitspreken? In de eerste plaats, dat de partij „rekening blijft houden mot de mogoljjkhoid, dat onder bepaalde om standigheden een mobilisatie van beperk ten omvang, op den voet van een veilig heidswacht ook door de party onvermij delijk kan worden geacht ter bescherming tegon gevaren, waaraan een oorlog buiten onze grenzen, de bevolking van ons land blootstelt, of ter voldoening aan Volken bondsverplichtingen." Hier rijzen reeds tal van vragen. Wat zijn „bepaalde omstandigheden"? Hoever mag die „beperkte omvang" eener mobi lisatie gaan? Wij merken voorts op, dat deze resolutie dus rekening houdt met een oorlog waar wij buiten kunnen blijven, een kans, die volgens Marchant en de zijnen practisch niet bestaat. Het congres-besluit zal nog iets anders uitspreken. Het zal opnieuw verklaren, „dat de partij elke politiek, die naar oor log drijft of oorlogsgevaar oproept of vermeerdert, met al haar energie zal be strijden, en dat zij derhalve ook niet haar medewerking zal verleenen tot een mobi lisatie, indien het bevel daartoe als een drijven naar oorlog zou moeten of kun nen worden gekenmerkt, of oorlogsgevaar zou oproepen of vergrooten." Ziedaar nu de gedragslijn in geval van mobilisatie, zooals het bestuur der S. D. A.P. die voorstelt. De uitspraak is merk waardig gesteld. Zij is fei el k reeds waar deloos, omdat zij vaststelt, dat de partij haar hulp niet zal verleenen voor een geval, waarin haar me dewerking niet ge vraagd wordt. De uit drukking „medewer king verleenen' is dus al zeer eigenaardig ge kozen; toeval of opzet? In een volgend punt wordt geöischt (de bee- ren doen tegenwoordig niet anders dan eischen), dat de beslis sing over het rnobili- seeren van troepen bij de wetgevende macht wordt gebracht. In dat geval zou er sprake zijn van medewerking ver leenen in den zin van goedkeuren of weige ren. Maar thans? Of bedoelt men, dat do partij zich wil verkla ren tegen mobilisntie- credleten? Daartoe heeft natuurlijk iedere par tij het recht en de S. D.A.P. maakt op dat recht vooral in vollen vredestijd aanspraak. Maar de hoeren zullen ons toegeven, dat stom men tegen een wetsont werp voor een mobili- sntie-crediet iets gansch anders is dan cïe uit vinding van de dappe re ongehoorzaamheid door Ir Albania. Uit de resolutie blijkt echter nog iets. De S. D.A.P. zal zich met deze verklaring niet per se tegen een mobilisa tie verzetten. Niet te gen een van beperkten omvang. Ook niet per se tegen een grootere mobilisatie. De verkla ring spreekt implicit.e uit, dat er ook een mo bilisatie mogelijk is, die het oorlogsgevaar niet oproept of vergroot, dus dat gevaar keert of verkleint. En volgens Marchant c.s. trekt be wapening den oorlog per se aan! En tenslotte rijst na tuurlijk de vraag: wie zal uitmaken en hoe zal worden uitgemaakt of een mobiiisatiebevel als een drijven naar oorlog moet worden ge kenmerkt, dan wel als een poging om den oorlog te weren? Zal dit in dagen, neen in uren van de benan- wendste spanning een buitengewoon congres van de S.D.A.P. even moeten beoordeelen? Zal zulk 'n congres daar toe beter in staat zijn dan de wettige Volks vertegenwoordiging, welke van de Regeering alle inlichtingen welke zij behoeft, kan eischen? Neen, hoorneer onze sociaal-democraten zich in de quaestie van ont wapening en mobilisa tie inwerken, hoorneer de partij zelve zal on dervinden, dat zij er met haar leuzen en agitatie niet. komt. Het halfslachtige ge doe in de nieuwste uit spraak der partijleiding geeft blijk, dat men in de knel zit, Wij zullen het ge spartel met groote be langstelling blijven volgen. In JPetwoea, Model a 0.75; Model a oM.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6