DE ZEEUW Het Geweten van RogerTrehern. IN UW PIJP: v. ROSSEM's TROOST 'VVV fo.5o TWEEDE BLAD. ïn Koe, eiplanten 0.25 0.55 0.70 Uit de Provincie. FEUILLETON Gemengd Nieuws. colL stalen voor at, vanal ƒ38. KUIJPER, Kleer- lstraat.45, Goes. E L T J E S. ïis-cadeau is een m als altijd een ng. Fa F. P. 10, M'burg. den: e met Inhoud, KERSTEN, Wol- OP: Zesbalks-Eggen, ïortmolen C.D.C. Abeele. OP: tan Reu, Drach- sls. lieuwland. len: een slechts t-Kastner Piano, prijs. 10 Boekhandel te koop: SCHELPEN D 52, Westka- nh., BI. Eigenh., iwe en Bravo's, Vis Fr- Eigenh., BALKENENDE r uit twee. lieuw goed ge- Pr rWE POTERS, ►stkapelle. JUCUNDA OTERS. 11, Nieuw- en P: irtje, 41/2 XW2 te Driewegen. 6 u. bij Wed. gen. Lewedorp. paard, oud 4 Merrie, oud 2 Serooskerke. net 1 Mei een cersknecht, Bureau „De STER :in. A 164, Mid- 'BODE MOL, Land- 3NSTBODE SIIJSSE, Bak- erke. lende Meid kapelle. fSCH, Ike branche. B., Bureau M J. j VAN VRIJDAG 27 FEBR. 1931. No 126. HET RUILVERKEER MET DUITSCHLAND. In verband met de behandeling van het agrarisch programma van minister Schiele in den Duitschen rijksdag, waar bij zeer verstrekkende voorstellen wor den gedaan ten aanzien der door Duitschland te volgen tariefpolitiek om den Duitschen landbouw te beschermen, kwam het Comité van Economisch Ver weer uit de Nederlandsche land- en tuinbouworganisaties gisteren in spoed vergadering bijeen, onder voorzitter schap van oud-minister dr F. E. Pos- thuma. De gevaren, welke den Nederland- schen land- en tuinbouw door deze ta riefplannen opnieuw bedreigen, wekten bij de vergadering ontstemming en te leurstelling en men achtte het uit een oogpunt van zelfbehoud voor den export van land- en tuinbouwproducten nood zakelijk, paraat te zijn tot het nemen van maatregelen, indien de verdere gang van zaken deze mocht noodig maken. Men was door den huidigen gang van üaken vooral ontstemd, omdat men, han gende de besprekingen in de economi sche commissie van den Volkenbond over de uitlegging der meestbegunsti- gingsclausule in verband met het stelsel der contingenten, dergelijke maatregelen van Duitsche zijde niet verwacht had en teleurgesteld, omdat men in Duitschland er blijkbaar nog steeds geen rekening mede houdt, dat een land, dat veel wa ren wil uitvoeren, ook den invoer uit de betreffende landen, die men als klant heeft, op behoorlijke wijze dient toe te laten, zullen de economische betrekkin gen tusschen deze landen op den duur niet ernstig verstoord worden. Nederland is van Duitschland op één na de grootste afnemer ,van industrieele producten; Duitschland voert uit Neder land de meeste landbouwproducten in, Nederland betrok in 1930 uit Duitsch land voor 'n waarde van 1.2205.579.000 R.M., terwijl het voor 560.828.000 R.M. daarheen uitvoerde. Gaat men dit laatste meer en meer tegenwerken, zooals dit van het agrarisch program van minis ter Schiele onherroepelijk het gevolg moet zijn, dan kan het niet anders, of van Nederlandsche zijde moet men zich daartegen verzetten, op welke wijze dan ook. In verband met het overeenkomstige belang dat ook andere landen bij den export naar Duitschland hebben, zooals Denemarken, Letland, België enz. werd besloten dat het comité zich onverwijld met de landbouworganisaties in deze landen in verbinding zal stellen, tenein de te overwegen, wat in dezen gezamen lijk ondernomen kan worden. Tevens werd besloten, contact te zoe ken met de groote Nederlandsche im- porteursgroepen van Duitsche artikelen, teneinde met deze de groote belangen te bespreken, welke er in dezen voor het ruilverkeer met Duitschland op het spel staan. Jubileum Houtekamer. In no. 11 van „Ons Nederland", offi cieel orgaan der Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer lezen wij onder het hoofd „Kopstukken der A.N.V.V." met nadere aanduiding G. Houtekamer 10 jaar secretaris der V.V.V. te Goes het volgende: Op 12 Februari 1921 werd tot secreta- taris der Goesche Ver. v. Vreemdelin genverkeer benoemd de heer G. Houte kamer te Kloetinge. Dit is ongetwijfeld wel een der belangrijkste daden dezer Vereeniging geweest. Want van dien dag af ging van Zeeland op propagan- 4 door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsch.) 54.) 0— „Het gekke is, dat ik niet geloof, dat het me zal ontroeren op de manier, die jij bedoelt. Dat alles is verdwenen het geheele vroegere leven in Tran some Peveril schijnt te behooren tot 9n afgesloten deel van mijn leven. Ik herinner het me tot in de kleinste bij zonderheden en toch heb ik vaak een ge voel, of het een ander was, die dat alles beleefd heeft. Ik weet niet, of je mij be grijpt. Het is net als een droom, waar e op terug ziet, die je je zelfs graag weer in herinnering terug roept; maar lie niets te maken heeft met het tegen- voordige met je werkelijke leven." „Ben ik een deel van dat droomleven, loger?" vroeg Philippa. De sterke vingers sloten zich vast om e hare. „Neen, Philippa. Jij hebt een plaats in 'et nieuwe leven ook. Uit je zelf kwam je et me. Je bleef in me gelooven. Je stond ne terzijde. Jij bent de eenige schakel, he me nog met het verleden verbindt, iet voor me doet leven. Maar Elinor dagebied een enorme stuwkracht uit. Dat de samenwerking tusschen Zeeland en de A.N.V.V. op zoo prettige, succes volle wijze geschiedt, is hoofdzakelijk te danken aan de opgewektheid en de ener gie van dezen beminnelijken Zeeuw. Wat de heer Houtekamer in zijn vrijen tijd voor het vreemdelingenverkeer ge daan heeft, zal blijken van blijvende waarde te zijn. In het belang van V.V. en A.N.V.V. beide hopen wij, dat de heer Houteka mer nog vele jaren zijn functie op de zelfde enthousiaste en intelligente wijze zal kunnen blijven waarnemen." Het waardeerend artikeltje gaat ver gezeld van een zeer goed gelijkend por tret van den jubileerenden secretaris. Bij Kon. besluit is op verzoek aan Mr. J. Smit Azn. eervol ontslag verleend met dank voor de bewezen diensten, als lid van den Voogdijraad, te Middelburg. Een motortractor. Op het stations-emplecement te Goes is een mo tor in dienst gesteld, welke inplaats van de gewone stoomlocomotieven rangeer dienst verricht. De spoorwegen zijn hiertoe overgegaan uit zuinigheidsoverwegingen en zullen deze tractors geleidelijk op alle stations in dienst stellen. Middelburg. Benoemd tot keurmeester van vee en vleesch alhier, de heer L. A. Pieterse, tot heden in gelijke functie bij den vee- en vleeschkeuringskring te Oostkapelle. Biezellnge. Zooals deze week is gean nonceerd, zal hier a.s. Maandagavond 'n propaganda-vergadering van den Ned. Ghr. Landarbeidersbond worden gehou den. Gaarne wekken wij de Ghr. arbei ders op, deze vergadering bij te wonen. Kapelle. Gisteren werd vanwege den Nad. Ghr. Landarbeidersbond in het lo kaal „Obadja" een propaganda-vergade- ring gehouden, die goed bezocht was. De heer A. de Lange uit Goes wees de land- en tuinbouwarbeiders op de nood zakelijkheid van organisatie, die vooral in dezen crisistijd meer dan ooit gebleken is. Voor Chris ten-arbeiders is de organi satie, waarbij zij zich hebben aan te slui ten de Ned. Chr. Landarbeidersbond. Een breede bespreking volgde. Daarbij had dhr de Lange o.m. gelegenheid, om tegenover enkele leden van socialistische vakbonden het principe van de Chr. vak beweging duidelijk in het licht te stellen. Neutraliteit in de vakbeweging bestaat niet. Men heeft te kiezen tusschen de so cialistische en de Christelijke organisatie. Ten slotte gaven zich eenige der aan wezigen als lid van den Ghr. Landarbei dersbond op. Vrijdag 6 Mrt zal wederom worden vergaderd, teneinde alsdan zoo mogelijk een afdeeling van genoemden Bond op te richten. Ierseke. Dhr M. Willemsen, lid van den Raad voor de A.-R. Partij, stelt zich niet meer beschikbaar voor de eerst volgende raadsverkiezingen. Krabbendijke. Woensdagavond hield de J. V. op Geref. grondslag haar jaarverga dering onder voorzitterschap van dhr J. Andrée. De voorz. sprak een openings woord naar aanleiding van Matth. 5 1 16. Uit het jaarverslag van den secreta ris blijkt, dat de vereeniging in het afge- loopen jaar met vele moeilijkheden te kampen had, maar ondanks alles is er ruime dankensstof. Verschillende onder werpen werden geleverd, n.l.: „Izaks of ferande", door P. Smallegange; „Over heid en Sabbatsrust", door A. v. d. Berge; „Levenslust", door A. Visser. Deze onderwerpen, zoowel als de be spreking toonden aan, dat er in deze vereeniging, al is zij dan klein in getal, uitstekende krachten aanwezig zijn. Ter afwisseling hoorden we voordrach ten en een oplossing vragenbus. De plaat selijke vereenigingen als ook de afgevaar digden van de Geref. J. V. uit naburige gemeenten brachten hun felicitaties over. Na een ernstig en bemoedigend slot woord gesproken te hebben, sloot. Ds An drée deze uitnemend geslaagde vergade ring. Driewegen. Woensdagavond vierde de Chr. Zangvereen. „Hosanna" haar 23ste jaarvergadering. De eere-voorz., Ds van Schie, opende de druk bezochte vergade ring door te laten zingen van Psalm 89 vers 8 en ging voor in gebed. Daarna sprak hij een openingswoord naar aan leiding van Psalm 126. Uit de verslagen bleek, dat de vereen, bloeit en de toestand bevredigend is. Ver der werd de avond gezellig doorgebracht met voordrachten en samenspraken en een tableau: „Geloof, Hoop en Liefde", afgewisseld met muziek en zang. Tijdens de pauze werden allen getrac- teerd op eenige ververschingen. Aan het einide dankte Ds v. Schie de begunstigers(sters) voor hun betoonde be langstelling op dezen gezelligen feest avond. Arnemuiden. Aan het jaarverslag der Boerenleenbank alhier, waarvan de alge- meene vergadering gisteren gehoudenis, is ontleend dat het ledental der ver eeniging op 31 Dec. 1930 61 bedroeg. Blijkens de rekening is aan spaargelden ingelegd f 100.803.53 en terugbetaald f80.798.90. In rekening-courant is gedepo neerd f 54.240.33 en uitgegeven f 55.402.26 aan voorschotten, in uitgaven f 6400, en terugbetaald f 6615. De winst over 1930 bedraagt f449.93. Besloten werd deze winst aan de re serve toe te voegen. Herkozen werden de heeren M. Vader als lid van het bestuur, J. J. C. v. d. Graaff als lid van den Raad van Toezicht en Joh. Crucq Fz. en Adr. Gornelisse, als plaatsvervangende be stuursleden. Het aantal in omloop zijnde spaarbank boekjes bedroeg 121 en dat der rekening courant 37. Aagtekerke. Donderdagavond verga derde de vereeniging „Het Groene Kruis". De voorzitter, dhr J. Bosselaar, opende deze vergadering, die slechts door 5 per sonen was bezocht. Daar de secretaris met kennisgeving afwezig was, werd door den voorzitter het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de vereeniging 148 leden telt. Ingekomen was een schrijven van dhr G. Overweg, dat hij door vergevorderden leeftijd bedankt als bestuurslid. De voorzitter merkt hierbij op, dat dhr Overweg 19 jaar bestuurslid is geweest, waarvan 17 jaar secretaris. Spreker uit een woord van dank voor al hetgeen hij in die jaren voor de vereeniging heeft gedaan. In zijn plaats vverd gekozen tot bestuurslid dhr D. W< ^.Overweg. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat een goed slot van f 60 te boeken viel. Als afgevaardigde naar de alg. verga dering werd gekozen dhr J. Jobse en tot plaatsvervanger dhr J. de Visser. Van het materiaal, dat in goeden staat verkeert, hadden aan 38 personen 59 uit- leeningen plaats gehad, terwijl door 5 personen gebruik was gemaakt van de kinderweegschaal. Biggekerke. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond werd Woensdagavond een herdenkings-samen- komst gehouden in de kerk. Ds. C. v. d. Waa, de voorzitter van de afdeeling, heet inzonderheid welkom dhr A. Groen, propagandist van den Chr. Nat. Werkm. Bond. Hij herinnert er aan, hoe er voor 25 jaar een krachtige actie van den Bond in onze provincie uitgegaan is, waaraan ,dezq afdeeling haar ontstaan heeft te danken, die in al dien tijd niet onge zegend heeft gearbeid. Als Spr. overgaat tot behandeling van zijn onderwerp: „De beteekenis van den Chr. Nat. Werkm. Bond in ons gemeentelijk leven", zegt hij, dat deze Bond tegenover het streven: de Kerk er buiten, de leus hooghoudt: de Kerk er in. Hij licht toe, hoe hij dat be doelt. In het persoonlijk leven is de mensch geneigd niet met God, de onzicht bare werkelijkheid, te rekenen, doch met het zichtbare. Gelooven is echter, dat men afziet van het zichtbare en vertrouwt op God. Met verschillende voorbeelden wordt dit duidelijk gemaakt. Dit zelfde geldt ook in het maatschappelijke leven, waar ve len alleen met het stoffelijke en zicht bare willen rekenen en niet met God en Zijn Woord en het geestelijke willen af hankelijk doen zijn van de uitwendige omstandigheden. Hieruit vloeit voort het betrekkelijke van de geestelijke en zedelij ke waarden en den klassestrijd. De con sequentie er van wordt gezien in Rusland, de proeftuin van het communisme. Een ernstige waarschuwing voor ons: Weest op uw hoedel Naast en met de Kerk op haar terrein en wijze neemt de Werkm. Bond op zijn arbeidsveld positie tegen deze stroomingen. Het is derhalve van groote beteekenis, dat in onze gemeente, aan wie het moderne leven niet onberoerd voor bijgaat, de Werkm. Bond de arbeiders wijst op de gevaren die hen bedreigen. Daarna spreekt dhr A. Broen over: „Vragen van den dag". Te midden van het woelige leven is het noodig ons af te vragen: Beteekent ons Chr. Vereenigingsleven iets in dezen tijd Gaat er kracht van ons Christendom uit? Laten wij die vragen met hun beschamend antwoord recht bespreken. Ons past diepe verootmoediging, want ons Christendom beteekent zoo weinig, daar het maar al te zeer losgemaakt wordt van den Chris tus. Vervolgens hebben de Werkmans- bonders op een jubileum zich af te vra gen: heb ik mijn verplichting nageko men om mee te werken tot den bloei van onze Ned. Herv. Kerk? Onze aloude va- derlandsche kerk, hoewel met gebreken en allerwege door velen miskend, is nog altijd waard gesteund te worden. Op het terrein van de sociale beweging formu leert Spr. deze vraag: Zijn wij op den goeden weg? Heeft de Chr. Nat. Werkm. Bond nog reden van bestaan? Er zijn twee zienswijzen: de socialisti sche, de progaganda van den klassen strijd en de Ghristelijk-soeiale gedachte, die naar het Evangelie predikt, dat de een den ander noodig heeft, in organisch verband. Wie heeft gelijk? Laat de practijk van het leven antwoord geven. Spr. wijst dan op Israël, dat niet straf feloos zijn God kon verlaten; op Rusland, dat in de grootste ellende zich bevindt en op de socialistische regeering van En geland in zake belofte en vervulling wat de werkloosheid betreft. Wij gaan met onze Christelijk Sociale gedachte in de goede richting. Het ge bod: draagt elkanders lasten hebben wij op verschillende wijzen in vervulling trachten te brengen. Zoo gaan wij rustig de toekomst tegen in het geloof: de Heere regeert. De Christelijke Zangvereen. „Halle luja" luisterde tot tweemaal toe met een drietal zangnummers onder leiding van haar directeur, dhr J. Wijkhuijs, deze sa menkomst op. Ds. v. d. Waa eindigde met dankgebed. Slotzang was Gezang 96. Tholen. Op Woensdag 4 Maart zal de Gemeenteraad alhier vergaderen. Als een zeer belangrijk punt komt op de agenda voor: „Electrificatie der Gemeente". Naar wij vernemen, moet door de P. Z. E. M. den Raad een zeer voordeelig aanbod zijn gedaan. Haamstede. De werkzaamheden aan het vliegveld voor den op 4 Mei a.s. te ope nen luchtvaartdienst Rotterdam-Haam stede vorderen flink, zoodat het veld bin nenkort in orde zal zijn. De gemeenteraad heeft een blanco crediet toegestaan voor de officieele ontvangst der genoodigden ten gemeentehuize. Oud-Vosseaneer. De heer J. Drogers heeft ont3lag genomen als directeur der Chr. Zangvereeniging door vertrek naar Bleiswijk. Tot directeur is in zijn plaats benoemd de heer A. Torenstra, hoofd der School met den Bijbel. Vernietiging van 140.000 K.G. papieren marken. In de kelders van de nationale bank te Bros - sel en van haar filiaal te Antwerpen be vindt zich een hoeveelheid papieren mar ken, die de Duitschers tijdens de bezet ting in België in omloop hadden gebracht en waarvoor de houders na den wapenstil stand door de Belgische regeering werden schadeloos gesteld in Belgisch geld. Dit Duitsche papieren geld weegt niet minder dan 140.000 k.g., zoodat de vernietiging er van tal van moeilijkheden oplevert. Men kan nu eenmaal niet in een handomdraai en 14 groote wagens met 10 ton papier elk doen verdwijnen. Er is natuurlijk aan verbranden gedacht, doch men heeft er van moeten afzien, omdat volkomen ver branding van compacte liassen papier heel moeilijk is en omdat er ook niemand was, die over de daarvoor noodige ovens beschikte. Toen is gedacht over het afhuren van een schip, om de marken in volle zee naar de haaien te helpen, maar ook dit plan heeft men laten varen, daar de waar borgen voor vernietiging niet voldoende werden geacht. De mogelijkheid bestond namelijk dat de zeestroomingen een deel der marken op de kust zouden werpen. Thans schijnt men echter de oplossing gevonden te hebben. Een groote Belgische papierfabriek heeft zich namelijk in begin sel bereid verklaard de marken in kran tenpapier te veranderen, al zijn ook hier aan bezwaren verbonden. Men meent een maand noodig te hebben om het werk tot een goed einde te brengen, dat geschie den zal in tegenwoordigheid en onder controle van afgevaardigden van het mi nisterie van financiën, van de nationale bank alsmede van de Duitsche rijksbank. Vrachtauto met koeien t e w a t e r. Woensdag is een met koei en geladen vrachtauto, op weg naar de Bossche veemarkt, te Veghel, bij het uit wijken in de Zuid-Willemsvaart geraakt. De chauffeur slaagde er in zich te red den. Twee koeien verdronken, een derde koe moest worden afgemaakt. De auto is later uit het kanaal gehaald. Smokkelhandel. Men schrijft uit Venlo: De Duitsche grensambtenaren letten se dert eenigen tijd, behalve reeds op koffie en tabak, op het smokkelen van tarwe uit Nederland. Eenige smokkelaars zijn reeds in de afgeloopen nachten aangehouden met zakken tarwe. De tarwe is op het oogenblik in Duitschland dubbel zoo duur als hier. Ook worden de vrachtauto's naar Duitschland scherper gevisiteerd, daar gebleken is dat groote hoeveelheden op frauduleuze manier reeds zijn inge voerd. Ook de binnenwegen worden stren ger bewaakt. Een „Koningin" van school gestuurd. Eenigen tijd geleden is een Amsterdamsch meisje, leerlinge eener H. B. S. met drie-jarigen cursus, tot „Miss Holland" gekozen. In verband met haar nieuwe functie van schoonheidsko ningin verzuimde zij herhaaldelijk de les sen. „Het Volk" bericht nu, dat B. en W. den directeur dezer H. B. S. gemachtigd hebben, in afwachting van de definitieve beslissing op zijn voorstel, de bewuste leerlinge van de school verwijderd te hou den. In verband daarmede verneemt het „Hbld." dat B. en W. hun eindbeslissing in deze zullen nemen zoodra zij terzake het advies van de Commissie van Toe zicht op het M. O. hebben ontvangen. De ouders der leerlinge waren herhaaldelijk ze zou het niet kunnen begrijpen. Zij behoort geheel en al tot de droomwereld." Philippa zweeg een oogenblik, begon toen plotseling rap te spreken. „O ja, Roger, ik begrijp hetl O, hoe dankbaar ben ik, dat ik je begrijpen kan. Als ik den vorigen winter die weken in Londen niet vaak met je samen was ge weest, misschien zou ik dan nu ook per plex, bezorgd wantrouwend geweest zijn. Het was verschrikkelijk in zeker op zicht te weten, dat je daar was ln contact met mannen, wier plan en het doel het was, alle wetten en reglemen ten omver te werpen zelfs die der vrijheid. Maar ik begreep je omdat ik zelf had gezien. Dat maakte het me mogelijk het te dragen. Ik wist, wat er in je hart omging. Jij brak een lans voor allen, die te lang verdrukt, te ellen dig, te ontmoedigd waren om voor zich zelf op te komen. De kreten van honge rige kinderen klonken je in de ooren, je had uitgeputte, half verhongerde vrou wen voor oogen. Je bevocht een onzicht baar monster, dat ten deele verantwoor delijk was voor al die verschrikkelijke ellende en smart. 0, ik wist het wel 1 ik begreep het wel. Dat ik het den ande ren ook niet kon doen begrijpen kwam alleen, doordat ze nooit die toestanden hebben gezien, zooals ik, dingen die me nu soms nog achtervolgen als een nacht merrie." Hij keek haar teeder in de oogen. Hier was de sympathie die hij zoozeer behoef de. Phil was niet tot in de diepste diep ten afgedaald zooals hij ze had die wrange vruchten niet geproefd, die nu nog zijn mond deden samentrekken. Ze had slechts, als 'tware uit de verte, ge keken naar dien verschrikkelijken strijd en haar liefde was tot hem gekomen over de golf van opvoeding en traditie heen en dat, wat ze gezien had, stelde haar in staat, de motieven die zijn geest leidden, te begrijpen, terwijl hij anderen moest voorkomen als een fanaticus, een volks misleider, een verrader van zijn klasse en van zijn geloof. „In veronderstel dat vader dat ze allemaal kwaad op me zijn," zei hij. „Zelfs Nugent wilde nauwelijks iets met me te maken hebben, toen ik hem den laatsten keer zag en hij wist, wat ik ging doen." „Nugent's ontstemming duurt nooit zoo lang," merkte Philippa met een flauwen lach op, „hij koestert geen wrok. Hij meent, dat je een beetje „uit het lood" bent geraakt, zooals hij het noemt, maar verklaart.dat je ter gelegenertijd wel weer je verstand zult terug vinden. Natuurlijk is papa zoowat buiten zichzelf. Je naam heeft in heel wat couranten gestaan. Mis schien werden je toespraken niet erg goed verslagen. Eenige dingen, die je zei in 't begin leken me wel een beetje te sterk uitgedrukt." Ze zweeg en veegde steelsgewijs een traan van haar lange wimpers. De herin nering aan die dagen lag haar nog te pijnlijk in 't geheugen. „Phil, ik heb me vergist in eenige mij ner argumenten, dat zie ik nu wel in. Ik hield één ding voor oogen, de werkelijke ellende van hen, die wel willen werken, maar niets kunnen vinden. Voor de toe hoorders hadden mijn woorden een an dere beteekenis, die ik er nooit in heb willen leggen. Ik werd verblind door de theorie. Ik geloofde, dat de mensch slechts een behoorlijke omgeving, een goed loon noodig had, bevrijd behoefde te zijn uit dien verschrikkelijken toestand van schrij nende armoede om goede burgers te wor den, goede kameraden, instrumenten voor een goed doel. Nee, ik zal maar niet uit weiden over de tooneelen, die ik meege maakt heb. Ik zag ze, zooals ze werke lijk zijn, jij door de couranten. Ik kan me voorstellen, wat vader gevoeld heeft, toen hij mijn naam las in verband met die tooneelen. En toch en toch toen ik me er mee inliet, dacht ik, dat ik de stem van mijn geweten volgde. Ik dacht, dat ik onmogelijk den verkeerden weg kon kie zen." Hij keek haar aan met smeekendo oogen en ze sloeg de armen om zijn hals. Ze was te jong, ze had te weinig onder vinding van het leven met zijn gecom pliceerde problemen, om hem raad te kun nen geven. Maar dat was niet noodig. Naar haar toegenegenheid verlangde hij op dat oogenblik en die gaf ze hem zon der eenige terughouding. Hij wilde haar vragen wat Elinor van dit alles gedacht had, maar de woorden wilden hem niet van de lippen. Waar schijnlijk wist Philippa dat ook niet. Hij wilde het liever later van Elinor zelf hoo - ren. En bovendien, er was nu geen enkele band, die hen verbond. Ze hoefde geen slechte dingen te denken van iemand, die haar zeer lief was. Hij was een Trehern en zij had ook eenig Trehern bloed in de aderen, maar dat was ook alles. Hij drentelde met Philippa den tuin door naar het schaduwrijke kreupelhout er achter. Ze zetten zich op den bemosten oever en luisterden naar het kabbelen van het stroompje, pratend over het verleden, en het heden. Zij vertelde hem het nieuws uit Transome Peveril en stukje bij beetje vertelde hij haar van dien laatsten strijd; wat het doel was geweest en wat er be reikt was. Hij vertelde haar van zijn vriend Godfrey Manners, die ziek lag in de koele, luchtigq kamer van de boerderij, zorgvuldig verpleegd door de zuster en hij vroeg Philippa, wat hij zelf moest doen en in hoever hij het recht had de gastvrij heid te genieten van iemand, die weinig meer dan een vreemdelinge voor hem was. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5