Nu. 126 Vrijdag 27 Februari 1931 Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Koloniale Politiek. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 MAART vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door d<X>r hulp- trouw, Het ser veel me- mstandighe- voering van steld. ede zich het te Middel- ankte hem 0ns zijn ver- ide mensch- lern namens ige collectie ihemerlamp hiervoor slijk voor de in de Ka- Een groot hetgeen een deze straat anmerkelijk vangen, van een der gedeeltelijk winkelpand iterijen en dit perceel gelruit ver-t en ruiten er persoon- snde het al- aannemer je van dhr eld de Ghr. zoekt, werd ir huis rij- doordat hij enden tram reden. Hij en weg ge- ogenblikken auto werd roerd. Toen de hij over .0 borst. adsver- jorstel van ;en aan de emeente de [ge de L.O.- werd beslo- :ening 1030 ringsdienst verd beslo- Herv. kerk bijdrage te ïaa'kte kos- rioleering e werd be- mtefoestuur s Koningin ie toepas- •wet 1920. r de raads- Hngemans© liende ver- len te doen ig van 'het t omschre- lering van plannen n aanmer- deelde de na rijp be- iBten voor- ig van art. duiten, elk rding van nde wegen n bij; zoo- schen van ruit blijkt, bijdragen en verhar- beschik- (orkoming, e van den ider Maas ;r zake iii- n. De hee- emanse en nader toe iet woord De voor- mden ge in toelich- ngevoerde. •eking van 3rd met 5 er Lange- iorstel van n gek omen erharding I de Ga- Nieuwen- it hof Ga- „het hof o. 13, den vanaf den den Slik- vanaf den en Melse's no. 14 tot e van ge- k om dat nd te ne- dat B. en elde com- door die leid over- m besluit, rd m.a.st. k ven de en Plette nderhoud g der ge- tel van B, ld te be ng mede, van wet- de inge- worden Hierna 5 i Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers10.05 P r ij s der Advertentien: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. -/> De heer H. Colijn heeft bij de behande ling van de Indische begrooting een rede gehouden, die meer aandacht verdient, dan daaraan in een kort verslag kan wor den geschonken. Dit geldt in het bijzonder van wat Dr Colijn opmerkte omtrent het doel der koloniale politiek. Hij begon met den Indischen specialiteit van de Soc. Democratische fractie, den heer Cramer, even flink de ooren te wasschen. De heer Cramer had zich de vrijheid veroorloofd zonder daarvoor ook maar eenig bewijs of zelfs een schijn van be wijs aan te voeren, dat onze koloniale politiek tegenover Indië gekenmerkt werd door uitbuiting en onderdrukking. Groote woorden. Maar die, zooals de heer Colijn aan toonde, van de waarheid even ver ver wijderd zijn als de Noordpool van de Zuidpool. „Er is, zoo betoogde de heer Colijn verder, in dit debat ook een enkele maal weer gesproken over het doel van de koloniale politiek en dan wil het mij voorkomen, dat bij het spreken over dat doel te vaak voor dat doel gesubstitueerd wordt de uitkomst van die politiek. Het doel van die politiek kan toch moeilijk anders worden omschreven dan om te werken aan de geestelijke, aan de stoffelijke en ook aan de politieke ont wikkeling van de aan onze zorgen toe vertrouwde volken in den Indischen Ar chipel. Wanneer de heer Cramer spreekt, dat de doelstelling van onze koloniale poli tiek behoort te zijn een vrij en onafhanke lijk Indië, waarop zoo spoedig mogelijk behoort te worden aangestuurd, dan meen ik, dat hij zeer ernstig gevaar loopt, zich schuldig te maken aan het stichten van verwarring, die ten koste van alles be hoort te worden vermeden. Immers, dan stelt men juist van te voren de uitkomst vast van een politiek, waarvan de uit komst voor ons allen in een verborgen toekomst ligt. Wij zijn van oordeel, dat het onze taak is, volhardend te blijven medewerken aan het doorvoeren van die politiek van gees telijke, stoffelijke en politieke ontwikke ling, die ik zooeven heb aangegeven; dat die omschrijving volkomen genoegzaam is en dat de mensch beter doet zich niet schuldig te maken aan het schrijven van wereldgeschiedenis vóór nog de feiten in die geschiedenis hebben plaats gehad. Wanneer men inderdaad zoo tegenover de koloniale politiek staat, zal men rus tig kunnen afwachten, wat de uitkomst van die politiek zal zijn. Dat behoeft er nog niet toe te leiden, dat men onder alle omstandigheden moet verzwijgen, wat men als uitkomst van die politiek begeert, en dan wil ik wel zeggen tegen over die uitspraken, die hier door den heer Cramer zijn gedaan, dat voor ons die begeerte zich niet richt op een zoo snel mogelijke losmaking van den band tusschen Nederland en Indië; dat integen deel de ant.irevolutionnaire Kamerfractie begeert, dat een steeds in autonomie toe nemend Nederlandsch-Indië deel zal blij ven uitmaken van het algemeene Konink rijk der Nederlanden. Dat is ook de wensch van de Regee ring, die in de eerste Troonrede bij haar optreden gewaagde van de hoop, dat alle deelen van het Rijk en de bewoners van eiken landaard bij voortduring hun beste krachten zouden blijven geven aan de vreedzame ontwikkeling van het hechte geheel van moederland en Overzeesche gewesten. In dat licht willen wij zien de ontwik keling van de onderdeelen van het Neder- landsche Staatsverband. Meer verlangen wij als uitkomst niet. Met minder zouden wij niet tevreden zijin. Het drukt precies onze zienswijze uit en daarom wil de anti-revolutionnaire fractie het beleid van de Regeering op koloniaal gebied gaarne blijven steunen. Omdat naar onze overtuiging op die wijze de eenige rationeele en de eenige veilige weg wordt bewandeld, waarbij wij de uitkomst van die politiek niet zelf in kort zichtigheid willen bestemmen, maar die uitkomst willen overlaten aan Hem, die ook beslist over het lot van volken en staten." De vlootbeperking. Mussolini ontving gister namiddag den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Henderson, en den eersten lord der admiraliteit, Alexander. Het onderhoud duurde een uur en had betrekking op de voorgenomen vlootover- eenkomst. Over het resultaat der besprekingen is nog niets bekend. De Engelsche ministers zullen Zondag te Parijs terugkeeren, ze zullen Zondag avond nog een onderhoud hebben met Briand en Charles Dumond en Maandag naar Londen terugkeeren. Het bedrag van de Engelsche marine- en legerbegrooting van het volgend jaar zou minstens met twee millioen pond sterling verlaagd worden. Waarschijnlijk zullen echter de uitga ven voor de luchtvaart met een half mil lioen worden verhoogd. De opstand in Peru. De opstand in Peru, die tot nu toe het Zuiden beperkt was, schijnt thans ook naar het Noorden overgeslagen te zijn. Uit La Plaza wordt gemeld, dat een infanterie-regiment te Piura, een stad in het Noorden van Peru, in opstand is ge komen. De regeering van Gerro heeft troepen tegen de muiters gezonden. In het Zuiden van Peru moeten 5000 goed uitgeruste soldaten gereed staan om de revolutionaire beweging te steunen. Ook in Lima, de hoofdstad, schijnt het onrustig te zijn. President Gerro liet on geveer 30 officieren arresteeren. Voorts zijn twee couranten, die te Lima verschij nen, verboden. Een onverwacht tekort. De Fransche begrooting, die met veel moeite en met behulp van verscheidene millioenen uit de amortisatiekas in even wicht was gebracht, wordt weer plotse ling met een tekort van ongeveer 500 millioen francs bedreigd. Aan het ministerie van financiën is n.l. een verkeerde berekening opgemaakt bij de raming van de uitgaven voor de uitkeeringen aan oud-strijders. Deze zijn oorspronkelijk op 480 mil lioen geraamd, doch gisteren moest de budgetminister in de Kamer verklaren, dat deze uitgaven 1 milliard bedragen, zoodat men voor een tekort van 520 mil lioen staat. Nederlaag der Engelsche regeering In de Lagerhuiscommissie. Het officieele amendement der liberalen op het wetsontwerp inzake de industri- eele conflicten en vakvereenigingen, een amendement, dat door de Arbeiderspartij wordt geacht als strekkende tot het waar deloos maken van het wetsontwerp, werd gisteren met 37 tegen 31 stemmen aan genomen door de permanente Lagerhuis- commissie, belast met de studie van het wetsontwerp. De liberalen en conservatie ven vereenigden zich hierbij tegen de re geering. De zitting der commissie werd onver wijld verdaagd om de regeering in de ge legenheid te stellen te overwegen, of het de moeite loont het wetsontwerp te hand haven. Reuter meldt, dat het kabinet er niet aan denkt af te treden naar aanleiding van de nederlaag bij de stemming in de commissie. Moskou ontstemd Uit Moskou wordt gemeld, dat het ver loop van den op 25 dezer vastgestelden wcreldstrijddag tegen de werkloosheid in de bolschewi&tische hoofdstad groote te- teurstelling heeft veroorzaakt. Uit de eer ste berichten over de werkloozendemon straties uit Duitschland, Frankrijk en En geland, bleek reeds, dat het den commu nisten niet gelukt was de werkloozen in massa de straat op te krijgen. Moskou moet in het bijzonder ontevreden zijn over de Duitsche communistische partij, „die er onder de gunstigste voorwaarden niet in geslaagd is, een groote politieke de monstratie tegen de burgerij te organi- seeren. Aardschok in Zuid-Afrika. Dinsdagavond om 10 uur is te Nort- ham, in het Zuidelijk deel van het katoen- gebied, op 50 mijl afstands ten Noorden van Rustenburg, een hevige aardschok gevoeld, die twee minuten aanhield. Dit ie de eerete schok, sedert vele ja^ ren in deze streek waargenomen. Totdus- ver wordt nog geen melding gemaakt van aangerichte schade. Korte Berichten. Op de Fidzji-eilanden woedde dezer dagen een hevige orkaan, die zóó gewel dige overstroomingen veroorzaakte, als nog nooit op deze eilanden zijn voorge komen. Tachtig personen zouden zijn om gekomen in het district Ban en ongeveer honderd in Singatora. Een hevige storm op de Zwarte Zee veroorzaakte vele rampen. Zeven sche pen worden als verloren beschouwd, tal van booten strandden en verscheidene schepen zonken bij gebrek aan reddings materiaal. De Spaansche regeering heeft maat regelen vastgesteld, om den treinenloop te verzekeren, voor het geval er Zaterdag een algemeene staking der spoorweg arbeiders uitbreekt. President Hoover heeft zijn veto uitgesproken tegen de door het congres aangenomen wet, volgens welke de ver zekeringspolissen, welke tijdens den we reldoorlog aan de Amerikaansche solda ten werden uitgereikt, tot 50 pet van het bedrag beleend kunnen worden. Een aantal geneesheeren te New York hebben aan verscheidene winkelza ken drank verschaft, door deze spiritu aliën voor te schrijven aan volmaakt ge zonde personen, waarmede zij dus de drankwet overtraden. Met dergelijke transacties zouden zij 30 millioen dollar per jaar hebben verdiénd. Er zijn dertig schuldigen gearresteerd. Landarbeidersconflict in West-Brabant. Te Roosendaal is een conferentie ge houden tusschen vertegenwoordigers van de werknemers- en werkgeversorganisaties in den 'landbouw van Westelijk Noord- Brabant, teneinde te beraadslagen over de door de werkgevers tegen 1 Maart a.s. aangekondigde loonsverlaging. Namens de landarbeidersbonden waren aanwezig de heeren: Loerakker (r.-k. bond), Hooger- huis (s.d.a.p.) en Stokman {chr. bond). Bij deze kwestie zijn 6000 arbeiders be trokken. De voorzitter van deze bijeenkomst, de heer C. Coppens, heeft in zijn openings woord den vertegenwoordigers der arbei dersbonden verzocht de slechte tijdsom standigheden te laten spreken. Gezien die slechte tijdsomstandigheden, de daling der prijzen van granen, suiker en vee, is be zuiniging noodig op alle gebied, ook op het arbeidsloon. Als het voorstel der werkgeversorgani saties maakte hij vervolgens kenbaar een loonsverlaging van 20 procent. In de hui dige omstandigheden achtte 'hij dit billijk. De werkgeversorganisaties voegden er evenwel onmiddellijk aan toe, dat zij even tueel ook de verlaging op 15 pet. wilden stellen met de toevoeging, dat mochten zich in den loop van dit jaar gunstige omstandigheden voordoen of de prijzen stijgen of regeeringssteun voor den land bouw afkomen, de loonen weer zouden worden verhoogd en gebracht op het niveau van thans. In de bespreking die hierna volgde, wezen de vertegenwoordigers der land- e.rbeidersbonden het voorstel tot loons verlaging absoluut van de hand. De heer Loerakker zeide, dat, als dit voorstel niet werd teruggenomen er voor samenwer king met de arbeiders in het bereiken van regeeringssteun voor bieten en tarwe geen sprake meer kon zijn en hij hield hieraan vast, ook toen door ver- sohillende werkgeversvertegenwoordigers was betoogd, dat de boeren toch al een groot offer brengen en werkelijk niet meer kunnen. De vertegenwoordigers der mo derne en christelijke bonden sloten zich geheel bij hem aan. Aangezien de meeningsverschillen niet bleken te overbruggen en de voorzitter verklaarde geen volmacht te hebben het voorstel tot loonsverlaging terug te nemen en daarmee te wachten tot na het bekend worden van den regeeringssteun, bad, de conferentie geen resultaat. Tusschen de vertegenwoordigers van beide betrokken partijen in het conflict werd enkel afgesproken dat uiterlijk op 5 Maart het besluit van weerskanten moet zijn ingediend. Mr J. A. N. Patijn, oud-burgemeester van 's Gravenhage, is benoemd tot buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te Rome. De nieuwe landvoogd van Ned.-lndië. Van welingelichte zijde werd aan de „Maasb." verzekerd, dat ernstig rekening moest worden gehouden met een eventu- eele benoeming van Minister De Graaff tot Gouverneur-Generaal van Indië. Men wees er op, dat de heer De Graaff met zijn dertigjarige ervaring als ambte naar in verschillende takken van den In dischen dienst, laatstelijk als regeerings- cominissaris voor de reorganisatie van het bestuurswezen aldaar, die een des kundige is als weinigen, die bovendien reeds in drie ministeries de portefeuille van koloniën had, als G.-G. de bestuurs- hervorming zou kunnen uitvoeren en voor de noodige continuïteit in bestuur zou zorgen. Gaat men de eischen na, welke van verschillende zijden aan een G.-G. wer den gesteld, dan zullen er weinigen zijn, die van de geëischte kwaliteiten er zoo vele bezitten als de heer de Graaff, die bekend staat als 'n hyper-voorzichtig be stuursman van wien men 'in woord noch daad overhaast of ondoordacht optreden verwacht. Mevrouw de Graaff, zoo werd ons me degedeeld, schijnt bij uitstek geschikt voor het vervullen van de bijzondere taak, wel ke de echtgenoote van een landvoogd nu eenmaal te vervullen heeft in de Indische wereld. Wij hebben ons gehaast, zegt het blad, naar aanleiding van deze mededeelingen verdere inlichtingen in te winnen. Hierbij is ons gebleken, dat aan Minis ter de Graaff officieus is gevraagd of het gouverneur-generaalschap door hem zou worden aanvaard indien de Ministerraad op hem een beroep zou doen. Minister de Graaff heeft daarop zoo is ons van bevoegde zijde medegedeeld geant woord, dat hij de eervolle aanbieding om een dubbele reden zou moeten weigeren: ten eerste wegens zijn te hoogen leeftijd de heer De Graaff, die dit jaar zeventig wordt, is de oudste Minister uit dit Ka- binet en vervolgens dit schijnt de doorslag gevende reden te zijn wegens den gezondheidstoestand van mevrouw de Graaff, aan wie door de medici verder verblijf in de tropen ontraden moet zijn. Velen zullen het betreuren, dat het de zen aan Indië werkelijk toegewijden wer ker niet gegeven is geweest nog als „groo te heer" terug te keeren in het land, waar hij zulk een groot deel van zijn leven sleet bij den dienst van het binnenlandsch be duur. De postvluchten naar en van Indië. Het 12e postvliegtuig is gisteren 8 u. 36 uit Belgrado vertrokken en 13 u. 53 te Athene aangekomen. Het 10e postvliegtuig op de terugreis vertrok 5 u. 12 uit Bagdad en kwam te 12 u. 13 te Gaza aan, vanwaar het te 12 u. 52 vertrok. Te 15 u. 12 arriveerde het te Cairo. Crisisregeling voor de vakbonden. Naar gemeld wordt, is thans voor de volgende bonden de crisismaatregel der regeering van toepassing verklaard, waar bij de uitkeering met 6 weken zal worden verlengdde fabrieksarbeidersbonden, met inbegrip van den R.-K. steenfabriek- arbeidersbond, de transportarbeidersbon den, de textielarbeidersbonden, de me taalarbeidersbonden, de sigarenmakers- en tabaksbewerkersbonden, de landarbei- Binnenland Dreigend landarbeidersconflict in West- Brabant. Minister de Graaff gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië? Verlenging uitkeeringstermijn van vak organisaties. De eisch in de moordzaak Lans. Buitenland. Weer een tekort op de Fransche begroo ting. De Italiaansch-Engelsche vlootbeper- kingen. dersbonden, de bonden in de kleeding- industrie en de meubelmakers- en behan gersbonden. Over een verzoek van de bouwvakarbeidersbonden hierbij ook te worden opgenomen, moet nog worden beslist Bijz. Vrijwillige Landstorm. Op 12 Maart a.s. zal te Utrecht voor alle plaatselijke leiders van dit vrijwil- ligerkorps, dat thans de 7u.000 leden reeds gepasseerd is, een samenkomst worden gehouden. Aanwezig zullen o.m. zijn de Minister van Oorlog, dr Deckers, en de voorzitter der Nat. Landstorm commissie, de 'heer Duymaer van Twist. Verbandsgewijze wordt met muziek door de stad gemarcheerd, waarna de Jaarbeurs bezichtigd zal worden. Op een vergadering in Tivoli te hou den zullen verschillende sprekers het woord voeren. Dubbele inkomens. In „Ons Beginsel", het orgaan van de Ned. Ver. van Ghr. Kantoor- en Han delsbedienden, wordt mededeeling ge daan van een belangrijk schrijven, dat verzonden is aan patroons, die minstens 10 kantoorbedienden, handelsreizigers, winkel- en magazijnbedienden in dienst hebben. In dit schrijven wordt de aandacht gevestigd op de aanwezigheid van vele gehuwde vrouwen in kantoor, winkels en magazijnen, wier echtgenoot even eens in dienstbetrekking is, waardoor dubbele inkomens ontstaan. Nu wil het Hoofdbestuur verband leggen tusschen de door den arbeid der gehuwde vrouwen ontstane dubbele inko mens en de beduidende werkloosheid onder de ikantoor- en handelsbedien den. Deze dubbele inkomens hebben in een zeer groot aantal gevallen tot ge volg, dat er in andere gezinnen in het ge heel geen inkomen aanwezig is, omdat de hoofden der gezinnen werkloos zijn. Het Hoofdbestuur wekt de werkgevers nu op, bij het aanstellen van personeel, gehuwde vrouwen, wier echtgenoot eveneens inkomen heeft, uit te sluiten en bij inkrimping van personeel deze gehuwde vrouwen het eerst voor ont slag in aanmerking te doen komen. Op deze manier wordt èn de werk loosheid èn het kwaad der dubbele in komens bestreden. SUCCESSIERECHT-KWESTIE. Verzoek om teruggave niet toegestaan. De betreffende Kamercommissie heeft versiag uitgebracht over het adres van H. W. Houwink te 's Gravenhage, houden de verzoek om teruggave van geheven suc cessierecht op een aan een instelling van algemeen belang gedane schenking. Hieraan wordt ontleend, dat de zwa ger van adressant, de heer J. M. Korpers- hoek v. d. Kooy zijn nalatenschap, groot ruim f 60.000, vermaakt heeft aan het sa natorium „Oranje-Nassau-oord", na af trek van eenige legaten en onder den last van vruchtgebruik ten behoeve van mevr. C. M. E. HouwinkKorpershoek v. d. Kooy en mevr. de wed. dr V. v. d. Plaats Korporshoek v. d. Kooy. Van deze nalatenschap heeft de Staat, ala verschuldigd voor reeht van successie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1